+EUROOPAN PARLAMENTIN JA NEUVOSTON ASETUKSEEN (EU) 2020/740 annettu 25 päivänä toukokuuta 2020 renkaiden merkitsemisestä polttoainetaloudellisuuden ja muiden ominaisuuksien osalta, asetuksen (EU) 2017/1369 muuttamisesta ja asetuksen (EY) N:o 1222/2009 kumoamisesta (ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)
---+1 artikla Kohde
---+2 artikla Soveltamisala
------+2 artikla 1.
------+2 artikla 2.
---+3 artikla Määritelmät
---+4 artikla Rengastoimittajien velvollisuudet
------+4 artikla 1.
------+4 artikla 2.
------+4 artikla 3.
------+4 artikla 4.
------+4 artikla 5.
------+4 artikla 6.
------+4 artikla 7.
------+4 artikla 8.
------+4 artikla 9.
------+4 artikla 10.
---+5 artikla Rengastoimittajien velvollisuudet suhteessa tuotetietokantaan
------+5 artikla 1.
------+5 artikla 2.
------+5 artikla 3.
------+5 artikla 4.
------+5 artikla 5.
------+5 artikla 6.
------+5 artikla 7.
---+6 artikla Rengasjakelijoiden velvollisuudet
------+6 artikla 1.
------+6 artikla 2.
------+6 artikla 3.
------+6 artikla 4.
------+6 artikla 5.
------+6 artikla 6.
------+6 artikla 7.
---+7 artikla Ajoneuvojen toimittajien ja ajoneuvojen jakelijoiden velvollisuudet
---+8 artikla Säilytyspalvelujen tarjoajien velvollisuudet
---+9 artikla Testaus- ja mittausmenetelmät
---+10 artikla Tarkistusmenettely
---+11 artikla Jäsenvaltioiden velvoitteet
------+11 artikla 1.
------+11 artikla 2.
------+11 artikla 3.
------+11 artikla 4.
------+11 artikla 5.
---+12 artikla Unionin markkinavalvonta ja unionin markkinoille tulevien tuotteiden tarkastukset
------+12 artikla 1.
------+12 artikla 2.
------+12 artikla 3.
------+12 artikla 4.
---+13 artikla Delegoidut säädökset
------+13 artikla 1.
------+13 artikla 2.
------+13 artikla 3.
------+13 artikla 4.
---+14 artikla Siirretyn säädösvallan käyttäminen
------+14 artikla 1.
------+14 artikla 2.
------+14 artikla 3.
------+14 artikla 4.
------+14 artikla 5.
------+14 artikla 6.
---+15 artikla Arviointi ja kertomus
---+16 artikla Asetuksen (EU) 2017/1369 muuttaminen
---+17 artikla Asetuksen (EY) N:o 1222/2009 kumoaminen
---+18 artikla Voimaantulo
---+LIITE I RENKAIDEN OMINAISUUKSIEN TESTAAMINEN, LUOKITUS JA MITTAAMINEN
---+LIITE II RENGASMERKINNÄN SISÄLTÖ JA MUOTO
---+LIITE III TUOTESELOSTE
---+LIITE IV TEKNISESSÄ MYYNNINEDISTÄMISMATERIAALISSA ANNETTAVAT TIEDOT
---+LIITE V LABORATORIOISSA TEHTÄVIEN VIERINTÄVASTUSMITTAUSTEN YHDENMUKAISTAMISMENETTELY
---+LIITE VI TARKISTUSMENETTELY
---+LIITE VII TIEDOT, JOTKA TAVARANTOIMITTAJAN ON SYÖTETTÄVÄ TUOTETIETOKANTAAN
---+LIITE VIII VASTAAVUUSTAULUKKO
English - European Union - Energy -

EUROOPAN PARLAMENTIN JA NEUVOSTON ASETUKSEEN (EU) 2020/740 annettu 25 päivänä toukokuuta 2020 renkaiden merkitsemisestä polttoainetaloudellisuuden ja muiden ominaisuuksien osalta, asetuksen (EU) 2017/1369 muuttamisesta ja asetuksen (EY) N:o 1222/2009 kumoamisesta (ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)

EUROOPAN PARLAMENTIN JA NEUVOSTON ASETUKSEEN (EU) 2020/740

annettu 25 päivänä toukokuuta 2020

renkaiden merkitsemisestä polttoainetaloudellisuuden ja muiden ominaisuuksien osalta, asetuksen (EU) 2017/1369 muuttamisesta ja asetuksen (EY) N:o 1222/2009 kumoamisesta

(ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)

1. Yleiskatsaus

,
Otsikko Sääntely
1 artikla Kohde

1 artikla

Kohde

Tällä asetuksella luodaan puitteet renkaiden ominaisuuksia koskevien yhdenmukaistettujen tietojen antamiseksi merkintöjen avulla, jotta kuluttajat voivat renkaita ostaessaan tehdä tietoon perustuvan valinnan tieliikenteen turvallisuuden, terveyden suojelun, taloudellisuuden ja ympäristöystävällisyyden parantamiseksi edistämällä polttoainetaloudellisten, pitkäikäisten ja turvallisten renkaiden käyttöä, jotka aiheuttavat mahdollisimman vähän melua.

2 artikla Soveltamisala

Soveltamisala

3 artikla Määritelmät

3 artikla

Määritelmät

Tässä asetuksessa tarkoitetaan:

1) 

’luokan C1 renkailla’, ’luokan C2 renkailla’ ja ’luokan C3 renkailla’ renkaita, jotka kuuluvat asetuksen (EY) N:o 661/2009 8 artiklan 1 kohdassa esitettyihin rengasluokkiin;

2) 

’pinnoitetulla renkaalla’ käytettyä rengasta, joka on kunnostettu korvaamalla kulunut kulutuspinta uudella materiaalilla;

3) 

’T-tyypin väliaikaisesti käytettävällä vararenkaalla’ väliaikaisesti käytettävää vararengasta, joka on tarkoitettu käytettäväksi vakiorenkaille ja vahvistetuille renkaille säädettyjä täyttöpaineita korkeammilla täyttöpaineilla;

4) 

’ammattikäyttöön tarkoitetulla maastorenkaalla’ erikoiskäyttöön tarkoitettua rengasta, jota käytetään pääasiassa vaativissa maasto-olosuhteissa;

5) 

’rengasmerkinnällä’ painetussa tai sähköisessä muodossa, mukaan luettuna tarran muodossa, olevaa graafista kuviota, joka sisältää symboleja, joiden tarkoituksena on antaa loppukäyttäjille tietoa renkaan tai rengassarjan suorituskyvystä liitteessä I esitettyjen ominaisuuksien suhteen;

6) 

’myyntipisteellä’ paikkaa, jossa renkaat ovat esillä tai varastoituina ja myynnissä, myös sellaista autojen näyttelytilaa, jossa on loppukäyttäjille myytäviksi tarjottavia ajoneuvoihin asentamattomia renkaita;

7) 

’teknisellä myynninedistämismateriaalilla’ tavarantoimittajan tuottamia painetussa tai sähköisessä muodossa olevia asiakirjoja, joilla täydennetään mainosmateriaalia liitteessä IV esitetyillä tiedoilla;

8) 

’tuoteselosteella’ vakiomuotoista asiakirjaa, joka sisältää liitteessä III esitetyt tiedot ja joka on painetussa tai sähköisessä muodossa;

9) 

’teknisillä asiakirjoilla’ asiakirja-aineistoa, joka on riittävä, jotta markkinavalvontaviranomaiset voivat sen perusteella arvioida rengasmerkinnän ja tuoteselosteen paikkansapitävyyden, mukaan luettuna liitteessä VII olevassa 2 kohdassa esitetyt tiedot;

10) 

’tuotetietokannalla’ asetuksen (EU) 2017/1369 12 artiklalla perustettua tietokantaa;

11) 

’etämyynnillä’ postimyynnin, luettelon, internetin tai puhelinmyynnin välityksellä tai muulla keinoin tapahtuvaa myyntiä, vuokrausta tai osamaksukauppaa, jossa mahdollisen loppukäyttäjän ei voida olettaa näkevän esiteltävää rengasta;

12) 

’valmistajalla’ asetuksen (EU) 2019/1020 3 artiklan 8 alakohdassa määriteltyä valmistajaa;

13) 

’maahantuojalla’ asetuksen (EU) 2019/1020 3 artiklan 9 alakohdassa määriteltyä maahantuojaa;

14) 

’valtuutetulla edustajalla’ unioniin sijoittautunutta luonnollista henkilöä tai oikeushenkilöä, jolla on valmistajan antama kirjallinen toimeksianto hoitaa valmistajan puolesta tietyt tehtävät valmistajalle tämän asetuksen vaatimusten nojalla kuuluvien velvoitteiden osalta,

15) 

’tavarantoimittajalla’ unioniin sijoittautunutta valmistajaa, sellaisen valmistajan valtuutettua edustajaa, joka ei ole sijoittautunut unioniin, tai maahantuojaa, joka saattaa tuotteen unionin markkinoille;

16) 

’jakelijalla’ toimitusketjuun kuuluvaa luonnollista henkilöä tai oikeushenkilöä, joka asettaa tuotteen saataville markkinoilla ja joka ei ole tavarantoimittaja;

17) 

’asettamisella saataville markkinoilla’ asetuksen (EU) 2019/1020 3 artiklan 1 alakohdassa määriteltyä asettamista saataville markkinoilla;

18) 

’markkinoille saattamisella’ asetuksen (EU) 2019/1020 3 artiklan 2 alakohdassa määriteltyä asettamista saataville markkinoilla;

19) 

’loppukäyttäjällä’ kuluttajaa, kalustopäällikköä tai maantiekuljetusyritystä, joka ostaa tai jonka oletetaan ostavan renkaan;

20) 

’ominaisuudella’ renkaan ominaisuutta, jolla on käytön aikana huomattava vaikutus ympäristöön, tieturvallisuuteen tai terveyteen, kuten kulumista, kilometrimäärää, vierintävastusta, märkäpitoa, vierintämelua, lumipitoa tai jääpitoa;

21) 

’rengastyypillä’ sellaista renkaan versiota, jonka kaikilla yksiköillä on samat tekniset ominaisuudet rengasmerkinnässä, sama tuoteseloste ja sama rengastyypin tunniste;

22) 

’sallitulla poikkeamalla’ markkinavalvontaviranomaisten suorittaman tai niiden puolesta suoritetun tarkastustestauksen mittaus- ja laskentatulosten sallittua enimmäispoikkeamaa verrattuna ilmoitettujen tai julkistettujen parametrien arvoihin, laboratorioiden välisistä vaihteluista aiheutuvat poikkeamat huomioon ottaen;

23) 

’rengastyypin tunnisteella’ tunnusta, yleensä aakkosnumeerista tunnusta, joka erottaa tietyn rengastyypin muista rengastyypeistä, joilla on sama kauppanimi tai tavaramerkki kuin tavarantoimittajalla;

24) 

’vastaavalla rengastyypillä’ rengastyyppiä, jonka sama tavarantoimittaja on saattanut markkinoille eri rengastyyppinä, jolla on eri rengastyypin tunniste ja jolla on samat rengasmerkin kannalta merkitykselliset tekniset ominaisuudet ja sama tuoteseloste.

4 artikla Rengastoimittajien velvollisuudet

Rengastoimittajien velvollisuudet

5 artikla Rengastoimittajien velvollisuudet suhteessa tuotetietokantaan

Rengastoimittajien velvollisuudet suhteessa tuotetietokantaan

6 artikla Rengasjakelijoiden velvollisuudet

Rengasjakelijoiden velvollisuudet

7 artikla Ajoneuvojen toimittajien ja ajoneuvojen jakelijoiden velvollisuudet

7 artikla

Ajoneuvojen toimittajien ja ajoneuvojen jakelijoiden velvollisuudet

Jos loppukäyttäjä aikoo hankkia uuden ajoneuvon, ajoneuvojen toimittajien ja ajoneuvojen jakelijoiden on ennen myyntiä esitettävä loppukäyttäjälle ajoneuvon mukana tarjottavien tai siihen asennettujen renkaiden rengasmerkintä sekä asiaankuuluva tekninen myynninedistämismateriaali ja varmistettava, että tuoteseloste on saatavilla.

8 artikla Säilytyspalvelujen tarjoajien velvollisuudet

8 artikla

Säilytyspalvelujen tarjoajien velvollisuudet

Kun direktiivin 2000/31/EY 14 artiklassa tarkoitettu palvelun tarjoaja mahdollistaa renkaiden myymisen internetsivustonsa välityksellä, kyseisen palvelun tarjoajan on mahdollistettava, että tavarantoimittajan esittämä rengasmerkintä esitetään hinnan lähellä ja että tuoteseloste on saatavilla näyttömekanismilla, ja sen on ilmoitettava jakelijalle velvollisuudesta pitää rengasmerkintä ja tuoteseloste näkyvillä.

9 artikla Testaus- ja mittausmenetelmät

9 artikla

Testaus- ja mittausmenetelmät

Tiedot, jotka on annettava 4, 6 ja 7 artiklan mukaisesti rengasmerkinnässä esitetyistä ominaisuuksista, on hankittava liitteessä I tarkoitettujen testausmenetelmien ja liitteessä V tarkoitetun laboratorioiden yhdenmukaistamismenettelyn mukaisesti.

10 artikla Tarkistusmenettely

10 artikla

Tarkistusmenettely

Jäsenvaltioiden on sovellettava kunkin liitteessä I esitetyn ominaisuuden osalta liitteessä VI vahvistettua tarkistusmenettelyä arvioidessaan tällä asetuksella ilmoitettujen luokkien vaatimustenmukaisuutta.

11 artikla Jäsenvaltioiden velvoitteet

Jäsenvaltioiden velvoitteet

12 artikla Unionin markkinavalvonta ja unionin markkinoille tulevien tuotteiden tarkastukset

Unionin markkinavalvonta ja unionin markkinoille tulevien tuotteiden tarkastukset

13 artikla Delegoidut säädökset

Delegoidut säädökset

14 artikla Siirretyn säädösvallan käyttäminen

Siirretyn säädösvallan käyttäminen

15 artikla Arviointi ja kertomus

15 artikla

Arviointi ja kertomus

Komissio tekee tästä asetuksesta arvioinnin 1 päivään kesäkuuta 2025 mennessä ja toimittaa siitä raportin Euroopan parlamentille, neuvostolle ja Euroopan talous- ja sosiaalikomitealle.

Raportissa arvioidaan, miten tehokkaasti tämä asetus ja sen nojalla hyväksytyt delegoidut säädökset ovat antaneet loppukäyttäjille mahdollisuuden valita paremmilla ominaisuuksilla varustettuja renkaita, ottaen huomioon tämän asetuksen ja sen nojalla annettujen delegoitujen säädösten vaikutukset liiketoimintaan, polttoainekulutukseen, turvallisuuteen, kasvihuonekaasupäästöihin, kuluttajien tietoisuuteen ja markkinavalvontatoimintaan. Siinä arvioidaan myös rengasmerkinnässä annettujen tietojen pakollisesta ja riippumattomasta kolmannen osapuolen suorittamasta todennuksesta aiheutuvat kustannukset ja saatavat edut ottaen myös huomioon asetuksessa (EY) N:o 661/2009 säädetyistä laajemmista puitteista saadut kokemukset.

16 artikla Asetuksen (EU) 2017/1369 muuttaminen

16 artikla

Asetuksen (EU) 2017/1369 muuttaminen

Korvataan asetuksen (EU) 2017/1369 12 artiklan 2 kohdan a alakohta seuraavasti:

”a) 

tuetaan markkinavalvontaviranomaisia niiden suorittaessa tämän asetuksen sekä asiaankuuluvien delegoitujen säädösten mukaisia tehtäviään, niiden täytäntöönpanon valvonta mukaan lukien, sekä Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2020/740 ( *1 ) mukaisia tehtäviään.

17 artikla Asetuksen (EY) N:o 1222/2009 kumoaminen

17 artikla

Asetuksen (EY) N:o 1222/2009 kumoaminen

Kumotaan asetus (EY) N:o 1222/2009 1 päivästä toukokuuta 2021.

Viittauksia kumottuun asetukseen pidetään viittauksina tähän asetukseen tämän asetuksen liitteessä VIII olevan vastaavuustaulukon mukaisesti.

18 artikla Voimaantulo

18 artikla

Voimaantulo

Tämä asetus tulee voimaan kahdentenakymmenentenä päivänä sen jälkeen, kun se on julkaistu Euroopan unionin virallisessa lehdessä.

Sitä sovelletaan 1 päivästä toukokuuta 2021.

Tämä asetus on kaikilta osiltaan velvoittava, ja sitä sovelletaan sellaisenaan kaikissa jäsenvaltioissa.

LIITE I RENKAIDEN OMINAISUUKSIEN TESTAAMINEN, LUOKITUS JA MITTAAMINEN

LIITE I

RENKAIDEN OMINAISUUKSIEN TESTAAMINEN, LUOKITUS JA MITTAAMINEN

A osa: Polttoainetaloudellisuusluokat ja vierintävastuskerroin

Polttoainetaloudellisuusluokka A–E on määritettävä ja esitettävä rengasmerkinnässä vierintävastuskertoimen (RRC, N/kN) perusteella jäljempänä olevassa taulukossa olevan asteikon mukaisesti ja mitattava E-säännön nro 117 liitteen 6 mukaisesti sekä yhdenmukaistettava liitteessä V säädetyn laboratoriossa tehtävän yhdenmukaistamismenettelyn mukaisesti.

Jos tietty rengastyyppi hyväksytään useampaan kuin yhteen rengasluokkaan (esimerkiksi luokkiin C1 ja C2), kyseisen rengastyypin polttoainetaloudellisuusluokan määrittämiseksi käytetty asteikko on se, jota sovelletaan korkeimpaan rengasluokkaan (esimerkiksi luokkaan C2 eikä luokkaan C1).


 

luokan C1 renkaat

luokan C2 renkaat

luokan C3 renkaat

Polttoaine-taloudellisuusluokka

RRC (N/kN)

RRC (N/kN)

RRC (N/kN)

A

RRC ≤ 6,5

RRC ≤ 5,5

RRC ≤ 4,0

B

6,6 ≤ RRC ≤ 7,7

5,6 ≤ RRC ≤ 6,7

4,1 ≤ RRC ≤ 5,0

C

7,8 ≤ RRC ≤ 9,0

6,8 ≤ RRC ≤ 8,0

5,1 ≤ RRC ≤ 6,0

D

9,1 ≤ RRC ≤ 10,5

8,1 ≤ RRC ≤ 9,0

6,1 ≤ RRC ≤ 7,0

E

RRC ≥ 10,6

RRC ≥ 9,1

RRC ≥ 7,1

B osa: Märkäpitoluokat

1. Märkäpitoluokka A–E on määritettävä ja esitettävä rengasmerkinnässä märkäpitoindeksin (G) perusteella jäljempänä olevassa taulukossa määritetyn asteikon mukaisesti, laskettava 2 kohdan mukaisesti ja mitattava E-säännön nro 117 liitteen 5 mukaisesti.

2. Märkäpitoindeksin (G) laskeminen

G = G(T)0,03

jossa

G(T) = ehdokasrenkaan yhdellä testikierroksella mitattu märkäpitoindeksi


 

luokan C1 renkaat

luokan C2 renkaat

luokan C3 renkaat

Märkäpitoluokka

G

G

G

A

1,55 ≤ G

1,40 ≤ G

1,25 ≤ G

B

1,40 ≤ G ≤ 1,54

1,25 ≤ G ≤ 1,39

1,10 ≤ G ≤ 1,24

C

1,25 ≤ G ≤ 1,39

1,10 ≤ G ≤ 1,24

0,95 ≤ G ≤ 1,09

D

1,10 ≤ G ≤ 1,24

0,95 ≤ G ≤ 1,09

0,80 ≤ G ≤ 0,94

E

G ≤ 1,09

G ≤ 0,94

G ≤ 0,79

C osa: Vierintämeluluokat ja vierintämelun mittausarvo

Vierintämelun mittausarvo (N, dB(A)) on ilmoitettava desibeleinä ja laskettava E-säännön nro 117 liitteen 3 mukaisesti.

Vierintämeluluokka on määritettävä ja esitettävä rengasmerkinnässä asetuksen (EY) N:o 661/2009 liitteessä II olevassa C osassa olevien raja-arvojen (LV) perusteella seuraavasti:


N ≤ LV – 3

LV – 3 < N ≤ LV

N > LV

image

image

image

D osa: Lumipito

Lumipitoon liittyvät ominaisuudet on testattava E-säännön nro 117 liitteen 7 mukaisesti.

Rengas, joka täyttää E-säännössä nro 117 esitetyt lumipidon vähimmäisarvot, on luokiteltava vaativissa lumiolosuhteissa käytettäväksi renkaaksi ja rengasmerkintään on sisällytettävä seuraava kuva.

image

E osa: Jääpito

Jääpitoon liittyvät ominaisuudet on testattava käyttämällä luotettavia, tarkkoja ja toistettavissa olevia menetelmiä, tarvittaessa myös kansainvälisiä standardeja, joissa otetaan huomioon yleisesti parhaana pidetty uusin tekniikka.

Sellaisen renkaan rengasmerkinnän, joka täyttää asiaankuuluvat jääpidon vähimmäisarvot, on sisällettävä seuraava kuvamerkki.

image

LIITE II RENGASMERKINNÄN SISÄLTÖ JA MUOTO

LIITE II

RENGASMERKINNÄN SISÄLTÖ JA MUOTO

1. Rengasmerkinnän sisältö

1.1 Rengasmerkinnän yläosaan sisällytettävät tiedot:

image

I QR-koodi

II Tavarantoimittajan kauppanimi tai tavaramerkki

III Rengastyypin tunniste

IV Renkaan kokomerkintä, kantavuusluku ja nopeusluokkamerkki luokan C1 renkaiden osalta Yhdistyneiden kansakuntien Euroopan talouskomission (UN/ECE) säännön nro 30 ( 1 ) mukaisesti sen uusimmassa Euroopan unioniin sovellettavassa muodossa (E-sääntö nro 30), ja luokan C2 renkaiden ja luokan C3 renkaiden osalta Yhdistyneiden kansakuntien Euroopan talouskomission säännön nro 54 ( 2 ) mukaisesti sen uusimmassa Euroopan unioniin sovellettavassa muodossa (E-sääntö nro 54)

V Rengasluokka (C1, C2 tai C3)

VI Polttoainetaloudellisuuden kuvamerkki, asteikko ja suorituskykyluokka

VII Märkäpidon kuvamerkki, asteikko ja suorituskykyluokka.

1.2 Rengasmerkinnän alaosaan sisällytettävät tiedot kaikkien muiden kuin sellaisten renkaiden osalta, jotka täyttävät E-säännössä nro 117 vahvistetut lumipidon vähimmäisarvot tai asiaankuuluvat jääpidon vähimmäisarvot tai molemmat:

image

I Vierintämelun kuvamerkki, arvo (ilmaistuna desibeleinä (dB(A)) ja lähimpään kokonaislukuun pyöristettynä) ja suorituskykyluokka

II Tämän asetuksen numero: ”2020/740)”.

1.3 Rengasmerkinnän alaosaan sisällytettävät tiedot sellaisten renkaiden osalta, jotka täyttävät E-säännössä nro 117 vahvistetut lumipidon vähimmäisarvot:

image

I Vierintämelun kuvamerkki, arvo (ilmaistuna desibeleinä (dB(A)) ja lähimpään kokonaislukuun pyöristettynä) ja suorituskykyluokka

II Lumipidon kuvamerkki

III Tämän asetuksen numero: ”2020/740”.

1.4 Rengasmerkinnän alaosaan sisällytettävät tiedot sellaisten renkaiden osalta, jotka täyttävät asianmukaiset jääpidon vähimmäisarvot:

image

I Vierintämelun kuvamerkki, arvo (ilmaistuna desibeleinä (dB(A)) ja lähimpään kokonaislukuun pyöristettynä) ja suorituskykyluokka

II Jääpidon kuvamerkki

III Tämän asetuksen numero: ”2020/740”.

1.5 Rengasmerkinnän alaosaan sisällytettävät tiedot sellaisten renkaiden osalta, jotka täyttävät sekä E-säännössä nro 117 vahvistetut lumipidon vähimmäisarvot että jääpidon vähimmäisarvot:

image

I Vierintämelun kuvamerkki, arvo (ilmaistuna desibeleinä (dB(A)) ja lähimpään kokonaislukuun pyöristettynä) ja suorituskykyluokka

II Lumipidon kuvamerkki

III Jääpidon kuvamerkki

IV Tämän asetuksen numero: ”2020/740”.

2. Rengasmerkinnän muoto

2.1 Rengasmerkinnän yläosan muoto:

image

▼B

2.1.1 Rengasmerkinnän alaosan muoto kaikkien muiden kuin sellaisten renkaiden osalta, jotka täyttävät E-säännössä nro 117 vahvistetut lumipidon vähimmäisarvot tai asianmukaiset jääpidon vähimmäisarvot tai molemmat:

image

2.1.2 Rengasmerkinnän alaosan muoto sellaisten renkaiden osalta, jotka täyttävät E-säännössä nro 117 vahvistetut lumipidon vähimmäisarvot:

image

2.1.3 Rengasmerkinnän alaosan muoto sellaisten renkaiden osalta, jotka täyttävät jääpidon vähimmäisarvot:

image

2.1.4 Rengasmerkinnän alaosan muoto sellaisten renkaiden osalta, jotka täyttävät sekä E-säännössä nro 117 vahvistetut lumipidon vähimmäisarvot että jääpidon vähimmäisarvot.

image

▼B

2.2 Edellä olevaa 2.1 kohtaa sovellettaessa:

a) 

Rengasmerkinnän vähimmäiskoko: 75 mm leveä ja 110 mm korkea. Jos rengasmerkintä painetaan suuremmassa koossa, sen on kuitenkin noudatettava edellä esitettyjä mittasuhteita.

b) 

Rengasmerkinnän tausta: 100 % valkoinen.

c) 

Fontit: Verdana ja Calibri.

d) 

Rengasmerkinnän osien mitat ja eritelmät: kuten edellä on täsmennetty.

e) 

CMYK-värien (syaani, magenta, keltainen ja musta) mukaisten värikoodien on täytettävä kaikki seuraavat vaatimukset:

— 
EU:n logon värit:
— 
tausta: 100,80,0,0;
— 
tähdet: 0,0,100,0;
— 
energia-tunnuksen väri: 100,80,0,0;
— 
QR-koodi: 100 % musta;
— 
tavarantoimittajan kauppanimi tai tavaramerkki: 100 % musta, ►C2  fonttina Verdana Bold 8 pt; ◄
— 
rengastyypin tunniste: 100 % musta, ►C2  fonttina Verdana Regular 8 pt; ◄
— 
renkaiden kokomerkintä, kantavuusluku ja nopeusluokkamerkki: 100 % musta, fonttina Verdana Regular 10 pt;
— 
rengasluokka: 100 % musta, ►C2  fonttina Verdana Regular 8 pt, ◄ tasattu oikeaan reunaan;
— 
►C2  polttoainetaloudellisuusasteikon ja märkäpitoasteikon kirjaimet: 100 % valkoinen, fonttina Calibri Bold 15 pt mustilla 0,15 pts ääriviivoilla; kirjaimet on keskitettävä akselille, joka on 3 mm:n päässä nuolten vasemmasta reunasta; ◄
— 
►C2  polttoainetaloudellisuusasteikon luokkia A–E kuvaavien nuolten CMYK-värikoodit mustilla 0,15 pts ääriviivoilla: ◄
— 
Luokka A: 100,0,100,0;
— 
Luokka B: 45,0,100,0;
— 
Luokka C: 0,0,100,0;
— 
Luokka D: 0,30,100,0;
— 
Luokka E: 0,100,100,0;
— 
►C2  märkäpitoasteikon luokkia A–E kuvaavien nuolten CMYK-värikoodit mustilla 0,15 pts ääriviivoilla: ◄
— 
A: 100,60,0,0;
— 
B: 90,40,0,0;
— 
C: 65,20,0,0;
— 
D: 50,10,0,0;
— 
E: 30,0,0,0;
— 
sisäiset rajaviivat: paksuus 0,5 pt, väri 100 % musta;
— 
►C2  polttoainetaloudellisuusluokan ja märkäpitoluokan ilmoittava kirjain: 100 % valkoinen, fontti Calibri Bold 20 pt. ◄ Polttoainetaloudellisuus- ja märkäpitoluokkaa kuvaavat nuolet ja vastaavat nuolet A–E-asteikossa on sijoitettava niin, että niiden päät ovat samansuuntaiset. Polttoainetaloudellisuus- ja märkäpitoluokan ilmoittavien nuolten yhteydessä esitettävä kirjain on sijoitettava nuolen suorakaiteenmuotoisen osan keskelle, ja nuolen on oltava 100 % musta;
— 
►C2  polttoainetaloudellisuuden kuvamerkki: leveys 16 mm, korkeus 13 mm, paksuus 0,8 pts, väri: 100 % musta ◄
— 
►C2  märkäpidon kuvamerkki: leveys 20 mm, korkeus 13 mm, paksuus 0,8 pts, väri: 100 % musta ◄
— 
►C2  vierintämelun kuvamerkki: leveys 24 mm, korkeus 18 mm, paksuus 0,8 pts, väri: 100 % musta. Kaiuttimessa esitettävä desibelien määrä fontilla Verdana Bold 10 pt, yksikkö ”dB” fontilla Verdana Regular 8 pt; vierintämelun meluluokkien asteikko (A–C) keskitettynä kuvamerkin alapuolella, vierintämelun meluluokan ilmoittava kirjain fontilla Verdana Bold 12 pt ja muiden vierintämelun meluluokkien kirjaimet fontilla Verdana Regular 8 pt; ◄
— 
lumipidon kuvamerkki: leveys 15 mm, korkeus 14 mm, ►C2  paksuus 0,8 pts, ◄ väri: 100 % musta;
— 
►C2  jääpidon kuvamerkki: leveys 15 mm, korkeus 13 mm, paksuus 0,8 pts, vinoviivojen paksuus 0,2 pts, väri: 100 % musta; ◄
— 
asetuksen numeron on oltava väriltään 100 % musta ja fontilla ►C2  Verdana Regular 5 pt. ◄
LIITE III TUOTESELOSTE

LIITE III

TUOTESELOSTE

Renkaiden tuoteselosteessa olevat tiedot on sisällytettävä tuote-esitteeseen tai muihin renkaan mukana annettaviin asiakirjoihin, ja niiden on sisällettävä seuraavat:

a) 

tavarantoimittajan tai valmistajan, jos se ei ole sama kuin tavarantoimittaja, kauppanimi tai tavaramerkki;

b) 

rengastyypin tunniste;

c) 

renkaan kokomerkintä, kantavuusluku ja nopeusluokkamerkki luokan C1 renkaiden osalta E-säännön nro 30 mukaisesti sekä luokan C2 renkaiden ja luokan C3 renkaiden osalta E-säännön nro 54 mukaisesti;

d) 

renkaan polttoainetaloudellisuusluokka liitteen I mukaisesti;

e) 

renkaan märkäpitoluokka liitteen I mukaisesti;

f) 

vierintämeluluokka ja desibelien määrä liitteen I mukaisesti;

g) 

tieto siitä, onko kyseessä vaativissa lumiolosuhteissa käytettävä rengas;

h) 

tieto siitä, onko kyseessä jääpitorengas;

i) 

rengastyypin tuotannon alkamispäivä (kaksi numeroa, jotka tarkoittavat viikkoa, ja kaksi numeroa, jotka tarkoittavat vuotta);

j) 

rengastyypin tuotannon päättymispäivä, kun se on tiedossa (kaksi numeroa, jotka tarkoittavat viikkoa, ja kaksi numeroa, jotka tarkoittavat vuotta).

LIITE IV TEKNISESSÄ MYYNNINEDISTÄMISMATERIAALISSA ANNETTAVAT TIEDOT

LIITE IV

TEKNISESSÄ MYYNNINEDISTÄMISMATERIAALISSA ANNETTAVAT TIEDOT

1. Tekniseen myynninedistämismateriaaliin sisältyvät renkaita koskevat tiedot on annettava seuraavassa järjestyksessä:

a) 

polttoainetaloudellisuusluokka (kirjaimet A–E);

b) 

märkäpitoluokka (kirjaimet A–E);

c) 

vierintämeluluokka ja vierintämelun mittausarvo (dB);

d) 

tieto siitä, onko kyseessä vaativissa lumiolosuhteissa käytettävä rengas;

e) 

tieto siitä, onko kyseessä jääpitorengas.

2. Edellä olevassa 1 kohdassa tarkoitettujen tietojen on täytettävä seuraavat vaatimukset:

a) 

niiden on oltava helposti luettavat;

b) 

niiden on oltava helposti ymmärrettävät;

c) 

jos rengastyypit rengasperheessä on luokiteltu mittojensa tai muiden ominaisuuksiensa perusteella eri tavoin, on ilmoitettava suorituskyvyltään huonoimman ja parhaimman rengastyypin vaihteluväli.

3. Tavarantoimittajien on verkkosivustoillaan myös:

a) 

annettava linkki tätä asetusta koskevaan komission verkkosivustoon;

b) 

annettava selitys rengasmerkinnässä käytetyille kuvamerkeille;

c) 

tähdennettävä, että tosiasialliset polttoainesäästöt ja tieturvallisuus riippuvat erittäin paljon kuljettajan käyttäytymisestä ja erityisesti, että:

— 
taloudellisella ajotavalla voidaan vähentää polttoainekulutusta huomattavasti,
— 
rengaspaine on tarkistettava säännöllisin väliajoin polttoainetaloudellisuuden ja märkäpidon optimoimiseksi,
— 
pysähtymismatkan edellyttämää turvaväliä on aina noudatettava.

4. Tavarantoimittajien ja jakelijoiden on tarvittaessa verkkosivustoillaan myös tähdennettävä, että jääpitorenkaat on suunniteltu erityisesti jään ja pakkautuneen lumen peitossa olevia tienpintoja varten, että niitä tulisi käyttää vain hyvin vaativissa ilmasto-olosuhteissa (alhaisissa lämpötiloissa) ja että käytettäessä jääpitorenkaita vähemmän vaativissa ilmasto-olosuhteissa (esim. märissä olosuhteissa tai korkeammissa lämpötiloissa) niiden suorituskyky ei ehkä ole optimaalinen, erityisesti märkäpidon, hallinnan ja kulumisen osalta.

LIITE V LABORATORIOISSA TEHTÄVIEN VIERINTÄVASTUSMITTAUSTEN YHDENMUKAISTAMISMENETTELY

LIITE V

LABORATORIOISSA TEHTÄVIEN VIERINTÄVASTUSMITTAUSTEN YHDENMUKAISTAMISMENETTELY

1.   Määritelmät

Laboratorioissa tehtävien vierintävastusmittausten yhdenmukaistamismenettelyn yhteydessä tarkoitetaan:

1) 

’vertailulaboratoriolla’ laboratoriota, joka kuuluu niiden laboratorioiden verkostoon, joiden nimet on julkaistu laboratorioiden yhdenmukaistamismenettelyä varten Euroopan unionin virallisessa lehdessä, ja joka pystyy saavuttamaan 3 jaksossa määritellyn testaustarkkuuden vertailumittauslaitteellaan;

2) 

’ehdokaslaboratoriolla’ sellaista laboratorioiden yhdenmukaistamismenettelyyn osallistuvaa laboratoriota, joka ei ole vertailulaboratorio;

3) 

’yhdenmukaistamisrenkaalla’ rengasta, joka testataan laboratorioiden yhdenmukaistamismenettelyä varten;

4) 

’yhdenmukaistamisrenkaiden sarjalla’ viiden tai useamman yhdenmukaistamisrenkaan sarjaa yhden mittauslaitteen yhdenmukaistamista varten;

5) 

’vertailuarvolla’ yhden yhdenmukaistamisrenkaan vierintävastuskertoimen (RRC) teoreettista arvoa, jonka on mitannut laboratorioiden yhdenmukaistamismenettelyyn käytettävää vertailulaboratorioiden verkostoa edustava teoreettinen laboratorio;

6) 

’mittauslaitteella’ kaikkia renkaiden testausakseleita tietyssä mittausmenetelmässä. Esimerkiksi kahta akselia, jotka toimivat samassa rummussa, ei pidetä yhtenä mittauslaitteena.

2.   Yleiset säännökset

2.1   Periaate

Vertailulaboratoriossa (l) mitattu (m) vierintävastuskerroin (RRCm,l ) yhdenmukaistetaan vertailulaboratorioiden verkoston vertailuarvojen kanssa.

Ehdokaslaboratorion (c) mittauslaitteella mitattu (m) vierintävastuskerroin (RRCm,c ) yhdenmukaistetaan ehdokaslaboratorion valitsemaan verkostoon kuuluvan yhden vertailulaboratorion kautta.

2.2   Renkaiden valintakriteerit

Laboratoriossa tehtävään yhdenmukaistamismenettelyyn valitaan yhdenmukaistamisrenkaiden sarja seuraavien kriteerien mukaisesti. Luokan C1 renkaita ja luokan C2 renkaita varten on valittava yksi yhdenmukaistamisrenkaiden sarja yhteisesti ja luokan C3 renkaita varten yksi sarja:

a) 

yhdenmukaistamisrenkaiden sarja on valittava niin, että se kattaa luokan C1 renkaiden ja luokan C2 renkaiden eri RRC-arvot yhteisesti tai luokan C3 renkaiden RRC-arvot; yhdenmukaistamisrenkaiden sarjan suurimman ja pienimmän RRCm -arvon eron on ennen yhdenmukaistamista ja sen jälkeen oltava vähintään

i) 

3 N/kN luokan C1 renkaissa ja luokan C2 renkaissa; ja

ii) 

2 N/kN luokan C3 renkaissa;

b) 

yhdenmukaistamisrenkaiden sarjan kaikkien yhdenmukaistamisrenkaiden ilmoitettuihin RRC-arvoihin perustuvien RRCm -arvojen ehdokas- tai vertailulaboratorioissa (RRCm,c tai RRCm,l ) on jakauduttava tasaisesti;

c) 

kuormitusindeksin arvojen on riittävässä määrin katettava testattavien renkaiden valikoima, jotta vierintävastuksen arvot kattaisivat myös testattavat renkaat.

Kukin yhdenmukaistamisrengas on tarkastettava ennen käyttöä ja vaihdettava, jos

a) 

yhdenmukaistamisrenkaassa ilmenee ominaisuuksia, jotka tekevät sen kelvottomaksi testaukseen, tai

b) 

RRCm,c tai RRCm,l -arvon poikkeamat ovat suurempia kuin 1,5 prosenttia verrattuna aiempiin mittauksiin sen jälkeen, kun mahdollinen mittauslaitteen ryömintäkorjaus on tehty.

2.3   Mittausmenetelmä

Vertailulaboratorion on mitattava kukin yhdenmukaistamisrengas neljä kertaa ja kirjattava kolmen viimeisen mittauskerran tulokset myöhempää analyysiä varten E-säännön nro 117 liitteessä 6 olevan 4 kohdan sekä E-säännön nro 117 liitteessä 6 olevan 3 kohdassa esitettyjen vaatimusten mukaisesti.

Ehdokaslaboratorion on mitattava kukin yhdenmukaistamisrengas (n + 1) kertaa (n on määritelty tämän liitteen 5 jaksossa) ja kirjattava n:n viimeisen mittauskerran tulokset myöhempää analyysiä varten E-säännön nro 117 liitteessä 6 olevan 4 kohdan mukaisesti soveltaen E-säännön nro 117 liitteessä 6 olevassa 3 kohdassa esitettyjä vaatimuksia.

Aina kun yhdenmukaistamisrengasta mitataan, rengas-pyöräkokoonpano on poistettava mittauslaitteesta ja E-säännön nro 117 liitteessä 6 olevassa 4 kohdassa tarkoitettu testausmenettely on suoritettava kokonaisuudessaan uudestaan.

Ehdokas- tai vertailulaboratorion on laskettava

a) 

kunkin yhdenmukaistamisrenkaan mittausarvo jokaisen mittauksen osalta niin kuin E-säännön nro 117 liitteessä 6 olevissa 6.2 ja 6.3 kohdissa määritetään (eli korjattuna 25 celsiusasteen lämpötilan ja 2 metrin rummun läpimitan mukaisesti);

b) 

kunkin yhdenmukaistamisrenkaan kolmen viimeisen mittausarvon keskiarvo (vertailulaboratoriot) tai kunkin yhdenmukaistamisrenkaan n:n viimeisen mittausarvon keskiarvo (ehdokaslaboratoriot); ja

c) 

standardipoikkeama (σm ) seuraavasti:

image

image

jossa

i

on yhdenmukaistamisrenkaiden tunnistenumero välillä 1–p;

j

on tietylle yhdenmukaistamisrenkaalle tehtyjen n:n viimeisen toistomittauksen tunnistenumero välillä 2–n + 1;

n + 1

on rengasmittausten toistojen lukumäärä (n + 1 = 4 vertailulaboratorioiden osalta ja n + 1 ≥ 4 ehdokaslaboratorioiden osalta);

p

on yhdenmukaistamisrenkaiden lukumäärä (p ≥ 5).

2.4   Laskelmien ja tuloksien esitystapa

RRC-mittausarvot, jotka on korjattu rummun halkaisijan ja lämpötilan suhteen, on pyöristettävä kahden desimaalin tarkkuudella.

Tämän jälkeen laskelmissa on pidettävä kaikki numerot mukana, niin ettei mitään lukuja enää pyöristetä, lopullisia yhdenmukaistamisyhtälöitä lukuun ottamatta.

Kaikki standardipoikkeama-arvot on esitettävä kolmen desimaalin tarkkuudella.

Kaikki RRC-arvot esitetään kahden desimaalin tarkkuudella.

Kaikki yhdenmukaistamiskertoimet (A1 l , B1 l , A2 c ja B2 c ) on pyöristettävä ja esitettävä neljän desimaalin tarkkuudella.

3.   Vertailulaboratorioihin sovellettavat vaatimukset ja vertailuarvojen määrittäminen

Kunkin yhdenmukaistamisrenkaan vertailuarvot määritetään vertailulaboratorioiden verkostossa. Verkoston on arvioitava vertailuarvojen stabiilius ja soveltuvuus kahden vuoden välein.

Verkoston kunkin vertailulaboratorion on noudatettava E-säännön nro 117 liitteen 6 eritelmiä, ja kunkin vertailulaboratorion standardipoikkeaman (σm ) on oltava:

a) 

enintään 0,05 N/kN luokan C1 renkaissa ja luokan C2 renkaissa; ja

b) 

enintään 0,05 N/kN luokan C3 renkaissa.

Edellä olevassa 2.2 jaksossa esitettyjen eritelmien mukaisesti valittujen yhdenmukaistamisrenkaiden sarjat on mitattava 2.3 jakson mukaisesti verkoston jokaisessa vertailulaboratoriossa.

Kunkin yhdenmukaistamisrenkaan vertailuarvo on verkoston vertailulaboratorioiden kyseisestä yhdenmukaistamisrenkaasta antamien mittausarvojen keskiarvo.

4.   Menettely vertailulaboratorion yhdenmukaistamiseksi vertailuarvojen mukaisesti

Kunkin vertailulaboratorion (l) on yhdenmukaistettava mittausmenetelmänsä uuden vertailuarvojen sarjan mukaisesti ja aina sen jälkeen, kun mittauslaitetta on muutettu merkittävästi tai mittauslaitteessa havaitaan tarkistusrenkaan seurantatietojen perusteella ryömintää.

Yhdenmukaistamisessa on käytettävä lineaarista regressiomenetelmää kaikkiin yksittäisiin tietoihin. Regressiokertoimet A1 l ja B1l on laskettava seuraavasti:

RRC = A1 l × RRCm,l + B1 l

jossa

RRC

l

on vierintävastuskertoimen vertailuarvo;

RRCm,

l

on vertailulaboratorion (l) mittaama yksittäinen vierintävastuskertoimen arvo (korjattu lämpötilan ja rummun halkaisijan suhteen).

5.   Ehdokaslaboratorioihin sovellettavat vaatimukset

Ehdokaslaboratorioiden on toistettava yhdenmukaistamismenettely vähintään kerran joka toinen vuosi jokaisen mittauslaitteen osalta ja aina sen jälkeen, kun mittauslaitetta on muutettu merkittävästi tai mittauslaitteessa havaitaan tarkistusrenkaan seurantatietojen perusteella ryömintää.

Ensin ehdokaslaboratorion ja sitten yhden vertailulaboratorion on mitattava 2.2 jakson mukaisesti valittu yhteinen viiden eri renkaan sarja 2.3 jakson mukaisesti. Ehdokaslaboratorion pyynnöstä voidaan testata enemmän kuin viisi yhdenmukaistamisrengasta.

Ehdokaslaboratorion on toimitettava yhdenmukaistamisrenkaiden sarja valitulle vertailulaboratoriolle.

Ehdokaslaboratorion (c) on noudatettava E-säännön nro 117 liitteen 6 eritelmiä, ja sen standardipoikkeaman (σm ) olisi mieluiten oltava:

a) 

enintään 0,075 N/kN luokan C1 renkaissa ja luokan C2 renkaissa; ja

b) 

enintään 0,06 N/kN luokan C3 renkaissa.

Jos ehdokaslaboratorion standardipoikkeama (σm ) ylittää nämä arvot neljässä mittauksessa, joista kolmea viimeistä käytetään laskelmissa, mittauksen toistomäärää n + 1 on lisättävä koko erän osalta seuraavasti:

n + 1 = 1 + (σm/γ)2, pyöristettynä ylöspäin lähimpään kokonaislukuun

jossa

γ = 0,043 N/kN luokan C1 renkaille ja luokan C2 renkaille
γ = 0,035 N/kN luokan C3 renkaille.

6.   Ehdokaslaboratorion yhdenmukaistamismenettely

Verkoston yhden vertailulaboratorion (l) on laskettava lineaarinen regressiofunktio ehdokaslaboratorion (c) kaikista yksittäisistä tiedoista. Regressiokertoimet A2 c ja B2 c on laskettava seuraavasti:

RRCm,l = A2 c × RRCm,c + B2 c

jossa

RRCm,l

on vertailulaboratorion (l) mittaama yksittäinen vierintävastuskertoimen arvo (korjattu lämpötilan ja rummun halkaisijan suhteen);

RRCm,c

on ehdokaslaboratorion (c) mittaama yksittäinen vierintävastuskertoimen arvo (korjattu lämpötilan ja rummun halkaisijan suhteen).

Jos määritetyn R2 :n kerroin on alempi kuin 0,97, ehdokaslaboratoriota ei saa yhdenmukaistaa.

Ehdokaslaboratorion testaamien renkaiden yhdenmukaistettu RRC on laskettava seuraavasti:

RRC = (A1 l × A2 c ) × RRCm,c + (A1 l × B2 c + B1 l )

LIITE VI TARKISTUSMENETTELY

LIITE VI

TARKISTUSMENETTELY

Rengasmerkinnässä ilmoitettujen polttoainetaloudellisuus, märkäpito- ja vierintämeluluokkien sekä ilmoitettujen arvojen ja mahdollisten täydentävien suorituskykyä koskevien tietojen vaatimustenmukaisuus tämän asetuksen kanssa on arvioitava kunkin rengastyypin tai rengasryhmän osalta, siten kuin tavarantoimittaja on ne määritellyt noudattaen jotakin seuraavista menetelmistä:

1. 

Ensin testataan yksi rengas tai rengassarja. Jos mittausarvot vastaavat ilmoitettuja luokkia tai ilmoitettua vierintämelun arvoa jäljempänä olevassa taulukossa tarkoitetun sallitun poikkeaman sisällä, rengasmerkinnän katsotaan olevan tämän asetuksen mukainen.

Jos mittausarvot eivät vastaa ilmoitettuja luokkia tai ilmoitettua vierintämelun arvoa jäljempänä olevassa taulukossa tarkoitetun sallitun poikkeaman sisällä, testataan vielä kolme rengasta tai rengassarjaa; näiden kolmen testatun lisärenkaan tai lisärengassarjan mittaustulosten keskiarvoa käytetään ilmoitettujen tietojen todentamiseksi, ottaen huomioon jäljempänä olevassa taulukossa tarkoitetut sallitut poikkeamat.

2. 

Jos rengasmerkinnässä olevat luokat tai arvot ovat peräisin asetuksen (EY) N:o 661/2009 tai E-säännön nro 117 mukaisesti saaduista tyyppihyväksynnän testituloksista, jäsenvaltiot saavat käyttää asetuksella (EU) 2018/858 käyttöön otetussa tyyppihyväksyntämenettelyssä renkaiden tuotannon yhteydessä tehtyjen vaatimustenmukaisuustestien tuloksia.

Tuotannon yhteydessä tehdyistä vaatimustenmukaisuustesteistä saatujen mittaustietojen arvioinnissa on otettava huomioon seuraavassa taulukossa tarkoitetut sallitut poikkeamat.


Mitattava ominaisuus

Sallitut poikkeamat

RRC (polttoainetaloudellisuus)

Yhdenmukaistettu mittausarvo saa ylittää ilmoitetun luokan ylärajan (eli korkeimman RRC:n) enintään 0,3 N/kN:lla.

Vierintämelu

Mittausarvo saa ylittää N:n ilmoitetun arvon enintään 1 dB(A):lla.

Märkäpito

Mittausarvo G(T) ei saa alittaa ilmoitetun luokan alarajaa (G:n alinta arvoa).

Lumipito

Mittausarvo ei saa alittaa lumipidon vähimmäisarvoa.

Jääpito

Mittausarvo ei saa alittaa jääpidon vähimmäisarvoa.

LIITE VII TIEDOT, JOTKA TAVARANTOIMITTAJAN ON SYÖTETTÄVÄ TUOTETIETOKANTAAN

LIITE VII

TIEDOT, JOTKA TAVARANTOIMITTAJAN ON SYÖTETTÄVÄ TUOTETIETOKANTAAN

1. Tuotetietokannan julkiseen osaan syötettävät tiedot:

a) 

tavarantoimittajan kauppanimi tai tavaramerkki, osoite, yhteystiedot ja muut lakisääteiset tunnistetiedot;

b) 

rengastyypin tunniste;

c) 

rengasmerkintä sähköisessä muodossa;

d) 

rengasmerkinnässä oleva luokka (luokat) ja muut ominaisuudet; ja

e) 

tuoteselosteen ominaisuudet sähköisessä muodossa.

2. Tuotetietokannan vaatimusten noudattamista koskevaan osaan syötettävät tiedot:

a) 

rengastyypin tunniste kaikkien markkinoille jo saatettujen vastaavien rengastyyppien osalta;

b) 

rengastyypin yleinen kuvaus, mukaan luettuina sen mitat, kuormitusindeksi ja nopeusluokka, jonka avulla se voidaan tunnistaa yksiselitteisesti ja helposti;

c) 

liitteessä I esitetyt renkaiden ominaisuuksien testaus-, luokitus- ja mittausprotokollat;

d) 

mahdolliset erityiset varotoimenpiteet, jotka on otettava huomioon rengastyyppiä koottaessa, asennettaessa, huollettaessa tai testattaessa;

e) 

rengastyypistä mitatut tekniset ominaisuudet tarvittaessa; ja

f) 

mitattujen teknisten ominaisuuksien yhteydessä suoritetut laskelmat.

LIITE VIII VASTAAVUUSTAULUKKO

LIITE VIII

VASTAAVUUSTAULUKKO


Asetus (EY) N:o 1222/2009

Tämä asetus

1 artiklan 1 kohta

–

1 artiklan 2 kohta

1 artikla

2 artiklan 1 kohta

2 artiklan 1 kohta

2 artiklan 2 kohta

2 artiklan 2 kohta

3 artiklan 1 alakohta

3 artiklan 1 alakohta

–

3 artiklan 2 alakohta

3 artiklan 2 alakohta

3 artiklan 3 alakohta

–

3 artiklan 4 alakohta

–

3 artiklan 5 alakohta

3 artiklan 3 alakohta

3 artiklan 6 alakohta

3 artiklan 4 alakohta

3 artiklan 7 alakohta

–

3 artiklan 8 alakohta

3 artiklan 5 alakohta

3 artiklan 9 alakohta

–

3 artiklan 10 alakohta

–

3 artiklan 11 alakohta

3 artiklan 6 alakohta

3 artiklan 12 alakohta

3 artiklan 7 alakohta

3 artiklan 13 alakohta

3 artiklan 8 alakohta

3 artiklan 14 alakohta

3 artiklan 9 alakohta

3 artiklan 15 alakohta

3 artiklan 10 alakohta

3 artiklan 16 alakohta

3 artiklan 11 alakohta

3 artiklan 17 alakohta

–

3 artiklan 18 alakohta

3 artiklan 12 alakohta

3 artiklan 19 alakohta

3 artiklan 13 alakohta

3 artiklan 20 alakohta

–

3 artiklan 21 alakohta

–

3 artiklan 22 alakohta

–

3 artiklan 23 alakohta

–

3 artiklan 24 alakohta

4 artikla

4 artikla

4 artiklan 1 kohta

4 artiklan 1 kohta

4 artiklan 1 kohdan a alakohta

4 artiklan 1 kohdan a alakohta

4 artiklan 1 kohdan b alakohta

4 artiklan 1 kohdan b alakohta

4 artiklan 2 kohta

–

–

4 artiklan 2 kohta

–

4 artiklan 3 kohta

4 artiklan 3 kohta

4 artiklan 4 kohta

4 artiklan 4 kohta

4 artiklan 5 kohta

–

4 artiklan 6 kohta

–

4 artiklan 7 kohta

–

4 artiklan 8 kohta

–

4 artiklan 9 kohta

–

4 artiklan 10 kohta

–

5 artikla

5 artiklan 1 kohta

6 artiklan 1 kohta

5 artiklan 1 kohdan a alakohta

6 artiklan 1 kohdan a alakohta

5 artiklan 1 kohdan b alakohta

6 artiklan 1 kohdan b alakohta

–

6 artiklan 2 kohta

–

6 artiklan 3 kohta

5 artiklan 2 kohta

6 artiklan 4 kohta

5 artiklan 3 kohta

–

–

6 artiklan 5 kohta

–

6 artiklan 6 kohta

–

6 artiklan 7 kohta

6 artikla

7 artikla

–

8 artikla

7 artikla

9 artikla

8 artikla

10 artikla

9 artiklan 1 kohta

11 artiklan 1 kohta

9 artiklan 2 kohta

11 artiklan 1 kohta

9 artiklan 2 kohdan toinen virke

4 artiklan 5 kohta

10 artikla

11 artiklan 2 kohta

–

11 artiklan 3 kohta

11 artiklan a alakohta

–

11 artiklan b alakohta

–

11 artiklan c alakohta

13 artiklan 1 kohdan b alakohta

12 artikla

11 artiklan 4 kohta

–

11 artiklan 5 kohta

–

12 artikla

–

13 artikla

–

13 artiklan 1 kohta

–

13 artiklan 2 kohta

–

13 artiklan 3 kohta

–

13 artiklan 4 kohta

–

14 artikla

13 artikla

–

14 artikla

–

–

15 artikla

15 artikla

–

–

16 artikla

–

17 artikla

16 artikla

18 artikla

Liite I

Liite I

Liite II

Liite II

–

Liite III

Liite III

Liite IV

Liite IV

Liite VI

Liite IV a

Liite V

Liite V

–

–

Liite VII

–

Liite VIII


( *1 ) Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EU) 2020/740, annettu 25 päivänä toukokuuta 2020, renkaiden merkitsemisestä polttoainetaloudellisuuden ja muiden ominaisuuksien osalta, asetuksen (EU) 2017/1369 muuttamisesta ja asetuksen (EY) N:o 1222/2009 kumoamisesta (EUVL L 177, 5.6.2020, s. 1).”

( 1 ) Yhdistyneiden Kansakuntien Euroopan talouskomission (UN-ECE) sääntö nro 30 – Yhdenmukaiset vaatimukset, jotka koskevat moottoriajoneuvojen ja niiden perävaunujen ilmarenkaiden hyväksyntää (EUVL L 201, 30.7.2008, s. 70).

( 2 ) Yhdistyneiden Kansakuntien Euroopan talouskomission (UN-ECE) sääntö nro 54 – Yhdenmukaiset vaatimukset, jotka koskevat hyötyajoneuvojen ja niiden perävaunujen ilmarenkaiden hyväksyntää (EUVL L 183, 11.7.2008, s. 41).

1.1 Viittaukset

1.2 Tunnistetut vaatimukset

1.3 Liittyvät standardit

2. Tunnistetut vaatimukset

Vaatimukset
Lähde Vaatimus

3. Liittyvät standardit

Standardit
Lähde Vaatimus