+UREDBA (EU) 2020/740 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA z dne 25. maja 2020 o označevanju pnevmatik glede na izkoristek goriva in druge parametre, spremembi Uredbe (EU) 2017/1369 ter razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1222/2009 (Besedilo velja za EGP)
---+Člen 1 Predmet urejanja
---+Člen 2 Področje uporabe
------+Člen 2 1.
------+Člen 2 2.
---+Člen 3 Opredelitev pojmov
---+Člen 4 Obveznosti dobaviteljev pnevmatik
------+Člen 4 1.
------+Člen 4 2.
------+Člen 4 3.
------+Člen 4 4.
------+Člen 4 5.
------+Člen 4 6.
------+Člen 4 7.
------+Člen 4 8.
------+Člen 4 9.
------+Člen 4 10.
---+Člen 5 Obveznosti dobaviteljev pnevmatik v zvezi z zbirko podatkov o izdelkih
------+Člen 5 1.
------+Člen 5 2.
------+Člen 5 3.
------+Člen 5 4.
------+Člen 5 5.
------+Člen 5 6.
------+Člen 5 7.
---+Člen 6 Obveznosti distributerjev pnevmatik
------+Člen 6 1.
------+Člen 6 2.
------+Člen 6 3.
------+Člen 6 4.
------+Člen 6 5.
------+Člen 6 6.
------+Člen 6 7.
---+Člen 7 Obveznosti dobaviteljev in distributerjev vozil
---+Člen 8 Obveznosti ponudnikov storitve gostovanja
---+Člen 9 Preskusne in merilne metode
---+Člen 10 Postopek preverjanja
---+Člen 11 Obveznosti držav članic
------+Člen 11 1.
------+Člen 11 2.
------+Člen 11 3.
------+Člen 11 4.
------+Člen 11 5.
---+Člen 12 Nadzor trga Unije in izdelkov, ki vstopajo na trg Unije
------+Člen 12 1.
------+Člen 12 2.
------+Člen 12 3.
------+Člen 12 4.
---+Člen 13 Delegirani akti
------+Člen 13 1.
------+Člen 13 2.
------+Člen 13 3.
------+Člen 13 4.
---+Člen 14 Izvajanje prenosa pooblastila
------+Člen 14 1.
------+Člen 14 2.
------+Člen 14 3.
------+Člen 14 4.
------+Člen 14 5.
------+Člen 14 6.
---+Člen 15 Ovrednotenje in poročanje
---+Člen 16 Sprememba Uredbe (EU) 2017/1369
---+Člen 17 Razveljavitev Uredbe (ES) št. 1222/2009
---+Člen 18 Začetek veljavnosti
---+PRILOGA I PRESKUŠANJE, RAZVRŠČANJE IN MERJENJE PARAMETROV PNEVMATIK
---+PRILOGA II VSEBINA IN OBLIKA OZNAKE PNEVMATIKE
---+PRILOGA III INFORMACIJSKI LIST IZDELKA
---+PRILOGA IV INFORMACIJE, NAVEDENE V TEHNIČNEM PROMOCIJSKEM GRADIVU
---+PRILOGA V POSTOPEK USKLADITVE LABORATORIJEV GLEDE MERJENJA KOTALNEGA UPORA
---+PRILOGA VI POSTOPEK PREVERJANJA
---+PRILOGA VII INFORMACIJE, KI JIH MORA DOBAVITELJ VNESTI V ZBIRKO PODATKOV
---+PRILOGA VIII KORELACIJSKA TABELA
English - European Union - Energy -

UREDBA (EU) 2020/740 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA z dne 25. maja 2020 o označevanju pnevmatik glede na izkoristek goriva in druge parametre, spremembi Uredbe (EU) 2017/1369 ter razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1222/2009 (Besedilo velja za EGP)

UREDBA (EU) 2020/740 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

z dne 25. maja 2020

o označevanju pnevmatik glede na izkoristek goriva in druge parametre, spremembi Uredbe (EU) 2017/1369 ter razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1222/2009

(Besedilo velja za EGP)

1. Pregled

,
Naslov Regulativa
Člen 1 Predmet urejanja

Člen 1

Predmet urejanja

V tej uredbi je določen okvir za zagotavljanje harmoniziranih informacij o parametrih pnevmatike z označevanjem, da se končnim uporabnikom omogoči ozaveščena izbira pri nakupu pnevmatik, za namene izboljšanja varnosti, varovanja zdravja ter gospodarske in okoljske učinkovitosti cestnega prometa s spodbujanjem trajnejših in varnih pnevmatik z velikim izkoristkom goriva in nizkimi stopnjami hrupa.

Člen 2 Področje uporabe

Področje uporabe

Člen 3 Opredelitev pojmov

Člen 3

Opredelitev pojmov

V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

(1) 

„pnevmatike C1“, „pnevmatike C2“ in „pnevmatike C3“ pomeni pnevmatike, ki spadajo v ustrezne razrede, določene v členu 8(1) Uredbe (ES) št. 661/2009;

(2) 

„obnovljena pnevmatika“ pomeni rabljeno pnevmatiko, ki je obnovljena tako, da se obrabljena tekalna plast zamenja z novim materialom;

(3) 

„zasilna rezervna pnevmatika tipa T“ pomeni zasilno rezervno pnevmatiko, zasnovano za uporabo pri višjem tlaku, kot je določen za standardne in ojačane pnevmatike;

(4) 

„profesionalne terenske pnevmatike“ pomeni pnevmatike za posebno uporabo, ki se uporabljajo predvsem v težkih terenskih razmerah;

(5) 

„oznaka pnevmatike“ pomeni grafični diagram v natisnjeni ali elektronski obliki, tudi v obliki nalepke, ki vključuje simbole za obveščanje končnih uporabnikov o učinkovitosti pnevmatike ali serije pnevmatik v zvezi s parametri iz Priloge I;

(6) 

„prodajno mesto“ pomeni kraj, kjer se pnevmatike razstavijo ali hranijo in prodajajo, vključno z razstavnimi prostori, kjer pnevmatike, ki se prodajajo končnim uporabnikom, niso nameščene na vozila;

(7) 

„tehnično promocijsko gradivo“ pomeni dokumentacijo v natisnjeni ali elektronski obliki, ki jo pripravi dobavitelj, da bi oglasno gradivo dopolnil z informacijami iz Priloge IV;

(8) 

„informacijski list izdelka“ pomeni standardni dokument v natisnjeni ali elektronski obliki, ki vključuje informacije iz Priloge III;

(9) 

„tehnična dokumentacija“ pomeni dokumentacijo, ki organom za nadzor trga omogoča, da ocenijo točnost oznake pnevmatike in informacijskega lista, vključno z informacijami iz točke 2 Priloge VII;

(10) 

„zbirka podatkov o izdelkih“ pomeni zbirko podatkov o izdelkih, vzpostavljeno na podlagi člena 12 Uredbe (EU) 2017/1369;

(11) 

„prodaja na daljavo“ pomeni ponujanje za prodajo, najem ali najemni nakup po pošti, prek kataloške prodaje, spleta, trženja po telefonu ali na kateri koli drug način, pri katerem ni mogoče pričakovati, da bo potencialni končni uporabnik videl razstavljeno pnevmatiko;

(12) 

„proizvajalec“ pomeni proizvajalca, kot je opredeljen v točki 8 člena 3 Uredbe (EU) 2019/1020;

(13) 

„uvoznik“ pomeni uvoznika, kot je opredeljen v točki 9 člena 3 Uredbe (EU) 2019/1020;

(14) 

„pooblaščeni zastopnik“ pomeni fizično ali pravno osebo s sedežem v Uniji, ki jo je proizvajalec pisno pooblastil, da v imenu proizvajalca izvaja določene naloge glede obveznosti proizvajalca na podlagi zahtev iz te uredbe;

(15) 

„dobavitelj“ pomeni proizvajalca s sedežem v Uniji, pooblaščenega zastopnika proizvajalca, ki nima sedeža v Uniji, ali uvoznika, ki da izdelek na trg Unije;

(16) 

„distributer“ pomeni fizično ali pravno osebo v dobavni verigi, ki na trgu ponuja izdelek, razen dobavitelja;

(17) 

„dostopnost na trgu“ pomeni dostopnost na trgu, kot je opredeljena v točki 1 člena 3 Uredbe (EU) 2019/1020;

(18) 

„dajanje na trg“ pomeni dajanje na trg, kot je opredeljeno v točki 2 člena 3 Uredbe (EU) 2019/1020;

(19) 

„končni uporabnik“ pomeni potrošnika, upravljavca voznega parka ali prevozno podjetje, ki kupuje ali naj bi kupilo pnevmatike;

(20) 

„parameter“ pomeni lastnost pnevmatike, ki ima med uporabo pnevmatik bistven vpliv na okolje, varnost v cestnem prometu ali zdravje, na primer obrabo pnevmatike, kilometrino, kotalni upor, oprijem na mokri podlagi, zunanji kotalni hrup, oprijem na snegu ali oprijem na ledu;

(21) 

„tip pnevmatike“ pomeni različico pnevmatike, pri kateri so tehnične lastnosti na oznaki pnevmatike, informacijski list izdelka in identifikacijska oznaka pnevmatike enaki za vse enote te različice;

(22) 

„dovoljeno odstopanje“ pomeni največje dovoljeno odstopanje med rezultati meritev in izračuni iz preskusov za preverjanje, ki jih opravijo organi za nadzor trga ali so opravljeni v njihovem imenu, in vrednostmi izraženih ali objavljenih parametrov, ki odražajo odstopanja zaradi razlik med laboratoriji;

(23) 

„identifikacijska oznaka tipa pnevmatike“ pomeni kodo, običajno alfanumerično, po kateri se določen tip pnevmatike razlikuje od drugih tipov pnevmatik, ki imajo isto trgovsko ime ali isto blagovno znamko, kot jo ima dobavitelj;

(24) 

„enakovredni tip pnevmatike“ pomeni tip pnevmatike, ki ga je isti dobavitelj dal na trg kot drug tip pnevmatike z drugačno identifikacijsko oznako tipa pnevmatike in ki ima enake tehnične lastnosti, relevantne za oznako pnevmatike, in enak informacijski list izdelka.

Člen 4 Obveznosti dobaviteljev pnevmatik

Obveznosti dobaviteljev pnevmatik

Člen 5 Obveznosti dobaviteljev pnevmatik v zvezi z zbirko podatkov o izdelkih

Obveznosti dobaviteljev pnevmatik v zvezi z zbirko podatkov o izdelkih

Člen 6 Obveznosti distributerjev pnevmatik

Obveznosti distributerjev pnevmatik

Člen 7 Obveznosti dobaviteljev in distributerjev vozil

Člen 7

Obveznosti dobaviteljev in distributerjev vozil

Kadar nameravajo končni uporabniki kupiti novo vozilo, jim dobavitelji in distributerji vozil pred prodajo zagotovijo oznako pnevmatike za pnevmatike, ki se ponujajo skupaj z vozilom ali so nanj nameščene, in vso ustrezno tehnično promocijsko gradivo, zagotovijo pa tudi, da je na voljo informacijski list izdelka.

Člen 8 Obveznosti ponudnikov storitve gostovanja

Člen 8

Obveznosti ponudnikov storitve gostovanja

Kadar ponudnik storitve iz člena 14 Direktive 2000/31/ES omogoča prodajo pnevmatik prek svoje spletne strani, ta ponudnik storitve omogoči prikaz oznake pnevmatike in informacijskega lista izdelka, ki ju je zagotovil dobavitelj, v bližini navedbe cene ter distributerja obvesti o obveznosti prikaza oznake pnevmatike in informacijskega lista izdelka.

Člen 9 Preskusne in merilne metode

Člen 9

Preskusne in merilne metode

Informacije, ki se zagotovijo na podlagi členov 4, 6 in 7 o parametrih, navedenih na oznaki pnevmatike, se pridobijo v skladu s preskusnimi metodami iz Priloge I ter postopkom uskladitve laboratorijev iz Priloge V.

Člen 10 Postopek preverjanja

Člen 10

Postopek preverjanja

Za vsak parameter iz Priloge I države članice uporabijo postopek preverjanja iz Priloge VI, kadar ocenjujejo skladnost navedenih razredov s to uredbo.

Člen 11 Obveznosti držav članic

Obveznosti držav članic

Člen 12 Nadzor trga Unije in izdelkov, ki vstopajo na trg Unije

Nadzor trga Unije in izdelkov, ki vstopajo na trg Unije

Člen 13 Delegirani akti

Delegirani akti

Člen 14 Izvajanje prenosa pooblastila

Izvajanje prenosa pooblastila

Člen 15 Ovrednotenje in poročanje

Člen 15

Ovrednotenje in poročanje

Komisija do 1. junija 2025 ovrednoti to uredbo ter Evropskemu parlamentu, Svetu in Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru predloži poročilo.

V tem poročilu se oceni, kako uspešno so ta uredba in delegirani akti, sprejeti na njeni podlagi, omogočili končnim uporabnikom, da izberejo učinkovitejše pnevmatike, pri čemer se upoštevajo vplivi te uredbe in delegiranih aktov, sprejetih na njeni podlagi, na poslovanje, porabo goriva, varnost, emisije toplogrednih plinov, ozaveščenost potrošnikov in dejavnosti nadzora trga. V poročilu se ocenijo tudi stroški in koristi obveznega neodvisnega preverjanja informacij, navedenih na oznaki pnevmatike, ki ga izvajajo tretje osebe, pri čemer se upoštevajo izkušnje, pridobljene glede na širši okvir, določen v Uredbi (ES) št. 661/2009.

Člen 16 Sprememba Uredbe (EU) 2017/1369

Člen 16

Sprememba Uredbe (EU) 2017/1369

V členu 12(2) Uredbe (EU) 2017/1369 se točka (a) nadomesti z naslednjim:

„(a) 

podpirati delo organov za nadzor trga pri opravljanju njihovih nalog na podlagi te uredbe in ustreznih delegiranih aktov, vključno z njihovim izvrševanjem, ter na podlagi Uredbe (EU) 2020/740 Evropskega parlamenta in Sveta ( *1 );

Člen 17 Razveljavitev Uredbe (ES) št. 1222/2009

Člen 17

Razveljavitev Uredbe (ES) št. 1222/2009

Uredba (ES) št. 1222/2009 se razveljavi z učinkom od 1. maja 2021.

Sklicevanje na razveljavljeno uredbo se šteje za sklicevanje na to uredbo in se bere v skladu s korelacijsko tabelo iz Priloge VIII k tej uredbi.

Člen 18 Začetek veljavnosti

Člen 18

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 1. maja 2021.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

PRILOGA I PRESKUŠANJE, RAZVRŠČANJE IN MERJENJE PARAMETROV PNEVMATIK

PRILOGA I

PRESKUŠANJE, RAZVRŠČANJE IN MERJENJE PARAMETROV PNEVMATIK

Del A: razredi glede na izkoristek goriva in koeficient kotalnega upora

Razred glede na izkoristek goriva se določi in prikaže na oznaki pnevmatike na podlagi koeficienta kotalnega upora (KKU v N/kN) v skladu z lestvico oznak „A“ do „E“, ki je določena v spodnji tabeli, izmeri v skladu s Prilogo 6 k Pravilniku UN/ECE št. 117 ter uskladi v skladu s postopkom uskladitve laboratorijev iz Priloge V.

Če tip pnevmatike spada v več kot en razred pnevmatik (npr. C1 in C2), se za opredelitev razreda glede na izkoristek goriva pri tem tipu pnevmatike uporabi lestvica, ki se uporablja za najvišji razred pnevmatik (npr. C2 in ne C1).


 

Pnevmatike C1

Pnevmatike C2

Pnevmatike C3

Razred glede na izkoristek goriva

KKU v N/kN

KKU v N/kN

KKU v N/kN

A

KKU ≤ 6,5

KKU ≤ 5,5

KKU ≤ 4,0

B

6,6 ≤ KKU ≤ 7,7

5,6 ≤ KKU ≤ 6,7

4,1 ≤ KKU ≤ 5,0

C

7,8 ≤ KKU ≤ 9,0

6,8 ≤ KKU ≤ 8,0

5,1 ≤ KKU ≤ 6,0

D

9,1 ≤ KKU ≤ 10,5

8,1 ≤ KKU ≤ 9,0

6,1 ≤ KKU ≤ 7,0

E

KKU ≥ 10,6

KKU ≥ 9,1

KKU ≥ 7,1

Del B: razredi glede na oprijem na mokri podlagi

1. Razred glede na oprijem na mokri podlagi se določi in prikaže na oznaki pnevmatike na podlagi indeksa oprijema na mokri podlagi (G) v skladu z lestvico oznak „A“ do „E“, ki je določena v spodnji tabeli, ter izračuna v skladu s točko 2 in izmeri v skladu s Prilogo 5 k Pravilniku UN/ECE št. 117.

2. Izračun indeksa oprijema na mokri podlagi (G)

G = G(T)0,03

pri čemer je:

G(T) = indeks oprijema preskušane pnevmatike na mokri podlagi, kot je izmerjen v enem preskusnem ciklu


 

Pnevmatike C1

Pnevmatike C2

Pnevmatike C3

Razred glede na oprijem na mokri podlagi

G

G

G

A

1,55 ≤ G

1,40 ≤ G

1,25 ≤ G

B

1,40 ≤ G ≤ 1,54

1,25 ≤ G ≤ 1,39

1,10 ≤ G ≤ 1,24

C

1,25 ≤ G ≤ 1,39

1,10 ≤ G ≤ 1,24

0,95 ≤ G ≤ 1,09

D

1,1 ≤ G ≤ 1,24

0,95 ≤ G ≤ 1,09

0,80 ≤ G ≤ 0,94

E

G ≤ 1,09

G ≤ 0,94

G ≤ 0,79

Del C: razredi in izmerjena vrednost zunanjega kotalnega hrupa

Izmerjena vrednost zunanjega kotalnega hrupa (N, v dB(A)) se izrazi v decibelih in izračuna v skladu s Prilogo 3 k Pravilniku UN/ECE št. 117.

Razred zunanjega kotalnega hrupa se določi in prikaže na oznaki pnevmatike na podlagi mejnih vrednosti (LV) iz dela C Priloge II k Uredbi (ES) št. 661/2009, kot sledi:


N ≤ LV – 3

LV – 3 < N ≤ LV

N > LV

image

image

image

Del D: oprijem na snegu

Učinkovitost oprijema na snegu se preskusi v skladu s Prilogo 7 k Pravilniku UN/ECE št. 117.

Pnevmatika, ki izpolnjuje minimalne vrednosti indeksa oprijema na snegu iz Pravilnika UN/ECE št. 117, se razvrsti kot pnevmatika za uporabo v težkih snežnih razmerah, na oznako pnevmatike pa se vključi naslednji piktogram.

image

Del E: oprijem na ledu

Učinkovitost oprijema na ledu se preskusi v skladu z zanesljivimi, točnimi in ponovljivimi metodami, po potrebi vključno z mednarodnimi standardi, ki upoštevajo splošno priznane in najsodobnejše tehnologije.

Oznaka pnevmatike, ki izpolnjuje ustrezne minimalne vrednosti indeksa oprijema na ledu, vključuje naslednji piktogram:

image

PRILOGA II VSEBINA IN OBLIKA OZNAKE PNEVMATIKE

PRILOGA II

VSEBINA IN OBLIKA OZNAKE PNEVMATIKE

1. Vsebina oznake pnevmatike

1.1 Informacije, ki jih je treba vključiti v zgornji del oznake pnevmatike:

image

I. koda QR;

II. trgovsko ime ali blagovna znamka dobavitelja;

III. identifikacijska oznaka tipa pnevmatike;

IV. oznaka velikosti pnevmatike, indeks nosilnosti in oznaka hitrostnega razreda, kot je navedeno v Pravilniku št. 30 Ekonomske komisije Združenih narodov za Evropo (UN/ECE) ( 1 ) v najnovejši različici, ki velja za Unijo, (v nadaljnjem besedilu: Pravilnik UN/ECE št. 30) in Pravilniku št. 54 Ekonomske komisije Združenih narodov za Evropo (UN/ECE) ( 2 ) v najnovejši različici, ki velja za Unijo, (v nadaljnjem besedilu: Pravilnik UN/ECE št. 54) za pnevmatike C1, pnevmatike C2 in pnevmatike C3, kakor je ustrezno;

V. razred pnevmatik, tj. pnevmatike C1, pnevmatike C2 ali pnevmatike C3;

VI. piktogram za izkoristek goriva, lestvica in razred učinkovitosti;

VII. piktogram za oprijem na mokri podlagi, lestvica in razred učinkovitosti.

1.2 Informacije, ki jih je treba vključiti v spodnji del oznake pnevmatike, za vse pnevmatike razen pnevmatik, ki izpolnjujejo minimalne vrednosti indeksa oprijema na snegu, določene v Pravilniku UN/ECE št. 117, ali ustrezne minimalne vrednosti indeksa oprijema na ledu ali oboje:

image

I. piktogram za zunanji kotalni hrup, vrednost (izražena v dB(A) in zaokrožena na najbližje celo število) in razred učinkovitosti;

II. serijska številka te uredbe: „2020/740“.

1.3 Informacije, ki jih je treba vključiti v spodnji del oznake pnevmatike za pnevmatike, ki izpolnjujejo minimalne vrednosti indeksa oprijema na snegu iz Pravilnika UN/ECE št. 117:

image

I. piktogram za zunanji kotalni hrup, vrednost (izražena v dB(A) in zaokrožena na najbližje celo število) in razred učinkovitosti;

II. piktogram za oprijem na snegu;

III. serijska številka te uredbe: „2020/740“.

1.4 Informacije, ki jih je treba vključiti v spodnji del oznake pnevmatike za pnevmatike, ki izpolnjujejo ustrezne minimalne vrednosti indeksa oprijema na ledu:

image

I. piktogram za zunanji kotalni hrup, vrednost (izražena v dB(A) in zaokrožena na najbližje celo število) in razred učinkovitosti;

II. piktogram za oprijem na ledu;

III. serijska številka te uredbe: „2020/740“.

1.5 Informacije, ki jih je treba vključiti v spodnji del oznake pnevmatike za pnevmatike, ki izpolnjujejo tako ustrezne minimalne vrednosti indeksa oprijema na snegu, določene v Pravilniku UN/ECE št. 117, kot minimalne vrednosti indeksa oprijema na ledu:

image

I. piktogram za zunanji kotalni hrup, vrednost (izražena v dB(A) in zaokrožena na najbližje celo število) ter razred učinkovitosti;

II. piktogram za oprijem na snegu;

III. piktogram za oprijem na ledu;

IV. serijska številka te uredbe: „2020/740“.

2. Oblika oznake pnevmatike

2.1 Oblika zgornjega dela oznake pnevmatike:

image

▼B

2.1.1 Oblika spodnjega dela oznake pnevmatike za vse pnevmatike, razen za pnevmatike, ki izpolnjujejo minimalne vrednosti indeksa oprijema na snegu iz Pravilnika UN/ECE št. 117 ali ustrezne minimalne vrednosti indeksa oprijema na ledu ali oboje:

image

2.1.2 Oblika spodnjega dela oznake pnevmatike za pnevmatike, ki izpolnjujejo minimalne vrednosti indeksa oprijema na snegu iz Pravilnika UN/ECE št. 117:

image

2.1.3 Oblika spodnjega dela oznake pnevmatike za pnevmatike, ki izpolnjujejo minimalne vrednosti indeksa oprijema na ledu:

image

2.1.4 Oblika spodnjega dela oznake pnevmatike za pnevmatike, ki izpolnjujejo ustrezne minimalne vrednosti indeksa oprijema na snegu iz Pravilnika UN/ECE št. 117 in minimalne vrednosti indeksa oprijema na ledu:

image

▼B

2.2 Za namene točke 2.1:

(a) 

najmanjša velikost oznake pnevmatike: širina 75 mm in višina 110 mm. Kadar je oznaka pnevmatike natisnjena v večjem formatu, je vsebina kljub temu sorazmerna z navedenimi specifikacijami;

(b) 

ozadje oznake pnevmatike: 100 % belo;

(c) 

pisavi: Verdana in Calibri;

(d) 

mere in specifikacije elementov, ki sestavljajo oznako pnevmatike: kot je določeno zgoraj;

(e) 

barvne kode, ob uporabi barvnega modela CMYK (cianova, škrlatna, rumena in črna), izpolnjujejo vse naslednje zahteve:

— 
barve logotipa EU:
— 
ozadje: 100,80,0,0,
— 
zvezde: 0,0,100,0,
— 
barva energijskega logotipa: 100,80,0,0,
— 
koda QR: 100 % črna,
— 
trgovsko ime ali blagovna znamka dobavitelja: barva 100 % črna in pisava ►C2  Verdana Bold velikosti 8 pt, ◄
— 
identifikacijska oznaka tipa pnevmatike: barva 100 % črna in pisava ►C2  Verdana Regular velikosti 8 pt, ◄
— 
oznaka velikosti pnevmatike, indeks nosilnosti in simbol hitrostnega razreda: barva 100 % črna in pisava Verdana Regular velikosti 10 pt,
— 
razred pnevmatike: barva 100 % črna, pisava ►C2  Verdana Regular velikosti 8 pt in ◄ poravnava desna,
— 
►C2  črke lestvice za izkoristek goriva in lestvice oprijema na mokri podlagi: barva 100 % bela in pisava Calibri Bold velikosti 15 pt; s črno zunanjo obrobo 0,15 pt; črke so poravnane na sredini osi, ki je 3 mm oddaljena od leve strani puščic, ◄
— 
►C2  kode CMYK za barve puščic na lestvici oznak ‚A‘ do ‚E‘ za izkoristek goriva s črno zunanjo obrobo 0,15 pt: ◄
— 
razred A: 100,0,100,0,
— 
razred B: 45,0,100,0,
— 
razred C: 0,0,100,0,
— 
razred D: 0,30,100,0,
— 
razred E: 0,100,100,0,
— 
►C2  kode CMYK za barve puščic na lestvici oznak ‚A‘ do ‚E‘ za oprijem na mokri podlagi s črno zunanjo obrobo 0,15 pt: ◄
— 
A: 100,60,0,0,
— 
B: 90,40,0,0,
— 
C: 65,20,0,0,
— 
D: 50,10,0,0,
— 
E: 30,0,0,0,
— 
notranje razdelilne črte: debelina 0,5 pt in barva 100 % črna,
— 
►C2  črka za razred glede na izkoristek goriva in razred glede na oprijem na mokri podlagi: barva 100 % bela in pisava Calibri Bold velikosti 20 pt. ◄ Puščici za razred glede na izkoristek goriva in razred glede na oprijem na mokri podlagi se umestita tako, da sta konici poravnani z ustreznima puščicama na lestvici „A“ do „E“. Črki v puščicah za razred glede na izkoristek goriva in razred glede na oprijem na mokri podlagi se umestita v središče pravokotnega dela puščice, ki je 100 % črne barve,
— 
►C2  piktogram za izkoristek goriva: širina 16 mm, višina 13 mm, debelina 0,8 pt ◄ in barva 100 % črna,
— 
►C2  piktogram za oprijem na mokri podlagi: širina 20 mm, višina 13 mm, debelina 0,8 pt in barva 100 % črna, ◄
— 
►C2  piktogram za zunanji kotalni hrup: širina 24 mm, višina 18 mm, debelina 0,8 pt in barva 100 % črna; številka decibelov v zvočniku v pisavi Verdana Bold velikosti 10 pt, enota ‚dB‘ v pisavi Verdana Regular velikosti 8 pt; razpon razredov zunanjega kotalnega hrupa (‚A‘ do ‚C‘) poravnan na sredini pod piktogramom, črka ustreznega razreda zunanjega kotalnega hrupa v pisavi Verdana Bold velikosti 12 pt in ostale črke razredov zunanjega kotalnega hrupa v pisavi Verdana Regular velikosti 8 pt, ◄
— 
piktogram za oprijem na snegu: širina 15 mm, višina 14 mm, ►C2  debelina 0,8 pt ◄ in barva 100 % črna,
— 
►C2  piktogram za oprijem na ledu: širina 15 mm, višina 13 mm, debelina 0,8 pt, debelina poševnih črt 0,2 pt in barva 100 % črna, ◄
— 
številka uredbe: barva 100 % črna in pisava ►C2  Verdana Regular velikosti 5 pt. ◄
PRILOGA III INFORMACIJSKI LIST IZDELKA

PRILOGA III

INFORMACIJSKI LIST IZDELKA

Informacije o pnevmatikah na informacijskem listu izdelka se vključijo v prospekt o izdelku ali drugo gradivo, ki je priloženo pnevmatiki, ter vključujejo:

(a) 

trgovsko ime ali blagovno znamko dobavitelja ali proizvajalca, če ta ni hkrati dobavitelj;

(b) 

identifikacijsko oznako tipa pnevmatike;

(c) 

oznako velikosti pnevmatike, indeks nosilnosti in simbol hitrostnega razreda, kot je navedeno v Pravilniku UN/ECE št. 30 ali v Pravilniku UN/ECE št. 54 za pnevmatike C1, pnevmatike C2 in pnevmatike C3, kakor je ustrezno;

(d) 

razred pnevmatike glede na izkoristek goriva v skladu s Prilogo I;

(e) 

razred pnevmatike glede na oprijem na mokri podlagi v skladu s Prilogo I;

(f) 

razred zunanjega kotalnega hrupa in njegovo vrednost v decibelih v skladu s Prilogo I;

(g) 

navedba, ali je pnevmatika pnevmatika za uporabo v težkih snežnih razmerah;

(h) 

navedba, ali je pnevmatika pnevmatika za oprijem na ledu;

(i) 

datum začetka proizvodnje tipa pnevmatike (dve števki za teden in dve za leto);

(j) 

datum konca proizvodnje tipa pnevmatike, ko je ta znan (dve števki za teden in dve za leto).

PRILOGA IV INFORMACIJE, NAVEDENE V TEHNIČNEM PROMOCIJSKEM GRADIVU

PRILOGA IV

INFORMACIJE, NAVEDENE V TEHNIČNEM PROMOCIJSKEM GRADIVU

1. Informacije o pnevmatikah, vključene v tehnično promocijsko gradivo, se navedejo v naslednjem vrstnem redu:

(a) 

razred glede na izkoristek goriva (črke „A“ do „E“);

(b) 

razred glede na oprijem na mokri podlagi (črke „A“ do „E“);

(c) 

razred in izmerjena vrednost zunanjega kotalnega hrupa v dB;

(d) 

navedba, ali je pnevmatika pnevmatika za uporabo v težkih snežnih razmerah;

(e) 

navedba, ali je pnevmatika pnevmatika za oprijem na ledu.

2. Informacije iz točke 1 izpolnjujejo naslednje zahteve:

(a) 

so berljive;

(b) 

so razumljive;

(c) 

če se znotraj razreda pnevmatik tipi pnevmatik različno uvrstijo glede na dimenzije in ostale lastnosti, se navede razpon med najmanj in najbolj učinkovito pnevmatiko.

3. Dobavitelji na svojih spletnih mestih objavijo tudi naslednje:

(a) 

povezavo na ustrezno spletno stran Komisije, namenjeno tej uredbi;

(b) 

razlago piktogramov, natisnjenih na oznaki pnevmatike;

(c) 

opozorilo, da so dejanski prihranki goriva in varnost v cestnem prometu močno odvisni od ravnanja voznikov ter zlasti naslednjega:

— 
okolju prijazna vožnja lahko bistveno zmanjša porabo goriva,
— 
za kar najboljši izkoristek goriva in oprijem na mokri podlagi je treba redno preverjati tlak v pnevmatikah,
— 
vedno je treba upoštevati pot ustavljanja.

4. Kadar je ustrezno, dobavitelji in distributerji na svojih spletnih mestih objavijo tudi opozorilo, da so pnevmatike za oprijem na ledu posebej zasnovane za vožnjo po cestah, prekritih z ledom in zbitim snegom, zato naj bi se uporabljale le v zelo težkih vremenskih razmerah (npr. ob nizkih temperaturah), ter da je lahko učinkovitost uporabe pnevmatik za oprijem na ledu v milejših vremenskih razmerah (npr. ob mokroti ali višjih temperaturah) neoptimalna, predvsem glede oprijema na mokri podlagi, obnašanja in obrabe.

PRILOGA V POSTOPEK USKLADITVE LABORATORIJEV GLEDE MERJENJA KOTALNEGA UPORA

PRILOGA V

POSTOPEK USKLADITVE LABORATORIJEV GLEDE MERJENJA KOTALNEGA UPORA

1.   Opredelitev pojmov

Za namene postopka uskladitve laboratorijev glede merjenja kotalnega upora se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

(1) 

„referenčni laboratorij“ pomeni laboratorij, ki je del mreže laboratorijev, katerih imena so bila objavljena v Uradnem listu Evropske unije zaradi postopka uskladitve laboratorijev, in ki lahko s svojo referenčno napravo doseže točnost rezultatov preskusa, določeno v oddelku 3;

(2) 

„laboratorij kandidat“ pomeni laboratorij, ki sodeluje v postopku uskladitve laboratorijev in ni referenčni laboratorij;

(3) 

„nastavitvena pnevmatika“ pomeni pnevmatiko, ki se preskusi za potrebe izvajanja postopka uskladitve laboratorijev;

(4) 

„komplet nastavitvenih pnevmatik“ pomeni komplet petih ali več nastavitvenih pnevmatik za uskladitev ene naprave;

(5) 

„dodeljena vrednost“ pomeni teoretično vrednost koeficienta kotalnega upora (KKU) ene nastavitvene pnevmatike, kot jo je izmeril teoretični laboratorij, ki je reprezentativen za mrežo referenčnih laboratorijev, ki se uporablja za postopek uskladitve laboratorijev;

(6) 

„naprava“ pomeni vsako os za preskušanje pnevmatik v okviru ene določene merilne metode; na primer dve osi, ki delujeta na isti boben, ne štejeta za eno napravo.

2.   Splošne določbe

2.1   Načelo

V referenčnem laboratoriju (l) izmerjeni (m) koeficient kotalnega upora (KKUm,l ) se uskladi z dodeljenimi vrednostmi mreže referenčnih laboratorijev.

Izmerjeni (m) koeficient kotalnega upora (KKUm,c ), pridobljen z napravo v laboratoriju kandidatu (c), se uskladi prek enega referenčnega laboratorija mreže, ki ga izbere laboratorij kandidat.

2.2   Zahteve glede izbire pnevmatik

Za postopek uskladitve laboratorijev se v skladu z naslednjimi merili izbere komplet nastavitvenih pnevmatik. En komplet nastavitvenih pnevmatik se izbere za pnevmatike C1 in pnevmatike C2 skupaj, en komplet pa za pnevmatike C3:

(a) 

komplet nastavitvenih pnevmatik se izbere tako, da zajema razpon različnih KKU pnevmatik C1 in pnevmatik C2 skupaj ali pnevmatik C3; vsekakor je pred uskladitvijo in po njej razlika med najvišjim KKUm kompleta nastavitvenih pnevmatik in najnižjim KKUm kompleta nastavitvenih pnevmatik enaka najmanj:

(i) 

3 N/kN za pnevmatike C1 in pnevmatike C2 ter

(ii) 

2 N/kN za pnevmatike C3;

(b) 

KKUm v laboratoriju kandidatu ali referenčnem laboratoriju (KKUm,c ali KKUm,l ) se na podlagi navedenih vrednosti KKU vsake nastavitvene pnevmatike kompleta nastavitvenih pnevmatik enakomerno porazdeli;

(c) 

vrednosti indeksa obremenitve ustrezno zajemajo razpon pnevmatik, ki jih je treba preskusiti, pri čemer se zagotovi, da tudi vrednosti kotalnega upora zajemajo razpon pnevmatik, ki jih je treba preskusiti.

Vsaka nastavitvena pnevmatika se pred uporabo preveri in zamenja, kadar:

(a) 

je nastavitvena pnevmatika v stanju, ki onemogoča njeno uporabo za nadaljnje preskuse, ali

(b) 

so odstopanja KKUm,c ali KKUm,l po popravku za morebitno odstopanje naprave v primerjavi s prejšnjimi meritvami večja od 1,5 odstotka.

2.3   Merilna metoda

Referenčni laboratorij izmeri vsako nastavitveno pnevmatiko štirikrat in shrani zadnje tri rezultate za nadaljnjo analizo v skladu z odstavkom 4 Priloge 6 k Pravilniku UN/ECE št. 117 ter pod pogoji iz odstavka 3 Priloge 6 k Pravilniku UN/ECE št. 117.

Laboratorij kandidat izmeri vsako nastavitveno pnevmatiko (n + 1)-krat, pri čemer je n določen v oddelku 5 te priloge, in shrani zadnjih n rezultatov za nadaljnjo analizo v skladu z odstavkom 4 Priloge 6 k Pravilniku UN/ECE št. 117 ter ob uporabi pogojev iz odstavka 3 Priloge 6 k Pravilniku UN/ECE št. 117.

Pri vsakem merjenju nastavitvene pnevmatike se sklop pnevmatika/kolo odstrani iz naprave, celotni preskusni postopek iz odstavka 4 Priloge 6 k Pravilniku UN/ECE št. 117 pa se ponovno izvede od začetka.

Laboratorij kandidat ali referenčni laboratorij izračuna:

(a) 

izmerjeno vrednost vsake nastavitvene pnevmatike za vsako meritev, kot je določeno v odstavkih 6.2 in 6.3 Priloge 6 k Pravilniku UN/ECE št. 117 (tj. popravljeno za temperaturo 25 °C in premer bobna 2 m);

(b) 

aritmetično povprečje zadnjih treh izmerjenih vrednosti vsake nastavitvene pnevmatike (v primeru referenčnih laboratorijev) ali aritmetično povprečje zadnjih n izmerjenih vrednosti vsake nastavitvene pnevmatike (v primeru laboratorijev kandidatov) ter

(c) 

standardno odstopanje (σm ) po naslednji enačbi:

image

image

pri čemer je:

i

števec za število nastavitvenih pnevmatik in znaša od 1 do p;

j

števec zadnjih n ponovitev vsake meritve za določeno nastavitveno pnevmatiko in znaša od 2 do n + 1;

n + 1

število ponovitev meritev pnevmatike (n + = 4 za referenčne laboratorije in n + 1 ≥ 4 za laboratorije kandidate);

p

število nastavitvenih pnevmatik (p ≥ 5).

2.4   Oblike podatkov, ki se uporabljajo za izračune in rezultate

Izmerjene vrednosti KKU, popravljene za premer bobna in temperaturo, se zaokrožijo na dve decimalni mesti.

Izračuni se nato opravijo z vsemi števkami: ni dodatnih zaokroženj, razen pri končnih enačbah usklajevanja.

Vse vrednosti standardnega odstopanja se navedejo na tri decimalna mesta.

Vse vrednosti KKU bodo navedene na dve decimalni mesti.

Vsi koeficienti usklajevanja (A1 l , B1 l , A2 c in B2 c ) se zaokrožijo in navedejo na štiri decimalna mesta.

3.   Zahteve za referenčne laboratorije in določanje dodeljenih vrednosti

Dodeljene vrednosti vsake nastavitvene pnevmatike določi mreža referenčnih laboratorijev. Mreža vsako drugo leto oceni stabilnost in veljavnost dodeljenih vrednosti.

Vsak referenčni laboratorij, ki sodeluje v mreži, mora biti skladen s specifikacijami iz Priloge 6 k Pravilniku UN/ECE št. 117 ter imeti naslednje standardno odstopanje (σ m):

(a) 

največ 0,05 N/kN za pnevmatike C1 in pnevmatike C2 ter

(b) 

največ 0,05 N/kN za pnevmatike C3.

Komplete nastavitvenih pnevmatik, ki so bili izbrani v skladu z oddelkom 2.2, izmeri vsak referenčni laboratorij v mreži v skladu z oddelkom 2.3.

Dodeljena vrednost za vsako nastavitveno pnevmatiko je povprečje izmerjenih vrednosti, ki so jih za to nastavitveno pnevmatiko predložili referenčni laboratoriji v mreži.

4.   Postopek za uskladitev referenčnega laboratorija z dodeljenimi vrednostmi

Vsak referenčni laboratorij (l) se uskladi z vsakim novim naborom dodeljenih vrednosti in po vsaki pomembnejši spremembi naprave ali morebitnem odstopanju podatkov o preverjanju kontrolne pnevmatike naprave.

Pri uskladitvi se za vse posamezne podatke uporabi tehnika linearne regresije. Koeficienta regresije A1 l in B1 l se izračunata na naslednji način:

KKU = A1 l × KKUm,l + B1 l

pri čemer je:

KKU

l

dodeljena vrednost koeficienta kotalnega upora;

KKUm,

l

posamezna izmerjena vrednost koeficienta kotalnega upora, ki jo je izmeril referenčni laboratorij (l) (vključno s popravki za temperaturo in premer bobna).

5.   Zahteve za laboratorije kandidate

Laboratoriji kandidati postopek uskladitve ponovijo vsaj vsako drugo leto za vsako napravo in po vsaki pomembnejši spremembi naprave ali morebitnem odstopanju podatkov o preverjanju kontrolne pnevmatike naprave.

Običajen komplet petih različnih pnevmatik, ki so bili izbrani v skladu z oddelkom 2.2, najprej v skladu z oddelkom 2.3 izmeri laboratorij kandidat in zatem en referenčni laboratorij. Na zahtevo laboratorija kandidata se lahko preskusi več kot pet nastavitvenih pnevmatik.

Komplet nastavitvenih pnevmatik izbranemu referenčnemu laboratoriju zagotovi laboratorij kandidat.

Laboratorij kandidat (c) mora biti skladen s specifikacijami iz Priloge 6 k Pravilniku UN/ECE št. 117 ter ima po možnosti naslednji standardni odstopanji (σm ):

(a) 

največ 0,075 N/kN za pnevmatike C1 in pnevmatike C2 ter

(b) 

največ 0,06 N/kN za pnevmatike C3.

Če je standardno odstopanje (σm ) laboratorija kandidata večje od vrednosti pri štirih merjenjih, od katerih se zadnja tri uporabijo za izračune, se število n + 1 ponovitev meritev poveča za celotno serijo, kot sledi:

n + 1 = 1 + (σm/γ)2, zaokroženo navzgor na vrednost najbližjega celega števila,

pri čemer je:

γ = 0,043 N/kN za pnevmatike C1 in pnevmatike C2;
γ = 0,035 N/kN za pnevmatike C3.

6.   Postopek za uskladitev laboratorija kandidata

En referenčni laboratorij (l) iz mreže izračuna funkcijo linearne regresije za vse posamezne podatke laboratorija kandidata (c). Koeficienta regresije A2 c in B2 c se izračunata na naslednji način:

KKUm,l = A2c x KKUm,c + B2c

pri čemer je:

KKUm,l

posamezna izmerjena vrednost koeficienta kotalnega upora, ki jo je izmeril referenčni laboratorij (l) (vključno s popravki za temperaturo in premer bobna);

KKUm,c

posamezna izmerjena vrednost koeficienta kotalnega upora, ki jo je izmeril laboratorij kandidat (c) (vključno s popravki za temperaturo in premer bobna).

Če je determinacijski koeficient R2 manjši od 0,97, se laboratorij kandidat ne uskladi.

Usklajeni KKU pnevmatik, ki jih je preskusil laboratorij kandidat, se izračuna po naslednji enačbi:

KKU = (A1 l x A2 c ) x KKUm,c + (A1 l x B2 c + B1 l )

PRILOGA VI POSTOPEK PREVERJANJA

PRILOGA VI

POSTOPEK PREVERJANJA

Skladnost na oznaki pnevmatike navedenih razredov glede na izkoristek goriva, oprijem na mokri podlagi in zunanji kotalni hrup ter navedenih vrednosti, pa tudi vseh dodatnih informacij o učinkovitosti s to uredbo se oceni za vsak tip pnevmatike ali vsako skupino pnevmatik, ki jo določi dobavitelj, po enem od naslednjih postopkov:

1. 

Najprej se preskusi ena pnevmatika ali komplet pnevmatik. Če izmerjene vrednosti ustrezajo navedenim razredom ali navedeni vrednosti zunanjega kotalnega hrupa v okviru dovoljenega odstopanja iz spodnje tabele, se šteje, da je oznaka pnevmatike skladna s to uredbo.

Če izmerjene vrednosti ne ustrezajo navedenim razredom ali navedeni vrednosti zunanjega kotalnega hrupa v okviru dovoljenega odstopanja iz spodnje tabele, se preskusijo tri dodatne pnevmatike ali trije kompleti pnevmatik; povprečna vrednost meritev, pridobljena s preskusom treh dodatnih pnevmatik ali treh kompletov pnevmatik, se uporabi za to, da se preveri skladnosti z navedenimi informacijami, ob upoštevanju v okviru dovoljenega odstopanja iz spodnje tabele.

2. 

Kadar razredi ali vrednosti na oznaki pnevmatike izhajajo iz rezultatov homologacijskih preskusov, pridobljenih v skladu z Uredbo (ES) št. 661/2009 ali Pravilnikom UN/ECE št. 117, lahko države članice uporabijo podatke meritev, pridobljene pri preskusih pnevmatik v zvezi s skladnostjo proizvodnje, ki so bili opravljeni po postopku homologacije, določenem v Uredbi (EU) 2018/858.

Pri oceni podatkov meritev, pridobljenih pri preskusih pnevmatik v zvezi s skladnostjo proizvodnje, se upošteva dovoljeno odstopanje iz spodnje tabele.


Izmerjeni parameter

Dovoljeno odstopanje

KKU (izkoristek goriva)

Usklajena izmerjena vrednost ne presega zgornje meje (najvišji KKU) navedenega razreda za več kot 0,3 N/kN.

Zunanji kotalni hrup

Izmerjena vrednost ne presega navedene vrednosti N za več kot 1 dB(A).

Oprijem na mokri podlagi

Izmerjena vrednost G(T) ni manjša od spodnje meje (najmanjša vrednost G) navedenega razreda.

Oprijem na snegu

Izmerjena vrednost ni manjša od najmanjše vrednosti indeksa oprijema na snegu.

Oprijem na ledu

Izmerjena vrednost ni manjša od najmanjše vrednosti indeksa oprijema na ledu.

PRILOGA VII INFORMACIJE, KI JIH MORA DOBAVITELJ VNESTI V ZBIRKO PODATKOV

PRILOGA VII

INFORMACIJE, KI JIH MORA DOBAVITELJ VNESTI V ZBIRKO PODATKOV

1. Informacije, ki jih je treba vnesti v javni del zbirke podatkov:

(a) 

trgovsko ime ali blagovna znamka, naslov, kontaktni podatki in drugi podatki o pravni identiteti dobavitelja;

(b) 

identifikacijska oznaka tipa pnevmatike;

(c) 

oznaka pnevmatike v elektronski obliki;

(d) 

razred(i) in drugi parametri z oznake pnevmatike ter

(e) 

parametri z informacijskega lista izdelka v elektronski obliki.

2. Informacije, ki jih je treba vnesti v del zbirke podatkov, ki zadeva skladnost:

(a) 

identifikacijska oznaka tipa pnevmatike vseh enakovrednih tipov pnevmatik, ki so že bili dani na trg;

(b) 

zadosten splošni opis tipa pnevmatike, vključno z njenimi dimenzijami, indeksom obremenitve in hitrostnim razredom, da je mogoče tip pnevmatike nedvoumno in enostavno prepoznati;

(c) 

protokoli za preskušanje, razvrščanje in merjenje parametrov pnevmatik, določenih v Prilogi I;

(d) 

posebni varnostni ukrepi, če ti obstajajo, ki se sprejmejo pri sestavljanju, montaži, vzdrževanju ali preskušanju tipa pnevmatike;

(e) 

po potrebi izmerjeni tehnični parametri tipa pnevmatike in

(f) 

izračuni, opravljeni z izmerjenimi tehničnimi parametri.

PRILOGA VIII KORELACIJSKA TABELA

PRILOGA VIII

KORELACIJSKA TABELA


Uredba (ES) št. 1222/2009

Ta uredba

Člen 1(1)

–

Člen 1(2)

Člen 1

Člen 2(1)

Člen 2(1)

Člen 2(2)

Člen 2(2)

Člen 3, točka 1

Člen 3, točka 1

–

Člen 3, točka 2

Člen 3, točka 2

Člen 3, točka 3

–

Člen 3, točka 4

–

Člen 3, točka 5

Člen 3, točka 3

Člen 3, točka 6

Člen 3, točka 4

Člen 3, točka 7

–

Člen 3, točka 8

Člen 3, točka 5

Člen 3, točka 9

–

Člen 3, točka 10

–

Člen 3, točka 11

Člen 3, točka 6

Člen 3, točka 12

Člen 3, točka 7

Člen 3, točka 13

Člen 3, točka 8

Člen 3, točka 14

Člen 3, točka 9

Člen 3, točka 15

Člen 3, točka 10

Člen 3, točka 16

Člen 3, točka 11

Člen 3, točka 17

–

Člen 3, točka 18

Člen 3, točka 12

Člen 3, točka 19

Člen 3, točka 13

Člen 3, točka 20

–

Člen 3, točka 21

–

Člen 3, točka 22

–

Člen 3, točka 23

–

Člen 3, točka 24

Člen 4

Člen 4

Člen 4(1)

Člen 4(1)

Člen 4(1), točka (a)

Člen 4(1), točka (a)

Člen 4(1), točka (b)

Člen 4(1), točka (b)

Člen 4(2)

–

–

Člen 4(2)

–

Člen 4(3)

Člen 4(3)

Člen 4(4)

Člen 4(4)

Člen 4(5)

–

Člen 4(6)

–

Člen 4(7)

–

Člen 4(8)

–

Člen 4(9)

–

Člen 4(10)

–

Člen 5

Člen 5(1)

Člen 6(1)

Člen 5(1), točka (a)

Člen 6(1), točka (a)

Člen 5(1), točka (b)

Člen 6(1), točka (b)

–

Člen 6(2)

–

Člen 6(3)

Člen 5(2)

Člen 6(4)

Člen 5(3)

–

–

Člen 6(5)

–

Člen 6(6)

–

Člen 6(7)

Člen 6

Člen 7

–

Člen 8

Člen 7

Člen 9

Člen 8

Člen 10

Člen 9(1)

Člen 11(1)

Člen 9(2)

Člen 11(1)

Člen 9(2), drugi stavek

Člen 4(5)

Člen 10

Člen 11(2)

–

Člen 11(3)

Člen 11, točka (a)

–

Člen 11, točka (b)

–

Člen 11, točka (c)

Člen 13(1), točka (b)

Člen 12

Člen 11(4)

–

Člen 11(5)

–

Člen 12

–

Člen 13

–

Člen 13(1)

–

Člen 13(2)

–

Člen 13(3)

–

Člen 13(4)

–

Člen 14

Člen 13

–

Člen 14

–

–

Člen 15

Člen 15

–

–

Člen 16

–

Člen 17

Člen 16

Člen 18

Priloga I

Priloga I

Priloga II

Priloga II

–

Priloga III

Priloga III

Priloga IV

Priloga IV

Priloga VI

Priloga IVa

Priloga V

Priloga V

–

–

Priloga VII

–

Priloga VIII


( *1 ) Uredba (EU) 2020/740 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. maja 2020 o označevanju pnevmatik glede na izkoristek goriva in druge parametre, spremembi Uredbe (EU) 2017/1369 in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1222/2009 (UL L 177, 5.6.2020, str. 177).“.

( 1 ) Pravilnik št. 30 Gospodarske komisije Združenih narodov za Evropo (UN/ECE) – Enotni predpisi o homologaciji pnevmatik za motorna vozila in njihove priklopnike (UL L 201, 30.7.2008, str. 70).

( 2 ) Pravilnik št. 54 Gospodarske komisije Združenih narodov za Evropo (UN/ECE) – Enotni predpisi o homologaciji pnevmatik za gospodarska vozila in njihove priklopnike (UL L 183, 11.7.2008, str. 41).

1.1 Sklici

1.2 Ugotovljene zahteve

1.3 Povezani standardi

2. Ugotovljene zahteve

Zahteve
Vir Zahteva

3. Povezani standardi

Standardi
Vir Zahteva