+EUROPA-PARLAMENTETS OG RÅDETS FORORDNING (EU) 2020/740 af 25. maj 2020 om mærkning af dæk for så vidt angår brændstofeffektivitet og andre parametre, om ændring af forordning (EU) 2017/1369 og om ophævelse af forordning (EF) nr. 1222/2009 (EØS-relevant tekst)
---+Artikel 1 Genstand
---+Artikel 2 Anvendelsesområde
------+Artikel 2 1.
------+Artikel 2 2.
---+Artikel 3 Definitioner
---+Artikel 4 Dækleverandørernes forpligtelser
------+Artikel 4 1.
------+Artikel 4 2.
------+Artikel 4 3.
------+Artikel 4 4.
------+Artikel 4 5.
------+Artikel 4 6.
------+Artikel 4 7.
------+Artikel 4 8.
------+Artikel 4 9.
------+Artikel 4 10.
---+Artikel 5 Dækleverandørernes forpligtelser med hensyn til produktdatabasen
------+Artikel 5 1.
------+Artikel 5 2.
------+Artikel 5 3.
------+Artikel 5 4.
------+Artikel 5 5.
------+Artikel 5 6.
------+Artikel 5 7.
---+Artikel 6 Dækdistributørernes forpligtelser
------+Artikel 6 1.
------+Artikel 6 2.
------+Artikel 6 3.
------+Artikel 6 4.
------+Artikel 6 5.
------+Artikel 6 6.
------+Artikel 6 7.
---+Artikel 7 Køretøjsleverandørernes og køretøjsdistributørernes forpligtelser
---+Artikel 8 Hostingtjenesteydernes forpligtelser
---+Artikel 9 Prøvnings- og målemetoder
---+Artikel 10 Verifikationsprocedure
---+Artikel 11 Medlemsstaternes forpligtelser
------+Artikel 11 1.
------+Artikel 11 2.
------+Artikel 11 3.
------+Artikel 11 4.
------+Artikel 11 5.
---+Artikel 12 EU-markedsovervågning og kontrol af produkter, der indføres på EU-markedet
------+Artikel 12 1.
------+Artikel 12 2.
------+Artikel 12 3.
------+Artikel 12 4.
---+Artikel 13 Delegerede retsakter
------+Artikel 13 1.
------+Artikel 13 2.
------+Artikel 13 3.
------+Artikel 13 4.
---+Artikel 14 Udøvelse af de delegerede beføjelser
------+Artikel 14 1.
------+Artikel 14 2.
------+Artikel 14 3.
------+Artikel 14 4.
------+Artikel 14 5.
------+Artikel 14 6.
---+Artikel 15 Evaluering og rapport
---+Artikel 16 Ændring af forordning (EU) 2017/1369
---+Artikel 17 Ophævelse af forordning (EF) nr. 1222/2009
---+Artikel 18 Ikrafttræden
---+BILAG I PRØVNING, KLASSIFICERING OG MÅLING AF DÆKPARAMETRE
---+BILAG II DÆKMÆRKETS INDHOLD OG UDFORMNING
---+BILAG III PRODUKTDATABLAD
---+BILAG IV OPLYSNINGER I DET TEKNISKE REKLAMEMATERIALE
---+BILAG V PROCEDURE FOR JUSTERING AF LABORATORIERS MÅLING AF RULLEMODSTAND
---+BILAG VI VERIFIKATIONSPROCEDURE
---+BILAG VII OPLYSNINGER, SOM LEVERANDØREN SKAL INDFØRE I PRODUKTDATABASEN
---+BILAG VIII SAMMENLIGNINGSTABEL
|
English -
European Union -
Energy -
EUROPA-PARLAMENTETS OG RÅDETS FORORDNING (EU) 2020/740 af 25. maj 2020 om mærkning af dæk for så vidt angår brændstofeffektivitet og andre parametre, om ændring af forordning (EU) 2017/1369 og om ophævelse af forordning (EF) nr. 1222/2009 (EØS-relevant tekst)
EUROPA-PARLAMENTETS OG RÅDETS FORORDNING (EU) 2020/740 af 25. maj 2020 om mærkning af dæk for så vidt angår brændstofeffektivitet og andre parametre, om ændring af forordning (EU) 2017/1369 og om ophævelse af forordning (EF) nr. 1222/2009 (EØS-relevant tekst)
1. Oversigt
| Titel |
Regulering |
|
Artikel 1 Genstand
|
Artikel 1 Genstand Denne forordning opstiller en ramme for formidling af harmoniserede oplysninger om dækparametre gennem mærkning, således at slutbrugerne ved køb af dæk får mulighed for at træffe et informeret valg, med henblik på at gøre vejtransporten sikrere, i højere grad beskytte sundheden og øge den økonomiske og miljømæssige effektivitet af vejtransport ved at fremme brændstofbesparende, langtidsholdbare og sikre dæk med lavt støjniveau.
|
|
Artikel 2 Anvendelsesområde
|
Anvendelsesområde
|
|
Artikel 3 Definitioner
|
Artikel 3 Definitioner I denne forordning forstås ved:
1)
»C1-dæk«, »C2-dæk« og »C3-dæk«: dæk i de respektive klasser, der er angivet i artikel 8, stk. 1, i forordning (EF) nr. 661/2009
2)
»regummieret dæk«: et brugt dæk, der er blevet istandsat ved erstatning af den slidte slidbane med nyt materiale
3)
»dæk af T-typen til reservehjul til midlertidig brug«: et reservedæk til midlertidig brug, der er konstrueret til højere oppumpningstryk end normale og forstærkede dæk
4)
»professionelt off road-dæk«: specialdæk, der primært anvendes til kørsel i vanskeligt terræn
5)
»dækmærke«: et grafisk diagram, i trykt eller elektronisk form, herunder i form af et klistermærke, som indeholder symboler, der skal oplyse slutbrugere om et dæks eller et parti dæks ydeevne med hensyn til de parametre, der er fastsat i bilag I
6)
»salgssted«: et sted, hvor dæk udstilles eller opbevares og udbydes til salg, herunder bilforhandleres udstillingslokaler, hvor dæk, der ikke er monteret på køretøjer, udbydes til salg til slutbrugere
7)
»teknisk reklamemateriale«: dokumentation i trykt eller elektronisk form, der er produceret af en leverandør til at supplere reklamemateriale, og som indeholder de oplysninger, der er fastsat i bilag IV
8)
»produktdatablad«: et standardiseret dokument med de oplysninger, der er fastsat i bilag III, i trykt eller elektronisk form
9)
»teknisk dokumentation«: dokumentation, der er tilstrækkelig til, at markedsovervågningsmyndighederne kan vurdere nøjagtigheden af dækmærket og produktdatabladet, herunder de oplysninger, der er fastsat i bilag VII, punkt 2
10)
»produktdatabase«: den database, der er oprettet i henhold til artikel 12 i forordning (EU) 2017/1369
11)
»fjernsalg«: udbud til salg, udlejning eller salg på afbetaling via postordre, katalog eller internettet eller pr. telefon eller på enhver anden måde, hvor den potentielle slutbruger må formodes ikke at få lejlighed til at se det udstillede dæk
12)
»fabrikant«: en fabrikant som defineret i artikel 3, nr. 8), i forordning (EU) 2019/1020
13)
»importør«: en importør som defineret i artikel 3, nr. 9), i forordning (EU) 2019/1020
14)
»bemyndiget repræsentant«: en i Unionen etableret fysisk eller juridisk person, som har modtaget en skriftlig fuldmagt fra fabrikanten til at agere på fabrikantens vegne i forbindelse med varetagelsen af specificerede opgaver for så vidt angår fabrikantens forpligtelser i henhold til kravene i denne forordning
15)
»leverandør«: en fabrikant, der er etableret i Unionen, den bemyndigede repræsentant for en fabrikant, der ikke er etableret i Unionen, eller en importør, der bringer et produkt i omsætning på EU-markedet
16)
»distributør«: en fysisk eller juridisk person i forsyningskæden, bortset fra leverandøren, som gør et produkt tilgængeligt på markedet
17)
»gøre tilgængelig på markedet«: gøre tilgængelig på markedet som defineret i artikel 3, nr. 1), i forordning (EU) 2019/1020
18)
»bringe i omsætning«: bringe i omsætning som defineret i artikel 3, nr. 2), i forordning (EU) 2019/1020
19)
»slutbruger«: en forbruger, administrator af vognparker eller vejtransportvirksomhed, som køber eller forventes at købe et dæk
20)
»parameter«: en dækegenskab, som indvirker mærkbart på miljøet, færdselssikkerheden eller sundheden under brugen af dækket, såsom dækkets slidstyrke, levetid, rullemodstand, vådgreb, rullestøj afgivet til omgivelserne, snegreb eller isgreb
21)
»dæktype«: en version af et dæk, for hvilken de tekniske egenskaber på dækmærket, produktdatabladet og dæktypeidentifikationen er de samme for samtlige enheder af den pågældende version
22)
»verifikationstolerance«: den maksimalt tilladte afvigelse mellem måle- og beregningsresultaterne af de verifikationsprocedurer, der udføres af eller på vegne af markedsovervågningsmyndighederne, og værdierne af de erklærede eller offentliggjorte parametre, og som afspejler afvigelsen mellem forskellige laboratorier
23)
»dæktypeidentifikation«: en kode, oftest alfanumerisk, hvormed en bestemt dæktype skelnes fra andre dæktyper, som har samme virksomhedsnavn eller varemærke som leverandøren
24)
»ækvivalent dæktype«: en dæktype, der bringes i omsætning af den samme leverandør som en anden dæktype med en anden dæktypeidentifikation, og som har de samme tekniske egenskaber, der er relevante for dækmærket, og det samme produktdatablad.
|
|
Artikel 4 Dækleverandørernes forpligtelser
|
Dækleverandørernes forpligtelser
|
|
Artikel 5 Dækleverandørernes forpligtelser med hensyn til produktdatabasen
|
Dækleverandørernes forpligtelser med hensyn til produktdatabasen
|
|
Artikel 6 Dækdistributørernes forpligtelser
|
Dækdistributørernes forpligtelser
|
|
Artikel 7 Køretøjsleverandørernes og køretøjsdistributørernes forpligtelser
|
Artikel 7 Køretøjsleverandørernes og køretøjsdistributørernes forpligtelser Hvis slutbrugerne har til hensigt at anskaffe et nyt køretøj, giver køretøjsleverandørerne og -distributørerne inden salget disse slutbrugere dækmærket for de dæk, der tilbydes sammen med eller monteret på køretøjet, samt eventuelt relevant teknisk reklamemateriale, og sikrer, at produktdatabladet er tilgængeligt.
|
|
Artikel 8 Hostingtjenesteydernes forpligtelser
|
Artikel 8 Hostingtjenesteydernes forpligtelser Hvis en tjenesteyder som omhandlet i artikel 14 i direktiv 2000/31/EF tillader salg af dæk gennem sit websted, gør tjenesteyderen det muligt at vise dækmærket og produktdatabladet fra leverandøren tæt på prisangivelsen og underretter distributøren om forpligtelsen til at vise dækmærket og produktdatabladet.
|
|
Artikel 9 Prøvnings- og målemetoder
|
Artikel 9 Prøvnings- og målemetoder De oplysninger, der efter artikel 4, 6 og 7 skal gives om de parametre, der angives på dækmærket, skal fremskaffes i overensstemmelse med de prøvningsmetoder, der er omhandlet i bilag I, og den laboratoriejusteringsprocedure, der er omhandlet i bilag V.
|
|
Artikel 10 Verifikationsprocedure
|
Artikel 10 Verifikationsprocedure Medlemsstaterne anvender for hvert af de parametre, der er fastsat i bilag I, den i bilag VI fastsatte verifikationsprocedure, når de vurderer de oplyste klassers overensstemmelse med denne forordning.
|
|
Artikel 11 Medlemsstaternes forpligtelser
|
Medlemsstaternes forpligtelser
|
|
Artikel 12 EU-markedsovervågning og kontrol af produkter, der indføres på EU-markedet
|
EU-markedsovervågning og kontrol af produkter, der indføres på EU-markedet
|
|
Artikel 13 Delegerede retsakter
|
Delegerede retsakter
|
|
Artikel 14 Udøvelse af de delegerede beføjelser
|
Udøvelse af de delegerede beføjelser
|
|
Artikel 15 Evaluering og rapport
|
Artikel 15 Evaluering og rapport Senest den 1. juni 2025 foretager Kommissionen en evaluering af denne forordning og forelægger en rapport for Europa-Parlamentet, Rådet og Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg. Rapporten skal vurdere, i hvor høj grad denne forordning og de i medfør heraf vedtagne delegerede retsakter har medført, at slutbrugere vælger dæk med bedre ydeevne, idet der tages hensyn til denne forordnings og de i medfør heraf vedtagne delegerede retsakters indvirkning på erhvervslivet, brændstofforbrug, sikkerhed, drivhusgasemissioner, forbrugerbevidsthed og markedsovervågningsaktiviteter. Rapporten skal også vurdere omkostninger og fordele ved obligatorisk, uafhængig tredjepartsverifikation af dækmærkets oplysninger, under hensyntagen til erfaring opnået med hensyn til de videre rammer i forordning (EF) nr. 661/2009.
|
|
Artikel 16 Ændring af forordning (EU) 2017/1369
|
Artikel 16 Ændring af forordning (EU) 2017/1369 Artikel 12, stk. 2, litra a), i forordning (EU) 2017/1369 affattes således:
»a)
støtte markedsovervågningsmyndighederne i udførelsen af deres opgaver i henhold til denne forordning og de relevante delegerede retsakter, herunder håndhævelsen heraf, og i henhold til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2020/740 (
*1
).
|
|
Artikel 17 Ophævelse af forordning (EF) nr. 1222/2009
|
Artikel 17 Ophævelse af forordning (EF) nr. 1222/2009 Forordning (EF) nr. 1222/2009 ophæves med virkning fra den 1. maj 2021. Henvisninger til den ophævede forordning gælder som henvisninger til nærværende forordning og læses efter sammenligningstabellen i nærværende forordnings bilag VIII.
|
|
Artikel 18 Ikrafttræden
|
Artikel 18 Ikrafttræden Denne forordning træder i kraft på tyvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende. Den finder anvendelse fra den 1. maj 2021. Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
|
|
BILAG I PRØVNING, KLASSIFICERING OG MÅLING AF DÆKPARAMETRE
|
BILAG I PRØVNING, KLASSIFICERING OG MÅLING AF DÆKPARAMETRE Del A: Brændstofeffektivitetsklasser og rullemodstandskoefficient Brændstofeffektivitetsklassen fastlægges og illustreres på dækmærket ifølge skalaen fra »A« til »E« i nedenstående tabel på grundlag af rullemodstandskoefficienten (RRC i N/kN) og målt i overensstemmelse med bilag 6 til FN/ECE-regulativ nr. 117 og justeret efter laboratoriejusteringsproceduren i bilag V. Hvis en dæktype tilhører mere end én dækklasse (f.eks. C1 og C2), benyttes der til klassificering af dæktypen efter brændstofeffektivitet den klassificeringsskala, som gælder for den højeste dækklasse (f.eks. C2 og ikke C1).
|
|
C1-dæk
|
C2-dæk
|
C3-dæk
|
|
Brændstofeffektivitetsklasse
|
RRC i N/kN
|
RRC i N/kN
|
RRC i N/kN
|
|
A
|
RRC ≤ 6,5
|
RRC ≤ 5,5
|
RRC ≤ 4,0
|
|
B
|
6,6 ≤ RRC ≤ 7,7
|
5,6 ≤ RRC ≤ 6,7
|
4,1 ≤ RRC ≤ 5,0
|
|
C
|
7,8 ≤ RRC ≤ 9,0
|
6,8 ≤ RRC ≤ 8,0
|
5,1 ≤ RRC ≤ 6,0
|
|
D
|
9,1 ≤ RRC ≤ 10,5
|
8,1 ≤ RRC ≤ 9,0
|
6,1 ≤ RRC ≤ 7,0
|
|
E
|
RRC ≥ 10,6
|
RRC ≥ 9,1
|
RRC ≥ 7,1
|
Del B: Vådgrebsklasser
1. Vådgrebsklassen fastlægges og illustreres på dækmærket på skalaen fra »A« til »E« i nedenstående tabel på grundlag af vådgrebsindekset (G) beregnet i overensstemmelse med punkt 2 og målt i overensstemmelse med bilag 5 til FN/ECE-regulativ nr. 117.
2. Beregning af vådgrebsindeks (G)
G = G(T)0,03 hvor:
G(T) = kandidatdækkets vådgrebsindeks som målt ved én prøvningscyklus
|
|
C1-dæk
|
C2-dæk
|
C3-dæk
|
|
Vådgrebsklasse
|
G
|
G
|
G
|
|
A
|
1,55 ≤ G
|
1,40 ≤ G
|
1,25 ≤ G
|
|
B
|
1,40 ≤ G ≤ 1,54
|
1,25 ≤ G ≤ 1,39
|
1,10 ≤ G ≤ 1,24
|
|
C
|
1,25 ≤ G ≤ 1,39
|
1,10 ≤ G ≤ 1,24
|
0,95 ≤ G ≤ 1,09
|
|
D
|
1,10 ≤ G ≤ 1,24
|
0,95 ≤ G ≤ 1,09
|
0,80 ≤ G ≤ 0,94
|
|
E
|
G ≤ 1,09
|
G ≤ 0,94
|
G ≤ 0,79
|
Del C: Klasser vedrørende rullestøj afgivet til omgivelserne og målt værdi Den målte værdi for rullestøj afgivet til omgivelserne (N, i dB(A)) skal oplyses i decibel og udregnes i overensstemmelse med bilag 3 til FN/ECE-regulativ nr. 117. Klassen vedrørende rullestøj afgivet til omgivelserne bestemmes og illustreres på dækmærket ud fra grænseværdierne (LV), jf. bilag II, del C, til forordning (EF) nr. 661/2009 på følgende måde:
|
N ≤ LV – 3
|
LV – 3 < N ≤ LV
|
N > LV
|
|
|
|
|
Del D: Snegreb Snegrebet prøves i overensstemmelse med bilag 7 til FN/ECE-regulativ nr. 117. Et dæk, der overholder minimumværdierne i indekset for snegreb i FN/ECE-regulativ nr. 117, skal klassificeres som et dæk til brug under hårde sneforhold, og følgende piktogram skal angives på dækmærket:
Del E: Isgreb Isgrebet prøves i henhold til pålidelige, nøjagtige og reproducerbare metoder, herunder, hvis det er relevant, internationale standarder, der tager hensyn til de nyeste, generelt anerkendte metoder. Dækmærket for et dæk, der overholder de relevante minimumværdier i indekset for isgreb, skal omfatte følgende piktogram:
|
|
BILAG II DÆKMÆRKETS INDHOLD OG UDFORMNING
|
BILAG II DÆKMÆRKETS INDHOLD OG UDFORMNING
1.1. Oplysninger, der skal angives på den øverste del af dækmærket:
II. leverandørens virksomhedsnavn eller varemærke
III. dæktypeidentifikation
IV. dækdimensionsbetegnelse, belastningsindeks og hastighedskategorisymbol som angivet i regulativ nr. 30 fra De Forenede Nationers Økonomiske Kommission for Europa (FN/ECE) (
1
) i den seneste udgave, der finder anvendelse i Unionen, (FN/ECE regulativ nr. 30) og regulativ nr. 54 fra De Forenede Nationers Økonomiske Kommission for Europa (FN/ECE) (
2
) i den seneste udgave, der finder anvendelse i Unionen, (FN/ECE regulativ nr. 54) for C1-dæk, C2-dæk og C3-dæk, alt efter hvad der er relevant
V. dækklasse: dvs. C1, C2 eller C3
VI. piktogram for brændstofeffektivitet, skala og ydeevneklasse
VII. piktogram for vådgreb, skala og ydeevneklasse.
1.2. Oplysninger, der skal angives på den nederste del af dækmærket for alle andre dæk end dem, som overholder minimumværdierne i indekset for snegreb i FN/ECE-regulativ nr. 117 eller de relevante minimumværdier i indekset for isgreb eller begge:
I. piktogram for rullestøj afgivet til omgivelserne, værdi (angivet i dB(A) og afrundet til nærmeste heltal) og ydeevneklasse
II. løbenummeret på denne forordning: »2020/740«.
1.3. Oplysninger, der skal angives på den nederste del af dækmærket for dæk, som overholder minimumværdierne i indekset for snegreb i FN/ECE-regulativ nr. 117:
I. piktogram for rullestøj afgivet til omgivelserne, værdi (angivet i dB(A) og afrundet til nærmeste heltal) og ydeevneklasse
II. piktogram for snegreb
III. løbenummeret på denne forordning: »2020/740«.
1.4. Oplysninger, der skal angives på den nederste del af mærket for dæk, som overholder de relevante minimumværdier i indekset for isgreb:
I. piktogram for rullestøj afgivet til omgivelserne, værdi (angivet i dB(A) og afrundet til nærmeste heltal) og ydeevneklasse
III. løbenummeret på denne forordning: »2020/740«.
1.5. Oplysninger, der skal angives på den nederste del af dækmærket for dæk, som både overholder de relevante minimumværdier i indekset for snegreb i FN/ECE-regulativ nr. 117 og minimumværdierne i indekset for isgreb:
I. piktogram for rullestøj afgivet til omgivelserne, værdi (angivet i dB(A) og afrundet til nærmeste heltal) og ydeevneklasse
II. piktogram for snegreb
III. piktogram for isgreb
IV. løbenummeret på denne forordning: »2020/740«.
2.1. Udformning af den øverste del af dækmærket:
▼B
2.1.1. Udformning af den nederste del af dækmærket for alle andre dæk end dem, som overholder minimumværdierne i indekset for snegreb i FN/ECE-regulativ nr. 117 eller de relevante minimumværdier i indekset for isgreb eller begge:
2.1.2. Udformning af den nederste del af dækmærket for dæk, som overholder minimumværdierne i indekset for snegreb i FN/ECE-regulativ nr. 117:
2.1.3. Udformning af den nederste del af dækmærket for dæk, som overholder minimumværdierne i indekset for isgreb:
2.1.4. Udformning af den nederste del af dækmærket for dæk, som både overholder de relevante minimumværdier i indekset for snegreb i FN/ECE-regulativ nr. 117 og minimumværdierne i indekset for isgreb:
▼B
2.2. Med henblik på afsnit 2.1:
a)
Dækmærkets minimumstørrelse: 75 mm bredt og 110 mm højt. Hvis dækmærket trykkes i et større format, skal dets indhold dog fortsat opfylde ovenstående specifikationer forholdsmæssigt
b)
Dækmærkets baggrund: 100 % hvid
c)
Skrifttyper: Verdana og Calibri
d)
Dimensioner og specifikationer for de elementer, der udgør dækmærket: som specificeret ovenfor
e)
Farvekoderne, angivet i CMYK — cyan, magenta, gul og sort — skal opfylde alle følgende krav:
—
EU-logoets farver skal være som følger:
—
energilogoets farve: 100,80,0,0
—
leverandørens virksomhedsnavn eller varemærke: 100 % sort og
►C2
i Verdana, fed type, 8 pt ◄
—
dæktypeidentifikation: 100 % sort og
►C2
i Verdana, almindelig type, 8 pt ◄
—
dækdimensionsbetegnelse, belastningsindeks og hastighedskategorisymbol: 100 % sort og i Verdana, almindelig type, 10 pt
—
dækklasse: 100 % sort og
►C2
i Verdana, almindelig type, 8 pt, højrestillet ◄
—
►C2
bogstaverne i brændstofeffektivitetsskalaen og i vådgrebsskalaen: 100 % hvid og i Calibri, fed type, 15 pt; med sorte konturer på 0,15 pt; bogstaverne skal være centreret på en akse 3 mm til venstre for pilene ◄
—
►C2
CMYK-farvekoderne for pilene i A til E-brændstofeffektivitetsskalaen, med sorte konturer på 0,15 pt, skal være som følger: ◄
—
►C2
CMYK-farvekoderne for pilene i A til E-vådgrebsskalaen, med sorte konturer på 0,15 pt, skal være som følger: ◄
—
skillelinjer: stregstyrke på 0,5 pt, farven skal være 100 % sort
—
►C2
bogstavet for brændstofeffektivitetsklassen og for vådgrebsklassen: 100 % hvid og i Calibri, fed type, 20 pt. ◄ Brændstofeffektivitets- og vådgrebsklassepilene og de tilsvarende pile i A til E-skalaen skal være placeret på en sådan måde, at deres spidser ligger på linje. Bogstavet i brændstofeffektivitets- og vådgrebsklassepilen skal være centreret i den rektangulære del af pilen, der skal være 100 % sort
—
►C2
piktogram for brændstofeffektivitet: bredde 16 mm, højde 13 mm, stregstyrke 0,8 pt, farve: 100 % sort ◄
—
►C2
piktogram for vådgreb: bredde 20 mm, højde 13 mm, stregstyrke 0,8 pt, farve: 100 % sort ◄
—
►C2
piktogram for rullestøj afgivet til omgivelserne: bredde 24 mm, højde 18 mm, stregstyrke 0,8 pt, farve: 100 % sort. Antal decibel i højttaleren i Verdana, fed type, 10 pt, enheden »dB« i Verdana, almindelig type, 8 pt; interval af klasser vedrørende rullestøj afgivet til omgivelserne (A til C), der er centreret under piktogrammet, med bogstavet for den relevante klasse vedrørende rullestøj afgivet til omgivelserne i Verdana, fed type, 12 pt, og de andre bogstaver for klasser vedrørende rullestøj afgivet til omgivelserne i Verdana, almindelig type, 8 pt ◄
—
►C1
piktogram for snegreb: bredde 15 mm, højde 14 mm,
►C2
stregstyrke 0,8 pt ◄ , farve: 100 % sort ◄
—
►C2
piktogram for isgreb: bredde 15 mm, højde 13 mm, stregstyrke 0,8 pt, stregstyrke for skrå linjer 0,2 pt, farve: 100 % sort ◄
—
forordningens nummer skal være 100 % sort og i
►C2
Verdana, almindelig type, 5 pt. ◄
|
|
BILAG III PRODUKTDATABLAD
|
BILAG III PRODUKTDATABLAD Oplysningerne i dæks produktdatablade skal medtages i produktbrochuren eller andet materiale, der leveres med dækket, og skal omfatte følgende:
a)
leverandørens virksomhedsnavn eller varemærke eller fabrikantens, hvis fabrikant og leverandør ikke er den samme
c)
dækdimensionsbetegnelse, belastningsindeks og hastighedskategorisymbol som angivet i FN/ECE-regulativ nr. 30 eller i FN/ECE-regulativ nr. 54 for C1-dæk, C2-dæk og C3-dæk, alt efter hvad der er relevant
d)
dækkets brændstofeffektivitetsklasse, jf. bilag I
e)
dækkets vådgrebsklasse, jf. bilag I
f)
klassen vedrørende rullestøj afgivet til omgivelserne og decibelværdien, jf. bilag I
g)
angivelse af, hvorvidt dækket er et dæk til brug under hårde sneforhold
h)
angivelse af, hvorvidt dækket er et isdæk
i)
dato for start af produktion af dæktypen (to cifre for ugen og to cifre for året)
j)
dato for afslutning af produktion af dæktypen, når den er kendt (to cifre for ugen og to cifre for året).
|
|
BILAG IV OPLYSNINGER I DET TEKNISKE REKLAMEMATERIALE
|
BILAG IV OPLYSNINGER I DET TEKNISKE REKLAMEMATERIALE
1. Oplysninger om dæk, der er medtaget i teknisk reklamemateriale, skal gives i følgende rækkefølge:
a)
brændstofeffektivitetsklasse (bogstav »A« til »E«)
b)
vådgrebsklasse (bogstav »A« til »E«)
c)
klasse vedrørende rullestøj afgivet til omgivelserne og målt værdi i dB
d)
angivelse af, hvorvidt dækket er til brug under hårde sneforhold
e)
angivelse af, hvorvidt dækket er et isdæk.
2. De i punkt 1 omhandlede oplysninger skal opfylde følgende krav:
c)
hvis dæktyper inden for en dækfamilie er klassificeret forskelligt afhængigt af dimensionerne eller andre egenskaber, oplyses intervallet mellem dæktypen med den laveste ydeevne og dæktypen med den højeste ydeevne.
3. Leverandørerne skal tillige stille følgende til rådighed på deres websteder:
a)
et link til Kommissionens relevante webside om denne forordning
b)
en forklaring af de piktogrammer, der er påtrykt dækmærket
c)
en udtalelse, hvori det fremhæves, at den reelle brændstofbesparelse og færdselssikkerheden i høj grad afhænger af førerens køremåde og navnlig følgende:
—
at brændstofforbruget kan reduceres betydeligt ved økonomisk kørsel
—
at dæktrykket skal kontrolleres regelmæssigt for at opnå en bedre brændstofeffektivitet og et bedre vådgreb
—
at der altid skal holdes den fornødne bremseafstand.
4. Leverandørerne og distributørerne skal tillige, hvis det er relevant, gøre en udtalelse tilgængelig på deres websteder, hvori det fremhæves, at isdæk er særligt fremstillet til vejbelægninger, der er dækket af is og kompakt sne, og kun bør anvendes under meget hårde klimatiske forhold (f.eks. kolde temperaturer), og at brug af isdæk under mindre hårde klimatiske forhold (f.eks. våde vejrforhold eller varmere temperaturer) kan resultere i en suboptimal ydeevne, navnlig med hensyn til vådgreb, styring og slid.
|
|
BILAG V PROCEDURE FOR JUSTERING AF LABORATORIERS MÅLING AF RULLEMODSTAND
|
BILAG V PROCEDURE FOR JUSTERING AF LABORATORIERS MÅLING AF RULLEMODSTAND 1. Definitioner
I forbindelse med proceduren for justering af laboratoriers måling af rullemodstand forstås ved:
1)
»referencelaboratorium«: et laboratorium, der indgår i det net af laboratorier, hvis navne er offentliggjort i Den Europæiske Unions Tidende med henblik på laboratoriejusteringsproceduren, og som kan opnå prøvningsresultater med den i punkt 3 beskrevne nøjagtighed med deres referencemaskine
2)
»kandidatlaboratorium«: et laboratorium, der deltager i laboratoriejusteringsproceduren, men ikke er et referencelaboratorium
3)
»justeringsdæk«: et dæk, der underkastes prøvning med henblik på udførelse af laboratoriejusteringsproceduren
4)
»justeringsdæksæt«: et sæt bestående af fem eller flere justeringsdæk med henblik på justering af en enkelt maskine
5)
»tildelt værdi« en teoretisk værdi for et justeringsdæks rullemodstandskoefficient (RRC) som målt af et teoretisk laboratorium, der er repræsentativt for nettet af referencelaboratorier; den benyttes i laboratoriejusteringsproceduren
6)
»maskine«: alle dækprøvningsspindler i en bestemt målemetode; for eksempel anses to spindler, der virker på den samme tromle, ikke som én maskine.
2. Generelle bestemmelser
2.1. Princip
Den rullemodstandskoefficient, der opnås (m) i et referencelaboratorium (l), (RRCm,l
), justeres efter de tildelte værdier i nettet af referencelaboratorier. Den målte (m) rullemodstandskoefficient, som opnås af en maskine i et kandidatlaboratorium (c), (RRCm,c),
justeres via ét referencelaboratorium i nettet, som det selv har valgt. 2.2. Krav til valg af dæk
Justeringsdæksæt udvælges til laboratoriejusteringsproceduren i overensstemmelse med følgende kriterier. Der udvælges ét justeringsdæksæt til C1-dæk og C2-dæk tilsammen og ét sæt til C3-dæk:
a)
justeringsdæksættet udvælges således, at det dækker intervallet af forskellige RRC for C1-dæk og C2-dæk tilsammen eller for C3-dæk; under alle omstændigheder skal forskellen mellem den højeste og den laveste RRCm
-værdi i justeringsdæksættet før og efter justering være mindst:
i)
3 N/kN for C1-dæk og C2-dæk, og
b)
RRCm
i kandidat- eller referencelaboratorierne (RRCm,c
eller RRCm,l
) baseret på de oplyste RRC-værdier for de enkelte justeringsdæk i justeringsdæksættet skal være ligeligt fordelt
c)
belastningsindeksværdierne skal give en passende dækning af intervallet af de dæk, der skal prøves, således at også værdierne for rullemodstand dækker intervallet for de dæk, der skal prøves.
Hvert justeringsdæk kontrolleres før brug og skal erstattes, når:
a)
justeringsdækket er i en tilstand, som gør det uanvendeligt til yderligere prøvninger, eller
b)
der er afvigelser for RRCm,c
eller RRCm,l
på over 1,5 % i forhold til tidligere målinger efter korrektion for eventuel maskinafvigelse.
2.3. Målemetode
Referencelaboratoriet udfører fire målinger på hvert justeringsdæk og beholder de tre sidste resultater med henblik på videre analyse i overensstemmelse med bilag 6, punkt 4, til FN/ECE-regulativ nr. 117 og på betingelserne i bilag 6, punkt 3, til FN/ECE-regulativ nr. 117. Kandidatlaboratoriet udfører (n + 1) målinger på hvert justeringsdæk i overensstemmelse med bilag 6, punkt 4, til FN/ECE-regulativ nr. 117 og på betingelserne i bilag 6, punkt 3, til FN/ECE-regulativ nr. 117, idet værdien af n er som specificeret i nærværende bilags punkt 5, og beholder de n sidste resultater med henblik på videre analyse. Hver gang et justeringsdæk måles, skal dæk/hjulenheden fjernes fra maskinen, og hele prøvningsproceduren som omhandlet i bilag 6, punkt 4, til FN/ECE-regulativ nr. 117 gentages forfra. Kandidat- eller referencelaboratoriet beregner:
a)
den målte værdi for hvert justeringsdæk for hver måling som specificeret i bilag 6, punkt 6.2 og 6.3, til FN/ECE-regulativ nr. 117 (dvs. korrigeret for en temperatur på 25 °C og en rullediameter på 2 m)
b)
gennemsnittet af de tre sidst målte værdier for hvert justeringsdæk (for referencelaboratorier) eller gennemsnittet af de n sidst målte værdier for hvert justeringsdæk (for kandidatlaboratorier), og
c)
standardafvigelsen (σm
) som følger:
hvor:
|
i
|
er tællevariablen for justeringsdækkene fra 1 til p
|
|
j
|
er tællevariablen fra 2 til n + 1 for de n sidste gentagelser af hver måling af et givet justeringsdæk
|
|
n + 1
|
er antallet af gentagelser af dækmålinger (n + 1 = 4 for referencelaboratorier og n + 1 ≥ 4 for kandidatlaboratorier)
|
|
p
|
er antallet af justeringsdæk (p ≥ 5).
|
2.4. Dataformater ved beregning og angivelse af resultater
De målte RRC-værdier korrigeret for rullediameter og temperatur afrundes til to decimaler. Beregningerne udføres derefter med alle decimaler, således at der først afrundes i den afsluttende justeringsligning. Alle standardafvigelsesværdier angives med tre decimaler. Alle RRC-værdier angives med to decimaler. Alle justeringskoefficienter (A1
l
, B1
l
, A2
c
og B2
c
) afrundes til og angives med fire decimaler. 3. Krav til referencelaboratorierne og bestemmelse af tildelte værdier
De værdier, der tildeles hvert justeringsdæk, bestemmes af et net af referencelaboratorier. Hvert andet år skal nettet vurdere de tildelte værdiers stabilitet og gyldighed. Hvert referencelaboratorium, der indgår i nettet, skal opfylde specifikationerne i bilag 6 til FN/ECE-regulativ nr. 117 og have en standardafvigelse (σm
), der:
a)
højst er 0,05 N/kN for C1-dæk og C2-dæk, og
b)
højst er 0,05 N/kN for C3-dæk.
Justeringsdæksættene, som er udvalgt i overensstemmelse med punkt 2.2, måles i overensstemmelse med punkt 2.3 af hvert referencelaboratorium i nettet. Hvert justeringsdæks tildelte værdi er gennemsnittet af de målte værdier, som referencelaboratorierne i nettet opgiver for det pågældende justeringsdæk. 4. Procedure for justering af et referencelaboratorium efter de tildelte værdier
Hvert referencelaboratorium (l) justerer sig selv efter hvert nyt sæt tildelte værdier og altid efter enhver betydelig maskinændring eller ved enhver afvigelse i maskinens overvågningsdata for kontroldækket. Justeringen anvender lineær regression på alle individuelle data. Regressionskoefficienterne A1
l
og B1
l
beregnes som følger:
RRC = A1
l
× RRCm,l
+ B1
l
hvor:
|
RRC
|
l
|
er den tildelte værdi for rullemodstandskoefficienten
|
|
RRCm,
|
l
|
er den rullemodstandskoefficient, som referencelaboratoriet »l« har målt individuelt (korrigeret for temperatur og rullediameter).
|
5. Krav til kandidatlaboratorier
Kandidatlaboratorier skal gentage justeringsprocessen mindst en gang hvert andet år for alle maskiner og altid efter enhver betydelig maskinændring eller ved enhver afvigelse i maskinens overvågningsdata for kontroldækket. Et fælles sæt bestående af fem forskellige dæk, som er udvalgt i overensstemmelse med punkt 2.2, måles i overensstemmelse med punkt 2.3, først af kandidatlaboratoriet og dernæst af ét referencelaboratorium. Der kan på kandidatlaboratoriets anmodning udføres prøvning af mere end fem justeringsdæk. Kandidatlaboratoriet leverer justeringsdæksættet til det valgte referencelaboratorium. Kandidatlaboratoriet (c) skal opfylde specifikationerne i bilag 6 til FN/ECE-regulativ nr. 117 og helst have en standardafvigelse (σm
), der:
a)
højst er 0,075 N/kN for C1-dæk og C2-dæk, og
b)
højst er 0,06 N/kN for C3-dæk.
Hvis kandidatlaboratoriets standardafvigelse (σm
) efter fire målinger, hvoraf de sidste tre bruges til beregninger, er større end disse værdier, øges antallet n + 1 af målingsgentagelser for hele sættet til:
n + 1 = 1 + (σm/γ)2
, rundet op til nærmeste heltal hvor:
γ = 0,043 N/kN for C1-dæk og C2-dæk
γ = 0,035 N/kN for C3-dæk. 6. Procedure for justering af et kandidatlaboratorium
Et af referencelaboratorierne (l) i nettet beregner den lineære regressionsfunktion for alle individuelle data for kandidatlaboratoriet (c). Regressionskoefficienterne A2
c
og B2
c
beregnes som følger:
RRCm,l = A2
c × RRCm,c
+ B2
c
hvor:
|
RRCm,l
|
er den rullemodstandskoefficient, som referencelaboratoriet (l) har målt individuelt (korrigeret for temperatur og rullediameter)
|
|
RRCm,c
|
er den rullemodstandskoefficient, som kandidatlaboratoriet (c) har målt individuelt (korrigeret for temperatur og rullediameter).
|
Hvis determinationskoefficienten R2
er lavere end 0,97, justeres kandidatlaboratoriet ikke. Den justerede RRC for dæk, som kandidatlaboratoriet har foretaget prøvning af, beregnes som følger:
RRC = (A1
l × A2
c
) × RRCm,c
+ (A1
l
× B2
c
+ B1
l
)
|
|
BILAG VI VERIFIKATIONSPROCEDURE
|
BILAG VI VERIFIKATIONSPROCEDURE Overensstemmelsen med denne forordning for så vidt angår den oplyste brændstofeffektivitetsklasse, vådgrebsklasse samt klassen vedrørende rullestøj afgivet til omgivelserne samt de oplyste værdier og andre resultatoplysninger på dækmærket vurderes for den enkelte dæktype eller gruppe af dæk, som leverandøren har fastsat, efter en af følgende procedurer:
1.
Først prøves et enkelt dæk eller et sæt af dæk. Hvis de målte værdier svarer til de oplyste klasser eller den oplyste værdi for rullestøj afgivet til omgivelserne inden for verifikationstolerancerne i nedenstående tabel, anses dækmærket at overholde denne forordning.
Hvis de målte værdier ikke svarer til de oplyste klasser eller den oplyste værdi for rullestøj afgivet til omgivelserne inden for verifikationstolerancerne i nedenstående tabel, prøves yderligere tre dæk eller sæt af dæk. Gennemsnittet af målingerne fra de tre yderligere dæk eller sæt af dæk, der er blevet prøvet, benyttes til verifikation af de givne oplysninger under hensyntagen til verifikationstolerancerne i nedenstående tabel.
2.
Hvis klasserne eller værdierne på dækmærket stammer fra prøvningsresultater fra typegodkendelser opnået i medfør af forordning (EF) nr. 661/2009 eller FN/ECE-regulativ nr. 117, kan medlemsstaterne bruge måledata fra prøvning af dækproduktionens overensstemmelse med den godkendte type, der blev gennemført i henhold til den typegodkendelsesprocedure, der er fastsat ved forordning (EU) 2018/858.
Ved vurderingerne af måledata fra prøvning af dækproduktionens overensstemmelse med den godkendte type tages der hensyn til verifikationstolerancerne i nedenstående tabel.
|
Målt parameter
|
Verifikationstolerancer
|
|
Rullemodstandskoefficient (brændstofeffektivitet)
|
Den justerede målte værdi må ikke ligge mere end 0,3 N/kN over den oplyste klasses øvre grænse (højeste rullemodstandskoefficient).
|
|
Rullestøj afgivet til omgivelserne
|
Den målte værdi må ikke ligge mere end 1 dB(A) over den oplyste værdi af N.
|
|
Vådgreb
|
Den målte værdi G(T) må ikke ligge under den oplyste klasses nedre grænse (laveste værdi af G).
|
|
Snegreb
|
Den målte værdi må ikke ligge under den nedre grænse i indekset for snegreb.
|
|
Isgreb
|
Den målte værdi må ikke ligge under den nedre grænse i indekset for isgreb.
|
|
|
BILAG VII OPLYSNINGER, SOM LEVERANDØREN SKAL INDFØRE I PRODUKTDATABASEN
|
BILAG VII OPLYSNINGER, SOM LEVERANDØREN SKAL INDFØRE I PRODUKTDATABASEN
1. Oplysninger, der skal indføres i produktdatabasens offentlige del:
a)
leverandørens virksomhedsnavn eller varemærke, adresse, kontaktoplysninger og anden juridisk identifikation
c)
dækmærket i elektronisk format
d)
klasse(r) og andre parametre for dækmærket, og
e)
produktdatabladets parametre i elektronisk format.
2. Oplysninger, der skal indføres i produktdatabasens overholdelsesdel:
a)
dæktypeidentifikation for alle tilsvarende dæktyper, der allerede er bragt i omsætning
b)
en generel beskrivelse af dæktypen, herunder dets dimension, belastningstal og hastighedskategori, som skal være tilstrækkelig til entydigt og let at identificere denne
c)
protokoller for prøvningen, klassificeringen og målingen af dækparametrene i bilag I
d)
eventuelle specifikke forholdsregler, der skal træffes, når dæktypen samles, installeres, vedligeholdes eller afprøves
e)
de målte tekniske parametre for dæktypen, hvis det er relevant, og
f)
de beregninger, der er foretaget ud fra de målte tekniske parametre.
|
|
BILAG VIII SAMMENLIGNINGSTABEL
|
BILAG VIII SAMMENLIGNINGSTABEL
|
Forordning (EF) nr. 1222/2009
|
Nærværende forordning
|
|
Artikel 1, stk. 1
|
—
|
|
Artikel 1, stk. 2
|
Artikel 1
|
|
Artikel 2, stk. 1
|
Artikel 2, stk. 1
|
|
Artikel 2, stk. 2
|
Artikel 2, stk. 2
|
|
Artikel 3, nr. 1)
|
Artikel 3, nr. 1)
|
|
—
|
Artikel 3, nr. 2)
|
|
Artikel 3, nr. 2)
|
Artikel 3, nr. 3)
|
|
—
|
Artikel 3, nr. 4)
|
|
—
|
Artikel 3, nr. 5)
|
|
Artikel 3, nr. 3)
|
Artikel 3, nr. 6)
|
|
Artikel 3, nr. 4)
|
Artikel 3, nr. 7)
|
|
—
|
Artikel 3, nr. 8)
|
|
Artikel 3, nr. 5)
|
Artikel 3, nr. 9)
|
|
—
|
Artikel 3, nr. 10)
|
|
—
|
Artikel 3, nr. 11)
|
|
Artikel 3, nr. 6)
|
Artikel 3, nr. 12)
|
|
Artikel 3, nr. 7)
|
Artikel 3, nr. 13)
|
|
Artikel 3, nr. 8)
|
Artikel 3, nr. 14)
|
|
Artikel 3, nr. 9)
|
Artikel 3, nr. 15)
|
|
Artikel 3, nr. 10)
|
Artikel 3, nr. 16)
|
|
Artikel 3, nr. 11)
|
Artikel 3, nr. 17)
|
|
—
|
Artikel 3, nr. 18)
|
|
Artikel 3, nr. 12)
|
Artikel 3, nr. 19)
|
|
Artikel 3, nr. 13)
|
Artikel 3, nr. 20)
|
|
—
|
Artikel 3, nr. 21)
|
|
—
|
Artikel 3, nr. 22)
|
|
—
|
Artikel 3, nr. 23)
|
|
—
|
Artikel 3, nr. 24)
|
|
Artikel 4
|
Artikel 4
|
|
Artikel 4, stk. 1
|
Artikel 4, stk. 1
|
|
Artikel 4, stk. 1, litra a)
|
Artikel 4, stk. 1, litra a)
|
|
Artikel 4, stk. 1, litra b)
|
Artikel 4, stk. 1, litra b)
|
|
Artikel 4, stk. 2
|
—
|
|
—
|
Artikel 4, stk. 2
|
|
—
|
Artikel 4, stk. 3
|
|
Artikel 4, stk. 3
|
Artikel 4, stk. 4
|
|
Artikel 4, stk. 4
|
Artikel 4, stk. 5
|
|
—
|
Artikel 4, stk. 6
|
|
—
|
Artikel 4, stk. 7
|
|
—
|
Artikel 4, stk. 8
|
|
—
|
Artikel 4, stk. 9
|
|
—
|
Artikel 4, stk. 10
|
|
—
|
Artikel 5
|
|
Artikel 5, stk. 1
|
Artikel 6, stk. 1
|
|
Artikel 5, stk. 1, litra a)
|
Artikel 6, stk. 1, litra a)
|
|
Artikel 5, stk. 1, litra b)
|
Artikel 6, stk. 1, litra b)
|
|
—
|
Artikel 6, stk. 2
|
|
—
|
Artikel 6, stk. 3
|
|
Artikel 5, stk. 2
|
Artikel 6, stk. 4
|
|
Artikel 5, stk. 3
|
—
|
|
—
|
Artikel 6, stk. 5
|
|
—
|
Artikel 6, stk. 6
|
|
—
|
Artikel 6, stk. 7
|
|
Artikel 6
|
Artikel 7
|
|
—
|
Artikel 8
|
|
Artikel 7
|
Artikel 9
|
|
Artikel 8
|
Artikel 10
|
|
Artikel 9, stk. 1
|
Artikel 11, stk. 1
|
|
Artikel 9, stk. 2
|
Artikel 11, stk. 1
|
|
Artikel 9, stk. 2, 2. punktum
|
Artikel 4, stk. 5
|
|
Artikel 10
|
Artikel 11, stk. 2
|
|
—
|
Artikel 11, stk. 3
|
|
Artikel 11, litra a)
|
—
|
|
Artikel 11, litra b)
|
—
|
|
Artikel 11, litra c)
|
Artikel 13, stk. 1, litra b)
|
|
Artikel 12
|
Artikel 11, stk. 4
|
|
—
|
Artikel 11, stk. 5
|
|
—
|
Artikel 12
|
|
—
|
Artikel 13
|
|
—
|
Artikel 13, stk. 1
|
|
—
|
Artikel 13, stk. 2
|
|
—
|
Artikel 13, stk. 3
|
|
—
|
Artikel 13, stk. 4
|
|
—
|
Artikel 14
|
|
Artikel 13
|
—
|
|
Artikel 14
|
—
|
|
—
|
Artikel 15
|
|
Artikel 15
|
—
|
|
—
|
Artikel 16
|
|
—
|
Artikel 17
|
|
Artikel 16
|
Artikel 18
|
|
Bilag I
|
Bilag I
|
|
Bilag II
|
Bilag II
|
|
—
|
Bilag III
|
|
Bilag III
|
Bilag IV
|
|
Bilag IV
|
Bilag VI
|
|
Bilag IVa
|
Bilag V
|
|
Bilag V
|
—
|
|
—
|
Bilag VII
|
|
—
|
Bilag VIII
|
|
,
1.1 Referencer
1.2 Identificerede krav
1.3 Relaterede standarder
2. Identificerede krav
3. Relaterede standarder
|