+PRÍLOHA XIII
|
PRÍLOHA XIII
PRÍLOHA XIII
POKYNY NA VYKAZOVANIE STABILNÉHO FINANCOVANIA
|
|
ČASŤ I: VŠEOBECNÉ POKYNY
|
|
|
ČASŤ II: POŽADOVANÉ STABILNÉ FINANCOVANIE
|
|
1.
|
Osobitné poznámky
|
|
2.
|
Pokyny týkajúce sa jednotlivých stĺpcov
|
|
3.
|
Pokyny týkajúce sa jednotlivých riadkov
|
|
|
ČASŤ III: DOSTUPNÉ STABILNÉ FINANCOVANIE
|
|
1.
|
Osobitné poznámky
|
|
2.
|
Pokyny týkajúce sa jednotlivých stĺpcov
|
|
3.
|
Pokyny týkajúce sa jednotlivých riadkov
|
|
|
ČASŤ IV: ZJEDNODUŠENÉ POŽADOVANÉ STABILNÉ FINANCOVANIE
|
|
1.
|
Osobitné poznámky
|
|
2.
|
Pokyny týkajúce sa jednotlivých stĺpcov
|
|
3.
|
Pokyny týkajúce sa jednotlivých riadkov
|
|
|
ČASŤ V: ZJEDNODUŠENÉ DOSTUPNÉ STABILNÉ FINANCOVANIE
|
|
1.
|
Osobitné poznámky
|
|
2.
|
Pokyny týkajúce sa jednotlivých stĺpcov
|
|
3.
|
Pokyny týkajúce sa jednotlivých riadkov
|
|
|
ČASŤ VI: NSFR – ZHRNUTIE
|
|
1.
|
Osobitné poznámky
|
|
2.
|
Pokyny týkajúce sa jednotlivých stĺpcov
|
|
3.
|
Pokyny týkajúce sa jednotlivých riadkov
|
ČASŤ I: VŠEOBECNÉ POKYNY
1. Táto príloha zahŕňa pokyny pre vzory pomeru čistého stabilného financovania (NSFR), ktoré obsahujú informácie o položkách požadovaného a dostupného stabilného financovania, na účely vykazovania NSFR, ako sa uvádza v šiestej časti hlave IV nariadenia (EÚ) č. 575/2013 (CRR). Položky, ktoré inštitúcie nemusia vypĺňať, sú vyznačené sivou farbou.
2. V súlade s článkom 415 ods. 1 nariadenia CRR inštitúcie vypĺňajú vzor v mene vykazovania bez ohľadu na skutočnú denomináciu aktív, záväzkov a podsúvahových položiek. Inštitúcie vypĺňajú vzor oddelene v príslušných menách v súlade s článkom 415 ods. 2 nariadenia CRR.
3. Pokiaľ ide o výpočet NSFR, nariadenie CRR odkazuje na koeficienty stabilného financovania. Slovo „koeficient“ v kontexte týchto pokynov označuje číslo od 0 do 1, ktoré po vynásobení sumou zodpovedá váženej sume, t. j. hodnote uvedenej v článku 428c ods. 2 nariadenia CRR.
4. S cieľom zabrániť dvojitému započítaniu inštitúcie nevykazujú aktíva ani záväzky spojené s kolaterálom poskytnutým alebo prijatým ako variačná marža v súlade s článkom 428k ods. 4 a článkom 428ah ods. 2 nariadenia CRR, počiatočná marža a príspevok do fondu pre prípad zlyhania centrálnej protistrany v súlade s článkom 428ag písm. a) a článkom 428ag písm. b) nariadenia CRR.
5. Položky poskytnuté členmi skupiny alebo schémy inštitucionálneho zabezpečenia a rozšírené na nich, ak príslušný orgán udelil povolenie uplatňovať preferenčné zaobchádzanie podľa článku 428 h nariadenia CRR, sa vykazujú v samostatnej kategórii. Vklady vedené v rámci schémy inštitucionálneho zabezpečenia alebo siete družstevných spoločností, ktoré sa považujú za likvidné aktíva, sa vykazujú ako likvidné aktíva v súlade s článkom 428g nariadenia CRR. Ostatné položky v rámci skupiny alebo schémy inštitucionálneho zabezpečenia sa vykazujú v príslušných kategóriách.
6. Na účely vykazovania sa v stĺpcoch označených ako „suma“ vždy vykazuje účtovná hodnota s výnimkou prípadov zmlúv o derivátoch, v prípade ktorých inštitúcie odkazujú na reálnu hodnotu stanovenú v článku 428d ods. 2 nariadenia CRR.
7. Na účely vykazovania podľa meny, na ktorú sa vzťahuje oddelené vykazovanie podľa článku 415 ods. 2 nariadenia CRR, pokiaľ ide o deriváty podľa článku 428d ods. 4 nariadenia CRR, inštitúcie vypočítajú reálnu hodnotu pre každý súbor vzájomného započítavania vo svojej mene vyrovnania. Pre všetky súbory vzájomného započítavania so zodpovedajúcimi menami vyrovnania sa čistá suma vypočíta v súlade s článkom 428k ods. 4 a článkom 428ah ods. 2 nariadenia CRR a vykazuje sa v príslušnej mene, na ktorú sa vzťahuje oddelené vykazovanie. V tejto súvislosti sa pod menou vyrovnania rozumie mena, v ktorej sa dohodlo vyrovnanie súboru vzájomného započítavania. Súbor vzájomného započítavania je skupina pohľadávok a záväzkov vyplývajúcich z derivátových transakcií s protistranou bez ohľadu na to, či sú denominované v inej mene, než je mena vyrovnania. V prípade možnosti voľby z viacerých mien úverová inštitúcia posúdi menu, v ktorej pravdepodobne dôjde k vyrovnaniu, a vykáže informáciu len v danej samostatnej mene.
8. Suma aktív a záväzkov vyplývajúcich z transakcií financovania prostredníctvom cenných papierov (SFT) s jednou protistranou a rovnakým druhom podkladového kolaterálu (likvidné aktíva úrovne 1 alebo likvidné aktíva nepatriace do úrovne 1) podľa delegovaného aktu uvedeného v článku 460 ods. 1 nariadenia CRR sa vykazuje v čistom, keď sa uplatňuje článok 428e nariadenia CRR. V prípade SFT s podkladovými košmi kolaterálu sa menej likvidný kolaterál v rámci danej skupiny kolaterálu chápe ako prvý založený.
9. V súlade s článkom 428ai nariadenia CRR sa malé a menej zložité inštitúcie môžu s predchádzajúcim súhlasom svojho príslušného orgánu rozhodnúť, že vypočítajú svoj NSFR v súlade so zjednodušenou metodikou stanovenou v šiestej časti hlave IV kapitolách 6 a 7 nariadenia CRR. Inštitúcie, ktoré používajú na výpočet pomeru čistého stabilného financovania túto zjednodušenú metodiku, používajú vzory vykazovania C 82.00 a C 83.00. Všetky ostatné inštitúcie používajú vzory vykazovania C 80.00 a C 81.00. Všetky inštitúcie vypĺňajú vzor C 84.00.
ČASŤ II: POŽADOVANÉ STABILNÉ FINANCOVANIE
1.
Osobitné poznámky
10. Inštitúcie vykazujú v príslušnej kategórii všetky aktíva, v prípade ktorých zostávajú konečnými vlastníkmi, aj keď nie sú účtované v ich súvahe. Aktíva, v prípade ktorých inštitúcie nezostávajú konečnými vlastníkmi, sa nevykazujú ani vtedy, ak sú tieto aktíva účtované v ich súvahe. V prípade obrátených repo obchodov, keď vypožičané aktíva nie sú účtované v súvahe, ale banka, ktorá ich prijala, je ich konečným vlastníkom, sa vykáže len peňažná časť alebo kolaterálová časť, ak sa uplatňuje vyšší koeficient požadovaného stabilného financovania.
11. Ak nie je v šiestej časti hlave IV kapitole 4 nariadenia CRR stanovené inak, suma požadovaného stabilného financovania sa v súlade s článkom 428p nariadenia CRR vypočíta vynásobením sumy aktív a podsúvahových položiek koeficientmi požadovaného stabilného financovania.
12. Aktíva, ktoré sú oprávnené ako likvidné aktíva (HQLA – vysokokvalitné likvidné aktíva) v súlade s delegovaným nariadením (EÚ) 2015/61, sa vykazujú ako také bez ohľadu na to, či spĺňajú prevádzkové požiadavky uvedené v článku 8 uvedeného delegovaného nariadenia. Tieto aktíva sa vykazujú v určených stĺpcoch bez ohľadu na ich zostatkovú splatnosť.
13. Všetky aktíva a podsúvahové položky iné ako HQLA sa vykazujú v členení podľa ich zostatkovej splatnosti v súlade s článkom 428q nariadenia CRR. Skupiny splatností súm, štandardných koeficientov a uplatniteľných koeficientov sú tieto:
i)
zostatková splatnosť menej ako šesť mesiacov alebo bez stanovenej splatnosti;
ii)
zostatková splatnosť minimálne šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok;
iii)
zostatková splatnosť jeden rok alebo viac.
14. V súlade s článkom 428q ods. 3 nariadenia CRR inštitúcie pri výpočte zostatkovej splatnosti aktív a podsúvahových položiek iných ako HQLA zohľadňujú opcie na základe predpokladu, že emitent alebo protistrana uplatní každú opciu na predĺženie splatnosti aktíva. Inštitúcia a príslušný orgán zohľadňujú v prípade opcií uplatniteľných podľa vlastného uváženia inštitúcie reputačné faktory, ktoré môžu obmedziť schopnosť inštitúcie neuplatniť opciu, a to najmä vzhľadom na očakávania trhov a klientov, že inštitúcia by mala predĺžiť splatnosť určitých aktív k dátumu ich splatnosti.
15. Pri niektorých položkách inštitúcie vykazujú aktíva podľa stavu a/alebo splatnosti zaťaženosti daného aktíva v súlade s článkom 428p ods. 4, 5 a 6 nariadenia CRR.
16. Schéma rozhodovania pre vzor vykazovania C 80.00 je súčasťou pokynov na stanovenie hodnotiacich kritérií prioritizácie pre priradenie každej vykazovanej položky s cieľom zabezpečiť jednotné a porovnateľné vykazovanie. Samotné prechádzanie schémou rozhodovania nie je dostatočné, t. j. inštitúcie musia vždy dodržať zvyšok pokynov. V záujme zjednodušenia sa v schéme rozhodovania neberú do úvahy súčty, medzisúčty a položky „z toho“; to však neznamená, že sa nemajú tiež vykazovať.
17. Ako sa stanovuje v článku 428p ods. 5 nariadenia CRR, ak inštitúcia opätovne použije alebo opätovne založí aktívum, ktoré bolo vypožičané, a to aj v prípade transakcií financovania prostredníctvom cenných papierov, a ktoré je účtované v podsúvahe, s transakciou, na základe ktorej bolo toto aktívum vypožičané, sa zaobchádza ako so zaťaženou, a to v rozsahu, v akom táto transakcia nemôže dosiahnuť splatnosť bez toho, aby inštitúcia vrátila vypožičané aktívum. Zostatkovou splatnosťou tejto zaťaženosti je vyššia z týchto hodnôt: i) zostatková splatnosť transakcie, pri ktorej boli aktíva vypožičané, a ii) zostatková splatnosť transakcie, pri ktorej boli aktíva opätovne založené.
|
#
|
Položka
|
Rozhodnutie
|
Opatrenie
|
|
1
|
Súbory vzájomného započítavania zmlúv o derivátoch so zápornou reálnou hodnotou bez odpočítania poskytnutého kolaterálu alebo platieb a príjmov zo zúčtovania týkajúcich sa zmien trhového ocenenia týchto zmlúv?
|
Áno
|
ID 1.7.1
|
|
Nie
|
# 2
|
|
2
|
Aktívum alebo podsúvahová položka poskytnutá ako počiatočná marža pre deriváty?
|
Áno
|
ID 1.7.3
|
|
Nie
|
# 3
|
|
3
|
Aktívum alebo podsúvahová položka poskytnutá ako príspevok do fondu pre prípad zlyhania centrálnej protistrany?
|
Áno
|
ID 1.8
|
|
Nie
|
# 4
|
|
4
|
Položka, v prípade ktorej inštitúcia zostáva konečným vlastníkom?
|
Áno
|
# 5
|
|
Nie
|
# 23
|
|
5
|
Aktívum spojené s kolaterálom poskytnutým ako variačná marža pre deriváty?
|
Áno
|
Nevykazuje sa.
|
|
Nie
|
# 6
|
|
6
|
Nesplácané aktíva alebo zlyhané cenné papiere?
|
Áno
|
ID 1.9.3
|
|
Nie
|
# 7
|
|
7
|
Pohľadávky so zúčtovaním v deň uzavretia obchodu?
|
Áno
|
ID 1.9.2
|
|
Nie
|
# 8
|
|
8
|
Vzájomne závislé aktíva?
|
Áno
|
Prideliť do jednej príslušnej položky ID 1.5
|
|
Nie
|
# 9
|
|
9
|
Aktíva v rámci skupiny alebo schémy inštitucionálneho zabezpečenia, v súvislosti s ktorými príslušný orgán povolil preferenčné zaobchádzanie?
|
Áno
|
ID 1.6
|
|
Nie
|
# 10
|
|
10
|
Aktíva centrálnej banky?
|
Áno
|
Prideliť do jednej príslušnej položky ID 1.1
|
|
Nie
|
# 11
|
|
11
|
Likvidné aktíva?
|
Áno
|
# 12
|
|
Nie
|
# 13
|
|
12
|
Likvidné aktíva zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore?
|
Áno
|
ID 1.2.13
|
|
Nie
|
Prideliť do jednej príslušnej položky ID 1.2.1 až 1.2.12
|
|
13
|
Cenné papiere vo forme nelikvidných aktív?
|
Áno
|
Prideliť do jednej príslušnej položky ID 1.3
|
|
Nie
|
# 14
|
|
14
|
Produkty súvahového obchodného financovania?
|
Áno
|
ID 1.4.7
|
|
Nie
|
# 15
|
|
15
|
Derivátové aktíva ovplyvňujúce NSFR?
|
Áno
|
ID 1.7.2
|
|
Nie
|
# 16
|
|
16
|
Úvery?
|
Áno
|
# 17
|
|
Nie
|
# 21
|
|
17
|
Úvery zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore?
|
Áno
|
ID 1.4.4
|
|
Nie
|
# 18
|
|
18
|
Úvery klasifikované ako prevádzkové vklady?
|
Áno
|
ID 1.4.1
|
|
Nie
|
# 19
|
|
19
|
Transakcie financovania prostredníctvom cenných papierov s finančnými klientmi?
|
Áno
|
Prideliť do jednej príslušnej položky ID 1.4.2
|
|
Nie
|
# 20
|
|
20
|
Iné úvery a preddavky pre finančných klientov?
|
Áno
|
ID 1.4.3
|
|
Nie
|
Prideliť do jednej príslušnej položky ID 1.4.5 alebo 1.4.6
|
|
21
|
Fyzicky obchodované komodity?
|
Áno
|
Prideliť do jednej príslušnej položky ID 1.9.1
|
|
Nie
|
# 22
|
|
22
|
Akékoľvek iné aktívum, ktoré nie je zahrnuté do uvedených kategórií?
|
Áno
|
ID 1.9.4
|
|
Nie
|
Nevykazuje sa.
|
|
23
|
Podsúvahová expozícia?
|
Áno
|
# 24
|
|
Nie
|
Nevykazuje sa.
|
|
24
|
Problémová expozícia?
|
Áno
|
ID 1.10.4
|
|
Nie
|
# 25
|
|
25
|
Záväzné facility?
|
Áno
|
# 26
|
|
Nie
|
# 27
|
|
26
|
Záväzné facility, v súvislosti s ktorými príslušný orgán povolil preferenčné zaobchádzanie?
|
Áno
|
ID 1.10.1
|
|
Nie
|
ID 1.10.2
|
|
27
|
Podsúvahová položka obchodného financovania?
|
Áno
|
ID 1.10.3
|
|
Nie
|
# 28
|
|
28
|
Iná podsúvahová expozícia, pre ktorú príslušný orgán stanovil koeficient požadovaného stabilného financovania?
|
Áno
|
ID 1.10.5
|
|
Nie
|
Nevykazuje sa.
|
2.
Pokyny týkajúce sa jednotlivých stĺpcov
|
Stĺpec
|
Odkazy na právne predpisy a pokyny
|
|
0010 – 0030
|
Suma aktív a položiek iných ako HQLA
Ak nie je v šiestej časti hlave IV kapitole 4 nariadenia CRR stanovené inak, inštitúcie vykazujú v stĺpcoch 0010 – 0030 sumu aktív a podsúvahových položiek uvedených v šiestej časti hlave IV kapitole 4 oddiele 2 nariadenia CRR pre každú skupinu splatností.
Suma sa vykazuje v stĺpcoch 0010 – 0030, keď zodpovedajúca položka nie je oprávnená ako likvidné aktívum podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, a to bez ohľadu na to, či spĺňa prevádzkové požiadavky uvedené v článku 8 uvedeného delegovaného nariadenia.
|
|
0040
|
Suma HQLA
Pozri pokyny k stĺpcom 0010 – 0030.
Suma sa vykazuje v stĺpci 0040, keď je zodpovedajúca položka oprávnená ako vysokokvalitné likvidné aktívum podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, a to bez ohľadu na to, či spĺňa prevádzkové požiadavky uvedené v článku 8 uvedeného delegovaného nariadenia.
|
|
0050 – 0080
|
Štandardný koeficient požadovaného stabilného financovania
Šiesta časť hlava IV kapitola 4 oddiel 2 nariadenia CRR
Štandardné koeficienty v stĺpcoch 0050 – 0080 sú tie, ktoré sú stanovené v šiestej časti hlave IV kapitole 4 nariadenia CRR a ktoré by určovali časť sumy aktív a podsúvahových položiek, ktorá je požadovaným stabilným financovaním. Poskytujú sa len na informačné účely a inštitúcie ich nemajú vypĺňať.
|
|
0090 – 0120
|
Uplatniteľný koeficient požadovaného stabilného financovania
Šiesta časť hlava IV kapitola 4 oddiel 2 nariadenia CRR
Inštitúcie vykazujú v stĺpcoch 0090 – 0120 príslušný koeficient uplatniteľný na položky v šiestej časti hlave IV kapitole 4 nariadenia CRR. Výsledkom uplatniteľných koeficientov môžu byť vážené priemerné hodnoty a koeficienty sa vykazujú v desatinnom vyjadrení (t. j. 1,00 pre uplatniteľnú váhu 100 percent alebo 0,50 pre uplatniteľnú váhu 50 percent). Uplatniteľné koeficienty môžu okrem iného odrážať vlastné uváženie spoločnosti a vnútroštátne vlastné uváženia.
|
|
0130
|
Požadované stabilné financovanie:
Inštitúcie vykazujú v stĺpci 0130 požadované stabilné financovanie v súlade so šiestou časťou hlavou IV kapitolou 4 nariadenia CRR.
To sa vypočíta pomocou tohto vzorca:
c0130 = SUM{(c0010 * c0090), (c0020 * c0100), (c0030 * c0110), (c0040 * c0120)}.
|
3.
Pokyny týkajúce sa jednotlivých riadkov
|
Riadok
|
Odkazy na právne predpisy a pokyny
|
|
0010
|
1 POŽADOVANÉ STABILNÉ FINANCOVANIE
Šiesta časť hlava IV kapitola 4 nariadenia CRR
Inštitúcie tu vykazujú položky, na ktoré sa vzťahuje požiadavka na stabilné financovanie v súlade so šiestou časťou hlavou IV kapitolou 4 nariadenia CRR.
|
|
0020
|
1.1. Požadované stabilné financovanie z aktív centrálnej banky
Článok 428r ods. 1 písm. c) a d) a článok 428ad písm. d) nariadenia CRR
Inštitúcie tu vykazujú aktíva centrálnej banky.
V súlade s článkom 428p ods. 7 nariadenia CRR sa môže uplatniť znížený koeficient požadovaného stabilného financovania.
|
|
0030
|
1.1.1. Hotovosť a rezervy v centrálnych bankách a expozície HQLA voči centrálnym bankám
Inštitúcie tu vykazujú hotovosť a rezervy v centrálnych bankách vrátane prebytočných rezerv. Inštitúcie tu vykazujú aj akékoľvek iné expozície voči centrálnym bankám, ktoré sa považujú za likvidné aktíva podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, a to bez ohľadu na to, či spĺňajú prevádzkové požiadavky uvedené v článku 8 uvedeného delegovaného nariadenia.
Minimálne rezervy, ktoré sa nepovažujú za likvidné aktíva podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, sa vykazujú v príslušnom stĺpci „Iné ako HQLA“.
|
|
0040
|
1.1.1.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
Suma vykázaná v položke 1.1.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
|
|
0050
|
1.1.1.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.1.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
|
|
0060
|
1.1.1.3. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.1.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0070
|
1.1.2. Ostatné expozície voči centrálnym bankám iné ako HQLA
Inštitúcie tu vykazujú akékoľvek pohľadávky voči centrálnym bankám iné než pohľadávky vykázané v položke 1.1.1.
|
|
0080
|
1.2. Požadované stabilné financovanie z likvidných aktív
Článok 428r ods. 1 písm. a) a b) až článok 428ae nariadenia CRR
Inštitúcie tu vykazujú likvidné aktíva podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61 bez ohľadu na to, či spĺňajú prevádzkové požiadavky uvedené v článku 8 uvedeného delegovaného nariadenia.
|
|
0090
|
1.2.1. Aktíva úrovne 1 oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 0 %
Inštitúcie tu vykazujú aktíva, ktoré sú oprávnené ako likvidné aktíva úrovne 1, a akcie alebo podielové listy v podnikoch kolektívneho investovania (PKI), ktoré sú oprávnené na zrážku 0 % podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61.
Aktíva zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore financovanom krytými dlhopismi uvedenými v článku 52 ods. 4 smernice 2009/65/ES alebo krytými dlhopismi, ktoré spĺňajú požiadavky na prípustnosť pre zaobchádzanie stanovené v článku 129 ods. 4 alebo 5 nariadenia CRR, sa nevykazujú tu, ale v položke 1.2.13.
|
|
0100
|
1.2.1.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
Suma vykázaná v položke 1.2.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
|
|
0110
|
1.2.1.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.2.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
|
|
0120
|
1.2.1.3. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.2.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0130
|
1.2.2. Aktíva úrovne 1 oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 5 %
Inštitúcie tu vykazujú akcie alebo podielové listy v podnikoch kolektívneho investovania (PKI), ktoré sú oprávnené na zrážku 5 % podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61.
Aktíva zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore financovanom krytými dlhopismi uvedenými v článku 52 ods. 4 smernice 2009/65/ES alebo krytými dlhopismi, ktoré spĺňajú požiadavky na prípustnosť pre zaobchádzanie stanovené v článku 129 ods. 4 alebo 5 nariadenia CRR, sa nevykazujú tu, ale v položke 1.2.13.
|
|
0140
|
1.2.2.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
Suma vykázaná v položke 1.2.2 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
|
|
0150
|
1.2.2.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.2.2 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
|
|
0160
|
1.2.2.3. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.2.2 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0170
|
1.2.3. Aktíva úrovne 1 oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 7 %
Inštitúcie tu vykazujú aktíva, ktoré sú oprávnené ako kryté dlhopisy úrovne 1 s mimoriadne vysokou kvalitou podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61.
Aktíva zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore financovanom krytými dlhopismi uvedenými v článku 52 ods. 4 smernice 2009/65/ES alebo krytými dlhopismi, ktoré spĺňajú požiadavky na prípustnosť pre zaobchádzanie stanovené v článku 129 ods. 4 alebo 5 nariadenia CRR, sa nevykazujú tu, ale v položke 1.2.13.
|
|
0180
|
1.2.3.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
Suma vykázaná v položke 1.2.3 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
|
|
0190
|
1.2.3.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.2.3 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
|
|
0200
|
1.2.3.3. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.2.3 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0210
|
1.2.4. Aktíva úrovne 1 oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 12 %
Inštitúcie tu vykazujú akcie alebo podielové listy v podnikoch kolektívneho investovania (PKI), ktoré sú oprávnené na zrážku 12 % podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61.
Aktíva zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore financovanom krytými dlhopismi uvedenými v článku 52 ods. 4 smernice 2009/65/ES alebo krytými dlhopismi, ktoré spĺňajú požiadavky na prípustnosť pre zaobchádzanie stanovené v článku 129 ods. 4 alebo 5 nariadenia CRR, sa nevykazujú tu, ale v položke 1.2.13.
|
|
0220
|
1.2.4.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
Suma vykázaná v položke 1.2.4 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
|
|
0230
|
1.2.4.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.2.4 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
|
|
0240
|
1.2.4.3. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.2.4, ktorá je zaťažená počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0250
|
1.2.5. Aktíva úrovne 2A oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 15 %
Inštitúcie tu vykazujú aktíva, ktoré sú oprávnené ako aktíva úrovne 2A podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61.
Aktíva zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore financovanom krytými dlhopismi uvedenými v článku 52 ods. 4 smernice 2009/65/ES alebo krytými dlhopismi, ktoré spĺňajú požiadavky na prípustnosť pre zaobchádzanie stanovené v článku 129 ods. 4 alebo 5 nariadenia CRR, sa nevykazujú tu, ale v položke 1.2.13.
|
|
0260
|
1.2.5.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
Suma vykázaná v položke 1.2.5 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
|
|
0270
|
1.2.5.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.2.5, ktorá je zaťažená počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
|
|
0280
|
1.2.5.3. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.2.5 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0290
|
1.2.6. Aktíva úrovne 2A oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 20 %
Inštitúcie tu vykazujú akcie alebo podielové listy v podnikoch kolektívneho investovania (PKI), ktoré sú oprávnené na zrážku 20 % podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61.
Aktíva zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore financovanom krytými dlhopismi uvedenými v článku 52 ods. 4 smernice 2009/65/ES alebo krytými dlhopismi, ktoré spĺňajú požiadavky na prípustnosť pre zaobchádzanie stanovené v článku 129 ods. 4 alebo 5 nariadenia CRR, sa nevykazujú tu, ale v položke 1.2.13.
|
|
0300
|
1.2.6.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
Suma vykázaná v položke 1.2.6 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
|
|
0310
|
1.2.6.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.2.6 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
|
|
0320
|
1.2.6.3. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.2.6 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0330
|
1.2.7. Sekuritizácie úrovne 2B oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 25 %
Inštitúcie tu vykazujú sekuritizácie úrovne 2B, ktoré sú oprávnené na zrážku 25 % podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61.
Aktíva zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore financovanom krytými dlhopismi uvedenými v článku 52 ods. 4 smernice 2009/65/ES alebo krytými dlhopismi, ktoré spĺňajú požiadavky na prípustnosť pre zaobchádzanie stanovené v článku 129 ods. 4 alebo 5 nariadenia CRR, sa nevykazujú tu, ale v položke 1.2.13.
|
|
0340
|
1.2.7.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
Suma vykázaná v položke 1.2.7 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
|
|
0350
|
1.2.7.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.2.7 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
|
|
0360
|
1.2.7.3. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.2.7 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0370
|
1.2.8. Aktíva úrovne 2B oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 30 %
Inštitúcie tu vykazujú kryté dlhopisy s vysokou kvalitou a akcie alebo podielové listy v podnikoch kolektívneho investovania (PKI), ktoré sú oprávnené na zrážku 30 % podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61.
Aktíva zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore financovanom krytými dlhopismi uvedenými v článku 52 ods. 4 smernice 2009/65/ES alebo krytými dlhopismi, ktoré spĺňajú požiadavky na prípustnosť pre zaobchádzanie stanovené v článku 129 ods. 4 alebo 5 nariadenia CRR, sa nevykazujú tu, ale v položke 1.2.13.
|
|
0380
|
1.2.8.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
Suma vykázaná v položke 1.2.8 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
|
|
0390
|
1.2.8.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.2.8 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
|
|
0400
|
1.2.8.3. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.2.8 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0410
|
1.2.9. Aktíva úrovne 2B oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 35 %
Inštitúcie tu vykazujú sekuritizácie úrovne 2B a akcie alebo podielové listy v podnikoch kolektívneho investovania (PKI), ktoré sú oprávnené na zrážku 35 % podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61.
Aktíva zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore financovanom krytými dlhopismi uvedenými v článku 52 ods. 4 smernice 2009/65/ES alebo krytými dlhopismi, ktoré spĺňajú požiadavky na prípustnosť pre zaobchádzanie stanovené v článku 129 ods. 4 alebo 5 nariadenia CRR, sa nevykazujú tu, ale v položke 1.2.13.
|
|
0420
|
1.2.9.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
Suma vykázaná v položke 1.2.9 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
|
|
0430
|
1.2.9.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.2.9 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
|
|
0440
|
1.2.9.3. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.2.9 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0450
|
1.2.10. Aktíva úrovne 2B oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 40 %
Inštitúcie tu vykazujú akcie alebo podielové listy v podnikoch kolektívneho investovania (PKI), ktoré sú oprávnené na zrážku 40 % podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61.
Aktíva zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore financovanom krytými dlhopismi uvedenými v článku 52 ods. 4 smernice 2009/65/ES alebo krytými dlhopismi, ktoré spĺňajú požiadavky na prípustnosť pre zaobchádzanie stanovené v článku 129 ods. 4 alebo 5 nariadenia CRR, sa nevykazujú tu, ale v položke 1.2.13.
|
|
0460
|
1.2.10.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
Suma vykázaná v položke 1.2.10 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
|
|
0470
|
1.2.10.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.2.10 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
|
|
0480
|
1.2.10.3. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.2.10 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0490
|
1.2.11. Aktíva úrovne 2B oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 50 %
Inštitúcie tu vykazujú aktíva úrovne 2B podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61 okrem sekuritizácií úrovne 2B a krytých dlhopisov s vysokou kvalitou.
Aktíva zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore financovanom krytými dlhopismi uvedenými v článku 52 ods. 4 smernice 2009/65/ES alebo krytými dlhopismi, ktoré spĺňajú požiadavky na prípustnosť pre zaobchádzanie stanovené v článku 129 ods. 4 alebo 5 nariadenia CRR, sa nevykazujú tu, ale v položke 1.2.13.
|
|
0500
|
1.2.11.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.2.11 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
|
|
0510
|
1.2.11.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.2.11 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0520
|
1.2.12. Aktíva úrovne 2B oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 55 %
Inštitúcie tu vykazujú akcie alebo podielové listy v podnikoch kolektívneho investovania (PKI), ktoré sú oprávnené na zrážku 55 % podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61.
Aktíva zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore financovanom krytými dlhopismi uvedenými v článku 52 ods. 4 smernice 2009/65/ES alebo krytými dlhopismi, ktoré spĺňajú požiadavky na prípustnosť pre zaobchádzanie stanovené v článku 129 ods. 4 alebo 5 nariadenia CRR, sa nevykazujú tu, ale v položke 1.2.13.
|
|
0530
|
1.2.12.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.2.12 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
|
|
0540
|
1.2.12.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.2.12 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0550
|
1.2.13. Vysokokvalitné likvidné aktíva (HQLA) zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore
Článok 428ag písm. h) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.2 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore financovanom krytými dlhopismi uvedenými v článku 52 ods. 4 smernice 2009/65/ES alebo krytými dlhopismi, ktoré spĺňajú požiadavky na prípustnosť pre zaobchádzanie stanovené v článku 129 ods. 4 alebo 5 nariadenia CRR
|
|
0560
|
1.3. Požadované stabilné financovanie z cenných papierov iných ako likvidné aktíva
Článok 428ag písm. e) a f) nariadenia CRR
Inštitúcie tu vykazujú cenné papiere, ktoré nie sú v stave zlyhania v súlade s článkom 178 nariadenia CRR a ktoré nie sú likvidnými aktívami podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, a to bez ohľadu na to, či spĺňajú prevádzkové požiadavky stanovené v uvedenom nariadení.
|
|
0570
|
1.3.1. Cenné papiere iné ako HQLA a kapitálové cenné papiere obchodované na burze
Článok 428ag písm. e) a f) a článok 428ah ods. 1 písm. b) nariadenia CRR
Suma vykázaná v položke 1.3, ktorá sa vzťahuje na cenné papiere iné ako HQLA, ktoré nie sú kapitálovými cennými papiermi obchodovanými mimo burzy, okrem cenných papierov vykázaných v položke 1.3.3. Kapitálové cenné papiere obchodované na burze sa vykazujú v časovej skupine jeden rok alebo viac ako jeden rok.
|
|
0580
|
1.3.1.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.3.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
|
|
0590
|
1.3.1.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.3.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0600
|
1.3.2. Cenné papiere iné ako HQLA, ktoré sú kapitálovými cennými papiermi obchodovanými mimo burzy
Článok 428ah ods. 1 písm. b) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.3, ktorá sa vzťahuje na kapitálový cenný papier obchodovaný mimo burzy, okrem cenných papierov vykázaných v položke 1.3.3.
|
|
0610
|
1.3.3. Cenné papiere iné ako HQLA zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore
Článok 428ag písm. h) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.3 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore financovanom krytými dlhopismi uvedenými v článku 52 ods. 4 smernice 2009/65/ES alebo krytými dlhopismi, ktoré spĺňajú požiadavky na prípustnosť pre zaobchádzanie stanovené v článku 129 ods. 4 alebo 5 nariadenia CRR
|
|
0620
|
1.4. Požadované stabilné financovanie z úverov
Inštitúcie tu vykazujú peniaze splatné z úverov, ktoré nie sú v stave zlyhania v súlade s článkom 178 nariadenia CRR.
Ako sa stanovuje v článku 428q ods. 4 nariadenia CRR, v prípade amortizácie úverov so zostatkovou zmluvnou splatnosťou jeden rok alebo viac sa s akoukoľvek časťou, ktorej splatnosť nastane o menej ako šesť mesiacov, zaobchádza tak, ako by mala zostatkovú splatnosť menej ako šesť mesiacov, a s akoukoľvek časťou, ktorej splatnosť nastane najskôr o šesť mesiacov, ale skôr ako o jeden rok, tak, ako by mala zostatkovú splatnosť aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok.
|
|
0630
|
1.4.1. Prevádzkové vklady
Článok 428ad písm. b) a článok 428ah ods. 1 písm. b) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.4 a súvisiaca s prevádzkovými vkladmi podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61
|
|
0640
|
1.4.2. Transakcie financovania prostredníctvom cenných papierov s finančnými klientmi
Článok 428e, článok 428r ods. 1 písm. g) a článok 428 s ods. 1 písm. b) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.4 a súvisiaca s peniazmi splatnými z transakcií financovania prostredníctvom cenných papierov s finančnými klientmi
|
|
0650
|
1.4.2.1. Zabezpečené kolaterálom vo forme aktív úrovne 1 oprávnených na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 0 %
Článok 428r ods. 1 písm. g), článok 428ad písm. d) a článok 428ah ods. 1 písm. b) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.4.2 a súvisiaca s transakciami zabezpečenými kolaterálom vo forme aktív úrovne 1 oprávnených na zrážku 0 % podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61
|
|
0660
|
1.4.2.1.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
Suma vykázaná v položke 1.4.2.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
|
|
0670
|
1.4.2.1.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.4.2.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
|
|
0680
|
1.4.2.1.3. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.4.2.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0690
|
1.4.2.2. Zabezpečené kolaterálom vo forme iných aktív
Článok 428 s ods. 1 písm. b), článok 428ad písm. d) a článok 428ah ods. 1 písm. b) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.4.2 a súvisiaca s transakciami zabezpečenými kolaterálom vo forme iných aktív ako aktív úrovne 1 oprávnených na zrážku 0 % podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61
|
|
0700
|
1.4.2.2.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
Suma vykázaná v položke 1.4.2.2 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
|
|
0710
|
1.4.2.2.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.4.2.2 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
|
|
0720
|
1.4.2.2.3. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.4.2.2 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0730
|
1.4.3. Iné úvery a preddavky pre finančných klientov
Článok 428v písm. a) a článok 428ad písm. d) bod iii) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.4 a vyplývajúca z iných úverov a preddavkov pre finančných klientov nevykázaných v položkách 1.4.1 a 1.4.2.
|
|
0740
|
1.4.4. Aktíva zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore
Článok 428ag písm. h) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.4 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac v krycom súbore financovanom krytými dlhopismi uvedenými v článku 52 ods. 4 smernice 2009/65/ES alebo krytými dlhopismi, ktoré spĺňajú požiadavky na prípustnosť pre zaobchádzanie stanovené v článku 129 ods. 4 alebo 5 nariadenia CRR
|
|
0750
|
1.4.5. Úvery pre nefinančných klientov iných ako centrálne banky, ak sa týmto úverom priradí riziková váha 35 % alebo menej
Článok 428ad písm. c) a článok 428af nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.4 a súvisiaca s úvermi zabezpečenými hypotékami na nehnuteľný majetok určený na bývanie alebo úvermi na nehnuteľný majetok určený na bývanie plne zaručenými oprávneným poskytovateľom zabezpečenia, ako sa uvádza v článku 129 ods. 1 písm. e) nariadenia CRR, s výnimkou úverov poskytnutých finančným klientom a úverov uvedených v článkoch 428r až 428ad nariadenia CRR za predpokladu, že týmto úverom je v súlade s treťou časťou hlavou II kapitolou 2 nariadenia CRR priradená riziková váha 35 % alebo menej
|
|
0760
|
1.4.5.0.1. Z toho hypotéky na nehnuteľný majetok určený na bývanie
Suma vykázaná v položke 1.4.5 a súvisiaca s expozíciami zabezpečenými hypotékami na nehnuteľný majetok určený na bývanie
|
|
0770
|
1.4.5.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
Suma vykázaná v položke 1.4.5 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
|
|
0780
|
1.4.5.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.4.5 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
|
|
0790
|
1.4.5.3. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.4.5 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0800
|
1.4.6. Ostatné úvery pre nefinančných klientov iných ako centrálne banky
Článok 428ad písm. c) a článok 428ag písm. c) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.4.5 a súvisiaca s úvermi pre nefinančných klientov iných ako centrálne banky s rizikovou váhou viac ako 35 % priradenou v súlade s treťou časťou hlavou II kapitolou 2 nariadenia CRR
|
|
0810
|
1.4.6.0.1 Z toho hypotéky na nehnuteľný majetok určený na bývanie
Suma vykázaná v položke 1.4.6 a súvisiaca s expozíciami zabezpečenými hypotékami na nehnuteľný majetok určený na bývanie
|
|
0820
|
1.4.6.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.4.6 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
|
|
0830
|
1.4.6.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.4.6 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0840
|
1.4.7. Produkty súvahového obchodného financovania
Článok 428v písm. b), článok 428ad písm. e) a článok 428ag písm. d) nariadenia CRR; suma týkajúca sa produktov súvisiacich so súvahovým obchodným financovaním
|
|
0850
|
1.5. Požadované stabilné financovanie zo vzájomne závislých aktív
Článok 428f a článok 428r ods. 1 písm. f) nariadenia CRR;
Inštitúcie tu vykazujú aktíva, ktoré sú vzájomne závislé so záväzkami v súlade s článkom 428f nariadenia CRR.
|
|
0860
|
1.5.1. Centralizované regulované úspory
Článok 428f ods. 2 písm. a) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.5 a súvisiaca s centralizovanými regulovanými úsporami
|
|
0870
|
1.5.2. Podporné úvery a kreditné facility a nástroje likvidity
Článok 428f ods. 2 písm. b) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.5 a súvisiaca s podpornými úvermi a kreditnými facilitami a nástrojmi likvidity
|
|
0880
|
1.5.3. Oprávnené kryté dlhopisy
Článok 428f ods. 2 písm. c) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.5 a súvisiaca s oprávnenými krytými dlhopismi
|
|
0890
|
1.5.4. Derivátové zúčtovacie aktivity klientov
Článok 428f ods. 2 písm. d) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.5 a súvisiaca s derivátovými zúčtovacími aktivitami klientov
|
|
0900
|
1.5.5. Iné
Článok 428f ods. 1 nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.5 a súvisiaca s aktívami, ktoré nie sú uvedené v položkách 1.5.1 až 1.5.4.
|
|
0910
|
1.6. Požadované stabilné financovanie z aktív v rámci skupiny alebo schémy inštitucionálneho zabezpečenia, ak sa na ne vzťahuje preferenčné zaobchádzanie
Inštitúcie tu vykazujú aktíva, v prípade ktorých príslušné orgány povolili preferenčné zaobchádzanie v súlade s článkom 428 h nariadenia CRR.
|
|
0920
|
1.7. Požadované stabilné financovanie z derivátov
Článok 428d, článok 428 s ods. 2, článok 428ag písm. a) a článok 428ah ods. 2 nariadenia CRR
Inštitúcie tu vykazujú sumu požadovaného stabilného financovania vyplývajúceho z derivátov.
|
|
0930
|
1.7.1. Požadované stabilné financovanie pre derivátové záväzky
Suma vykázaná v položke 1.7, ktorá je absolútnou reálnou hodnotou súborov vzájomného započítavania so zápornou reálnou hodnotou vypočítanou v súlade s článkom 428 s ods. 2 nariadenia CRR
|
|
0940
|
1.7.2. Derivátové aktíva ovplyvňujúce NSFR
Článok 428d nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.7, ktorá sa vypočítava ako kladný rozdiel medzi súbormi vzájomného započítavania vypočítaný v súlade s článkom 428ah ods. 2 nariadenia CRR
|
|
0950
|
1.7.3. Poskytnutá počiatočná marža
Článok 428ag písm. a) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.7 a súvisiaca s počiatočnou maržou pre zmluvy o derivátoch
|
|
0960
|
1.8. Požadované stabilné financovanie z príspevkov do fondu pre prípad zlyhania centrálnej protistrany
Článok 428ag písm. b) nariadenia CRR
Inštitúcie tu vykazujú položky poskytnuté ako príspevok do fondu pre prípad zlyhania centrálnej protistrany.
|
|
0970
|
1.9. Požadované stabilné financovanie z iných aktív
Inštitúcie tu vykazujú akékoľvek aktívum, ktoré nie je uvedené v položkách 1.1 až 1.8.
|
|
0980
|
1.9.1. Fyzicky obchodované komodity
Článok 428ag písm. g) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.9 a súvisiaca s fyzicky obchodovanými komoditami
Táto položka nezahŕňa komoditné deriváty, ktoré patria do položky 1.7.
|
|
0990
|
1.9.1.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.9.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
|
|
1000
|
1.9.1.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.9.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
1010
|
1.9.2. Pohľadávky so zúčtovaním v deň uzavretia obchodu
Článok 428r ods. 1 písm. e) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.9 a súvisiaca s pohľadávkami so zúčtovaním v deň uzavretia obchodu
|
|
1020
|
1.9.3. Nesplácané aktíva
Článok 428ah ods. 1 písm. b) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.9 a súvisiaca s nesplácanými aktívami
|
|
1030
|
1.9.4. Ostatné aktíva
Článok 428ah ods. 1 písm. b) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.9 a súvisiaca s aktívami, ktoré nie sú uvedené v položkách 1.9.1 až 1.9.3
|
|
1040
|
1.10. Požadované stabilné financovanie z podsúvahových položiek
Inštitúcie tu vykazujú sumu podsúvahových položiek, ktoré nie sú uvedené v bodoch 1.1 až 1.9 a na ktoré sa vzťahujú požiadavky na stabilné financovanie.
|
|
1050
|
1.10.1. Záväzné facility v rámci skupiny alebo schémy inštitucionálneho zabezpečenia, ak sa na ne vzťahuje preferenčné zaobchádzanie
Suma vykázaná v položke 1.10 a súvisiaca so záväznými facilitami, v prípade ktorých príslušné orgány povolili preferenčné zaobchádzanie v súlade s článkom 428 h nariadenia CRR
|
|
1060
|
1.10.2. Záväzné facility
Článok 428 s ods. 1 písm. c) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.10 a súvisiaca so záväznými facilitami podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, ktoré nie sú vykázané v položke 1.9.1
|
|
1070
|
1.10.3. Podsúvahové položky obchodného financovania
Článok 428 s ods. 1 písm. d), článok 428u a článok 428v písm. c) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.10 a týkajúca sa produktu súvisiaceho s podsúvahovým obchodným financovaním, ako sa uvádza v prílohe I k nariadeniu CRR
|
|
1080
|
1.10.4. Problémové podsúvahové položky
Článok 428ah ods. 1 písm. b) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.10 a súvisiaca s problémovými podsúvahovými expozíciami
|
|
1090
|
1.10.5. Iné podsúvahové expozície, pre ktoré príslušný orgán stanovil koeficienty požadovaného stabilného financovania
Suma vykázaná v položke 1.10, ktorá patrí medzi podsúvahové expozície, pre ktoré príslušný orgán stanovil koeficienty požadovaného stabilného financovania v súlade s článkom 428p ods. 10 nariadenia CRR
|
ČASŤ III: DOSTUPNÉ STABILNÉ FINANCOVANIE
1.
Osobitné poznámky
18. Všetky záväzky a vlastné zdroje sa vykazujú v členení podľa ich zostatkovej splatnosti v súlade s článkom 428j nariadenia CRR. Skupiny splatností súm, štandardných koeficientov dostupného stabilného financovania a uplatniteľných koeficientov dostupného stabilného financovania sú tieto:
i)
zostatková splatnosť menej ako šesť mesiacov alebo bez stanovenej splatnosti;
ii)
zostatková splatnosť minimálne šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok;
iii)
zostatková splatnosť jeden rok alebo viac.
19. Ak nie je v článkoch 428k až 428n nariadenia CRR stanovené inak, na všetky záväzky so zostatkovou splatnosťou jeden rok alebo viac sa v súlade s článkom 428o nariadenia CRR uplatňuje koeficient dostupného stabilného financovania 100 %.
20. Všetky netermínované vklady sa vykazujú v skupine, ktorá sa vzťahuje na záväzky so zostatkovou splatnosťou menej ako šesť mesiacov.
21. Podľa článku 428j ods. 2 nariadenia CRR inštitúcie pri určovaní zostatkovej splatnosti záväzku alebo vlastných zdrojov zohľadňujú existujúce opcie. Robia tak na základe predpokladu, že protistrana uplatní kúpne opcie k najskoršiemu možnému dátumu. Inštitúcia a príslušné orgány zohľadňujú v prípade opcií uplatniteľných podľa vlastného uváženia inštitúcie reputačné faktory, ktoré môžu obmedziť schopnosť inštitúcie neuplatniť opciu, a to najmä vzhľadom na očakávania trhu, že inštitúcie by mali splatiť určité záväzky pred ich splatnosťou.
22. Okrem toho, ako sa stanovuje v článku 428o nariadenia CRR, v prípade položiek dodatočného kapitálu Tier 1, položiek kapitálu Tier 2 a všetkých ostatných kapitálových nástrojov s explicitnými alebo vloženými opciami, ktoré by v prípade uplatnenia (aj keď sa ešte neuplatnili k referenčnému dátumu vykazovania) znížili efektívnu zostatkovú splatnosť k referenčnému dátumu vykazovania na menej ako jeden rok, sa nesmie stanoviť koeficient dostupného stabilného financovania 100 %.
23. Podľa článku 428j ods. 3 nariadenia CRR inštitúcie zaobchádzajú s vkladmi s pevnou výpovednou lehotou podľa ich výpovednej lehoty a s termínovanými vkladmi podľa ich zostatkovej splatnosti. Odchylne od odseku 21 inštitúcie s cieľom určiť zostatkovú splatnosť termínovaných retailových vkladov nezohľadňujú možnosti predčasného výberu, ak je vkladateľ povinný uhradiť významnú sankciu stanovenú v článku 25 ods. 4 delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61 za predčasné výbery, ktoré sa uskutočnia do jedného roka.
24. Schéma rozhodovania pre vzor vykazovania C 81.00 je súčasťou pokynov na stanovenie hodnotiacich kritérií prioritizácie pre priradenie každej vykazovanej položky s cieľom zabezpečiť jednotné a porovnateľné vykazovanie. Samotné prechádzanie schémou rozhodovania nie je dostatočné, t. j. inštitúcie musia vždy dodržať zvyšok pokynov. V záujme zjednodušenia sa v schéme rozhodovania neberú do úvahy súčty, medzisúčty a položky „z toho“; to však neznamená, že sa nemajú tiež vykazovať.
|
#
|
Položka
|
Rozhodnutie
|
Opatrenie
|
|
1
|
Vlastný kapitál Tier 1?
|
Áno
|
ID 2.1.1
|
|
Nie
|
# 2
|
|
2
|
Dodatočný kapitál Tier 1?
|
Áno
|
ID 2.1.2
|
|
Nie
|
# 3
|
|
3
|
Kapitál Tier 2?
|
Áno
|
ID 2.1.3
|
|
Nie
|
# 4
|
|
4
|
Ostatné kapitálové nástroje?
|
Áno
|
ID 2.1.4
|
|
Nie
|
# 5
|
|
5
|
Záväzok spojený s kolaterálom prijatým ako variačná marža pre deriváty?
|
Áno
|
Nevykazuje sa.
|
|
Nie
|
# 6
|
|
6
|
Záväzky so zúčtovaním v deň uzavretia obchodu?
|
Áno
|
ID 2.9.1
|
|
Nie
|
# 7
|
|
7
|
Vzájomne závislý záväzok?
|
Áno
|
Prideliť do jednej príslušnej položky ID 2.8
|
|
Nie
|
# 8
|
|
8
|
Záväzky a záväzné facility v rámci skupiny alebo schémy inštitucionálneho zabezpečenia, v súvislosti s ktorými príslušný orgán povolil preferenčné zaobchádzanie?
|
Áno
|
ID 2.4
|
|
Nie
|
# 9
|
|
9
|
Derivátové záväzky ovplyvňujúce NSFR?
|
Áno
|
ID 2.7
|
|
Nie
|
# 10
|
|
10
|
Odložené daňové záväzky?
|
Áno
|
ID 2.9.2
|
|
Nie
|
# 11
|
|
11
|
Menšinové účasti?
|
Áno
|
ID 2.9.3
|
|
Nie
|
# 12
|
|
12
|
Stabilné retailové vklady?
|
Áno
|
ID 2.2.1
|
|
Nie
|
# 13
|
|
13
|
Iné retailové vklady?
|
Áno
|
ID 2.2.2
|
|
Nie
|
# 14
|
|
14
|
Záväzky, pri ktorých nie je možné určiť protistranu?
|
Áno
|
ID 2.6
|
|
Nie
|
# 15
|
|
15
|
Záväzky poskytnuté centrálnymi bankami?
|
Áno
|
Prideliť do ID 2.5.1 alebo 2.5.2
|
|
Nie
|
# 16
|
|
16
|
Záväzky poskytnuté finančnými klientmi?
|
Áno
|
Prideliť do jednej príslušnej položky ID 2.5.3
|
|
Nie
|
# 17
|
|
17
|
Záväzky od nefinančných klientov iných ako centrálne banky?
|
Áno
|
Prideliť do príslušnej položky ID 2.3
|
|
Nie
|
# 18
|
|
18
|
Akékoľvek iné záväzky, ktoré nie sú zahrnuté do uvedených kategórií?
|
Áno
|
ID 2.9.4
|
|
Nie
|
Nevykazuje sa.
|
2.
Pokyny týkajúce sa jednotlivých stĺpcov
|
Stĺpec
|
Odkazy na právne predpisy a pokyny
|
|
0010 – 0030
|
Suma
Inštitúcie vykazujú v stĺpcoch 0010 – 0030 sumu záväzkov a vlastných zdrojov pridelených do príslušnej skupiny zostatkových splatností.
|
|
0040 – 0060
|
Štandardný koeficient dostupného stabilného financovania
Štandardné koeficienty v stĺpcoch 0040 – 0060 sú tie, ktoré sú stanovené v šiestej časti hlave IV kapitole 3 nariadenia CRR a ktoré by určovali časť sumy záväzkov a vlastných zdrojov, ktorá predstavuje dostupné stabilné financovanie. Poskytujú sa len na informačné účely a inštitúcie ich nemajú vypĺňať.
|
|
0070 – 0090
|
Uplatniteľný koeficient dostupného stabilného financovania
Šiesta časť hlava IV kapitoly 2 a 3 nariadenia CRR
Inštitúcie vykazujú v stĺpcoch 0070 – 0090 uplatniteľné koeficienty dostupného stabilného financovania uvedené v šiestej časti hlave IV kapitole 3 nariadenia CRR ako váhy, ktoré by po vynásobení sumou záväzkov alebo vlastných zdrojov určovali výšku príslušného dostupného stabilného financovania. Výsledkom uplatniteľných koeficientov môžu byť vážené priemerné hodnoty a koeficienty sa vykazujú v desatinnom vyjadrení (t. j. 1,00 pre uplatniteľnú váhu 100 percent alebo 0,50 pre uplatniteľnú váhu 50 percent). Uplatniteľné koeficienty môžu okrem iného odrážať vlastné uváženie spoločnosti a vnútroštátne vlastné uváženia.
|
|
0100
|
Dostupné stabilné financovanie
Inštitúcie vykazujú v stĺpci 0100 hodnotu dostupného stabilného financovania v súlade s vymedzením uvedeným v článku 428i nariadenia CRR.
To sa vypočíta pomocou tohto vzorca:
c0100 = SUM{(c0010 * c0070), (c0020 * c0080), (c0030 * c0090)}.
|
3.
Pokyny týkajúce sa jednotlivých riadkov
|
Riadok
|
Odkazy na právne predpisy a pokyny
|
|
0010
|
2. DOSTUPNÉ STABILNÉ FINANCOVANIE
Šiesta časť hlava IV kapitola 3 nariadenia CRR
|
|
0020
|
2.1. Dostupné stabilné financovanie z kapitálových položiek a nástrojov
Inštitúcie tu vykazujú súčet položiek vykázaných v bodoch 2.1.1 až 2.1.4.
|
|
0030
|
2.1.1. Vlastný kapitál Tier 1
Článok 428o písm. a) nariadenia CRR; položky vlastného kapitálu Tier 1 pred uplatnením prudenciálnych filtrov, odpočtov a výnimiek alebo alternatív stanovených v článkoch 32 až 36, 48, 49 a 79 nariadenia CRR
|
|
0040
|
2.1.2. Dodatočný kapitál Tier 1
Článok 428o písm. b) a článok 428k ods. 3 písm. d) nariadenia CRR; položky dodatočného kapitálu Tier 1 pred uplatnením odpočtov a výnimiek stanovených v článkoch 56 a 79 nariadenia CRR
|
|
0050
|
2.1.3. Kapitál Tier 2
Článok 428o písm. c) a článok 428k ods. 3 písm. d) nariadenia CRR; položky kapitálu Tier 2 pred uplatnením odpočtov a výnimiek stanovených v článkoch 66 a 79 nariadenia CRR, ktoré majú k referenčnému dátumu vykazovania zostatkovú splatnosť jeden rok alebo viac
|
|
0060
|
2.1.4. Ostatné kapitálové nástroje
Článok 428o písm. d) a článok 428k ods. 3 písm. d) nariadenia CRR; ostatné kapitálové nástroje so zostatkovou splatnosťou k referenčnému dátumu vykazovania jeden rok alebo viac
|
|
0070
|
2.2. Dostupné stabilné financovanie z retailových vkladov
Inštitúcie tu vykazujú súčet položiek vykázaných v bodoch 2.2.1 a 2.2.2. Táto položka zahŕňa nezabezpečené aj zabezpečené záväzky.
|
|
0080
|
2.2.0.1. Z toho retailové dlhopisy
Článok 428i nariadenia CRR
Inštitúcie tu vykazujú dlhopisy a ostatné emitované dlhové cenné papiere, ktoré sa predávajú výlučne na retailovom trhu a vedú sa na retailovom účte. Tieto retailové dlhopisy sa vykazujú aj v rámci príslušnej kategórie retailových vkladov ako „stabilné retailové vklady“ alebo „iné retailové vklady“ v položkách 2.2.1 a 2.2.2.
|
|
0090
|
2.2.1. Stabilné retailové vklady
Článok 428n nariadenia CRR
Inštitúcie vykazujú časť súm retailových vkladov krytú systémom ochrany vkladov v súlade so smernicou 94/19/ES alebo smernicou 2014/49/EÚ alebo rovnocenným systémom ochrany vkladov v tretej krajine, ktorá je buď súčasťou zriadeného vzťahu, v rámci ktorého je výber vysoko nepravdepodobný, alebo je vedená na transakčnom účte v súlade s článkom 24 ods. 2, resp. ods. 3 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2015/61, ak:
uvedené vklady nespĺňajú kritériá pre vyššiu mieru záporných peňažných tokov v súlade s článkom 25 ods. 2, 3 alebo 5 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2015/61, pričom v takom prípade sa vykazujú ako „iné retailové vklady“, alebo
uvedené vklady neboli prijaté v tretích krajinách, pri ktorých sa uplatňuje vyšší záporný peňažný tok v súlade s článkom 25 ods. 5 delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, pričom v takom prípade sa vykazujú ako „iné retailové vklady“.
|
|
0100
|
2.2.0.2. Z toho s významnou sankciou za predčasný výber
Článok 428j ods. 3 nariadenia CRR
Stabilné retailové vklady, ktoré možno vybrať predčasne do jedného roka po tom, ako sa zaplatí sankcia, ktorá bola posúdená ako významná v súlade s článkom 25 ods. 4 delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61
|
|
0110
|
2.2.2 Iné retailové vklady
Článok 428m nariadenia CRR
Inštitúcie vykazujú sumu iných retailových vkladov, ako sú vklady, ktoré sú zaznamenané ako „stabilné retailové vklady“ v položke 2.2.1.
|
|
0120
|
2.2.0.3. Z toho s významnou sankciou za predčasný výber
„Iné retailové vklady“, ktoré možno vybrať predčasne do jedného roka po tom, ako sa zaplatí sankcia, ktorá bola posúdená ako významná v súlade s článkom 25 ods. 4 delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61
|
|
0130
|
2.3 Dostupné stabilné financovanie od iných nefinančných klientov (okrem centrálnych bánk)
Článok 428l nariadenia CRR; záväzky poskytnuté veľkoobchodnými nefinančnými klientmi (okrem centrálnych bánk)
Inštitúcie tu vykazujú súčet položiek vykázaných v bodoch 2.3.1 až 2.3.6.
|
|
0140
|
2.3.0.1. Z toho transakcie financovania prostredníctvom cenných papierov
Článok 428e, článok 428r ods. 1 písm. g) a článok 428 s ods. 1 písm. b) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 2.3. a súvisiaca s peniazmi splatnými z transakcií financovania prostredníctvom cenných papierov s nefinančnými klientmi
|
|
0150
|
2.3.0.2. Z toho prevádzkové vklady
Suma vykázaná v položke 2.3, ktorá sa poskytuje vo forme prevádzkových vkladov a vyžaduje sa na poskytovanie prevádzkových služieb, ako sa stanovuje v článku 27 delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61
|
|
0160
|
2.3.1. Záväzky poskytnuté ústrednou vládou členského štátu alebo tretej krajiny
Článok 428l písm. b) bod i) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 2.3, ktorú poskytuje ústredná vláda členského štátu alebo tretej krajiny
|
|
0170
|
2.3.2. Záväzky poskytnuté regionálnymi vládami alebo miestnymi orgánmi členského štátu alebo tretej krajiny
Článok 428l písm. b) bod ii) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 2.3, ktorú poskytujú regionálne vlády alebo miestne orgány členského štátu alebo tretej krajiny
|
|
0180
|
2.3.3. Záväzky poskytnuté subjektmi verejného sektora členského štátu alebo tretej krajiny
Článok 428l písm. b) bod iii) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 2.3, ktorú poskytujú subjekty verejného sektora členského štátu alebo tretej krajiny
|
|
0190
|
2.3.4. Záväzky poskytnuté multilaterálnymi rozvojovými bankami a medzinárodnými organizáciami
Článok 428l písm. b) bod iv) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 2.3, ktorú poskytujú multilaterálne rozvojové banky a medzinárodné organizácie
|
|
0200
|
2.3.5. Záväzky poskytnuté nefinančnými podnikovými klientmi
Článok 428l písm. b) bod v) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 2.3, ktorú poskytujú nefinanční podnikoví klienti
|
|
0210
|
2.3.6. Záväzky poskytnuté úverovými združeniami, osobnými investičnými spoločnosťami a klientmi, ktorí sú sprostredkovateľmi vkladov
Článok 428l písm. b) bod vi) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 2.3, ktorú poskytujú úverové združenia, osobné investičné spoločnosti a klienti, ktorí sú sprostredkovateľmi vkladov
|
|
0220
|
2.4 Dostupné stabilné financovanie zo záväzkov a záväzných facilít v rámci skupiny alebo schémy inštitucionálneho zabezpečenia, ak sa na ne vzťahuje preferenčné zaobchádzanie
Článok 428 h nariadenia CRR. Inštitúcie tu vykazujú záväzky a záväzné facility, v súvislosti s ktorými príslušný orgán povolil preferenčné zaobchádzanie uvedené v článku 428 h nariadenia CRR.
|
|
0230
|
2.5 Dostupné stabilné financovanie od finančných klientov a centrálnych bánk
Inštitúcie tu vykazujú súčet položiek vykázaných v bodoch 2.5.1 až 2.5.3.
|
|
0240
|
2.5.0.1 Z toho netermínované vklady, ktoré člen siete poskytuje centrálnej inštitúcii
Článok 428g nariadenia CRR
Centrálne inštitúcie v schémach inštitucionálneho zabezpečenia alebo v sieťach družstevných spoločností vykazujú netermínované vklady prijaté inštitúciami patriacimi do danej schémy inštitucionálneho zabezpečenia alebo siete družstevných spoločností, s ktorými vkladajúca inštitúcia zaobchádza ako s likvidnými aktívami v súlade s článkom 16 delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61.
|
|
0250
|
2.5.1. Záväzky poskytnuté ECB alebo centrálnou bankou členského štátu
Článok 428k ods. 3 písm. c) bod i) a článok 428l písm. c) bod i) nariadenia CRR; záväzky poskytnuté ECB alebo centrálnou bankou členského štátu bez ohľadu na to, či sa týkajú transakcií financovania prostredníctvom cenných papierov alebo nie
|
|
0260
|
2.5.2. Záväzky poskytnuté centrálnou bankou tretej krajiny
Článok 428k ods. 3 písm. c) bod ii) a článok 428l písm. c) bod ii) nariadenia CRR; záväzky poskytnuté centrálnou bankou tretej krajiny bez ohľadu na to, či sa týkajú transakcií financovania prostredníctvom cenných papierov alebo nie
|
|
0270
|
2.5.3. Záväzky poskytnuté finančnými klientmi
Článok 428k ods. 3 písm. c) bod iii) a článok 428l písm. c) bod iii) nariadenia CRR; záväzky poskytnuté finančnými klientmi bez ohľadu na to, či sa týkajú transakcií financovania prostredníctvom cenných papierov alebo nie
|
|
0280
|
2.5.3.1. Prevádzkové vklady
Článok 428l písm. a) nariadenia CRR
Inštitúcie tu vykazujú časť prevádzkových vkladov od finančných klientov v súlade s článkom 27 delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, ktorá je potrebná na poskytovanie prevádzkových služieb. Vklady vyplývajúce zo vzťahu korešpondenčného bankovníctva alebo z poskytovania služieb prime brokerage sa považujú za neprevádzkové vklady, ako sa stanovuje v článku 27 ods. 5 delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, a vykazujú sa v položke 2.5.3.3.
Prevádzkové vklady podľa článku 27 ods. 1 písm. c) delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2015/61 sa nevykazujú tu, ale v položke 2.3. „Dostupné stabilné financovanie od iných nefinančných klientov (okrem centrálnych bánk)“.
Časť prevádzkových vkladov, ktorá presahuje sumu potrebnú na poskytovanie prevádzkových služieb, sa nevykazuje tu, ale v položke 2.5.3.2.
|
|
0290
|
2.5.3.2. Nadbytočné prevádzkové vklady
Inštitúcie tu vykazujú tú časť prevádzkových vkladov od finančných klientov, ktorá presahuje výšku prevádzkových vkladov potrebných na poskytovanie prevádzkových služieb.
Prevádzkové vklady podľa článku 27 ods. 1 písm. c) delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2015/61 sa nevykazujú tu, ale v položke 2.3. „Dostupné stabilné financovanie od iných nefinančných klientov (okrem centrálnych bánk)“.
|
|
0300
|
2.5.3.3. Ostatné záväzky
Inštitúcie tu vykazujú záväzky, ktoré poskytol finančný klient, ktoré nie sú prevádzkovými vkladmi a v prípade ktorých je možné identifikovať protistranu.
Časť prevádzkových vkladov, ktorá presahuje výšku prevádzkových vkladov potrebných na poskytovanie prevádzkových služieb, sa nevykazuje tu, ale v položke 2.5.3.2.
|
|
0310
|
2.6 Dostupné stabilné financovanie z poskytnutých záväzkov, pri ktorých nie je možné určiť protistranu
Článok 428k ods. 3 písm. d) a článok 428l písm. d) nariadenia CRR
Inštitúcie tu vykazujú záväzky, pri ktorých nie je možné určiť protistranu, vrátane emitovaných cenných papierov, pri ktorých nie je možné identifikovať držiteľa.
|
|
0320
|
2.7 Dostupné stabilné financovanie z čistých derivátových záväzkov
Záporný rozdiel medzi súbormi vzájomného započítavania vypočítaný v súlade s článkom 428k ods. 4 nariadenia CRR
|
|
0330
|
2.8 Dostupné stabilné financovanie zo vzájomne závislých záväzkov
Inštitúcie tu vykazujú záväzky, ktoré sú vzájomne závislé s aktívami v súlade s článkom 428f nariadenia CRR. Inštitúcie tu vykazujú súčet položiek 2.8.1 až 2.8.5.
|
|
0340
|
2.8.1. Centralizované regulované úspory
Záväzky súvisiace s centralizovanými regulovanými úsporami, ktoré sa majú považovať za vzájomne závislé s aktívami v súlade s článkom 428f ods. 2 písm. a) nariadenia CRR
|
|
0350
|
2.8.2. Podporné úvery a príslušné kreditné facility a nástroje likvidity
Záväzky súvisiace s podpornými úvermi a kreditnými facilitami a nástrojmi likvidity, ktoré sú vzájomne závislé s aktívami v súlade s článkom 428f ods. 2 písm. b) nariadenia CRR
|
|
0360
|
2.8.3. Oprávnené kryté dlhopisy
Záväzky súvisiace s krytými dlhopismi, ktoré sa majú považovať za vzájomne závislé s aktívami v súlade s článkom 428f ods. 2 písm. c) nariadenia CRR
|
|
0370
|
2.8.4. Derivátové zúčtovacie aktivity klientov
Záväzky súvisiace s derivátovými zúčtovacími aktivitami klientov, ktoré sa majú považovať za vzájomne závislé s aktívami v súlade s článkom 428f ods. 2 písm. d) nariadenia CRR
|
|
0380
|
2.8.5. Iné
Záväzky, ktoré spĺňajú všetky podmienky stanovené v článku 428f ods. 1 nariadenia CRR a ktoré sa majú považovať za vzájomne závislé s aktívami v súlade s článkom 428f ods. 1 nariadenia CRR
|
|
0390
|
2.9 Dostupné stabilné financovanie z iných záväzkov
Inštitúcie tu vykazujú súčet položiek vykázaných v bodoch 2.9.1 až 2.9.4.
|
|
0400
|
2.9.1. Záväzky so zúčtovaním v deň uzavretia obchodu
Článok 428k ods. 3 písm. a) nariadenia CRR
Inštitúcie tu vykazujú záväzky so zúčtovaním v deň uzavretia obchodu vyplývajúce z nákupu finančných nástrojov, cudzích mien a komodít, u ktorých sa očakáva, že sa vyrovnajú v rámci štandardného cyklu vyrovnania alebo v období, ktoré je obvyklé pre príslušnú výmenu alebo typ transakcií, alebo ktoré neboli vyrovnané, pričom ich vyrovnanie sa stále očakáva.
|
|
0410
|
2.9.2. Odložené daňové záväzky
Článok 428k ods. 1 písm. a) nariadenia CRR
Inštitúcia tu vykazuje odložené daňové záväzky a za zostatkovú splatnosť považuje najbližší možný dátum, ku ktorému sa môže realizovať ich suma.
|
|
0420
|
2.9.3. Menšinové účasti
Článok 428k ods. 1 písm. b) nariadenia CRR
Inštitúcia tu vykazuje menšinové účasti a považuje termín nástroja za zostatkovú splatnosť.
|
|
0430
|
2.9.4. Ostatné záväzky
Článok 428k ods. 1 a článok 428k ods. 3 nariadenia CRR
Inštitúcie tu vykazujú ostatné záväzky vrátane krátkych pozícií a pozícií s otvorenou splatnosťou.
|
ČASŤ IV: ZJEDNODUŠENÉ POŽADOVANÉ STABILNÉ FINANCOVANIE
1.
Osobitné poznámky
25. Inštitúcie vykazujú v príslušnej kategórii všetky aktíva, v prípade ktorých zostávajú konečnými vlastníkmi, aj keď nie sú účtované v ich súvahe. Aktíva, v prípade ktorých inštitúcie nezostávajú konečnými vlastníkmi, sa nevykazujú ani vtedy, ak sú tieto aktíva účtované v ich súvahe.
26. Ak nie je v šiestej časti hlave IV kapitole 7 nariadenia CRR stanovené inak, suma požadovaného stabilného financovania sa v súlade s článkom 428aq nariadenia CRR vypočíta vynásobením sumy aktív a podsúvahových položiek koeficientmi požadovaného stabilného financovania.
27. Aktíva, ktoré sú oprávnené ako likvidné aktíva (HQLA – vysokokvalitné likvidné aktíva) v súlade s delegovaným nariadením (EÚ) 2015/61, sa vykazujú ako také bez ohľadu na to, či spĺňajú prevádzkové požiadavky uvedené v článku 8 uvedeného delegovaného nariadenia. Tieto aktíva sa vykazujú v určených stĺpcoch bez ohľadu na ich zostatkovú splatnosť.
28. Všetky aktíva a podsúvahové položky iné ako HQLA sa vykazujú v členení podľa ich zostatkovej splatnosti v súlade s článkom 428ar nariadenia CRR. Skupiny splatností súm, štandardných koeficientov a uplatniteľných koeficientov sú tieto:
i)
zostatková splatnosť menej ako jeden rok alebo bez stanovenej splatnosti;
ii)
zostatková splatnosť jeden rok alebo viac.
29. Inštitúcie pri výpočte zostatkovej splatnosti aktív a podsúvahových položiek iných ako HQLA zohľadňujú opcie na základe predpokladu, že emitent alebo protistrana uplatní každú opciu na predĺženie splatnosti aktíva. Inštitúcia a príslušný orgán zohľadňujú v prípade opcií uplatniteľných podľa vlastného uváženia inštitúcie reputačné faktory, ktoré môžu obmedziť schopnosť inštitúcie neuplatniť opciu, a to najmä vzhľadom na očakávania trhov a klientov, že inštitúcia by mala predĺžiť splatnosť určitých aktív k dátumu ich splatnosti.
30. Pri niektorých položkách inštitúcie vykazujú aktíva podľa stavu a/alebo splatnosti zaťaženosti daného aktíva v súlade s článkom 428aq ods. 4, 5 a 6 nariadenia CRR.
31. Schéma rozhodovania pre vzor vykazovania C 82.00 je súčasťou pokynov na stanovenie hodnotiacich kritérií prioritizácie pre priradenie každej vykazovanej položky s cieľom zabezpečiť jednotné a porovnateľné vykazovanie. Samotné prechádzanie schémou rozhodovania nie je dostatočné, t. j. inštitúcie musia vždy dodržať zvyšok pokynov. V záujme zjednodušenia sa v schéme rozhodovania neberú do úvahy súčty a medzisúčty; to však neznamená, že sa nemajú tiež vykazovať.
32. Ako sa stanovuje v článku 428aq ods. 5 nariadenia CRR, ak inštitúcia opätovne použije alebo opätovne založí aktívum, ktoré bolo vypožičané, a to aj v prípade transakcií financovania prostredníctvom cenných papierov, a ktoré je účtované v podsúvahe, s transakciou, na základe ktorej bolo toto aktívum vypožičané, sa zaobchádza ako so zaťaženou, a to v rozsahu, v akom táto transakcia nemôže dosiahnuť splatnosť bez toho, aby inštitúcia vrátila vypožičané aktívum.
|
#
|
Položka
|
Rozhodnutie
|
Opatrenie
|
|
1
|
Súbory vzájomného započítavania zmlúv o derivátoch so zápornou reálnou hodnotou bez odpočítania poskytnutého kolaterálu alebo platieb a príjmov zo zúčtovania týkajúcich sa zmien trhového ocenenia týchto zmlúv?
|
Áno
|
ID 1.7.1
|
|
Nie
|
# 2
|
|
2
|
Aktívum alebo podsúvahová položka poskytnutá ako počiatočná marža pre deriváty?
|
Áno
|
ID 1.7.3
|
|
Nie
|
# 3
|
|
3
|
Aktívum alebo podsúvahová položka poskytnutá ako príspevok do fondu pre prípad zlyhania centrálnej protistrany?
|
Áno
|
ID 1.8
|
|
Nie
|
# 4
|
|
4
|
Položka, v prípade ktorej inštitúcia zostáva konečným vlastníkom?
|
Áno
|
# 5
|
|
Nie
|
# 19
|
|
5
|
Aktívum spojené s kolaterálom poskytnutým ako pôvodná alebo variačná marža pre deriváty alebo ako príspevok do fondu pre prípad zlyhania centrálnej protistrany?
|
Áno
|
Nevykazuje sa.
|
|
Nie
|
# 6
|
|
6
|
Nesplácané aktíva alebo zlyhané cenné papiere?
|
Áno
|
ID 1.9
|
|
Nie
|
# 7
|
|
7
|
Pohľadávky so zúčtovaním v deň uzavretia obchodu?
|
Áno
|
ID 1.9
|
|
Nie
|
# 8
|
|
8
|
Vzájomne závislé aktíva?
|
Áno
|
Prideliť do jednej príslušnej položky ID 1.5
|
|
Nie
|
# 9
|
|
9
|
Aktíva v rámci skupiny alebo schémy inštitucionálneho zabezpečenia, v súvislosti s ktorými príslušný orgán povolil preferenčné zaobchádzanie?
|
Áno
|
ID 1.6
|
|
Nie
|
# 10
|
|
10
|
Aktíva centrálnej banky?
|
Áno
|
Prideliť do jednej príslušnej položky ID 1.1
|
|
Nie
|
# 11
|
|
11
|
Likvidné aktíva?
|
Áno
|
Prideliť do jednej príslušnej položky ID 1.2.1 až 1.2.4
|
|
Nie
|
# 12
|
|
12
|
Cenné papiere vo forme nelikvidných aktív?
|
Áno
|
ID 1.3
|
|
Nie
|
# 13
|
|
13
|
Produkty súvahového obchodného financovania?
|
Áno
|
ID 1.4.3
|
|
Nie
|
# 14
|
|
14
|
Derivátové aktíva ovplyvňujúce NSFR?
|
Áno
|
ID 1.7.2
|
|
Nie
|
# 15
|
|
15
|
Úvery?
|
Áno
|
# 16
|
|
Nie
|
# 20
|
|
16
|
Úvery pre nefinančných klientov?
|
Áno
|
ID 1.4.1
|
|
Nie
|
# 17
|
|
17
|
Úvery pre finančných klientov?
|
Áno
|
ID 1.4.2
|
|
Nie
|
# 18
|
|
18
|
Akékoľvek iné aktívum, ktoré nie je zahrnuté do uvedených kategórií?
|
Áno
|
ID 1.9
|
|
Nie
|
Nevykazuje sa.
|
|
19
|
Podsúvahová expozícia?
|
Áno
|
# 20
|
|
Nie
|
Nevykazuje sa.
|
|
20
|
Problémová expozícia?
|
Áno
|
ID 1.10.4
|
|
Nie
|
# 21
|
|
21
|
Záväzné facility?
|
Áno
|
# 22
|
|
Nie
|
# 23
|
|
22
|
Záväzné facility, v súvislosti s ktorými príslušný orgán povolil preferenčné zaobchádzanie?
|
Áno
|
ID 1.10.1
|
|
Nie
|
ID 1.10.2
|
|
23
|
Podsúvahová položka obchodného financovania?
|
Áno
|
ID 1.10.3
|
|
Nie
|
# 24
|
|
24
|
Iná podsúvahová expozícia, pre ktorú príslušný orgán stanovil koeficient požadovaného stabilného financovania?
|
Áno
|
ID 1.10.5
|
|
Nie
|
Nevykazuje sa.
|
2.
Pokyny týkajúce sa jednotlivých stĺpcov
|
Stĺpec
|
Odkazy na právne predpisy a pokyny
|
|
0010 – 0020
|
Suma aktív a položiek iných ako HQLA
Ak nie je v šiestej časti hlave IV kapitole 7 nariadenia CRR stanovené inak, inštitúcie vykazujú v stĺpcoch 0010 – 0020 sumu aktív a podsúvahových položiek uvedených v šiestej časti hlave IV kapitole 7 oddiele 2 nariadenia CRR.
Suma sa vykazuje v stĺpcoch 0010 – 0020, keď zodpovedajúca položka nie je oprávnená ako likvidné aktívum podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, a to bez ohľadu na to, či spĺňa prevádzkové požiadavky uvedené v článku 8 uvedeného delegovaného nariadenia.
|
|
0030
|
Suma HQLA
Pozri pokyny k stĺpcom 0010 – 0020.
Suma sa vykazuje v stĺpci 0030, keď je zodpovedajúca položka oprávnená ako likvidné aktívum podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, a to bez ohľadu na to, či spĺňa prevádzkové požiadavky uvedené v článku 8 uvedeného delegovaného nariadenia.
|
|
0040 – 0060
|
Štandardný koeficient požadovaného stabilného financovania
Šiesta časť hlava IV kapitola 7 oddiel 2 nariadenia CRR
Štandardné koeficienty v stĺpcoch 0040 – 0060 sú tie, ktoré sú stanovené v šiestej časti hlave IV kapitole 7 nariadenia CRR a ktoré by určovali časť sumy aktív a podsúvahových položiek, ktorá je požadovaným stabilným financovaním. Poskytujú sa len na informačné účely a inštitúcie ich nemajú vypĺňať.
|
|
0070 – 0900
|
Uplatniteľný koeficient požadovaného stabilného financovania
Kapitoly 2 a 7 nariadenia CRR
Inštitúcie vykazujú v stĺpcoch 0070 – 0900 príslušný koeficient uplatniteľný na položky v šiestej časti hlave IV kapitole 7 nariadenia CRR. Výsledkom uplatniteľných koeficientov môžu byť vážené priemerné hodnoty a koeficienty sa vykazujú v desatinnom vyjadrení (t. j. 1,00 pre uplatniteľnú váhu 100 percent alebo 0,50 pre uplatniteľnú váhu 50 percent). Uplatniteľné koeficienty môžu okrem iného odrážať vlastné uváženie spoločnosti a vnútroštátne vlastné uváženia.
|
|
0100
|
Požadované stabilné financovanie:
Inštitúcie vykazujú v stĺpci 0100 požadované stabilné financovanie v súlade so šiestou časťou hlavou IV kapitolou 7 nariadenia CRR.
To sa vypočíta pomocou tohto vzorca:
c0100 = SUM{(c0010 * c0070), (c0020 * c0080), (c0030 * c0090)}.
|
3.
Pokyny týkajúce sa jednotlivých riadkov
|
Riadok
|
Odkazy na právne predpisy a pokyny
|
|
0010
|
1 POŽADOVANÉ STABILNÉ FINANCOVANIE
Inštitúcie tu vykazujú položky, na ktoré sa vzťahuje požiadavka na stabilné financovanie v súlade so šiestou časťou hlavou IV kapitolou 7 nariadenia CRR.
|
|
0020
|
1.1. Požadované stabilné financovanie z aktív centrálnej banky
Článok 428as ods. 1 písm. b) a c) a článok 428ad písm. d) nariadenia CRR
Inštitúcie tu vykazujú aktíva centrálnej banky.
V súlade s článkom 428aq ods. 7 nariadenia CRR sa môže uplatniť znížený koeficient požadovaného stabilného financovania.
|
|
0030
|
1.1.1. Hotovosť a rezervy v centrálnych bankách a expozície HQLA voči centrálnym bankám
Inštitúcie tu vykazujú hotovosť a rezervy v centrálnych bankách vrátane prebytočných rezerv. Inštitúcie tu vykazujú aj akékoľvek iné expozície voči centrálnym bankám, ktoré sa považujú za likvidné aktíva podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, a to bez ohľadu na to, či spĺňajú prevádzkové požiadavky uvedené v článku 8 uvedeného delegovaného nariadenia.
Minimálne rezervy, ktoré sa nepovažujú za likvidné aktíva podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, sa vykazujú v príslušnom stĺpci „Iné ako HQLA“.
|
|
0040
|
1.1.2. Ostatné expozície voči centrálnym bankám iné ako HQLA
Inštitúcie tu vykazujú akékoľvek pohľadávky voči centrálnym bankám iné než pohľadávky vykázané v položke 1.1.1.
|
|
0050
|
1.2. Požadované stabilné financovanie z likvidných aktív
Články 428ar až 428av a článok 428ax nariadenia CRR
Inštitúcie tu vykazujú likvidné aktíva podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61 bez ohľadu na to, či spĺňajú prevádzkové požiadavky uvedené v článku 8 uvedeného delegovaného nariadenia.
|
|
0060
|
1.2.1. Aktíva úrovne 1 oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 0 %
Inštitúcie tu vykazujú aktíva, ktoré sú oprávnené ako likvidné aktíva úrovne 1 podľa článku 10 delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61.
|
|
0070
|
1.2.1.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
Suma vykázaná v položke 1.2.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
|
|
0080
|
1.2.1.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.2.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
|
|
0090
|
1.2.1.3. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.2.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0100
|
1.2.2. Aktíva úrovne 1 oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 7 %
Inštitúcie tu vykazujú aktíva úrovne 1, ktoré sú oprávnené na zrážku 7 % podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, ako aj akcie alebo podielové listy v podnikoch kolektívneho investovania (PKI), ktoré sú oprávnené na zrážku 5 % podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61.
|
|
0110
|
1.2.2.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
Suma vykázaná v položke 1.2.2 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
|
|
0120
|
1.2.2.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.2.2 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
|
|
0130
|
1.2.2.3. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.2.2 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0140
|
1.2.3. Aktíva úrovne 2A oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 15 % a akcie alebo podielové listy v podnikoch kolektívneho investovania (PKI) oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 0 – 20 %
Inštitúcie tu vykazujú aktíva, ktoré sú oprávnené ako aktíva úrovne 2A podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, a akcie alebo podielové listy v podnikoch kolektívneho investovania (PKI), ktoré sú oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 0 – 20 % podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61.
|
|
0150
|
1.2.3.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
Suma vykázaná v položke 1.2.5 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako šesť mesiacov
|
|
0160
|
1.2.3.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.2.5 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok
|
|
0170
|
1.2.3.3. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.2.5 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0180
|
1.2.4. Aktíva úrovne 2B oprávnené na zrážku pri ukazovateli krytia likvidity 25 % a akcie alebo podielové listy v podnikoch kolektívneho investovania (PKI) oprávnené na zrážky 30 – 55 %
Inštitúcie tu vykazujú aktíva úrovne 2B, ktoré sú oprávnené na zrážku 25 % podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, a akcie alebo podielové listy v podnikoch kolektívneho investovania (PKI) oprávnené na zrážky 30 – 55 % podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61.
|
|
0190
|
1.2.4.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.2.4 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
|
|
0200
|
1.2.4.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.2.4 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0210
|
1.3. Požadované stabilné financovanie z cenných papierov iných ako likvidné aktíva
Článok 428aw písm. b), článok 428ay písm. d) a článok 428az ods. 1 písm. b) nariadenia CRR
Inštitúcie tu vykazujú cenné papiere, ktoré nie sú v stave zlyhania v súlade s článkom 178 nariadenia CRR a ktoré nie sú likvidnými aktívami podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, a to bez ohľadu na to, či spĺňajú prevádzkové požiadavky stanovené v uvedenom nariadení.
|
|
0220
|
1.3.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
Suma vykázaná v položke 1.3 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
|
|
0230
|
1.3.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Suma vykázaná v položke 1.3 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0240
|
1.4. Požadované stabilné financovanie z úverov
Inštitúcie tu vykazujú peniaze splatné z úverov, ktoré nie sú v stave zlyhania v súlade s článkom 178 nariadenia CRR.
Ako sa stanovuje v článku 428ar ods. 4 nariadenia CRR, v prípade amortizácie úverov so zostatkovou zmluvnou splatnosťou jeden rok alebo viac sa s akoukoľvek časťou, ktorej splatnosť nastane o menej ako šesť mesiacov, zaobchádza tak, ako by mala zostatkovú splatnosť menej ako šesť mesiacov, a s akoukoľvek časťou, ktorej splatnosť nastane najskôr o šesť mesiacov, ale skôr ako o jeden rok, tak, ako by mala zostatkovú splatnosť aspoň šesť mesiacov, ale menej ako jeden rok.
|
|
0250
|
1.4.1. Úvery pre nefinančných klientov
Suma vykázaná v položke 1.4 a súvisiaca s úvermi pre nefinančných klientov
|
|
0260
|
1.4.1.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
Článok 428aw písm. a) a článok 428ay písm. b) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.4.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
|
|
0270
|
1.4.1.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Článok 428az ods. 1 písm. b) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.4.1 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0280
|
1.4.2. Úvery pre finančných klientov
Suma vykázaná v položke 1.4 a súvisiaca s úvermi pre finančných klientov
|
|
0290
|
1.4.2.1. Nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
Článok 428aw písm. a) a článok 428az ods. 1 písm. b) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.4.2 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú nezaťažené alebo zaťažené počas zostatkovej splatnosti menej ako jeden rok
|
|
0300
|
1.4.2.2. Zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
Článok 428az ods. 1 písm. b) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.4.2 a súvisiaca s aktívami, ktoré sú zaťažené počas zostatkovej splatnosti jeden rok alebo viac
|
|
0310
|
1.4.3. Produkty súvahového obchodného financovania
Článok 428aw písm. b) a článok 428ay písm. c) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.4 a vyplývajúca z produktov súvahového obchodného financovania
|
|
0320
|
1.5. Požadované stabilné financovanie zo vzájomne závislých aktív
Článok 428f a článok 428r ods. 1 písm. f) nariadenia CRR; inštitúcie tu vykazujú aktíva, ktoré sú vzájomne závislé so záväzkami v súlade s článkom 428f nariadenia CRR
|
|
0330
|
1.6. Požadované stabilné financovanie z aktív v rámci skupiny alebo schémy inštitucionálneho zabezpečenia, ak sa na ne vzťahuje preferenčné zaobchádzanie
Inštitúcie tu vykazujú aktíva, v súvislosti s ktorými príslušný orgán povolil preferenčné zaobchádzanie uvedené v článku 428 h nariadenia CRR.
|
|
0340
|
1.7. Požadované stabilné financovanie z derivátov
Článok 428d, článok 428at ods. 2, článok 428ay písm. a) a článok 428az ods. 2 nariadenia CRR
Inštitúcie tu vykazujú sumu požadovaného stabilného financovania vyplývajúceho z derivátov.
|
|
0350
|
1.7.1. Požadované stabilné financovanie pre derivátové záväzky
Článok 428at ods. 2 nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.7, ktorá je absolútnou reálnou hodnotou súborov vzájomného započítavania so zápornou reálnou hodnotou vypočítanou v súlade s článkom 428at ods. 2 nariadenia CRR.
|
|
0360
|
1.7.2. Derivátové aktíva ovplyvňujúce NSFR
Článok 428d; suma vykázaná v položke 1.7, ktorá predstavuje kladný rozdiel medzi súbormi vzájomného započítavania vypočítaný v súlade s článkom 428az ods. 2 nariadenia CRR
|
|
0370
|
1.7.3. Poskytnutá počiatočná marža
Článok 428ay písm. a) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.7 a súvisiaca s počiatočnou maržou pre zmluvy o derivátoch
|
|
0380
|
1.8. Požadované stabilné financovanie z príspevkov do fondu pre prípad zlyhania centrálnej protistrany
Článok 428ay písm. a) nariadenia CRR
Inštitúcie tu vykazujú položky poskytnuté ako príspevok do fondu pre prípad zlyhania centrálnej protistrany.
|
|
0390
|
1.9. Požadované stabilné financovanie z iných aktív
Inštitúcie tu vykazujú akékoľvek aktívum, ktoré nie je uvedené v položkách 1.1 až 1.8.
|
|
0400
|
1.10. Požadované stabilné financovanie z podsúvahových položiek
Inštitúcie tu vykazujú sumu podsúvahových položiek, ktoré nie sú uvedené v bodoch 1.1 až 1.8 a na ktoré sa vzťahujú požiadavky na stabilné financovanie.
|
|
0410
|
1.10.1. Záväzné facility v rámci skupiny alebo schémy inštitucionálneho zabezpečenia, ak sa na ne vzťahuje preferenčné zaobchádzanie
Suma vykázaná v položke 1.10 a týkajúca sa záväzných facilít, v súvislosti s ktorými príslušný orgán povolil preferenčné zaobchádzanie uvedené v článku 428 h nariadenia CRR.
|
|
0420
|
1.10.2. Záväzné facility
Článok 428at ods. 1 nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.10, ktorá patrí medzi záväzné facility podľa delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, ktoré nie sú zahrnuté do položky 1.10.1.
|
|
0430
|
1.10.3. Podsúvahové položky obchodného financovania
Článok 428au písm. b) nariadenia CRR; suma vykázaná v položke 1.10, ktorá je produktom súvisiacim s podsúvahovým obchodným financovaním, ako sa uvádza v prílohe I k nariadeniu CRR
|
|
0440
|
1.10.4. Problémové podsúvahové položky
Suma vykázaná v položke 1.10 a súvisiaca s problémovými expozíciami
|
|
0450
|
1.10.5. Iné podsúvahové expozície, ktoré určili príslušné orgány
Suma vykázaná v položke 1.10, ktorá patrí medzi podsúvahové expozície, pre ktoré príslušný orgán stanovil koeficienty požadovaného stabilného financovania v súlade s článkom 428aq ods. 10 nariadenia CRR
|
ČASŤ V: ZJEDNODUŠENÉ DOSTUPNÉ STABILNÉ FINANCOVANIE
1.
Osobitné poznámky
33. Všetky záväzky a vlastné zdroje sa vykazujú v členení podľa ich zostatkovej zmluvnej splatnosti v súlade s článkom 428ak nariadenia CRR. Skupiny splatností súm, štandardných koeficientov dostupného stabilného financovania a uplatniteľných koeficientov dostupného stabilného financovania sú tieto:
i)
zostatková splatnosť menej ako jeden rok alebo bez stanovenej splatnosti;
ii)
zostatková splatnosť jeden rok alebo viac.
34. Ak nie je v článkoch 428al až 428ao nariadenia CRR stanovené inak, na všetky záväzky so zostatkovou splatnosťou jeden rok alebo viac sa v súlade s článkom 428ap nariadenia CRR uplatňuje koeficient dostupného stabilného financovania 100 %.
35. Všetky netermínované vklady sa vykazujú v skupine, ktorá sa vzťahuje na záväzky so zostatkovou splatnosťou menej ako jeden rok.
36. Podľa článku 428ak ods. 2 nariadenia CRR inštitúcie pri určovaní zostatkovej splatnosti záväzku alebo vlastných zdrojov zohľadňujú existujúce opcie. Robia tak na základe predpokladu, že protistrana uplatní kúpne opcie k najskoršiemu možnému dátumu. Inštitúcia a príslušné orgány zohľadňujú v prípade opcií uplatniteľných podľa vlastného uváženia inštitúcie reputačné faktory, ktoré môžu obmedziť schopnosť inštitúcie neuplatniť opciu, a to najmä vzhľadom na očakávania trhu, že inštitúcie by mali splatiť určité záväzky pred ich splatnosťou.
37. Okrem toho, ako sa stanovuje v článku 428ap nariadenia CRR, v prípade položiek dodatočného kapitálu Tier 1, položiek kapitálu Tier 2 a všetkých ostatných kapitálových nástrojov s explicitnými alebo vloženými opciami, ktoré by v prípade uplatnenia (aj keď sa ešte neuplatnili k referenčnému dátumu vykazovania) znížili efektívnu zostatkovú splatnosť k referenčnému dátumu vykazovania na menej ako jeden rok, sa nesmie stanoviť koeficient dostupného stabilného financovania 100 %.
38. Podľa článku 428ak ods. 3 nariadenia CRR inštitúcie zaobchádzajú s vkladmi s pevnou výpovednou lehotou podľa ich výpovednej lehoty a s termínovanými vkladmi podľa ich zostatkovej splatnosti. Odchylne od odseku 36 inštitúcie s cieľom určiť zostatkovú splatnosť termínovaných retailových vkladov nezohľadňujú možnosti predčasného výberu, ak je vkladateľ povinný uhradiť významnú sankciu stanovenú v článku 25 ods. 4 delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61 za predčasné výbery, ktoré sa uskutočnia do jedného roka.
39. Schéma rozhodovania pre vzor vykazovania C 83.00 je súčasťou pokynov na stanovenie hodnotiacich kritérií prioritizácie pre priradenie každej vykazovanej položky s cieľom zabezpečiť jednotné a porovnateľné vykazovanie. Samotné prechádzanie schémou rozhodovania nie je dostatočné, t. j. inštitúcie musia vždy dodržať zvyšok pokynov. V záujme zjednodušenia sa v schéme rozhodovania neberú do úvahy súčty a medzisúčty; to však neznamená, že sa nemajú tiež vykazovať.
|
#
|
Položka
|
Rozhodnutie
|
Opatrenie
|
|
1
|
Vlastný kapitál Tier 1?
|
Áno
|
ID 2.1
|
|
Nie
|
# 2
|
|
2
|
Dodatočný kapitál Tier 1?
|
Áno
|
ID 2.1
|
|
Nie
|
# 3
|
|
3
|
Kapitál Tier 2?
|
Áno
|
ID 2.1
|
|
Nie
|
# 4
|
|
4
|
Ostatné kapitálové nástroje?
|
Áno
|
ID 2.1
|
|
Nie
|
# 5
|
|
5
|
Záväzok spojený s kolaterálom prijatým ako variačná marža pre deriváty?
|
Áno
|
Nevykazuje sa.
|
|
Nie
|
# 6
|
|
6
|
Záväzky so zúčtovaním v deň uzavretia obchodu?
|
Áno
|
ID 2.9
|
|
Nie
|
# 7
|
|
7
|
Vzájomne závislý záväzok?
|
Áno
|
ID 2.8
|
|
Nie
|
# 8
|
|
8
|
Záväzky a záväzné facility v rámci skupiny alebo schémy inštitucionálneho zabezpečenia, v súvislosti s ktorými príslušný orgán povolil preferenčné zaobchádzanie?
|
Áno
|
ID 2.5
|
|
Nie
|
# 9
|
|
9
|
Derivátové záväzky ovplyvňujúce NSFR?
|
Áno
|
ID 2.9
|
|
Nie
|
# 10
|
|
10
|
Odložené daňové záväzky?
|
Áno
|
ID 2.9
|
|
Nie
|
# 11
|
|
11
|
Menšinová účasť?
|
Áno
|
ID 2.9
|
|
Nie
|
# 12
|
|
12
|
Stabilné retailové vklady?
|
Áno
|
ID 2.2.1
|
|
Nie
|
# 13
|
|
13
|
Iné retailové vklady?
|
Áno
|
ID 2.2.2
|
|
Nie
|
# 14
|
|
14
|
Prevádzkové vklady poskytnuté finančnými alebo nefinančnými klientmi?
|
Áno
|
ID 2.4
|
|
Nie
|
# 15
|
|
15
|
Záväzky, pri ktorých nie je možné určiť protistranu?
|
Áno
|
ID 2.7
|
|
Nie
|
# 16
|
|
16
|
Záväzky poskytnuté centrálnymi bankami?
|
Áno
|
ID 2.6
|
|
Nie
|
# 17
|
|
17
|
Záväzky poskytnuté finančnými klientmi?
|
Áno
|
ID 2.6
|
|
Nie
|
# 18
|
|
18
|
Záväzky od nefinančných klientov iných ako centrálne banky?
|
Áno
|
ID 2.3
|
|
Nie
|
# 19
|
|
19
|
Akékoľvek iné záväzky, ktoré nie sú zahrnuté do uvedených kategórií?
|
Áno
|
ID 2.9
|
|
Nie
|
Nevykazuje sa.
|
2.
Pokyny týkajúce sa jednotlivých stĺpcov
|
Stĺpec
|
Odkazy na právne predpisy a pokyny
|
|
0010 – 0020
|
Suma
Inštitúcie vykazujú v stĺpcoch 0010 – 0020 sumu záväzkov a vlastných zdrojov pridelených do príslušnej skupiny zostatkových splatností.
|
|
0030 – 0040
|
Štandardný koeficient dostupného stabilného financovania
Šiesta časť hlava IV kapitola 6 oddiel 2 nariadenia CRR
Štandardné koeficienty v stĺpcoch 0030 – 0040 sú tie, ktoré sú stanovené v šiestej časti hlave IV kapitole 8 nariadenia CRR a ktoré by určovali časť sumy záväzkov a vlastných zdrojov, ktorá predstavuje dostupné stabilné financovanie. Poskytujú sa len na informačné účely a inštitúcie ich nemajú vypĺňať.
|
|
0050 – 0060
|
Uplatniteľný koeficient dostupného stabilného financovania
Šiesta časť hlava IV kapitoly 2 a 6 nariadenia CRR
Inštitúcie vykazujú v stĺpcoch 0050 – 0060 uplatniteľné koeficienty dostupného stabilného financovania uvedené v šiestej časti hlave IV kapitole 6 nariadenia CRR ako váhy, ktoré by po vynásobení sumou záväzkov alebo vlastných zdrojov určovali výšku príslušného dostupného stabilného financovania. Uplatniteľné koeficienty sa vykazujú v desatinnom vyjadrení (t. j. 1,00 pre uplatniteľnú váhu 100 percent alebo 0,50 pre uplatniteľnú váhu 50 percent). Uplatniteľné koeficienty môžu okrem iného odrážať vlastné uváženie spoločnosti a vnútroštátne vlastné uváženia.
|
|
0070
|
Dostupné stabilné financovanie
Inštitúcie vykazujú v stĺpci 0070 hodnotu dostupného stabilného financovania v súlade s vymedzením uvedeným v článku 428aj nariadenia CRR.
To sa vypočíta pomocou tohto vzorca:
c0070 = SUM{(c0010 * c0050), (c0020 * c0060)}.
|
3.
Pokyny týkajúce sa jednotlivých riadkov
|
Riadok
|
Odkazy na právne predpisy a pokyny
|
|
0010
|
2. DOSTUPNÉ STABILNÉ FINANCOVANIE
Šiesta časť hlava IV kapitola 6 nariadenia CRR
|
|
0020
|
2.1. Dostupné stabilné financovanie z kapitálových položiek a nástrojov
Vlastný kapitál Tier 1
Článok 428ap písm. a) nariadenia CRR; položky vlastného kapitálu Tier 1 pred uplatnením prudenciálnych filtrov, odpočtov a výnimiek alebo alternatív stanovených v článkoch 32 až 36, 48, 49 a 79 nariadenia CRR
Dodatočný kapitál Tier 1
Článok 428ap písm. b) nariadenia CRR; položky dodatočného kapitálu Tier 1 pred uplatnením odpočtov a výnimiek stanovených v článkoch 56 a 79 nariadenia CRR
Kapitál Tier 2
Článok 428ap písm. c) nariadenia CRR; položky kapitálu Tier 2 pred uplatnením odpočtov a výnimiek stanovených v článkoch 66 a 79 nariadenia CRR
Ostatné kapitálové nástroje
Článok 428ap písm. d) a článok 428al ods. 3 písm. d) nariadenia CRR; ostatné kapitálové nástroje, ktoré sa nenachádzajú v žiadnej z uvedených kategórií
|
|
0030
|
2.2. Dostupné stabilné financovanie z retailových vkladov
Inštitúcie vykazujú:
— dlhopisy a ostatné emitované dlhové cenné papiere, ktoré sa predávajú výlučne na retailovom trhu a vedú sa na retailovom účte. Tieto retailové dlhopisy sa vykazujú aj v rámci príslušnej kategórie retailových vkladov ako „stabilné retailové vklady“ alebo „iné retailové vklady“ v položkách 2.2.1 a 2.2.2. Pozri článok 428aj ods. 2;
— retailové vklady splatné najskôr po uplynutí jedného roka, ktoré možno vybrať predčasne do jedného roka po tom, ako sa zaplatí sankcia, ktorá bola posúdená ako významná v súlade s článkom 25 ods. 4 delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, a to v rámci príslušnej kategórie retailových vkladov ako „stabilné retailové vklady“ alebo „iné retailové vklady“ v položkách 2.2.1 a 2.2.2; pozri článok 428ak ods. 3 nariadenia CRR.
Táto položka musí zahŕňať nezabezpečené aj zabezpečené záväzky.
|
|
0040
|
2.2.1. Stabilné retailové vklady
Článok 428ao nariadenia CRR
Inštitúcie vykazujú časť súm retailových vkladov krytú systémom ochrany vkladov v súlade so smernicou 94/19/ES alebo smernicou 2014/49/EÚ alebo rovnocenným systémom ochrany vkladov v tretej krajine, ktorá je buď súčasťou zriadeného vzťahu, v rámci ktorého je výber vysoko nepravdepodobný, alebo je vedená na transakčnom účte v súlade s článkom 24 ods. 2, resp. ods. 3 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2015/61, ak:
— uvedené vklady nespĺňajú kritériá pre vyššiu mieru záporných peňažných tokov v súlade s článkom 25 ods. 2, 3 alebo 5 delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, pričom v takom prípade sa vykazujú ako „iné retailové vklady“, alebo
— uvedené vklady neboli prijaté v tretích krajinách, pri ktorých sa uplatňuje vyšší záporný peňažný tok v súlade s článkom 25 ods. 5 delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61, pričom v takom prípade sa vykazujú ako „iné retailové vklady“.
|
|
0050
|
2.2.2. Iné retailové vklady
Článok 428an nariadenia CRR
Inštitúcie vykazujú sumu retailových vkladov iných než „stabilné retailové vklady“ uvedené v položke 2.2.1.
|
|
0060
|
2.3. Dostupné stabilné financovanie od iných nefinančných klientov (okrem centrálnych bánk)
Inštitúcie vykazujú záväzky poskytnuté veľkoobchodnými nefinančnými klientmi (okrem centrálnych bánk), ktoré zahŕňajú:
— záväzky poskytnuté ústrednou vládou členského štátu alebo tretej krajiny; pozri článok 428am písm. b) bod i) nariadenia CRR;
— záväzky poskytnuté regionálnymi vládami alebo miestnymi orgánmi členského štátu alebo tretej krajiny; pozri článok 428am písm. b) bod ii) nariadenia CRR;
— záväzky poskytnuté subjektmi verejného sektora členského štátu alebo tretej krajiny; pozri článok 428am písm. b) bod iii) nariadenia CRR;
— záväzky poskytnuté multilaterálnymi rozvojovými bankami a medzinárodnými organizáciami; pozri článok 428am písm. b) bod iv) nariadenia CRR;
— záväzky poskytnuté nefinančnými podnikovými klientmi; pozri článok 428am písm. b) bod v) nariadenia CRR;
— záväzky poskytnuté úverovými združeniami, osobnými investičnými spoločnosťami a klientmi, ktorí sú sprostredkovateľmi vkladov; pozri článok 428am písm. b) bod vi) nariadenia CRR.
|
|
0070
|
2.4. Dostupné stabilné financovanie z prevádzkových vkladov
Článok 428am písm. a) nariadenia CRR; vklady prijaté na poskytovanie prevádzkových služieb, ktoré spĺňajú kritériá pre prevádzkové vklady stanovené v článku 27 delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/61.
|
|
0080
|
2.5. Dostupné stabilné financovanie zo záväzkov a záväzných facilít v rámci skupiny alebo schémy inštitucionálneho zabezpečenia, ak sa na ne vzťahuje preferenčné zaobchádzanie
Inštitúcie tu vykazujú záväzky a záväzné facility, v súvislosti s ktorými príslušný orgán povolil preferenčné zaobchádzanie uvedené v článku 428 h nariadenia CRR.
|
|
0090
|
2.6. Dostupné stabilné financovanie od finančných klientov a centrálnych bánk
Inštitúcie vykazujú tieto záväzky:
— záväzky poskytnuté ECB alebo centrálnou bankou členského štátu [pozri článok 428al ods. 3 písm. c)]: — i) záväzky poskytnuté ECB alebo centrálnou bankou členského štátu bez ohľadu na to, či sú transakciami financovania prostredníctvom cenných papierov alebo nie; pozri článok 428al ods. 3 písm. c) bod i) nariadenia CRR;
ii) záväzky poskytnuté centrálnou bankou tretej krajiny; záväzky poskytnuté centrálnou bankou tretej krajiny bez ohľadu na to, či sú transakciami financovania prostredníctvom cenných papierov alebo nie; pozri článok 428al ods. 3 písm. c) bod ii) nariadenia CRR;
iii) záväzky poskytnuté finančnými klientmi; záväzky poskytnuté finančnými klientmi bez ohľadu na to, či sú transakciami financovania prostredníctvom cenných papierov alebo nie; pozri článok 428al ods. 3 písm. c) bod iii) nariadenia CRR;
— záväzky poskytnuté finančnými klientmi a centrálnymi bankami so zostatkovou splatnosťou jeden rok alebo viac; pozri článok 428ap písm. e) nariadenia CRR.
|
|
0100
|
2.7. Dostupné stabilné financovanie z poskytnutých záväzkov, pri ktorých nie je možné určiť protistranu
Článok 428al ods. 3 písm. d) a článok 428ap písm. e) nariadenia CRR
Inštitúcie tu vykazujú záväzky, pri ktorých nie je možné určiť protistranu, vrátane emitovaných cenných papierov, pri ktorých nie je možné identifikovať držiteľa.
|
|
0110
|
2.8. Dostupné stabilné financovanie zo vzájomne závislých záväzkov
Inštitúcie vykazujú tieto záväzky:
— záväzky, ktoré sú vzájomne závislé s aktívami v súlade s článkom 428f nariadenia CRR; pozri tiež článok 428al ods. 3 písm. b) nariadenia CRR;
— záväzky súvisiace s centralizovanými regulovanými úsporami, ktoré sa majú považovať za vzájomne závislé s aktívami v súlade s článkom 428f ods. 2 písm. a) nariadenia CRR;
— záväzky súvisiace s podpornými úvermi a kreditnými facilitami a nástrojmi likvidity, ktoré sa majú považovať za vzájomne závislé s aktívami v súlade s článkom 428f ods. 2 písm. b) nariadenia CRR;
— záväzky súvisiace s krytými dlhopismi, ktoré sa majú považovať za vzájomne závislé s aktívami v súlade s článkom 428f ods. 2 písm. c) nariadenia CRR;
— záväzky súvisiace s derivátovými zúčtovacími aktivitami klientov, ktoré sa majú považovať za vzájomne závislé s aktívami v súlade s článkom 428f ods. 2 písm. d) nariadenia CRR;
— záväzky, ktoré spĺňajú všetky podmienky stanovené v článku 428f ods. 1 nariadenia CRR a ktoré sú vzájomne závislé s aktívami v súlade s článkom 428f ods. 1 nariadenia CRR.
|
|
0120
|
2.9. Dostupné stabilné financovanie z iných záväzkov
Inštitúcie vykazujú:
— záväzky so zúčtovaním v deň uzavretia obchodu vyplývajúce z nákupu finančných nástrojov, cudzích mien a komodít, u ktorých sa očakáva, že sa vyrovnajú v rámci štandardného cyklu vyrovnania alebo v období, ktoré je obvyklé pre príslušnú výmenu alebo typ transakcií, alebo ktoré neboli vyrovnané, pričom ich vyrovnanie sa stále očakáva; pozri článok 428al ods. 3 písm. a) nariadenia CRR;
— odložené daňové záväzky; za zostatkovú splatnosť sa považuje najbližší možný dátum, ku ktorému sa môže realizovať ich suma; pozri článok 428al ods. 1 písm. a) nariadenia CRR;
— menšinové účasti; za zostatkovú splatnosť sa považuje termín nástroja; pozri článok 428al ods. 1 písm. b) nariadenia CRR;
— ostatné záväzky bez stanovenej splatnosti vrátane krátkych pozícií a pozícií s otvorenou splatnosťou, pokiaľ nie je v tomto oddiele stanovené inak; pozri článok 428al ods. 1 nariadenia CRR;
— záporný rozdiel medzi súbormi vzájomného započítavania vypočítaný v súlade s článkom 428al ods. 4 nariadenia CRR; všetky derivátové záväzky sa vykazujú tak, akoby mali zostatkovú splatnosť menej ako jeden rok;
— všetky ostatné záväzky, ktoré nie sú uvedené v článkoch 428al až 428ap nariadenia CRR; všetky kapitálové položky sa vykazujú v bode 2.1 bez ohľadu na ich zostatkovú splatnosť; pozri tiež článok 428al ods. 3 písm. d) nariadenia CRR.
|
ČASŤ VI: NSFR – ZHRNUTIE
1.
Osobitné poznámky
40. Účelom tohto vzoru je poskytnúť informácie o pomere čistého stabilného financovania (NSFR) pre inštitúcie vykazujúce plnohodnotný NSFR (vzory vykazovania C 80.00 a C 81.00), ako aj pre inštitúcie vykazujúce zjednodušený NSFR (vzory vykazovania C 82.00 a C 83.00).
41. V súlade s článkom 428b ods. 1 nariadenia CRR sa požiadavka na čisté stabilné financovanie stanovená v článku 413 ods. 1 nariadenia CRR rovná pomeru dostupného stabilného financovania inštitúcie podľa kapitol 3 a 6 k požadovanému stabilnému financovaniu inštitúcie podľa kapitol 4 a 7 a vyjadruje sa ako percentuálna hodnota. Pravidlá výpočtu pomeru sú stanovené v kapitole 2.
42. Položky v riadkoch 0010 až 0210 sú rovnaké ako rovnocenné položky vykázané vo vzoroch vykazovania C 80.00 až C 83.00.
2.
Pokyny týkajúce sa jednotlivých stĺpcov
|
Stĺpec
|
Odkazy na právne predpisy a pokyny
|
|
0010
|
Suma
Inštitúcie vykazujú v stĺpci 0010 sumu aktív, podsúvahových položiek, záväzkov a vlastných zdrojov pridelených do súčtu všetkých príslušných skupín zostatkových splatností a HQLA. Vykazujú sa sumy pred uplatnením príslušných koeficientov požadovaného a dostupného stabilného financovania.
|
|
0020
|
Požadované stabilné financovanie
Inštitúcie vykazujú v stĺpci 0020 požadované stabilné financovanie vypočítané v súlade so šiestou časťou hlavou IV kapitolami 4 a 7 nariadenia CRR.
|
|
0030
|
Dostupné stabilné financovanie
Inštitúcie vykazujú v stĺpci 0030 dostupné stabilné financovanie vypočítané v súlade so šiestou časťou hlavou IV kapitolami 3 a 6 nariadenia CRR.
|
|
0040
|
Pomer
Inštitúcie vykazujú v stĺpci 0040 pomer NSFR v súlade s článkom 428b ods. 1 nariadenia CRR.
|
3.
Pokyny týkajúce sa jednotlivých riadkov
|
Riadok
|
Odkazy na právne predpisy a pokyny
|
|
0010
|
1. POŽADOVANÉ STABILNÉ FINANCOVANIE
Položka 1 vzorov vykazovania C 80.00 a C 82.00
|
|
0020
|
1.1. Požadované stabilné financovanie z aktív centrálnej banky
Položka 1.1 vzorov vykazovania C 80.00 a C 82.00
|
|
0030
|
1.2. Požadované stabilné financovanie z likvidných aktív
Položka 1.2 vzorov vykazovania C 80.00 a C 82.00
|
|
0040
|
1.3. Požadované stabilné financovanie z cenných papierov iných ako likvidné aktíva
Položka 1.3 vzorov vykazovania C 80.00 a C 82.00
|
|
0050
|
1.4. Požadované stabilné financovanie z úverov
Položka 1.4 vzorov vykazovania C 80.00 a C 82.00
|
|
0060
|
1.5. Požadované stabilné financovanie zo vzájomne závislých aktív
Položka 1.5 vzorov vykazovania C 80.00 a C 82.00
|
|
0070
|
1.6. Požadované stabilné financovanie z aktív v rámci skupiny alebo schémy inštitucionálneho zabezpečenia, ak sa na ne vzťahuje preferenčné zaobchádzanie
Položka 1.6 vzorov vykazovania C 80.00 a C 82.00
|
|
0080
|
1.7. Požadované stabilné financovanie z derivátov
Položka 1.7 vzorov vykazovania C 80.00 a C 82.00
|
|
0090
|
1.8. Požadované stabilné financovanie z príspevkov do fondu pre prípad zlyhania centrálnej protistrany
Položka 1.8 vzorov vykazovania C 80.00 a C 82.00
|
|
0100
|
1.9. Požadované stabilné financovanie z iných aktív
Položka 1.9 vzorov vykazovania C 80.00 a C 82.00
|
|
0110
|
1.10. Požadované stabilné financovanie z podsúvahových položiek
Položka 1.10 vzorov vykazovania C 80.00 a C 82.00
|
|
0120
|
2. DOSTUPNÉ STABILNÉ FINANCOVANIE
Položka 2 vzorov vykazovania C 81.00 a C 83.00
|
|
0130
|
2.1. Dostupné stabilné financovanie z kapitálových položiek a nástrojov
Položka 2.1 vzorov vykazovania C 81.00 a C 83.00
|
|
0140
|
2.2. Dostupné stabilné financovanie z retailových vkladov
Položka 2.2 vzorov vykazovania C 81.00 a C 83.00
|
|
0150
|
2.3. Dostupné stabilné financovanie od iných nefinančných klientov (okrem centrálnych bánk)
Položka 2.3 vzorov vykazovania C 81.00 a C 83.00 (okrem 2.3.0.2)
|
|
0160
|
2.4. Dostupné stabilné financovanie z prevádzkových vkladov
Položky 2.3.0.2 a 2.5.3.1 vzoru vykazovania C 81.00 a položka 2.4 vzoru vykazovania C 83.00
|
|
0170
|
2.5. Dostupné stabilné financovanie zo záväzkov v rámci skupiny alebo schémy inštitucionálneho zabezpečenia, ak sa na ne vzťahuje preferenčné zaobchádzanie
Položka 2.4 vzoru vykazovania C 81.00 a položka 2.5 vzoru vykazovania C 83.00
|
|
0180
|
2.6. Dostupné stabilné financovanie od finančných klientov a centrálnych bánk
Položka 2.5 vzoru vykazovania C 81.00 (okrem 2.5.3.1) a položka 2.6 vzoru vykazovania C 83.00
|
|
0190
|
2.7. Dostupné stabilné financovanie z poskytnutých záväzkov, pri ktorých nie je možné určiť protistranu
Položka 2.6 vzoru vykazovania C 81.00 a položka 2.7 vzoru vykazovania C 83.00
|
|
0200
|
2.8. Dostupné stabilné financovanie zo vzájomne závislých záväzkov
Položka 2.8 vzoru vykazovania C 81.00 a vzoru vykazovania C 83.00
|
|
0210
|
2.9. Dostupné stabilné financovanie z iných záväzkov
Položka 2.7 a 2.9 vzoru vykazovania C 81.00 a položka 2.9 vzoru vykazovania C 83.00
|
|
0220
|
3. NSFR
NSFR vypočítaný v súlade s článkom 428b ods. 1 nariadenia CRR.
|
1. Prehľad
1.1 Odkazy
1.2 Identifikované požiadavky
1.3 Súvisiace štandardy
2. Identifikované požiadavky
Požiadavky
| Zdroj |
Požiadavka |
3. Súvisiace štandardy
Štandardy
| Zdroj |
Požiadavka |
- Builddate: 01.09.2024 00:00:00 -Doknr: CELEX:32021R0451
- EULAW_LV -
EULAW_LV
|