+NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2016/1628 ze dne 14. září 2016 o požadavcích na mezní hodnoty emisí plynných a tuhých znečišťujících látek a schválení typu spalovacích motorů v nesilničních mobilních strojích, o změně nařízení (EU) č. 1024/2012 a (EU) č. 167/2013 a o změně a zrušení směrnice 97/68/ES (Text s významem pro EHP)
---+KAPITOLA I PŘEDMĚT, OBLAST PŮSOBNOSTI A DEFINICE
------+Článek 1 Předmět
---------+Článek 1 1.
---------+Článek 1 2.
------+Článek 2 Oblast působnosti
---------+Článek 2 1.
---------+Článek 2 2.
------+Článek 3 Definice
------+Článek 4 Kategorie motorů
---------+Článek 4 1.
---------+Článek 4 2.
---------+Článek 4 3.
---+KAPITOLA II OBECNÉ POVINNOSTI
------+Článek 5 Povinnosti členských států
---------+Článek 5 1.
---------+Článek 5 2.
---------+Článek 5 3.
---------+Článek 5 4.
---------+Článek 5 5.
------+Článek 6 Povinnosti schvalovacích orgánů
---------+Článek 6 1.
---------+Článek 6 2.
---------+Článek 6 3.
------+Článek 7 Povinnosti orgánů pro dozor nad trhem
---------+Článek 7 1.
---------+Článek 7 2.
------+Článek 8 Obecné povinnosti výrobců
---------+Článek 8 1.
---------+Článek 8 2.
---------+Článek 8 3.
---------+Článek 8 4.
---------+Článek 8 5.
---------+Článek 8 6.
---------+Článek 8 7.
---------+Článek 8 8.
---------+Článek 8 9.
---------+Článek 8 10.
---------+Článek 8 11.
------+Článek 9 Povinnosti výrobců, pokud jde o jejich motory, které nejsou ve shodě
---------+Článek 9 1.
---------+Článek 9 2.
------+Článek 10 Povinnosti zástupců výrobců, pokud jde o dozor nad trhem
------+Článek 11 Obecné povinnosti dovozců
---------+Článek 11 1.
---------+Článek 11 2.
---------+Článek 11 3.
---------+Článek 11 4.
---------+Článek 11 5.
---------+Článek 11 6.
---------+Článek 11 7.
------+Článek 12 Povinnosti dovozců, pokud jde o motory, které nejsou ve shodě
---------+Článek 12 1.
---------+Článek 12 2.
------+Článek 13 Obecné povinnosti distributorů
---------+Článek 13 1.
---------+Článek 13 2.
---------+Článek 13 3.
---------+Článek 13 4.
------+Článek 14 Povinnosti distributorů, pokud jde o motory, které nejsou ve shodě
---------+Článek 14 1.
---------+Článek 14 2.
------+Článek 15 Povinnosti výrobců původního zařízení s ohledem na instalaci motorů
---------+Článek 15 1.
---------+Článek 15 2.
---------+Článek 15 3.
---------+Článek 15 4.
---------+Článek 15 5.
---------+Článek 15 6.
------+Článek 16 Uplatnění povinností výrobců na dovozce a distributory
------+Článek 17 Oznamovací povinnost pro hospodářské subjekty a výrobce původního zařízení
---+KAPITOLA III ZÁKLADNÍ POŽADAVKY
------+Článek 18 Požadavky pro EU schválení typu týkající se výfukových emisí
---------+Článek 18 1.
---------+Článek 18 2.
---------+Článek 18 3.
---------+Článek 18 4.
---------+Článek 18 5.
------+Článek 19 Monitorování emisí motorů během provozu
---------+Článek 19 1.
---------+Článek 19 2.
---+KAPITOLA IV POSTUPY EU SCHVÁLENÍ TYPU
------+Článek 20 Žádost o schválení typu
---------+Článek 20 1.
---------+Článek 20 2.
---------+Článek 20 3.
---------+Článek 20 4.
------+Článek 21 Dokumentace výrobce
---------+Článek 21 1.
---------+Článek 21 2.
---------+Článek 21 3.
---+KAPITOLA V PROVÁDĚNÍ POSTUPŮ EU SCHVÁLENÍ TYPU
------+Článek 22 Obecná ustanovení
---------+Článek 22 1.
---------+Článek 22 2.
---------+Článek 22 3.
---------+Článek 22 4.
---------+Článek 22 5.
---------+Článek 22 6.
---------+Článek 22 7.
------+Článek 23 Zvláštní ustanovení týkající se certifikátu EU schválení typu
---------+Článek 23 1.
---------+Článek 23 2.
---------+Článek 23 3.
---------+Článek 23 4.
---------+Článek 23 5.
------+Článek 24 Zkoušky vyžadované pro EU schválení typu
---------+Článek 24 1.
---------+Článek 24 2.
---------+Článek 24 3.
---------+Článek 24 4.
---------+Článek 24 5.
---------+Článek 24 6.
---------+Článek 24 7.
---------+Článek 24 8.
---------+Článek 24 9.
---------+Článek 24 10.
---------+Článek 24 11.
---------+Článek 24 12.
------+Článek 25 Provádění měření a zkoušek k udělení EU schválení typu
---------+Článek 25 1.
---------+Článek 25 2.
---------+Článek 25 3.
---------+Článek 25 4.
------+Článek 26 Opatření pro shodnost výroby
---------+Článek 26 1.
---------+Článek 26 2.
---------+Článek 26 3.
---------+Článek 26 4.
---------+Článek 26 5.
---------+Článek 26 6.
---+KAPITOLA VI ZMĚNY A PLATNOST EU SCHVÁLENÍ TYPU
------+Článek 27 Obecná ustanovení
---------+Článek 27 1.
---------+Článek 27 2.
---------+Článek 27 3.
------+Článek 28 Revize a rozšíření EU schválení typu
---------+Článek 28 1.
---------+Článek 28 2.
---------+Článek 28 3.
---------+Článek 28 4.
------+Článek 29 Vydání a oznámení změn
---------+Článek 29 1.
---------+Článek 29 2.
---------+Článek 29 3.
------+Článek 30 Platnost EU schválení typu
---------+Článek 30 1.
---------+Článek 30 2.
---------+Článek 30 3.
---------+Článek 30 4.
---------+Článek 30 5.
---------+Článek 30 6.
---+KAPITOLA VII PROHLÁŠENÍ O SHODĚ A OZNAČENÍ
------+Článek 31 Prohlášení o shodě
---------+Článek 31 1.
---------+Článek 31 2.
---------+Článek 31 3.
---------+Článek 31 4.
---------+Článek 31 5.
------+Článek 32 Povinné označení motorů
---------+Článek 32 1.
---------+Článek 32 2.
---------+Článek 32 3.
------+Článek 33 Dočasné označení motorů
---------+Článek 33 1.
---------+Článek 33 2.
---------+Článek 33 3.
---+KAPITOLA VIII VÝJIMKY
------+Článek 34 Obecné výjimky
---------+Článek 34 1.
---------+Článek 34 2.
---------+Článek 34 3.
---------+Článek 34 4.
---------+Článek 34 5.
---------+Článek 34 6.
---------+Článek 34 7.
---------+Článek 34 8.
---------+Článek 34 9.
------+Článek 35 Výjimky pro nové technologie nebo nové koncepce
---------+Článek 35 1.
---------+Článek 35 2.
---------+Článek 35 3.
---------+Článek 35 4.
---------+Článek 35 5.
---------+Článek 35 6.
---------+Článek 35 7.
---------+Článek 35 8.
---------+Článek 35 9.
------+Článek 36 Pozdější úprava aktů v přenesené pravomoci a prováděcích aktů
---------+Článek 36 1.
---------+Článek 36 2.
---+KAPITOLA IX PODÁVÁNÍ ZPRÁV O VÝROBĚ A OVĚŘOVÁNÍ VÝROBY
------+Článek 37 Povinnosti výrobců, pokud jde o podávání zpráv o výrobě
---------+Článek 37 1.
---------+Článek 37 2.
---------+Článek 37 3.
---------+Článek 37 4.
---------+Článek 37 5.
------+Článek 38 Ověřovací opatření
---------+Článek 38 1.
---------+Článek 38 2.
---------+Článek 38 3.
---------+Článek 38 4.
---+KAPITOLA X OCHRANNÁ USTANOVENÍ
------+Článek 39 Motory, jež se neshodují se schváleným typem
---------+Článek 39 1.
---------+Článek 39 2.
---------+Článek 39 3.
---------+Článek 39 4.
---------+Článek 39 5.
------+Článek 40 Stažení motorů
---------+Článek 40 1.
---------+Článek 40 2.
---------+Článek 40 3.
------+Článek 41 Oznámení rozhodnutí a dostupných prostředků právní nápravy
---------+Článek 41 1.
---------+Článek 41 2.
---+KAPITOLA XI MEZINÁRODNÍ PŘEDPISY A POSKYTOVÁNÍ TECHNICKÝCH INFORMACÍ
------+Článek 42 Přijímání rovnocenných schválení typu motorů
---------+Článek 42 1.
---------+Článek 42 2.
---------+Článek 42 3.
---------+Článek 42 4.
------+Článek 43 Informace a pokyny určené pro výrobce původních zařízení a konečné uživatele
---------+Článek 43 1.
---------+Článek 43 2.
---------+Článek 43 3.
---------+Článek 43 4.
---------+Článek 43 5.
------+Článek 44 Výměna údajů a informací prostřednictvím systému IMI
---------+Článek 44 1.
---------+Článek 44 2.
---------+Článek 44 3.
---------+Článek 44 4.
---------+Článek 44 5.
---+KAPITOLA XII URČENÍ A OZNÁMENÍ TECHNICKÝCH ZKUŠEBEN
------+Článek 45 Požadavky na technické zkušebny
---------+Článek 45 1.
---------+Článek 45 2.
---------+Článek 45 3.
---------+Článek 45 4.
---------+Článek 45 5.
---------+Článek 45 6.
---------+Článek 45 7.
---------+Článek 45 8.
---------+Článek 45 9.
------+Článek 46 Dceřiné společnosti technických zkušeben a zadávání subdodávek
---------+Článek 46 1.
---------+Článek 46 2.
---------+Článek 46 3.
------+Článek 47 Určení technických zkušeben
---------+Článek 47 1.
---------+Článek 47 2.
---------+Článek 47 3.
------+Článek 48 Výkonností normy a postupy pro posuzování technických zkušeben
------+Článek 49 Posouzení kvalifikace technických zkušeben
---------+Článek 49 1.
---------+Článek 49 2.
---------+Článek 49 3.
---------+Článek 49 4.
------+Článek 50 Postupy pro oznámení
---------+Článek 50 1.
---------+Článek 50 2.
---------+Článek 50 3.
---------+Článek 50 4.
---------+Článek 50 5.
------+Článek 51 Změny týkající se určení
---------+Článek 51 1.
---------+Článek 51 2.
------+Článek 52 Zpochybnění způsobilosti technických zkušeben
---------+Článek 52 1.
---------+Článek 52 2.
---------+Článek 52 3.
---------+Článek 52 4.
------+Článek 53 Provozní povinnosti technických zkušeben
---------+Článek 53 1.
---------+Článek 53 2.
---------+Článek 53 3.
---------+Článek 53 4.
------+Článek 54 Informační povinnosti technických zkušeben
---------+Článek 54 1.
---------+Článek 54 2.
---+KAPITOLA XIII AKTY V PŘENESENÉ PRAVOMOCI A PROVÁDĚCÍ AKTY
------+Článek 55 Výkon přenesené působnosti
---------+Článek 55 1.
---------+Článek 55 2.
---------+Článek 55 3.
---------+Článek 55 4.
---------+Článek 55 5.
---------+Článek 55 6.
------+Článek 56 Postup projednávání ve výboru
---------+Článek 56 1.
---------+Článek 56 2.
---------+Článek 56 3.
---+KAPITOLA XIV ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
------+Článek 57 Sankce
---------+Článek 57 1.
---------+Článek 57 2.
------+Článek 58 Přechodná ustanovení
---------+Článek 58 1.
---------+Článek 58 2.
---------+Článek 58 3.
---------+Článek 58 4.
---------+Článek 58 5.
---------+Článek 58 6.
---------+Článek 58 7.
---------+Článek 58 8.
---------+Článek 58 9.
---------+Článek 58 10.
---------+Článek 58 11.
---------+Článek 58 12.
---------+Článek 58 13.
------+Článek 59 Podávání zpráv
---------+Článek 59 1.
---------+Článek 59 2.
------+Článek 60 Přezkum
---------+Článek 60 1.
---------+Článek 60 2.
---------+Článek 60 3.
---------+Článek 60 4.
------+Článek 61 Změna směrnice 97/68/ES
------+Článek 62 Změna nařízení (EU) č. 1024/2012
------+Článek 63 Změna nařízení (EU) č. 167/2013
------+Článek 64 Zrušení
---------+Článek 64 1.
---------+Článek 64 2.
------+Článek 65 Vstup v platnost a použitelnost
---------+Článek 65 1.
---------+Článek 65 2.
---+PŘÍLOHA I
---+PŘÍLOHA II
---+PŘÍLOHA III
---+PŘÍLOHA IV
---+PŘÍLOHA V
---+PŘÍLOHA VI
|
Czech -
European Union -
Environment -
NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2016/1628 ze dne 14. září 2016 o požadavcích na mezní hodnoty emisí plynných a tuhých znečišťujících látek a schválení typu spalovacích motorů v nesilničních mobilních strojích, o změně nařízení (EU) č. 1024/2012 a (EU) č. 167/2013 a o změně a zrušení směrnice 97/68/ES (Text s významem pro EHP)
NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2016/1628 ze dne 14. září 2016 o požadavcích na mezní hodnoty emisí plynných a tuhých znečišťujících látek a schválení typu spalovacích motorů v nesilničních mobilních strojích, o změně nařízení (EU) č. 1024/2012 a (EU) č. 167/2013 a o změně a zrušení směrnice 97/68/ES (Text s významem pro EHP)
1. Panoramica
| Titolo |
Regolamentazione |
|
KAPITOLA I PŘEDMĚT, OBLAST PŮSOBNOSTI A DEFINICE
|
KAPITOLA I PŘEDMĚT, OBLAST PŮSOBNOSTI A DEFINICE
|
|
KAPITOLA II OBECNÉ POVINNOSTI
|
KAPITOLA II OBECNÉ POVINNOSTI
|
|
KAPITOLA III ZÁKLADNÍ POŽADAVKY
|
KAPITOLA III ZÁKLADNÍ POŽADAVKY
|
|
KAPITOLA IV POSTUPY EU SCHVÁLENÍ TYPU
|
KAPITOLA IV POSTUPY EU SCHVÁLENÍ TYPU
|
|
KAPITOLA V PROVÁDĚNÍ POSTUPŮ EU SCHVÁLENÍ TYPU
|
KAPITOLA V PROVÁDĚNÍ POSTUPŮ EU SCHVÁLENÍ TYPU
|
|
KAPITOLA VI ZMĚNY A PLATNOST EU SCHVÁLENÍ TYPU
|
KAPITOLA VI ZMĚNY A PLATNOST EU SCHVÁLENÍ TYPU
|
|
KAPITOLA VII PROHLÁŠENÍ O SHODĚ A OZNAČENÍ
|
KAPITOLA VII PROHLÁŠENÍ O SHODĚ A OZNAČENÍ
|
|
KAPITOLA VIII VÝJIMKY
|
KAPITOLA VIII VÝJIMKY
|
|
KAPITOLA IX PODÁVÁNÍ ZPRÁV O VÝROBĚ A OVĚŘOVÁNÍ VÝROBY
|
KAPITOLA IX PODÁVÁNÍ ZPRÁV O VÝROBĚ A OVĚŘOVÁNÍ VÝROBY
|
|
KAPITOLA X OCHRANNÁ USTANOVENÍ
|
KAPITOLA X OCHRANNÁ USTANOVENÍ
|
|
KAPITOLA XI MEZINÁRODNÍ PŘEDPISY A POSKYTOVÁNÍ TECHNICKÝCH INFORMACÍ
|
KAPITOLA XI MEZINÁRODNÍ PŘEDPISY A POSKYTOVÁNÍ TECHNICKÝCH INFORMACÍ
|
|
KAPITOLA XII URČENÍ A OZNÁMENÍ TECHNICKÝCH ZKUŠEBEN
|
KAPITOLA XII URČENÍ A OZNÁMENÍ TECHNICKÝCH ZKUŠEBEN
|
|
KAPITOLA XIII AKTY V PŘENESENÉ PRAVOMOCI A PROVÁDĚCÍ AKTY
|
KAPITOLA XIII AKTY V PŘENESENÉ PRAVOMOCI A PROVÁDĚCÍ AKTY
|
|
KAPITOLA XIV ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
|
KAPITOLA XIV ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
|
|
PŘÍLOHA I
|
PŘÍLOHA I
Vymezení podkategorií motorů podle článku 4
Tabulka I-1: Podkategorie kategorie motorů NRE definované v čl. 4 odst. 1 bodě 1
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Referenční výkon
|
|
NRE
|
VM (vznětový motor)
|
proměnný
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
|
maximální netto výkon
|
|
VM
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
|
|
VM
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
|
|
VM
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
|
|
všechny
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
|
|
VM
|
konstantní
|
0 < P < 8
|
NRE-c-1
|
jmenovitý netto výkon
|
|
VM
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-c-2
|
|
VM
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-c-3
|
|
VM
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-c-4
|
|
všechny
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-c-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-c-6
|
|
P > 560
|
NRE-c-7
|
Tabulka I-2: Podkategorie kategorie motorů NRG definované v čl. 4 odst. 1 bodě 2
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Referenční výkon
|
|
NRG
|
všechny
|
proměnný
|
P > 560
|
NRG-v-1
|
maximální netto výkon
|
|
konstantní
|
P > 560
|
NRG-c-1
|
jmenovitý netto výkon
|
Tabulka I-3: Podkategorie kategorie motorů NRSh definované v čl. 4 odst. 1 bodě 3
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Zdvihový objem (cm3)
|
Podkategorie
|
Referenční výkon
|
|
NRSh
|
ZM (zážehový motor)
|
proměnný nebo konstantní
|
0 < P < 19
|
SV < 50
|
NRSh-v-1a
|
maximální netto výkon
|
|
SV ≥ 50
|
NRSh-v-1b
|
Tabulka I-4: Podkategorie kategorie motorů NRS definované v čl. 4 odst. 1 bodě 4
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Zdvihový objem (cm3)
|
Podkategorie
|
Referenční výkon
|
|
NRS
|
ZM
|
proměnný, ≥ 3 600 ot./min., nebo konstantní
|
0 < P < 19
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vr-1a
|
maximální netto výkon
|
|
SV ≥ 225
|
NRS-vr-1b
|
|
proměnný, < 3 600 ot./min.
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vi-1a
|
|
SV ≥ 225
|
NRS-vi-1b
|
|
proměnný nebo konstantní
|
19 ≤ P < 30
|
SV ≤ 1 000
|
NRS-v-2a
|
maximální netto výkon
|
|
SV > 1 000
|
NRS-v-2b
|
|
30 ≤ P < 56
|
všechny
|
NRS-v-3
|
maximální netto výkon
|
U motorů < 19 kW se zdvihovým objemem < 80 cm3 u jiných než ručně držených strojů se použijí motory kategorie NRSh.
Tabulka I-5: Podkategorie kategorie motorů IWP definované v čl. 4 odst. 1 bodě 5
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Referenční výkon
|
|
IWP
|
všechny
|
proměnný
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-v-1
|
maximální netto výkon
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
|
|
konstantní
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-c-1
|
jmenovitý netto výkon
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-c-4
|
Tabulka I-6: Podkategorie kategorie motorů IWA definované v čl. 4 odst. 1 bodě 6
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Referenční výkon
|
|
IWA
|
všechny
|
proměnný
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-v-1
|
maximální netto výkon
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
|
|
konstantní
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-c-1
|
jmenovitý netto výkon
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-c-4
|
Tabulka I-7: Podkategorie kategorie motorů RLL definované v čl. 4 odst. 1 bodě 7
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Referenční výkon
|
|
RLL
|
všechny
|
proměnný
|
P > 0
|
RLL-v-1
|
maximální netto výkon
|
|
konstantní
|
P > 0
|
RLL-c-1
|
Jmenovitý netto výkon
|
Tabulka I-8: Podkategorie kategorie motorů RLR definované v čl. 4 odst. 1 bodě 8
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Referenční výkon
|
|
RLR
|
všechny
|
proměnný
|
P > 0
|
RLR-v-1
|
maximální netto výkon
|
|
konstantní
|
P > 0
|
RLR-c-1
|
jmenovitý netto výkon
|
Tabulka I-9: Podkategorie kategorie motorů SMB definované v čl. 4 odst. 1 bodě 9
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Referenční výkon
|
|
SMB
|
ZM
|
proměnný nebo konstantní
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
maximální netto výkon
|
Tabulka I-10: Podkategorie kategorie motorů ATS definované v čl. 4 odst. 1 bodě 10
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Referenční výkon
|
|
ATS
|
ZM
|
proměnný nebo konstantní
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
maximální netto výkon
|
|
|
PŘÍLOHA II
|
PŘÍLOHA II
Mezní hodnoty výfukových emisí podle čl. 18 odst. 2
Tabulka II-1: Mezní hodnoty emisí etapy V u kategorie motorů NRE definované v čl. 4 odst. 1 bodě 1
|
Etapa mezních hodnot emisí
|
Podkategorie motoru
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapalování
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
V
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
0 < P < 8
|
VM
|
8,00
|
(HC + NOx ≤ 7,50)
|
0,40 (1)
|
—
|
1,10
|
|
V
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
8 ≤ P < 19
|
VM
|
6,60
|
(HC + NOx ≤ 7,50)
|
0,40
|
—
|
1,10
|
|
V
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
19 ≤ P < 37
|
VM
|
5,00
|
(HC+NOx ≤ 4,70)
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
V
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
37 ≤ P < 56
|
VM
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
V
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
56 ≤ P < 130
|
všechny
|
5,00
|
0,19
|
0,40
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
V
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
130 ≤ P ≤ 560
|
všechny
|
3,50
|
0,19
|
0,40
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
V
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
P > 560
|
všechny
|
3,50
|
0,19
|
3,50
|
0,045
|
—
|
6,00
|
(1)
0,6 u vzduchem chlazených motorů s přímým vstřikováním a ručním startováním.
|
Tabulka II-2: Mezní hodnoty emisí etapy V u kategorie motorů NRG definované v čl. 4 odst. 1 bodě 2
|
Etapa mezních hodnot emisí
|
Podkategorie motoru
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapalování
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
V
|
NRG-v-1
NRG-c-1
|
P > 560
|
všechny
|
3,50
|
0,19
|
0,67
|
0,035
|
—
|
6,00
|
Tabulka II-3: Mezní hodnoty emisí etapy V u kategorie motorů NRSh definované v čl. 4 odst. 1 bodě 3
|
Etapa mezních hodnot emisí
|
Podkategorie motoru
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapalování
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
V
|
NRSh-v-1a
|
0 < P < 19
|
ZM
|
805
|
50
|
|
V
|
NRSh-v-1b
|
603
|
72
|
Tabulka II-4: Mezní hodnoty emisí etapy V u kategorie motorů NRS definované v čl. 4 odst. 1 bodě 4
|
Etapa mezních hodnot emisí
|
Podkategorie motoru
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapalování
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
V
|
NRS-vr-1a
NRS-vi-1a
|
0 < P < 19
|
ZM
|
610
|
10
|
|
V
|
NRS-vr-1b
NRS-vi-1b
|
610
|
8
|
|
V
|
NRS-v-2a
|
19 ≤ P ≤ 30
|
610
|
8
|
|
V
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
19 ≤ P < 56
|
4,40 (*1)
|
2,70 (*1)
|
(*1)
Volitelně jako alternativa jakákoli kombinace hodnot splňující rovnici (HC + NOx) × CO0,784 ≤ 8,57, jakož i tyto podmínky: CO ≤ 20,6 g/kWh a (HC + NOx) ≤ 2,7 g/kWh.
|
Tabulka II-5: Mezní hodnoty emisí etapy V u kategorie motorů IWP definované v čl. 4 odst. 1 bodě 5
|
Etapa mezních hodnot emisí
|
Podkategorie motoru
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapalování
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
V
|
IWP-v-1
IWP-c-1
|
19 ≤ P < 75
|
všechny
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,30
|
—
|
6,00
|
|
V
|
IWP-v-2
IWP-c-2
|
75 ≤ P < 130
|
všechny
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 5,40)
|
0,14
|
—
|
6,00
|
|
V
|
IWP-v-3
IWP-c-3
|
130 ≤ P < 300
|
všechny
|
3,50
|
1,00
|
2,10
|
0,10
|
—
|
6,00
|
|
V
|
IWP-v-4
IWP-c-4
|
P ≥ 300
|
všechny
|
3,50
|
0,19
|
1,80
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Tabulka II-6: Mezní hodnoty emisí etapy V u kategorie motorů IWA definované v čl. 4 odst. 1 bodě 6
|
Etapa mezních hodnot emisí
|
Podkategorie motoru
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapalování
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
V
|
IWA-v-1
IWA-c-1
|
19 ≤ P < 75
|
všechny
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,30
|
—
|
6,00
|
|
V
|
IWA-v-2
IWA-c-2
|
75 ≤ P < 130
|
všechny
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 5,40)
|
0,14
|
—
|
6,00
|
|
V
|
IWA-v-3
IWA-c-3
|
130 ≤ P < 300
|
všechny
|
3,50
|
1,00
|
2,10
|
0,10
|
—
|
6,00
|
|
V
|
IWA-v-4
IWA-c-4
|
P ≥ 300
|
všechny
|
3,50
|
0,19
|
1,80
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Tabulka II-7: Mezní hodnoty emisí etapy V u kategorie motorů RLL definované v čl. 4 odst. 1 bodě 7
|
Etapa mezních hodnot emisí
|
Podkategorie motoru
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapalování
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
V
|
RLL-c-1
RLL-v-1
|
P > 0
|
všechny
|
3,50
|
(HC + NOx ≤ 4,00)
|
0,025
|
—
|
6,00
|
Tabulka II-8: Mezní hodnoty emisí etapy V u kategorie motorů RLR definované v čl. 4 odst. 1 bodě 8
|
Etapa mezních hodnot emisí
|
Podkategorie motoru
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapalování
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
V
|
RLR-c-1
RLR-v-1
|
P > 0
|
všechny
|
3,50
|
0,19
|
2,00
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Tabulka II-9: Mezní hodnoty emisí etapy V u kategorie motorů SMB definované v čl. 4 odst. 1 bodě 9
|
Etapa mezních hodnot emisí
|
Podkategorie motoru
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapalování
|
CO
|
NOx
|
HC
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
V
|
SMB-v-1
|
P > 0
|
ZM
|
275
|
—
|
75
|
Tabulka II-10: Mezní hodnoty emisí etapy V u kategorie motorů ATS definované v čl. 4 odst. 1 bodě 10
|
Etapa mezních hodnot emisí
|
Podkategorie motoru
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapalování
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
V
|
ATS-v-1
|
P > 0
|
ZM
|
400
|
8
|
Zvláštní ustanovení o mezních hodnotách pro celkové uhlovodíky (HC) u motorů částečně nebo výhradně spalujících plynná paliva
1. U podkategorií, u nichž je definován faktor A, se mezní hodnota pro uhlovodíky u motorů částečně nebo výhradně spalujících plynná paliva uvedená v tabulkách II-1 až II-10 nahrazuje mezní hodnotou vypočtenou pomocí následujícího vzorce:
HC = 0,19 + (1,5 × A × GER), kde GER je průměrný poměr obsahu energie v plynu v příslušném zkušebním cyklu. Pokud se má použít zkušební cyklus v ustáleném i neustáleném stavu, určí se GER ze zkušebního cyklu v neustáleném stavu s teplým startem. Pokud se má použít více než jeden zkušební cyklus v ustáleném stavu, určí se průměrný GER pro každý cyklus samostatně. Jestliže vypočtená mezní hodnota pro HC překračuje hodnotu 0,19 + A, stanoví se mezní hodnota pro HC na hodnotu 0,19 + A.
Obrázek č. 1. Graf zobrazující mezní hodnoty emisí HC v závislosti na průměrném poměru obsahu energie v plynu (GER)
2. U podkategorií s kombinovanou mezní hodnotou pro HC a NOx se kombinovaná mezní hodnota pro HC a NOx sníží o 0,19 g/kWh a platí jen pro NOx.
3. Pro motory na jiná než plynná paliva se vzorec nepoužije.
|
|
PŘÍLOHA III
|
PŘÍLOHA III
Harmonogram pro použitelnost tohoto nařízení na EU schválení typu a uvádění na trh
Tabulka III-1: Data použitelnosti tohoto nařízení pro kategorii motorů NRE
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Povinné datum použitelnosti tohoto nařízení pro
|
|
EU schválení typu motorů
|
uvádění motorů na trh
|
|
NRE
|
VM
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
1. ledna 2018
|
1. ledna 2019
|
|
VM
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
|
VM
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
1. ledna 2018
|
1. ledna 2019
|
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
|
všechny
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
1. ledna 2019
|
1. ledna 2020
|
|
130 ≤ P < 560
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
1. ledna 2018
|
1. ledna 2019
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
1. ledna 2018
|
1. ledna 2019
|
Tabulka III-2: Data použitelnosti tohoto nařízení pro kategorii motorů NRG
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Povinné datum použitelnosti tohoto nařízení pro
|
|
|
|
|
|
EU schválení typu motorů
|
uvádění motorů na trh
|
|
NRG
|
všechny
|
P > 560
|
NRG-v-1
NRG-c-1
|
1. ledna 2018
|
1. ledna 2019
|
Tabulka III-3: Data použitelnosti tohoto nařízení pro kategorii motorů NRSh
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Povinné datum použitelnosti tohoto nařízení pro
|
|
|
|
|
|
EU schválení typu motorů
|
uvádění motorů na trh
|
|
NRSh
|
ZM
|
0 < P < 19
|
NRSh-v-1a
NRSh-v-1b
|
1. ledna 2018
|
1. ledna 2019
|
Tabulka III-4: Data použitelnosti tohoto nařízení pro kategorii motorů NRS
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Povinné datum použitelnosti tohoto nařízení pro
|
|
|
|
|
|
EU schválení typu motorů
|
uvádění motorů na trh
|
|
NRS
|
ZM
|
0 < P < 56
|
NRS-vr-1a
NRS-vi-1a
NRS-vr-1b
NRS-vi-1b
NRS-v-2a
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
1. ledna 2018
|
1. ledna 2019
|
Tabulka III-5: Data použitelnosti tohoto nařízení pro kategorii motorů IWP
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Povinné datum použitelnosti tohoto nařízení pro
|
|
|
|
|
|
EU schválení typu motorů
|
uvádění motorů na trh
|
|
IWP
|
všechny
|
19 ≤ P < 300
|
IWP-v-1
IWP-c-1
IWP-v-2
IWP-c-2
IWP-v-3
IWP-c-3
|
1. ledna 2018
|
1. ledna 2019
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
IWP-c-4
|
1. ledna 2019
|
1. ledna 2020
|
Tabulka III-6: Data použitelnosti tohoto nařízení pro kategorii motorů IWA
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Povinné datum použitelnosti tohoto nařízení pro
|
|
|
|
|
|
EU schválení typu motorů
|
uvádění motorů na trh
|
|
IWA
|
všechny
|
19 ≤ P <300
|
IWA-v-1
IWA-c-1
IWA-v-2
IWA-c-2
IWA-v-3
IWA-c-3
|
1. ledna 2018
|
1. ledna 2019
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
IWA-c-4
|
1. ledna 2019
|
1. ledna 2020
|
Tabulka III-7: Data použitelnosti tohoto nařízení pro kategorii motorů RLL
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Povinné datum použitelnosti tohoto nařízení pro
|
|
|
|
|
|
EU schválení typu motorů
|
uvádění motorů na trh
|
|
RLL
|
všechny
|
P > 0
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
1. ledna 2020
|
1. ledna 2021
|
Tabulka III-8: Data použitelnosti tohoto nařízení pro kategorii motorů RLR
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Povinné datum použitelnosti tohoto nařízení pro
|
|
|
|
|
|
EU schválení typu motorů
|
uvádění motorů na trh
|
|
RLR
|
všechny
|
P > 0
|
RLR-v-1
RLR-c-1
|
1. ledna 2020
|
1. ledna 2021
|
Tabulka III-9: Data použitelnosti tohoto nařízení pro kategorii motorů SMB
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Povinné datum použitelnosti tohoto nařízení pro
|
|
|
|
|
|
EU schválení typu motorů
|
uvádění motorů na trh
|
|
SMB
|
ZM
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
1. ledna 2018
|
1. ledna 2019
|
Tabulka III-10: Data použitelnosti tohoto nařízení pro kategorii motorů ATS
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Povinné datum použitelnosti tohoto nařízení pro
|
|
|
|
|
|
EU schválení typu motorů
|
uvádění motorů na trh
|
|
ATS
|
ZM
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
1. ledna 2018
|
1. ledna 2019
|
|
|
PŘÍLOHA IV
|
PŘÍLOHA IV
Nesilniční zkušební cykly v ustáleném stavu
Tabulka IV-1: Nesilniční zkušební cykly v ustáleném stavu pro motory kategorie NRE
|
Kategorie
|
Rychlostní režim
|
Účel
|
Podkategorie
|
Nesilniční zkušební cyklus v ustáleném stavu
|
|
NRE
|
proměnný
|
motor s proměnnými otáčkami a s referenčním výkonem nižším než 19 kW
|
NRE-v-1
NRE-v-2
|
G2 nebo C1
|
|
motor s proměnnými otáčkami a s referenčním výkonem od 19 kW do 560 kW včetně
|
NRE-v-3
NRE-v-4
NRE-v-5
NRE-v-6
|
C1
|
|
motor s proměnnými otáčkami a s referenčním výkonem vyšším než 560 kW
|
NRE-v-7
|
C1
|
|
konstantní
|
motor s konstantními otáčkami
|
NRE-c-1
NRE-c-2
NRE-c-3
NRE-c-4
NRE-c-5
NRE-c-6
NRE-c-7
|
D2
|
Tabulka IV-2: Nesilniční zkušební cykly v ustáleném stavu pro motory kategorie NRG
|
Kategorie
|
Rychlostní režim
|
Účel
|
Podkategorie
|
Nesilniční zkušební cyklus v ustáleném stavu
|
|
NRG
|
proměnný
|
motor s proměnnými otáčkami pro generátorový agregát
|
NRG-v-1
|
C1
|
|
konstantní
|
motor s konstantními otáčkami pro generátorový agregát
|
NRG-c-1
|
D2
|
Tabulka IV-3: Nesilniční zkušební cykly v ustáleném stavu pro motory kategorie NRSh
|
Kategorie
|
Rychlostní režim
|
Účel
|
Podkategorie
|
Nesilniční zkušební cyklus v ustáleném stavu
|
|
NRSh
|
proměnný nebo konstantní
|
motor s referenčním výkonem nejvýše 19 kW, pro použití v ručně držených strojích
|
NRSh-v-1a
NRSh-v-1b
|
G3
|
Tabulka IV-4: Nesilniční zkušební cykly v ustáleném stavu pro motory kategorie NRS
|
Kategorie
|
Rychlostní režim
|
Účel
|
Podkategorie
|
Nesilniční zkušební cyklus v ustáleném stavu
|
|
NRS
|
proměnný < 3 600 ot./min.
|
motor s proměnnými otáčkami a s referenčním výkonem nejvýše 19 kW, určený pro provoz < 3 600 ot./min.
|
NRS-vi-1a
NRS-vi-1b
|
G1
|
|
proměnný, ≥ 3 600 ot./min., nebo konstantní
|
motor s proměnnými otáčkami a s referenčním výkonem nejvýše 19 kW, určený pro provoz ≥ 3 600 ot./min.; motor s konstantními otáčkami a referenčním výkonem do 19 kW včetně
|
NRS-vr-1a
NRS-vr-1b
|
G2
|
|
proměnný nebo konstantní
|
motor s referenčním výkonem od 19 kW do 30 kW a s celkovým zdvihovým objemem menším než 1 litr
|
NRS-v-2a
|
G2
|
|
motor s referenčním výkonem vyšším než 19 kW, jiný než motor s referenčním výkonem od 19 kW do 30 kW a s celkovým zdvihovým objemem menším než 1 litr
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
C2
|
Tabulka IV-5: Nesilniční zkušební cykly v ustáleném stavu pro motory kategorie IWP
|
Kategorie
|
Rychlostní režim
|
Účel
|
Podkategorie
|
Nesilniční zkušební cyklus v ustáleném stavu
|
|
IWP
|
proměnný
|
motor s proměnnými otáčkami určený k pohonu, který pohání vrtuli s pevným stoupáním
|
IWP-v-1
IWP-v-2
IWP-v-3
IWP-v-4
|
E3
|
|
konstantní
|
motor s konstantními otáčkami určený k pohonu, který pohání stavitelnou vrtuli nebo je provozován prostřednictvím elektrického přenosu
|
IWP-c-1
IWP-c-2
IWP-c-3
IWP-c-4
|
E2
|
Tabulka IV-6: Nesilniční zkušební cykly v ustáleném stavu pro motory kategorie IWA
|
Kategorie
|
Rychlostní režim
|
Účel
|
Podkategorie
|
Nesilniční zkušební cyklus v ustáleném stavu
|
|
IWA
|
proměnný
|
motor s proměnnými otáčkami určený k pomocnému použití na plavidlech vnitrozemské plavby
|
IWA-v-1
IWA-v-2
IWA-v-3
IWA-v-4
|
C1
|
|
konstantní
|
motor s konstantními otáčkami určený k pomocnému použití na plavidlech vnitrozemské plavby
|
IWA-c-1
IWA-c-2
IWA-c-3
IWA-c-4
|
D2
|
Tabulka IV-7: Nesilniční zkušební cykly v ustáleném stavu pro motory kategorie RLL
|
Kategorie
|
Rychlostní režim
|
Účel
|
Podkategorie
|
Nesilniční zkušební cyklus v ustáleném stavu
|
|
RLL
|
proměnný
|
motor s proměnnými otáčkami k pohonu lokomotiv
|
RLL-v-1
|
F
|
|
konstantní
|
motor s konstantními otáčkami k pohonu lokomotiv
|
RLL-c-1
|
D2
|
Tabulka IV-8: Nesilniční zkušební cykly v ustáleném stavu pro motory kategorie RLR
|
Kategorie
|
Rychlostní režim
|
Účel
|
Podkategorie
|
Nesilniční zkušební cyklus v ustáleném stavu
|
|
RLR
|
proměnný
|
motor s proměnnými otáčkami k pohonu motorových železničních vozů
|
RLR-v-1
|
C1
|
|
konstantní
|
motor s konstantními otáčkami k pohonu motorových železničních vozů
|
RLR-c-1
|
D2
|
Tabulka IV-9: Nesilniční zkušební cyklus v ustáleném stavu pro motory kategorie SMB
|
Kategorie
|
Rychlostní režim
|
Účel
|
Podkategorie
|
Nesilniční zkušební cyklus v ustáleném stavu
|
|
SMB
|
proměnný nebo konstantní
|
motory k pohonu sněžných skútrů
|
SMB-v-1
|
H
|
Tabulka IV-10: Nesilniční zkušební cyklus v ustáleném stavu pro motory kategorie ATS
|
Kategorie
|
Rychlostní režim
|
Účel
|
Podkategorie
|
Nesilniční zkušební cyklus v ustáleném stavu
|
|
ATS
|
proměnný nebo konstantní
|
motory k pohonu terénních vozidel nebo vozidel typu side-by-side
|
ATS-v-1
|
G1
|
Nesilniční zkušební cykly v neustáleném stavu
Tabulka IV-11: Nesilniční zkušební cyklus v neustáleném stavu pro motory kategorie NRE
|
Kategorie
|
Rychlostní režim
|
Účel
|
Podkategorie
|
|
|
NRE
|
proměnný
|
motor s proměnnými otáčkami a s referenčním výkonem od 19 kW do 560 kW včetně
|
NRE-v-3
NRE-v-4
NRE-v-5
NRE-v-6
|
nesilniční zkušební cyklus v neustáleném stavu
|
Tabulka IV-12: Nesilniční zkušební cyklus v neustáleném stavu pro motory kategorie NRS (1)
|
Kategorie
|
Rychlostní režim
|
Účel
|
Podkategorie
|
|
|
NRS
|
proměnný nebo konstantní
|
motor s referenčním výkonem vyšším než 19 kW, jiný než motor s referenčním výkonem od 19 kW do 30 kW a s celkovým zdvihovým objemem menším než 1 litr
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
LSI- nesilniční zkušební cyklus v neustáleném stavu
|
(1)
Platí pouze pro motory s maximální zkušební rychlostí ≤ 3 400 ot./min.
|
|
|
PŘÍLOHA V
|
PŘÍLOHA V
Doby životnosti emisních vlastností podle čl. 25 odst. 1
Tabulka V-1: Doby životnosti emisních vlastností pro kategorii motorů NRE
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Doba životnosti emisních vlastností (hodiny)
|
|
NRE
|
VM
|
proměnný
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
|
3 000
|
|
VM
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
|
|
VM
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
|
5 000
|
|
VM
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
|
8 000
|
|
všechny
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
|
|
VM
|
konstantní
|
0 < P < 8
|
NRE-c-1
|
3 000
|
|
VM
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-c-2
|
|
VM
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-c-3
|
|
VM
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-c-4
|
8 000
|
|
všechny
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-c-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-c-6
|
|
P > 560
|
NRE-c-7
|
Tabulka V-2: Doba životnosti emisních vlastností pro kategorii motorů NRG
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Doba životnosti emisních vlastností (hodiny)
|
|
NRG
|
všechny
|
konstantní
|
P > 560
|
NRG-v-1
|
8 000
|
|
proměnný
|
NRG-c-1
|
Tabulka V-3: Doba životnosti emisních vlastností pro kategorii motorů NRSh
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Zdvihový objem (cm3)
|
Podkategorie
|
Doba životnosti emisních vlastností (hodiny)
|
|
NRSh
|
ZM
|
proměnný nebo konstantní
|
0 < P < 19
|
SV < 50
|
NRSh-v-1a
|
50/125/300 (1)
|
|
SV ≥ 50
|
NRSh-v-1b
|
(1)
Hodiny životnosti emisních vlastností odpovídají kategoriím doby životnosti emisních vlastností Kat 1/Kat 2/Kat 3 stanoveným v aktech v přenesené pravomoci přijatých na základě tohoto nařízení.
|
Tabulka V-4: Doba životnosti emisních vlastností pro kategorii motorů NRS
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Zdvihový objem (cm3)
|
Podkategorie
|
Doba životnosti emisních vlastností (hodiny)
|
|
NRS
|
ZM
|
proměnný, ≥ 3 600 ot./min., nebo konstantní
|
0 < P < 19
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vr-1a
|
125/250/500 (1)
|
|
proměnný < 3 600 ot./min.
|
NRS-vi-1a
|
|
proměnný, ≥ 3 600 ot./min., nebo konstantní
|
SV ≥ 225
|
NRS-vr-1b
|
250/500/1 000 (1)
|
|
proměnný < 3 600 ot./min.
|
NRS-vi-1b
|
|
proměnný nebo konstantní
|
19 ≤ P < 30
|
SV ≤ 1 000
|
NRS-v-2a
|
1 000
|
|
SV > 1 000
|
NRS-v-2b
|
5 000
|
|
30 ≤ P < 56
|
všechny
|
NRS-v-3
|
5 000
|
(1)
Hodiny životnosti emisních vlastností odpovídají kategoriím doby životnosti emisních vlastností Kat 1/Kat 2/Kat 3 stanoveným v aktech v přenesené pravomoci přijatých na základě tohoto nařízení.
|
Tabulka V-5: Doba životnosti emisních vlastností pro kategorii motorů IWP
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Doba životnosti emisních vlastností (hodiny)
|
|
IWP
|
všechny
|
proměnný
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-v-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP -v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP -v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP -v-4
|
|
konstantní
|
19 ≤ P < 75
|
IWP -c-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP -c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP -c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP -c-4
|
Tabulka V-6: Doba životnosti emisních vlastností pro kategorii motorů IWA
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Doba životnosti emisních vlastností (hodiny)
|
|
IWA
|
všechny
|
proměnný
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-v-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
|
|
konstantní
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-c-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-c-4
|
Tabulka V-7: Doba životnosti emisních vlastností pro kategorii motorů RLL
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Doba životnosti emisních vlastností (hodiny)
|
|
RLL
|
všechny
|
proměnný
|
P > 0
|
RLL-v-1
|
10 000
|
|
konstantní
|
P > 0
|
RLL-c-1
|
Tabulka V-8: Doba životnosti emisních vlastností pro kategorii motorů RLR
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Doba životnosti emisních vlastností (hodiny)
|
|
RLR
|
všechny
|
proměnný
|
P > 0
|
RLR-v-1
|
10 000
|
|
konstantní
|
P > 0
|
RLR-c-1
|
Tabulka V-9: Doba životnosti emisních vlastností pro kategorii motorů SMB
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Doba životnosti emisních vlastností (hodiny)
|
|
SMB
|
ZM
|
proměnný nebo konstantní
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
400 (1)
|
(1)
Alternativně se povoluje doba životnosti emisních vlastností o délce 8 000 km.
|
Tabulka V-10: Doba životnosti emisních vlastností pro kategorii motorů ATS
|
Kategorie
|
Druh zapalování
|
Rychlostní režim
|
Rozsah výkonu (kW)
|
Podkategorie
|
Doba životnosti emisních vlastností (hodiny)
|
|
ATS
|
ZM
|
proměnný nebo konstantní
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
500/1 000 (1)
|
(1)
Hodiny životnosti emisních vlastností odpovídají těmto celkovým zdvihovým objemům motoru: < 100 cm3 / ≥100 cm3.
|
|
|
PŘÍLOHA VI
|
PŘÍLOHA VI
Mezní hodnoty emisí motoru pro zvláštní účely podle čl. 34 odst. 5
Tabulka VI-1: Mezní hodnoty emisí motoru pro zvláštní účely pro kategorii motorů NRE
|
Etapa mezních hodnot emisí
|
Podkategorie motoru
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapalování
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
motor pro zvláštní účely
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
0 < P < 8
|
VM
|
8
|
7,5
|
0,4
|
6,0
|
|
motor pro zvláštní účely
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
8 ≤ P < 19
|
VM
|
6,6
|
7,5
|
0,4
|
6,0
|
|
motor pro zvláštní účely
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
19 ≤ P < 37
|
VM
|
5,5
|
7,5
|
0,6
|
6,0
|
|
motor pro zvláštní účely
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
37 ≤ P < 56
|
VM
|
5,0
|
4,7
|
0,4
|
6,0
|
|
motor pro zvláštní účely
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
56 ≤ P < 130
|
všechny
|
5,0
|
4,0
|
0,3
|
6,0
|
|
motor pro zvláštní účely
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
130 ≤ P ≤ 560
|
všechny
|
3,5
|
4,0
|
0,2
|
6,0
|
|
motor pro zvláštní účely
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
P > 560
|
všechny
|
3,5
|
6,4
|
0,2
|
6,0
|
Tabulka VI-2: Mezní hodnoty emisí motoru pro zvláštní účely pro kategorii motorů NRG
|
Etapa mezních hodnot emisí
|
Podkategorie motoru
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapalování
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
motor pro zvláštní účely
|
NRG-c-1
|
P > 560
|
všechny
|
3,5
|
6,4
|
0,2
|
6,0
|
|
NRG-v-1
|
Tabulka VI-3: Mezní hodnoty emisí motoru pro zvláštní účely pro kategorii motorů RLL
|
Etapa mezních hodnot emisí
|
Podkategorie motoru
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapalování
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
motor pro zvláštní účely
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P ≤ 560
|
všechny
|
3,5
|
(HC + NOx ≤ 4,0)
|
0,2
|
6,0
|
|
motor pro zvláštní účely
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P > 560 kW
|
všechny
|
3,5
|
0,5
|
6,0
|
0,2
|
6,0
|
|
motor pro zvláštní účely
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P > 2 000 kW a SVc (1) > 5 litrů
|
všechny
|
3,5
|
0,4
|
7,4
|
0,2
|
6,0
|
(1)
Zdvihový objem jednotlivých válců.
|
|
,
1.1 Riferimenti
1.2 Requisiti identificati
1.3 Standard correlati
2. Requisiti identificati
Requisiti
| Fonte |
Requisito |
3. Standard correlati
- Builddate: 17.07.2022 00:00:00 -Doknr: CELEX:32016R1628
- EULAW_CS -
EULAW_CS
|