+SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2004/42/ES ze dne 21. dubna 2004 o omezování emisí těkavých organických sloučenin vznikajících při používání organických rozpouštědel v některých barvách a lacích a výrobcích pro opravy nátěru vozidel a o změně směrnice 1999/13/ES
---+Článek 1 Účel a oblast působnosti
------+Článek 1 1.
------+Článek 1 2.
------+Článek 1 3.
------+Článek 1 4.
---+Článek 2 Definice
---+Článek 3 Požadavky
------+Článek 3 1.
------+Článek 3 2.
------+Článek 3 3.
------+Článek 3 4.
---+Článek 4 Označování
---+Článek 5 Příslušný orgán
---+Článek 8 Volný oběh
---+Článek 9 Přezkoumání
---+Článek 10 Sankce
---+Článek 11 Přizpůsobení technickému pokroku
---+Článek 11a Výkon přenesené pravomoci
------+Článek 11a 1.
------+Článek 11a 2.
------+Článek 11a 3.
------+Článek 11a 4.
------+Článek 11a 5.
------+Článek 11a 6.
---+Článek 12 Výbor
------+Článek 12 1.
------+Článek 12 2.
---+Článek 13 Změna směrnice 1999/13/ES
------+Článek 13 1.
------+Článek 13 2.
---+Článek 14 Provedení
------+Článek 14 1.
------+Článek 14 2.
---+Článek 15 Vstup v platnost
---+Článek 16 Určení
---+PŘÍLOHA I OBLAST PŮSOBNOSTI
---+PŘÍLOHA II
---+PŘÍLOHA III
English - European Union - Environment -

SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2004/42/ES ze dne 21. dubna 2004 o omezování emisí těkavých organických sloučenin vznikajících při používání organických rozpouštědel v některých barvách a lacích a výrobcích pro opravy nátěru vozidel a o změně směrnice 1999/13/ES

SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2004/42/ES

ze dne 21. dubna 2004

o omezování emisí těkavých organických sloučenin vznikajících při používání organických rozpouštědel v některých barvách a lacích a výrobcích pro opravy nátěru vozidel a o změně směrnice 1999/13/ES

1. Přehled

,
Název Regulace
Článek 1 Účel a oblast působnosti

Účel a oblast působnosti

Článek 2 Definice

Článek 2

Definice

Pro účely této směrnice se:

1.

„příslušným orgánem“rozumí orgán či orgány nebo subjekty, které jsou podle právních předpisů členského státu odpovědné za plnění povinností vyplývajících z této směrnice;

2.

„látkami“rozumějí chemické prvky a jejich sloučeniny ve stavu, v jakém se vyskytují v přírodě nebo jsou vyrobeny v průmyslu, a to v pevném, kapalném nebo plynném skupenství;

3.

►M2  „směsí“ ◄ rozumí směsi nebo roztoky, které se skládají ze dvou nebo více látek;

4.

„organickou sloučeninou“rozumí sloučenina, která obsahuje přinejmenším uhlík a jeden nebo více z těchto prvků: vodík, kyslík, síra, fosfor, křemík, dusík nebo halogen, s výjimkou oxidů uhlíku a anorganických uhličitanů a hydrogenuhličitanů;

5.

„těkavou organickou sloučeninou (VOC)“rozumí organická sloučenina, jejíž počáteční bod varu při atmosférickém tlaku 101,3 kPa je nižší nebo se rovná 250 °C;

6.

„obsahem VOC“rozumí množství těkavých organických sloučenin, vyjádřené v gramech na litr (g/l), ve složení výrobku ve stavu, jak je připraven k použití. Za část obsahu VOC se nepovažuje množství těkavých organických sloučenin v určitém výrobku, které během zasychání chemicky reagují za vzniku složky nátěrové hmoty;

7.

„organickým rozpouštědlem“rozumí VOC, která se používá samotně nebo ve spojení s jinými prostředky k rozpouštění nebo ředění surovin, výrobků nebo odpadů nebo která se používá jako čisticí prostředek k rozpouštění znečišťujících látek, jako dispergační činidlo, jako prostředek k úpravě viskozity či povrchového napětí, jako plastifikátor nebo jako konzervant;

8.

„nátěrovou hmotou“rozumí ►M2  směs ◄ , včetně všech organických rozpouštědel nebo ►M2  směs ◄ obsahujících organická rozpouštědla nutná k jeho správnému použití, ►M2  která se používá  ◄ k vytváření filmu s dekorativním, ochranným nebo jiným funkčním účinkem na určitém povrchu;

9.

„filmem“rozumí souvislá vrstva vzniklá nanesením jednoho nebo několika nátěrů na určitý podklad;

10.

„vodou ředitelnými nátěrovými hmotami (VŘNH)“rozumějí nátěrové hmoty, jejichž viskozita se upravuje vodou;

11.

„rozpouštědlovými nátěrovými hmotami (RNH)“rozumějí nátěrové hmoty, jejichž viskozita se upravuje organickými rozpouštědly;

12.

„uváděním na trh“rozumí zpřístupnění třetím stranám, buď za úplatu, nebo bezplatně. Dovoz na celní území Společenství se pro účely této směrnice považuje za uvádění na trh.

Článek 3 Požadavky

Požadavky

Článek 4 Označování

Článek 4

Označování

Členské státy zajistí, aby výrobky stanovené v příloze I byly při uvádění na trh opatřeny štítkem. Na štítku se uvede:

a) 

podkategorie výrobků a příslušné mezní hodnoty VOC v g/l podle přílohy II;

b) 

nejvyšší obsah VOC v g/l v výrobku ve stavu, jak je připraven k použití.

Článek 5 Příslušný orgán

Článek 5

Příslušný orgán

Členské státy určí příslušný orgán odpovědný za plnění povinností stanovených v této směrnici a nejpozději do 30. dubna 2005 o něm uvědomí Komisi.

▼M4 —————

▼B

Článek 8 Volný oběh

Článek 8

Volný oběh

Členské státy nesmějí z důvodů spojených s touto směrnicí zakazovat, omezovat nebo bránit uvádění na trh výrobků, na které se vztahuje tato směrnice a které ve stavu, jak jsou připraveny k použití, splňují požadavky této směrnice.

Článek 9 Přezkoumání

Článek 9

Přezkoumání

Komise se vyzývá, aby Evropskému parlamentu a Radě předložila

1. 

nejpozději do roku 2008 zprávu o výsledcích přezkoumání podle článku 10 směrnice 2001/81/ES. Ve zprávě budou posouzeny:

a) 

rámcové podmínky a možnosti pro snížení obsahu VOC ve výrobcích, na které se nevztahuje tato směrnice, včetně aerosolů pro barvy a laky;

b) 

možnosti dalšího snížení (etapy II) obsahu VOC ve výrobcích pro opravy nátěru vozidel;

c) 

všechny nové aspekty týkající se socioekonomických účinků zavedení etapy II pro barvy a laky;

2. 

nejpozději do 30 měsíců ode dne zavedení mezních hodnot obsahu VOC etapy II podle přílohy II zprávu, v níž bude zejména přihlédnuto ke zprávám podle článku 7 a k výsledkům technologického vývoje při výrobě barev, laků a výrobků pro opravy nátěru vozidel. V této zprávě budou posouzeny rámcové podmínky a možnosti pro další snížení obsahu VOC ve výrobcích, na které se vztahuje tato směrnice, včetně případného rozlišení mezi barvami používanými na interiéry a exteriéry podkategorií d) a e) podle přílohy I bodu 1.1 a přílohy II části A.

K těmto zprávám budou v případě potřeby připojeny návrhy na změny této směrnice.

Článek 10 Sankce

Článek 10

Sankce

Členské státy stanoví pravidla pro sankce za porušení vnitrostátních ustanovení přijatých podle této směrnice a přijmou nezbytná opatření k zajištění jejich provádění. Sankce musí být účinné, přiměřené a odrazující. Členské státy oznámí tato pravidla a opatření Komisi nejpozději do 30. října 2005 a neprodleně ji uvědomí o všech jejich dalších změnách.

▼M5

Článek 11 Přizpůsobení technickému pokroku

Článek 11

Přizpůsobení technickému pokroku

Komisi je svěřena pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci v souladu s článkem 11a, kterými se mění příloha III za účelem jejího přizpůsobení technickému pokroku.

▼M5

Článek 11a Výkon přenesené pravomoci

Výkon přenesené pravomoci

Článek 12 Výbor

Výbor

Článek 13 Změna směrnice 1999/13/ES

Změna směrnice 1999/13/ES

Článek 14 Provedení

Provedení

Článek 15 Vstup v platnost

Článek 15

Vstup v platnost

Tato směrnice vstupuje v platnost dnem vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Článek 16 Určení

Článek 16

Určení

Tato směrnice je určena členským státům.

PŘÍLOHA I OBLAST PŮSOBNOSTI

PŘÍLOHA I

OBLAST PŮSOBNOSTI

1.

Pro účely této směrnice se barvami a laky rozumějí výrobky uvedené níže v podkategoriích, s výjimkou aerosolů. Jsou to nátěrové hmoty používané pro budovy, jejich vybavení a příslušenství a s nimi spojené konstrukce, sloužící k dekorativním, funkčním a ochranným účelům.

1.1

Podkategorie:

a)

„matné nátěrové hmoty pro stěny a stropy v interiéru“jsou nátěrové hmoty určené k nanášení na vnitřní stěny a stropy, se stupněm lesku ≤ 25@60o;

b)

„lesklé nátěrové hmoty pro stěny a stropy v interiéru“jsou nátěrové hmoty určené k nanášení na vnitřní stěny a stropy, se stupněm lesku > 25@60o;

c)

„nátěrové hmoty pro venkovní stěny z minerálního podkladu“jsou nátěrové hmoty určené k nanášení na vnější zdivo, cihlové stěny nebo sádrové stěny;

d)

„vnitřní/venkovní barvy na dřevo, kov nebo plasty pro vybavení a obklady budov“jsou nátěrové hmoty určené k nanášení na dveřní a okenní konstrukce a obklady, které vytvářejí krycí film. Určeny jsou pro dřevěné, kovové nebo plastové podklady. Tato podkategorie zahrnuje též podkladové nátěrové hmoty a nátěrové hmoty pro mezivrstvy;

e)

„vnitřní/venkovní laky a mořidla na vybavení budov“jsou nátěrové hmoty určené k nanášení na vybavení budov a vytvářející průhledný nebo poloprůhledný film pro účely dekorace nebo ochrany dřeva, kovu a plastů. Tato podkategorie zahrnuje též krycí lazurovací hmoty na dřevo, kterými se rozumějí nátěrové hmoty vytvářející krycí film a sloužící k dekoraci nebo k ochraně dřeva před povětrnostními vlivy podle normy EN 927-1 (kategorie polostabilní);

f)

„nefilmotvorná mořidla“jsou mořidla, která v souladu s normou EN 927-1:1996 tvoří vrstvu průměrné tloušťky menší než 5 μm, měřeno metodou 5A podle normy ISO 2808:1997;

g)

„základní nátěrové hmoty“jsou nátěrové hmoty s těsnicím nebo izolačním účinkem určené k použití na dřevo nebo na stěny a stropy;

h)

„penetrační nátěrové hmoty“jsou nátěrové hmoty určené ke stabilizaci volných částic podkladu nebo k dosažení hydrofobních vlastností nebo k ochraně dřeva proti zmodrání;

i)

„jednosložkové speciální nátěrové hmoty“jsou speciální nátěrové hmoty na bázi filmotvorných látek. Jsou určeny pro aplikace se zvláštními požadavky, jako jsou základní a vrchní nátěry na plasty, základní nátěry na železné podklady, základní nátěry na reaktivní kovy, jako je zinek a hliník, antikorozní nátěry, nátěrové hmoty na podlahy, včetně dřevěných a betonových podlah, ochrana proti graffiti, protipožární nátěry a nátěry odpovídající hygienickým normám v potravinářském průmyslu a ve zdravotnických zařízeních;

j)

„vícesložkové speciální nátěrové hmoty“jsou nátěrové hmoty ke stejnému použití jako jednosložkové speciální nátěrové hmoty, avšak s druhou složkou (např. terciárními aminy) přidávanou před použitím;

k)

„vícebarevné nátěrové hmoty“jsou nátěrové hmoty, které přímo při prvním nanesení vytvářejí dvoubarevné nebo vícebarevné efekty;

l)

„nátěrové hmoty s dekorativními efekty“jsou nátěrové hmoty určené k vytváření zvláštních estetických efektů na speciálně upravených, předem natřených podkladech nebo podkladových nátěrech, s následným opracováním různými nástroji během fáze zasychání.

2.

Pro účely této směrnice se „výrobky pro opravy nátěru vozidel“ rozumějí výrobky uvedené níže v podkategoriích. Používají se k nátěru silničních vozidel nebo jejich částí podle směrnice 70/156/EHS, prováděnému jako součást oprav, konzervace nebo dekorace vozidla mimo výrobní zařízení.

2.1

Podkategorie:

a)

„výrobky pro přípravné a čisticí operace“

jsou výrobky určené k mechanickému nebo chemickému odstraňování starých nátěrů a rzi nebo k přípravě na nanášení nových nátěrů:

i) 

„přípravné prostředky“ zahrnují čisticí prostředky na nástroje (výrobky určené k čištění stříkacích pistolí a dalších zařízení), odstraňovače nátěrů, odmašťovadla (včetně antistatických činidel pro plasty) a odstraňovače silikonu;

ii) 

„čisticí prostředek“ je výrobek určený k odstranění povrchových nečistot během příprav na nanášení nátěrových hmot a před jejich nanesením;

b)

„karosářské plniče a tmely“jsou viskózní látky určené k vyplnění hlubokých nerovností povrchu před nanesením vyrovnávacího nátěru;

c)

„základní nátěrové hmoty“

jsou veškeré nátěrové hmoty určené k nanášení na holý povrch kovu nebo na existující nátěry jako ochrana proti korozi před nanesením vyrovnávací nátěrové hmoty:

i) 

„vyrovnávací nátěrové hmoty“ jsou nátěrové hmoty určené k nanášení bezprostředně před nanesením vrchního nátěru ke zvýšení odolnosti proti korozi a přilnavosti vrchního nátěru a k dosažení rovnoměrné jakosti povrchu vyplněním drobných povrchových nerovností;

ii) 

„základní nátěrové hmoty na kov“ jsou nátěrové hmoty určené k nanášení jako základní nátěr, jako jsou promotory přilnavosti, plniče, vyrovnávací nátěrové hmoty, podkladové nátěrové hmoty, základní nátěrové hmoty na plasty, nátěrové hmoty pro nanášení způsobem mokrý do mokrého, plniče neurčené k broušení a stříkací plniče;

iii) 

„reaktivní základní nátěrové hmoty“ jsou nátěrové hmoty obsahující nejméně 0,5 hmotnostních % kyseliny fosforečné, určené k přímému nanášení na holý povrch kovu k zajištění odolnosti proti korozi a přilnavosti, nátěrové hmoty používané jako svařitelné základní nátěrové hmoty a mořicí roztoky pro galvanizované a pozinkované povrchy;

d)

„vrchní nátěrové hmoty“

jsou pigmentované nátěrové hmoty určené k nanášení v jedné nebo několika vrstvách k dosažení lesku a trvanlivosti; zahrnují veškeré výrobky užívané k těmto účelům, jako jsou podkladové nátěrové hmoty a laky:

i) 

„podkladové nátěrové hmoty“ jsou pigmentované nátěrové hmoty určené k dosažení požadovaných barevných odstínů a optických efektů, avšak nikoli lesku nebo odolnosti povrchu nátěrového systému;

ii) 

„laky“ jsou průhledné nátěrové hmoty určené k vytváření konečného lesku a odolnosti nátěrového systému;

e)

„speciální vrchní nátěrové hmoty“jsou nátěrové hmoty určené k nanášení jako vrchní nátěry se zvláštními vlastnostmi v jediné vrstvě, jako je metalíza a perleťové efekty, dále jsou to vysoce odolné barevné nebo čiré nátěry (např. nátěry odolné proti poškrábání a fluorované čiré nátěry), reflexní podkladové nátěry, vrchní nátěry se strukturními efekty (např. tepané efekty), protiskluzové nátěry, plniče na spodky karoserie, ochranné nátěry proti nárazům, nátěry interiérů a aerosoly.

PŘÍLOHA II

PŘÍLOHA II


A.  NEJVYŠŠÍ MEZNÍ HODNOTY OBSAHU VOC PRO BARVY A LAKY

 

Podkategorie výrobků

Druh

Etapa I (g/l) (*1)

(od 1. 1. 2007)

Etapa II (g/l) (*1)

(od 1. 1. 2010)

a

matné nátěrové hmoty pro stěny a stropy v interiéru (stupeň lesku ≤ 25@60o)

VŘNH

75

30

RNH

400

30

b

lesklé nátěrové hmoty pro stěny a stropy v interiéru (stupeň lesku > 25@60o)

VŘNH

150

100

RNH

400

100

c

nátěrové hmoty pro venkovní stěny z minerálního podkladu

VŘNH

75

40

RNH

450

430

d

vnitřní/venkovní barvy na dřevo a kov pro vybavení a obklady budov

VŘNH

150

130

RNH

400

300

e

vnitřní/venkovní laky a mořidla na vybavení budov, včetně krycích lazurovacích hmot na dřevo

VŘNH

150

130

RNH

500

400

f

vnitřní/venkovní nefilmotvorná mořidla

VŘNH

150

130

RNH

700

700

g

základní nátěrové hmoty

VŘNH

50

30

RNH

450

350

h

penetrační nátěrové hmoty

VŘNH

50

30

RNH

750

750

i

jednosložkové speciální nátěrové hmoty

VŘNH

140

140

RNH

600

500

j

vícesložkové reaktivní nátěrové hmoty pro specifické účely, např. na podlahy

VŘNH

140

140

RNH

550

500

k

vícebarevné nátěrové hmoty

VŘNH

150

100

RNH

400

100

l

nátěrové hmoty s dekorativními efekty

VŘNH

300

200

RNH

500

200

(*1)   

g/l připravený k použití.


B.  NEJVYŠŠÍ MEZNÍ HODNOTY OBSAHU VOC PRO VÝROBKY PRO OPRAVY NÁTĚRU VOZIDEL

 

Podkategorie výrobků

Výrobky

VOC g/l (*1)

(od 1. 1. 2007)

a

výrobky pro přípravné a čisticí operace

přípravné prostředky

850

čisticí prostředky

200

b

karosářské plniče a tmely

všechny druhy

250

c

základní nátěrové hmoty

vyrovnávací nátěrové hmoty a základní nátěrové hmoty (na kov)

540

reaktivní základní nátěrové hmoty

780

d

vrchní nátěrové hmoty

všechny druhy

420

e

speciální vrchní nátěrové hmoty

všechny druhy

840

(*1)   

g/l připravený k použití. Případný obsah vody ve výrobku připraveném k použití se odečte, s výjimkou výrobků v podkategorii a.

▼M3

PŘÍLOHA III

PŘÍLOHA III

METODY PODLE ČL. 3 ODST. 1

Povolené metody pro výrobky o obsahu VOC nižším než 15 % hmotnostních bez přítomnosti reaktivních ředidel


Parametr

Jednotky

Zkouška

Metoda

Datum zveřejnění

Obsah VOC

g/l

ISO 11890-2

2006

Povolené metody pro výrobky o obsahu VOC 15 % hmotnostních a více bez přítomnosti reaktivních ředidel


Parametr

Jednotky

Zkouška

Metoda

Datum zveřejnění

Obsah VOC

g/l

ISO 11890-1

2007

Obsah VOC

g/l

ISO 11890-2

2006

Povolené metody pro výrobky obsahující VOC za přítomnosti reaktivních ředidel


Parametr

Jednotky

Zkouška

Metoda

Datum zveřejnění

Obsah VOC

g/l

ASTMD 2369

2003


( 1 ) Úř. věst. L 123, 12.5.2016, s. 1.

1.1 Odkazy

1.2 Identifikované požadavky

1.3 Související standardy

2. Identifikované požadavky

Požadavky
Zdroj Požadavek

3. Související standardy

Standardy
Zdroj Požadavek