|
|
Belopp
|
Standardfaktor för krav på stabil finansiering
|
Tillämplig faktor för krav på stabil finansiering
|
Krav på stabil finansiering
|
|
Icke-högkvalitativa likvida tillgångar efter löptid
|
Högkvalitativa likvida tillgångar
|
Icke-högkvalitativa likvida tillgångar efter löptid
|
Högkvalitativa likvida tillgångar
|
Icke-högkvalitativa likvida tillgångar efter löptid
|
Högkvalitativa likvida tillgångar
|
|
< 6 månader
|
≥ 6 månader – < 1 år
|
≥ 1 år
|
< 6 månader
|
≥ 6 månader – < 1 år
|
≥ 1 år
|
< 6 månader
|
≥ 6 månader – < 1 år
|
≥ 1 år
|
|
Rad
|
ID
|
Post
|
0010
|
0020
|
0030
|
0040
|
0050
|
0060
|
0070
|
0080
|
0090
|
0100
|
0110
|
0120
|
0130
|
|
0010
|
1
|
KRAV PÅ STABIL FINANSIERING
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0020
|
1.1
|
Krav på stabil finansiering från centralbankstillgångar
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0030
|
1.1.1
|
kontanta medel, reserver och exponeringar mot centralbanker i form av högkvalitativa likvida tillgångar
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0040
|
1.1.1.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än sex månader
|
|
|
|
|
0 %
|
0 %
|
0 %
|
0 %
|
|
|
|
|
|
|
0050
|
1.1.1.2
|
intecknade för en återstående löptid om minst sex månader men mindre än ett år
|
|
|
|
|
50 %
|
50 %
|
50 %
|
50 %
|
|
|
|
|
|
|
0060
|
1.1.1.3
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
100 %
|
100 %
|
100 %
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
0070
|
1.1.2
|
andra centralbanksexponeringar för icke-högkvalitativa likvida tillgångar
|
|
|
|
|
0 %
|
50 %
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0080
|
1.2
|
Krav på stabil finansiering från likvida tillgångar
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0090
|
1.2.1
|
tillgångar på nivå 1 berättigade till 0 % LCR-nedsättning
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0100
|
1.2.1.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än sex månader
|
|
|
|
|
|
|
|
0 %
|
|
|
|
|
|
|
0110
|
1.2.1.2
|
intecknade för en återstående löptid om minst sex månader men mindre än ett år
|
|
|
|
|
|
|
|
50 %
|
|
|
|
|
|
|
0120
|
1.2.1.3
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
|
|
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
0130
|
1.2.2
|
tillgångar på nivå 1 berättigade till 5 % LCR-nedsättning
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0140
|
1.2.2.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än sex månader
|
|
|
|
|
|
|
|
5 %
|
|
|
|
|
|
|
0150
|
1.2.2.2
|
intecknade för en återstående löptid om minst sex månader men mindre än ett år
|
|
|
|
|
|
|
|
50 %
|
|
|
|
|
|
|
0160
|
1.2.2.3
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
|
|
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
0170
|
1.2.3
|
nivå 1 berättigade till 7 % LCR-nedsättning
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0180
|
1.2.3.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än sex månader
|
|
|
|
|
|
|
|
7 %
|
|
|
|
|
|
|
0190
|
1.2.3.2
|
intecknade för en återstående löptid om minst sex månader men mindre än ett år
|
|
|
|
|
|
|
|
50 %
|
|
|
|
|
|
|
0200
|
1.2.3.3
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
|
|
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
0210
|
1.2.4
|
tillgångar på nivå 1 berättigade till 12 % LCR-nedsättning
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0220
|
1.2.4.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än sex månader
|
|
|
|
|
|
|
|
12 %
|
|
|
|
|
|
|
0230
|
1.2.4.2
|
intecknade för en återstående löptid om minst sex månader men mindre än ett år
|
|
|
|
|
|
|
|
50 %
|
|
|
|
|
|
|
0240
|
1.2.4.3
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
|
|
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
0250
|
1.2.5
|
tillgångar på nivå 2A berättigade till 15 % LCR-nedsättning
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0260
|
1.2.5.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än sex månader
|
|
|
|
|
|
|
|
15 %
|
|
|
|
|
|
|
0270
|
1.2.5.2
|
intecknade för en återstående löptid om minst sex månader men mindre än ett år
|
|
|
|
|
|
|
|
50 %
|
|
|
|
|
|
|
0280
|
1.2.5.3
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
|
|
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
0290
|
1.2.6
|
tillgångar på nivå 2A berättigade till 20 % LCR-nedsättning
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0300
|
1.2.6.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än sex månader
|
|
|
|
|
|
|
|
20 %
|
|
|
|
|
|
|
0310
|
1.2.6.2
|
intecknade för en återstående löptid om minst sex månader men mindre än ett år
|
|
|
|
|
|
|
|
50 %
|
|
|
|
|
|
|
0320
|
1.2.6.3
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
|
|
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
0330
|
1.2.7
|
värdepapperiseringar på nivå 2B berättigade till 25 % LCR-nedsättning
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0340
|
1.2.7.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än sex månader
|
|
|
|
|
|
|
|
25 %
|
|
|
|
|
|
|
0350
|
1.2.7.2
|
intecknade för en återstående löptid om minst sex månader men mindre än ett år
|
|
|
|
|
|
|
|
50 %
|
|
|
|
|
|
|
0360
|
1.2.7.3
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
|
|
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
0370
|
1.2.8
|
tillgångar på nivå 2B berättigade till 30 % LCR-nedsättning
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0380
|
1.2.8.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än sex månader
|
|
|
|
|
|
|
|
30 %
|
|
|
|
|
|
|
0390
|
1.2.8.2
|
intecknade för en återstående löptid om minst sex månader men mindre än ett år
|
|
|
|
|
|
|
|
50 %
|
|
|
|
|
|
|
0400
|
1.2.8.3
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
|
|
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
0410
|
1.2.9
|
tillgångar på nivå 2B berättigade till 35 % LCR-nedsättning
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0420
|
1.2.9.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än sex månader
|
|
|
|
|
|
|
|
35 %
|
|
|
|
|
|
|
0430
|
1.2.9.2
|
intecknade för en återstående löptid om minst sex månader men mindre än ett år
|
|
|
|
|
|
|
|
50 %
|
|
|
|
|
|
|
0440
|
1.2.9.3
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
|
|
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
0450
|
1.2.10
|
tillgångar på nivå 2B berättigade till 40 % LCR-nedsättning
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0460
|
1.2.10.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än sex månader
|
|
|
|
|
|
|
|
40 %
|
|
|
|
|
|
|
0470
|
1.2.10.2
|
intecknade för en återstående löptid om minst sex månader men mindre än ett år
|
|
|
|
|
|
|
|
50 %
|
|
|
|
|
|
|
0480
|
1.2.10.3
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
|
|
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
0490
|
1.2.11
|
tillgångar på nivå 2B berättigade till 50 % LCR-nedsättning
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0500
|
1.2.11.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än ett år
|
|
|
|
|
|
|
|
50 %
|
|
|
|
|
|
|
0510
|
1.2.11.2
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
|
|
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
0520
|
1.2.12
|
tillgångar på nivå 2B berättigade till 55 % LCR-nedsättning
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0530
|
1.2.12.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än ett år
|
|
|
|
|
|
|
|
55 %
|
|
|
|
|
|
|
0540
|
1.2.12.2
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
|
|
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
0550
|
1.2.13
|
högkvalitativa likvida tillgångar intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer i en säkerhetsmassa
|
|
|
|
|
|
|
|
85 %
|
|
|
|
|
|
|
0560
|
1.3
|
Krav på stabil finansiering från andra säkerheter än likvida tillgångar
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0570
|
1.3.1
|
icke-högkvalitativa likvida tillgångar och börshandlade aktier
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0580
|
1.3.1.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än ett år
|
|
|
|
|
50 %
|
50 %
|
85 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0590
|
1.3.1.2
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
100 %
|
100 %
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0600
|
1.3.2
|
icke-högkvalitativa likvida tillgångar och icke-börshandlade aktier
|
|
|
|
|
|
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0610
|
1.3.3
|
icke-högkvalitativa likvida tillgångar intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer i en säkerhetsmassa
|
|
|
|
|
85 %
|
85 %
|
85 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0620
|
1.4
|
Krav på stabil finansiering från lån
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0630
|
1.4.1
|
operativ inlåning
|
|
|
|
|
50 %
|
50 %
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0640
|
1.4.2
|
finansiella transaktioner med värdepapper med finansiella kunder
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0650
|
1.4.2.1
|
med säkerhet i tillgångar på nivå 1 berättigade till 0 % LCR-nedsättning
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0660
|
1.4.2.1.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än sex månader
|
|
|
|
|
0 %
|
50 %
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0670
|
1.4.2.1.2
|
intecknade för en återstående löptid om minst sex månader men mindre än ett år
|
|
|
|
|
50 %
|
50 %
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0680
|
1.4.2.1.3
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
100 %
|
100 %
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0690
|
1.4.2.2
|
med säkerhet i andra tillgångar
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0700
|
1.4.2.2.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än sex månader
|
|
|
|
|
5 %
|
50 %
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0710
|
1.4.2.2.2
|
intecknade för en återstående löptid om minst sex månader men mindre än ett år
|
|
|
|
|
50 %
|
50 %
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0720
|
1.4.2.2.3
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
100 %
|
100 %
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0730
|
1.4.3
|
andra lån och förskott till finansiella kunder
|
|
|
|
|
10 %
|
50 %
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0740
|
1.4.4
|
tillgångar intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer i en säkerhetsmassa
|
|
|
|
|
85 %
|
85 %
|
85 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0750
|
1.4.5
|
lån till icke-finansiella kunder utom centralbanker där dessa lån har tilldelats en riskvikt om 35 % eller mindre
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0760
|
1.4.5.0.1
|
varav panträtter i bostadsfastigheter
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0770
|
1.4.5.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än sex månader
|
|
|
|
|
50 %
|
50 %
|
65 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0780
|
1.4.5.2
|
intecknade för en återstående löptid om minst sex månader men mindre än ett år
|
|
|
|
|
50 %
|
50 %
|
65 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0790
|
1.4.5.3
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
100 %
|
100 %
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0800
|
1.4.6
|
andra lån till icke-finansiella kunder utom centralbanker
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0810
|
1.4.6.0.1
|
varav panträtter i bostadsfastigheter
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0820
|
1.4.6.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än ett år
|
|
|
|
|
50 %
|
50 %
|
85 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0830
|
1.4.6.2
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
100 %
|
100 %
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0840
|
1.4.7
|
handelsfinansprodukter i balansräkningen
|
|
|
|
|
10 %
|
50 %
|
85 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0850
|
1.5
|
Krav på stabil finansiering från inbördes beroende tillgångar
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0860
|
1.5.1
|
centraliserat reglerat sparande
|
|
|
|
|
0 %
|
0 %
|
0 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0870
|
1.5.2
|
subventionerade lån och kredit- och likviditetsfaciliteter
|
|
|
|
|
0 %
|
0 %
|
0 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0880
|
1.5.3
|
säkerställda obligationer som godtas
|
|
|
|
|
0 %
|
0 %
|
0 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0890
|
1.5.4
|
derivat som används vid clearing för kunders räkning
|
|
|
|
|
0 %
|
0 %
|
0 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0900
|
1.5.5
|
övriga
|
|
|
|
|
0 %
|
0 %
|
0 %
|
|
|
|
|
|
|
|
0910
|
1.6
|
Krav på stabil finansiering från tillgångar inom en grupp eller ett institutionellt skyddssystem som omfattas av förmånsbehandling
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0920
|
1.7
|
Krav på stabil finansiering från derivat
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0930
|
1.7.1
|
krav på stabil finansiering för derivatskulder
|
|
|
|
|
5 %
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0940
|
1.7.2
|
NSFR-derivattillgångar
|
|
|
|
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0950
|
1.7.3
|
ställd initial marginalsäkerhet
|
|
|
|
|
85 %
|
85 %
|
85 %
|
85 %
|
|
|
|
|
|
|
0960
|
1.8
|
Krav på stabil finansiering från bidrag till obeståndsfond för en central motpart
|
|
|
|
|
85 %
|
85 %
|
85 %
|
85 %
|
|
|
|
|
|
|
0970
|
1.9
|
Krav på stabil finansiering från andra tillgångar
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0980
|
1.9.1
|
fysiskt handlade varor
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0990
|
1.9.1.1
|
ointecknade eller intecknade för en återstående löptid om mindre än ett år
|
|
|
|
|
|
|
85 %
|
|
|
|
|
|
|
|
1000
|
1.9.1.2
|
intecknade för en återstående löptid om ett år eller mer
|
|
|
|
|
|
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
1010
|
1.9.2
|
affärsdag för fordringar
|
|
|
|
|
0 %
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1020
|
1.9.3
|
nödlidande tillgångar
|
|
|
|
|
100 %
|
100 %
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
1030
|
1.9.4
|
övriga tillgångar
|
|
|
|
|
50 %
|
50 %
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
1040
|
1.10
|
Krav på stabil finansiering från poster utanför balansräkningen
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1050
|
1.10.1
|
beviljade faciliteter inom en grupp eller ett institutionellt skyddssystem som omfattas av förmånsbehandling
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1060
|
1.10.2
|
beviljade faciliteter
|
|
|
|
|
5 %
|
5 %
|
5 %
|
|
|
|
|
|
|
|
1070
|
1.10.3
|
handelsfinansiering av poster utanför balansräkningen
|
|
|
|
|
5 %
|
7.5 %
|
10 %
|
|
|
|
|
|
|
|
1080
|
1.10.4
|
nödlidande poster utanför balansräkningen
|
|
|
|
|
100 %
|
100 %
|
100 %
|
|
|
|
|
|
|
|
1090
|
1.10.5
|
andra exponeringar utanför balansräkningen för vilka den behöriga myndigheten har fastställt faktorer för krav på stabil finansiering
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|