+ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ (EE) 2019/1242 ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ της 20ής Ιουνίου 2019 σχετικά με τον καθορισμό προτύπων επιδόσεων για τις εκπομπές CO 2 των νέων βαρέων επαγγελματικών οχημάτων και την τροποποίηση των κανονισμών (ΕΚ) αριθ. 595/2009 και (ΕΕ) 2018/956 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου και της οδηγίας 96/53/ΕΚ του Συμβουλίου (Κείμενο που παρουσιάζει ενδιαφέρον για τον ΕΟΧ)
---+Άρθρο 1 Αντικείμενο και στόχοι
------+Άρθρο 1 1.
------+Άρθρο 1 2.
---+Άρθρο 2 Πεδίο εφαρμογής
------+Άρθρο 2 1.
------+Άρθρο 2 2.
------+Άρθρο 2 3.
---+Άρθρο 3 Ορισμοί
---+Άρθρο 3α Στόχοι μείωσης των εκπομπών CO2
------+Άρθρο 3α 1.
------+Άρθρο 3α 2.
------+Άρθρο 3α 3.
------+Άρθρο 3α 4.
------+Άρθρο 3α 5.
---+Άρθρο 3β Πρόσθετα μέτρα για τη στήριξη της μετάβασης σε βαρέα οχήματα μηδενικών εκπομπών στην αγορά της Ένωσης
---+Άρθρο 3γ Πρόσθετα μέτρα για τη στήριξη της ζήτησης για βαρέα οχήματα μηδενικών εκπομπών στην αγορά της Ένωσης
---+Άρθρο 3δ Στόχος βαρέων οχημάτων μηδενικών εκπομπών για τα αστικά λεωφορεία
------+Άρθρο 3δ 1.
------+Άρθρο 3δ 2.
------+Άρθρο 3δ 3.
---+Άρθρο 3ε Διασφάλιση βιώσιμων και ανθεκτικών εφοδιαστικών αλυσίδων για τα αστικά λεωφορεία μέσω διαδικασιών σύναψης δημόσιων συμβάσεων
------+Άρθρο 3ε 1.
------+Άρθρο 3ε 2.
------+Άρθρο 3ε 3.
---+Άρθρο 4 Μέσες ειδικές εκπομπές CO2ενός κατασκευαστή
---+Άρθρο 5 Βαρέα επαγγελματικά οχήματα μηδενικών και χαμηλών εκπομπών
------+Άρθρο 5 1.
------+Άρθρο 5 2.
------+Άρθρο 5 3.
------+Άρθρο 5 4.
---+Άρθρο 6 Στόχοι ειδικών εκπομπών CO2ενός κατασκευαστή
---+Άρθρο 6α Μεταφορά βαρέων οχημάτων μεταξύ κατασκευαστών
------+Άρθρο 6α 1.
------+Άρθρο 6α 2.
---+Άρθρο 6β Εξαίρεση των κατασκευαστών που παράγουν μικρό αριθμό βαρέων οχημάτων
------+Άρθρο 6β 1.
------+Άρθρο 6β 2.
------+Άρθρο 6β 3.
------+Άρθρο 6β 4.
------+Άρθρο 6β 5.
------+Άρθρο 6β 6.
---+Άρθρο 7 Πιστωτικά μόρια και χρέη εκπομπών
------+Άρθρο 7 1.
------+Άρθρο 7 2.
---+Άρθρο 7α Απόδοση βαρέων οχημάτων σε κατασκευαστή
---+Άρθρο 7β Υπολογισμός των μέσων ειδικών εκπομπών CO2των βαρέων οχημάτων κατηγορίας M
---+Άρθρο 8 Συμμόρφωση με τους στόχους ειδικών εκπομπών CO2
------+Άρθρο 8 1.
------+Article 8 2.
------+Άρθρο 8 3.
------+Άρθρο 8 4.
---+Άρθρο 9 Επαλήθευση των δεδομένων παρακολούθησης
------+Άρθρο 9 1.
------+Άρθρο 9 2.
------+Άρθρο 9 3.
---+Άρθρο 10 Αξιολόγηση των εκπομπών αναφοράς CO2
------+Άρθρο 10 1.
------+Άρθρο 10 2.
---+Άρθρο 11 Δημοσίευση των δεδομένων και των επιδόσεων των κατασκευαστών
------+Άρθρο 11 1.
------+Άρθρο 11 2.
------+Άρθρο 11 3.
---+Άρθρο 12 Εκπομπές CO2και κατανάλωση ενέργειας σε πραγματικές συνθήκες
------+Άρθρο 12 1.
------+Άρθρο 12 2.
------+Άρθρο 12 3.
------+Άρθρο 12 4.
---+Άρθρο 13 Επαλήθευση των εκπομπών CO2των εν χρήσει βαρέων επαγγελματικών οχημάτων
------+Άρθρο 13 1.
------+Άρθρο 13 2.
------+Άρθρο 13 3.
------+Άρθρο 13 4.
---+Άρθρο 13α Παρακολούθηση και δήλωση στοιχείων από τα κράτη μέλη
------+Άρθρο 13α 1.
------+Άρθρο 13α 2.
------+Άρθρο 13α 3.
------+Άρθρο 13α 4.
---+Άρθρο 13β Υποβολή στοιχείων από τους κατασκευαστές ή άλλες οντότητες που είναι υπεύθυνες για τον προσδιορισμό των εκπομπών CO2ενός βαρέος οχήματος
------+Άρθρο 13β 1.
------+Άρθρο 13β 2.
------+Άρθρο 13β 3.
---+Άρθρο 13γ Κεντρικό μητρώο δεδομένων για βαρέα οχήματα
------+Άρθρο 13γ 1.
------+Άρθρο 13γ 2.
---+Άρθρο 13δ Παρακολούθηση των αποτελεσμάτων των δοκιμών επαλήθευσης στο οδικό δίκτυο
------+Άρθρο 13δ 1.
------+Άρθρο 13δ 2.
---+Άρθρο 13ε Ποιότητα δεδομένων
------+Άρθρο 13ε 1.
------+Άρθρο 13ε 2.
------+Άρθρο 13ε 3.
------+Άρθρο 13ε 4.
---+Άρθρο 13στ Διοικητικά πρόστιμα
------+Άρθρο 13στ 1.
------+Άρθρο 13στ 2.
------+Άρθρο 13στ 3.
---+Άρθρο 14 Τροποποιήσεις των παραρτημάτων I, IV και IV
------+Άρθρο 14 1.
------+Άρθρο 14 2.
------+Άρθρο 14 3.
---+Άρθρο 15 Επανεξέταση
------+Άρθρο 15 1.
------+Άρθρο 15 2.
---+Άρθρο 16 Διαδικασία επιτροπής
------+Άρθρο 16 1.
------+Άρθρο 16 2.
------+Άρθρο 16 3.
---+Άρθρο 17 Άσκηση της εξουσιοδότησης
------+Άρθρο 17 1.
------+Άρθρο 17 2.
------+Άρθρο 17 3.
------+Άρθρο 17 4.
------+Άρθρο 17 5.
------+Άρθρο 17 6.
---+Άρθρο 18 Τροποποιήσεις του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 595/2009
---+Άρθρο 19 Τροποποίηση του κανονισμού (ΕΕ) 2018/956
---+Άρθρο 20 Τροποποιήσεις της οδηγίας 96/53/ΕΚ
---+Άρθρο 21 Έναρξη ισχύος
---+ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ I Μέσες ειδικές εκπομπές CO2, στόχοι ειδικών εκπομπών CO2και υπέρβαση εκπομπών CO2
---+ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ II Διαδικασίες προσαρμογής που αναφέρονται στο άρθρο 11
---+ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙΙ Κανονικοποίηση των ειδικών εκπομπών CO2των νέων βαρέων οχημάτων όπως αναφέρονται στο άρθρο 4
---+ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IV Κανόνες σχετικά με τα δεδομένα προς παρακολούθηση και δήλωση, όπως αναφέρονται στα άρθρα 13α και 13β
---+ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ V Δήλωση και διαχείριση δεδομένων που αναφέρονται στα άρθρα 13α έως 13γ
---+ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI Πινακας αντιστοιχιας
|
English -
European Union -
Environment -
ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ (EE) 2019/1242 ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ της 20ής Ιουνίου 2019 σχετικά με τον καθορισμό προτύπων επιδόσεων για τις εκπομπές CO 2 των νέων βαρέων επαγγελματικών οχημάτων και την τροποποίηση των κανονισμών (ΕΚ) αριθ. 595/2009 και (ΕΕ) 2018/956 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου και της οδηγίας 96/53/ΕΚ του Συμβουλίου (Κείμενο που παρουσιάζει ενδιαφέρον για τον ΕΟΧ)
ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ (EE) 2019/1242 ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ
της 20ής Ιουνίου 2019
σχετικά με τον καθορισμό προτύπων επιδόσεων για τις εκπομπές CO2 των νέων βαρέων επαγγελματικών οχημάτων και την τροποποίηση των κανονισμών (ΕΚ) αριθ. 595/2009 και (ΕΕ) 2018/956 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου και της οδηγίας 96/53/ΕΚ του Συμβουλίου
(Κείμενο που παρουσιάζει ενδιαφέρον για τον ΕΟΧ)
Ο παρών κανονισμός είναι δεσμευτικός ως προς όλα τα μέρη του και ισχύει άμεσα σε κάθε κράτος μέλος.
1. Επισκόπηση
| Τίτλος |
Κανονισμός |
|
Άρθρο 1 Αντικείμενο και στόχοι
|
|
|
Άρθρο 2 Πεδίο εφαρμογής
|
|
|
Άρθρο 3 Ορισμοί
|
Άρθρο 3
Για τους σκοπούς του παρόντος κανονισμού, ισχύουν οι ακόλουθοι ορισμοί:
▼M1
1)
«εκπομπές αναφοράς CO2»: ο μέσος όρος των ειδικών εκπομπών CO2 κατά την περίοδο αναφοράς όλων των νέων βαρέων οχημάτων σε κάθε μία από τις επιμέρους ομάδες οχημάτων, που καθορίζονται σύμφωνα με το σημείο 3 του παραρτήματος Ι·
▼B
2)
«ειδικές εκπομπές CO2»: οι εκπομπές CO2 ενός μεμονωμένου βαρέος επαγγελματικού οχήματος που καθορίζονται σύμφωνα με το σημείο 2.1 του παραρτήματος I·
3)
«περίοδος υποβολής στοιχείων του έτους Y»: η περίοδος από την 1η Ιουλίου του έτους Υ έως την 30ή Ιουνίου του έτους Y+1·
▼M1
3α)
«περίοδος υποβολής στοιχείων»: το χρονικό διάστημα από την 1η Ιουλίου δεδομένου έτους έως την 30ή Ιουνίου του επόμενου έτους·
3β)
«περίοδος αναφοράς»: η περίοδος υποβολής στοιχείων συγκεκριμένου έτους σε σχέση με την οποία καθορίζονται οι κανονιστικές υποχρεώσεις μείωσης των εκπομπών CO2 για συγκεκριμένη επιμέρους ομάδα οχημάτων βάσει του παρόντος κανονισμού·
▼B
4)
«μέσες ειδικές εκπομπές CO2»: ο μέσος όρος των ειδικών εκπομπών CO2 των νέων βαρέων επαγγελματικών οχημάτων ενός κατασκευαστή σε μια δεδομένη περίοδο υποβολής στοιχείων που καθορίζεται σύμφωνα με το σημείο 2.7 του παραρτήματος I·
▼M1
5)
«στόχος ειδικών εκπομπών CO2»: ο στόχος εκπομπών CO2 ενός μεμονωμένου κατασκευαστή, ο οποίος καθορίζεται ετησίως για την προηγούμενη περίοδο υποβολής στοιχείων σύμφωνα με το σημείο 4 του παραρτήματος I·
▼B
6)
«συμπαγές φορτηγό»: φορτηγό που δεν είναι σχεδιασμένο ή κατασκευασμένο για την έλξη ημιρυμουλκουμένου·
7)
«ελκυστήρας»: μονάδα ελκυστήρα που έχει σχεδιαστεί και κατασκευαστεί αποκλειστικά ή κυρίως για την έλξη ημιρυμουλκουμένων·
8)
«επιμέρους ομάδα οχημάτων»: ομάδα οχημάτων, όπως ορίζεται στο σημείο 1 του παραρτήματος I, τα οποία χαρακτηρίζονται από ένα κοινό και διακριτικό σύνολο τεχνικών κριτηρίων σχετικά με τον προσδιορισμό των εκπομπών CO2 και της κατανάλωσης καυσίμου των οχημάτων αυτών·
▼M1
9)
«επαγγελματικό όχημα»: βαρύ όχημα που προορίζεται να χρησιμοποιείται για ειδικά καθήκοντα, το οποίο, σύμφωνα με τις πληροφορίες που περιλαμβάνονται στο πιστοποιητικό συμμόρφωσής του, όπως δηλώνεται από τα κράτη μέλη, πληροί τα κριτήρια που καθορίζονται στο σημείο 1.2 του παραρτήματος I·
10)
«κατασκευαστής»: το πρόσωπο ή ο οργανισμός στον οποίο έχουν αποδοθεί τα οχήματα που ταξινομήθηκαν εντός συγκεκριμένης περιόδου σύμφωνα με το άρθρο 7α·
▼M1
10α)
«δηλών»: οντότητα που είναι υπεύθυνη για την υποβολή στοιχείων στην Επιτροπή·
▼M1
11)
«βαρύ όχημα μηδενικών εκπομπών»: οποιαδήποτε από τα ακόλουθα οχήματα:
α)
βαρύ μηχανοκίνητο όχημα χωρίς κινητήρα εσωτερικής καύσης, ή με κινητήρα εσωτερικής καύσης που εκπέμπει έως 3 gCO2/(t.km) ή 1 gCO2/(p.km), όπως προσδιορίζεται σύμφωνα με το άρθρο 9 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400·
β)
βαρύ μηχανοκίνητο όχημα χωρίς κινητήρα εσωτερικής καύσης, ή με κινητήρα εσωτερικής καύσης που εκπέμπει έως 1 g/kWh CO2, όπως προσδιορίζεται σύμφωνα με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 595/2009 και τα μέτρα εφαρμογής του, ή εκπέμπει έως 1 g/km CO2, όπως προσδιορίζεται σύμφωνα με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 715/2007 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (
3
) και τα μέτρα εφαρμογής του, υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχουν προσδιοριστεί εκπομπές CO2 σύμφωνα με τον κανονισμό (ΕΕ) 2017/2400·
γ)
ρυμουλκούμενο εξοπλισμένο με διάταξη που υποστηρίζει ενεργά την πρόωσή του και δεν έχει κινητήρα εσωτερικής καύσης ή έχει κινητήρα εσωτερικής καύσης με εκπομπές που δεν υπερβαίνουν το 1 g CO2/kWh, όπως προσδιορίζεται σύμφωνα με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 595/2009 και τα μέτρα εφαρμογής του ή σύμφωνα με τον κανονισμό ΟΕΕ/ΗΕ (ΕΚ) αριθ. 49·
12)
«βαρύ όχημα χαμηλών εκπομπών»: βαρύ όχημα, το οποίο δεν είναι βαρύ όχημα μηδενικών εκπομπών, με ειδικές εκπομπές CO2 χαμηλότερες από το ήμισυ των εκπομπών αναφοράς CO2 όλων των οχημάτων της επιμέρους ομάδας οχημάτων στην οποία ανήκει το βαρύ όχημα, όπως καθορίζεται σύμφωνα με το σημείο 2.3.4 του παραρτήματος I·
▼B
13)
«προφίλ χρήσης»: συνδυασμός κύκλου ταχύτητας στόχου, τιμής ωφέλιμου φορτίου, διάταξης αμαξώματος ή ρυμουλκούμενου και άλλων παραμέτρων, κατά περίπτωση, που αντικατοπτρίζει την ειδική χρήση ενός οχήματος, με βάση τον οποίο καθορίζονται οι επίσημες εκπομπές CO2 και η κατανάλωση καυσίμου ενός βαρέος επαγγελματικού οχήματος·
14)
«κύκλος ταχύτητας στόχου»: η περιγραφή της ταχύτητας του οχήματος την οποία ο οδηγός επιθυμεί να επιτύχει ή στην οποία περιορίζεται από τις συνθήκες κυκλοφορίας, σε συνάρτηση με την απόσταση που καλύπτεται σε μια διαδρομή·
15)
«ωφέλιμο φορτίο»: το βάρος των εμπορευμάτων που μεταφέρει ένα όχημα υπό διαφορετικές συνθήκες·
▼M1
16)
«πρωτογενές όχημα»: πρωτογενές όχημα, όπως ορίζεται στο άρθρο 3 σημείο 22 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400·
17)
«πρωτογενές όχημα βαρέος οχήματος»: πρωτογενές όχημα για την προσομοίωση του οποίου διατίθεται γενικό αμάξωμα που αντιστοιχεί στο πραγματικό αμάξωμα του βαρέος οχήματος όσον αφορά τις διαμορφώσεις δαπέδου (χαμηλό/υψηλό) και ορόφου (μονό/διπλό) και ενδεχόμενες άλλες παραμέτρους, κατά περίπτωση·
18)
«ολοκληρωμένο όχημα»: ολοκληρωμένο όχημα, όπως ορίζεται στο άρθρο 3 σημείο 26 του κανονισμού (ΕΕ) 2018/858·
19)
«πλήρες όχημα»: πλήρες όχημα, όπως ορίζεται στο άρθρο 3 σημείο 27 του κανονισμού (ΕΕ) 2018/858·
20)
«όχημα παντός εδάφους»: όχημα παντός εδάφους, όπως ορίζεται στο παράρτημα I μέρος Α σημείο 2.1 του κανονισμού (ΕΕ) 2018/858·
21)
«όχημα ειδικού σκοπού»: όχημα ειδικού σκοπού, όπως ορίζεται στο άρθρο 3 σημείο 31 του κανονισμού (ΕΕ) 2018/858·
22)
«όχημα παντός εδάφους ειδικού σκοπού»: όχημα ειδικού σκοπού, όπως ορίζεται στο μέρος Α σημείο 2.3.1 του παραρτήματος Ι του κανονισμού (ΕΕ) 2018/858·
23)
«πιστοποιητικό συμμόρφωσης»: πιστοποιητικό συμμόρφωσης, όπως ορίζεται στο άρθρο 3 σημείο 5 του κανονισμού (ΕΕ) 2018/858·
24)
«δημόσια σύμβαση»: στο πλαίσιο διαδικασιών σύναψης δημόσιων συμβάσεων, και εκτός εάν ορίζεται διαφορετικά, δημόσια σύμβαση, όπως ορίζεται στο άρθρο 2 παράγραφος 1 σημείο 5 της οδηγίας 2014/24/ΕΕ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (
4
), «συμβάσεις αγαθών, έργων και υπηρεσιών», όπως ορίζονται στο άρθρο 2 σημείο 1 της οδηγίας 2014/25/ΕΕ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (
5
) και «συμβάσεις παραχώρησης», όπως ορίζονται στο άρθρο 5 σημείο 1 της οδηγίας 2014/23/ΕΕ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (
6
)·
25)
«εξαιρετικά βαρύ φορτηγό συνδυασμού» ή «φορτηγό EHC»: βαρύ όχημα κατηγορίας Ν3 που είναι κατάλληλο για χρήση σε συνδυασμό οχημάτων και πληροί όλα τα ακόλουθα κριτήρια σχεδιασμού και κατασκευής:
α)
έχει τρεις ή περισσότερους άξονες·
β)
διαθέτει ονομαστική ισχύ κινητήρα τουλάχιστον 400 kW·
γ)
έχει σχεδιαστεί με μέγιστη τεχνικά επιτρεπόμενη μάζα εμφόρτου (TPMLM) συνδυασμού άνω των 60 τόνων·
Για τους σκοπούς του παρόντος κανονισμού, ως «ομάδα συνδεδεμένων κατασκευαστών» νοείται ο κατασκευαστής και οι συνδεδεμένες με αυτόν επιχειρήσεις.
Όσον αφορά τον κατασκευαστή, ως «συνδεδεμένες επιχειρήσεις» νοούνται:
α)
οι επιχειρήσεις στις οποίες ο κατασκευαστής έχει, άμεσα ή έμμεσα:
i)
την εξουσία να ασκεί πάνω από το ήμισυ των δικαιωμάτων ψήφου·
ii)
την εξουσία να διορίζει πάνω από τα μισά από τα μέλη του εποπτικού συμβουλίου, του διοικητικού συμβουλίου ή των οργάνων που νομιμοποιούνται να εκπροσωπούν την επιχείρηση· ή
iii)
το δικαίωμα να διαχειρίζεται τις υποθέσεις της επιχείρησης·
β)
οι επιχειρήσεις οι οποίες διαθέτουν, άμεσα ή έμμεσα, επί του κατασκευαστή το δικαίωμα ή τις εξουσίες που αναφέρονται στο στοιχείο α)·
γ)
οι επιχειρήσεις στις οποίες μια επιχείρηση που αναφέρεται στο στοιχείο β) διαθέτει, άμεσα ή έμμεσα, το δικαίωμα ή τις εξουσίες που αναφέρονται στο στοιχείο α)·
δ)
οι επιχειρήσεις στις οποίες ο κατασκευαστής, από κοινού με μία ή περισσότερες από τις επιχειρήσεις που αναφέρονται στο στοιχείο α), β) ή γ), ή στις οποίες δύο ή περισσότερες από τις επιχειρήσεις των στοιχείων α), β) ή γ) διαθέτουν από κοινού το δικαίωμα ή τις εξουσίες που αναφέρονται στο στοιχείο α)·
ε)
οι επιχειρήσεις στις οποίες το δικαίωμα ή οι εξουσίες που αναφέρονται στο στοιχείο α) ανήκουν από κοινού στον κατασκευαστή ή σε μία ή περισσότερες από τις συνδεδεμένες με αυτόν επιχειρήσεις κατά τα στοιχεία α) έως δ) και σε ένα ή περισσότερα τρίτα μέρη.
|
|
Άρθρο 3α Στόχοι μείωσης των εκπομπών CO2
|
|
|
Άρθρο 3β Πρόσθετα μέτρα για τη στήριξη της μετάβασης σε βαρέα οχήματα μηδενικών εκπομπών στην αγορά της Ένωσης
|
Άρθρο 3β
Πρόσθετα μέτρα για τη στήριξη της μετάβασης σε βαρέα οχήματα μηδενικών εκπομπών στην αγορά της Ένωσης
Έως τις 30 Ιουνίου 2025, η Επιτροπή υποβάλλει στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και στο Συμβούλιο έκθεση στην οποία εξετάζεται η ανάγκη να διευκολυνθεί η διείσδυση στην αγορά της Ένωσης βαρέων οχημάτων τα οποία έχουν μετασκευαστεί σε βαρέα οχήματα μηδενικών εκπομπών, μεταξύ άλλων μέσω εναρμονισμένων κανόνων. Η εν λόγω έκθεση περιλαμβάνει ανάλυση των διαφόρων επιλογών και των επιπτώσεων των εν λόγω επιλογών. Κατά περίπτωση, η ανάλυση συνοδεύεται από νομοθετική πρωτοβουλία ή άλλη δράση.
|
|
Άρθρο 3γ Πρόσθετα μέτρα για τη στήριξη της ζήτησης για βαρέα οχήματα μηδενικών εκπομπών στην αγορά της Ένωσης
|
Άρθρο 3γ
Πρόσθετα μέτρα για τη στήριξη της ζήτησης για βαρέα οχήματα μηδενικών εκπομπών στην αγορά της Ένωσης
Έως τις 30 Ιουνίου 2027, η Επιτροπή υποβάλλει στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και στο Συμβούλιο έκθεση στην οποία περιλαμβάνεται ανάλυση της πιθανής ανάγκης και του αντίκτυπου πρωτοβουλιών για την αύξηση του μεριδίου των βαρέων μηχανοκίνητων οχημάτων μηδενικών εκπομπών που κατέχουν ή μισθώνουν οι μεγάλοι φορείς εκμετάλλευσης στόλων οχημάτων. Στην εν λόγω έκθεση, η Επιτροπή εξετάζει πιθανές επιλογές για την ενίσχυση της εξάπλωσης βαρέων οχημάτων μηδενικών εκπομπών που κατέχουν ή μισθώνουν οι μεγάλοι φορείς εκμετάλλευσης στόλων οχημάτων.
|
|
Άρθρο 3δ Στόχος βαρέων οχημάτων μηδενικών εκπομπών για τα αστικά λεωφορεία
|
|
|
Άρθρο 3ε Διασφάλιση βιώσιμων και ανθεκτικών εφοδιαστικών αλυσίδων για τα αστικά λεωφορεία μέσω διαδικασιών σύναψης δημόσιων συμβάσεων
|
|
|
Άρθρο 4 Μέσες ειδικές εκπομπές CO2ενός κατασκευαστή
|
Άρθρο 4
Μέσες ειδικές εκπομπές CO2 ενός κατασκευαστή
▼M1
Από την 1η Ιουλίου 2020 και σε κάθε μεταγενέστερη περίοδο υποβολής στοιχείων, η Επιτροπή καθορίζει για κάθε κατασκευαστή τις μέσες ειδικές εκπομπές CO2 σε g/tkm για την προηγούμενη περίοδο υποβολής στοιχείων, λαμβάνοντας υπόψη τα ακόλουθα:
α)
τα δεδομένα που δηλώθηκαν για τα νέα βαρέα οχήματα του κατασκευαστή που ταξινομήθηκαν κατά την προηγούμενη περίοδο υποβολής στοιχείων·
β)
τον συντελεστή μηδενικών και χαμηλών εκπομπών που καθορίζεται σύμφωνα με το άρθρο 5· και
γ)
κατά τις περιόδους υποβολής στοιχείων των ετών 2030 έως 2034, τα νέα επαγγελματικά οχήματα μηδενικών εκπομπών που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του σημείου 1.1.1 του παραρτήματος Ι.
▼B
Οι μέσες ειδικές εκπομπές CO2 καθορίζονται σύμφωνα με το σημείο 2.7 του παραρτήματος I.
|
|
Άρθρο 5 Βαρέα επαγγελματικά οχήματα μηδενικών και χαμηλών εκπομπών
|
|
|
Άρθρο 6 Στόχοι ειδικών εκπομπών CO2ενός κατασκευαστή
|
Άρθρο 6
Στόχοι ειδικών εκπομπών CO2 ενός κατασκευαστή
Από την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους 2025 και για κάθε μεταγενέστερη περίοδο υποβολής στοιχείων, η Επιτροπή καθορίζει, για κάθε κατασκευαστή, στόχο ειδικών εκπομπών CO2 για την προηγούμενη περίοδο υποβολής στοιχείων. Ο εν λόγω στόχος καθορίζεται σύμφωνα με το σημείο 4.1 του παραρτήματος I.
|
|
Άρθρο 6α Μεταφορά βαρέων οχημάτων μεταξύ κατασκευαστών
|
|
|
Άρθρο 6β Εξαίρεση των κατασκευαστών που παράγουν μικρό αριθμό βαρέων οχημάτων
|
|
|
Άρθρο 7 Πιστωτικά μόρια και χρέη εκπομπών
|
|
|
Άρθρο 7α Απόδοση βαρέων οχημάτων σε κατασκευαστή
|
Άρθρο 7α
Απόδοση βαρέων οχημάτων σε κατασκευαστή
Κατά τον υπολογισμό των μέσων ειδικών εκπομπών CO2 που αναφέρονται στο άρθρο 4 και των στόχων ειδικών εκπομπών CO2 που αναφέρονται στο άρθρο 6, τα βαρέα οχήματα που ταξινομούνται σε μια δεδομένη περίοδο υποβολής στοιχείων αποδίδονται στους ακόλουθους κατασκευαστές:
α)
για τα βαρέα οχήματα της κατηγορίας N, στον κατασκευαστή οχημάτων όπως ορίζεται στο άρθρο 3 σημείο 4α του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400·
β)
για τα βαρέα οχήματα της κατηγορίας M, στον κατασκευαστή πρωτογενών οχημάτων όπως ορίζεται στο άρθρο 3 σημείο 29 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400·
γ)
για τα βαρέα οχήματα της κατηγορίας O, στον κατασκευαστή οχημάτων όπως ορίζεται στο άρθρο 2 σημείο 5 του εκτελεστικού κανονισμού (ΕΕ) 2022/1362 της Επιτροπής (
8
).
|
|
Άρθρο 7β Υπολογισμός των μέσων ειδικών εκπομπών CO2των βαρέων οχημάτων κατηγορίας M
|
Άρθρο 7β
Υπολογισμός των μέσων ειδικών εκπομπών CO2 των βαρέων οχημάτων κατηγορίας M
Για τα βαρέα οχήματα της κατηγορίας Μ, ισχύουν τα ακόλουθα:
α)
για τον υπολογισμό των μέσων ειδικών εκπομπών CO2 σε επιμέρους ομάδα οχημάτων ενός κατασκευαστή, ένα νέο βαρύ όχημα της κατηγορίας Μ θεωρείται με τις ειδικές του εκπομπές CO2 ως πλήρες ή ολοκληρωμένο όχημα που εμπίπτει στο σημείο 2.2.2 του παραρτήματος I και δεν λαμβάνεται υπόψη στο σημείο 2.2.3 του εν λόγω παραρτήματος·
β)
κατά παρέκκλιση από το στοιχείο α) του παρόντος άρθρου, κατόπιν αιτήματος του κατασκευαστή πρωτογενών οχημάτων προς την Επιτροπή, όπως αναφέρεται στο άρθρο 7α στοιχείο β), και με την επιφύλαξη του όρου που προβλέπεται στο στοιχείο γ) του παρόντος άρθρου, ένα νέο βαρύ όχημα της κατηγορίας Μ εξετάζεται με τις ειδικές εκπομπές CO2 του πρωτογενούς οχήματός του στο σημείο 2.2.3 του παραρτήματος I και δεν λαμβάνεται υπόψη στο σημείο 2.2.2 του εν λόγω παραρτήματος·
γ)
το αίτημα του στοιχείου β) του παρόντος άρθρου για νέο βαρύ όχημα της κατηγορίας Μ δεν είναι αποδεκτό εάν ο κατασκευαστής πρωτογενών οχημάτων και ο κατασκευαστής οχημάτων, όπως ορίζεται στο άρθρο 3 σημείο 4α του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400, για το πλήρες ή ολοκληρωμένο όχημα, είναι συνδεδεμένες επιχειρήσεις ή μέρη της ίδιας νομικής οντότητας· με την υποβολή του εν λόγω αιτήματος, ο κατασκευαστής πρωτογενών οχημάτων δηλώνει ότι δεν είναι συνδεδεμένες επιχειρήσεις ή μέρη της ίδιας νομικής οντότητας· παρέχει δε υποστηρικτικές πληροφορίες στην Επιτροπή, εάν του ζητηθεί·
δ)
η Επιτροπή, με την υποστήριξη του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Περιβάλλοντος, διαθέτει χωρίς καθυστέρηση σε ηλεκτρονική μορφή τα εργαλεία και τις διαδικαστικές οδηγίες που απαιτούνται, ώστε οι κατασκευαστές να υποβάλλουν στην Επιτροπή τα αιτήματα, όπως αναφέρονται στο στοιχείο β).
|
|
Άρθρο 8 Συμμόρφωση με τους στόχους ειδικών εκπομπών CO2
|
|
|
Άρθρο 9 Επαλήθευση των δεδομένων παρακολούθησης
|
|
|
Άρθρο 10 Αξιολόγηση των εκπομπών αναφοράς CO2
|
|
|
Άρθρο 11 Δημοσίευση των δεδομένων και των επιδόσεων των κατασκευαστών
|
|
|
Άρθρο 12 Εκπομπές CO2και κατανάλωση ενέργειας σε πραγματικές συνθήκες
|
|
|
Άρθρο 13 Επαλήθευση των εκπομπών CO2των εν χρήσει βαρέων επαγγελματικών οχημάτων
|
|
|
Άρθρο 13α Παρακολούθηση και δήλωση στοιχείων από τα κράτη μέλη
|
|
|
Άρθρο 13β Υποβολή στοιχείων από τους κατασκευαστές ή άλλες οντότητες που είναι υπεύθυνες για τον προσδιορισμό των εκπομπών CO2ενός βαρέος οχήματος
|
|
|
Άρθρο 13γ Κεντρικό μητρώο δεδομένων για βαρέα οχήματα
|
|
|
Άρθρο 13δ Παρακολούθηση των αποτελεσμάτων των δοκιμών επαλήθευσης στο οδικό δίκτυο
|
|
|
Άρθρο 13ε Ποιότητα δεδομένων
|
|
|
Άρθρο 13στ Διοικητικά πρόστιμα
|
|
|
Άρθρο 14 Τροποποιήσεις των παραρτημάτων I, IV και IV
|
|
|
Άρθρο 15 Επανεξέταση
|
|
|
Άρθρο 16 Διαδικασία επιτροπής
|
|
|
Άρθρο 17 Άσκηση της εξουσιοδότησης
|
|
|
Άρθρο 18 Τροποποιήσεις του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 595/2009
|
Άρθρο 18
Τροποποιήσεις του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 595/2009
Ο κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 595/2009 τροποποιείται ως εξής:
1)
Στο άρθρο 2 πρώτο εδάφιο, προστίθεται η ακόλουθη φράση:
«Εφαρμόζεται επίσης, για τους σκοπούς των άρθρων 5α, 5β και 5γ, στα οχήματα των κατηγοριών O3 και O4.».
2)
Παρεμβάλλονται τα ακόλουθα άρθρα:
«Άρθρο 5α
Ειδικές απαιτήσεις για τους κατασκευαστές όσον αφορά τις περιβαλλοντικές επιδόσεις των οχημάτων των κατηγοριών M2, M3, N2, N3, O3 και O4
1.
Οι κατασκευαστές εξασφαλίζουν ότι τα νέα οχήματα των κατηγοριών O3 και O4 που πωλούνται, ταξινομούνται ή τίθενται σε λειτουργία πληρούν τις ακόλουθες απαιτήσεις:
α)
η επίδραση των εν λόγω οχημάτων στις εκπομπές CO2, την κατανάλωση καυσίμου, την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας και την ηλεκτρική αυτονομία των μηχανοκίνητων οχημάτων καθορίζεται σύμφωνα με τη μεθοδολογία που αναφέρεται στο άρθρο 5γ στοιχείο α)·
β)
διαθέτουν εξοπλισμό επί του οχήματος για την παρακολούθηση και καταγραφή του ωφέλιμου φορτίου σύμφωνα με τις απαιτήσεις που αναφέρονται στο άρθρο 5γ στοιχείο β).
2.
Οι κατασκευαστές εξασφαλίζουν ότι τα νέα οχήματα των κατηγοριών M2, M3, N2 και N3 που πωλούνται, ταξινομούνται ή τίθενται σε λειτουργία διαθέτουν εξοπλισμό επί του οχήματος για την παρακολούθηση και καταγραφή της κατανάλωσης καυσίμου και/ή ενέργειας, του ωφέλιμου φορτίου και των διανυθέντων χιλιομέτρων σύμφωνα με τις απαιτήσεις που αναφέρονται στο άρθρο 5γ στοιχείο β).
Διασφαλίζουν επίσης ότι η ηλεκτρική αυτονομία και η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας των εν λόγω οχημάτων καθορίζονται σύμφωνα με τη μεθοδολογία που αναφέρεται στο άρθρο 5γ στοιχείο γ).
Άρθρο 5β
Ειδικές απαιτήσεις για τα κράτη μέλη όσον αφορά τις περιβαλλοντικές επιδόσεις των οχημάτων των κατηγοριών M2, M3, N2, N3, O3 και O4
1.
Οι εθνικές αρχές, σύμφωνα με τα μέτρα εφαρμογής που αναφέρονται στο άρθρο 5γ, αρνούνται να χορηγήσουν έγκριση τύπου ΕΚ ή εθνική έγκριση τύπου για νέους τύπους οχημάτων των κατηγοριών M2, M3, N2, N3, O3 και O4 που δεν συμμορφώνονται με τις απαιτήσεις που ορίζονται στα εν λόγω μέτρα εφαρμογής.
2.
Οι εθνικές αρχές, σύμφωνα με τα μέτρα εφαρμογής που αναφέρονται στο άρθρο 5γ, απαγορεύουν την πώληση, την ταξινόμηση και τη θέση σε κυκλοφορία νέων οχημάτων των κατηγοριών M2, M3, N2, N3, O3 και O4 που δεν συμμορφώνονται με τις απαιτήσεις που ορίζονται στα εν λόγω μέτρα εφαρμογής.
Άρθρο 5γ
Μέτρα για τον προσδιορισμό ορισμένων πτυχών των περιβαλλοντικών επιδόσεων των οχημάτων των κατηγοριών M2, M3, N2, N3, O3 και O4
Έως τις 31 Δεκεμβρίου 2021, η Επιτροπή θεσπίζει, με εκτελεστικές πράξεις, τα ακόλουθα μέτρα:
α)
μεθοδολογία για την αξιολόγηση των επιδόσεων των οχημάτων των κατηγοριών O3 και O4 σε σχέση με την επίδρασή τους στις εκπομπές CO2, την κατανάλωση καυσίμου, την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας και την ηλεκτρική αυτονομία των μηχανοκίνητων οχημάτων·
β)
τεχνικές απαιτήσεις για την τοποθέτηση συσκευών επί του οχήματος για την παρακολούθηση και την καταγραφή της κατανάλωσης καυσίμου και/ή ενέργειας και των διανυθέντων χιλιομέτρων των μηχανοκίνητων οχημάτων των κατηγοριών M2, M3, N2 και N3„ και για τον προσδιορισμό και την καταγραφή του ωφέλιμου φορτίου ή του συνολικού βάρους των οχημάτων που πληρούν τα χαρακτηριστικά που ορίζονται στο άρθρο 2 παράγραφος 1 πρώτο εδάφιο στοιχείο α), β), γ) ή δ) του κανονισμού (ΕΕ) 2019/1242του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (
*1
)και των συνδυασμών τους με οχήματα των κατηγοριών O3 και O4, συμπεριλαμβανομένης της μετάδοσης δεδομένων μεταξύ οχημάτων σε συνδυασμό, κατά περίπτωση·
γ)
μεθοδολογία για τον προσδιορισμό της ηλεκτρικής αυτονομίας και της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας νέων οχημάτων των κατηγοριών M2, M3, N2 και N3.
Οι εν λόγω εκτελεστικές πράξεις εκδίδονται σύμφωνα με τη διαδικασία εξέτασης του άρθρου 13α.
3)
Προστίθεται το ακόλουθο άρθρο:
«Άρθρο 13α
Διαδικασία επιτροπής
1.
Η Επιτροπή επικουρείται από την Τεχνική Επιτροπή - Μηχανοκίνητα Οχήματα που θεσπίστηκε με τον κανονισμό (ΕΕ) 2018/858 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (
*2
). Η εν λόγω επιτροπή αποτελεί επιτροπή κατά την έννοια του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 182/2011.
2.
Όταν γίνεται παραπομπή στην παρούσα παράγραφο, εφαρμόζεται το άρθρο 5 του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 182/2011.
3.
Εάν η επιτροπή δεν διατυπώσει γνώμη, η Επιτροπή δεν εκδίδει το σχέδιο εκτελεστικής πράξης και εφαρμόζεται το άρθρο 5 παράγραφος 4 τρίτο εδάφιο του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 182/2011.
|
|
Άρθρο 19 Τροποποίηση του κανονισμού (ΕΕ) 2018/956
|
Άρθρο 19
Τροποποίηση του κανονισμού (ΕΕ) 2018/956
Ο κανονισμός (ΕΕ) 2018/956 τροποποιείται ως εξής:
1)
Το άρθρο 3 αντικαθίσταται από το ακόλουθο κείμενο:
«Άρθρο 3
Ορισμοί
Για τους σκοπούς του παρόντος κανονισμού ισχύουν οι ορισμοί που διατυπώνονται στην οδηγία 2007/46/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (
*3
), τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 595/2009 και τον κανονισμό (ΕΕ) 2019/1242του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (
*4
).
2)
Στο άρθρο 4, η παράγραφος 1 αντικαθίσταται από το ακόλουθο κείμενο:
«1.
Από την 1η Ιανουαρίου 2019, τα κράτη μέλη παρακολουθούν τα δεδομένα που καθορίζονται στο μέρος Α του παραρτήματος I και αφορούν τα νέα βαρέα οχήματα που ταξινομούνται για πρώτη φορά στην Ένωση.
Έως την 30ή Σεπτεμβρίου κάθε έτους, αρχής γενομένης από το 2020, οι αρμόδιες αρχές των κρατών μελών δηλώνουν τα εν λόγω δεδομένα της προηγούμενης περιόδου υποβολής στοιχείων από την 1η Ιουλίου έως την 30ή Ιουνίου) στην Επιτροπή, σύμφωνα με τη διαδικασία δήλωσης που περιγράφεται στο παράρτημα II.
Όσον αφορά το 2019, τα στοιχεία που δηλώνονται μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου 2020 περιλαμβάνουν δεδομένα που παρακολουθούνται από την 1η Ιανουαρίου 2019 έως την 30ή Ιουνίου 2020.
Δεδομένα σχετικά με τα νέα βαρέα επαγγελματικά οχήματα που έχουν ταξινομηθεί προηγουμένως εκτός της Ένωσης δεν παρακολουθούνται και δεν δηλώνονται, εκτός εάν η εν λόγω ταξινόμηση έγινε εντός διαστήματος μικρότερου των τριών μηνών πριν από την ταξινόμηση στην Ένωση.».
3)
Στο άρθρο 5, η παράγραφος 1 αντικαθίσταται από το ακόλουθο κείμενο:
«1.
Από τα έτη έναρξης που καθορίζονται στο παράρτημα I μέρος Β σημείο 1, οι κατασκευαστές βαρέων επαγγελματικών οχημάτων παρακολουθούν τα δεδομένα που καθορίζονται στο παράρτημα I μέρος Β σημείο 2, για κάθε νέο βαρύ επαγγελματικό όχημα.
Έως την 30ή Σεπτεμβρίου κάθε έτους, από τα έτη έναρξης που καθορίζονται στο παράρτημα I μέρος Β σημείο 1, οι κατασκευαστές βαρέων επαγγελματικών οχημάτων δηλώνουν στην Επιτροπή τα εν λόγω δεδομένα κάθε βαρέος επαγγελματικού οχήματος με ημερομηνία προσομοίωσης που εμπίπτει στην προηγούμενη περίοδο υποβολής στοιχείων (1η Ιουλίου-30ή Ιουνίου) σύμφωνα με τη διαδικασία δήλωσης που καθορίζεται στο παράρτημα II.
Όσον αφορά το 2019, οι κατασκευαστές υποβάλλουν τα δεδομένα για κάθε νέο βαρύ όχημα με ημερομηνία προσομοίωσης που εμπίπτει στην περίοδο από την 1η Ιανουαρίου 2019 έως την 30ή Ιουνίου 2020.
Η ημερομηνία προσομοίωσης είναι η ημερομηνία που δηλώνεται σύμφωνα με την καταχώριση δεδομένων 71 στο παράρτημα I μέρος Β σημείο 2.».
4)
Στο άρθρο 10, η παράγραφος 1 αντικαθίσταται από το ακόλουθο κείμενο:
«1.
Έως την 30ή Απριλίου κάθε έτους, η Επιτροπή δημοσιεύει ετήσια έκθεση με την ανάλυση των δεδομένων που έχουν υποβάλει τα κράτη μέλη και οι κατασκευαστές για την προηγούμενη περίοδο υποβολής στοιχείων.».
5)
Στο παράρτημα II, το σημείο 3.2 αντικαθίσταται από το ακόλουθο κείμενο:
«3.2.
Τα δεδομένα που αφορούν τα βαρέα επαγγελματικά οχήματα που ταξινομήθηκαν κατά την προηγούμενη περίοδο υποβολής στοιχείων και εγγράφονται στο μητρώο δημοσιοποιούνται έως την 30ή Απριλίου κάθε έτους, αρχής γενομένης από το 2021, με εξαίρεση τις καταχωρίσεις που καθορίζονται στο άρθρο 6 παράγραφος 1.».
|
|
Άρθρο 20 Τροποποιήσεις της οδηγίας 96/53/ΕΚ
|
Άρθρο 20
Τροποποιήσεις της οδηγίας 96/53/ΕΚ
Η οδηγία 96/53/ΕΚ τροποποιείται ως εξής:
1)
Στο άρθρο 2, παρεμβάλλεται ο ακόλουθος ορισμός μετά τον ορισμό «όχημα με εναλλακτικά καύσιμα»:
—
«—
“όχημα μηδενικών εκπομπών”, βαρύ επαγγελματικό όχημα μηδενικών εκπομπών όπως ορίζεται στο άρθρο 3 σημείο 11) του κανονισμού (ΕΕ) 2019/1242του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (
*5
),
2)
Το άρθρο 10β αντικαθίσταται από το ακόλουθο κείμενο:
«Άρθρο 10β
Τα μέγιστα επιτρεπόμενα βάρη των οχημάτων με εναλλακτικά καύσιμα είναι εκείνα που ορίζονται στα σημεία 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.3.1, 2.3.2 και 2.4 του παραρτήματος I.
Τα οχήματα με εναλλακτικά καύσιμα ή με μηδενικές εκπομπές συμμορφώνονται επίσης με τα μέγιστα επιτρεπόμενα όρια βάρους ανά άξονα που καθορίζονται στο παράρτημα I σημείο 3.
Το επιπλέον βάρος που απαιτούν τα οχήματα με εναλλακτικά καύσιμα ή με μηδενικές εκπομπές ορίζεται βάσει των εγγράφων τεκμηρίωσης που παρέχει ο κατασκευαστής κατά την έγκριση του εν λόγω οχήματος. Το εν λόγω επιπλέον βάρος επισημαίνεται στα επίσημα αποδεικτικά που απαιτούνται βάσει του άρθρου 6.
Ανατίθεται στην Επιτροπή η εξουσία να εκδίδει κατ’ εξουσιοδότηση πράξεις σύμφωνα με το άρθρο 10η, ώστε να αναπροσαρμόζει, για τους σκοπούς της παρούσας οδηγίας, τον κατάλογο εναλλακτικών καυσίμων του άρθρου 2 που απαιτούν επιπλέον βάρος. Είναι ιδιαίτερα σημαντικό η Επιτροπή να ακολουθεί τη συνήθη πρακτική της και να διενεργεί διαβουλεύσεις με εμπειρογνώμονες, μεταξύ άλλων και με εμπειρογνώμονες των κρατών μελών, πριν από την έκδοση των εν λόγω κατ’ εξουσιοδότηση πράξεων.».
3)
Το παράρτημα I τροποποιείται ως εξής:
α)
στη δεύτερη στήλη των σημείων 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3 και 2.2.4, προστίθεται το ακόλουθο εδάφιο:
«Στην περίπτωση συνδυασμών οχημάτων, συμπεριλαμβανομένων οχημάτων με εναλλακτικά καύσιμα ή οχημάτων μηδενικών εκπομπών, τα μέγιστα επιτρεπόμενα βάρη που προβλέπονται στο παρόν τμήμα αυξάνονται κατά το πρόσθετο βάρος της εναλλακτικής τεχνολογίας καυσίμων ή μηδενικών εκπομπών, με ανώτατο όριο τον 1 και τους 2 τόνους, αντίστοιχα.»,
β)
στη δεύτερη στήλη του σημείου 2.3.1 προστίθεται το ακόλουθο εδάφιο:
«Οχήματα μηδενικών εκπομπών: το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος των 18 τόνων αυξάνεται κατά το επιπλέον βάρος που απαιτείται για την τεχνολογία μηδενικών εκπομπών με ανώτατο όριο τους 2 τόνους.»,
γ)
στη τρίτη στήλη του σημείου 2.3.2 προστίθεται το ακόλουθο εδάφιο:
«Τριαξονικά οχήματα μηδενικών εκπομπών: το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος των 25 τόνων, ή 26 τόνων όταν ο κινητήριος άξονας είναι εξοπλισμένος με διπλά ελαστικά και αερανάρτηση ή ανάρτηση αναγνωρισμένη ως ισοδύναμη εντός της Ένωσης, όπως ορίζεται στο παράρτημα II, ή όταν κάθε άξονας οδήγησης είναι εξοπλισμένος με διπλά ελαστικά και το μέγιστο βάρος κάθε άξονα δεν υπερβαίνει τους 9,5 τόνους, αυξάνεται κατά το επιπλέον βάρος της τεχνολογίας μηδενικών εκπομπών με ανώτατο όριο τους 2 τόνους.»,
δ)
στη τρίτη στήλη του σημείου 2.4 προστίθεται το ακόλουθο εδάφιο:
«Τριαξονικά αρθρωτά λεωφορεία που είναι οχήματα μηδενικών εκπομπών: το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος των 28 τόνων αυξάνεται κατά το επιπλέον βάρος που απαιτείται για την τεχνολογία μηδενικών εκπομπών με ανώτατο όριο τους 2 τόνους.».
|
|
Άρθρο 21 Έναρξη ισχύος
|
Άρθρο 21
Ο παρών κανονισμός αρχίζει να ισχύει την εικοστή ημέρα από τη δημοσίευσή του στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
|
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ I Μέσες ειδικές εκπομπές CO2, στόχοι ειδικών εκπομπών CO2και υπέρβαση εκπομπών CO2
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ I
Μέσες ειδικές εκπομπές CO2, στόχοι ειδικών εκπομπών CO2 και υπέρβαση εκπομπών CO2
1. Επιμέρους ομάδες οχημάτων
1.1. Για τους σκοπούς του παρόντος κανονισμού, ορίζεται επιμέρους ομάδα οχημάτων sg για κάθε νέο βαρύ όχημα.
▼M2
1.1.1. Για βαρέα οχήματα της κατηγορίας Ν, η επιμέρους ομάδα οχημάτων sg ορίζεται ως εξής:
|
Ομάδα οχημάτων σύμφωνα με το παράρτημα I του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400
|
Τύπος θαλάμου
|
Ισχύς κινητήρα
|
Εύρος λειτουργίας (OR)
|
Επιμέρους ομάδα οχημάτων (sg) στην οποία ανήκει για τους σκοπούς του παρόντος κανονισμού (1)
|
|
Οχήματα πλην των επαγγελματικών οχημάτων
|
Επαγγελματικά οχήματα
|
|
53 και για τα βαρέα οχήματα μηδενικών εκπομπών 51
|
Όλα
|
53
|
53v
|
|
54 και για τα βαρέα οχήματα μηδενικών εκπομπών 52
|
Όλα
|
54
|
—
|
|
1s
|
Όλα
|
1s
|
1sv
|
|
1
|
Όλα
|
1
|
1v
|
|
2
|
Όλα
|
2
|
2v
|
|
3
|
Όλα
|
3
|
3v
|
|
4
|
Όλα
|
< 170 kW
|
Όλα
|
4-UD
|
4v
|
|
Έκδοση χωρίς κουκέτα
|
≥ 170 kW
|
Όλα
|
4-RD
|
|
Έκδοση με κουκέτα
|
≥ 170 kW και < 265 kW
|
|
Έκδοση με κουκέτα
|
≥ 265 kW
|
< 350 km
|
|
Έκδοση με κουκέτα
|
≥ 265 kW
|
≥ 350 km
|
4-LH
|
|
5
|
Έκδοση χωρίς κουκέτα
|
Όλα
|
Όλα
|
5-RD
|
5v
|
|
Έκδοση με κουκέτα
|
< 265 kW
|
|
Έκδοση με κουκέτα
|
≥ 265 kW
|
< 350 km
|
|
Έκδοση με κουκέτα
|
≥ 265 kW
|
≥ 350 km
|
5-LH
|
|
9
|
Έκδοση χωρίς κουκέτα
|
Όλα
|
Όλα
|
9-RD
|
9v
|
|
Έκδοση με κουκέτα
|
Όλα
|
< 350 km
|
|
Έκδοση με κουκέτα
|
Όλα
|
≥ 350 km
|
9-LH
|
|
10
|
Έκδοση χωρίς κουκέτα
|
Όλα
|
Όλα
|
10-RD
|
10v
|
|
Έκδοση με κουκέτα
|
Όλα
|
< 350 km
|
|
Έκδοση με κουκέτα
|
Όλα
|
≥ 350 km
|
10-LH
|
|
11
|
Όλα, εκτός από τα φορτηγά EHC
|
11
|
11v
|
|
Όλα, μόνο τα φορτηγά EHC
|
11-EHC
|
|
12
|
Όλα, εκτός από τα φορτηγά EHC
|
12
|
12v
|
|
|
Όλα, μόνο τα φορτηγά EHC.
|
12-EHC
|
|
16
|
Όλα, εκτός από τα φορτηγά EHC
|
16
|
16v
|
|
|
Όλα, μόνο τα φορτηγά EHC
|
16-EHC
|
(1)
Για τον υπολογισμό των μεριδίων οχημάτων και των μέσων ειδικών εκπομπών CO2 των κατασκευαστών για τις περιόδους υποβολής στοιχείων των ετών μεταξύ 2030 και 2034 σύμφωνα με τα σημεία 2.4 και 2.7 αντίστοιχα, τα επαγγελματικά βαρέα οχήματα μηδενικών εκπομπών κατηγορίας Ν κατατάσσονται ως εξής:
|
|
Επαγγελματικό βαρύ όχημα μηδενικών εκπομπών σε επιμέρους ομάδα
|
Επιμέρους ομάδα στην οποία ανήκει
|
|
53v
|
53
|
|
1sv
|
1s
|
|
1v
|
1
|
|
2v
|
2
|
|
3v
|
3
|
|
4v
|
4-UD
|
|
5v
|
5-RD
|
|
9v
|
9-RD
|
|
10v
|
10-RD
|
|
11v
|
11
|
|
12v
|
12
|
|
16v
|
16
|
«Έκδοση με κουκέτα»: τύπος θαλάμου που έχει ένα διαμέρισμα πίσω από το κάθισμα του οδηγού και προορίζεται να χρησιμοποιείται για ύπνο, όπως αναφέρεται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β.
«Έκδοση χωρίς κουκέτα»: τύπος θαλάμου που δεν έχει κουκέτα.
Εάν ένα νέο βαρύ όχημα ανήκει στην επιμέρους ομάδα οχημάτων 4-UD, αλλά δεν υπάρχουν διαθέσιμα δεδομένα για τις εκπομπές CO2 σε g/km όσον αφορά τα προφίλ χρήσης UDL ή UDR όπως ορίζονται στο σημείο 1.4., το νέο βαρύ όχημα ανήκει στην επιμέρους ομάδα οχημάτων 4-RD.
«Εύρος λειτουργίας»: η απόσταση που μπορεί να διανύσει το βαρύ όχημα υπό συνθήκες μεταφοράς μεγάλων αποστάσεων χωρίς επαναφόρτιση ή ανεφοδιασμό καυσίμου, όπως προβλέπεται στο σημείο 1.3.
Όταν, για βαρύ όχημα των ομάδων 11, 12 ή 16, δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες σχετικά με το μέγιστο επιτρεπόμενο ολικό μεικτό βάρος (TPMLM) οι οποίες αναφέρονται στο άρθρο 3 παράγραφος 25 στοιχείο γ), το εν λόγω όχημα ανήκει στις επιμέρους ομάδες οχημάτων 11-EHC, 12-EHC και 16-EHC μόνο βάσει των κριτηρίων που ορίζονται στο άρθρο 3 παράγραφος 25 στοιχεία α) και β).
▼M1
1.1.2. Για βαρέα οχήματα της κατηγορίας M, η επιμέρους ομάδα οχημάτων sg ορίζεται ως εξής:
|
Ομάδα οχημάτων σύμφωνα με το παράρτημα I του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400
|
Επιμέρους ομάδα οχημάτων (sg) στην οποία ανήκει για τους σκοπούς του παρόντος κανονισμού
|
|
31a, 31d
|
31-LF
|
|
31b1
|
31-L1
|
|
31b2
|
31-L2
|
|
31c, 31e
|
31-DD
|
|
32a, 32b
|
32-C2
|
|
32c, 32d
|
32-C3
|
|
32e, 32f
|
32-DD
|
|
33a, 33d, 37a, 37d
|
33-LF
|
|
33b1, 37b1
|
33-L1
|
|
33b2, 37b2
|
33-L2
|
|
33c, 33e, 37c, 37e
|
33-DD
|
|
34a, 34b, 36a, 36b, 38a, 38b, 40a, 40b
|
34-C2
|
|
34c, 34d, 36c, 36d, 38c, 38d, 40c, 40d
|
34-C3
|
|
34e, 34f, 36e, 36f, 38e, 38f, 40e, 40f
|
34-DD
|
|
35a, 35b1, 35b2, 35c
|
35-FE
|
|
39a, 39b1, 39b2, 39c
|
39-FE
|
1.1.3. Για βαρέα οχήματα της κατηγορίας Ο, η επιμέρους ομάδα οχημάτων sg ορίζεται ως εξής:
|
Ομάδες οχημάτων που ορίζονται στο παράρτημα I του εκτελεστικού κανονισμού (ΕΕ) 2022/1362
|
Επιμέρους ομάδα οχημάτων (sg) στην οποία ανήκει για τους σκοπούς του παρόντος κανονισμού
|
|
Όλες οι ομάδες που αναφέρονται στον πίνακα 1 με έναν, δύο ή τρεις άξονες
|
Όπως προβλέπεται στη στήλη «Ομάδα οχημάτων» των πινάκων στο παράρτημα I του εκτελεστικού κανονισμού (ΕΕ) 2022/1362.
|
|
Όλες οι ομάδες που αναφέρονται στον πίνακα 4 με δύο ή τρεις άξονες
|
|
Όλες οι ομάδες που προβλέπονται στον πίνακα 6
|
1.2. Τα επαγγελματικά οχήματα ορίζονται με βάση τα ακόλουθα κριτήρια:
|
Κατηγορία οχήματος
|
Διαμόρφωση πλαισίου
|
Κριτήρια για τα επαγγελματικά οχήματα
|
|
N
|
Συμπαγές
|
Για τη συμπλήρωση του κωδικού για το αμάξωμα που αναφέρεται στην καταχώριση 38 του πιστοποιητικού συμμόρφωσης χρησιμοποιείται ένα από τα ακόλουθα ψηφία, όπως απαριθμούνται στο προσάρτημα 2 του παραρτήματος I του κανονισμού (ΕΕ) 2018/858:
09, 10, 15, 16, 18, 19, 20, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ή 31·
|
|
Ελκυστήρας
|
Μέγιστη ταχύτητα που δεν υπερβαίνει τα 79 km/h
|
1.3. Για τους σκοπούς του παρόντος κανονισμού, τα εύρη λειτουργίας καθορίζονται ως εξής:
|
Τεχνολογία συστήματος μετάδοσης ισχύος
|
Εύρος λειτουργίας (OR)
|
|
Βαρέα οχήματα που αντλούν ενέργεια για σκοπούς μηχανικής πρόωσης μόνο από διάταξη αποθήκευσης ηλεκτρικής ενέργειας ή ισχύος
|
OR = πραγματική αυτονομία εξάντλησης φόρτισης, όπως προβλέπεται στο παράρτημα IV μέρος I σημείο 2.4.1 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400 για το προφίλ χρήσης LHR
|
|
Άλλες τεχνολογίες
|
OR > 350 km
|
1.4. Ορισμοί των προφίλ χρήσης
|
RDL
|
Χαμηλό ωφέλιμο φορτίο περιφερειακής διανομής
|
|
RDR
|
Αντιπροσωπευτικό ωφέλιμο φορτίο περιφερειακής διανομής
|
|
LHL
|
Χαμηλό ωφέλιμο φορτίο μεγάλων αποστάσεων
|
|
LHR
|
Αντιπροσωπευτικό ωφέλιμο φορτίο μεγάλων αποστάσεων
|
|
UDL
|
Χαμηλό ωφέλιμο φορτίο αστικής διανομής
|
|
UDR
|
Αντιπροσωπευτικό ωφέλιμο φορτίο αστικής διανομής
|
|
REL
|
Χαμηλό ωφέλιμο φορτίο περιφερειακής διανομής (EMS)
|
|
RER
|
Αντιπροσωπευτικό ωφέλιμο φορτίο περιφερειακής διανομής (EMS)
|
|
LEL
|
Χαμηλό ωφέλιμο φορτίο μεγάλων αποστάσεων (EMS)
|
|
LER
|
Αντιπροσωπευτικό ωφέλιμο φορτίο μεγάλων αποστάσεων (EMS)
|
|
MUL
|
Χαμηλό ωφέλιμο φορτίο δημοτικής χρήσης
|
|
MUR
|
Αντιπροσωπευτικό ωφέλιμο φορτίο δημοτικής χρήσης
|
|
COL
|
Χαμηλό ωφέλιμο φορτίο κατασκευών
|
|
COR
|
Αντιπροσωπευτικό ωφέλιμο φορτίο κατασκευών
|
|
HPL
|
Αστικές επιβατικές μεταφορές με βαρέα οχήματα, χαμηλό φορτίο
|
|
HPR
|
Αστικές επιβατικές μεταφορές με βαρέα οχήματα, αντιπροσωπευτικό φορτίο
|
|
UPL
|
Αστικές επιβατικές μεταφορές, χαμηλό φορτίο
|
|
UPR
|
Αστικές επιβατικές μεταφορές, αντιπροσωπευτικό φορτίο
|
|
SPL
|
Ημιαστικές επιβατικές μεταφορές, χαμηλό φορτίο
|
|
SPR
|
Ημιαστικές επιβατικές μεταφορές, αντιπροσωπευτικό φορτίο
|
|
IPL
|
Υπεραστικές επιβατικές μεταφορές, χαμηλό φορτίο
|
|
IPR
|
Υπεραστικές επιβατικές μεταφορές, αντιπροσωπευτικό φορτίο
|
|
CPL
|
Επιβατικές μεταφορές με πούλμαν, χαμηλό φορτίο
|
|
CPR
|
Επιβατικές μεταφορές με πούλμαν, αντιπροσωπευτικό φορτίο
|
2. Υπολογισμός των μέσων ειδικών εκπομπών ενός κατασκευαστή
2.1. Υπολογισμός των ειδικών εκπομπών CO2 ενός νέου βαρέος οχήματος
Οι ειδικές εκπομπές CO2 σε g/km ενός νέου βαρέος οχήματος v που ανήκει σε επιμέρους ομάδα οχημάτων sg ή του πρωτογενούς οχήματός του υπολογίζονται ως εξής:
Όπου:
|
Σmp
|
το άθροισμα όλων των προφίλ χρήσης mp που παρατίθενται στο σημείο 1.4·
|
|
sg
|
η επιμέρους ομάδα οχημάτων στην οποία ανήκει το νέο βαρύ όχημα v σύμφωνα με το σημείο 1 του παρόντος παραρτήματος·
|
|
Wsg,mp,
|
ο συντελεστής στάθμισης του προφίλ χρήσης που καθορίζεται στα σημεία 2.1.1 έως 2.1.3·
|
|
CO2v,mp
|
οι εκπομπές CO2 σε g/km του νέου βαρέος οχήματος v, που έχουν προσδιοριστεί για προφίλ χρήσης mp, οι οποίες δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β και κανονικοποιούνται σύμφωνα με το παράρτημα III·
|
|
CO2pv,mp
|
οι εκπομπές CO2 σε g/km του πρωτογενούς οχήματος του νέου βαρέος οχήματος v, που έχουν προσδιοριστεί για προφίλ χρήσης mp, και για τη διαμόρφωση πλαισίου (χαμηλό/υψηλό δάπεδο, αριθμός ορόφων) που ισχύει για την επιμέρους ομάδα sg στην οποία ανήκει, οι οποίες δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β και κανονικοποιούνται σύμφωνα με το παράρτημα III·
|
Για μηχανοκίνητα βαρέα οχήματα μηδενικών εκπομπών, οι τιμές των CO2v,mp
και CO2pv,mp
ορίζονται σε 0.
▼M2
2.1.1. Συντελεστές στάθμισης προφίλ χρήσης (Wsg,mp) για βαρέα οχήματα της κατηγορίας Ν
|
Επιμέρους ομάδα οχημάτων
(sg) (1)
|
Προφίλ χρήσης (mp) (2)
|
|
RDL
|
RDR
|
LHL
|
LHR
|
UDL
|
UDR
|
REL, RER
|
LEL
|
LER
|
MUL
|
MUR
|
COL
|
COR
|
|
53, 53v
|
0,25
|
0,25
|
0
|
0
|
0,25
|
0,25
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
54
|
0,25
|
0,25
|
0
|
0
|
0,25
|
0,25
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
1s, 1sv
|
0,1
|
0,3
|
0
|
0
|
0,18
|
0,42
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
1, 1v
|
0,1
|
0,3
|
0
|
0
|
0,18
|
0,42
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
2, 2v
|
0,125
|
0,375
|
0
|
0
|
0,15
|
0,35
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
3, 3v
|
0,125
|
0,375
|
0
|
0
|
0,15
|
0,35
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
4-UD
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0,5
|
0,5
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
4-RD
|
0,45
|
0,45
|
0,05
|
0,05
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
4-LH
|
0,05
|
0,05
|
0,45
|
0,45
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
4v
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0,25
|
0,25
|
0,25
|
0,25
|
|
5-RD
|
0,27
|
0,63
|
0,03
|
0,07
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
5-LH
|
0,03
|
0,07
|
0,27
|
0,63
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
5v
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0,5
|
0,5
|
|
9-RD
|
0,27
|
0,63
|
0,03
|
0,07
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
9-LH
|
0,03
|
0,07
|
0,27
|
0,63
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
9v
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0,25
|
0,25
|
0,25
|
0,25
|
|
10-RD
|
0,27
|
0,63
|
0,03
|
0,07
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
10-LH
|
0,03
|
0,07
|
0,27
|
0,63
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
10v
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0,5
|
0,5
|
|
11
|
0,3
|
0,7
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
11v
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0,1
|
0,23
|
0,3
|
0,37
|
|
11-EHC
|
0,03
|
0,07
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0,27
|
0,63
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
12
|
0,3
|
0,7
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
12v
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0,3
|
0,7
|
|
12-EHC
|
0,03
|
0,07
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0,27
|
0,63
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
16, 16v
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0,3
|
0,7
|
|
16-EHC
|
0,03
|
0,07
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0,27
|
0,63
|
0
|
0
|
0
|
0
|
(1)
Βλέπε ορισμούς στο σημείο 1.1.
(2)
Βλέπε ορισμούς στο σημείο 1.4.
|
▼M1
2.1.2. Συντελεστές στάθμισης προφίλ χρήσης (Wsg, mp) για βαρέα οχήματα της κατηγορίας M
|
Επιμέρους ομάδα οχημάτων (sg) (*1)
|
Προφίλ χρήσης (mp) (*2)
|
|
HPL
|
HPR
|
UPL
|
UPR
|
SPL
|
SPR
|
IPL
|
IPR
|
CPL
|
CPR
|
|
31-LF
|
0,27
|
0,23
|
0,15
|
0,13
|
0,11
|
0,11
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
31-L1
|
0,05
|
0,05
|
0,16
|
0,14
|
0,32
|
0,28
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
31-L2
|
0,05
|
0,05
|
0,09
|
0,08
|
0,15
|
0,13
|
0,24
|
0,21
|
0
|
0
|
|
31-DD
|
0,20
|
0,31
|
0,12
|
0,18
|
0,07
|
0,12
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
32-C2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0,47
|
0,43
|
0,04
|
0,06
|
|
32-C3
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0,05
|
0,05
|
0,30
|
0,60
|
|
32-DD
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0,05
|
0,05
|
0,35
|
0,55
|
|
33-LF
|
0,27
|
0,23
|
0,15
|
0,13
|
0,11
|
0,11
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
33-L1
|
0,05
|
0,05
|
0,16
|
0,14
|
0,32
|
0,28
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
33-L2
|
0,05
|
0,05
|
0,09
|
0,08
|
0,15
|
0,13
|
0,24
|
0,21
|
0
|
0
|
|
33-DD
|
0,20
|
0,31
|
0,12
|
0,18
|
0,07
|
0,12
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
34-C2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0,47
|
0,43
|
0,04
|
0,06
|
|
34-C3
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0,05
|
0,05
|
0,30
|
0,60
|
|
34-DD
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0,05
|
0,05
|
0,35
|
0,55
|
|
35-FE
|
0,27
|
0,23
|
0,15
|
0,13
|
0,11
|
0,11
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
39-FE
|
0,27
|
0,23
|
0,15
|
0,13
|
0,11
|
0,11
|
0
|
0
|
0
|
0
|
(*1)
Βλ. ορισμούς στο σημείο 1.1.
(*2)
Βλ. ορισμούς στο σημείο 1.4.
|
2.1.3. Συντελεστές στάθμισης προφίλ χρήσης (Wsg, mp) για βαρέα οχήματα της κατηγορίας O
|
Επιμέρους ομάδα οχημάτων (sg) (*1)
|
Προφίλ χρήσης (mp) (*2)
|
|
RDL
|
RDR
|
LHL
|
LHR
|
UDL
|
UDR
|
REL, RER, LEL, LER
|
|
111, 111V,112, 112V, 113
|
0,27
|
0,63
|
0,03
|
0,07
|
0
|
0
|
0
|
|
121, 121V, 122, 122V, 123, 123V, 124, 124V, 125, 126
|
0,03
|
0,07
|
0,27
|
0,63
|
0
|
0
|
0
|
|
131, 131v, 132, 132v, 133
|
0,03
|
0,07
|
0,27
|
0,63
|
0
|
0
|
0
|
|
421, 421v, 422, 422v, 423
|
0,03
|
0,07
|
0,27
|
0,63
|
0
|
0
|
0
|
|
431, 431v, 432, 432v, 433
|
0,03
|
0,07
|
0,27
|
0,63
|
0
|
0
|
0
|
|
611, 612
|
0,27
|
0,63
|
0,03
|
0,07
|
0
|
0
|
0
|
|
611v, 612v
|
0,03
|
0,07
|
0,27
|
0,63
|
0
|
0
|
0
|
|
621, 623
|
0,27
|
0,63
|
0,03
|
0,07
|
0
|
0
|
0
|
|
621V, 622, 622V, 623V, 624, 624V, 625
|
0,03
|
0,07
|
0,27
|
0,63
|
0
|
0
|
0
|
|
631, 631v, 632, 632v, 633
|
0,03
|
0,07
|
0,27
|
0,63
|
0
|
0
|
0
|
(*1)
Βλ. ορισμούς στο σημείο 1.1.
(*2)
Βλ. ορισμούς στο σημείο 1.4.
|
2.2. Μέσες ειδικές εκπομπές CO2 όλων των νέων βαρέων οχημάτων σε μια επιμέρους ομάδα οχημάτων για έναν κατασκευαστή
Για κάθε κατασκευαστή και για κάθε περίοδο υποβολής στοιχείων, οι μέσες ειδικές εκπομπές CO2
avgCO2sg
όλων των νέων βαρέων οχημάτων μιας επιμέρους ομάδας οχημάτων sg ή των πρωτογενών οχημάτων τους, κατά περίπτωση, υπολογίζονται ως εξής:
2.2.1. Για βαρέα οχήματα των κατηγοριών Ν και Ο:
(σε g/tkm)
2.2.2. Για πλήρη ή ολοκληρωμένα οχήματα της κατηγορίας Μ:
(σε g/pkm)
2.2.3. Για πρωτογενή οχήματα βαρέων οχημάτων της κατηγορίας Μ:
(σε g/pkm)
Όπου:
|
Σv
|
το άθροισμα όλων των νέων βαρέων οχημάτων του κατασκευαστή στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg, με την επιφύλαξη του άρθρου 7β·
|
|
CO2v
|
οι ειδικές εκπομπές CO2 νέου βαρέος οχήματος v, όπως προσδιορίζονται σύμφωνα με το σημείο 2.1·
|
|
CO2pv
|
οι ειδικές εκπομπές CO2 του πρωτογενούς οχήματος του νέου βαρέος οχήματος v, όπως προσδιορίζονται σύμφωνα με το σημείο 2.1·
|
|
Vsg
|
ο αριθμός των νέων βαρέων οχημάτων του κατασκευαστή στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg·
|
|
Vpvsg
|
ο αριθμός των νέων βαρέων οχημάτων στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg, τα οποία συνυπολογίζονται, σύμφωνα με το άρθρο 7β, με τις εκπομπές CO2 των πρωτογενών οχημάτων τους κατά τον υπολογισμό των μέσων ειδικών εκπομπών CO2 του σημείου 2.2.3·
|
|
PLsg
|
το μέσο ωφέλιμο φορτίο των βαρέων οχημάτων στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg, όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.5·
|
|
PNsg
|
ο μέσος αριθμός επιβατών των οχημάτων στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg, όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.5.
|
2.3. Υπολογισμός συντελεστή μηδενικών και χαμηλών εκπομπών που αναφέρεται στο άρθρο 5
2.3.1 Περίοδοι υποβολής στοιχείων 2019 έως 2024
Για κάθε κατασκευαστή και για κάθε περίοδο υποβολής στοιχείων από το 2019 έως το 2024, ο συντελεστής οχημάτων μηδενικών και χαμηλών εκπομπών (ZLEV) που αναφέρεται στο άρθρο 5 υπολογίζεται ως εξής:
ZLEV = Vall
/ (Vconv + Vzlev) με ελάχιστο 0,97
όπου:
|
Vall
|
ο αριθμός των νέων βαρέων οχημάτων του κατασκευαστή στις επιμέρους ομάδες οχημάτων sg = 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH·
|
|
Vconv
|
ο αριθμός των νέων βαρέων οχημάτων του κατασκευαστή στις επιμέρους ομάδες οχημάτων sg = 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH, εξαιρουμένων των βαρέων οχημάτων μηδενικών και χαμηλών εκπομπών·
|
|
Vzlev
|
είναι το άθροισμα των Vin
και Vout
,
|
όπου:
|
Vin
|
είναι Σ v (1+ (1 — CO2/LETsg))
|
|
όπου Σ v
|
το άθροισμα όλων των νέων βαρέων οχημάτων μηδενικών και χαμηλών εκπομπών στις επιμέρους ομάδες οχημάτων sg = 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH·
|
|
CO2v
|
οι ειδικές εκπομπές CO2 σε g/km βαρέος οχήματος μηδενικών ή χαμηλών εκπομπών v, όπως προσδιορίζονται σύμφωνα με το σημείο 2.1·
|
|
LETsg
|
τ ο όριο χαμηλών εκπομπών της επιμέρους ομάδας οχημάτων sg στην οποία ανήκει το βαρύ όχημα v, όπως ορίζεται στο σημείο 2.3.4·
|
|
Vout
|
ο συνολικός αριθμός βαρέων οχημάτων μηδενικών εκπομπών της κατηγορίας Ν τα οποία δεν ανήκουν στις επιμέρους ομάδες οχημάτων που αναφέρονται στον ορισμό του Vin
, και με μέγιστο αριθμό 1,5 % του Vconv
.
|
2.3.2 Περίοδοι υποβολής στοιχείων από το 2025 έως το 2029
Για κάθε κατασκευαστή και για κάθε περίοδο υποβολής στοιχείων, ο συντελεστής οχημάτων μηδενικών και χαμηλών εκπομπών (ZLEV) που αναφέρεται στο άρθρο 5 υπολογίζεται ως εξής:
|
ZLEV = 1 - (y - x)
|
εκτός εάν το άθροισμα αυτό είναι μεγαλύτερο από 1 ή μικρότερο από 0,97 οπότε, στην περίπτωση αυτή, ο συντελεστής ZLEV ορίζεται σε 1 ή 0,97 , αντίστοιχα.
|
Όπου:
|
y
|
είναι το άθροισμα των Vin και Vout, διαιρούμενο με το Vtotal, όπου:
|
|
Vin
|
ο συνολικός αρ4ιθμός βαρέων οχημάτων χαμηλών και μηδενικών εκπομπών που ταξινομήθηκαν για πρώτη φορά στις επιμέρους ομάδες οχημάτων sg = 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH, όπου καθένα εξ αυτών υπολογίζεται ως ZLEVspecific σύμφωνα με τον ακόλουθο τύπο:
ZLEVspecific = 1 – (CO2v / LETsg)
|
Όπου:
|
CO2v
|
οι ειδικές εκπομπές CO2 σε g/km βαρέος οχήματος μηδενικών ή χαμηλών εκπομπών v, όπως προσδιορίζονται σύμφωνα με το σημείο 2.1·
|
|
LETsg
|
το όριο χαμηλών εκπομπών της επιμέρους ομάδας οχημάτων sg στην οποία ανήκει το βαρύ όχημα v, όπως ορίζεται στο σημείο 2.3.4·
|
|
Vout
|
ο συνολικός αριθμός βαρέων οχημάτων μηδενικών εκπομπών της κατηγορίας N που ταξινομήθηκαν για πρώτη φορά, τα οποία δεν ανήκουν στις επιμέρους ομάδες οχημάτων που αναφέρονται στον ορισμό του Vin, και με μέγιστο αριθμό 0,035 του Vtotal·
|
|
Vtotal
|
ο συνολικός αριθμός των βαρέων οχημάτων της κατηγορίας Ν του κατασκευαστή που ταξινομήθηκαν για πρώτη φορά κατά την εν λόγω περίοδο υποβολής στοιχείων.
|
Όταν Vin/Vtotal μικρότερο από 0,0075 , ο συντελεστής ZLEV ορίζεται σε 1.
2.3.3 Περίοδοι υποβολής στοιχείων από το 2030 και μετά
ZLEV = 1
2.3.4 Υπολογισμός του ορίου χαμηλών εκπομπών
Το όριο χαμηλών εκπομπών LET sg της επιμέρους ομάδας οχημάτων sg ορίζεται ως εξής:
LETsg = (rCO2sg x PLsg) / 2
Όπου:
|
rCO2sg
|
οι εκπομπές αναφοράς CO2 της επιμέρους ομάδας οχημάτων sg, όπως προσδιορίζονται στο σημείο 3·
|
|
PLsg
|
το μέσο ωφέλιμο φορτίο των βαρέων οχημάτων στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg, όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.5.
|
2.4. Υπολογισμός των μεριδίων βαρέων οχημάτων
Για κάθε κατασκευαστή και για κάθε περίοδο υποβολής στοιχείων, το μερίδιο των νέων βαρέων οχημάτων σε μια επιμέρους ομάδα οχημάτων sharesg
υπολογίζεται ως εξής:
Για κάθε κατασκευαστή και για κάθε περίοδο υποβολής στοιχείων, το μερίδιο των νέων βαρέων οχημάτων σε μια επιμέρους ομάδα οχημάτων zevsg
υπολογίζεται ως εξής:
Για κάθε κατασκευαστή και για κάθε περίοδο υποβολής στοιχείων, το μερίδιο των νέων βαρέων οχημάτων εντός της επιμέρους ομάδας οχημάτων sg, το οποίο, σύμφωνα με το άρθρο 7β, συνυπολογίζεται με τις εκπομπές CO2 των πρωτογενών οχημάτων τους κατά τον υπολογισμό των μέσων ειδικών εκπομπών CO2 του σημείου 2.2, υπολογίζεται ως εξής:
Όπου:
|
Vzevsg
|
ο αριθμός των νέων βαρέων οχημάτων μηδενικών εκπομπών του κατασκευαστή σε μια επιμέρους ομάδα οχημάτων sg·
|
|
Vpvsg
|
ο αριθμός των νέων βαρέων οχημάτων εντός της επιμέρους ομάδας οχημάτων sg, τα οποία συνυπολογίζονται, σύμφωνα με το άρθρο 7β, με τις εκπομπές CO2 των πρωτογενών οχημάτων τους κατά τον υπολογισμό των μέσων ειδικών εκπομπών CO2 του σημείου 2.2.·
|
|
Vsg
|
ο αριθμός των νέων βαρέων οχημάτων του κατασκευαστή σε μια επιμέρους ομάδα sg·
|
|
V
|
ο αριθμός των νέων βαρέων οχημάτων του κατασκευαστή.
|
2.5. Τιμές ωφέλιμου φορτίου, αριθμοί επιβατών και όγκοι φορτίου
Η μέση τιμή ωφέλιμου φορτίου PLsg ενός βαρέος οχήματος της κατηγορίας N ή O σε μια επιμέρους ομάδα οχημάτων sg υπολογίζεται ως εξής:
Ο μέσος αριθμός επιβατών PNsg ενός βαρέος οχήματος της κατηγορίας M σε μια επιμέρους ομάδα οχημάτων sg υπολογίζεται ως εξής:
Όπου:
|
Σmp
|
το άθροισμα όλων των προφίλ χρήσης mp
|
|
Wsg,mp
|
, ο συντελεστής στάθμισης του προφίλ χρήσης που καθορίζεται στα σημεία 2.1.1 έως 2.1.3
|
|
PLsg,mp
|
η τιμή ωφέλιμου φορτίου που ανήκει στα βαρέα οχήματα των κατηγοριών N και O στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg για το προφίλ χρήσης mp, όπως καθορίζεται στα σημεία 2.5.1 και 2.5.3.
|
|
PNsg,mp
|
ο αριθμός επιβατών που αποδίδεται στα βαρέα οχήματα της κατηγορίας M στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg για το προφίλ χρήσης mp, όπως καθορίζεται στο σημείο 2.5.2.
|
▼M2
|
2.5.1.
|
Βαρέα οχήματα της κατηγορίας N.
Οι τιμές ωφέλιμου φορτίου PL
sg, mp
(σε τόνους) προσδιορίζονται ως εξής:
|
Επιμέρους ομάδα οχημάτων sg (1)
|
Προφίλ χρήσης mp (2)
|
|
RDL
|
RDR
|
LHL
|
LHR
|
UDL
|
UDR
|
REL
|
RER
|
LEL
|
LER
|
MUL
|
MUR
|
COL
|
COR
|
|
53
|
Όπως προσδιορίζεται στο σημείο 3.1.1.
|
Άνευ αντικειμένου
|
Όπως προσδιορίζεται στο σημείο 3.1.1.
|
Άνευ αντικειμένου
|
|
53v
|
|
54
|
|
1s
|
|
1sv
|
|
1
|
|
1v
|
|
2
|
Όπως προσδιορίζεται στο σημείο 3.1.1.
|
|
2v
|
|
3
|
Άνευ αντικειμένου
|
|
3v
|
|
4-UD
|
0,9
|
4,4
|
1,9
|
14
|
0,9
|
4,4
|
3,5
|
17,5
|
3,5
|
26,5
|
0,6
|
3,0
|
0,9
|
4,4
|
|
4-RD
|
|
4-LH
|
|
4v
|
|
5-RD
|
2,6
|
12,9
|
2,6
|
19,3
|
2,6
|
12,9
|
3,5
|
17,5
|
3,5
|
26,5
|
ά.α.
|
ά.α.
|
2,6
|
12,9
|
|
5-LH
|
|
5v
|
|
9-RD
|
1,4
|
7,1
|
2,6
|
19,3
|
1,4
|
7,1
|
3,5
|
17,5
|
3,5
|
26,5
|
1,2
|
6,0
|
1,4
|
7,1
|
|
9-LH
|
|
9v
|
|
10-RD
|
2,6
|
12,9
|
2,6
|
19,3
|
2,6
|
12,9
|
3,5
|
17,5
|
3,5
|
26,5
|
ά.α.
|
ά.α.
|
2,6
|
12,9
|
|
10-LH
|
|
10v
|
|
11
|
1,4
|
7,1
|
2,6
|
19,3
|
1,4
|
7,1
|
3,5
|
17,5
|
3,5
|
26,5
|
1,2
|
6,0
|
1,4
|
7,1
|
|
11v
|
|
11-EHC
|
31
|
|
12
|
2,6
|
12,9
|
2,6
|
19,3
|
2,6
|
12,9
|
3,5
|
17,5
|
3,5
|
26,5
|
ά.α.
|
ά.α.
|
2,6
|
12,9
|
|
12v
|
|
12-EHC
|
31
|
|
16
|
1,4
|
7,1
|
2,6
|
19,3
|
1,4
|
7,1
|
3,5
|
17,5
|
3,5
|
26,5
|
ά.α.
|
ά.α.
|
2,6
|
12,9
|
|
16v
|
|
16-EHC
|
34
|
(1)
Βλέπε ορισμούς στο σημείο 1.1.
(2)
Βλέπε ορισμούς στο σημείο 1.4.
|
Οι τεχνικώς αποδεκτές μέγιστες τιμές ωφέλιμου φορτίουmaxPL
sg
και οι όγκοι φορτίου CVsg
προσδιορίζονται σύμφωνα με το σημείο 3.1.1.
|
▼M1
|
2.5.2.
|
Βαρέα οχήματα της κατηγορίας M. Οι αριθμοί επιβατών PNsg,mp
, οι μάζες επιβατών PMsg,mp
και οι τεχνικώς αποδεκτοί μέγιστοι αριθμοί επιβατών maxPNsg
για την επιμέρους ομάδα οχημάτων sg και το προφίλ χρήσης mp προσδιορίζονται σύμφωνα με το σημείο 3.1.1.
|
|
2.5.3.
|
Βαρέα οχήματα της κατηγορίας Ο. Οι τιμές ωφέλιμου φορτίου PL sg, mp
(σε τόνους) προσδιορίζονται ως εξής:
|
Επιμέρους ομάδα οχημάτων
(sg) (*1)
|
Προφίλ χρήσης (mp) (*2)
|
|
RDL
|
RDR
|
LHL
|
LHR
|
UDL
|
UDR
|
REL, RER, LEL, LER
|
|
111, 111V,112, 112V, 113
|
1,5
|
7,5
|
1,5
|
11,2
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
|
121, 121V, 123, 123V, 125
|
2,2
|
11,2
|
2,2
|
16,8
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
|
122, 122V, 124, 124V, 126
|
2,4
|
12,2
|
2,4
|
18,3
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
|
131, 131v, 132, 132v, 133
|
2,6
|
12,9
|
2,6
|
19,3
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
|
421, 421v, 422, 422v, 423
|
2,6
|
12,9
|
2,6
|
19,3
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
|
431, 431v, 432, 432v, 433
|
2,6
|
12,9
|
2,6
|
19,3
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
|
611, 612
|
1,2
|
6,1
|
1,2
|
9,2
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
|
611v, 612v
|
1,2
|
6,1
|
1,2
|
9,2
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
|
621, 621v, 623, 623v
|
1,3
|
6,3
|
1,3
|
9,5
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
|
622, 622V, 624, 624V, 625
|
2,6
|
12,9
|
2,6
|
19,3
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
|
631, 631v, 632, 632v, 633
|
2,6
|
12,9
|
2,6
|
19,3
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
(*1)
Βλ. ορισμούς στο σημείο 1.1.
(*2)
Βλ. ορισμούς στο σημείο 1.4.
|
Οι τεχνικώς αποδεκτές μέγιστες τιμές ωφέλιμου φορτίου maxPLsg
και οι όγκοι φορτίου CVsg
προσδιορίζονται σύμφωνα με το σημείο 3.1.1.
|
2.6. Υπολογισμός του συντελεστή στάθμισης των διανυθέντων χιλιομέτρων και του ωφέλιμου φορτίου ή του αριθμού επιβατών
Ο συντελεστής στάθμισης διανυθέντων χιλιομέτρων και ωφέλιμου φορτίου (επιβατών) (MPWsg) μιας επιμέρους ομάδας οχημάτων sg ορίζεται ως το γινόμενο των ετήσιων διανυθέντων χιλιομέτρων που καθορίζονται στο σημείο 2.6.1 και των τιμών ωφέλιμου φορτίου και αριθμού επιβατών για την επιμέρους ομάδα οχημάτων που καθορίζονται στα σημεία 2.5.1, 2.5.2 και 2.5.3 για τις κατηγορίες οχημάτων N, M και O, αντίστοιχα, τα οποία έχουν κανονικοποιηθεί στην αντίστοιχη τιμή για την επιμέρους ομάδα οχημάτων 5-LH και υπολογίζονται ως εξής:
|
|
(για βαρέα οχήματα των κατηγοριών N και O)
|
|
|
(για βαρέα οχήματα της κατηγορίας M)
|
Όπου:
|
AMsg
|
τα ετήσια διανυθέντα χιλιόμετρα που καθορίζονται στα σημεία 2.6.1, 2.6.2 και 2.6.3 για τα βαρέα οχήματα της αντίστοιχης επιμέρους ομάδας οχημάτων·
|
|
AM5-LH
|
τα ετήσια διανυθέντα χιλιόμετρα που καθορίζονται για την επιμέρους ομάδα οχημάτων 5-LH στο σημείο 2.6.1·
|
|
PLsg
|
όπως προσδιορίζεται στα σημεία 2.5.1 και 2.5.3·
|
|
PNsg
|
όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.5.2·
|
|
PL5-LH
|
η τιμή ωφέλιμου φορτίου για την επιμέρους ομάδα οχημάτων 5-LH, όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.5.1.
|
▼M2
2.6.1. Ετήσια διανυθέντα χιλιόμετρα για βαρέα οχήματα της κατηγορίας N
|
Επιμέρους ομάδα οχημάτων
(sg) (1)
|
Ετήσια διανυθέντα χιλιόμετρα AMsg (σε km)
|
|
53, 53v
|
58 000
|
|
54
|
58 000
|
|
1s, 1sv
|
58 000
|
|
1, 1v
|
58 000
|
|
2, 2v
|
60 000
|
|
3, 3v
|
60 000
|
|
4-UD
|
60 000
|
|
4-RD
|
78 000
|
|
4-LH
|
98 000
|
|
4v
|
60 000
|
|
5-RD
|
78 000
|
|
5-LH
|
116 000
|
|
5v
|
60 000
|
|
9-RD
|
73 000
|
|
9-LH
|
108 000
|
|
9v
|
60 000
|
|
10-RD
|
68 000
|
|
10-LH
|
107 000
|
|
10v
|
60 000
|
|
11
|
65 000
|
|
11v
|
60 000
|
|
11-EHC
|
107 000
|
|
12
|
67 000
|
|
12v
|
60 000
|
|
12-EHC
|
107 000
|
|
16, 16v
|
60 000
|
|
16-EHC
|
107 000
|
(1)
Βλέπε ορισμούς στο σημείο 1.1.
|
▼M1
2.6.2. Ετήσια διανυθέντα χιλιόμετρα για βαρέα οχήματα της κατηγορίας M
|
Επιμέρους ομάδα οχημάτων
(sg) (*1)
|
Ετήσια διανυθέντα χιλιόμετρα AMsg (σε km)
|
|
31-LF
|
60 000
|
|
31-L1
|
60 000
|
|
31-L2
|
60 000
|
|
31-DD
|
60 000
|
|
32-C2
|
96 000
|
|
32-C3
|
96 000
|
|
32-DD
|
96 000
|
|
33-LF
|
60 000
|
|
33-L1
|
60 000
|
|
33-L2
|
60 000
|
|
33-DD
|
60 000
|
|
34-C2
|
96 000
|
|
34-C3
|
96 000
|
|
34-DD
|
96 000
|
|
35-FE
|
60 000
|
|
39-FE
|
60 000
|
(*1)
Βλ. ορισμούς στο σημείο 1.1.
|
2.6.3. Ετήσια διανυθέντα χιλιόμετρα για βαρέα οχήματα της κατηγορίας O
|
Επιμέρους ομάδα οχημάτων
(sg) (*1)
|
Ετήσια διανυθέντα χιλιόμετρα AMsg (σε km)
|
|
111, 111V,112, 112V, 113
|
52 000
|
|
121, 121V, 122, 122V, 123, 123V, 124, 124V, 125, 126, 131, 131v, 132, 132v, 133
|
77 000
|
|
421, 421v, 422, 422v, 423, 431, 431v, 432, 432v, 433
|
68 000
|
|
611, 612, 611v, 612v, 621, 623, 621v, 623v
|
40 000
|
|
622, 622V, 624, 624V, 625, 631, 631v, 632, 632v, 633
|
68 000
|
(*1)
Βλ. ορισμούς στο σημείο 1.1.
|
2.7. Μέσες ειδικές εκπομπές CO2 των κατασκευαστών, όπως αναφέρονται στο άρθρο 4
Για κάθε κατασκευαστή υπολογίζονται οι ακόλουθες μέσες ειδικές εκπομπές CO2:
2.7.1. Για τις περιόδους υποβολής στοιχείων των ετών 2019 έως 2029:
CO2(2025) = ZLEV × Σ sg sharesg × MPWsg × avgCO2sg
2.7.2. Για τις περιόδους υποβολής στοιχείων από το 2025 και μετά:
CO2(NO) = Σsg sharesg × MPWsg × avgCO2sg
CO2(MCO2) = Σsg sharesg × MPWsg × [avgCO2sg × (1 – pvsg) + avgCO2psg × pvsg]
CO2(MZE) = Σsg sharesg × MPWsg × (1 – zevsg) × rCO2sg
CO2(M) = CO2(MCO2) + CO2(MZE)
Όπου:
|
Σ sg
|
το άθροισμα των επιμέρους ομάδων οχημάτων που περιλαμβάνονται στον υπολογισμό των συγκεκριμένων μέσων ειδικών εκπομπών CO2 σύμφωνα με το σημείο 4.2·
|
|
ZLEV
|
όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.3·
|
|
sharesg
|
όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.4·
|
|
zevsg
|
όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.4·
|
|
pvsg
|
όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.4·
|
|
MPWsg
|
όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.6·
|
|
avgCO2sg
|
όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.2·
|
|
avgCO2psg
|
όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.2·
|
|
rCO2sg
|
όπως προσδιορίζεται στο σημείο 3.1.2.
|
3. Υπολογισμός των τιμών αναφοράς
3.1. Τιμές αναφοράς
Οι ακόλουθες τιμές αναφοράς υπολογίζονται με βάση όλα τα νέα βαρέα οχήματα όλων των κατασκευαστών για την περίοδο αναφοράς που ισχύει για την επιμέρους ομάδα οχημάτων sg σύμφωνα με το σημείο 3.2.
3.1.1. Για κάθε όχημα, η επιμέρους ομάδα οχημάτων sg, οι τιμές του ωφέλιμου φορτίου PLsg,mp
, του αριθμού επιβατών PNsg,mp
, της μάζας επιβατών PMsg,mp
, του τεχνικώς αποδεκτού μέγιστου ωφέλιμου φορτίου maxPLsg
, του τεχνικώς αποδεκτού μέγιστου αριθμού επιβατών maxPNsg
και του όγκου φορτίου CVsg
υπολογίζονται ως εξής:
|
|
(για οχήματα της κατηγορίας N)*
|
|
|
(για οχήματα της κατηγορίας M)*
|
|
|
(για βαρέα οχήματα της κατηγορίας M)*
|
|
|
(για βαρέα οχήματα της κατηγορίας N)
|
|
|
(για βαρέα οχήματα της κατηγορίας M)
|
|
|
(για βαρέα οχήματα της κατηγορίας O)
|
(*μόνο για επιμέρους ομάδες οχημάτων για τις οποίες δεν προβλέπονται ρητές τιμές για το PLsg,mp
ή το PNsg,mp
στο σημείο 2.5)
3.1.2. Οι εκπομπές αναφοράς CO2
rCO2sg
που αναφέρονται στο άρθρο 3 υπολογίζονται ως εξής:
|
|
(για βαρέα οχήματα των κατηγοριών N και O)
|
|
|
(για βαρέα οχήματα της κατηγορίας M)
|
|
|
(για βαρέα οχήματα της κατηγορίας M)
|
Όπου:
|
Σv
|
το άθροισμα όλων των νέων βαρέων οχημάτων της επιμέρους ομάδας οχημάτων sg που ταξινομήθηκαν κατά την περίοδο αναφοράς που ισχύει για την επιμέρους ομάδα sg σύμφωνα με το σημείο 3.2·
|
|
CO2v
|
οι ειδικές εκπομπές CO2 του νέου βαρέος οχήματος v, όπως προσδιορίζονται σύμφωνα με το σημείο 2.1, κατά περίπτωση προσαρμοσμένες σύμφωνα με το παράρτημα II·
|
|
CO2pv
|
οι ειδικές εκπομπές CO2 του πρωτογενούς οχήματος του νέου βαρέος οχήματος v, όπως προσδιορίζονται σύμφωνα με το σημείο 2.1, κατά περίπτωση προσαρμοσμένες σύμφωνα με το παράρτημα II·
|
|
rVsg
|
ο αριθμός όλων των νέων βαρέων οχημάτων της επιμέρους ομάδας οχημάτων sg που ταξινομήθηκαν κατά την περίοδο αναφοράς που ισχύει για την επιμέρους ομάδα sg σύμφωνα με το σημείο 3.2·
|
|
PLsg
|
το μέσο ωφέλιμο φορτίο των βαρέων οχημάτων στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg, όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.5·
|
|
PNsg
|
ο μέσος αριθμός επιβατών των βαρέων οχημάτων στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg, όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.5·
|
|
PLv,mp
|
το ωφέλιμο φορτίο του βαρέος οχήματος v στο προφίλ χρήσης mp, όπως προσδιορίζεται με βάση τα δεδομένα που δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β·
|
|
PNv,mp
|
ο αριθμός επιβατών του βαρέος οχήματος v στο προφίλ χρήσης mp, όπως προσδιορίζεται με βάση τα δεδομένα που δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β·
|
|
PMv,mp
|
η μάζα επιβατών του βαρέος οχήματος v στο προφίλ χρήσης mp, όπως προσδιορίζεται με βάση τα δεδομένα που δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β·
|
|
maxPLv
|
το τεχνικώς αποδεκτό μέγιστο ωφέλιμο φορτίο του βαρέος οχήματος v, όπως προσδιορίζεται με βάση τα δεδομένα που δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β·
|
|
maxPNv
|
ο τεχνικώς αποδεκτός μέγιστος αριθμός επιβατών του βαρέος οχήματος v, όπως προσδιορίζεται με βάση τα δεδομένα που δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β.
|
|
CVv
|
ο όγκος φορτίου του βαρέος οχήματος v, όπως προσδιορίζεται με βάση τα δεδομένα που δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β.
|
3.2. Περίοδοι αναφοράς που ισχύουν για τις επιμέρους ομάδες οχημάτων
Οι ακόλουθες περίοδοι υποβολής στοιχείων εφαρμόζονται ως περίοδοι αναφοράς στις επιμέρους ομάδες οχημάτων:
|
Επιμέρους ομάδα οχημάτων sg
|
Περίοδος υποβολής στοιχείων του έτους που εφαρμόζεται ως περίοδος αναφοράς
|
|
4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH
|
2019
|
|
1, 2, 3, 11, 12, 16
|
2021
|
|
Όλες οι άλλες
|
2025
|
3.2.1. Εάν κατά την περίοδο αναφοράς, όπως προσδιορίζεται στο σημείο 3.2, σε μια επιμέρους ομάδα οχημάτων sg ο αριθμός των νέων βαρέων οχημάτων όλων των κατασκευαστών είναι μικρότερος από 50, ισχύουν οι ακόλουθοι κανόνες:
Οι μέσες ειδικές εκπομπές CO2
avgCO2sg
και avgCO2psg
, όπως προβλέπονται στο σημείο 2.2, και οι εκπομπές αναφοράς CO2
rCO2sg
και rCO2psg
, όπως προβλέπονται στο σημείο 3.1.2, ορίζονται σε «0» για όλους τους κατασκευαστές στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg για τον υπολογισμό των μέσων ειδικών εκπομπών CO2 σύμφωνα με το σημείο 2.7 και των στόχων ειδικών εκπομπών CO2 σύμφωνα με το σημείο 4.1 για τις περιόδους υποβολής στοιχείων των ετών < Y + 5. Εν προκειμένω, Y είναι το έτος της πρώτης περιόδου υποβολής στοιχείων κατά το οποίο ο αριθμός των νέων βαρέων οχημάτων όλων των κατασκευαστών στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg είναι τουλάχιστον 50.
Για τον προσδιορισμό των εκπομπών αναφοράς CO2
rCO2sg
και rCO2psg
με σκοπό τον υπολογισμό του στόχου ειδικών εκπομπών CO2 σύμφωνα με το σημείο 4, οι αντίστοιχες τιμές που προβλέπονται στο σημείο 3.1.2 υπολογίζονται πρώτα για την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους Y αντί για την περίοδο αναφοράς που ισχύει για την επιμέρους ομάδα οχημάτων sg σύμφωνα με το σημείο 3.2.
Στη συνέχεια, οι προκύπτουσες τιμές διαιρούνται διά
—
του συντελεστή-στόχου RETsg,Y, όπως ορίζεται στο σημείο 5.1.1, για τον υπολογισμό των εκπομπών αναφοράς CO2 rCO2sg
,
—
του συντελεστή-στόχου RETpsg,Y, όπως ορίζεται στο σημείο 5.1.1, για τον υπολογισμό των εκπομπών αναφοράς CO2
rCO2psg
.
4. Υπολογισμός του στόχου ειδικών εκπομπών CO2 ενός κατασκευαστή που αναφέρεται στο άρθρο 6
4.1. Στόχοι ειδικών εκπομπών CO2
Για κάθε κατασκευαστή, οι ακόλουθοι στόχοι ειδικών εκπομπών CO2 T υπολογίζονται ως εξής:
4.1.1. Για τις περιόδους υποβολής στοιχείων των ετών 2025 έως 2029:
T(2025) = Σ sg sharesg × MPWsg × (1 – rfsg) × rCO2sg
4.1.2. Για τις περιόδους υποβολής στοιχείων των ετών από το 2030 και μετά:
T(NO)= Σ sg sharesg × MPWsg × (1 – rfsg) × rCO2sg
T(MCO2) = Σ sg sharesg × MPWsg × [(1- pvsg) × (1 – rfsg) × rCO2sg + pvsg × (1 – rfpsg) × rCO2psg]
T(MZE) = Σsg sharesg × MPWsg × (1 – zevMsg) x rCO2sg
T(M) = T(MCO2) + T(MZE)
Όπου:
|
Σ sg
|
το άθροισμα των επιμέρους ομάδων που περιλαμβάνονται στον υπολογισμό του στόχου ειδικών εκπομπών CO2 σύμφωνα με το σημείο 4.2·
|
|
sharesg
|
όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.4·
|
|
MPWsg
|
όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.6·
|
|
rfsg
|
ο στόχος μείωσης των εκπομπών CO2 που ισχύει κατά τη συγκεκριμένη περίοδο υποβολής στοιχείων για τα νέα βαρέα οχήματα στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg, όπως προβλέπεται στο σημείο 4.3·
|
|
rfpsg
|
ο στόχος μείωσης των εκπομπών CO2 που ισχύει κατά τη συγκεκριμένη περίοδο υποβολής στοιχείων για τα πρωτογενή οχήματα των νέων βαρέων οχημάτων στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg, όπως προβλέπεται στο σημείο 4.3·
|
|
zevMsg
|
η απαίτηση για βαρέα οχήματα μηδενικών εκπομπών που ισχύει κατά τη συγκεκριμένη περίοδο υποβολής στοιχείων για τα βαρέα οχήματα στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg, όπως προβλέπεται στο σημείο 4.3·
|
|
rCO2sg
|
όπως προσδιορίζεται στο σημείο 3.1.2.
|
|
rCO2psg
|
όπως προσδιορίζεται στο σημείο 3.1.2.
|
|
pvsg
|
όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.4.
|
4.2. Επιμέρους ομάδες οχημάτων που περιλαμβάνονται στον υπολογισμό των μέσων ειδικών εκπομπών CO2 και των στόχων ειδικών εκπομπών CO2 των κατασκευαστών
Οι ακόλουθες επιμέρους ομάδες οχημάτων sg περιλαμβάνονται στον υπολογισμό των ειδικών εκπομπών CO2
CO2(X), των στόχων ειδικών εκπομπών CO2
T(X) και της πορείας μείωσης των εκπομπών CO2
ET(X)Y
:
|
X = 2025
|
X= NO
|
X = MCO2
|
X= MZE
|
|
επιμέρους ομάδες οχημάτων, που υπόκεινται σε στόχους μείωσης εκπομπών CO2 σύμφωνα με το άρθρο 3α παράγραφος 1 στοιχείο α)
|
επιμέρους ομάδες οχημάτων εμπορευματικών μεταφορών, που υπόκεινται σε στόχους μείωσης εκπομπών CO2 σύμφωνα με το άρθρο 3α παράγραφος 1 στοιχεία β), γ) και δ) και παράγραφος 3
|
επιμέρους ομάδες οχημάτων επιβατικών μεταφορών, που υπόκεινται σε στόχους εκπομπών CO2 σύμφωνα με το άρθρο 3α παράγραφος 1 στοιχεία β), γ) και δ) (πούλμαν και λεωφορεία χαμηλής εισόδου κλάσης ΙΙ)
|
επιμέρους ομάδες οχημάτων επιβατικών μεταφορών, που υπόκεινται σε στόχους για οχήματα μηδενικών εκπομπών σύμφωνα με το άρθρο 3δ
(Αστικά λεωφορεία)
|
|
4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH
|
Όλες οι επιμέρους ομάδες οχημάτων που αναφέρονται στα σημεία 1.1.1 και 1.1.3. Ωστόσο, στις περιόδους υποβολής στοιχείων των ετών πριν από το 2035, δεν περιλαμβάνονται οι επιμέρους ομάδες επαγγελματικών οχημάτων.
|
32-C2, 32-C3, 32-DD, 34-C2, 34-C3, 34-DD, 31-L2, 33-L2
|
31-LF, 31-L1, 31-DD, 33-LF, 33-L1 33-DD, 35-FE, 39-FE
|
4.3. Στόχοι μείωσης των εκπομπών CO2 και απαιτήσεις για βαρέα οχήματα μηδενικών εκπομπών
▼M2
4.3.1. Οι ακόλουθοι στόχοι μείωσης των εκπομπών CO2
rfsg
και rfpsg
σύμφωνα με το άρθρο 3α ισχύουν για τα βαρέα οχήματα στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg για διαφορετικές περιόδους υποβολής στοιχείων:
|
Στόχοι μείωσης των εκπομπών CO2
rfsg
και rfpsg
|
|
Επιμέρους ομάδες οχημάτων sg
|
Περίοδος υποβολής στοιχείων των ετών
|
|
2025–2029
|
2030–2034
|
2035–2039
|
Από το 2040
|
|
Μεσαία φορτηγά
|
53, 54
|
0
|
43 %
|
64 %
|
90 %
|
|
Βαρέα φορτηγά > 7,4 t
|
1s, 1, 2, 3
|
0
|
43 %
|
64 %
|
90 %
|
|
Βαρέα φορτηγά > 16 t με διατάξεις αξόνων 4 × 2 και 6 × 4
|
4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH
|
15 %
|
43 %
|
64 %
|
90 %
|
|
Βαρέα φορτηγά > 16 t με ειδικές διατάξεις αξόνων
|
11, 12, 16, 11-EHC, 12-EHC, 16-EHC
|
0
|
43 %
|
64 %
|
90 %
|
|
Επαγγελματικά οχήματα
|
53v, 1sv, 1v, 2v, 3v, 4v, 5v, 9v, 10v, 11v, 12v, 16v
|
0
|
0
|
64 %
|
90 %
|
|
Πούλμαν και υπεραστικά λεωφορεία (rfsg
)
|
32-C2, 32-C3, 32-DD, 34-C2, 34-C3, 34-DD, 31-L2, 33-L2
|
0
|
43 %
|
64 %
|
90 %
|
|
Πρωτογενή οχήματα πούλμαν και υπεραστικών λεωφορείων (rfpsg
)
|
32-C2, 32-C3, 32-DD, 34-C2, 34-C3, 34-DD, 31-L2, 33-L2
|
0
|
43 %
|
64 %
|
90 %
|
|
Ρυμουλκούμενα
|
421, 421v, 422, 422v, 423, 431, 431v, 432, 432v, 433, 611, 612, 611V, 612V, 621, 623, 621V, 622, 622V, 623V, 624, 624V, 625, 631, 631v, 632, 632v, 633
|
0
|
7,5 %
|
7,5 %
|
7,5 %
|
|
Ημιρυμουλκούμενα
|
111, 111V, 112, 112V, 113, 121, 121V, 122, 122V, 123, 123V, 124, 124V, 125, 126, 131, 131V, 132, 132V, 133
|
0
|
10 %
|
10 %
|
10 %
|
Για τις περιόδους υποβολής στοιχείων των ετών πριν από το 2025, όλοι οι στόχοι μείωσης των εκπομπών CO2 rfsg και rfp
sg
είναι 0.
▼M1
4.3.2. Οι ακόλουθοι στόχοι βαρέων οχημάτων μηδενικών εκπομπών zevMsg
σύμφωνα με το άρθρο 3δ ισχύουν για τα βαρέα οχήματα στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg για διαφορετικές περιόδους υποβολής στοιχείων:
|
Απαιτήσεις για βαρέα οχήματα μηδενικών εκπομπών zevMsg
|
|
Επιμέρους ομάδες οχημάτων sg
|
Περίοδος υποβολής στοιχείων των ετών
|
|
πριν από το 2030
|
2030-2034
|
2035-2039
|
Από το 2040
|
|
Αστικά λεωφορεία
|
31-LF, 31-L1, 31-DD, 33-LF, 33-L1, 33-DD, 35-FE, 39-FE,
|
0
|
90 %
|
100 %
|
100 %
|
5. Πιστωτικά και χρεωστικά μόρια εκπομπών που αναφέρονται στο άρθρο 7
5.1. Πορείες μείωσης των εκπομπών CO2
5.1.1. Συντελεστές-στόχοι
Για κάθε επιμέρους ομάδα οχημάτων sg και περίοδο υποβολής στοιχείων ενός έτους Y, οι συντελεστές-στόχοι ορίζονται ως εξής:
RETsg,Y = (1-rfsg,uY)+(rfsg,uY – rfsg,lY)× (uY – Y)/(uY – lY)
RETpsg,Y = (1-rfpsg,uY)+(rfpsg,uY – rfpsg,lY)× (uY – Y)/(uY – lY)
ZETsg,Y = (1-zevMsg,uY)+(zevMsg,uY – zevMsg,lY)× (uY – Y)/(uY – lY)
Όπου:
|
lY, uY
|
οι τιμές του κατώτερου και του ανώτερου έτους στο σύνολο {rY, 2025, 2030, 2035, 2040} για τις επιμέρους ομάδες οχημάτων που αναφέρονται στη στήλη Χ=2025 στον πίνακα του σημείου 4.2.
- στο σύνολο {rY, 2030, 2035, 2040} για όλες τις άλλες επιμέρους ομάδες οχημάτων sg, καθορίζοντας το μικρότερο μεσοδιάστημα για το οποίο ισχύει η συνθήκη lY ≤ Y < uY·
|
|
rY
|
το έτος της περιόδου αναφοράς που ισχύει για την επιμέρους ομάδα οχημάτων sg σύμφωνα με το σημείο 3.2·
|
|
rfsg,lY, rfsg,uY
|
οι στόχοι μείωσης των εκπομπών CO2 της επιμέρους ομάδας οχημάτων sg για τα νέα βαρέα οχήματα των ετών lY και uY σύμφωνα με το σημείο 4.3·
|
|
rfpsg,lY, rfpsg,uY
|
οι στόχοι μείωσης των εκπομπών CO2 της επιμέρους ομάδας οχημάτων sg για τα πρωτογενή οχήματα των νέων βαρέων οχημάτων των ετών lY και uY σύμφωνα με το σημείο 4.3·
|
|
zevMsg,lY, zevMsg,uY
|
οι απαιτήσεις για βαρέα οχήματα μηδενικών εκπομπών όσον αφορά τα νέα βαρέα οχήματα των ετών lY και uY σύμφωνα με το σημείο 4.3.
|
Για τα έτη υποβολής στοιχείων Y < rY, οι τιμές των RETsg,Y
, RETpsg,Y
και ZETsg,Y
ορίζονται σε 1, ώστε η συμβολή της επιμέρους ομάδας οχημάτων sg στην πορεία μείωσης των εκπομπών CO2 να είναι μηδενική.
5.1.2. Πορείες μείωσης των εκπομπών CO2
5.1.2.1. Για κάθε επιμέρους ομάδα οχημάτων sg και περίοδο υποβολής στοιχείων ενός έτους Y, καθορίζονται οι ακόλουθες πορείες μείωσης των εκπομπών CO2:
ETsg,Y = RETsg,Y × rCO2sg
ETpsg,Y = RETpsg,Y × rCO2psg
ETzsg,Y = ZETsg,Y × rCO2sg
5.1.2.2. Για κάθε κατασκευαστή και για τις περιόδους υποβολής στοιχείων ενός έτους Y από το 2019 έως το 2024, καθορίζονται οι ακόλουθες πορείες μείωσης των εκπομπών CO2:
ET(2025)Y = Σ sg sharesg × MPWsg × ETsg,Y
5.1.2.3. Για κάθε κατασκευαστή και για τις περιόδους υποβολής στοιχείων ενός έτους Y από το 2025 έως το 2040, καθορίζονται οι ακόλουθες πορείες μείωσης των εκπομπών CO2:
ET(NO)Y = Σ sg sharesg × MPWsg × ETsg,Y
ET(MCO2)Y = Σ sg sharesg × MPWsg × [(1- pvsg) × ETsg,Y + pvsg × ETpsg,Y]
ET(MZE)Y = Σsg sharesg × MPWsg × ETzsg,Y
ET(M)Y = ET(MCO2)Y + ET(MZE)Y
Όπου:
|
Σ sg
|
το άθροισμα των επιμέρους ομάδων οχημάτων που περιλαμβάνονται στον υπολογισμό της συγκεκριμένης πορείας εκπομπών CO2 σύμφωνα με το σημείο 4.2·
|
|
sharesg
|
το μερίδιο των νέων βαρέων οχημάτων του κατασκευαστή στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg, όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.4·
|
|
MPWsg
|
όπως προσδιορίζεται στο σημείο 2.6·
|
|
rCO2sg
|
όπως προσδιορίζεται στο σημείο 3.1.2.
|
|
rCO2psg
|
όπως προσδιορίζεται στο σημείο 3.1.2.
|
|
pvsg
|
το μερίδιο των νέων βαρέων οχημάτων του κατασκευαστή στην επιμέρους ομάδα sg, το οποίο συνυπολογίζεται, σύμφωνα με το άρθρο 7β, με τις εκπομπές CO2 των πρωτογενών οχημάτων τους κατά τον υπολογισμό των μέσων ειδικών εκπομπών CO2 του σημείου 2.2.
|
5.2. Υπολογισμός των πιστωτικών και χρεωστικών μορίων εκπομπών σε κάθε περίοδο υποβολής στοιχείων
Για κάθε κατασκευαστή και για κάθε περίοδο υποβολής στοιχείων των ετών Y από το 2019 έως το 2040, τα πιστωτικά μόρια εκπομπών cCO2(X)Y
και τα χρεωστικά μόρια εκπομπών dCO2(X)Y, (X = NO, M) έχουν τις μέγιστες ακόλουθες τιμές ή είναι 0 (δηλ. τα πιστωτικά και χρεωστικά μόρια εκπομπών δεν μπορούν να είναι αρνητικά), αναλόγως του ποια τιμή είναι μεγαλύτερη:
▼M3
|
|
2019 ≤ Y< 2025
|
2025 ≤ Y< 2030
|
2030 ≤ Y< 2040
|
|
cCO2(NO)Y
|
[ET(2025)Y – CO2(2025)Y]× VY
|
[ET2025(NO)Y – CO2(NO)Y]× VY
|
[ET(NO)Y – CO2(NO)Y]× VY
|
|
dCO2(NO)Y
|
0
|
[CO2
(2025)Y – T(2025)
Y
]× VY
|
[CO2(NO)Y – T(NO)Y]× VY
|
|
cCO2(M)Y
|
0
|
[ET2025(M)Y – CO2(M)Y]× VY
|
[ET(M)Y – CO2(M)Y]× VY
|
|
dCO2(M)Y
|
0
|
0
|
[CO2(M)Y – T(M)Y]× VY
|
▼M1
Όπου:
|
ET(X)Y
|
η πορεία μείωσης εκπομπών CO2 του κατασκευαστή κατά την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους Y, η οποία προσδιορίζεται σύμφωνα με το σημείο 5.1 (X = 2025, NO, M)·
|
|
CO2(X)Y
|
οι μέσες ειδικές εκπομπές CO2 του κατασκευαστή κατά την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους Y, οι οποίες προσδιορίζονται σύμφωνα με το σημείο 2.7 (X = 2025, NO, M)·
|
|
T(X)Y
|
ο στόχος ειδικών εκπομπών CO2 του κατασκευαστή κατά την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους Υ, ο οποίος προσδιορίζεται σύμφωνα με το σημείο 4 (X = 2025, NO, M)·
|
|
VY
|
ο αριθμός των νέων βαρέων οχημάτων του κατασκευαστή κατά την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους Y.
|
▼M3
Όπου τα ET2025(NO)Y
και ET2025(M)Y
ορίζονται ως εξής:
▼M1
5.3. Όριο χρεωστικών μορίων εκπομπών
Για κάθε κατασκευαστή, τα όρια χρεωστικών μορίων εκπομπών limCO2(X)Y
σε μια περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους Y καθορίζονται ως εξής:
|
limCO2(NO)Y = T(2025)Y × 0,05 × V(2025)Y
|
για τις περιόδους υποβολής στοιχείων του έτους Y < 2030·
|
|
limCO2(NO)Y = T(NO)Y × 0,05 × V(NO)Y
|
για τις περιόδους υποβολής στοιχείων του έτους Y ≥ 2030·
|
|
limCO2(M)Y = T(M)Y × 0,05 × V(M)Y
|
για τις περιόδους υποβολής στοιχείων του έτους Y ≥ 2030.
|
Όπου:
|
T(X)Y
|
ο στόχος ειδικών εκπομπών του κατασκευαστή κατά την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους Υ, ο οποίος προσδιορίζεται σύμφωνα με το σημείο 4 (X = 2025, NO, M)·
|
|
V(X)Y
|
ο αριθμός των νέων βαρέων οχημάτων του κατασκευαστή κατά την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους Y στις επιμέρους ομάδες οχημάτων, τα οποία περιλαμβάνονται στον υπολογισμό των ειδικών εκπομπών CO2 CO2(X) σύμφωνα με το σημείο 4.2 (X = 2025, NO, M).
|
5.4. Πρώιμα πιστωτικά μόρια εκπομπών
Τα χρεωστικά μόρια εκπομπών που αποκτήθηκαν κατά την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους 2025 μειώνονται κατά ποσό που αντιστοιχεί στα πιστωτικά μόρια εκπομπών που αποκτήθηκαν πριν από την εν λόγω περίοδο υποβολής στοιχείων, που προσδιορίζεται για κάθε κατασκευαστή ως εξής:
Όπου:
|
min
|
η ελάχιστη από τις δύο τιμές που αναφέρονται μεταξύ των παρενθέσεων·
|
|
|
το άθροισμα των περιόδων υποβολής στοιχείων των ετών Y από το 2019 έως το 2024·
|
|
dCO2(NO)Y
|
τα χρεωστικά μόρια εκπομπών για την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους Y, όπως καθορίζονται σύμφωνα με το σημείο 5.2·
|
|
cCO2(NO)Y
|
τα πιστωτικά μόρια εκπομπών για την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους Υ, όπως προσδιορίζονται σύμφωνα με το σημείο 5.2.
|
6. Προσδιορισμός της υπέρβασης εκπομπών CO2 ενός κατασκευαστή που αναφέρεται στο άρθρο 8 παράγραφος 2
Για κάθε κατασκευαστή και για κάθε περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους Y από το έτος 2025 και εξής, η τιμή των υπερβάσεων εκπομπών CO2
exeCO2(X)Y
ανά κατηγορία οχημάτων υπολογίζεται με τους τύπους που ακολουθούν, εάν η τιμή είναι θετική (X = NO, M).
Για την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους 2025:
Για τις περιόδους υποβολής στοιχείων των ετών Y από το 2026 έως το 2028, από το 2030 έως το 2033 και από το 2035 έως το 2038:
Για τις περιόδους υποβολής στοιχείων των ετών Y από το 2030 έως το 2033 και από το 2035 έως το 2038:
Για τις περιόδους υποβολής στοιχείων των ετών Y = 2029, 2034 και 2039:
Για τις περιόδους υποβολής στοιχείων των ετών Y = 2034 και 2039:
Για την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους 2040:
Για τις περιόδους υποβολής στοιχείων των ετών Y > 2040:
exeCO2(NO)Y = (CO2(NO)Y – T(NO)Y) × VY
exeCO2(M)Y = (CO2(M)Y – T(M)Y) × VY
Εάν από τους προηγούμενους υπολογισμούς προκύψει αρνητική τιμή για τις υπερβάσεις εκπομπών exeCO2(X)Y
, οι υπερβάσεις εκπομπών ορίζονται σε 0.
Όπου:
|
|
το άθροισμα των περιόδων υποβολής στοιχείων των ετών Y από το 2019 έως το 2024·
|
|
|
το άθροισμα των περιόδων υποβολής στοιχείων των ετών Ι από το 2025 έως το έτος Υ·
|
|
|
το άθροισμα των περιόδων υποβολής στοιχείων των ετών J από το 2025 έως το έτος (Y-1)·
|
|
|
το άθροισμα των περιόδων υποβολής στοιχείων των ετών Ι από το 2025 έως το 2039·
|
|
|
το άθροισμα των περιόδων υποβολής στοιχείων των ετών J από το 2030 έως το έτος (Y-1)·
|
|
dCO2(X)Y
|
τα χρεωστικά μόρια εκπομπών για την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους Y, όπως προσδιορίζονται σύμφωνα με το σημείο 5.2 (X = NO, M)·
|
|
cCO2(X)Y
|
τα πιστωτικά μόρια εκπομπών για την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους Υ, όπως προσδιορίζονται σύμφωνα με το σημείο 5.2 (X = NO, M)·
|
|
ccCO2(X)I,
Y
|
τα πιστωτικά μόρια εκπομπών για την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους I, διορθωμένα για το μέρος που έχει λήξει μετά από 7 έτη, όπως προσδιορίζονται σύμφωνα με το σημείο 6.1 (X = NO, M)·
|
|
limCO2(X)Y
|
το όριο χρεωστικών μορίων, όπως προσδιορίζεται σύμφωνα με το σημείο 5.3 (X = NO, M)·
|
|
redCO2(X)
|
η μείωση των χρεωστικών μορίων εκπομπών της περιόδου υποβολής στοιχείων του έτους 2025, όπως προσδιορίζεται σύμφωνα με το σημείο 5.4 (X = NO, M).
|
Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, η τιμή των υπερβάσεων εκπομπών exeCO2(X)Y
ορίζεται σε 0 (X = NO, M).
Οι υπερβάσεις εκπομπών CO2 της περιόδου υποβολής στοιχείων του έτους Y, όπως αναφέρονται στο άρθρο 8 παράγραφος 2, είναι:
exeCO2Y = exeCO2(NO)Y + exeCO2(M)Y
6.1. Προσδιορισμός του ccCO2(X)Y,I
|
ccCO2(X)I,Y = cCO2(X)I
|
για Y ≤ I + 7·
|
ccCO2(X)I,Y = min(cCO2(X)I;
|
|
για Y > I + 7.
|
|
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ II Διαδικασίες προσαρμογής που αναφέρονται στο άρθρο 11
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ II
Διαδικασίες προσαρμογής που αναφέρονται στο άρθρο 11
1. Προσαρμογή των εκπομπών αναφοράς CO2 κατόπιν τροποποίησης των διαδικασιών έγκρισης τύπου που αναφέρονται στο άρθρο 11 παράγραφος 2
Κατόπιν τροποποίησης των διαδικασιών έγκρισης τύπου που αναφέρονται στο άρθρο 11 παράγραφος 2, οι εκπομπές αναφοράς CO2 που αναφέρονται στο σημείο 3.1.2 του παραρτήματος Ι υπολογίζονται εκ νέου.
Για τον σκοπό αυτό, οι εκπομπές CO2 σε g/km των νέων βαρέων οχημάτων v της περιόδου αναφοράς και των πρωτογενών οχημάτων τους που προσδιορίζονται για προφίλ χρήσης mp, όπως αναφέρεται στο παράρτημα I σημείο 2.1, προσαρμόζονται ως εξής:
CO2v,mp = CO2(RP)v,mp · (Σ r sr,sg · CO2r,mp)/ (Σ r sr,sg · CO2(RP)r,mp)
CO2pv,mp = CO2p(RP)v,mp · (Σ r sr,sg · CO2pr,mp)/ (Σ r sr,sg · CO2p(RP)r,mp)
Όπου:
|
Σ r
|
το άθροισμα όλων των αντιπροσωπευτικών οχημάτων r για την επιμέρους ομάδα οχημάτων sg·
|
|
sg
|
η επιμέρους ομάδα οχημάτων στην οποία ανήκει το βαρύ όχημα ν·
|
|
sr,sg
|
ο στατιστικός συντελεστής στάθμισης του αντιπροσωπευτικού βαρέος οχήματος r για την επιμέρους ομάδα οχημάτων sg·
|
|
CO2(RP)v,mp
|
οι ειδικές εκπομπές CO2 του βαρέος οχήματος v σε g/km, όπως προσδιορίζονται στο προφίλ χρήσης mp και με βάση τα δεδομένα παρακολούθησης της περιόδου αναφοράς·
|
|
CO2(RP)r,mp
|
οι ειδικές εκπομπές CO2 του αντιπροσωπευτικού βαρέος οχήματος r σε g/km, όπως προσδιορίζονται στο προφίλ χρήσης mp, σύμφωνα με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 595/2009 και τα εκτελεστικά του μέτρα όπως εφαρμόστηκαν κατά την περίοδο αναφοράς·
|
|
CO2r,mp
|
οι ειδικές εκπομπές CO2 του αντιπροσωπευτικού βαρέος οχήματος r, όπως προσδιορίζονται στο προφίλ χρήσης mp σύμφωνα με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 595/2009 και τα εκτελεστικά μέτρα του σύμφωνα με τις τροποποιήσεις που αναφέρονται στο άρθρο 11 παράγραφος 2 στοιχείο α)του παρόντος κανονισμού·
|
|
CO2p(RP)v,mp
|
οι ειδικές εκπομπές CO2 του πρωτογενούς οχήματος του βαρέος οχήματος v σε g/km, όπως προσδιορίζονται στο προφίλ χρήσης mp και με βάση τα δεδομένα παρακολούθησης της περιόδου αναφοράς·
|
|
CO2p(RP)r,mp
|
οι ειδικές εκπομπές CO2 του πρωτογενούς οχήματος του αντιπροσωπευτικού βαρέος οχήματος r σε g/km, όπως προσδιορίζονται σύμφωνα με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 595/2009 και τα εκτελεστικά του μέτρα όπως εφαρμόστηκαν κατά την περίοδο αναφοράς·
|
|
CO2pr,mp
|
οι ειδικές εκπομπές CO2 του πρωτογενούς οχήματος του αντιπροσωπευτικού βαρέος οχήματος r, όπως προσδιορίζονται στο προφίλ χρήσης mp σύμφωνα με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 595/2009 και τα εκτελεστικά του μέτρα σύμφωνα με τις τροποποιήσεις που αναφέρονται στο άρθρο 11 παράγραφος 2 στοιχείο α)του παρόντος κανονισμού.
|
Οι ειδικές εκπομπές CO2 κανονικοποιούνται σύμφωνα με το παράρτημα III με τη χρήση των εν λόγω τιμών για τις παραμέτρους που αναφέρονται στο άρθρο 14 παράγραφος 1 στοιχείο στ), οι οποίες ισχύουν κατά την περίοδο υποβολής στοιχείων που αναφέρεται στο άρθρο 11 παράγραφος 2 στοιχείο α).
Τα αντιπροσωπευτικά βαρέα οχήματα ορίζονται σύμφωνα με τη μεθοδολογία που αναφέρεται στο άρθρο 11 παράγραφος 3.
2. Εφαρμογή των προσαρμοσμένων εκπομπών αναφοράς CO2 σύμφωνα με το άρθρο 11 παράγραφος 2
Εάν κατά την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους Y οι ειδικές εκπομπές CO2 ορισμένων νέων βαρέων οχημάτων ενός κατασκευαστή έχουν προσδιοριστεί με τροποποιήσεις που αναφέρονται στο άρθρο 11 παράγραφος 2, οι εκπομπές αναφοράς CO2 rCOsg
της επιμέρους ομάδας οχημάτων sg που χρησιμοποιείται στα σημεία 4 και 5.1 του παραρτήματος I υπολογίζονται ως εξής:
rCO2sg = Σ,i Vsg,i/Vsg x rCO2sg,,i
όπου:
|
Σ,i
|
το άθροισμα των
—
για i = 0: τη μη τροποποιημένη διαδικασία για τον προσδιορισμό των εκπομπών CO2, για την οποία ισχύουν οι αρχικές εκπομπές αναφοράς CO2 χωρίς προσαρμογές, και
—
για i ≥ 1: όλες τις μεταγενέστερες τροποποιήσεις που αναφέρονται στο άρθρο 11 παράγραφος 2·
|
|
Vsg
|
ο αριθμός των νέων βαρέων οχημάτων του κατασκευαστή κατά την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους Y και στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg·
|
|
Vsg,i
|
ο αριθμός των νέων βαρέων οχημάτων του κατασκευαστή κατά την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους Y και στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg, της οποίας οι ειδικές εκπομπές CO2 έχουν προσδιοριστεί με την τροποποίηση i·
|
|
rCO2sg,i
|
—
για i = 0: οι μη προσαρμοσμένες εκπομπές αναφοράς CO2
—
για i ≥ 1: οι εκπομπές αναφοράς CO2 έχουν προσδιοριστεί για την επιμέρους ομάδα οχημάτων sg με την τροποποίηση i.
|
▼M1
|
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙΙ Κανονικοποίηση των ειδικών εκπομπών CO2των νέων βαρέων οχημάτων όπως αναφέρονται στο άρθρο 4
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙΙ
Κανονικοποίηση των ειδικών εκπομπών CO2 των νέων βαρέων οχημάτων όπως αναφέρονται στο άρθρο 4
1. Κανονικοποίηση των ειδικών εκπομπών CO2
Για τον υπολογισμό σύμφωνα με το σημείο 2.1 του παραρτήματος I, οι τιμές των εκπομπών CO2 CO2v,mp των βαρέων οχημάτων κανονικοποιούνται ως εξής:
CO2v,mp = reportCO2v,mp + ΔCO2v,mp(m) + ΔCO2cvv,mp
|
m = PLsg,mp – PLv,mp + cCWv
|
(για βαρέα οχήματα των κατηγοριών N και O)
|
|
m = PMsg,mp – PMv,mp + cCWv
|
(για βαρέα οχήματα της κατηγορίας M)
|
Οι τιμές των εκπομπών CO2v,mp
των πρωτογενών οχημάτων κανονικοποιούνται σύμφωνα με την ίδια μεθοδολογία, με τη χρήση των παραμέτρων για τα πρωτογενή οχήματα.
Όπου:
|
CO2v,mp
|
οι κανονικοποιημένες εκπομπές CO2 του οχήματος v, που έχουν προσδιοριστεί για προφίλ χρήσης mp, οι οποίες πρέπει να λαμβάνονται υπόψη κατά τον υπολογισμό του παραρτήματος I σημείο 2.1·
|
|
reportCO2v,mp
|
οι εκπομπές CO2 σε g/km του νέου βαρέος οχήματος v, που έχουν προσδιοριστεί για προφίλ χρήσης mp και δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β·
|
|
ΔCO2v,mp(m)
|
προσδιορίζεται σύμφωνα με το σημείο 3·
|
|
ΔCO2cvv,mp
|
προσδιορίζεται σύμφωνα με το σημείο 4·
|
|
PLv,mp
|
το ωφέλιμο φορτίο του βαρέος οχήματος v στο προφίλ χρήσης mp, όπως προσδιορίζεται με βάση τα δεδομένα που δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β·
|
|
PLsg,mp
|
το ωφέλιμο φορτίο για την επιμέρους ομάδα οχημάτων sg και το προφίλ χρήσης mp, όπως προβλέπεται στο σημείο 2.5 του παραρτήματος I·
|
|
PMv,mp
|
η μάζα επιβατών του βαρέος οχήματος v στο προφίλ χρήσης mp, όπως προσδιορίζεται με βάση τα δεδομένα που δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β·
|
|
PMsg,mp
|
η μάζα επιβατών για την επιμέρους ομάδα οχημάτων sg και το προφίλ χρήσης mp, όπως προβλέπεται στο σημείο 2.5 του παραρτήματος I·
|
|
cCWv
|
η διόρθωση του ίδιου βάρους του βαρέος οχήματος v σύμφωνα με το σημείο 2.
|
2. Κανονικοποίηση ίδιου βάρους οχήματος
Δεδομένου ότι η μεταφορική ωφελιμότητα ενός βαρέος οχήματος αυξάνεται με το τεχνικώς αποδεκτό μέγιστο ωφέλιμο φορτίο του ή τον τεχνικώς αποδεκτό μέγιστο αριθμό επιβατών του, αλλά για τεχνικούς λόγους οι υψηλότερες τιμές για τις παραμέτρους αυτές συσχετίζονται με υψηλότερα ίδια βάρη και, συνεπώς, με υψηλότερες εκπομπές CO2, για τους σκοπούς της κανονικοποίησης των ειδικών εκπομπών CO2 σύμφωνα με το σημείο 1 εφαρμόζεται η ακόλουθη διόρθωση του ίδιου βάρους ενός βαρέος οχήματος v στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg:
|
cCWv = asg · (maxPLsg – maxPLv)
|
για βαρέα οχήματα της κατηγορίας N·
|
|
cCWv = 0
|
για βαρέα οχήματα της κατηγορίας O·
|
|
cCWv = asg · (maxPNsg – maxPNv)
|
για βαρέα οχήματα της κατηγορίας M·
|
Όπου:
|
asg
|
γραμμικός συντελεστής που ορίζεται σύμφωνα με το σημείο 2.1 για την περίοδο υποβολής στοιχείων έτους κατά το οποίο το βαρύ όχημα v ταξινομήθηκε·
|
|
maxPLv
|
το τεχνικώς αποδεκτό μέγιστο ωφέλιμο φορτίο του βαρέος οχήματος v, όπως προσδιορίζεται με βάση τα δεδομένα που δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β·
|
|
maxPNv
|
ο τεχνικώς αποδεκτός μέγιστος αριθμός επιβατών του βαρέος οχήματος v, όπως προσδιορίζεται με βάση τα δεδομένα που δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β.
|
|
maxPLsg
|
το τεχνικώς αποδεκτό μέγιστο ωφέλιμο φορτίο της επιμέρους ομάδας οχημάτων sg, όπως προσδιορίζεται σύμφωνα με το σημείο 2.5 του παραρτήματος I·
|
|
maxPNsg
|
ο τεχνικώς αποδεκτός μέγιστος αριθμός επιβατών της επιμέρους ομάδας οχημάτων sg, όπως προσδιορίζεται σύμφωνα με το σημείο 2.5 του παραρτήματος I.
|
2.1. Προσδιορισμός των παραμέτρων κανονικοποίησης
Για κάθε περίοδο υποβολής στοιχείων, οι παράμετροι asg
και bsg
προσδιορίζονται με ανάλυση γραμμικής παλινδρόμησης της συσχέτισης των τιμών του CWv
με τις τιμές του maxPLv
(βαρέα οχήματα της κατηγορίας N) και του maxPNv
(βαρέα οχήματα της κατηγορίας M), λαμβανομένων υπόψη όλων των νέων ταξινομημένων βαρέων οχημάτων v στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg:
|
CWv ≈ asg maxPLv + bsg
|
για βαρέα οχήματα της κατηγορίας N·
|
|
CWv ≈ asg maxPNv + bsg
|
για βαρέα οχήματα της κατηγορίας M.
|
Όπου:
|
CWv
|
το ίδιο βάρος του βαρέος οχήματος v, όπως προσδιορίζεται με βάση τα δεδομένα που δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β· εάν δεν υπάρχει διαθέσιμη ακριβής τιμή, μπορεί να υπολογιστεί κατά προσέγγιση με τη διορθωμένη πραγματική μάζα του βαρέος οχήματος v·
|
|
maxPLv
|
το τεχνικώς αποδεκτό μέγιστο ωφέλιμο φορτίο του βαρέος οχήματος v, όπως προσδιορίζεται με βάση τα δεδομένα που δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β·
|
|
maxPNv
|
ο τεχνικώς αποδεκτός μέγιστος αριθμός επιβατών του βαρέος οχήματος v, όπως προσδιορίζεται με βάση τα δεδομένα που δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β.
|
3. Μεταβολή των εκπομπών CO2 για μεταβολή της συνολικής μάζας οχήματος
Η εκ των υστέρων μεταβολή των εκπομπών CO2 ενός βαρέος οχήματος v που πρέπει να προσδιοριστεί για προφίλ χρήσης mp λόγω εκ των υστέρων μεταβολής της συνολικής μάζας που πρέπει να αποδοθεί στο βαρύ όχημα για τον προσδιορισμό των εκπομπών CO2 ορίζεται με την ακόλουθη γραμμική προσέγγιση:
ΔCO2v,mp(m) = m (CO2v,r – CO2v,l) / (Mr – Ml)
Όπου:
|
m
|
η μεταβολή της συνολικής μάζας που αποδίδεται στο βαρύ όχημα v για τον προσδιορισμό των οικείων εκπομπών CO2·
|
|
CO2v,r
|
οι εκπομπές CO2 του βαρέος οχήματος v σε g/km, χωρίς μεταβολή της μάζας, οι οποίες προσδιορίζονται για το ίδιο προφίλ χρήσης mp, σε συνθήκες χαμηλής φόρτωσης·
|
|
CO2v,l
|
οι εκπομπές CO2 του βαρέος οχήματος v σε g/km, χωρίς μεταβολή της μάζας, οι οποίες προσδιορίζονται για το ίδιο προφίλ χρήσης mp, σε συνθήκες χαμηλής φόρτωσης·
|
|
Mr
|
η συνολική μάζα οχήματος στην προσομοίωση, χωρίς μεταβολή της μάζας, για το ίδιο προφίλ χρήσης mp, σε αντιπροσωπευτικές συνθήκες φόρτωσης·
|
|
Ml
|
η συνολική μάζα οχήματος στην προσομοίωση, χωρίς μεταβολή της μάζας, για το ίδιο προφίλ χρήσης mp, σε συνθήκες χαμηλής φόρτωσης.
|
4. Κανονικοποίηση για διαφορετικούς όγκους φορτίου
Τα βαρέα οχήματα της κατηγορίας Ο της ίδιας επιμέρους ομάδας οχημάτων έχουν διαφορετικούς όγκους φορτίου. Δεδομένου ότι η μεταφορική ωφελιμότητα ενός βαρέος οχήματος αυξάνεται με τον όγκο φορτίου, αλλά για τεχνικούς λόγους η αύξηση αυτή συσχετίζεται επίσης με υψηλότερες εκπομπές CO2, εφαρμόζεται η ακόλουθη διόρθωση των εκπομπών CO2 ενός βαρέος οχήματος v στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg:
ΔCO2cvv,mp = asg,mp (CVsg – CVv)
Όπου:
|
asg,mp
|
γραμμικός συντελεστής που προσδιορίζεται σύμφωνα με το σημείο 4.1 για την περίοδο υποβολής στοιχείων του έτους κατά το οποίο το βαρύ όχημα v ταξινομήθηκε·
|
|
CVv
|
ο όγκος φορτίου του βαρέος οχήματος v, όπως προσδιορίζεται με βάση τα δεδομένα που δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β·
|
|
CVsg
|
ο όγκος φορτίου της επιμέρους ομάδας οχημάτων sg, όπως προσδιορίζεται σύμφωνα με το σημείο 2.5 του παραρτήματος I.
|
Για βαρέα οχήματα των κατηγοριών N και M, η διόρθωση των εκπομπών CO2
ΔCO2cvv,mp
είναι 0.
4.1. Προσδιορισμός των παραμέτρων κανονικοποίησης
Για κάθε περίοδο υποβολής στοιχείων και προφίλ χρήσης, οι παράμετροι asg,mp
και bsg,mp
προσδιορίζονται με ανάλυση γραμμικής παλινδρόμησης της συσχέτισης των τιμών του [reportCO2v,mp + ΔCO2v,mp(m)] με τις τιμές του CVv
, λαμβανομένων υπόψη όλων των νέων ταξινομημένων βαρέων οχημάτων v στην επιμέρους ομάδα οχημάτων sg:
reportCO2v,mp + ΔCO2v,mp(m) ≈ asg,mp · CVv + bsg,mp
Όπου:
|
CVv
|
ο όγκος φορτίου του βαρέος οχήματος v, όπως προσδιορίζεται με βάση τα δεδομένα που δηλώνονται σύμφωνα με τα άρθρα 13α και 13β·
|
|
reportCO2v,mp, ΔCO2v,mp(m)
|
όπως ορίζονται στο σημείο 1.
|
|
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IV Κανόνες σχετικά με τα δεδομένα προς παρακολούθηση και δήλωση, όπως αναφέρονται στα άρθρα 13α και 13β
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IV
Κανόνες σχετικά με τα δεδομένα προς παρακολούθηση και δήλωση, όπως αναφέρονται στα άρθρα 13α και 13β
ΜΕΡΟΣ A: ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΜΕΛΗ
α)
αναγνωριστικοί αριθμοί οχημάτων για όλα τα νέα βαρέα οχήματα, όπως αναφέρονται στο άρθρο 2, που ταξινομούνται στην επικράτεια του κράτους μέλους·
▼M4
β)
όνομα του κατασκευαστή στον οποίο έχει αποδοθεί το βαρύ επαγγελματικό όχημα σύμφωνα με το άρθρο 7α στοιχείο α), β) ή γ)·
▼M1
γ)
μάρκα (εμπορική επωνυμία του κατασκευαστή)·
δ)
ο κωδικός του αμαξώματος, όπως δηλώνεται στην καταχώριση 38 του πιστοποιητικού συμμόρφωσης, συμπεριλαμβανομένων, κατά περίπτωση, των συμπληρωματικών ψηφίων που αναφέρονται στο παράρτημα I προσάρτημα 2 του κανονισμού (ΕΕ) 2018/858·
ε)
στην περίπτωση των βαρέων οχημάτων που αναφέρονται στο άρθρο 2 παράγραφος 1 πρώτο εδάφιο στοιχείο α) ή β), οι πληροφορίες σχετικά με το συγκρότημα παραγωγής ισχύος που καθορίζονται στις καταχωρίσεις 23, 23.1 και 26 του πιστοποιητικού συμμόρφωσης·
στ)
η μέγιστη ταχύτητα του βαρέος οχήματος όπως ορίζεται στην καταχώριση 29 του πιστοποιητικού συμμόρφωσης·
ζ)
το στάδιο ολοκλήρωσης, όπως αναφέρεται στο επιλεγμένο υπόδειγμα του πιστοποιητικού συμμόρφωσης σύμφωνα με το παράρτημα VIII σημείο 2 του εκτελεστικού κανονισμού (ΕΕ) 2020/683 της Επιτροπής (
10
)·
η)
η κατηγορία του οχήματος, όπως ορίζεται στην καταχώριση 0.4 του πιστοποιητικού συμμόρφωσης·
θ)
ο αριθμός των αξόνων, όπως ορίζεται στην καταχώριση 1 του πιστοποιητικού συμμόρφωσης·
ι)
η TPMLM, όπως ορίζεται στην καταχώριση 16.1 του πιστοποιητικού συμμόρφωσης·
ια)
το έκτυπο του κρυπτογραφικού κλειδιού του φακέλου αρχείων του κατασκευαστή, όπως ορίζεται στην καταχώριση 49.1 του πιστοποιητικού συμμόρφωσης· για τα βαρέα οχήματα που ταξινομούνται έως τις 30 Ιουνίου 2025, τα κράτη μέλη μπορούν να δηλώνουν μόνο τους πρώτους 8 χαρακτήρες του κρυπτογραφικού κλειδιού·
ιβ)
οι ειδικές εκπομπές CO2, όπως ορίζονται στην καταχώριση 49.5 του πιστοποιητικού συμμόρφωσης·
ιγ)
η μέση τιμή ωφέλιμου φορτίου, όπως ορίζεται στην καταχώριση 49.6 του πιστοποιητικού συμμόρφωσης·
ιδ)
η ημερομηνία ταξινόμησης·
ιε)
η TPMLM του συνδυασμού για βαρύ όχημα κατηγορίας N3 σε εξαιρετικά βαρύ συνδυασμό (EHC) αναφερόμενο στο άρθρο 3 σημείο 25, όπως διευκρινίζεται στην καταχώριση 16.4 του πιστοποιητικού συμμόρφωσης ή του πιστοποιητικού επιμέρους έγκρισης οχήματος·
ιστ)
για οχήματα ειδικού σκοπού, ο χαρακτηρισμός τους όπως ορίζεται στην καταχώριση 51 του πιστοποιητικού συμμόρφωσης·
ιζ)
ο αριθμός των κινητήριων αξόνων, όπως ορίζεται στην καταχώριση 3 του πιστοποιητικού συμμόρφωσης·
ιη)
για βαρέα οχήματα που έχουν εγκριθεί σύμφωνα με το άρθρο 2 παράγραφος 3 στοιχείο β) του κανονισμού (ΕΕ) 2018/858, οι πληροφορίες ότι το βαρύ όχημα σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε ή προσαρμόστηκε για χρήση από τις υπηρεσίες πολιτικής προστασίας, την πυροσβεστική υπηρεσία και τις δυνάμεις που είναι υπεύθυνες για την τήρηση της δημόσιας τάξης·
ιθ)
για βαρέα οχήματα που έχουν ταξινομηθεί για χρήση από τις υπηρεσίες πολιτικής προστασίας, την πυροσβεστική υπηρεσία ή τις δυνάμεις που είναι υπεύθυνες για την τήρηση της δημόσιας τάξης, η επιβεβαίωση ότι το όχημα έχει ταξινομηθεί για χρήση από τις υπηρεσίες πολιτικής προστασίας, την πυροσβεστική υπηρεσία ή τις δυνάμεις που είναι υπεύθυνες για την τήρηση της δημόσιας τάξης και ότι πληροί τις προϋποθέσεις που καθορίζονται στο άρθρο 3α παράγραφος 5 του παρόντος κανονισμού. Για όλα τα βαρέα οχήματα, συμπεριλαμβανομένων των βαρέων οχημάτων που έχουν λάβει επιμέρους έγκριση, οι αντίστοιχες πληροφορίες είναι οι πληροφορίες που παρέχονται στο πιστοποιητικό συμμόρφωσης ΕΕ ή στο πιστοποιητικό επιμέρους έγκρισης ΕΕ οχήματος ή στο πιστοποιητικό εθνικής επιμέρους έγκρισης σύμφωνα με τα υποδείγματα που καθορίζονται στον εκτελεστικό κανονισμό (ΕΕ) 2020/683, ανεξάρτητα από τυχόν εθνικές εξαιρέσεις που ισχύουν δυνάμει του άρθρου 45 παράγραφος 1 του κανονισμού (ΕΕ) 2018/858·
▼M4
κ)
για οχήματα της κατηγορίας Μ, το όνομα του κατασκευαστή πλήρων ή ολοκληρωμένων οχημάτων για τον οποίο ισχύουν οι υποχρεώσεις δήλωσης που προβλέπονται στη στήλη «κατασκευαστής οχημάτων» του πρώτου πίνακα στο μέρος Β του παραρτήματος IV·
κα)
για οχήματα της κατηγορίας M, ο διεθνής αναγνωριστικός κωδικός κατασκευαστή (WMI) που αποτελείται από τρεις χαρακτήρες, σύμφωνα με το παράρτημα II μέρος 2 τμήμα Α σημείο 2.2 του εκτελεστικού κανονισμού (ΕΕ) 2021/535 της Επιτροπής (1) , του πλήρους ή ολοκληρωμένου κατασκευαστή του οχήματος που αναφέρεται στο στοιχείο κ). Όταν ο τρίτος χαρακτήρας του κωδικού WMI είναι «9», επιπλέον ο τρίτος, ο τέταρτος και ο πέμπτος χαρακτήρας του τμήματος ταυτότητας οχήματος (VIS), οι οποίοι χορηγούνται για την ταυτοποίηση του εν λόγω κατασκευαστή σύμφωνα με το παράρτημα II μέρος 2 τμήμα Α σημείο 2.2.3 του εν λόγω κανονισμού.
▼M1
ΜΕΡΟΣ Β: ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΡΟΣ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ
Σύμφωνα με το άρθρο 13β του παρόντος κανονισμού, κάθε δηλών δηλώνει τα ακόλουθα δεδομένα για τα βαρέα οχήματα για τα οποία υποχρεούται να προσκομίσει φάκελο αρχείων κατασκευαστή (MRF) ή φάκελο πληροφοριών οχήματος (VIF) σύμφωνα με τον κανονισμό(ΕΕ) 2017/2400 και τον εκτελεστικό κανονισμό (ΕΕ) 2022/1362.
▼C2
Για τα βαρέα οχήματα που αναφέρονται στο μέρος Α στοιχεία ιη) και ιθ) του παρόντος παραρτήματος, ο κατασκευαστής που αναφέρεται στο άρθρο 7α ενημερώνει επίσης την Επιτροπή, σύμφωνα με το άρθρο 3α παράγραφοι 4 και 5, αν ένα βαρύ όχημα το οποίο διαφορετικά θα εξαιρούνταν από τις υποχρεώσεις που ορίζονται στο άρθρο 3α παράγραφοι 1, 2 και 3 δεν εξαιρείται από τις εν λόγω υποχρεώσεις.
▼M1
|
Κατηγορίες /Επιμέρους ομάδες οχημάτων
|
Δηλούντες
|
|
Κατασκευαστής πρωτογενών οχημάτων ()
|
Κατασκευαστής ενδιάμεσων οχημάτων ()
|
Κατασκευαστής οχημάτων () ()
|
Ορισθείσα τεχνική υπηρεσία ()
|
|
N / όλες
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
— Πρόσθετες πληροφορίες
►M4
(9)
◄
|
Άνευ αντικειμένου
|
|
M / όλες
|
— Πρόσθετες πληροφορίες
►M4
(9)
◄
για το πρωτογενές όχημα.
|
Άνευ αντικειμένου
|
— Πρόσθετες πληροφορίες
►M4
(9)
◄
για το πλήρες ή ολοκληρωμένο όχημα.
|
Άνευ αντικειμένου
|
|
O / όλες
|
Άνευ αντικειμένου
|
Άνευ αντικειμένου
|
— Πρόσθετες πληροφορίες
►M4
(9)
◄
|
— Πρόσθετες πληροφορίες
►M4
(9)
◄
|
(1)
Άρθρο 3 σημείο 29) του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400 της Επιτροπής.
(2)
Άρθρο 3 σημείο 31) του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400 της Επιτροπής.
(3)
Άρθρο 3 σημείο 4α) του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400 της Επιτροπής.
(4)
Φάκελος αρχείων κατασκευαστή (MRF), άρθρο 3 σημείο 23) του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400.
(5)
Φάκελος πληροφοριών οχήματος (VIF), άρθρο 3, σημείο 25) του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400 της Επιτροπής.
(6)
Άρθρο 2, σημείο 5) του εκτελεστικού κανονισμού (ΕΕ) 2022/1362.
(7)
Φάκελος αρχείων κατασκευαστή (MRF), άρθρο 2 σημείο 9) του εκτελεστικού κανονισμού (ΕΕ) 2022/1362.
(8)
Άρθρο 8 παράγραφος 6 και 7 του εκτελεστικού κανονισμού (ΕΕ) 2022/1362.
►M4
(9)
όπως ορίζεται στον πίνακα με τίτλο «Συμπληρωματικές πληροφορίες».
◄
|
▼M4
|
Πρόσθετες πληροφορίες
|
|
Αριθ.
|
Παράμετρος παρακολούθησης
|
Πηγή (1)
|
Κατηγορίες οχημάτων στις οποίες εφαρμόζεται η παράμετρος παρακολούθησης (2)
|
|
15
|
Μάρκα (εμπορική επωνυμία του κατασκευαστή)
|
|
Όλες
|
|
24
|
Επωνυμία και διεύθυνση κατασκευαστή του συστήματος μετάδοσης (3)
|
Σημείο 0.4 του υποδείγματος πιστοποιητικού κατασκευαστικού στοιχείου, χωριστής τεχνικής μονάδας ή συστήματος του παραρτήματος VI προσάρτημα 1 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα·
Κατηγορία Ο.
|
|
25
|
Μάρκα (εμπορική επωνυμία κατασκευαστή του συστήματος μετάδοσης) (3)
|
Σημείο 0.1 του υποδείγματος πιστοποιητικού κατασκευαστικού στοιχείου, χωριστής τεχνικής μονάδας ή συστήματος του παραρτήματος VI προσάρτημα 1 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα·
Κατηγορία Ο.
|
|
32
|
Επωνυμία και διεύθυνση κατασκευαστή του άξονα (3)
|
Σημείο 0.4 του υποδείγματος πιστοποιητικού κατασκευαστικού στοιχείου, χωριστής τεχνικής μονάδας ή συστήματος του παραρτήματος VII προσάρτημα 1 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα·
Κατηγορία Ο.
|
|
33
|
Μάρκα (εμπορική επωνυμία κατασκευαστή του άξονα) (3)
|
Σημείο 0.1 του υποδείγματος πιστοποιητικού κατασκευαστικού στοιχείου, χωριστής τεχνικής μονάδας ή συστήματος του παραρτήματος VII προσάρτημα 1 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα·
Κατηγορία Ο.
|
|
39
|
Επωνυμία και διεύθυνση κατασκευαστή ελαστικών
|
Σημείο 1 του υποδείγματος πιστοποιητικού κατασκευαστικού στοιχείου, χωριστής τεχνικής μονάδας ή συστήματος του παραρτήματος X προσάρτημα 1 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα·
Κατηγορία Ο.
|
|
40
|
Μάρκα (εμπορική επωνυμία κατασκευαστή ελαστικών)
|
Σημείο 3 του υποδείγματος πιστοποιητικού κατασκευαστικού στοιχείου, χωριστής τεχνικής μονάδας ή συστήματος του παραρτήματος X προσάρτημα 1 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα·
Κατηγορία Ο.
|
|
72
|
Αριθμός της άδειας λειτουργίας του εργαλείου προσομοίωσης
|
|
Όλες
|
|
75
|
Μάζα εκπομπών CO2 του κινητήρα σε WHTC (4) (g/kWh)
|
Σημείο 1.4.2 της προσθήκης στο προσάρτημα 5, ή σημείο 1.4.2 της προσθήκης στο προσάρτημα 7, του παραρτήματος I του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 582/2011 της Επιτροπής (5), ανάλογα με την περίπτωση
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα·
|
|
76
|
Κατανάλωση καυσίμου του κινητήρα σε WHTC (g/kWh) (6)
|
Σημείο 1.4.2 της προσθήκης στο προσάρτημα 5, ή σημείο 1.4.2 της προσθήκης στο προσάρτημα 7, του παραρτήματος I του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 582/2011, ανάλογα με την περίπτωση
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα.
|
|
77
|
Μάζα εκπομπών CO2 του κινητήρα σε WHSC (7) (g/kWh)
|
Σημείο 1.4.1 της προσθήκης στο προσάρτημα 5, ή σημείο 1.4.1 της προσθήκης στο προσάρτημα 7, του παραρτήματος I του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 582/2011, ανάλογα με την περίπτωση
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα.
|
|
78
|
Κατανάλωση καυσίμου του κινητήρα σε WHSC (g/kWh) (6)
|
Σημείο 1.4.1 της προσθήκης στο προσάρτημα 5, ή σημείο 1.4.1 της προσθήκης στο προσάρτημα 7, του παραρτήματος I του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 582/2011, ανάλογα με την περίπτωση
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα.
|
|
101
|
Για βαρέα οχήματα με ημερομηνία προσομοίωσης από 1ης Ιουλίου 2020, ο αριθμός έγκρισης τύπου του κινητήρα
|
Σημείο 1.2.1 της προσθήκης στο προσάρτημα 5, 6 ή 7 του παραρτήματος I του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 582/2011, ανάλογα με την περίπτωση
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα.
|
|
102
|
Για βαρέα οχήματα με ημερομηνία προσομοίωσης από 1ης Ιουλίου 2021, το αρχείο τιμών οριοθετημένων με κόμματα που φέρει το ίδιο όνομα με το αρχείο εργασίας και την επέκταση.vsum, και το οποίο περιλαμβάνει συγκεντρωτικά αποτελέσματα ανά προσομοιούμενο προφίλ χρήσης και κατάσταση ωφέλιμου φορτίου
|
Αρχείο που παράγεται από το εργαλείο προσομοίωσης που αναφέρεται στο άρθρο 5 παράγραφος 1 στοιχείο α) του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400 στη μορφή διεπαφής γραφικών χρήστη (GUI)
|
Όλες
|
|
103
|
Επωνυμία και διεύθυνση του κατασκευαστή κινητήρων εσωτερικής καύσης
|
Σημείο 0.5 του υποδείγματος πιστοποιητικού κατασκευαστικού στοιχείου, χωριστής τεχνικής μονάδας ή συστήματος του παραρτήματος V προσάρτημα 1 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα.
|
|
104
|
Μάρκα (εμπορική επωνυμία του κατασκευαστή κινητήρων εσωτερικής καύσης)
|
Σημείο 0.1 του υποδείγματος πιστοποιητικού κατασκευαστικού στοιχείου, χωριστής τεχνικής μονάδας ή συστήματος του παραρτήματος V προσάρτημα 1 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα.
|
|
105
|
Επωνυμία και διεύθυνση του κατασκευαστή του συστήματος ηλεκτροκινητήρα / του ολοκληρωμένου κατασκευαστικού στοιχείου ηλεκτρικού συστήματος μετάδοσης ισχύος (IEPC) / του ολοκληρωμένου κατασκευαστικού στοιχείου υβριδικού ηλεκτρικού συστήματος μετάδοσης ισχύος (IHPC) τύπου 1 (3)
|
Σημείο 0.5 του υποδείγματος πιστοποιητικού κατασκευαστικού στοιχείου, χωριστής τεχνικής μονάδας ή συστήματος του παραρτήματος Xb προσάρτημα 1 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα·
Κατηγορία Ο.
|
|
106
|
Μάρκα (εμπορική επωνυμία του κατασκευαστή συστήματος ηλεκτροκινητήρα / IEPC / IHPC τύπου 1) (3)
|
Σημείο 0.1 του υποδείγματος πιστοποιητικού κατασκευαστικού στοιχείου, χωριστής τεχνικής μονάδας ή συστήματος του παραρτήματος Xb προσάρτημα 1 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα·
Κατηγορία Ο.
|
|
107
|
Επωνυμία και διεύθυνση κατασκευαστή της κυψέλης καυσίμου (3)
|
Σημείο 0.5 του υποδείγματος πιστοποιητικού κατασκευαστικού στοιχείου, χωριστής τεχνικής μονάδας ή συστήματος του παραρτήματος Xb προσάρτημα 1 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα.
|
|
108
|
Μάρκα (εμπορική επωνυμία κατασκευαστή της κυψέλης καυσίμου) (3)
|
Σημείο 0.1 του υποδείγματος πιστοποιητικού κατασκευαστικού στοιχείου, χωριστής τεχνικής μονάδας ή συστήματος του παραρτήματος Xb προσάρτημα 1 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα.
|
|
109
|
Επωνυμία και διεύθυνση κατασκευαστή του συστήματος αποθήκευσης ηλεκτρικής ενέργειας (3)
|
Σημείο 0.5 του υποδείγματος πιστοποιητικού κατασκευαστικού στοιχείου, χωριστής τεχνικής μονάδας ή συστήματος του παραρτήματος Xb προσάρτημα 1 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα·
Κατηγορία Ο.
|
|
110
|
Μάρκα (εμπορική επωνυμία του κατασκευαστή του συστήματος αποθήκευσης ηλεκτρικής ενέργειας) (3)
|
Σημείο 0.1 του υποδείγματος πιστοποιητικού κατασκευαστικού στοιχείου, χωριστής τεχνικής μονάδας ή συστήματος του παραρτήματος Xb προσάρτημα 1 του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400
|
Κατηγορία Ν·
Κατηγορία M: μόνο για πρωτογενή οχήματα·
Κατηγορία Ο.
|
|
111
|
Ύπαρξη κινητήρα εσωτερικής καύσης για την τροφοδότηση της ψυκτικής μονάδας (ναι/όχι)
|
|
Κατηγορία Ο.
|
|
112
|
Συντελεστής K (W/m2-K)
|
Σημείο 7.2.4 του υποδείγματος πιστοποιητικού συμμόρφωσης του εξοπλισμού με τη συμφωνία για τις διεθνείς μεταφορές ευπαθών τροφίμων και για τον ειδικό εξοπλισμό που χρησιμοποιείται για τις μεταφορές αυτές (ATP) (8), που καθορίζεται στο παράρτημα 1 προσάρτημα 3 της συμφωνίας
|
Κατηγορία O (9).
|
|
113
|
Ύπαρξη ενεργοποιούμενου κινητού δαπέδου (ναι/όχι)
|
|
Κατηγορία Ο.
|
|
114
|
Ρυμουλκούμενο με εσωτερικό ύψος αμαξώματος, όπως ορίζεται στο σημείο 1 παράγραφος 4 του παραρτήματος I του εκτελεστικού κανονισμού (ΕΕ) 2022/1362, μεγαλύτερο από 3,5 m (ναι/όχι)
|
|
Κατηγορία Ο.
|
|
115
|
Ύπαρξη δεύτερου δαπέδου πατώματος που καλύπτει περισσότερο από το 50 % του εσωτερικού μήκους του αμαξώματος του ρυμουλκούμενου, όπως ορίζεται στο σημείο 1 παράγραφος 5 του παραρτήματος I του εκτελεστικού κανονισμού (ΕΕ) 2022/1362 (ναι/όχι)
|
|
Κατηγορία Ο.
|
|
116
|
Πιστοποίηση συνδυασμένων σιδηροδρομικών και οδικών μεταφορών σύμφωνα με το δελτίο UIC 596-5 (10) ή το δελτίο UIC 597 (11) (ναι/όχι)
|
|
Κατηγορία Ο.
|
|
117
|
Πιστοποίηση συνδυασμένων σιδηροδρομικών και οδικών μεταφορών σύμφωνα με την MSC.479 (102) (12) (ναι/όχι)
|
|
Κατηγορία Ο·
|
|
118
|
Αριθμός πιστοποιητικού έγκρισης ADR για ρυμουλκούμενα EX/III
|
Σημείο 1 του υποδείγματος πιστοποιητικού έγκρισης για οχήματα που μεταφέρουν ορισμένα επικίνδυνα εμπορεύματα τα οποία ορίζονται στο μέρος 9 κεφάλαιο 9.1 σημείο 9.1.3.5 της συμφωνίας για τις διεθνείς οδικές μεταφορές επικίνδυνων εμπορευμάτων (ADR) (13)
|
Κατηγορία O (14).
|
|
119
|
Πληροφορίες σχετικά με συγκεκριμένες τεχνολογίες οχημάτων που δεν καλύπτονται από καμία από τις ανωτέρω παραμέτρους παρακολούθησης (προαιρετικά)
|
|
Όλα (15)
|
(1)
Όταν αντί των πιστοποιημένων τιμών χρησιμοποιούνται οι πρότυπες τιμές για ένα κατασκευαστικό στοιχείο, μια χωριστή τεχνική μονάδα ή ένα σύστημα στο οποίο αναφέρεται η παράμετρος παρακολούθησης με σκοπό τον καθορισμό των εκπομπών CO2 δυνάμει του κανονισμού (ΕΕ) 2017/2400 ή του εκτελεστικού κανονισμού (ΕΕ) 2022/1362, οι δηλούντες παραπέμπουν στην εσωτερική τους τεκμηρίωση ως πηγή για την αντίστοιχη παράμετρο παρακολούθησης. Όταν η πηγή μιας παραμέτρου παρακολούθησης δεν προσδιορίζεται ρητά, οι δηλούντες παραπέμπουν επίσης στην εσωτερική τους τεκμηρίωση.
(2)
Όταν ένα βαρύ επαγγελματικό όχημα δεν διαθέτει κατασκευαστικό στοιχείο, χωριστή τεχνική μονάδα ή σύστημα ή τεχνικό χαρακτηριστικό στο οποίο αναφέρεται μια παράμετρος παρακολούθησης, η αντίστοιχη παράμετρος παρακολούθησης δεν δηλώνεται για το εν λόγω όχημα.
(3)
Όταν ένα βαρύ επαγγελματικό όχημα περιέχει πολλαπλά κατασκευαστικά στοιχεία, χωριστές τεχνικές μονάδες ή συστήματα του ίδιου τύπου που παράγονται από διαφορετικούς κατασκευαστές, η παράμετρος παρακολούθησης δηλώνεται για κάθε κατασκευαστή.
(4)
Παγκοσμίως εναρμονισμένος κύκλος οδήγησης μεταβατικών συνθηκών λειτουργίας
(5)
Κανονισμός (ΕΕ) αριθ. 582/2011 της Επιτροπής, της 25ης Μαΐου 2011, για την εφαρμογή και την τροποποίηση του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 595/2009 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου όσον αφορά τις εκπομπές των βαρέων επαγγελματικών οχημάτων (Euro VI) και για την τροποποίηση των παραρτημάτων I και III της οδηγίας 2007/46/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (ΕΕ L 167 της 25.6.2011, σ. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2011/582/oj).
(6)
Για βαρέα οχήματα διπλού καυσίμου, η εν λόγω παράμετρος παρακολούθησης δηλώνεται ξεχωριστά για κάθε καύσιμο που δηλώνεται κατά τον καθορισμό των εκπομπών CO2 σύμφωνα με τον κανονισμό (ΕΕ) 2017/2400.
(7)
Παγκοσμίως εναρμονισμένος κύκλος οδήγησης μεταβατικών συνθηκών λειτουργίας.
(8)
Συμφωνία για τις διεθνείς μεταφορές αλλοιώσιμων τροφίμων και τον ειδικό εξοπλισμό που χρησιμοποιείται για τις μεταφορές αυτές (ATP), η οποία συνήφθη στη Γενεύη την 1η Σεπτεμβρίου 1970 και τέθηκε σε ισχύ στις 21 Νοεμβρίου 1976, όπως τροποποιήθηκε.
(9)
Η παράμετρος αυτή δηλώνεται μόνο για ρυμουλκούμενα με πιστοποιητικό συμμόρφωσης ATP.
(10)
Δελτίο UIC 596-5 Ημιρυμουλκούμενα για ανύψωση με αρπάγες.
(11)
Δελτίο UIC 597 Ημιρυμουλκούμενα σε φορεία.
(12)
Απόφαση ΙΜΟ MSC.479 (102) (εκδόθηκε στις 11 Νοεμβρίου 2020), Αναθεωρημένες κατευθυντήριες γραμμές για την εξασφάλιση ρυθμίσεων για τη μεταφορά οδικών οχημάτων σε οχηματαγωγά πλοία (ro-ro).
(13)
Συμφωνία για τις διεθνείς οδικές μεταφορές επικίνδυνων εμπορευμάτων (ADR), η οποία συνήφθη στη Γενεύη στις 30 Σεπτεμβρίου 1957 και τέθηκε σε ισχύ στις 29 Ιανουαρίου 1968, όπως τροποποιήθηκε.
(14)
Η παράμετρος αυτή δηλώνεται μόνο για ρυμουλκούμενα EX/III με πιστοποιητικό συμμόρφωσης ADR.»·
(15)
Η παράμετρος αυτή μπορεί προαιρετικά να αναφέρεται για οχήματα με ειδικές τεχνολογίες οχημάτων που δεν καλύπτονται από καμία άλλη παράμετρο παρακολούθησης ώστε να είναι δυνατή η ταυτοποίησή τους.
|
▼M1
ΜΕΡΟΣ Γ: ΕΥΡΗ ΤΙΜΩΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΑΕΡΑ (CDXA) ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 13γ
▼M4
Για τη δημοσιοποίηση της τιμής Cd×A που περιέχεται στο αρχείο εγγραφών του κατασκευαστή που δημοσιοποιείται σύμφωνα με το άρθρο 13γ, η Επιτροπή χρησιμοποιεί τα εύρη τιμών που καθορίζονται στον ακόλουθο πίνακα που περιέχει το αντίστοιχο εύρος για κάθε τιμή Cd×A:
▼M1
|
Εύρος
|
Τιμή CdxA [m2]
|
|
Ελάχ. CdxA (CdxA ≥ ελάχ. CdxA)
|
Μέγ. CdxA (CdxA < μέγ. CdxA)
|
|
A1
|
0,00
|
3,00
|
|
A2
|
3,00
|
3,15
|
|
A3
|
3,15
|
3,31
|
|
A4
|
3,31
|
3,48
|
|
A5
|
3,48
|
3,65
|
|
A6
|
3,65
|
3,83
|
|
A7
|
3,83
|
4,02
|
|
A8
|
4,02
|
4,22
|
|
A9
|
4,22
|
4,43
|
|
A10
|
4,43
|
4,65
|
|
A11
|
4,65
|
4,88
|
|
A12
|
4,88
|
5,12
|
|
A13
|
5,12
|
5,38
|
|
A14
|
5,38
|
5,65
|
|
A15
|
5,65
|
5,93
|
|
A16
|
5,93
|
6,23
|
|
A17
|
6,23
|
6,54
|
|
A18
|
6,54
|
6,87
|
|
A19
|
6,87
|
7,21
|
|
A20
|
7,21
|
7,57
|
|
A21
|
7,57
|
7,95
|
|
A22
|
7,95
|
8,35
|
|
A23
|
8,35
|
8,77
|
|
A24
|
8,77
|
9,21
|
|
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ V Δήλωση και διαχείριση δεδομένων που αναφέρονται στα άρθρα 13α έως 13γ
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ V
Δήλωση και διαχείριση δεδομένων που αναφέρονται στα άρθρα 13α έως 13γ
1. ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΜΕΛΗ
1.1. Τα δεδομένα που καθορίζονται στο παράρτημα IV μέρος A διαβιβάζονται στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος σύμφωνα με το άρθρο 13α μέσω ηλεκτρονικής διαβίβασης δεδομένων από το σημείο επαφής της αρμόδιας αρχής.
▼M4
Το σημείο επαφής ενημερώνει την Επιτροπή και τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στις ακόλουθες διευθύνσεις κατά τη διαβίβαση των δεδομένων:
EC-CO2
-HDV-IMPLEMENTATION@ec.europa.eu
και
HDV-monitoring@eea.europa.eu
▼M1
2. ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ
2.1.
►M4
Οι κατασκευαστές κοινοποιούν αμελλητί στην Επιτροπή και τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος τα ακόλουθα στοιχεία: ◄
α)
την επωνυμία του κατασκευαστή όπως αναγράφεται στο πιστοποιητικό συμμόρφωσης ή στο πιστοποιητικό επιμέρους έγκρισης·
▼M4
β)
τον κωδικό ή κωδικούς WMI που έχουν χορηγηθεί στον κατασκευαστή και, για κάθε κωδικό WMI όταν ο τρίτος χαρακτήρας είναι «9», επιπλέον τον τρίτο, τέταρτο και πέμπτο χαρακτήρα του VIS που έχουν χορηγηθεί για την ταυτοποίηση του κατασκευαστή·
▼M1
γ)
το σημείο επαφής που είναι αρμόδιο για τη διαβίβαση των δεδομένων στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος·
▼M4
δ)
την κατηγορία οχήματος των οχημάτων για τα οποία ο κατασκευαστής έχει υποχρέωση δήλωσης σύμφωνα με το άρθρο 13β.
▼M4
Ενημερώνουν αμελλητί την Επιτροπή και τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος σχετικά με κάθε μεταβολή των εν λόγω στοιχείων.
▼M1
Οι κοινοποιήσεις αποστέλλονται στις διευθύνσεις που αναφέρονται στο σημείο 1.1.
▼M4
2.2. Τα δεδομένα που καθορίζονται στο παράρτημα IV μέρος Β διαβιβάζονται στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος σύμφωνα με το άρθρο 13β μέσω ηλεκτρονικής διαβίβασης δεδομένων από το σημείο επαφής του κατασκευαστή.
Το σημείο επαφής ενημερώνει την Επιτροπή και τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στις διευθύνσεις που αναφέρονται στο σημείο 1.1 κατά τη διαβίβαση των δεδομένων.
▼M4
2.3. Οι ορισθείσες τεχνικές υπηρεσίες υπεύθυνες για τον ορισμό των εκπομπών CO2 των βαρέων οχημάτων των κατηγοριών O3 και O4 σύμφωνα με το άρθρο 8 παράγραφοι 6 και 7 του εκτελεστικού κανονισμού (ΕΕ) 2022/1362, δηλώνουν αμελλητί στην Επιτροπή και τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος τα ακόλουθα στοιχεία:
α)
την ονομασία της τεχνικής υπηρεσίας·
β)
το κράτος μέλος που έχει ορίσει την τεχνική υπηρεσία·
γ)
το σημείο επαφής που είναι αρμόδιο για τη διαβίβαση των δεδομένων στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος·
δ)
τα ονόματα των κατασκευαστών που κατέστησαν την τεχνική υπηρεσία υπεύθυνη για την προσομοίωση και τη δήλωση των δεδομένων των οχημάτων τους·
ε)
τον κωδικό ή κωδικούς WMI που έχουν αποδοθεί στους κατασκευαστές που κατέστησαν την τεχνική υπηρεσία υπεύθυνη για την προσομοίωση και τη δήλωση των δεδομένων των οχημάτων τους και, για κάθε κωδικό WMI όταν ο τρίτος χαρακτήρας είναι «9», επιπλέον τον τρίτο, τέταρτο και πέμπτο χαρακτήρα του VIS που έχουν χορηγηθεί για την ταυτοποίηση του οικείου κατασκευαστή.
Ενημερώνουν αμελλητί την Επιτροπή και τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος σχετικά με κάθε μεταβολή των εν λόγω στοιχείων.
Οι κοινοποιήσεις αποστέλλονται στις διευθύνσεις που αναφέρονται στο σημείο 1.1.
2.4. Κατά παρέκκλιση από το σημείο 2.2, για τα βαρέα οχήματα των κατηγοριών O3 και O4, για τα οποία η ευθύνη ορισμού των εκπομπών CO2 έχει ανατεθεί σε ορισθείσα τεχνική υπηρεσία σύμφωνα με το άρθρο 8 παράγραφοι 6 και 7 του εκτελεστικού κανονισμού (ΕΕ) 2022/1362, τα δεδομένα που καθορίζονται στο παράρτημα IV μέρος B διαβιβάζονται σύμφωνα με το άρθρο 13β από το σημείο επαφής της τεχνικής υπηρεσίας στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος μέσω ηλεκτρονικής διαβίβασης δεδομένων.
Το σημείο επαφής ενημερώνει την Επιτροπή και τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στις διευθύνσεις που αναφέρονται στο σημείο 1.1 κατά τη διαβίβαση των δεδομένων.
▼M1
3. ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ
3.1. Ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Περιβάλλοντος επεξεργάζεται τα δεδομένα που διαβιβάζονται σύμφωνα με τα σημεία 1.1 και 2.2 και καταγράφει τα επεξεργασμένα δεδομένα στο μητρώο.
3.2. Τα δεδομένα που αφορούν τα βαρέα οχήματα που ταξινομήθηκαν κατά την προηγούμενη περίοδο υποβολής στοιχείων και καταγράφηκαν στο μητρώο δημοσιοποιούνται έως την 30ή Απριλίου κάθε έτους, με εξαίρεση τις ακόλουθες καταχωρίσεις δεδομένων:
3.2.1.
αριθμός αναγνώρισης του οχήματος·
3.2.2.
επωνυμία και διεύθυνση κατασκευαστή του συστήματος μετάδοσης·
3.2.3.
μάρκα (εμπορική επωνυμία κατασκευαστή του συστήματος μετάδοσης)·
3.2.4.
επωνυμία και διεύθυνση κατασκευαστή του άξονα·
3.2.5.
μάρκα (εμπορική επωνυμία κατασκευαστή του άξονα)·
3.2.6.
επωνυμία και διεύθυνση κατασκευαστή ελαστικών·
3.2.7.
μάρκα (εμπορική επωνυμία κατασκευαστή ελαστικών)·
3.2.11.
μοντέλο μετατροπέα ροπής·
3.2.12.
μοντέλο γωνίας μετάδοσης κίνησης·
3.2.15.
το αρχείο τιμών οριοθετημένων με κόμματα που φέρει το ίδιο όνομα με το αρχείο εργασίας και την επέκταση. vsum, και το οποίο περιλαμβάνει συγκεντρωτικά αποτελέσματα ανά προσομοιούμενο προφίλ χρήσης και κατάσταση ωφέλιμου φορτίου·
▼M4
3.2.16.
φάκελος πληροφοριών οχήματος (VIF)·
3.2.17.
επωνυμία και διεύθυνση του κατασκευαστή κινητήρων εσωτερικής καύσης·
3.2.18.
μάρκα (εμπορική επωνυμία του κατασκευαστή κινητήρων εσωτερικής καύσης)·
3.2.19.
επωνυμία και διεύθυνση του κατασκευαστή συστήματος ηλεκτροκινητήρα / IEPC / IHPC τύπου 1·
3.2.20.
μάρκα (εμπορική επωνυμία του κατασκευαστή συστήματος ηλεκτροκινητήρα / IEPC / IHPC τύπου 1)·
3.2.21.
επωνυμία και διεύθυνση κατασκευαστή της κυψέλης καυσίμου·
3.2.22.
μάρκα (εμπορική επωνυμία κατασκευαστή της κυψέλης καυσίμου)·
3.2.23.
επωνυμία και διεύθυνση κατασκευαστή του συστήματος αποθήκευσης ηλεκτρικής ενέργειας·
3.2.24.
μάρκα (εμπορική επωνυμία του κατασκευαστή του συστήματος αποθήκευσης ηλεκτρικής ενέργειας)·
3.2.26.
αριθμός πιστοποιητικού έγκρισης ADR για ρυμουλκούμενα EX/III.
▼M1
3.3. Όταν αρμόδια αρχή ή κατασκευαστής εντοπίζει σφάλματα στα υποβληθέντα δεδομένα, γνωστοποιεί χωρίς καθυστέρηση τα σφάλματα αυτά στην Επιτροπή και στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος, υποβάλλοντας αναφορά γνωστοποίησης σφαλμάτων στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος και μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στις διευθύνσεις που αναφέρονται στο σημείο 1.1.
3.4. Με τη συνδρομή του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Περιβάλλοντος, η Επιτροπή επαληθεύει τα γνωστοποιηθέντα σφάλματα και, κατά περίπτωση, διορθώνει τα δεδομένα στο μητρώο.
3.5. Με τη συνδρομή του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Περιβάλλοντος, η Επιτροπή καθιστά εγκαίρως διαθέσιμα, σε ηλεκτρονική μορφή, τα διαβιβασθέντα δεδομένα που αναφέρονται στα σημεία 1.1 και 2.2 πριν από τις προθεσμίες διαβίβασης.
|
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI Πινακας αντιστοιχιας
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI
Πινακας αντιστοιχιας
|
Κανονισμός (ΕΕ) 2018/956
|
Παρών κανονισμός
|
|
Άρθρο 1
|
Άρθρο 1 παράγραφος 2
|
|
Άρθρο 2
|
Άρθρο 2
|
|
Άρθρο 3
|
Άρθρο 3
|
|
Άρθρο 4
|
Άρθρο 13α
|
|
Άρθρο 5
|
Άρθρο 13β
|
|
Άρθρο 6
|
Άρθρο 13γ
|
|
Άρθρο 7
|
Άρθρο 13δ
|
|
Άρθρο 8
|
Άρθρο 13ε
|
|
Άρθρο 9
|
Άρθρο 13στ
|
|
Άρθρο 10
|
—
|
|
Άρθρο 11
|
Άρθρο 14
|
|
Άρθρο 12
|
Άρθρο 16
|
|
Άρθρο 13
|
Άρθρο 17
|
|
Άρθρο 14
|
—
|
|
Παράρτημα I
|
Παράρτημα IV
|
|
Παράρτημα II
|
Παράρτημα V
|
|
,
1.1 Παραπομπές
1.2 Εντοπισμένες απαιτήσεις
1.3 Σχετικά πρότυπα
2. Εντοπισμένες απαιτήσεις
3. Σχετικά πρότυπα
|