+NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 540/2014 ze dne 16. dubna 2014 o hladině akustického tlaku motorových vozidel a náhradních systémů tlumení hluku a o změně směrnice 2007/46/ES a o zrušení směrnice 70/157/EHS (Text s významem pro EHP)
---+Článek 1 Předmět
---+Článek 2 Oblast působnosti
---+Článek 3 Definice
---+Článek 4 Obecné povinnosti členských států
------+Article 4 1.
------+Article 4 2.
------+Article 4 3.
------+Article 4 4.
---+Článek 5 Obecné povinnosti výrobců
------+Article 5 1.
------+Article 5 2.
------+Article 5 3.
---+Článek 6 Další ustanovení týkající se emisí hluku („Additional sound emission provisions“ – ASEP)
------+Article 6 1.
------+Article 6 2.
------+Article 6 3.
------+Article 6 4.
------+Article 6 5.
------+Article 6 6.
------+Article 6 7.
---+Článek 7 Informování spotřebitelů a označování
---+Článek 8 Akustický varovný systém vozidla („Acoustic Vehicle Alerting System“ – AVAS)
---+Článek 9 Změny příloh
---+Článek 10 Výkon přenesené pravomoci
------+Article 10 1.
------+Article 10 2.
------+Article 10 3.
------+Article 10 4.
------+Article 10 5.
---+Článek 11 Ustanovení o přezkumu
---+Článek 12 Změny směrnice 2007/46/ES
---+Článek 13 Přechodná ustanovení
------+Article 13 1.
------+Article 13 2.
---+Článek 14 Zrušení
------+Article 14 1.
------+Article 14 2.
---+Článek 15 Vstup v platnost
------+Article 15 1.
------+Article 15 2.
------+Article 15 3.
------+Article 15 4.
---+SEZNAM PŘÍLOH
---+PŘÍLOHA I EU SCHVÁLENÍ TYPU VOZIDLA Z HLEDISKA HLADINY AKUSTICKÉHO TLAKU
---+PŘÍLOHA II METODY A ZAŘÍZENÍ NA MĚŘENÍ HLUKU MOTOROVÝCH VOZIDEL
---+PŘÍLOHA III MEZNÍ HODNOTY
---+PŘÍLOHA IV SYSTÉMY TLUMENÍ HLUKU S AKUSTICKY ABSORBUJÍCÍMI VLÁKNITÝMI MATERIÁLY
---+PŘÍLOHA V HLUK TLAKOVZDUŠNÝCH SYSTÉMŮ
---+PŘÍLOHA VI KONTROLY SHODNOSTI VÝROBY VOZIDEL
---+PŘÍLOHA VII METODA MĚŘENÍ PRO POSOUZENÍ SHODY S DALŠÍMI USTANOVENÍMI TÝKAJÍCÍMI SE EMISÍ HLUKU (ASEP)
---+PŘÍLOHA VIII
---+ANNEX IX EU TYPE-APPROVAL IN RESPECT OF THE SOUND LEVEL OF SILENCING SYSTEMS AS SEPARATE TECHNICAL UNITS (REPLACEMENT SILENCING SYSTEMS)
---+PŘÍLOHA X KONTROLY SHODNOSTI VÝROBY NÁHRADNÍHO SYSTÉMU TLUMENÍ HLUKU JAKO SAMOSTATNÉHO TECHNICKÉHO CELKU
---+ANNEX XI AMENDMENTS TO DIRECTIVE 2007/46/EC
---+ANNEX XII CORRELATION TABLE
|
English -
European Union -
Environment -
NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 540/2014 ze dne 16. dubna 2014 o hladině akustického tlaku motorových vozidel a náhradních systémů tlumení hluku a o změně směrnice 2007/46/ES a o zrušení směrnice 70/157/EHS (Text s významem pro EHP)
NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 540/2014 ze dne 16. dubna 2014 o hladině akustického tlaku motorových vozidel a náhradních systémů tlumení hluku a o změně směrnice 2007/46/ES a o zrušení směrnice 70/157/EHS (Text s významem pro EHP)
1. Přehled
| Název |
Regulace |
|
Článek 1 Předmět
|
Článek 1 Předmět Toto nařízení stanoví správní a technické požadavky pro EU schválení typu všech nových vozidel kategorií uvedených v článku 2 z hlediska jejich hladiny akustického tlaku a náhradních systémů tlumení hluku a jejich konstrukčních částí, kterým je udělováno schválení typu jako samostatným technickým celkům navrženým a vyrobeným pro vozidla kategorií M1 a N1, za účelem usnadnění jejich registrace, prodeje a uvádění do provozu v Unii.
|
|
Článek 2 Oblast působnosti
|
Článek 2 Oblast působnosti Toto nařízení se vztahuje na vozidla kategorií M1, M2, M3, N1, N2 a N3, které jsou vymezeny v příloze II směrnice 2007/46/ES, a na náhradní systémy tlumení hluku a jejich konstrukční části, kterým je udělováno schválení typu jako samostatným technickým celkům navrženým a vyrobeným pro vozidla kategorií M1 a N1.
|
|
Článek 3 Definice
|
Článek 3 Definice Pro účely tohoto nařízení se použijí definice stanovené v článku 3 směrnice 2007/46/ES. Dále se pro účely tohoto nařízení rozumí:
1) „schválením typu vozidla“ postup uvedený v článku 3 směrnice 2007/46/ES, pokud jde o hladiny akustického tlaku;
2) „typem vozidla“ kategorie motorových vozidel, která se neliší v takových důležitých ohledech, jako jsou:
a) v případě vozidel kategorií M1, M2 ≤ 3500 kg a N1 zkoušených podle bodu 4.1.2.1 přílohy II:
i) tvar nebo materiály karoserie (zvláště motorového prostoru a jeho zvukové izolace),
ii) typ motoru (například zážehový nebo vznětový, dvoutakt nebo čtyřtakt, s vratným nebo s rotačním pístem), počet a objem válců, počet a typ karburátorů nebo vstřikovacího systému, uspořádání ventilů či druh elektrického motoru,
iii) maximální jmenovitý netto výkon a odpovídající otáčky motoru; liší-li se však maximální jmenovitý výkon a odpovídající otáčky motoru pouze v důsledku rozdílného mapování vlastností motoru, mohou být tato vozidla považována za vozidla stejného typu,
iv) systém tlumení hluku;
b) v případě vozidel kategorií M2 > 3500 kg, M3, N2 a N3 zkoušených podle bodu 4.1.2.2 přílohy II:
i) tvar nebo materiály karoserie (zvláště motorového prostoru a jeho zvukové izolace),
ii) typ motoru (například zážehový nebo vznětový, dvoutakt nebo čtyřtakt, s vratným nebo s rotačním pístem), počet a objem válců, typ vstřikovacího systému, uspořádání ventilů, jmenovité otáčky motoru či druh elektrického motoru,
iii) vozidla se stejným typem motoru či různými celkovými převodovými poměry lze považovat za vozidla stejného typu.
Pokud však rozdíly podle písmene b) vyžadují odlišné cílové podmínky, jak je uvedeno v bodu 4.1.2.2 přílohy II, považují se za změnu typu;
3) „maximální technicky přípustnou hmotností naloženého vozidla“ (M) maximální hmotnost stanovená pro vozidlo na základě jeho konstrukčních vlastností a konstrukční výkonnosti; technicky přípustná hmotnost naloženého přívěsu nebo návěsu zahrnuje statickou hmotnost přenesenou na připojené tažné vozidlo;
4) „maximálním jmenovitým netto výkonem“ (Pn) výkon motoru vyjádřený v kW a měřený metodou EHK OSN podle předpisu EHK OSN č. 85 (
1
);
Pokud lze maximálního jmenovitého netto výkonu dosáhnout při různých otáčkách motoru, použijí se ty nejvyšší;
5) „standardním vybavením“ základní konfigurace vozidla včetně veškerých prvků, které jsou namontovány, aniž by tím vznikaly nějaké další požadavky na konfiguraci nebo úroveň vybavení, ale jsou vybaveny všemi prvky požadovanými regulačními akty uvedenými v příloze IV nebo příloze XI směrnice 2007/46/ES;
6) „hmotností řidiče“ se rozumí hmotnost 75 kg působící ve vztažném bodu místa k sezení řidiče;
7) „hmotností vozidla v pohotovostním stavu“ (mro)
hmotnost vozidla s palivovou nádrží (palivovými nádržemi) naplněnou (naplněnými) alespoň na 90 % jejího (jejich) objemu, včetně hmotnosti řidiče, paliva a kapalin, vybaveného standardním vybavením podle specifikací výrobce, a jsou-li namontovány, i včetně hmotnosti karoserie, kabiny, spojovacího zařízení a náhradního kola (náhradních kol) a nářadí; hmotnost vozidla včetně paliva a kapalin, vybaveného standardním vybavením podle specifikací výrobce, a jsou-li namontovány, i včetně hmotnosti karoserie, kabiny, dalšího spojovacího zařízení (dalších spojovacích zařízení), náhradního kola (náhradních kol) a nářadí;
8) „jmenovitými otáčkami motoru“ (S) uváděné otáčky motoru v min-1 (ot./min.), při nichž má motor maximální jmenovitý netto výkon podle předpisu EHK OSN č. 85, nebo, pokud lze maximálního jmenovitého netto výkonu dosáhnout při různých otáčkách motoru, nejvyšší z těchto otáček;
9) „indexem poměru výkonu k hmotnosti“ (PMR) číselná veličina vypočítaná podle vzorce uvedeného v bodě 4.1.2.1.1 přílohy II;
10) „vztažným bodem“ jeden z těchto bodů:
a) v případě vozidel kategorií M1 a N1:
i) u vozidel s motorem vpředu přední konec vozidla,
ii) u vozidel s motorem uprostřed střed vozidla,
iii) u vozidel s motorem vzadu zadní konec vozidla;
b) v případě vozidel kategorií M2, M3, N2 a N3 okraj motoru nejblíže přední části vozidla.
11) „cílovou akcelerací“ akcelerace při částečném otevření klapky akcelerátoru při městském provozu, která je odvozena ze statistických šetření;
12) „motorem“ zdroj energie bez oddělitelných částí;
13) „vztažnou akcelerací“ požadovaná akcelerace při akcelerační zkoušce na zkušební dráze;
14) „váhovým faktorem převodového poměru“ (k) bezrozměrná číselná veličina užívaná pro vážené sloučení výsledků akcelerační zkoušky a zkoušky při ustálené rychlosti dvou převodových poměrů;
15) „faktorem částečného výkonu“ (kp) bezrozměrná číselná veličina užívaná pro vážené sloučení výsledků akcelerační zkoušky a zkoušky při ustálené rychlosti vozidel;
16) „předčasnou akcelerací“ použití zařízení akcelerátoru před přímkou AA' za účelem dosažení stabilní akcelerace mezi přímkami AA' a BB', jak znázorňuje obrázek 1 dodatku 1 k příloze II;
17) „uzamčenými převodovými poměry“ takové ovládání převodovky, při kterém se převodový stupeň během zkoušky nemůže změnit;
18) „systémem tlumení hluku“ úplný soubor konstrukčních částí nutných k omezování hluku vytvářeného motorem a výfukem vozidla;
19) „systémy tlumení hluku rozdílných typů“ systémy tlumení hluku, které se významně liší alespoň v jednom z těchto ohledů:
a) obchodní názvy nebo značky jejich konstrukčních částí;
b) charakteristiky materiálů, z nichž jsou vyrobeny jejich konstrukční části, s výjimkou povrchové úpravy těchto konstrukčních částí;
c) tvar nebo velikost jejich konstrukčních částí;
d) principy fungování alespoň jedné z jejich konstrukčních částí;
e) montáž jejich konstrukčních částí;
f) počet systémů tlumení hluku výfuku nebo konstrukčních částí;
20) „konstrukční skupinou systému tlumení hluku nebo konstrukčních částí systému tlumení hluku“ skupina systémů tlumení hluku nebo jejich konstrukčních částí, v níž se všechny z následujících charakteristik shodují:
a) přítomnost čistého toku plynu poté, co výfukové plyny projdou přes absorpční vláknitý materiál, se kterým jsou ve styku;
c) případně specifikace pojiva;
d) průměrné rozměry vlákna;
e) minimální objemová hmotnost balení materiálu v kg/m3;
f) maximální styčná plocha mezi proudícím plynem a absorpčním materiálem;
21) „náhradním systémem tlumení hluku“ kterýkoli díl systému tlumení hluku nebo jeho konstrukčních částí určený k používání na vozidle, jiný než díl typu namontovaného na toto vozidlo při jeho přistavení k EU schválení typu podle tohoto nařízení;
22) „akustickým varovným systémem vozidla“ (AVAS) systémy pro silniční vozidla s hybridním elektrickým pohonem a elektrická silniční vozidla, které vydávají zvuk pro signalizaci přítomnosti vozidla chodcům a jiným účastníkům silničního provozu;
23) „místem prodeje“ místo, kde jsou vozidla skladována a nabízena k prodeji spotřebitelům;
24) „propagačními materiály technického charakteru“ technické příručky, brožury, letáky a katalogy (ať už v podobě tištěné, elektronické či on-line), jakož i internetové stránky, jejichž účelem je propagovat vozidla u široké veřejnosti.
|
|
Článek 4 Obecné povinnosti členských států
|
Článek 4 Obecné povinnosti členských států 1. Podle dat pro uplatňování fází stanovených v příloze III tohoto nařízení, a aniž je dotčen článek 23 směrnice 2007/46/ES, členské státy odmítnou z důvodů týkajících se přípustné hladiny akustického tlaku udělit EU schválení typu ohledně typu motorového vozidla, který nesplňuje požadavky tohoto nařízení. 2. Ode dne 1. července 2016 členské státy odmítnou z důvodů týkajících se přípustné hladiny akustického tlaku udělit EU schválení typu ohledně typu náhradního systému tlumení hluku nebo jeho konstrukčních částí jakožto samostatného technického celku, který nesplňuje požadavky tohoto nařízení. Členské státy nadále udělují EU schválení typu za podmínek podle směrnice 70/157/EHS náhradním systémům tlumení hluku nebo jejich konstrukčním částem jako samostatným technickým celkům, které jsou určeny pro vozidla, jimž bylo schválení typu uděleno před daty pro uplatňování fází stanovenými v příloze III tohoto nařízení. 3. Podle dat pro uplatňování fází stanovených v příloze III tohoto nařízení členské státy považují prohlášení o shodě pro nová vozidla za neplatná pro účely článku 26 směrnice 2007/46/ES z důvodů týkajících se přípustné hladiny akustického tlaku a zakáží registraci, prodej a uvádění takových vozidel do provozu, nejsou-li tato vozidla v souladu s tímto nařízením. 4. Členské státy povolí z důvodů týkajících se přípustné hladiny akustického tlaku prodej a uvádění do provozu náhradních systémů tlumení hluku nebo jejich konstrukčních částí jako samostatných technických celků, pokud jsou ve shodě s typem, pro který bylo uděleno EU schválení typu v souladu s tímto nařízením. Členské státy povolí prodej a uvádění do provozu náhradních systémů tlumení hluku nebo jejich konstrukčních částí, kterým bylo uděleno EU schválení typu jako samostatným technickým celkům za podmínek podle směrnice 70/157/EHS a jež jsou určeny pro vozidla, jimž bylo schválení typu uděleno před daty pro uplatňování fází stanovenými v příloze III tohoto nařízení.
|
|
Článek 5 Obecné povinnosti výrobců
|
Článek 5 Obecné povinnosti výrobců 1. Výrobci zajistí, aby vozidla, jejich motory a jejich systémy tlumení hluku byly navrženy, vyrobeny a smontovány tak, aby vozidla při normálním použití mohla být v souladu s tímto nařízením navzdory vibracím, kterým jsou svojí podstatou vystavena. 2. Výrobci zajistí, aby systémy tlumení hluku byly navrženy, vyrobeny a smontovány tak, aby mohly dostatečně odolávat korozi, které jsou vystaveny za podmínek používání vozidel, včetně regionálních klimatických podmínek. 3. Výrobce odpovídá schvalovacímu orgánu za všechna hlediska postupu schvalování a za zajištění shodnosti výroby, ať již je výrobce přímo zapojen do všech fází výroby vozidla, systému, konstrukční části nebo samostatného technického celku, či nikoliv.
|
|
Článek 6 Další ustanovení týkající se emisí hluku („Additional sound emission provisions“ – ASEP)
|
Článek 6 Další ustanovení týkající se emisí hluku („Additional sound emission provisions“ – ASEP) 1. Tento článek se vztahuje na vozidla kategorií M1 a N1, která jsou vybavena spalovacím motorem opatřeným systémy tlumení hluku výrobce původního zařízení, a na náhradní systémy tlumení hluku určené pro tyto kategorie vozidel podle přílohy IX. 2. Vozidla a náhradní systémy tlumení hluku musí splňovat požadavky přílohy VII. 3. U vozidel a náhradních systémů tlumení hluku se má bez dalších zkoušek za to, že splňují požadavky přílohy VII, pokud výrobce vozidla předloží schvalovacímu orgánu technickou dokumentaci prokazující, že rozdíl mezi maximálními a minimálními otáčkami motoru vozidel na přímce BB', jak je uvedeno na obrázku 1 dodatku k příloze II, při jakýchkoli podmínkách zkoušky v rámci regulačního rozsahu ASEP podle definice v bodě 2.3 přílohy VII s ohledem na podmínky stanovené v příloze II, nepřesahuje 0,15 x S. 4. Emise hluku vozidla nebo náhradního systému tlumení hluku za typických podmínek jízdy na silnici, které se liší od podmínek, za nichž byla prováděna zkouška při schvalování typu stanovená v příloze II a v příloze VII, se nesmí výrazně odchylovat od výsledků zkoušky. 5. Výrobce vozidla nesmí úmyslně měnit, upravovat ani zavádět či instalovat žádná mechanická, elektrická, tepelná nebo jiná zařízení nebo postupy pouze za účelem splnění požadavků na emise hluku stanovených v tomto nařízení, pokud tato zařízení či tyto postupy nejsou funkční při typických podmínkách jízdy na silnici. 6. V žádosti o schválení typu uvede výrobce prohlášení podle vzoru uvedeného v dodatku k příloze VII, že typ vozidla nebo náhradní systém tlumení hluku, o jehož schválení se žádá, splňuje požadavky tohoto článku. 7. Odstavce 1 až 6 se nepoužijí na vozidla kategorie N1, pokud je splněna jedna z těchto podmínek:
a) zdvihový objem motoru nepřesahuje 660 cm3 a poměr výkonu k hmotnosti vypočtený na základě maximální technicky přípustné hmotnosti naloženého vozidla nepřesahuje hodnotu 35;
b) užitečné zatížení dosahuje alespoň 850 kg a poměr výkonu k hmotnosti vypočtený na základě maximální technicky přípustné hmotnosti naloženého vozidla nepřesahuje hodnotu 40.
|
|
Článek 7 Informování spotřebitelů a označování
|
Článek 7 Informování spotřebitelů a označování Výrobci a distributoři vozidel usilují o zajištění toho, aby hladina akustického tlaku každého vozidla v decibelech (dB(A)), naměřená podle tohoto nařízení, byla uvedena na dobře viditelném místě v místě prodeje a v propagačních materiálech technického charakteru. S ohledem na zkušenosti vyplývající z uplatňování tohoto nařízení provede Komise do dne 1. července 2018 komplexní posouzení dopadů týkající se podmínek označování, pokud jde o míru znečištění ovzduší, hladinu znečištění hlukem a informování spotřebitelů. O svých závěrech z tohoto posouzení podá Komise zprávu Evropskému parlamentu a Radě a případně předloží legislativní návrh.
|
|
Článek 8 Akustický varovný systém vozidla („Acoustic Vehicle Alerting System“ – AVAS)
|
Článek 8 Akustický varovný systém vozidla („Acoustic Vehicle Alerting System“ – AVAS) Nejpozději od 1. července 2019 musí výrobci instalovat systém AVAS, který splňuje požadavky stanovené v příloze VIII, do nových typů vozidel s hybridním elektrickým pohonem a elektrických vozidel. Nejpozději od 1. července 2021 musí výrobci instalovat systém AVAS do všech nových vozidel s hybridním elektrickým pohonem a elektrických vozidel. Pokud se výrobce rozhodne instalovat do vozidel systémy AVAS již před těmito daty, musí zajistit, že budou v souladu s požadavky stanovenými v příloze VIII. Nejpozději od 1. července 2017 je Komise zmocněna přijímat akty v přenesené pravomoci v souladu s článkem 10 za účelem přezkumu přílohy VIII, pokud jde o podrobnější požadavky na výkonové vlastnosti systému AVAS nebo aktivních bezpečnostních systémů, při zohlednění činnosti EHK OSN v této oblasti.
|
|
Článek 9 Změny příloh
|
Článek 9 Změny příloh Komise je zmocněna přijímat akty v přenesené pravomoci podle článku 10 za účelem změny příloh I, IV, VIII a X a jejich přizpůsobení technickému pokroku.
|
|
Článek 10 Výkon přenesené pravomoci
|
Článek 10 Výkon přenesené pravomoci 1. Pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci je Komisi svěřena za podmínek stanovených v tomto článku. 2. Pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci uvedené ve druhém pododstavci článku 8 a v článku 9 je svěřena Komisi na dobu pěti let ode dne 16. června 2014. 3. Přenesení pravomoci uvedené v druhém pododstavci článku 8 a v článku 9 může Evropský parlament či Rada kdykoli zrušit. Rozhodnutím o zrušení se ukončuje přenesení pravomocí v něm blíže určených. Rozhodnutí nabývá účinku prvním dnem po zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie nebo k pozdějšímu dni, který je v něm upřesněn. Nedotýká se platnosti již platných aktů v přenesené pravomoci. 4. Přijetí aktu v přenesené pravomoci Komise neprodleně oznámí současně Evropskému parlamentu a Radě. 5. Akt v přenesené pravomoci přijatý podle druhého odstavce článku 8 nebo podle článku 9 vstoupí v platnost pouze pokud proti němu Evropský parlament nebo Rada nevysloví námitky ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy jim byl tento akt oznámen, nebo pokud Evropský parlament i Rada před uplynutím této lhůty informují Komisi o tom, že námitky nevysloví. Z podnětu Evropského parlamentu nebo Rady se tato lhůta prodlouží o dva měsíce.
|
|
Článek 11 Ustanovení o přezkumu
|
Článek 11 Ustanovení o přezkumu Komise provede a zveřejní podrobnou studii o mezních hodnotách hladiny akustického tlaku do 1. července 2021 pro nové druhy vozidel. Studie vezme za základ vozidla splňující nejnovější regulační požadavky. Na základě závěrů této studie Komise případně předloží legislativní návrh.
|
|
Článek 12 Změny směrnice 2007/46/ES
|
Článek 12 Změny směrnice 2007/46/ES Přílohy IV, VI a XI směrnice 2007/46/ES se mění v souladu s přílohou XI tohoto nařízení.
|
|
Článek 13 Přechodná ustanovení
|
Článek 13 Přechodná ustanovení 1. Do 30. června 2019 lze pro kontrolu shody zkušební dráhy podle bodu 3.1.1 přílohy II používat místo normy ISO 10844:2011 normu ISO 10844:1994. 2. Do 30. června 2019 jsou od požadavků stanovených v článku 6 osvobozena vozidla se sériovým hybridním pohonem, která mají spalovací motor bez mechanického napojení na hnací ústrojí.
|
|
Článek 14 Zrušení
|
Článek 14 Zrušení 1. Aniž je dotčen čl. 4 odst. 2 druhý pododstavec a čl. 4 odst. 4 druhý pododstavec, směrnice 70/157/EHS se zrušuje s účinkem ode dne 1. července 2027. 2. Odkazy na zrušenou směrnici se považují za odkazy na toto nařízení v souladu se srovnávací tabulkou obsaženou v příloze XII tohoto nařízení.
|
|
Článek 15 Vstup v platnost
|
Článek 15 Vstup v platnost 1. Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie. 2. Použije se ode dne 1. července 2016. 3. Bod 3.1.1 přílohy II se použije ode dne 1. července 2019. 4. Část B přílohy XI se použije ode dne 1. července 2027 Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.
|
|
SEZNAM PŘÍLOH
|
SEZNAM PŘÍLOH
|
Příloha I
|
EU schválení typu vozidla z hlediska hladiny akustického tlaku
|
|
Dodatek 1:
|
Informační dokument
|
|
Dodatek 2:
|
Vzor certifikátu EU schválení typu
|
|
Příloha II
|
Metody a zařízení na měření hluku motorových vozidel
|
|
Dodatek:
|
Obrázky
|
|
Příloha III
|
Mezní hodnoty
|
|
Příloha IV
|
Systémy tlumení hluku s akusticky absorbujícími vláknitými materiály
|
|
Dodatek:
|
Obrázek 1 – Zkušební zařízení pro stabilizaci pulzováním
|
|
Příloha V
|
Hluk tlakovzdušných systémů
|
|
Dodatek:
|
Obrázek 1 – Polohy mikrofonu pro měření hluku tlakovzdušného systému
|
|
Příloha VI
|
Kontroly shodnosti výroby vozidel
|
|
Příloha VII
|
Metoda měření pro posouzení shody s dalšími ustanoveními týkajícími se emisí hluku (ASEP)
|
|
Dodatek:
|
Vzor prohlášení o shodě s dalšími ustanoveními týkajícími se emisí hluku (ASEP)
|
|
Příloha VIII
|
Opatření týkající se akustického varovného systému vozidla (AVAS)
|
|
Příloha IX
|
EU schválení typu systémů tlumení hluku jako samostatných technických celků z hlediska hladiny akustického tlaku (náhradní systémy tlumení hluku)
|
|
Dodatek 1:
|
Informační dokument
|
|
Dodatek 2:
|
Vzor certifikátu EU schválení typu
|
|
Dodatek 3:
|
Vzor značky EU schválení typu
|
|
Dodatek 4:
|
Zkušební zařízení
|
|
Dodatek 5:
|
Měřicí body – zpětný tlak
|
|
Příloha X
|
Kontroly shodnosti výroby náhradního systému tlumení hluku jako samostatného technického celku
|
|
Příloha XI
|
Změny směrnice 2007/46/ES
|
|
Příloha XII
|
Srovnávací tabulka
|
|
|
PŘÍLOHA I EU SCHVÁLENÍ TYPU VOZIDLA Z HLEDISKA HLADINY AKUSTICKÉHO TLAKU
|
PŘÍLOHA I EU SCHVÁLENÍ TYPU VOZIDLA Z HLEDISKA HLADINY AKUSTICKÉHO TLAKU 1. ŽÁDOST O EU SCHVÁLENÍ TYPU VOZIDLA
|
1.1.
|
Žádost o EU schválení typu podle čl. 7 odst. 1 a 2 směrnice 2007/46/ES pro typ vozidla z hlediska hladiny akustického tlaku podává výrobce vozidla.
|
|
1.2.
|
Vzor informačního dokumentu je uveden v dodatku 1.
|
|
1.3.
|
Výrobce vozidla dodá technické zkušebně odpovědné za zkoušky vozidlo představující typ, pro který je schválení typu požadováno. Při výběru vozidla představujícího typ zvolí technická zkušebna odpovědná za zkoušky vozidlo ke spokojenosti schvalovacího orgánu. K rozhodování během výběru lze využít zkušebních metod se simulací.
|
|
1.4
|
Na žádost technické zkušebny musí být rovněž dodán vzorek systému tlumení hluku a motor nejméně téhož objemu a maximálního jmenovitého výkonu, jako je motor namontovaný ve vozidle, pro něž je požadováno schválení typu.
|
2. ZNAČENÍ
|
2.1.
|
Konstrukční části výfukového systému a sacího systému s výjimkou úchytů a potrubí musí být označeny:
|
2.1.1.
|
obchodní značkou nebo názvem výrobce systému a jeho konstrukčních částí;
|
|
2.1.2.
|
obchodním označením výrobce.
|
|
|
2.2.
|
Označení podle bodů 2.1.1 a 2.1.2 musí být zřetelně čitelná a nesmazatelná, i když je systém namontován na vozidle.
|
3. UDĚLENÍ EU SCHVÁLENÍ TYPU VOZIDLA
|
3.1.
|
Jsou-li splněny příslušné požadavky, udělí se EU schválení typu podle čl. 9 odst. 3 a popřípadě podle čl. 10 odst. 4 směrnice 2007/46/ES.
|
|
3.2.
|
Vzor certifikátu EU schválení typu je uveden v dodatku 2.
|
|
3.3.
|
Každému schválenému typu vozidla se přidělí číslo schválení typu podle přílohy VII směrnice 2007/46/ES. Tentýž členský stát nesmí přidělit stejné číslo jinému typu vozidla.
|
3.3.1.
|
Splňuje-li typ vozidla mezní hodnoty fáze 1 přílohy III, za částí 3 čísla schválení typu následuje písmeno „A“. Splňuje-li typ vozidla mezní hodnoty fáze 2 přílohy III, za částí 3 čísla schválení typu následuje písmeno „B“. Splňuje-li typ vozidla mezní hodnoty fáze 3 přílohy III, za částí 3 čísla schválení typu následuje písmeno „C“.
|
|
4. ZMĚNY EU SCHVÁLENÍ TYPU
Při změnách typu schváleného podle tohoto nařízení se použijí články 13, 14, 15 a 16 a čl. 17 odst. 4 směrnice 2007/46/ES. 5. OPATŘENÍ PRO SHODNOST VÝROBY
|
5.1.
|
Opatření přijatá k zajištění shodnosti výroby musí odpovídat požadavkům článku 12 směrnice 2007/46/ES.
|
|
5.2.
|
Zvláštní ustanovení:
|
5.2.1.
|
Zkoušky stanovené v příloze VI tohoto nařízení odpovídají zkouškám uvedeným v bodě 2.3.5 přílohy X směrnice 2007/46/ES.
|
|
5.2.2.
|
Obvyklá četnost kontrol uvedených v bodě 3 přílohy X směrnice 2007/46/ES je jedna kontrola za dva roky.
|
|
|
|
PŘÍLOHA II METODY A ZAŘÍZENÍ NA MĚŘENÍ HLUKU MOTOROVÝCH VOZIDEL
|
PŘÍLOHA II METODY A ZAŘÍZENÍ NA MĚŘENÍ HLUKU MOTOROVÝCH VOZIDEL 1. METODY MĚŘENÍ
|
1.1.
|
Hluk vydávaný typem vozidla předloženým k EU schválení typu se měří pomocí dvou metod popsaných v této příloze u vozidla za jízdy a u stojícího vozidla. U vozidla s hybridním elektrickým pohonem, u něhož spalovací motor nemůže běžet, pokud vozidlo stojí, se vydávaný hluk měří jen za jízdy.
Vozidla s maximální technicky přípustnou hmotností naloženého vozidla převyšující 2 800 kg se podrobí doplňujícím měřením hluku tlakovzdušných systémů se stojícím vozidlem podle ustanovení přílohy V, je-li vozidlo vybaveno odpovídajícím brzdovým zařízením
|
|
1.2.
|
Údaje naměřené v rámci zkoušek stanovených v bodě 1.1 této přílohy se zaznamenají do zkušebního protokolu a do formuláře shodného se vzorem uvedeným v dodatku 2 k příloze I.
|
2. MĚŘICÍ PŘÍSTROJE
2.1. Akustická měření
Pro měření hladiny akustického tlaku se použije přesný zvukoměr nebo rovnocenný měřicí systém, který splňuje požadavky na přístroje třídy 1 (včetně doporučeného krytu proti větru, pokud je použit). Tyto požadavky jsou popsány v normě „IEC 61672-1:2002: Přesné zvukoměry“, druhé vydání, Mezinárodní elektrotechnické komise (IEC). Měří se při časové konstantě zvukoměru „rychle“ a při váhové křivce „A“, které jsou rovněž popsány v normě „IEC 61672-1:2002“. Pokud se použije systém, který zahrnuje periodické vzorkování hladiny akustického tlaku vážené váhovou křivkou A, interval měření nesmí přesahovat 30 ms (milisekund). Přístroje se musejí udržovat a kalibrovat podle pokynů výrobce přístroje. 2.2. Splnění požadavků
Splnění požadavků na zařízení pro akustická měření musí být ověřeno platným certifikátem shody. Certifikát shody se považuje za platný, pokud byla certifikace shody s normami u zvukového kalibrátoru provedena během posledních 12 měsíců a u přístrojového systému během posledních 24 měsíců. Veškeré ověřování shody musí provádět laboratoř, která je oprávněna provádět kalibrace podle příslušných norem. 2.3. Kalibrace celého akustického měřicího systému na sérii měření
Na počátku a na konci každé série měření se celý akustický měřicí systém kalibruje zvukovým kalibrátorem, který splňuje požadavky na zvukové kalibrátory o třídě přesnosti 1 podle normy IEC 60942:2003. Rozdíl mezi kalibracemi musí být bez dalšího seřizování menší nebo roven 0,5 dB. Pokud je tato hodnota překročena, výsledky měření získané po poslední uspokojivé kalibraci se neberou v úvahu. 2.4. Zařízení na měření rychlosti
Otáčky motoru se měří přístrojem s přesností ± 2 %nebo lepší při otáčkách motoru požadovaných k provedení zkoušky. Rychlost vozidla na silnici se měří přístroji s přesností nejméně ± 0,5 km/h, pokud se používá zařízení pro kontinuální měření. Pokud se rychlost měří pomocí nezávislých měření, musejí měřicí zařízení vyhovovat požadavkům na minimální přesnost ± 0,2 km/h. 2.5. Meteorologické přístroje
Meteorologické přístroje ke sledování podmínek okolního prostředí během zkoušky musejí zahrnovat následující přístroje:
— přístroj na měření teploty s přesností minimálně ± 1 °C,
— přístroj na měření rychlosti větru s přesností minimálně ± 1,0 m/s,
— přístroj na měření tlaku s přesností minimálně ± 5 hPa,
— přístroj na měření relativní vlhkosti s přesností minimálně ± 5 %.
3. PODMÍNKY MĚŘENÍ
3.1. Zkušební místo a podmínky prostředí
|
3.1.1.
|
Povrch zkušební dráhy a rozměry zkušebního místa musejí vyhovovat normě ISO 10844:2011. Povrch místa musí být prost prachového sněhu, vysoké trávy, volné zeminy nebo škváry. V blízkosti mikrofonu a zdroje hluku nesmí být žádné překážky, které by mohly mít vliv na akustické pole. Osoba provádějící měření se musí postavit tak, aby neovlivňovala údaje na měřicím přístroji.
|
|
3.1.2.
|
Nesmí se měřit za nepříznivých povětrnostních podmínek. Musí se zajistit, že výsledky nebudou ovlivněny poryvy větru.
Meteorologické přístroje se musí nacházet těsně vedle zkušebního úseku ve výšce 1,2 m ± 0,02 m. Měření se provádí při teplotě okolního vzduchu od + 5 °C do + 40 °C.
Zkoušky se nesmějí provádět, pokud rychlost větru včetně poryvů překročí během měření akustického tlaku 5 m/s ve výšce mikrofonu.
Během měření akustického tlaku se zaznamenají reprezentativní hodnoty pro teplotu, rychlost a směr větru, relativní vlhkost a barometrický tlak.
Zvukové špičky, které zjevně nesouvisejí s celkovou hladinou akustického tlaku vozidla, se při zjišťování údajů neberou v úvahu.
Hluk pozadí se měří po dobu 10 sekund bezprostředně před a po sérii zkoušek vozidla. Měření se musejí provádět se stejnými mikrofony a při stejném umístění mikrofonů jako při zkoušce. Zaznamená se maximální hladina akustického tlaku vážená váhovou křivkou A.
Hluk pozadí (včetně hluku způsobeného větrem) musí být alespoň o 10 dB nižší než hladina akustického tlaku vážená váhovou křivkou A zkoušeného vozidla. Je-li rozdíl mezi hlukem pozadí a naměřeným hlukem v rozsahu od 10 do 15 dB(A), musí být pro výpočet výsledku měření od údaje na zvukoměru odečtena příslušná korekce podle této tabulky:
|
Rozdíl mezi hlukem pozadí a měřeným hlukem dB(A)
|
10
|
11
|
12
|
13
|
14
|
15
|
|
Korekce dB(A)
|
0,5
|
0,4
|
0,3
|
0,2
|
0,1
|
0,0
|
|
3.2. Vozidlo
|
3.2.1.
|
Zkušební vozidlo musí být reprezentativním vzorkem vozidel, která mají být uváděna na trh; výrobce ho musí vybrat se souhlasem technické zkušebny tak, aby splňovalo požadavky tohoto nařízení. Měření se provádějí na vozidlech bez přívěsu, vyjma neoddělitelných vozidel. Na žádost výrobce lze u vozidel se zdvihatelnou nápravou/zdvihatelnými nápravami provádět měření ve zdvižené poloze.
Měření se provádějí s vozidly o zkušební hmotnosti mt stanovené podle této tabulky:
|
Kategorie vozidla
|
Zkušební hmotnost vozidla (mt)
|
|
M1
|
mt = mro
|
|
N1
|
mt = mro
|
|
N2, N3
|
mt = 50 kg/kW jmenovitého výkonu motoru
Nad poháněnou/poháněné zadní nápravu/nápravy se umístí dodatečný náklad, aby se dosáhlo zkušební hmotnosti. Dodatečný náklad je omezen na 75 % maximální technicky přípustné hmotnosti naloženého vozidla přípustné pro zadní nápravu. Zkušební hmotnost musí být splněna s dovolenou odchylkou ± 5 %.
Pokud těžiště dodatečného nákladu nemůže být v ose se středem zadní nápravy, zkušební hmotnost vozidla nesmí překročit součet zatížení přední a zadní nápravy bez nákladu a dodatečného nákladu.
Zkušební hmotnost vozidel s více než dvěma nápravami musí být stejná jako u vozidel se dvěma nápravami.
|
|
M2, M3
|
mt = mro – hmotnost případného člena posádky
nebo pokud se zkoušky provádějí na neúplném vozidle bez karoserie,
mt = 50 kg/kW jmenovitého výkonu motoru v souladu s výše uvedenými podmínkami (viz kategorie N2, N3).
|
|
|
3.2.2.
|
Na žádost žadatele se vozidlo kategorie M2, M3, N2 nebo N3 považuje za představitele jeho dokončeného typu, jsou-li zkoušky prováděny na neúplném vozidle bez karoserie. Při zkoušce na neúplném vozidle se vozidlo opatří všemi příslušnými izolačními materiály, panely a díly a systémy pro snížení hluku podle konstrukční předlohy výrobce, s výjimkou části karoserie, která je montována v pozdější fázi.
Novou zkoušku není třeba provést v případě namontování doplňkové palivové nádrže nebo v případě přemístění původní palivové nádrže, jestliže nebyly změněny další části či konstrukce vozidla mající zjevně vliv na emise hluku.
|
|
3.2.3.
|
Emise hluku související s odvalováním pneumatik jsou stanovené v nařízení (ES) č. 661/2009. Pneumatiky použité při zkoušce musí být pro dotyčné vozidlo reprezentativní a musí být zvoleny výrobcem vozidla a zaznamenány v doplňku k dodatku 2 k příloze I tohoto nařízení. Musejí odpovídat jednomu z rozměrů pneumatik určených pro vozidlo jako původní zařízení. Pneumatika je nebo bude komerčně dostupná na trhu ve stejnou dobu jako vozidlo (
6
). Pneumatiky musí být nahuštěny na tlak doporučený výrobcem vozidla pro zkušební hmotnost vozidla. Hloubka vzorku pneumatik musí být minimálně 1,6 mm.
|
|
3.2.4.
|
Před začátkem měření se motor uvede do běžných provozních podmínek.
|
|
3.2.5.
|
Je-li vozidlo vybaveno pohonem více než jedné nápravy, provede se zkouška s pohonem určeným pro normální použití na silnici.
|
|
3.2.6.
|
Je-li vozidlo vybaveno jedním nebo více ventilátory s automatickým ovládacím mechanismem, nesmí se během měření do tohoto mechanismu zasahovat.
|
|
3.2.7.
|
Je-li vozidlo vybaveno systémem tlumení hluku s vláknitými materiály, výfukový systém musí být před zkouškou uveden do stavu podle přílohy IV.
|
4. ZKUŠEBNÍ METODY
4.1. Měření akustického tlaku vozidel za jízdy
4.1.1. Obecné zkušební podmínky
Na zkušební dráze se vyznačí dvě přímky, AA' a BB', rovnoběžné s přímkou PP' a umístěné 10 m před přímkou PP' a 10 m za ní. Na každé straně vozidla a pro každý rychlostní stupeň se měří nejméně čtyřikrát. Pro účely seřízení je možno uskutečnit předběžná měření, na něž se nebere ohled. Mikrofon se umístí ve vzdálenosti 7,5 ± 0,05 m od vztažné přímky CC' dráhy a 1,2 ± 0,02 m nad povrchem vozovky. Vztažná osa pro volné pole (viz IEC 61672-1:2002) musí být vodorovná a směřovat kolmo k přímce dráhy vozidla CC'. 4.1.2. Zvláštní zkušební podmínky pro vozidla
4.1.2.1. Vozidla kategorií M1, M2 ≤ 3 500 kg, N1
Dráha osy vozidla musí během celé zkoušky, od nájezdu k přímce AA' po překročení přímky BB' zádí vozidla, co nejpřesněji sledovat přímku CC'. Je-li vozidlo vybaveno pohonem více než jedné nápravy, provede se zkouška s pohonem určeným pro normální použití na silnici. Je-li vozidlo vybaveno přídavnou převodovkou s ručním řazením nebo vícestupňovou nápravou, použije se poloha užívaná pro normální městský provoz. V každém případě jsou nepřípustné převodové poměry pro pomalou jízdu, parkování nebo brzdění. Zkušební hmotnost vozidla musí odpovídat tabulce v bodě 3.2.1. Zkušební rychlost vtest je 50 km/h ± 1 km/h. Zkušební rychlosti se musí dosáhnout, když je vztažný bod v přímce PP'. 4.1.2.1.1. Index poměru výkonu k hmotnosti (PMR)
PMR se vypočte podle tohoto vzorce: PMR = (Pn/mt) × 1 000 , kde Pn je měřeno v kW a mt je měřeno v kg podle bodu 3.2.1 této přílohy. Bezrozměrný index poměru výkonu k hmotnosti (PMR) se používá pro výpočet akcelerace. 4.1.2.1.2. Výpočet akcelerace
Výpočet akcelerace lze použít pouze pro kategorie M1, N1 a M2 ≤ 3 500 kg. Akcelerace se vždy vypočítá z různých rychlostí vozidla na zkušební dráze. Uvedené rovnice se používají pro výpočet awot i, awot i+1 a awot test. Rychlost na AA' nebo PP' je vymezena jako rychlost vozidla, při které vztažný bod překračuje přímku AA' (vAA') nebo PP' (vPP'). Rychlost na přímce BB' je vymezena jako rychlost, při které záď vozidla překračuje přímku BB' (vBB'). Metoda výpočtu akcelerace musí být zaznamenána ve zkušebním protokolu. Kvůli definici vztažného bodu vozidla se délka vozidla (lveh) v rovnici níže uvažuje odlišně. Pokud se vztažný bod nachází na přední části vozidla, l = lveh, pokud uprostřed, l = 1/2 lveh a pokud v zadní části, l = 0.
|
4.1.2.1.2.1.
|
Postup pro výpočet u vozidel s převodovkou s ručním řazením, automatickou převodovkou, adaptivní převodovkou a převodovkou s plynule měnitelnými převody (CVT), u kterých zkouška probíhá s uzamčenými převodovými poměry:
awot test = ((vBB'/3,6)2 – (vAA'/3,6)2)/(2 * (20+l))
awot test užitý pro výpočet výběru rychlostního stupně je aritmetický průměr čtyř awot test, i během každé platné měřené jízdy.
Lze použít předčasnou akceleraci. Místo sešlápnutí pedálu akcelerátoru před přímkou AA' se uvede do zkušebního protokolu.
|
|
4.1.2.1.2.2.
|
Postup výpočtu u vozidel s automatickou převodovkou, adaptivní převodovkou a převodovkou s plynule měnitelnými převody (CVT), u kterých zkouška probíhá s neuzamčenými převodovými poměry:
awot test užitý pro výpočet výběru rychlostního stupně je aritmetický průměr čtyř awot test, i během každé platné měřené jízdy.
Pokud lze pro ovládání převodů za účelem splnění požadavků zkoušky použít zařízení nebo opatření popsaná v bodě 4.1.2.1.4.2, výpočet awot test se provede podle tohoto vzorce:
awot test = ((vBB'/3,6)2 – (vAA'/3,6)2)/(2 * (20+l))
Lze použít předčasnou akceleraci.
Pokud se nepoužijí zařízení nebo opatření popsaná v bodě 4.1.2.1.4.2, awot test se vypočte podle tohoto vzorce:
awot_testPP-BB = ((vBB'/3.6)2 – (vPP'/3.6)2)/(2 * (10+l))
aawot test PP-BB : akcelerace mezi body PP a BB
Předčasná akcelerace je nepřípustná.
Pedál akcelerátoru se sešlápne v místě, kde vztažný bod vozidla překročí přímku AA'.
|
|
4.1.2.1.2.3
|
Cílová akcelerace Cílová akcelerace a urban vymezuje typickou akceleraci při městském provozu a je odvozena ze statistických šetření. Tato funkce je závislá na poměru výkonu k hmotnosti (PMR) vozidla.
Cílová akcelerace a urban se vypočte podle tohoto vzorce:
a urban = 0,63 * log10 (PMR) – 0,09
|
|
4.1.2.1.2.4.
|
Vztažná akcelerace Vztažná akcelerace awot ref vymezuje požadovanou akceleraci při akcelerační zkoušce na zkušební dráze. Tato funkce je závislá na poměru výkonu k hmotnosti vozidla (PMR). Liší se v závislosti na kategorii vozidla.
Vztažná akcelerace awot ref se vypočte podle tohoto vzorce:
a wot ref = 1.59 * log10 (PMR) – 1.41 pro PMR ≥ 25
a wot ref = a urban = 0,63 * log10 (PMR) – 0,09 pro PMR < 25
|
4.1.2.1.3. Faktor částečného výkonu kP
Faktor částečného výkonu kP (viz bod 4.1.3.1) se použije pro vážené sloučení výsledků akcelerační zkoušky a zkoušky při ustálené rychlosti vozidel kategorie M1 a N1. U jiných zkoušek než s jedním rychlostním stupněm se místo a wot ref použije a awot test (viz bod 4.1.3.1). 4.1.2.1.4. Výběr převodového poměru
Výběr převodových poměrů pro zkoušku závisí na jejich specifické akcelerační kapacitě awot s plně otevřenou klapkou akcelerátoru podle vztažné akcelerace awot ref požadované při zkoušce akcelerace s plně otevřenou klapkou akcelerátoru. Některá vozidla mohou mít odlišné softwarové programy nebo převodové režimy (např. sportovní, zimní, adaptivní). Pokud má vozidlo různé režimy umožňující platnou akceleraci, výrobce vozidla musí technické zkušebně uspokojivě prokázat, že vozidlo je zkoušeno v takovém režimu, při kterém se akcelerace nejvíce přibližuje a wot ref.
|
4.1.2.1.4.1.
|
Vozidla s převodovkou s ručním řazením, automatickou převodovkou, adaptivní převodovkou nebo převodovkou s plynule měnitelnými převody (CVT), u kterých zkouška probíhá s uzamčenými převodovými poměry
Tyto podmínky jsou možné při výběru převodových poměrů:
a) Pokud některý poměr umožňuje akceleraci v pásmu dovolené odchylky ± 5 % vztažné akcelerace awot ref, která nepřevyšuje 2,0 m/s2, provádí se zkouška s tímto převodovým poměrem.
b) Pokud žádný z převodových poměrů neumožňuje požadovanou akceleraci, vybere se převodový poměr i, který umožňuje vyšší akceleraci, a převodový poměr i + 1, který umožňuje nižší akceleraci, než je hodnota vztažné akcelerace. Pokud hodnota akcelerace při převodovém poměru i nepřekročí 2,0 m/s2, použijí se při zkoušce oba převodové poměry. Vážený poměr ve vztahu ke vztažné akceleraci awot ref se vypočítá takto:
k = (a wot ref – a wot (i+1))/(a wot (i) – a wot (i+1))
c) Pokud hodnota akcelerace při převodovém poměru i přesáhne 2,0 m/s2, použije se první převodový poměr, který umožňuje akceleraci nižší než 2,0 m/s2 za předpokladu, že převodový poměr i + 1 umožňuje akceleraci nižší než aurban. V takovém případě se použijí dva rychlostní stupně, i a i + 1, včetně rychlostního stupně i, při němž akcelerace překročí 2,0 m/s2. V ostatních případech se žádný jiný rychlostní stupeň nepoužije. Akcelerace awot test dosažená při zkoušce se použije pro výpočet faktoru částečného výkonu kP místo awot ref.
d) Pokud má vozidlo převodovku, která umožňuje pouze jednu volbu převodového poměru, akcelerační zkouška se u takového vozidla provede s tímto výběrem rychlostního stupně. Dosažená akcelerace se poté použije pro výpočet faktoru částečného výkonu kP místo awot ref.
e) Pokud se jmenovité otáčky při tomto převodovém poměru překročí předtím, než vozidlo překročí přímku BB', použije se následující vyšší rychlostní stupeň.
|
|
4.1.2.1.4.2.
|
Vozidla s automatickou převodovkou, adaptivní převodovkou a převodovkou s plynule měnitelnými převody (CVT), u kterých zkouška probíhá s neuzamčenými převodovými poměry:
Použije se poloha voliče rychlostního stupně pro plně automatický provoz.
Hodnota akcelerace awot test při zkoušce se vypočítá podle bodu 4.1.2.1.2.2.
Při zkoušce se poté může změnit rychlostní stupeň na nižší poměr a vyšší akceleraci. Změna rychlostního stupně na vyšší poměr a nižší akceleraci je nepřípustná. Nesmí se řadit na převodový poměr, který se nepoužívá při městském provozu.
Je proto dovoleno zavést a používat elektronická nebo mechanická zařízení, včetně náhradního voliče rychlostních stupňů, aby se zabránilo řazení na nižší převodový poměr, který se při uvedených zkušebních podmínkách pro městský provoz běžně nepoužívá.
Dosažená akcelerace awot test musí být větší nebo rovna aurban.
Pokud je to možné, přijme výrobce náležitá opatření, aby zabránil dosažení hodnoty akcelerace awot test vyšší než 2,0 m/s2.
Dosažená akcelerace awot test se poté použije pro výpočet faktoru částečného výkonu kP (viz bod 4.1.2.1.3) místo awot ref.
|
4.1.2.1.5. Akcelerační zkouška
Výrobce stanoví polohu vztažného bodu před přímkou AA' pro plné sešlápnutí pedálu akcelerátoru. Akcelerátor se plně sešlápne (jak nejrychleji je to možné), jakmile vztažný bod vozidla dosáhne uvedeného bodu. Pedál akcelerátoru zůstane sešlápnutý, dokud záď vozidla nepřekročí přímku BB'. Akcelerátor se poté uvolní, jak nejrychleji je to možné. Místo plného sešlápnutí pedálu akcelerátoru se uvede do zkušebního protokolu. Technická zkušebna musí mít možnost provést předběžné zkoušky. U kloubových vozidel, která sestávají ze dvou neoddělitelných jednotek považovaných za jediné vozidlo, se na návěs při stanovení okamžiku překročení přímky BB' nebere ohled. 4.1.2.1.6. Zkouška při ustálené rychlosti
Zkouška při ustálené rychlosti se provádí se stejnými rychlostními stupni jako akcelerační zkouška a při ustálené rychlosti 50 km/h s dovolenou odchylkou ± 1 km/h mezi přímkami AA' a BB'. Během zkoušky při ustálené rychlosti je akcelerátor v takové poloze, aby se udržovala ustálená rychlost mezi přímkami AA' a BB', jak je stanoveno. Pokud je při akcelerační zkoušce uzamčen rychlostní stupeň, při zkoušce při ustálené rychlosti se uzamkne tentýž rychlostní stupeň. Zkouška při ustálené rychlosti se nevyžaduje u vozidel s PMR < 25. 4.1.2.2. Vozidla kategorií M2 > 3 500 kg, M3, N2, N3
Dráha osy vozidla musí během celé zkoušky, od nájezdu k přímce AA' po překročení přímky BB' zádí vozidla, co nejpřesněji sledovat přímku CC'. Zkouška se provádí bez přívěsu nebo návěsu. Není-li přívěs snadno oddělitelný od tažného vozidla, nebere se na něj při určení překročení přímky BB' ohled. Má-li vozidlo zařízení jako míchačka na betonovou směs, kompresor atd., nesmí být takové zařízení během zkoušky v provozu. Zkušební hmotnost vozidla musí být uvedena v tabulce uvedené v bodě 3.2.1. Cílové podmínky kategorie M2 > 3 500 kg, N2
V okamžiku, kdy vztažný bod překročí přímku BB', musejí být otáčky motoru nBB' mezi 70 % a 74 % otáček S, při nichž motor dosahuje maximálního jmenovitého výkonu, a rychlost vozidla musí být 35 km/h ± 5 km/h. Mezi přímkou AA' a přímkou BB' je nutno zajistit stabilní akceleraci. Cílové podmínky kategorie M3, N3: V okamžiku, kdy vztažný bod překročí přímku BB', musejí být otáčky motoru nBB' mezi 85 % a 89 % procenty otáček S, při nichž motor dosahuje maximálního jmenovitého výkonu, a rychlost vozidla musí být 35 km/h ± 5 km/h. Mezi přímkou AA' a přímkou BB' je nutno zajistit stabilní akceleraci. 4.1.2.2.1. Výběr převodového poměru
4.1.2.2.1.1. Vozidla s převodovkou s ručním řazením
Je nutné zajistit stabilní akceleraci. Výběr rychlostního stupně je určen cílovými podmínkami. Pokud rozdíl v rychlosti překročí stanovenou dovolenou odchylku, proběhne zkouška se dvěma rychlostními stupni, jedním s vyšší a jedním s nižší rychlostí, než je rychlost cílová. Pokud cílové podmínky splňuje více než jeden rychlostní stupeň, zvolí se ten, který se nejvíce přibližuje 35 km/h. Pokud cílovou podmínku pro vtest nesplňuje žádný rychlostní stupeň, provede se zkouška se dvěma rychlostními stupni, jedním s vyšší a jedním s nižší rychlostí než vtest. Cílových otáček motoru se musí dosáhnout v každém případě. Je nutné zajistit stabilní akceleraci. Pokud stabilní akceleraci nelze při některém rychlostním stupni zajistit, nebere se na tento rychlostní stupeň ohled. 4.1.2.2.1.2. Vozidla s automatickou převodovkou, adaptivní převodovkou a převodovkou s plynule měnitelnými převody (CVT)
Použije se poloha voliče rychlostního stupně pro plně automatický provoz. Při zkoušce se poté může změnit rychlostní stupeň na nižší poměr a vyšší akceleraci. Změna rychlostního stupně na vyšší poměr a nižší akceleraci není dovolená. Při zkušebních podmínkách se nesmí řadit na převodový poměr, který se nepoužívá při městském provozu. Je proto dovoleno zavést a používat elektronické nebo mechanické zařízení, včetně náhradního voliče rychlostních stupňů, aby se zabránilo řazení na nižší převodový poměr, který se při uvedených zkušebních podmínkách pro městský provoz běžně nepoužívá. Pokud konstrukce převodů vozidla poskytuje jen jednu volbu rychlostního stupně (pohonu), který během zkoušky omezuje otáčky motoru, proběhne zkouška pouze při cílové rychlosti vozidla. Pokud kombinace motoru a převodovky vozidla nesplňuje požadavky stanovené v bodě 4.1.2.2.1.1, provede se zkouška pouze při cílové rychlosti vozidla. Cílová zkušební rychlost vozidla (vBB') je rovna 35 km/h ± 5 km/h. Změna rychlostního stupně na vyšší poměr a nižší akceleraci je možná poté, co vztažný bod vozidla překročí přímku PP'. Musejí se provést dvě zkoušky, jedna při cílové rychlosti vtest = vBB' + 5 km/h a druhá při cílové rychlosti vtest = vBB' – 5 km/h. Hodnotou, která se zaznamená, je hladina akustického tlaku získaná při zkoušce s nejvyššími otáčkami motoru, které se dosáhlo mezi přímkami AA' a BB'. 4.1.2.2.2. Akcelerační zkouška
V okamžiku, kdy vztažný bod vozidla překročí přímku AA', se akcelerátor plně sešlápne (aniž by se automaticky zařadil nižší rychlostní stupeň, než se běžně používá při městském provozu) a takto se podrží, dokud záď vozidla nepřekročí přímku BB'; vztažný bod ale musí být nejméně 5 m za přímkou BB'. Poté se akcelerátor uvolní. U kloubových vozidel, která sestávají ze dvou neoddělitelných jednotek považovaných za jediné vozidlo, se na návěs při stanovení okamžiku překročení přímky BB' nebere ohled. 4.1.3. Interpretace výsledků
Maximální hladina akustického tlaku vážená váhovou křivkou A zaznamenaná při každém průjezdu vozidla mezi přímkami AA' a BB' se zapíše. Jsou-li zaznamenány zvukové špičky, které zjevně nesouvisejí s celkovou hladinou akustického tlaku, k danému měření se nepřihlíží. Na každé straně vozidla a u každého převodového poměru se měří nejméně čtyřikrát u každé zkušební podmínky. Levá a pravá strana se může měřit souběžně nebo postupně. První čtyři po sobě následující platné výsledky měření v rozsahu 2 dB(A), které umožní vymazání neplatných výsledků (viz bod 3.1), se použijí pro výpočet konečného výsledku pro dotyčnou stranu vozidla. Vypočítá se aritmetický průměr pro každou stranu zvlášť. Průběžný výsledek je vyšší hodnota ze dvou aritmetických průměrů zaokrouhlených na jedno desetinné místo. Měření rychlosti na přímkách AA', BB' a PP' se zaznamenají a použijí při výpočtu na jedno platné desetinné místo. Vypočítaná akcelerace awot test se zaznamená na dvě desetinná místa. 4.1.3.1. Vozidla kategorií M1, N1 a M2 ≤ 3 500 kg
Vypočítané hodnoty pro akcelerační zkoušku a zkoušku při ustálené rychlosti se získají takto:
Lwot rep = Lwot (i+1) + k * (Lwot(i) – Lwot (i+1))
Lcrs rep = Lcrs(i+1) + k * (Lcrs (i) – Lcrs (i+1))
kde k = (awot ref – awot (i+1))/(awot (i) – awot (i+1)) U zkoušky s jediným převodovým poměrem jsou tyto hodnoty výsledkem jednotlivé zkoušky. Konečný výsledek se vypočítá kombinací Lwot rep a Lcrs rep pomocí této rovnice: Lurban = Lwot rep – kP * (Lwot rep – Lcrs rep) Váhový faktor kP udává faktor částečného výkonu pro městský provoz. U zkoušek pro více než jeden rychlostní stupeň se kP vypočítá takto: kP = 1 – (aurban/awot ref) U zkoušek, pro které je předepsán pouze jeden rychlostní stupeň, se kP vypočítá takto: kP = 1 – (aurban/awot test) Je-li awot test nižší než aurban: kP = 0 4.1.3.2. Vozidla kategorií M2 > 3 500 kg, M3, N2, N3
Pokud se provádí zkouška pouze s jedním rychlostním stupněm, konečný výsledek odpovídá průběžnému výsledku. Pokud se zkouška provádí se dvěma rychlostními stupni, vypočítá se aritmetický průměr průběžných výsledků. 4.2. Měření akustického tlaku stojících vozidel
4.2.1. Hladina akustického tlaku v blízkosti vozidel
Výsledky měření se zanesou do zkušebního protokolu uvedeného v doplňku k dodatku 2 k příloze I. 4.2.2. Akustická měření
Pro měření se použije přesný zvukoměr nebo rovnocenný měřicí systém, jak jsou definovány v bodě 2.1
|
4.2.3.
|
Zkušební místo – podmínky prostředí, viz obrázky 2 a 3a až 3d v dodatku
|
4.2.3.1.
|
V blízkosti mikrofonu nesmějí být žádné překážky, které by mohly mít vliv na akustické pole, a nikdo se nesmí nacházet mezi mikrofonem a zdrojem hluku. Osoba, která měří, se nesmí nacházet na místě, ze kterého by ovlivňovala naměřené údaje.
|
|
|
4.2.4.
|
Rušivé zvuky a vliv větru Údaje na měřicím přístroji vyvolané hlukem pozadí a větrem musejí být nejméně o 10 dB(A) nižší než měřená hladina akustického tlaku. Na mikrofonu může být užit vhodný kryt proti větru za předpokladu, že se v úvahu vezme jeho vliv na citlivost mikrofonu (viz bod 2.1).
|
|
4.2.5.
|
Metoda měření 4.2.5.1. Povaha a počet měření
V průběhu pracovní periody podle bodu 4.2.5.3.2.1 se změří maximální hladina akustického tlaku vážená váhovou křivkou A a vyjádřená v decibelech (dB(A)).
V každém bodě měření se provedou nejméně tři měření.
4.2.5.2. Umístění a příprava vozidla
Vozidlo se umístí do středové části zkušebního úseku, volič rychlostního stupně je přeřazený do neutrální polohy a spojka sešlápnutá. Pokud to konstrukce vozidla neumožní, proběhne zkouška podle pravidel výrobce pro zkoušku motoru se stojícím vozidlem. Před každou sérií měření se motor musí uvést do běžných provozních podmínek, které uvádí výrobce.
Je-li vozidlo vybaveno jedním nebo více ventilátory s automatickým ovládacím mechanismem, nesmí se během měření hladiny akustického tlaku do tohoto mechanismu zasahovat.
Pokud je namontován kryt motoru nebo víko motorového prostoru, musí být uzavřen/o.
|
4.2.5.3.
|
Měření hluku v blízkosti výfuku, viz obrázky 2 a 3a až 3d v dodatku.
4.2.5.3.1. Polohy mikrofonu
|
4.2.5.3.1.1.
|
Mikrofon musí být umístěn ve vzdálenosti 0,5 m ± 0,01 m od vztažného bodu výfukového potrubí uvedeného na obrázcích 2 a 3a až 3d v dodatku a s průtokovou osou konce potrubí musí svírat úhel 45° (± 5°). Mikrofon musí být ve výšce vztažného bodu, ne však níže než 0,2 m nad povrchem země. Vztažná osa mikrofonu musí ležet v rovině rovnoběžné s povrchem země a musí směřovat k vztažnému bodu na výustce výfuku. Pokud jsou možné dvě polohy mikrofonu, zvolí se umístění dále od podélné osy vozidla. Pokud průtoková osa potrubí výustky výfuku svírá s podélnou osou vozidla úhel 90°, umístí se mikrofon do bodu nejdále od motoru.
|
|
4.2.5.3.1.2.
|
U vozidel, jejichž výfuk má výustky vzdálené více než 0,3 m od sebe, se měření provádějí pro každou výustku. Nejvyšší hodnota se zaznamená.
|
|
4.2.5.3.1.3.
|
Má-li výfuk dvě a více výustek, které jsou od sebe vzdáleny méně než 0,3 m a které jsou napojeny na tentýž tlumič, provádí se pouze jedno měření. Poloha mikrofonu se určí vůči výustce, která se nachází nejblíže nejodlehlejšímu okraji vozidla nebo, pokud taková výstka neexistuje, vůči výustce, která je nejvýše nad zemí.
|
|
4.2.5.3.1.4.
|
U vozidel s výfukem ve svislé poloze (např. užitková vozidla) se mikrofon umístí ve výši výustky výfuku. Jeho osa bude svislá a mikrofon bude směřovat nahoru. Musí být ve vzdálenosti 0,5 m ± 0,01 m od vztažného bodu na výfukovém potrubí, ne však méně než 0,2 m od strany vozidla nejblíže k výustce výfuku.
|
|
4.2.5.3.1.5.
|
Nacházejí-li se výustky výfuku pod karosérií vozidla, mikrofon se umístí nejméně 0,2 m od nejbližší konstrukční části vozidla, co nejblíže, ale nikdy méně než 0,5 m, ke vztažnému bodu na výfukovém potrubí, ve výšce 0,2 m nad zemí a ne v přímce s průtokem výfukových plynů. Není-li to fyzicky možné, nemusí být požadavek na velikost úhlu podle bodu 4.2.5.3.1.1 splněn.
|
|
4.2.5.3.1.6.
|
Příklady polohy mikrofonu v závislosti na umístění výfukového potrubí jsou uvedeny na obrázcích 3a až 3d v dodatku.
|
4.2.5.3.2. Provozní podmínky motoru
4.2.5.3.2.1. Cílové otáčky motoru
— 75 % otáček motoru S u vozidel se jmenovitými otáčkami ≤ 5 000 min.–1
— 3 750 min.–1 u vozidel se jmenovitými otáčkami vyššími než 5 000 min.–1, ale nižšími než 7 500 min.–1
— 50 % otáček motoru S u vozidel se jmenovitými otáčkami ≥ 7 500 min.–1.
Pokud vozidlo nemůže dosáhnout takové výše otáček motoru, cílové otáčky motoru musí být o 5 % nižší než maximální možné otáčky při zkoušce se stojícím vozidlem.
4.2.5.3.2.2. Zkušební postup
Otáčky motoru se postupně zvyšují z volnoběžných na cílové, ale nepřekračují pásmo dovolené odchylky ± 3 % cílových otáček motoru a drží se na ustálené hladině. Poté se akcelerátor rychle uvolní a otáčky motoru se navrátí do volnoběhu. Hladina akustického tlaku se měří po pracovní periodu, která zahrnuje udržování ustálených otáček motoru po dobu 1 sekundy a celou dobu poklesu otáček. Maximální údaj zvukoměru v průběhu této doby měření zaokrouhlený na jedno desetinné místo představuje zkušební hodnotu.
4.2.5.3.2.3. Potvrzení platnosti zkoušky
Měření se považuje za platné, pokud se zkušební otáčky motoru neodchylují od cílových otáček motoru o více než ± 3 % minimálně po dobu 1 sekundy.
|
|
|
4.2.6.
|
Výsledky U každé polohy se musí měřit nejméně třikrát. Zapíše se maximální hladina akustického tlaku vážená váhovou křivkou A zaznamenaná během každého ze tří měření. První tři po sobě následující platné výsledky měření v rozsahu 2 dB(A), které umožní vymazání neplatných výsledků (s přihlédnutím k požadavkům na zkušební místo uvedeným v bodě 3.1), se použijí pro stanovení konečného výsledku pro danou polohu měření. Konečný výsledek tvoří maximální hladina akustického tlaku ze všech poloh a ze všech tří výsledků měření.
|
|
5.
|
Hluk z vozidla s hybridním elektrickým pohonem kategorie M1 za jízdy, u kterého spalovací motor nemůže běžet, pokud vozidlo stojí (údaje zaznamenávané pro usnadnění zkoušení vozidla v provozu).
|
5.1.
|
Za účelem usnadnění zkoušky shody v provozu vozidel s hybridním elektrickým pohonem, u kterých spalovací motor nemůže běžet, pokud vozidlo stojí, se k následujícím informacím týkajícím se měření hladiny akustického tlaku provedených podle bodu 4.1 přílohy II pro motorová vozidla za jízdy odkazuje jako k referenčním údajům shody v provozu:
a) rychlostní stupeň (i) nebo, u vozidel zkoušených bez uzamčených převodových poměrů, poloha voliče rychlostního stupně zvolená pro zkoušku;
b) poloha provozního spínače během měření hladiny akustického tlaku Lwot,(i) (je-li spínač nainstalován)
c) délka předčasné akcelerace IPA v m;
d) průměrná rychlost vozidla v km/h na počátku akcelerační zkoušky s plně otevřenou škrticí klapkou na rychlostní stupeň (i) a
e) hladina akustického tlaku Lwot,(i) v dB(A) při zkoušce s plně otevřenou škrticí klapkou a na převodový stupeň (i), definovaná jako vyšší ze dvou hodnot, které vzešly ze zprůměrování výsledků jednotlivých měření pro každou polohu mikrofonu.
|
|
5.2.
|
Referenční údaje shody v provozu se zanesou do certifikátu EU schválení typu podle bodu 2.3 doplňku dodatku 2 k příloze I.
|
|
|
|
PŘÍLOHA III MEZNÍ HODNOTY
|
PŘÍLOHA III MEZNÍ HODNOTY Hladina akustického tlaku naměřená v souladu s ustanoveními přílohy II, matematicky zaokrouhlená na nejbližší celé číslo, nesmí překročit tyto mezní hodnoty:
|
Kategorie vozidla
|
Popis kategorie vozidla
|
Mezní hodnoty vyjádřené v dB(A)
[decibely(A)]
|
|
|
|
Fáze 1 použitelná pro nové typy vozidel ode dne 1. července 2016
|
Fáze 2 použitelná pro nový typ vozidla ode dne 1. července 2020 a pro první registraci ode dne 1. července 2022
|
Fáze 3 použitelná pro nový typ vozidla ode dne 1. července 2024 a pro první registraci ode dne 1. července 2026
|
|
M
|
Vozidla používaná pro přepravu cestujících
|
|
|
|
|
M1
|
poměr výkonu k hmotnosti
≤ 120 kW/1000 kg
|
72 (1)
|
70 (1)
|
68 (1)
|
|
M1
|
120 kW/1000 kg < poměr výkonu k hmotnosti ≤ 160 kW/1000 kg
|
73
|
71
|
69
|
|
M1
|
160 kW/1000 kg < poměr výkonu k hmotnosti
|
75
|
73
|
71
|
|
M1
|
poměr výkonu k hmotnosti > 200 kW/1000 kg
počet sedadel ≤ 4
bod R sedadla řidiče ≤ 450 mm od země
|
75
|
74
|
72
|
|
M2
|
hmotnost ≤ 2500 kg
|
72
|
70
|
69
|
|
M2
|
2500 kg < hmotnost ≤ 3500 kg
|
74
|
72
|
71
|
|
M2
|
3500 kg < hmotnost ≤ 5000 kg;
jmenovitý výkon motoru ≤ 135 kW
|
75
|
73
|
72
|
|
M2
|
3500 kg < hmotnost ≤ 5000 kg;
jmenovitý výkon motoru > 135 kW
|
75
|
74
|
72
|
|
M3
|
jmenovitý výkon motoru ≤ 150 kW
|
76
|
74
|
73 (2)
|
|
M3
|
150 kW < jmenovitý výkon motoru ≤ 250 kW
|
78
|
77
|
76 (2)
|
|
M3
|
jmenovitý výkon motoru > 250 kW
|
80
|
78
|
77 (2)
|
|
N
|
Vozidla používaná pro přepravu nákladu
|
|
|
|
|
N1
|
hmotnost ≤ 2500 kg
|
72
|
71
|
69
|
|
N1
|
2500 kg < hmotnost ≤ 3500 kg
|
74
|
73
|
71
|
|
N2
|
jmenovitý výkon motoru ≤ 135 kW
|
77
|
75 (2)
|
74 (2)
|
|
N2
|
jmenovitý výkon motoru > 135 kW
|
78
|
76 (2)
|
75 (2)
|
|
N3
|
jmenovitý výkon motoru ≤ 150 kW
|
79
|
77
|
76 (2)
|
|
N3
|
150 kW < jmenovitý výkon motoru ≤ 250 kW
|
81
|
79
|
77 (2)
|
|
N3
|
jmenovitý výkon motoru > 250 kW
|
82
|
81
|
79 (2)
|
|
(1) Vozidla M1 odvozená z vozidel N1:
(2) + 2 roky pro nový typ vozidla a + 1 rok pro registraci nových vozidel
Mezní hodnoty se zvyšují o 1dB (2 dB(A) pro kategorie N3 a M3) u vozidel, která splňují příslušnou definici terénních vozidel stanovenou v bodě 4 části A přílohy II směrnice 2007/46/ES.
U vozidel kategorie M1 platí zvýšené mezní hodnoty pro terénní vozidla pouze tehdy, pokud je maximální technicky přípustná hmotnost naloženého vozidla vyšší než 2 tuny.
Mezní hodnoty se zvyšují o 2 db(A) u vozidel přístupných pro invalidní vozík a u pancéřovaných vozidel definovaných v příloze II směrnice 2007/46/ES.
|
|
|
PŘÍLOHA IV SYSTÉMY TLUMENÍ HLUKU S AKUSTICKY ABSORBUJÍCÍMI VLÁKNITÝMI MATERIÁLY
|
PŘÍLOHA IV SYSTÉMY TLUMENÍ HLUKU S AKUSTICKY ABSORBUJÍCÍMI VLÁKNITÝMI MATERIÁLY 1. OBECNĚ
Vláknité materiály tlumící hluk mohou být použity v systémech tlumení hluku nebo jejich konstrukčních částech, pokud je splněna alespoň jedna z následujících podmínek;
a) výfukový plyn nepřichází do styku s vláknitými materiály;
b) systém tlumení hluku nebo jeho konstrukční části patří do stejné konstrukční skupiny jako systémy nebo konstrukční části, u nichž bylo během procesu EU schválení typu v souladu s požadavky tohoto nařízení pro jiný typ vozidla prokázáno, že nepodléhají zhoršení stavu.
Pokud není splněna ani jedna z podmínek uvedených v prvním pododstavci písm. a) a b), celý systém tlumení hluku nebo jeho konstrukční části se podrobí obvyklému záběhu s použitím jednoho ze tří zařízení a postupů popsaných v bodech 1.1, 1.2 a 1.3. Pro účely písm. b) prvního pododstavce se skupinou systému tlumení hluku nebo konstrukčních částí systému tlumení hluku rozumí skupina systémů tlumení hluku nebo jejich konstrukčních částí, v níž se všechny z následujících charakteristik shodují:
a) přítomnost čistého toku plynu poté, co výfukové plyny projdou přes absorpční vláknitý materiál, se kterým jsou ve styku;
c) případně specifikace pojiva;
d) průměrné rozměry vláken;
e) minimální objemová hmotnost balení materiálu v kg/m3;
f) maximální styčná plocha mezi proudícím plynem a absorpčním materiálem.
1.1. Průběžný silniční provoz v délce 10 000 km
|
1.1.1.
|
50 ± 20 % tohoto provozu zahrnuje městský provoz a zbytek dálkové jízdy při vysoké rychlosti. Průběžný silniční provoz může být nahrazen odpovídajícím programem na zkušební dráze.
|
|
1.1.2.
|
Oba rychlostní režimy by se měly prostřídat minimálně dvakrát.
|
|
1.1.3.
|
Úplný zkušební program zahrnuje nejméně 10 přestávek trvajících nejméně tři hodiny, aby se napodobil účinek ochlazení a případné kondenzace.
|
1.2. Záběh na zkušebním stavu
|
1.2.1.
|
Při použití standardních součástí a v souladu s pokyny výrobce se systém tlumení hluku nebo jeho konstrukční části musí namontovat do vozidla uvedeného v bodě 1.3 přílohy I nebo na motor uvedený v bodě 1.4 přílohy I. V případě vozidla uvedeného v bodě 1.3 přílohy I musí být vozidlo postaveno na válcovém dynamometru. V případě motoru uvedeného v bodě 1.4 přílohy I musí být motor připojen k dynamometru.
|
|
1.2.2.
|
Zkouška se provádí v šesti šestihodinových periodách s přestávkami mezi periodami po dobu nejméně 12 hodin, aby se napodobil účinek ochlazení a případné kondenzace.
|
|
1.2.3.
|
V průběhu každé šestihodinové periody je motor provozován za těchto po sobě jdoucích podmínek:
a) pětiminutový úsek při volnoběhu;
b) jednohodinový úsek při 1/4 zatížení a 3/4 maximálních jmenovitých otáček (S);
c) jednohodinový úsek při 1/2 zatížení a 3/4 maximálních jmenovitých otáček (S);
d) desetiminutový úsek při plném zatížení a 3/4 maximálních jmenovitých otáček (S);
e) patnáctiminutový úsek při 1/2 zatížení a při maximálních jmenovitých otáčkách (S);
f) třicetiminutový úsek při 1/4 zatížení a při maximálních jmenovitých otáčkách (S).
Celkové trvání těchto šesti úseků: tři hodiny.
Každá perioda musí zahrnovat dva sledy souborů těchto podmínek v pořadí od a) do f).
|
|
1.2.4.
|
Během zkoušky nesmějí být systém tlumení hluku nebo jeho konstrukční části chlazeny nuceným ofukováním napodobujícím obvyklé obtékání vozidla. Na žádost výrobce však mohou být systém tlumení hluku nebo jeho konstrukční části chlazeny tak, aby nebyla překročena teplota měřená na jeho vstupu za jízdy vozidla při maximální rychlosti.
|
1.3. Záběh pulzováním
|
1.3.1.
|
Systém tlumení hluku nebo jeho konstrukční části musejí být namontovány do vozidla uvedeného v bodě 1.3 přílohy I nebo motoru uvedeného v bodě 1.4 přílohy I. V prvém případě musí být vozidlo postaveno na válcovém dynamometru.
V druhém případě musí být motor připojen k dynamometru. Na výustku systému tlumení hluku se připojí zkušební zařízení, jehož podrobné schéma je uvedeno na obrázku 1 v dodatku k této příloze. Jakákoli jiná aparatura poskytující rovnocenné výsledky je přijatelná.
|
|
1.3.2.
|
Zkušební zařízení se seřídí tak, aby průtok výfukových plynů byl střídavě přerušován a obnovován rychle působícím ventilem po 2 500 cyklů.
|
|
1.3.3.
|
Ventil se musí otevřít, jakmile protitlak ve výfuku měřený nejméně 100 mm od vstupní příruby po směru průtoku výfukových plynů dosáhne hodnoty mezi 0,35 a 0,40 kPa. Musí se uzavřít, jakmile se tento tlak neliší o více než 10 % od stabilizované hodnoty při otevřeném ventilu.
|
|
1.3.4.
|
Časový spínač se nastaví na dobu průtoku výfukového plynu, která vyplývá z ustanovení bodu 1.3.3.
|
|
1.3.5
|
Otáčky motoru se rovnají 75 % otáček (S), při nichž má motor maximální výkon.
|
|
1.3.6.
|
Výkon zaznamenaný dynamometrem musí činit 50 % výkonu měřeného s plně otevřenou klapkou akcelerátoru při 75 % otáček motoru (S).
|
|
1.3.7.
|
Při zkoušce se uzavřou všechny odvodňovací otvory.
|
|
1.3.8.
|
Celá zkouška musí být ukončena do 48 hodin.
V případě potřeby se po každé hodině zařadí doba na ochlazení.
|
|
|
PŘÍLOHA V HLUK TLAKOVZDUŠNÝCH SYSTÉMŮ
|
PŘÍLOHA V HLUK TLAKOVZDUŠNÝCH SYSTÉMŮ 1. METODA MĚŘENÍ
Měří se na stojícím vozidle s mikrofonem umístěným v polohách 2 a 6 zobrazených na obrázku 1 v dodatku. Zaznamenává se nejvyšší hladina akustického tlaku vážená váhovou křivkou A při odfouknutí regulátoru tlaku a při odfuku jak provozní, tak i parkovací brzdy. Hluk při odfouknutí regulátoru tlaku se měří při chodu motoru s volnoběžnými otáčkami. Odfuk je zaznamenáván při ovládání provozní a parkovací brzdy; před každým měřením se tlakovzdušná jednotka naplní nejvyšším přípustným provozním tlakem a pak se motor vypne. 2. HODNOCENÍ VÝSLEDKŮ
V každé poloze mikrofonu se provedou dvě měření. Každý údaj přístroje se sníží o 1 dB(A), aby byly vzaty v úvahu nepřesnosti měřicích přístrojů. Tato snížená hodnota je považována za výsledek měření. Výsledky se považují za platné, pokud rozdíl mezi měřeními v jedné poloze mikrofonu nepřekročí 2 dB(A). Jako výsledek se bere nejvyšší naměřená hodnota. Pokud tato hodnota překročí mezní hodnotu hladiny akustického tlaku o 1 dB(A), provedou se v odpovídající poloze mikrofonu dvě dodatečná měření. V tomto případě musejí tři ze čtyř výsledků měření získaných v této poloze musejí vyhovovat mezní hodnotě hladiny akustického tlaku. 3. MEZNÍ HODNOTA
Hladina akustického tlaku nesmí překročit mezní hodnotu 72 dB(A).
|
|
PŘÍLOHA VI KONTROLY SHODNOSTI VÝROBY VOZIDEL
|
PŘÍLOHA VI KONTROLY SHODNOSTI VÝROBY VOZIDEL 1. OBECNĚ
Požadavky této přílohy odpovídají zkoušce, jíž se kontroluje shodnost výroby podle bodu 5 přílohy I. 2. ZKUŠEBNÍ POSTUP
Zkušební místo a měřicí přístroje musejí odpovídat popisu v příloze II.
|
2.1.
|
Zkoušené vozidlo nebo vozidla se podrobí zkoušce měření hluku vozidla za jízdy stanovené v bodě 4.1 přílohy II.
|
|
2.2.
|
Hluk tlakovzdušných systémů Vozidla s maximální technicky přípustnou hmotností naloženého vozidla převyšující 2 800 kg a vybavená tlakovzdušnými systémy se musejí podrobit doplňující zkoušce na měření hluku tlakovzdušných systémů stanovené v bodě 1 přílohy V.
|
|
2.3.
|
Další ustanovení týkající se emisí hluku (ASEP) Výrobce vozidla posoudí shodu s ASEP prostřednictvím vhodného hodnocení nebo může provést zkoušku popsanou v příloze VII.
|
3. VÝBĚR VZORKU A HODNOCENÍ VÝSLEDKŮ
Vybere se jedno vozidlo, na němž se provedou zkoušky stanovené v bodě 2 této přílohy. Nepřekračuje-li hladina akustického tlaku zkoušeného vozidla mezní hodnotu stanovenou v příloze III, a případně v bodu 3 přílohy V, o více než 1 dB(A), typ vozidla se považuje za vyhovující požadavkům tohoto nařízení. Jestliže jeden z výsledků zkoušky nesplňuje požadavky na shodnost výroby uvedené v příloze X směrnice 2007/46/ES, provede se zkouška na dalších dvou vozidlech stejného typu v souladu s bodem 2 této přílohy. Jestliže výsledky zkoušek druhého a třetího vozidla splňují požadavky na shodnost výroby uvedené v příloze X směrnice 2007/46/ES, vozidlo se považuje za vyhovující ustanovením o shodnosti výroby. Jestliže jeden z výsledků zkoušky druhého nebo třetího vozidla nesplňuje požadavky na shodnost výroby uvedené v příloze X směrnice 2007/46/ES, typ vozidla se považuje za nevyhovující požadavkům tohoto nařízení a výrobce musí přijmout nezbytná opatření k obnovení shodnosti.
|
|
PŘÍLOHA VII METODA MĚŘENÍ PRO POSOUZENÍ SHODY S DALŠÍMI USTANOVENÍMI TÝKAJÍCÍMI SE EMISÍ HLUKU (ASEP)
|
PŘÍLOHA VII METODA MĚŘENÍ PRO POSOUZENÍ SHODY S DALŠÍMI USTANOVENÍMI TÝKAJÍCÍMI SE EMISÍ HLUKU (ASEP) 1. OBECNĚ
Tato příloha popisuje metodu měření pro posouzení shody s dalšími ustanoveními týkajícími se emisí hluku (ASEP) stanovenými v článku 7. Při žádosti o EU schválení typu není povinné provádět skutečné zkoušky. Výrobce podepíše prohlášení o shodě stanovené v dodatku k této příloze. Schvalovací orgán si může vyžádat další informace ohledně prohlášení o shodě a provést níže popsané zkoušky. Postup podle této přílohy vyžaduje provedení zkoušky podle přílohy II. Zkouška uvedená v příloze II se provede na stejné zkušební dráze za podmínek podobných podmínkám požadovaným pro zkoušky stanovené v této příloze. 2. METODA MĚŘENÍ
2.1 Měřicí přístroje a podmínky měření
Není-li uvedeno jinak, jsou měřicí přístroje, podmínky měření a stav vozidla shodné s měřicími přístroji, podmínkami měření a stavem vozidla uvedenými v bodech 2 a 3 přílohy II. Pokud má vozidlo různé režimy, které mají vliv na emise hluku, musejí všechny režimy splňovat požadavky stanovené v této příloze. Pokud výrobce provádí zkoušky jako důkaz schvalovacímu orgánu, že jsou tyto požadavky splněny, musí být režimy, které byly při těchto zkouškách použity, uvedeny ve zkušebním protokolu. 2.2. Zkušební metoda
Není-li stanoveno jinak, použijí se podmínky a postupy uvedené v bodech 4.1 až 4.1.2.1.2.2 přílohy II. Pro účely této přílohy se měří a hodnotí vždy jen jedna zkušební jízda. 2.3. Regulační rozsah
Provozní podmínky jsou následující:
|
Rychlost vozidla VAA ASEP:
|
vAA ≥ 20 km/h
|
|
Akcelerace vozidla awot ASEP:
|
awot ≤ 5,0 m/s2
|
|
Otáčky motoru nBB ASEP
|
nBB ≤ 2,0 * PMR–0,222 * s nebo
|
nBB ≤ 0,9 * s, podle toho, která hodnota je nejnižší Rychlost vozidla VBB ASEP:
|
jestliže nBB ASEP je dosaženo na jeden rychlostní stupeň
|
vBB ≤ 70 km/h
|
|
ve všech ostatních případech
|
vBB ≤ 80 km/h
|
|
rychlostní stupně
|
K ≤ převodový poměr i je shodný s hodnotou stanovenou v příloze II
|
Jestliže vozidlo na nejnižší platný převodový stupeň nedosáhne maximálních otáček motoru při rychlosti pod 70 km/h, je nejvyšší dovolená rychlost vozidla 80 km/h. 2.4. Převodové poměry
Požadavky ASEP platí pro každý převodový poměr K, při němž se výsledky zkoušek nacházejí v regulačním rozsahu stanoveném v bodě 2.3 této přílohy. V případě vozidel s automatickou převodovkou, adaptivní převodovkou a převodovkou s plynule měnitelnými převody (CVT), u kterých zkouška probíhá s neuzamčenými převodovými poměry, může zkouška zahrnovat změnu převodového stupně na nižší poměr a vyšší akceleraci. Změna rychlostního stupně na vyšší poměr a nižší akceleraci je nepřípustná. Nesmí se řadit na převodový poměr, který vede ke stavu, jenž je v rozporu s hraničními podmínkami. V takovém případě je dovoleno zavést a používat elektronické nebo mechanické zařízení, včetně náhradního voliče rychlostních stupňů. Aby byla zkouška ASEP reprezentativní a opakovatelná (pro schvalovací orgán), vozidla se zkoušejí s použitím kalibrace sériových převodovek. 2.5. Cílové podmínky
Emise hluku se měří při každém platném převodovém poměru ve čtyřech zkušebních bodech, jak je uvedeno níže. První zkušební bod P1 je definován pomocí vstupní rychlosti vAA 20 km/h. Jestliže nelze dosáhnout stabilní akcelerace, zvyšuje se rychlost v krocích po 5 km/h, dokud není dosaženo stabilní akcelerace. Čtvrtý zkušební bod P4 je definován maximální rychlostí vozidla na přímce BB' při převodovém poměru v rámci hraničních podmínek podle bodu 2.3. Ostatní dva zkušební body se vypočtou podle tohoto vzorce: Zkušební bod Pj: vBB_j = vBB_1 + ((j – 1)/3) * (vBB_4 – vBB_1) pro j = 2 a 3 kde:
|
vBB_1
|
=
|
rychlost vozidla na přímce BB' zkušebního bodu P1
|
|
vBB_4
|
=
|
rychlost vozidla na přímce BB' zkušebního bodu P4
|
Dovolená odchylka pro vBB_j: ±3 km/h Pro všechny zkušební body musejí být dodrženy hraniční podmínky stanovené v bodě 2.3. 2.6. Zkouška vozidla
Dráha osy vozidla musí během celé zkoušky, od nájezdu k přímce AA' po překročení přímky BB' zádí vozidla, co nejpřesněji sledovat přímku CC'. Na přímce AA' se akcelerátor plně sešlápne. Pro dosažení stabilnější akcelerace nebo zamezení podřazení mezi přímkami AA' a BB' lze použít předčasnou akceleraci před přímkou AA'. Pedál akcelerátoru zůstane sešlápnutý, dokud záď vozidla nepřekročí přímku BB'. Pro každou samostatnou zkušební jízdu se stanoví a zaznamenají tyto parametry: Maximální hladina akustického tlaku vážená váhovou křivkou A na obou stranách vozidla zaznamenaná při každém průjezdu vozidla mezi přímkami AA' a BB' se zaokrouhlí na jedno desetinné místo (Lwot,kj). Jsou-li zzaznamenány zvukové špičky, které zjevně nesouvisejí s celkovou hladinou akustického tlaku, k danému měření se nepřihlíží. Levá a pravá strana se může měřit souběžně nebo odděleně. Naměřené hodnoty rychlosti vozidla na přímkách AA' a BB' se zaznamenají s přesností na jedno platné desetinné místo (vAA,kj; vBB,kj). Případně se zaznamenají hodnoty otáček motoru na přímkách AA' a BB' jako celé číslo (nAA,kj; nBB,kj). Vypočítaná akcelerace se stanoví podle vzorce uvedeného v bodě 4.1.2.1.2 přílohy II a zaznamená s přesností na dvě desetinná místa (awot,test,kj). 3. ANALÝZA VÝSLEDKŮ
3.1. Stanovení kotevního bodu pro každý převodový poměr
Pro měření při rychlostním stupni i a nižším tvoří kotevní bod maximální hladina akustického tlaku Lwoti, zaznamenané otáčky motoru nwoti a rychlost vozidla vwoti na přímce BB' rychlostního stupně i akcelerační zkoušky uvedené v příloze II.
|
Lanchor,i
|
=
|
Lwoti,příloha II
|
|
nanchor,i
|
=
|
nBB,woti,příloha II
|
|
vanchor,i
|
=
|
vBB,woti,příloha II
|
Pro měření při rychlostním stupni i+1 tvoří kotevní bod maximální hladina akustického tlaku Lwoti+1, zaznamenané otáčky motoru nwoti+1 a rychlost vozidla vwoti+1 na přímce BB' rychlostního stupně i+1 akcelerační zkoušky uvedené v příloze II.
|
Lanchor,i+1
|
=
|
Lwoti+1,příloha II
|
|
nanchor,i+1
|
=
|
nBB,woti+1,příloha II
|
|
vanchor,i+1
|
=
|
vBB,woti+1,příloha II
|
3.2. Sklon regresní přímky u každého rychlostního stupně
Měření akustického tlaku se posoudí jako funkce otáček motoru podle bodu 3.2.1. 3.2.1. Výpočet sklonu regresní přímky pro každý rychlostní stupeň
Lineární regresní přímka se vypočítá pomocí kotevního bodu a čtyř korelovaných doplňkových měření.
Sklon
k (v dB/1 000 min.–1) kde
a;
kde nj = otáčky motoru měřené na přímce BB'. 3.2.2. Sklon regresní přímky u každého rychlostního stupně
Sklonk určitého rychlostního stupně pro další výpočet se odvodí na základě výsledku výpočtu v bodě 3.2.1 zaokrouhleného na jedno desetinné místo, maximálně však 5 dB/1 000 min.–1. 3.3. Výpočet lineárního vzestupu hladiny akustického tlaku očekávaného u každého měření
Hladina akustického tlaku LASEP,kj v měřicím bodě j a při rychlostním stupni k se vypočítá za pomoci otáček motoru naměřených v každém měřicím bodě, sklonu uvedeném v bodě 3.2 ve vztahu k určitému kotevnímu bodu pro každý převodový poměr. Pro nBB_k,j ≤ nanchor,k: LASEP_k,j = Lanchor_k + (Sklonk – Y) * (nBB_k,j – nanchor,k)/1000 Pro nBB_k,j > nanchor,k: LASEP_k,j = Lanchor_k + (Sklonk + Y) * (nBB_k,j – nanchor,k)/1000 kde Y = 1 3.4. Vzorky
Na žádost schvalovacího orgánu se provedou dvě další jízdy při hraničních podmínkách podle bodu 2.3. 4. INTERPRETACE VÝSLEDKŮ
Vyhodnotí se každé jednotlivé měření hluku. Hladina akustického tlaku v každém stanoveném měřicím bodě nesmí překročit níže uvedené mezní hodnoty: Lkj ≤ LASEP_k.j + x kde:
|
x
|
=
|
3 dB(A) pro vozidla s neuzamykatelnou automatickou převodovkou nebo neuzamykatelnou převodovkou s plynule měnitelnými převody (CVT)
|
|
x
|
=
|
2 dB(A) + mezní hodnota – Lurban z přílohy II pro všechna ostatní vozidla
|
Jestliže naměřená hladina akustického tlaku překročí v některém bodě mezní hodnotu, provedou se ve stejném bodě dvě další měření za účelem ověření nejistoty měření. Vozidlo splňuje ASEP, jestliže průměr těchto tří platných měření v daném bodě odpovídá specifikaci. 5. POSOUZENÍ REFERENČNÍ HODNOTY AKUSTICKÉHO TLAKU
Referenční hodnota akustického tlaku se posuzuje v jediném bodě při jednom samostatném převodovém stupni, přičemž se simuluje akcelerace z počáteční rychlosti vaa rovnající se 50 km/h a předpokládá se koncová rychlost vbb rovnající se 61 km/h. Shoda se stanovenými hodnotami v tomto bodě se může buď vypočítat s použitím výsledků z bodu 3.2.2 a níže uvedených specifikací, nebo vyhodnotit pomocí přímého měření při převodovém stupni, jak je uvedeno níže.
|
5.1
|
Rychlostní stupeň K se stanoví takto:
|
K
|
=
|
3 pro všechny převodovky s ručním řazením a pro automatické převodovky s nejvýše 5 rychlostními stupni;
|
|
K
|
=
|
4 pro automatické převodovky s 6 nebo více rychlostními stupni
|
Jestliže nejsou k dispozici žádné samostatné rychlostní stupně, např. u neuzamykatelné automatické převodovky nebo neuzamykatelné převodovky s plynule měnitelnými převody (CVT), stanoví se převodový poměr na základě výsledku akcelerační zkoušky v příloze II za použití zaznamenaných otáček motoru a rychlosti vozidla na přímce BB'.
|
|
5.2.
|
Stanovení referenčních otáček motoru nref_K
Referenční otáčky motoru, nref_K, se vypočítají pomocí převodového poměru rychlostního stupně K při referenční rychlosti vref = 61 km/h.
|
|
5.3.
|
Výpočet Lref
Lref = Lanchor_K + Sklonk * (nref_K – nanchor_K)/1000
Hodnota Lref musí být menší nebo rovna 76 dB(A).
U vozidel s manuální převodovkou, která mají více než čtyři dopředné rychlostní stupně, jsou vybavena motorem s maximálním jmenovitým netto výkonem vyšším než 140 kW a jejichž poměr maximálního jmenovitého netto výkonu k maximální hmotnosti převyšuje 75 kW/t, musí být hodnota Lref menší nebo rovna 79 dB(A).
U vozidel s automatickou převodovkou, která mají více než čtyři dopředné rychlostní stupně, jsou vybavena motorem s maximálním jmenovitým netto výkonem vyšším než 140 kW a jejichž poměr maximálního jmenovitého netto výkonu k maximální hmotnosti převyšuje 75 kW/t, musí být hodnota Lref menší nebo rovna 78 dB(A).
|
6. VYHODNOCENÍ DALŠÍCH USTANOVENÍ TÝKAJÍCÍCH SE EMISÍ HLUKU (ASEP) POMOCÍ PRINCIPU L-urban
6.1 Obecně
Tento hodnotící postup představuje alternativu pro výrobce k postupu popsanému v bodě 3 této přílohy a lze jej použít na všechny technologie vozidel. Za stanovení správného způsobu provádění zkoušek odpovídá výrobce. Není-li stanoveno jinak, provádí se veškeré zkoušky a výpočty podle ustanovení přílohy II tohoto nařízení. 6.2. Výpočet Lurban ASEP
Z jakékoli hodnoty Lwot_ASEP získané na základě měření podle této přílohy se Lurban ASEP vypočítá takto:
a) Vypočtěte awot_test_ASEP podle bodu 4.1.2.1.2.1, případně podle bodu 4.1.2.1.2.2 přílohy II;
b) Stanovte rychlost vozidla (vBB ASEP) na přímce BB během zkoušky Lwot ASEP;
c) Vypočtěte kp ASEP takto:
kp ASEP = 1 – (aurban/awot test ASEP) Na výsledky zkoušky, kde je hodnota awot test ASEP menší než aurban, se nebere ohled.
d) Vypočtěte Lurban measured ASEP takto:
Lurban measured ASEP = Lwot ASEP – kP ASEP * (Lwot ASEP – Lcrs) Pro další výpočet použijte nezaokrouhlenou hodnotu Lurban z přílohy II včetně číslice za desetinnou čárkou (xx,x).
e) Vypočtěte Lurban normalized takto:
Lurban normalized = Lurban measured ASEP – Lurban
f) Vypočtěte Lurban ASEP takto:
Lurban ASEP = Lurban normalized – (0,15 * (VBB ASEP – 50))
g) Shoda s mezními hodnotami hladiny akustického tlaku:
Lurban ASEP musí být menší nebo rovno 3,0 dB.
|
|
PŘÍLOHA VIII
|
PŘÍLOHA VIII
OPATŘENÍ TÝKAJÍCÍ SE AKUSTICKÉHO VAROVNÉHO SYSTÉMU VOZIDLA (AVAS)
▼M2
ODDÍL I Tato příloha stanoví opatření týkající se systému AVAS pro vozidla s hybridním elektrickým pohonem a elektrická vozidla.
|
I.1.
|
Bez ohledu na body I.2 písm. a), I.2 písm. b), I.3 písm. a) a I.3 písm. b) se ustanovení oddílu II uplatňují na systém AVAS instalovaný:
a) v každém typu vozidla schváleném před 1. červencem 2019;
b) v každém novém vozidle založeném na typu uvedeném v písmenu a) registrovaném před 1. červencem 2021.
|
|
I.2.
|
Bez ohledu na bod I.3 písm. a) a b) se ustanovení oddílu III uplatňují na systém AVAS instalovaný:
a) v každém typu vozidla schváleném před 1. červencem 2019, pokud se tak výrobce rozhodne;
b) v každém novém vozidle založeném na typu uvedeném v písmenu a);
c) v každém typu vozidla schváleném od 1. července 2019 a před 1. zářím 2021;
d) v každém novém vozidle založeném na typu uvedeném v písmenu c) registrovaném před 1. zářím 2023.
|
|
I.3.
|
Ustanovení oddílu IV se uplatňují na systém AVAS instalovaný:
a) v každém typu vozidla schváleném před 1. zářím 2021, pokud se tak výrobce rozhodne;
b) v každém novém vozidle založeném na typu uvedeném v písmenu a);
c) v každém typu vozidla schváleném dne 1. září 2021 nebo po tomto datu;
d) v každém novém vozidle založeném na typu uvedeném v písmenu c);
e) ve všech nových vozidlech registrovaných dne 1. září 2023 nebo po tomto datu.
|
▼M1
ODDÍL II II.1 Činnost systému
Pokud je systém AVAS instalován na vozidle, musí splňovat požadavky uvedené v bodech II.2 a II.3. II.2 Provozní podmínky
Systém AVAS musí automaticky vydávat zvuk při minimálním rozsahu rychlosti vozidla od nastartování do zhruba 20 km/h a při zpětném chodu. Pokud je vozidlo vybavené spalovacím motorem, který je v chodu při výše uvedeném rychlostním rozpětí vozidla, nevydává systém AVAS žádný zvuk. U vozidel vybavených výstražným zařízením v případě zpětného chodu nemusí systém AVAS při zpětném chodu vydávat žádný zvuk. Systém AVAS musí být vybaven tlačítkem, které umožňuje jeho zapnutí a vypnutí a je snadno dosažitelné pro řidiče vozidla. Po opětovném nastartování vozidla se systém AVAS musí automaticky uvést do stavu „zapnuto“. Hladina akustického tlaku systému AVAS může být v průběhu jízdy ztlumována. II.3 Druh a hlasitost zvuku
a) Zvuk, který vydává systém AVAS, je nepřerušovaný zvuk, který chodce a další účastníky silničního provozu informuje o tom, že je vozidlo v provozu. Zvuk by měl jasně signalizovat chování vozidla a měl by znít podobně, jako zní vozidlo stejné kategorie vybavené spalovacím motorem.
b) Zvuk vydávaný systémem AVAS musí umožňovat snadné rozpoznání chování vozidla, například pomocí automatické změny hladiny akustického tlaku nebo vlastností v závislosti na aktuální rychlosti vozidla.
c) Hladina akustického tlaku generovaná systémem AVAS nepřekročí přibližnou hladinu akustického tlaku vozidla kategorie M1 vybaveného spalovacím motorem a provozovaného za stejných podmínek.
ODDÍL III III.1 Činnost systému
Systém AVAS musí splňovat požadavky stanovené v bodech III.2 až III.6. III.2 Provozní podmínky
Systém AVAS musí automaticky vydávat zvuk při minimálním rozsahu rychlosti vozidla od nastartování do zhruba 20 km/h a při zpětném chodu. Pokud je vozidlo vybavené spalovacím motorem, který je v chodu při uvedeném rychlostním rozpětí vozidla, nevydává systém AVAS žádný zvuk. Vozidla s celkovými hladinami akustického tlaku splňující požadavky uvedené v bodě 6.2.8 předpisu EHK OSN č. 138 (
7
) s přípustnou odchylkou +3 dB(A) nemusí být vybavena systémem AVAS. Požadavky stanovené v bodě 6.2.8 předpisu EHK OSN č. 138 pro třetinooktávová pásma a požadavky stanovené v bodě 6.2.3 předpisu EHK OSN č. 138 pro změnu frekvence podle definice v bodě 2.4 téhož předpisu EHK OSN (dále jen „změna frekvence“) se na uvedená vozidla nevztahují. U vozidel vybavených výstražným zařízením v případě zpětného chodu nemusí systém AVAS při zpětném chodu vydávat žádný zvuk pod podmínkou, že zvuk vydávaný výstražným zařízením při zpětném chodu splňuje požadavky stanovené v bodě 6.2 druhém pododstavci a v bodě 6.2.2 předpisu EHK OSN č. 138. Zvuk vydávaný typem vozidla předloženým ke schválení se měří v souladu s metodami stanovenými v příloze 3 a v bodech 6.2.1.3 a 6.2.2.2 předpisu EHK OSN č. 138. Systém AVAS může být vybaven mechanismem umožňujícím řidiči zastavit provoz systému AVAS („funkce pozastavení“), který umožňuje jeho zapnutí a vypnutí a je snadno dosažitelný pro řidiče vozidla. Je-li nainstalována funkce pozastavení, při nastartování vozidla je systém AVAS automaticky zapnutý. Kromě toho funkce pozastavení musí splňovat požadavky stanovené v bodě 6.2.6 předpisu EHK OSN č. 138. Hladina akustického tlaku systému AVAS může být v průběhu jízdy ztlumována. V těchto případech musí hladina akustického tlaku systému AVAS splňovat požadavky stanovené v bodě 6.2.8 předpisu EHK OSN č. 138. III.3 Druh a hlasitost zvuku
a) Zvuk, který vydává systém AVAS, je nepřerušovaný zvuk, který chodce a další účastníky silničního provozu informuje o tom, že je vozidlo v provozu. Zvuk musí umožňovat snadné rozpoznání chování vozidla, například pomocí automatické změny hladiny akustického tlaku nebo vlastností v závislosti na aktuální rychlosti vozidla. Zvuk musí znít podobně, jako zní vozidlo stejné kategorie vybavené spalovacím motorem.
Použijí se tato pravidla:
i) je-li vydávaný při pohybu vozidla, musí zvuk systému AVAS splňovat požadavky stanovené v bodech 6.2.1.1, 6.2.1.2, 6.2.1.3, 6.2.2.1, 6.2.2.2 nebo případně 6.2.3 předpisu EHK OSN č. 138;
ii) pokud vozidlo stojí, může vydávat zvuk, jak je uvedeno v bodě 6.2.4 předpisu EHK OSN č. 138.
b) Výrobce vozidla může dát řidiči na výběr z různých zvuků, které splňují požadavky stanovené v bodě 6.2.5 předpisu EHK OSN č. 138.
c) Hladina akustického tlaku generovaná systémem AVAS nesmí překročit přibližnou hladinu akustického tlaku vozidla kategorie M1 vybaveného spalovacím motorem a provozovaného za stejných podmínek. Kromě toho se uplatňují požadavky uvedené v bodě 6.2.7 předpisu EHK OSN č. 138.
d) Celková hladina akustického tlaku vydávaného vozidlem splňujícím ustanovení bodu 2 písm. a) druhého pododstavce nesmí překročit přibližnou hladinu akustického tlaku vozidla kategorie M1 vybaveného spalovacím motorem a provozovaného za stejných podmínek.
III.4 Požadavky na zkušební dráhu
Do 30. června 2019 lze pro kontrolu shody zkušební dráhy podle bodu 2.1.2 přílohy 3 předpisu EHK OSN č. 138 používat místo normy ISO 10844:2014 normu ISO 10844:1994. III.5 Certifikát schválení typu
Výrobce vozidla jako přílohu k certifikátu EU schválení typu přiloží jakýkoli z těchto dokumentů:
a) oznámení uvedené v bodě 5.3 předpisu EHK OSN č. 138 v souladu se vzorem stanoveným v příloze 1 uvedeného předpisu;
b) výsledky zkoušek hladin akustického tlaku systému AVAS naměřených v souladu s tímto nařízením.
III.6 Označení
Veškeré komponenty systému AVAS musí být označeny:
a) výrobní nebo obchodní značkou výrobce;
b) určeným identifikačním číslem.
Označení musí být nesmazatelná a zřetelně čitelná.
▼M2
ODDÍL IV Ustanovení oddílu III se uplatňují s výjimkou bodu III.2. písm. b). Kromě toho platí: Tlačítko Každý mechanismus umožňující řidiči zastavit provoz systému AVAS („funkce pozastavení“) musí splňovat požadavky stanovené v bodě 6.2.6 předpisu EHK OSN č. 138., doplňku 1 k původnímu znění předpisu, sérii změn 01 (Úř. věst. L 204, 5.8.2017, s.112).
▼B
|
|
ANNEX IX EU TYPE-APPROVAL IN RESPECT OF THE SOUND LEVEL OF SILENCING SYSTEMS AS SEPARATE TECHNICAL UNITS (REPLACEMENT SILENCING SYSTEMS)
|
ANNEX IX
EU TYPE-APPROVAL IN RESPECT OF THE SOUND LEVEL OF SILENCING SYSTEMS AS SEPARATE TECHNICAL UNITS (REPLACEMENT SILENCING SYSTEMS)
1. APPLICATION FOR EU TYPE-APPROVAL
|
1.1.
|
The application of EU type-approval pursuant to Article 7(1) and (2) of Directive 2007/46/EC in respect of a replacement silencing system, or components thereof, as a separate technical unit intended for vehicles of categories M1 and N1 shall be submitted by the vehicle manufacturer or the manufacturer of the separate technical unit in question.
|
|
1.2.
|
A model for the information document is contained in Appendix 1.
|
|
1.3.
|
At the request of the technical service concerned, the applicant shall submit:
|
1.3.1
|
two examples of the system in respect of which application for EU type-approval has been made,
|
|
1.3.2.
|
a silencing system of the type originally fitted to the vehicle when EU type-approval was granted,
|
|
1.3.3.
|
a vehicle representative of the type to which the system is to be fitted, which meets the requirements of point 2.1 of Annex VI,
|
|
1.3.4.
|
a separate engine corresponding to the type of vehicle described.
|
|
2. MARKINGS
|
2.4.1.
|
The replacement silencing system, or components thereof, excluding fixing hardware and pipes shall bear:
|
2.4.1.1.
|
the trade mark or trade name of the manufacturer of the replacement silencing system and its components,
|
|
2.4.1.2.
|
the manufacturer's trade description.
|
|
|
2.4.2.
|
These marks shall be clearly legible and indelible, even when the system is fitted to the vehicle.
|
3. GRANTING OF EU TYPE-APPROVAL
|
3.1.
|
If the relevant requirements are satisfied, EU type-approval pursuant to Article 9(3) and, if applicable, Article 10(4) of Directive 2007/46/EC shall be granted.
|
|
3.2.
|
A model for the EU type-approval certificate is contained in Appendix 2.
|
|
3.3.
|
A type-approval number in accordance with Annex VII to Directive 2007/46/EC shall be assigned to each type of replacement silencing system, or components thereof, approved as a separate technical unit; section 3 of the type-approval number shall indicate the number of this Regulation. Furthermore, if the replacement silencing system is intended to be fitted on vehicle types complying with the limit values of Phase 1 in Annex III only, section 3 of the type-approval number shall be followed by the character ‘A’. If the replacement silencing system is intended to be fitted on vehicle types complying with the limit values of Phase 2 in Annex III only, section 3 of the type- approval number shall be followed by the character ‘B’. If the replacement silencing system is intended to be fitted on vehicle types complying with the limit values of Phase 3 in Annex III, section 3 of the type- approval number shall be followed by the character ‘C’. The same Member State shall not assign the same number to another type of replacement silencing system, or components thereof.
|
4. EU TYPE-APPROVAL MARK
|
4.1.
|
Every replacement silencing system, or components thereof, excluding fixing hardware and pipes, conforming to a type approved under this Regulation shall bear an EU type-approval mark.
|
|
4.2.
|
The EU type-approval mark shall consist of a rectangle surrounding the lower case letter ‘e’ followed by the distinguishing letter(s) or number of the Member State which has granted the approval:
‘1’ for Germany
‘2’ for France
‘3’ for Italy
‘4’ for the Netherlands
‘5’ for Sweden
‘6’ for Belgium
‘7’ for Hungary
‘8’ for the Czech Republic
‘9’ for Spain
‘11’ for the United Kingdom
‘12’ for Austria
‘13’ for Luxembourg
‘17’ for Finland
‘18’ for Denmark
‘19’ for Romania
‘20’ for Poland
‘21’ for Portugal
‘23’ for Greece
‘24’ for Ireland
‘25’ for Croatia
‘26’ for Slovenia
‘27’ for Slovakia
‘29’ for Estonia
‘32’ for Latvia
‘34’ for Bulgaria
‘36’ for Lithuania
‘49’ for Cyprus
‘50’ for Malta
It shall also include in the vicinity of the rectangle the ‘base approval number’ contained in section 4 of the type-approval number referred to in Annex VII to Directive 2007/46/EC, preceded by the two figures indicating the sequence number assigned to the most recent major technical amendment to this Regulation which was applicable at the time of the vehicle type-approval. For this Regulation in its original form, the sequence number is 00. Furthermore, that sequence number shall be preceded by the character ‘A’ if the replacement silencing system is intended to be fitted on vehicle types complying with the limit values of Phase 1 in Annex III only, or the character ‘B’ if the replacement silencing system is intended to be fitted on vehicle types complying with the limit values of Phase 2 in Annex III only, or the character ‘C’ if the replacement silencing system is intended to be fitted on vehicle types complying with the limit values of Phase 3 in Annex III.
|
|
4.3.
|
The mark shall be clearly legible and indelible even when the replacement silencing system, or components thereof, is fitted to the vehicle.
|
|
4.4.
|
A model for the EU type-approval mark is contained in Appendix 3.
|
5. SPECIFICATIONS
5.1. General specifications
|
5.1.1.
|
The replacement silencing system, or components thereof, shall be designed, constructed and capable of being mounted so as to ensure that the vehicle complies with this Regulation under normal conditions of use, notwithstanding any vibrations to which it may be subject.
|
|
5.1.2.
|
The silencing system, or components thereof, shall be designed, constructed and capable of being mounted so that reasonable resistance to the corrosion phenomenon to which it is exposed is obtained having regard to the conditions of use of the vehicle.
|
|
5.1.3.
|
Additional prescriptions related to tamperability and manually adjustable multi-mode exhaust or silencing systems
|
5.1.3.1.
|
All exhaust or silencing systems shall be constructed in a way that does not easily permit removal of baffles, exit-cones and other parts whose primary function is as part of the silencing/expansion chambers. Where incorporation of such a part is unavoidable, its method of attachment shall be such that removal is not facilitated easily (e.g. with conventional threaded fixings) and shall also be attached such that removal causes permanent/irrecoverable damage to the assembly.
|
|
5.1.3.2.
|
Exhaust or silencing systems with multiple, manually adjustable operating modes shall meet all requirements in all operating modes. The reported sound levels shall be those resulting from the mode with the highest sound levels.
|
|
5.2. Specifications regarding sound levels
5.2.1. Conditions of measurement
|
5.2.1.1.
|
The noise test of the silencing system and the replacement silencing system has to be executed with the same normal tyres, as defined in paragraph 2 of UNECE Regulation No 117. At the request of the manufacturer, the tests shall not be done with traction tyres, special use tyres or snow tyres, as defined in paragraph 2 of UNECE Regulation No 117. Such tyres could increase the sound level of the vehicle or would have a masking effect on the noise reduction performance comparison. The tyres may be of used condition but shall satisfy legal requirements for in-traffic use.
|
|
5.2.2.
|
The noise reduction performance of the replacement silencing system, or components thereof, shall be verified by means of the methods described in point 1 of Annex II. In particular, for the application of this point, reference shall be made to the amendment level of this Regulation which was in force at the time of type-approval of the new vehicle.
(a)
Measurement with running vehicle
When the replacement silencing system, or components thereof, is mounted on the vehicle described in point 1.3.3, the sound levels obtained shall satisfy one of the following conditions:
(i)
the value measured (rounded to the nearest integer) shall not exceed by more than 1 dB(A) the type-approval value obtained under this Regulation with the type of vehicle concerned;
(ii)
the value measured (before any rounding to the nearest integer) shall not exceed by more than 1 dB(A) the noise value measured (before any rounding to the nearest integer) on the vehicle described in point 1.3.3., when this is fitted with a silencing system corresponding to the type fitted to the vehicle when submitted for type-approval under this Regulation.
Where back-to-back comparison of the replacement silencing system with the original system is chosen, for the application of point 4.1.2.1.4.2 and/or point 4.1.2.2.1.2 of Annex II, it is allowed to have a gear change to higher accelerations and the use of electronic or mechanical devices to prevent this downshift is not mandatory. If under these conditions the sound level of the test vehicle becomes higher than the COP values, the technical service will decide on the representativeness of the test vehicle.
(b)
Measurement with stationary vehicle
When the replacement silencing system, or components thereof, is mounted on the vehicle described in point 1.3.3, the sound levels obtained shall satisfy one of the following conditions:
(i)
the value measured (rounded to the nearest integer) shall not exceed by more than 2 dB(A) the type-approval value obtained under this Regulation with the type of vehicle concerned;
(ii)
the value measured (before any rounding to the nearest integer) shall not exceed by more than 2 dB(A) the noise value measured (before any rounding to the nearest integer) on the vehicle described in point 1.3.3, when this is fitted with a silencing system corresponding to the type fitted to the vehicle when submitted for type-approval under this Regulation.
|
|
5.2.3.
|
Further to the requirements of Annex II, any replacement silencing system, or components thereof, has to fulfil the applicable specifications of Annex VII. For replacement silencing systems intended for vehicles type approved in accordance with Directive 70/157/EEC the requirements of Annex VII as well as the specifications of points 5.2.3.1 to 5.2.3.3 of this Annex do not apply.
|
5.2.3.1.
|
Where the replacement silencing system, or components thereof, is a system or components with variable geometry, in the application for type-approval the manufacturer shall provide a statement in conformity with the Appendix to Annex VII that the silencing system type to be approved complies with the requirements of point 5.2.3 of this Annex. The approval authority may require any relevant test to verify the compliance of the silencing system type to the additional sound emission provisions.
|
|
5.2.3.2.
|
Where the replacement silencing system, or components thereof, is not a system with variable geometry, it is sufficient in the application for type-approval that the manufacturer provides a statement in conformity with the Appendix to Annex VII that the silencing system type to be approved complies with the requirements of point 5.2.3 of this Annex.
|
|
5.2.3.3.
|
The compliance statement shall read as follows: ‘(Name of the manufacturer) attests that the silencing system of this type complies with the requirements of point 5.2.3 of Annex IX to Regulation (EU) No 540/2014. (Name of the manufacturer) makes this statement in good faith, after having performed an appropriate engineering evaluation of the sound emission performance over the applicable range of operating conditions.’
|
|
5.3. Measurement of the vehicle performances
|
5.3.1.
|
The replacement silencing system, or components thereof, shall be such as to ensure that vehicle performance is comparable with that achieved with the original equipment silencing system or components thereof.
|
|
5.3.2.
|
The replacement silencing system or, depending on the manufacturer's choice, the components of that system shall be compared with an original silencing system, or components thereof, which are also in new condition, successively mounted on the vehicle mentioned in point 1.3.3.
|
|
5.3.3.
|
The verification shall be carried out by measuring the back pressure pursuant to point 5.3.4.
The value measured with the replacement silencing system shall not exceed the value measured with the original silencing system by more than 25 % under the conditions mentioned below.
|
|
5.3.4.
|
Test method 5.3.4.1. Test method with engine
The measurements shall be conducted on the engine referred to in point 1.3.4 coupled to a dynamometer. With the throttle completely open, the bench shall be adjusted so as to obtain the engine speed (S) corresponding to the rated maximum power of the engine.
For the measurement of back pressure, the distance at which the pressure tap shall be placed from the exhaust manifold is indicated in Appendix 5.
5.3.4.2. Test method with vehicle
The measurements shall be carried out on the vehicle referred to point 1.3.3. The test shall be conducted either on the road or on a roller dynamometer.
With the throttle completely open, the engine shall be loaded so as to obtain the engine speed corresponding to the rated maximum power of the engine (engine speed S).
For the measurement of back pressure, the distance at which the pressure tap shall be placed from the exhaust manifold is indicated in Appendix 5.
|
5.4. Additional specifications regarding replacement silencing systems, or components thereof, containing acoustically absorbing fibrous materials
5.4.1. General
Sound absorbing fibrous materials may only be used in silencing systems, or components thereof, where any of the following conditions are fulfilled:
(a)
the exhaust gas is not in contact with the fibrous materials;
(b)
the silencing system, or the components thereof, are of the same design family as systems, or components thereof, for which it has been proven, in the course of the type-approval process in accordance with the requirements of this Regulation, that they are not subject to deterioration.
Unless one of those conditions is fulfilled, the complete silencing system, or components thereof, shall be submitted to conventional conditioning using one of the three installations and procedures described below.
For the purposes of point (b) of the first subparagraph, a group of silencing system or silencing system components thereof shall be considered as being of the same design family when all of the following characteristics are the same:
(a)
the presence of net gas flow of the exhaust gases through the absorbing fibrous material when in contact with that material;
(c)
where applicable, binder material specifications;
(d)
average fibre dimensions;
(e)
minimum bulk material packing density in kg/m3;
(f)
maximum contact surface between the gas flow and the absorbing material;
5.4.1.1. Continuous road operation for 10 000 km
|
5.4.1.1.1.
|
50 ± 20 % of this operation shall consist of urban driving and the remaining operation shall be long-distance runs at high speed; continuous road operation may be replaced by a corresponding test-track programme.
The two speed regimes shall be alternated at least twice.
The complete test program shall include a minimum of 10 breaks of at least three-hour duration in order to reproduce the effects of cooling and any condensation which may occur.
|
5.4.1.2. Conditioning on a test bench
|
5.4.1.2.1.
|
Using standard parts and observing the manufacturer's instructions, the silencing system, or components thereof, shall be fitted to the vehicle referred to in point 1.3.3 or the engine referred to in point 1.3.4. In the first case the vehicle shall be mounted on a roller dynamometer. In the second case, the engine shall be coupled to a dynamometer.
|
|
5.4.1.2.2.
|
The test shall be conducted in six six-hour periods with a break of at least 12 hours between each period in order to reproduce the effects of cooling and any condensation which may occur.
|
|
5.4.1.2.3.
|
During each six-hour period, the engine shall be run under the following conditions in turn:
(a)
five minutes at idling speed;
(b)
one-hour sequence under 1/4 load at 3/4 of rated maximum speed (S);
(c)
one-hour sequence under 1/2 load at 3/4 of rated maximum speed (S);
(d)
10-minute sequence under full load at 3/4 of rated maximum speed (S);
(e)
15-minute sequence under 1/2 load at rated maximum speed (S);
(f)
30-minute sequence under 1/4 load at rated maximum speed (S).
Each period shall comprise two sequenced sets of those conditions in consecutive order from (a) to (f).
|
|
5.4.1.2.4.
|
During the test, the silencing system, or components thereof, shall not be cooled by a forced draught simulation normal airflow around the vehicle.
Nevertheless, at the request of the manufacturer, the silencing system, or components thereof, may be cooled in order not to exceed the temperature recorded at its inlet when the vehicle is running at maximum speed.
|
5.4.1.3. Conditioning by pulsation
|
5.4.1.3.1.
|
The silencing system, or components thereof, shall be fitted to the vehicle referred to in point 1.3.3 or to the engine referred to in point 1.3.4. In the first case, the vehicle shall be mounted on a roller dynamometer, and, in the second case, the engine shall be mounted on a dynamometer.
|
|
5.4.1.3.2.
|
The test apparatus, a detailed diagram of which is shown in Figure 1 of the Appendix to Annex IV shall be fitted at the outlet of the silencing system. Any other apparatus providing equivalent results is acceptable.
|
|
5.4.1.3.3.
|
The test apparatus shall be adjusted in such a way that the exhaust gas flow is alternately interrupted and re-established by the quick action valve for 2 500 cycles.
|
|
5.4.1.3.4.
|
The valve shall open when the exhaust gas back pressure, measured at least 100 mm downstream of the intake flange, reaches a value of between 35 and 40 kPa. It shall close when this pressure does not differ by more than 10 % from its stabilized value with the valve opened.
|
|
5.4.1.3.5.
|
The time-delay switch shall be set for the duration of gas exhaust resulting from the provisions laid down in point 5.4.1.3.4.
|
|
5.4.1.3.6.
|
Engine speed shall be 75 % of the speed (S) at which the engine develops maximum power.
|
|
5.4.1.3.7.
|
The power indicated by the dynamometer shall be 50 % of the full-throttle power measured at 75 % of engine speed (S).
|
|
5.4.1.3.8.
|
Any drain holes shall be closed off during the test.
|
|
5.4.1.3.9.
|
The entire test shall be completed within 48 hours. If necessary, one cooling period will be observed after each hour.
|
|
5.4.1.3.10.
|
After conditioning, the sound level is checked pursuant to point 5.2.
|
6. EXTENSION OF EU TYPE-APPROVAL
The silencing system manufacturer or his representative may ask the administrative department which has granted the EU type-approval of the silencing system for one or several types of vehicles, for an extension of the approval to other types of vehicles.
The procedure is that set out in point 1. Notice of the extension of the EU type-approval (or refusal of extension) shall be communicated to the Member States in accordance with the procedure specified in Directive 2007/46/EC.
7. MODIFICATION OF THE TYPE OF SILENCING SYSTEM
In the case of modifications of the type approved pursuant to this Regulation, Articles 13 to 16 and Article 17(4) of Directive 2007/46/EC shall apply.
8. COP
|
8.1.
|
Measures to ensure the conformity of production shall be taken in accordance with the requirements laid down in Article 12 of Directive 2007/46/EC.
|
|
8.2.
|
Special provisions:
|
8.2.1.
|
The tests referred to point 2.3.5 of Annex X to Directive 2007/46/EC are those prescribed in Annex XI to this Regulation.
|
|
8.2.2.
|
The frequency of inspections referred to in point 3 of Annex X to Directive 2007/46/EC is normally once every two years.
|
|
9. INFORMATION INTENDED FOR USERS AND TECHNICAL INSPECTION
|
9.1.
|
Each replacement silencing system shall be accompanied by a paper document issued by the manufacturer of the replacement silencing system or his representative. That paper document shall at least bear the following information:
(a)
EU type-approval number of the replacement silencing system (the 5th section indicating the number of the extension of the type-approval can be omitted);
(c)
make (trade name of manufacturer);
(d)
type and commercial description and/or part number;
(e)
company name and address of manufacturer;
(f)
name and address of the manufacturer's representative (if any);
(g)
data of the vehicles for which the replacement silencing system is intended:
(vii)
any restriction concerning the vehicles where the system can be mounted
(viii)
sound level for the vehicle in motion in dB(A) and stationary sound level in dB(A) at min–1 (if deviating to the values of the vehicle type-approval);
|
|
9.2.
|
If the paper document referred to in point 9.1 consists of more than of sheet of paper all sheets shall bear at least a reference to the EU type-approval number.
|
|
9.3.
|
The information concerning point 9.1(g) and (h) may be provided on the website of the manufacturer if the website address is indicated on the paper document.
|
Appendix 1
Information document No … relating to EU type-approval as separate technical unit of replacement silencing systems for motor vehicles (Regulation (EU) No 540/2014)
The following information, if applicable, shall be supplied in triplicate and include a list of contents. Any drawings shall be supplied in appropriate scale and in sufficient detail on size A4 or on a folder of A4 format. Photographs, if any, shall show sufficient detail.
If the systems, components or separate technical units have electronic controls, information concerning their performance shall be supplied.
0. General
0.1. Make (trade name of manufacturer):
0.2. Type and general commercial description(s):
0.3 Means of identification of type, if marked on the separate technical unit (
8
):
0.3.1. Location of that marking:
0.5. Company name and address of manufacturer:
0.7. In the case of components and separate technical units, location and method of affixing of the EU type-approval mark:
0.8. Address(es) of assembly plant(s):
0.9. Name and address of the manufacturer's representative (if any):
1. Description of the vehicle for which the device is intended (if the device is intended to be fitted to more than one vehicle type, the information requested under this point shall be supplied for each type concerned)
1.1. Make (trade name of manufacturer):
1.2. Type and general commercial description(s):
1.3. Means of identification of type, if marked on the vehicle:
1.4. Category of vehicle:
1.5. EU whole-vehicle type-approval number:
1.6.1. Manufacturer of the engine:
1.6.2. Manufacturer's engine code:
1.6.3. Maximum net power (g): … kW at … min–1 or maximum continuous rated power (electric motor): … kW
1.6.4. Pressure charger(s): original part or make and marking (
9
):
1.6.5. Air filter: original part or make and marking (9) :
1.6.6. Intake silencer(s): original part or make and marking (9) :
1.6.7. Exhaust silencer(s)): original part or make and marking (9) :
1.6.8. Catalyst: original part or make and marking (9) :
1.6.9. Particulate Trap(s): original part or make and marking (9) :
1.7.1. Type (mechanical, hydraulic, electric, etc.):
1.8. Non-engine devices designed to reduce noise: original part or description (9) :
moving vehicle: … dB(A), speed stabilised before acceleration at … km/h;
stationary vehicle dB(A), at … min–1
1.10. Value of the back pressure: … Pa
1.11. Any restrictions in respect of use and mounting requirements:
|
3.
|
Description of the device
3.1. A description of the replacement silencing system indicating the relative position of each system component, together with mounting instructions
3.2. Detailed drawings of each component, so that they can be easily located and identified, and reference to the materials used. These drawings shall indicate the place provided for the compulsory affixing of the EU type-approval mark
|
Date:
Signed:
Position in company:
Appendix 2
MODEL
EU type-approval certificate
(Maximum Format: A4 (210 × 297 mm))
Stamp of approval authority
Communication concerning the
—
extension of type-approval (10)
—
refusal of type-approval (10)
—
withdrawal of type-approval (10)
of a type of a separate technical unit of silencing systems with regard to Regulation (EU) No 540/2014
Type-approval number:
Reason for extension:
SECTION 1
0.1. Make (trade name of manufacturer):
0.2. Type and general commercial description(s):
0.3. Means of identification of type if marked on the separate technical unit (
11
):
0.3.1. Location of that marking:
0.4. Category of vehicle (
12
):
0.5. Company name and address of manufacturer:
0.7. In the case of components and separate technical units, location and method of affixing of the EU type-approval mark:
0.8. Address(es) of assembly plant(s):
0.9. Name and address of the manufacturer's representative (if any):
SECTION II
1. Additional information (where applicable): See Addendum
2. Technical service responsible for carrying out the tests:
4. Number of test report:
5. Remarks (if any): See Addendum
9. The index to the information package lodged with the approval authority, which may be obtained on request, is attached.
|
Attachments:
|
Information package
|
|
|
Test report
|
Addendum
to EU type-approval certificate No …
1. Additional information
1.1. Description of the vehicle for which the device is intended (if the device is intended to be fitted to more than one vehicle type, the information requested under this point shall be supplied for each type concerned)
1.1.1. Make (trade name of manufacturer):
1.1.2. Type and general commercial description(s):
1.1.3. Means of identification of type, if marked on the vehicle:
1.1.4. Category of vehicle:
1.1.5. EU whole vehicle type-approval number:
1.2.1. Manufacturer of the engine:
1.2.2. Manufacturer's engine code:
1.2.3. Maximum net power (g): … kW at … min–1 or maximum continuous rated power (electric motor) … kW
2. Test results
2.1. Sound level of moving vehicle: … dB(A)
2.2. Sound level of stationary vehicle: … dB(A) at … min–1
2.3. Value of the back pressure: … Pa
Appendix 3
Model for the EU type-approval mark
The silencing system, or components thereof, bearing the above EU type-approval mark is a device which has been approved in Spain (e 9) pursuant to Regulation (EU) No 540/2014 under the base approval number 0148, complying with the limit values of Phase 2 in Annex III to that Regulation.
The figures used are only indicative.
Appendix 4
Test apparatus
1
Inlet flange or sleeve — connection to the rear of complete silencing system to be tested.
2
Regulation valve (hand operated).
3
Compensating reservoir from 35 to 40 l.
4
Pressure switch 5 kPa to 250 kPa — to open item 7.
5
Time delay switch — to close item 7.
7
Quick response valve — such as the valve of an exhaust brake system of 60 mm in diameter, operated by a pneumatic cylinder with an output of 120 N at 400 kPa. The response time, both when opening and closing, shall not exceed 0,5 s.
▼C1
Appendix 5
Measuring points — back pressure
Examples of possible measuring points for loss-of-pressure tests. The exact measuring point shall be specified in the test report. It shall be in an area where gas flow is regular.
1. Figure 1
Single pipe
2. Figure 2
Partly twin pipe 1
1 If not possible, refer to figure 3.
3. Figure 3
Twin pipe
2 Two measuring points, one reading.
▼B
|
|
PŘÍLOHA X KONTROLY SHODNOSTI VÝROBY NÁHRADNÍHO SYSTÉMU TLUMENÍ HLUKU JAKO SAMOSTATNÉHO TECHNICKÉHO CELKU
|
PŘÍLOHA X KONTROLY SHODNOSTI VÝROBY NÁHRADNÍHO SYSTÉMU TLUMENÍ HLUKU JAKO SAMOSTATNÉHO TECHNICKÉHO CELKU 1. OBECNĚ
Tyto požadavky odpovídají zkoušce, jíž se kontroluje shodnost výroby podle bodu 8 přílohy IX. 2. ZKOUŠKY A POSTUPY
Metody zkoušení, měřicí přístroje a interpretace výsledků odpovídají popisu v bodě 5 přílohy IX. Zkoušený náhradní systém tlumení hluku nebo jeho konstrukční část se podrobí zkoušce popsané v bodech 5.2, 5.3 a 5.4 přílohy IX. 3. VÝBĚR VZORKU A HODNOCENÍ VÝSLEDKŮ
|
3.1.
|
Vybere se jeden systém tlumení hluku nebo jeho konstrukční část a podrobí se zkoušce podle bodu 2. Jestliže výsledky zkoušky splňují požadavky shodnosti výroby stanovené v bodě 8.1 přílohy IX, je tento typ systému tlumení hluku nebo jeho konstrukční část považována za vyhovující požadavkům shodnosti výroby.
|
|
3.2.
|
Jestliže jeden z výsledků zkoušky nesplňuje požadavky shodnosti výroby stanovené v bodě 8.1 přílohy IX, musí být zkoušce podrobeny dva další systémy tlumení hluku nebo jejich konstrukční části stejného typu podle bodu 2 této přílohy.
|
|
3.3.
|
Jestliže výsledky zkoušky druhého a třetího systému tlumení hluku nebo jeho konstrukční části splňují požadavky shodnosti výroby stanovené v bodě 8.1 přílohy IX, považuje se tento typ systému tlumení hluku nebo jeho konstrukční část za vyhovující požadavkům shodnosti výroby.
|
|
3.4.
|
Jestliže jeden z výsledků zkoušky druhého nebo třetího systému tlumení hluku nebo jeho konstrukční části nesplňuje požadavky shodnosti výroby stanovené v bodě 8.1 přílohy IX, typ systému tlumení hluku nebo jeho konstrukční části nebude shledán jako vyhovující požadavkům tohoto nařízení a výrobce musí přijmout nezbytná opatření k obnovení shodnosti.
|
|
|
ANNEX XI AMENDMENTS TO DIRECTIVE 2007/46/EC
|
ANNEX XI
AMENDMENTS TO DIRECTIVE 2007/46/EC
Directive 2007/46/EC is hereby amended as follows:
Part A
1. Annex IV shall be amended as follows:
(a)
the following row shall be inserted in the table in Part I:
|
Item
|
Subject
|
Regulatory act
|
Applicability
|
|
M1
|
M2
|
M3
|
N1
|
N2
|
N3
|
O1
|
O2
|
O3
|
O4
|
|
‘1A
|
Sound level
|
Regulation (EU) No 540/2014
|
X
|
X
|
X
|
X
|
X
|
X’
|
|
|
|
|
(b)
the following row shall be inserted in Table 1 of Appendix 1 of Part I:
|
Item
|
Subject
|
Regulatory act
|
Specific issues
|
Applicability and specific requirements
|
|
‘1A
|
Sound level
|
Regulation (EU) No 540/2014
|
|
A’
|
(c)
the following row shall be inserted in Table 2 of Appendix 1 of Part I:
|
Item
|
Subject
|
Regulatory act
|
Specific issues
|
Applicability and specific requirements
|
|
‘1A
|
Sound level
|
Regulation (EU) No 540/2014
|
|
A’
|
2. In Annex VI, the following row shall be inserted in the table in the Appendix to Model A:
|
Item
|
Subject
|
Regulatory act reference
|
As amended by
|
Applicable to versions
|
|
‘1A
|
Sound Level
|
Regulation (EU) No 540/2014’
|
|
|
3. Annex XI shall be amended as follows:
(a)
in Appendix 1, the following row shall be inserted in the table:
|
Item
|
Subject
|
Regulatory act reference
|
M1 ≤ 2 500 (1) kg
|
M1 > 2 500 (1) kg
|
M2
|
M3
|
|
‘1A
|
Sound level
|
Regulation (EU) No 540/2014
|
H
|
G+H
|
G+H
|
G+H’
|
(b)
in Appendix 2, the following row shall be inserted in the table:
|
Item
|
Subject
|
Regulatory act reference
|
M1
|
M2
|
M3
|
N1
|
N2
|
N3
|
O1
|
O2
|
O3
|
O4
|
|
‘1A
|
Sound level
|
Regulation (EU) No 540/2014
|
X
|
X
|
X
|
X
|
X
|
X’
|
|
|
|
|
(c)
in Appendix 3, the following row shall be inserted in the table:
|
Item
|
Subject
|
Regulatory act reference
|
M1
|
|
‘1A
|
Sound level
|
Regulation (EU) No 540/2014
|
X’
|
(d)
in Appendix 4, the following row shall be inserted in the table:
|
Item
|
Subject
|
Regulatory act reference
|
M1
|
M2
|
M3
|
N1
|
N2
|
N3
|
O1
|
O2
|
O3
|
O4
|
|
‘1A
|
Sound level
|
Regulation (EU) No 540/2014
|
|
H
|
H
|
H
|
H
|
H’
|
|
|
|
|
(e)
in Appendix 5, the following row shall be inserted in the table:
|
Item
|
Subject
|
Regulatory act reference
|
Mobile crane of category N 3
|
|
‘1A
|
Sound level
|
Regulation (EU) No 540/2014
|
T’
|
Part B
1. Annex IV shall be amended as follows:
(a)
Item 1 in the table in Part I shall be deleted;
(b)
Item 1 in Table 1 of Appendix 1 to Part I shall be deleted;
(c)
Item 1 in Table 2 of Appendix 1 to Part I shall be deleted;
(d)
Item 1 of the table in Part II shall be deleted.
2. In Annex VI, in the table in the Appendix to Model A, Item 1 shall be deleted.
3. Annex XI shall be amended as follows:
(a)
Item 1 in the table in Appendix 1 shall be deleted;
(b)
Item 1 in the table in Appendix 2 shall be deleted;
(c)
Item 1 in the table in Appendix 3 shall be deleted;
(d)
Item 1 in the table in Appendix 4 shall be deleted;
(e)
Item 1 in the table in Appendix 5 shall be deleted.
|
|
ANNEX XII CORRELATION TABLE
|
ANNEX XII
CORRELATION TABLE
|
Directive 70/157/EEC
|
This Regulation
|
|
Article 1
|
—
|
|
Article 2
|
Article 4(1) and (2)
|
|
Article 2a
|
Article 4(3) and (4)
|
|
Article 3
|
—
|
|
Article 4
|
—
|
|
Article 5
|
—
|
|
Annex I, point 1
|
Annex I, point 1
|
|
Annex I, point 3
|
Annex I, point 2
|
|
Annex I, point 4
|
Annex I, point 3
|
|
Annex I, point 5
|
Annex I, point 4
|
|
Annex I, point 6
|
Annex I, point 5
|
|
Annex I, Appendix 1
|
Annex I, Appendix 1
|
|
Annex I, Appendix 2
|
Annex I, Appendix 2
|
|
Annex I, point 2
|
Annex III
|
|
Annex II, points 1, 2, 3 and 4
|
Annex IX, points 1, 2, 3 and 4
|
|
Annex II, points 5 and 6
|
Annex IX, points 7 and 8
|
|
Annex II, Appendix 1
|
Annex IX, Appendix 1
|
|
Annex II, Appendix 2
|
Annex IX, Appendix 2
|
|
Annex II, Appendix 3
|
Annex IX, Appendix 3
|
|
Annex III
|
—
|
|
,
1.1 Odkazy
1.2 Identifikované požadavky
1.3 Související standardy
2. Identifikované požadavky
Požadavky
| Zdroj |
Požadavek |
3. Související standardy
Standardy
| Zdroj |
Požadavek |
|