ANEXA A
CLARIFICĂRI TERMINOLOGICE
Prezenta anexă oferă explicații, observații geografice și definiții pentru termenii utilizați în celelalte anexe, cu excepția cazului în care se prevede altfel în respectivele anexe.
1.
OBSERVAȚII GEOGRAFICE
Exclusiv în scopul raportării statistice, se aplică următoarele definiții geografice:
—
Australia nu include teritoriile sale externe,
—
Danemarca nu include Insulele Feroe și Groenlanda,
—
Franța include Monaco și teritoriile franceze de peste mări: Guadelupa, Martinica, Guyana, Réunion și Mayotte,
—
Italia include San Marino și Vaticanul (Sfântul Scaun),
—
Portugalia include insulele Azore și Madeira,
—
Spania include Insulele Canare, Insulele Baleare, precum și Ceuta și Melilla,
—
Elveția nu include Liechtenstein,
—
Statele Unite includ cele 50 de state, Districtul Columbia, Insulele Virgine Americane, Puerto Rico și Guam.
2.
AGREGATE
Producătorii de energie electrică și termică se clasifică în funcție de scopul producției:
—
producători ca activitate principală sunt acei producători privați sau publici a căror principală activitate este producerea de energie electrică și/sau termică în vederea vânzării către terți,
—
autoproducători sunt producătorii privați sau publici care produc energie electrică și/sau termică în totalitate sau parțial pentru consumul propriu, ca activitate care le susține activitatea principală.
Observație: Comisia poate aduce clarificări terminologice suplimentare adăugând trimiteri relevante la NACE (
2
), în conformitate cu procedura de reglementare cu control menționată la articolul 11 alineatul (2), după intrarea în vigoare a revizuirii nomenclatorului NACE.
2.1.
Aprovizionare
2.1.1. PRODUCȚIE/PRODUCȚIA NAȚIONALĂ
Cantitățile de combustibili extrase sau produse sunt calculate după operațiunile de eliminare a materiei inerte. Producția include cantitățile consumate de producător în timpul procesului de producție (de exemplu, pentru încălzire sau pentru exploatarea echipamentelor și a instalațiilor auxiliare) și cantitățile furnizate altor producători de energie pentru transformare sau în alte scopuri.
„Producția națională” înseamnă producția obținută din resursele de pe un anumit teritoriu – teritoriul național al țării declarante.
2.1.2. PRODUSE RECUPERATE
Se aplică numai în cazul cărbunelui superior. Șlamuri și șisturi recuperate din sterilul exploatărilor miniere.
2.1.3. CANTITĂȚI PRIMITE DIN ALTE SURSE
Cantități de combustibili a căror producție este acoperită prin altă raportare de combustibil, dar care sunt amestecate cu alți combustibili și consumate ca amestec. Detalii suplimentare privind această componentă trebuie furnizate ca și:
—
Cantități primite din alte surse: Cărbune
—
Cantități primite din alte surse: Petrol și produse petroliere
—
Cantități primite din alte surse: Gaze naturale
—
Cantități primite din alte surse: Surse regenerabile
—
Cantități primite din alte surse: Hidrogen
2.1.4. IMPORTURI/EXPORTURI
În lipsa unor dispoziții diferite, „importuri” se referă la țara de origine inițială (țara în care a fost produs produsul energetic) pentru a fi utilizat în țara respectivă, iar „exporturi” se referă la țara de consum final al produsului energetic. Sunt considerate importate sau exportate cantitățile, vămuite sau nu, care au trecut granițele politice ale unei țări.
În cazul în care nu poate fi precizată originea sau destinația, se poate utiliza rubrica „Nespecificat/Altele”.
2.1.5. BUNCĂRAJ
Cantități de combustibili furnizate navelor, indiferent de pavilion, care sunt angajate în navigația internațională. Navigația internațională se poate desfășura pe mare, pe lacuri și căi navigabile interioare și în apele de coastă. Nu se iau în considerare:
—
consumul navelor angajate în navigația internă; Distincția între navigația internă și cea internațională trebuie stabilită în funcție de portul de plecare și de portul de sosire și nu în funcție de pavilion sau de naționalitatea navei;
—
consumul navelor de pescuit;
—
consumul forțelor militare.
2.1.6. TRANSPORT AERIAN INTERNAȚIONAL
Cantitățile de combustibili furnizate aeronavelor pentru transportul aerian internațional. Distincția între transportul aerian intern și cel internațional trebuie stabilită în funcție de locul de plecare și de sosire și nu în funcție de naționalitatea companiei aeriene. Sunt excluși combustibilii utilizați de companiile aeriene pentru propriile vehicule rutiere (care trebuie raportați la rubrica „Nespecificat în altă parte – Transporturi”) și combustibilii de aviație pentru uz militar (care trebuie raportați la rubrica „Nespecificat în altă parte – Alte sectoare”).
2.1.7. VARIAȚIA STOCURILOR
Diferența dintre nivelul inițial al stocurilor și nivelul final al stocurilor deținute pe teritoriul național. În lipsa unor dispoziții diferite, o creștere a stocurilor este indicată de un număr negativ, iar o diminuare apare sub forma unui număr pozitiv.
2.1.8. TOTALUL STOCURILOR INIȚIALE ȘI FINALE PE TERITORIUL NAȚIONAL
Reprezintă toate stocurile de pe teritoriul național, inclusiv stocurile deținute de stat, de consumatorii importanți sau de organizațiile care se ocupă cu deținerea de stocuri, stocurile de pe navele oceanice care sosesc, stocurile deținute în zonele libere și stocurile deținute pentru terți, indiferent dacă sunt sau nu în conformitate cu acordurile guvernamentale bilaterale. Termenii „inițiale” și „finale” se referă la prima și respectiv la ultima zi a perioadei de referință. Stocurile includ stocuri deținute în toate tipurile de spații speciale de depozitare, fie la suprafață, fie în subteran.
2.1.9. UTILIZARE DIRECTĂ
Petrol (țiței și produse petroliere) utilizat direct fără a fi prelucrat în rafinării. Această categorie include țițeiul utilizat pentru producerea de energie electrică.
2.1.10. PRODUSE PRIMARE PRIMITE
Sunt incluse cantitățile de țiței de proveniență internă sau importate (inclusiv condensatele) și LGN (
3
) de proveniență internă care sunt utilizate direct, fără a fi prelucrate în rafinării petroliere, și retururile din petrochimie care sunt utilizate direct, deși nu sunt combustibili primari.
2.1.11. PRODUCȚIA BRUTĂ A RAFINĂRIILOR
Reprezintă producția de produse finite a rafinăriilor sau uzinelor de amestecare. Această rubrică nu include pierderile de rafinare, dar include consumul propriu al rafinăriilor.
2.1.12. PRODUSE RECICLATE
Produse finite care trec a doua oară prin circuitul comercial, după ce au fost livrate consumatorilor finali (de exemplu, lubrifianții uzați care sunt reprelucrați). Trebuie făcută distincția între aceste cantități și retururile din petrochimie.
2.1.13. RETURURI
Reprezintă produse finite sau semifinite care sunt returnate de consumatorii finali la rafinării pentru prelucrare, amestec sau vânzare. Este vorba de obicei despre produse secundare ale industriei petrochimice.
2.1.14. TRANSFERURI ÎNTRE PRODUSE
Reprezintă cantitățile de produse a căror clasificare s-a schimbat, fie pentru că specificațiile lor au fost modificate, fie pentru că au fost amestecate pentru a forma un alt produs. O valoare negativă pentru un produs este compensată de una (sau mai multe) valori pozitive pentru unul sau mai multe produse și invers; totalul net trebuie să fie zero.
2.1.15. PRODUSE TRANSFERATE
Produse petroliere importate care sunt reclasificate ca materii prime pentru a fi prelucrate suplimentar în rafinării, fără a fi livrate consumatorilor finali.
2.1.16. DIFERENȚE STATISTICE
Valoare calculată, definită ca fiind diferența dintre valoarea calculată din perspectiva aprovizionării (abordare de sus în jos) și valoarea calculată din perspectiva consumului (abordare de jos în sus). Țările declarante trebuie să ofere explicații privind diferențele statistice majore.
2.2.
Sectorul de transformare
La sectorul de transformare, trebuie să fie declarate doar cantitățile de combustibili care au fost transformate în alți combustibili. Cantitățile de combustibili utilizate pentru încălzire, exploatarea echipamentelor și, în general, pentru susținerea procesului de transformare trebuie declarate la sectorul energetic.
2.2.1. EXCLUSIV CENTRALELE ELECTRICE ALE PRODUCĂTORILOR DE ENERGIE ELECTRICĂ CA ACTIVITATE PRINCIPALĂ
Cantitățile de combustibili utilizate de către producătorii de energie electrică ca activitate principală pentru producerea de energie electrică în unități/centrale care produc exclusiv energie electrică.
2.2.2. UNITĂȚILE DE COGENERARE ALE PRODUCĂTORILOR DE ENERGIE TERMICĂ ȘI ELECTRICĂ CA ACTIVITATE PRINCIPALĂ
Cantitățile de combustibili utilizate de către producătorii de energie electrică și/sau termică ca activitate principală pentru producerea de energie electrică și/sau termică în unități de cogenerare.
2.2.3. EXCLUSIV CENTRALELE TERMICE ALE PRODUCĂTORILOR DE ENERGIE TERMICĂ CA ACTIVITATE PRINCIPALĂ
Cantitățile de combustibili utilizate de către producătorii de energie termică ca activitate principală pentru producerea de energie termică în unități/centrale care produc exclusiv energie termică.
2.2.4. EXCLUSIV CENTRALELE ELECTRICE ALE AUTOPRODUCĂTORILOR
Cantitățile de combustibili utilizate de către autoproducători pentru producerea de energie electrică în unități/centrale care produc exclusiv energie electrică.
2.2.5. UNITĂȚILE DE COGENERARE ALE AUTOPRODUCĂTORILOR
Toate cantitățile de combustibili folosite de autoproducători pentru producerea de energie electrică și proporția de combustibili utilizată pentru producerea de energie termică vândută în unități de cogenerare. Proporția de combustibili utilizată pentru producerea de energie termică nevândută (energie termică autoconsumată) se declară la sectorul specific de consum energetic final pe baza nomenclatorului NACE. Energia termică nevândută, dar furnizată altor entități în cadrul unor acorduri nefinanciare sau unor entități aflate în proprietatea unui terț trebuie să fie declarată pe baza aceluiași principiu ca și energia termică vândută.
2.2.6. EXCLUSIV CENTRALELE TERMICE ALE AUTOPRODUCĂTORILOR
Proporția de combustibili utilizată pentru producerea energiei termice vândute de către autoproducători în unități/centrale care produc exclusiv energie termică. Proporția de combustibili utilizată pentru producerea de energie termică nevândută (energie termică autoconsumată) se declară la sectorul specific de consum energetic final pe baza nomenclatorului NACE. Energia termică nevândută, dar furnizată altor entități în cadrul unor acorduri nefinanciare sau unor entități aflate în proprietatea unui terț trebuie să fie declarată pe baza aceluiași principiu ca și energia termică vândută.
2.2.7. FABRICI DE COMBUSTIBIL BRICHETAT
Cantitățile de combustibili utilizate în fabrici de combustibil brichetat pentru producerea de combustibil brichetat.
2.2.8. COCSERII
Cantitățile de combustibili utilizate în cocserii pentru producerea de cocs de cocserie și gaz de cocserie.
2.2.9. FABRICI DE BRICHETE DE LIGNIT (BKB)/DE BRICHETE DE TURBĂ (PB)
Cantitățile de combustibili utilizate pentru producerea brichetelor de lignit (BKB) în fabrici de brichete de lignit și cantitățile de combustibili utilizate în fabrici de brichete de turbă pentru producerea brichetelor de turbă (PB).
2.2.10. UZINE DE GAZ
Cantitățile de combustibili utilizate pentru producerea de gaz în uzinele de gaz și uzinele de gazificare a cărbunelui.
2.2.11. FURNALE
Cantitățile de combustibili care intră în furnal, fie pe partea de sus, împreună cu minereul de fier, fie prin gurile de vânt din partea de jos, împreună cu aerul suflat încălzit.
2.2.12. LICHEFIEREA CĂRBUNELUI
Cantitățile de combustibili utilizate pentru producerea de petrol sintetic.
2.2.13. UZINE DE TRANSFORMARE A GAZELOR ÎN LICHIDE
Cantitățile de combustibili gazoși transformate în combustibili lichizi.
2.2.14. UNITATE DE PRODUCȚIE A MANGALULUI
Cantități de biocombustibili solizi transformate în mangal.
2.2.15. RAFINĂRII PETROLIERE
Cantitățile de combustibili utilizate pentru producerea de produse petroliere.
2.2.16. INSTALAȚII PENTRU AMESTECUL GAZELOR NATURALE (PENTRU AMESTEC CU GAZE NATURALE)
Cantitățile de gaze amestecate cu gaze naturale în rețeaua de gaz.
2.2.17. PENTRU AMESTEC CU BENZINĂ AUTO/MOTORINĂ/COMBUSTIBIL DE TIP KEROSEN:
Cantitățile de biocombustibili lichizi amestecate cu elementele omoloage fosile. Cantitățile de hidrogen care au fost amestecate cu combustibili.
2.2.18. PRODUCȚIA DE HIDROGEN
Cantitățile de combustibili utilizate pentru producerea de hidrogen.
2.2.19. NESPECIFICAT ÎN ALTĂ PARTE
Cantitățile de combustibili utilizate pentru activități de transformare neincluse în altă parte. În cazul în care se folosește această rubrică, conținutul acesteia trebuie explicat în raport.
2.3.
Sectorul energetic
Cantitățile consumate de industria energetică pentru activitatea de extracție (extracția minieră, producerea de țiței și de gaze naturale) sau pentru activitățile de transformare. Acestea corespund diviziunilor 05, 06, 19 și 35 din NACE, grupei 09.1 din NACE și claselor 07.21 și 08.92 din NACE.
Sunt excluse cantitățile de combustibili transformate într-o altă formă de energie (care trebuie să fie înregistrate la sectorul de transformare) sau utilizate pentru a sprijini exploatarea rețelei de conducte cu petrol, gaz și șlam de cărbune (care trebuie să fie înregistrate la sectorul transporturilor).
2.3.1. CENTRALE ELECTRICE, CENTRALE DE COGENERARE ȘI CENTRALE TERMICE PENTRU CONSUM PROPRIU
Cantitățile de combustibili consumate ca energie în exploatarea centralelor care produc exclusiv energie electrică, a celor care produc exclusiv energie termică și a centralelor de cogenerare.
2.3.2. MINE DE CĂRBUNI
Cantitățile de combustibili consumate ca energie pentru extracția și prepararea cărbunelui în industria minieră. Cărbunele ars în centralele electrice ale minelor trebuie înregistrat la sectorul de transformare.
2.3.3. FABRICI DE COMBUSTIBIL BRICHETAT
Cantitățile de combustibili consumate ca energie pentru exploatarea fabricilor de combustibil brichetat.
2.3.4. COCSERII
Cantitățile de combustibili consumate ca energie pentru exploatarea cocseriilor (uzine de cocsificare).
2.3.5. FABRICI DE BRICHETE DE LIGNIT (BKB)/DE BRICHETE DE TURBĂ (PB)
Cantitățile de combustibili utilizate ca energie pentru exploatarea fabricilor de brichete de lignit (BKB)/de brichete de turbă (PB).
2.3.6. UZINE DE GAZ/UZINE DE GAZIFICARE A CĂRBUNELUI
Cantitățile de combustibili consumate ca energie pentru exploatarea uzinelor de gaz și a uzinelor de gazificare a cărbunelui.
2.3.7. FURNALE
Cantitățile de combustibili consumate ca energie pentru exploatarea furnalelor.
2.3.8. LICHEFIEREA CĂRBUNELUI
Cantitățile de combustibili consumate ca energie pentru exploatarea uzinelor de lichefiere a cărbunelui.
2.3.9. LICHEFIERE (GNL)/REGAZIFICARE
Cantitățile de combustibili consumate ca energie pentru exploatarea uzinelor de lichefiere a gazelor naturale și a uzinelor de regazificare.
2.3.10. UZINE DE GAZIFICARE (BIOGAZ)
Cantitățile de combustibili consumate ca energie pentru exploatarea uzinelor de gazificare a biogazului.
2.3.11. UZINE DE TRANSFORMARE A GAZELOR ÎN LICHIDE (TGL)
Cantitățile de combustibili consumate ca energie pentru exploatarea unităților de transformare a gazelor în lichide.
2.3.12. UNITĂȚI DE PRODUCȚIE A MANGALULUI
Cantitățile de combustibili consumate ca energie pentru exploatarea unităților de producție a mangalului.
2.3.13. RAFINĂRII PETROLIERE
Cantitățile de combustibili consumate ca energie pentru exploatarea rafinăriilor petroliere.
2.3.14. INDUSTRIE NUCLEARĂ
Cantitățile de combustibili consumate ca energie în operațiunile de sprijin ale industriei nucleare (extracție, procesare, reprocesare a materialelor nucleare utilizate la fisiunea și fuziunea nucleară), inclusiv tratarea, eliminarea și depozitarea deșeurilor nucleare radioactive.
2.3.15. EXTRACȚIA ȚIȚEIULUI ȘI A GAZELOR NATURALE
Cantitățile de combustibili consumate în instalații de extragere a țițeiului și a gazelor naturale. Nu sunt incluse pierderile din conducte (care trebuie să fie înregistrate la pierderile de distribuție), nici cantitățile de energie utilizate la exploatarea conductelor (care trebuie să fie înregistrate la sectorul transporturilor).
2.3.16. PRODUCȚIA, LICHEFIEREA ȘI GAZIFICAREA HIDROGENULUI.
Cantitățile de combustibili consumate ca energie în producția, lichefierea și gazificarea hidrogenului.
2.3.17. NESPECIFICAT ÎN ALTĂ PARTE – ENERGIE
Cantitățile de combustibili legate de activități energetice neincluse în altă parte. În cazul în care se folosește această rubrică, conținutul acesteia trebuie explicat în raport.
2.4.
Pierderile de transport și de distribuție
2.4.1. PIERDERI DE TRANSPORT
Cantitățile de combustibil pierdut ca urmare a transportului, la partea sistemului exploatată de operatorul de transport și de sistem. Aceasta include pierderile tehnice și de altă natură. În cazul energiei electrice, sunt incluse pierderile de la transformatoarele care nu sunt considerate parte integrantă a centralelor electrice. Pentru gaz, sunt incluse evacuarea în atmosferă și arderea la faclă în timpul transmisiei.
2.4.2. PIERDERI DE DISTRIBUȚIE
Cantitățile de combustibil pierdut ca urmare a distribuției, în partea sistemului exploatată de operatorul de distribuție. Aceasta include pierderile tehnice și de altă natură. Pentru gaze, sunt incluse evacuarea în atmosferă și arderea la faclă în timpul distribuției.
2.5.
Consum neenergetic final
Cantitățile de combustibili utilizate în scopuri neenergetice – combustibili nearși.
2.6.
Consum energetic final (specificarea consumului final)
2.6.1. SECTORUL INDUSTRIAL
Reprezintă cantitățile de combustibil consumate de întreprinderile industriale pentru activitățile lor de bază.
În cazul centralelor care produc exclusiv energie termică sau al centralelor de cogenerare, se declară numai cantitățile de combustibili consumate pentru producerea energiei termice utilizate de entitatea respectivă (energie termică autoconsumată). Cantitățile de combustibili consumate pentru producerea de energie termică vândută și de energie electrică trebuie înregistrate în rubrica relevantă de la sectorul de transformare.
2.6.1.1. Industria minieră și extractivă: Diviziunile 07 (excluzând 07.21) și 08 (excluzând 08.92) din NACE; Grupa 09.9 din NACE.
2.6.1.1.1. Extracția minereurilor metalifere [diviziunea 07 din NACE, excluzând Clasa 07.21 Extracția minereurilor de uraniu și toriu din NACE]
2.6.1.1.2. Alte activități extractive [Div. 08 din NACE, excluzând Clasa 08.92 Extracția turbei din NACE]
2.6.1.1.3. Activități de servicii anexe extracției [Div. 09 din NACE, excluzând Grupa 09.1 Activități de servicii anexe extracției petrolului brut și gazelor naturale din NACE]
2.6.1.2. Produse alimentare, băuturi și tutun: Diviziunile NACE 10, 11 și 12.
2.6.1.2.1. Industria alimentară [Div. 10 din NACE]
2.6.1.2.2. Fabricarea băuturilor [Div. 11 din NACE]
2.6.1.2.3. Fabricarea produselor din tutun [Div. 12 din NACE]
2.6.1.3. Textile și produse din piele [Div. 13, 14 și 15 din NACE; sunt incluse Fabricarea produselor textile, Fabricarea articolelor de îmbrăcăminte și Fabricarea articolelor din piele și a accesoriilor]
2.6.1.4. Lemn și produse din lemn – Prelucrarea lemnului, fabricarea produselor din lemn și plută, cu excepția mobilei; Fabricarea articolelor din nuiele și împletituri [Div. 16 din NACE]
2.6.1.5. Celuloză, hârtie și activități de tipărire: Diviziunile NACE 17 și 18.
2.6.1.5.1. Fabricarea hârtiei și a produselor din hârtie [Div. 17 din NACE]
2.6.1.5.1.1. Fabricarea celulozei [Clasa 17.11 din NACE]
2.6.1.5.1.2. Fabricarea altor produse din hârtie și carton [Clasa 17.12 din NACE și Grupa 17.2 din NACE]
2.6.1.5.2 Tipărirea și reproducerea pe suporți a înregistrărilor [Div. 18 din NACE]
2.6.1.6. Chimie și petrochimie: Diviziunile NACE 20 și 21.
2.6.1.6.1. Fabricarea substanțelor și a produselor chimice [Div. 20 din NACE]
2.6.1.6.2. Fabricarea produselor farmaceutice de bază și a preparatelor farmaceutice [Div. 21 din NACE]
2.6.1.7. Produse minerale nemetalice [Div. 23 din NACE]
2.6.1.7.1. Fabricarea sticlei și a articolelor din sticlă [Grupa 23.1 din NACE]
2.6.1.7.2. Fabricarea cimentului, varului și ipsosului (inclusiv clincher) [Grupa 23.5 din NACE]
2.6.1.7.3. Alte produse minerale nemetalice [Grupele 23.2, 23.3, 23.4, 23.6, 23.7 și 23.9 din NACE]
2.6.1.8. Siderurgie [Industria metalurgică A: Grupele 24.1, 24.2 și 24.3 și clasele 24.51 și 24.52 din NACE]
2.6.1.9. Prelucrarea metalelor neferoase [Industria metalurgică B: Grupa 24.4 și clasele 24.53 și 24.54 din NACE]
2.6.1.9.1. Metalurgia aluminiului [Clasa 24.42 din NACE]
2.6.1.9.2. Prelucrarea altor metale neferoase [Grupa 24.4 din NACE – excluzând Clasa 24.42 din NACE; Clasele NACE 24.53 și 24.54]
2.6.1.10. Mașini și utilaje: Diviziunile NACE 25, 26, 27 și 28.
2.6.1.10.1. Industria construcțiilor metalice și a produselor din metal, exclusiv mașini, utilaje și instalații [Div. 25 din NACE]
2.6.1.10.2. Fabricarea calculatoarelor și a produselor electronice și optice [Div. 26 din NACE]
2.6.1.10.3. Fabricarea echipamentelor electrice [Div. 27 din NACE]
2.6.1.10.4. Fabricarea de mașini, utilaje și echipamente n.c.a. [Div. 28 din NACE]
2.6.1.11. Echipamente de transport: Industriile legate de echipamentele de transport [Div. 29 și 30 din NACE, incluzând Fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor și semiremorcilor și Fabricarea altor echipamente de transport]
2.6.1.12. Nespecificat în altă parte – Industrie: Diviziunile 22, 31 și 32 din NACE
2.6.1.12.1. Fabricarea produselor din cauciuc și mase plastice [Div. 22 din NACE]
2.6.1.12.2. Fabricarea de mobilă [Div. 31 din NACE]
2.6.1.12.3. Alte activități industriale [Div. 32 din NACE]
2.6.1.13. Construcții [Diviziunile 41, 42 și 43 din NACE]
2.6.2. SECTORUL TRANSPORTURILOR
Energia utilizată în toate activitățile de transport, indiferent de categoria NACE (sectorul economic) din care face parte respectiva activitate. Combustibilii utilizați pentru încălzire și iluminat la stațiile de cale ferată, autogări, debarcadere și aeroporturi trebuie să fie înregistrați la rubrica „Comerț și servicii publice”, nu la sectorul transporturilor.
2.6.2.1. Transport feroviar
Cantitățile de combustibili utilizate în transportul feroviar, inclusiv căile ferate industriale și transportul feroviar în cadrul sistemului de transport urban sau suburban (spre exemplu, trenuri, tramvaie și metrouri).
2.6.2.1.1. Transport feroviar de mare viteză
Energia utilizată de trenurile care circulă pe linii de cale ferată pe care viteza poate depăși 200 km pe oră.
2.6.2.1.2. Transport feroviar convențional
Energia utilizată de traficul feroviar, cu excepția transportului feroviar de mare viteză, a metrourilor și a tramvaielor.
2.6.2.1.2.1. Transport feroviar convențional de călători
Energie utilizată pe calea ferată pentru transportul de călători, adică pentru deplasarea călătorilor care utilizează vehicule feroviare între locul de îmbarcare și locul de debarcare. Călătorul este orice persoană, cu excepția membrilor personalului de tren, care efectuează o călătorie pe calea ferată.
2.6.2.1.2.2. Transport feroviar convențional de marfă
Energie utilizată pe calea ferată pentru transportul de mărfuri, adică pentru circulația mărfurilor cu ajutorul vehiculelor feroviare între locul de încărcare și locul de descărcare.
2.6.2.1.3. Metrouri și tramvaie
Energia utilizată de metrouri, tramvaie, metrouri ușoare și alte sisteme feroviare urbane înălțate sau subterane.
2.6.2.2. Navigație internă
Cantitățile de combustibili livrate navelor, indiferent de pavilion, care nu sunt angajate în navigația internațională (a se vedea rubrica „Buncăraj”). Distincția între navigația internă și cea internațională trebuie să fie stabilită în funcție de portul de plecare și de portul de sosire și nu în funcție de pavilion sau de naționalitatea navei.
2.6.2.3. Transport rutier
Cantitățile de combustibili utilizate de vehiculele rutiere. Este inclus combustibilul utilizat de vehiculele agricole pe șosele și lubrifianții utilizați de vehiculele rutiere.
Nu sunt incluse energia utilizată de motoarele fixe (a se vedea rubrica „Alte sectoare”), de tractoarele care nu circulă pe șosele (a se vedea rubrica „Agricultură”), de vehiculele rutiere militare (a se vedea rubrica „Alte sectoare – nespecificat în altă parte”), bitumul utilizat la îmbrăcămintea rutieră și energia consumată de motoarele utilizate pe șantierele de construcții (a se vedea subsectorul „Construcții” de la rubrica „Industrie”).
2.6.2.3.1. Vehicule grele care transportă mărfuri
Cantitățile de combustibili utilizate în camioane cu o capacitate de încărcare de peste 3,5 t, care transportă mărfuri (vehicule din categoriile N2 și N3 în conformitate cu clasificarea europeană a categoriei de vehicule, pe baza standardelor CEE-ONU).
2.6.2.3.2. Transport în comun
Cantitățile de combustibili utilizate de vehiculele de mari dimensiuni, care transportă călători, cum ar fi autobuzele, autocarele, camionetele mari etc. (vehicule din categoriile M2 și M3 în conformitate cu clasificarea europeană a categoriilor de vehicule, pe baza standardelor CEE-ONU).
2.6.2.3.3. Autoturisme și camionete
Cantitățile de combustibili utilizate de vehiculele mici, cum ar fi autoturismele și camionetele, care transportă călători sau mărfuri (vehicule din categoriile N1 și M1 în conformitate cu clasificarea europeană a categoriilor de vehicule, pe baza standardelor CEE-ONU).
2.6.2.3.4. Alte transporturi rutiere:
Cantitățile de combustibili utilizate în toate formele de transport rutier, cu excepția vehiculelor grele care transportă mărfuri, a transportului în comun și a autoturismelor și camionetelor.
2.6.2.4. Transport prin conducte
Cantitățile de combustibili utilizate ca energie la exploatarea conductelor care transportă gaze, lichide, șlam și alte produse. Este inclusă energia utilizată de stațiile de pompare și pentru întreținerea conductelor. Nu sunt incluse energia utilizată pentru distribuția prin conducte a gazelor naturale sau artificiale, a apei calde sau aburului de la distribuitor la consumatorii finali (care trebuie înregistrată la sectorul energetic), energia utilizată pentru distribuția finală a apei către consumatorii casnici, industriali, comerciali și alți consumatori finali (care trebuie înregistrată la sectorul Comerț și servicii publice) și nici pierderile survenite în timpul transportului de la distribuitor la consumatorii finali (care trebuie înregistrate ca pierderi de distribuție).
2.6.2.5. Transport aerian intern
Cantitățile de combustibili furnizate aeronavelor pentru transportul aerian intern. Este inclus combustibilul utilizat în alte scopuri decât pentru zbor, de exemplu pentru testarea motoarelor în ateliere. Distincția între transportul aerian intern și cel internațional trebuie stabilită în funcție de locul de plecare și de sosire și nu în funcție de naționalitatea companiei aeriene. Aici sunt incluse călătoriile pe distanțe semnificative între două aeroporturi dintr-o țară cu teritorii peste mări. Sunt excluși combustibilii utilizați de companiile aeriene pentru propriile vehicule rutiere (care trebuie raportați la rubrica „Nespecificat în altă parte – Transporturi”) și combustibilii de aviație pentru uz militar (care trebuie raportați la rubrica „Nespecificat în altă parte – Alte sectoare”).
2.6.2.6. Nespecificat în altă parte – Transporturi
Cantitățile de combustibili utilizate pentru activități de transport neincluse în altă parte. Sunt incluși combustibilii utilizați de companiile aeriene pentru propriile vehicule rutiere și combustibilii utilizați în porturi pentru utilajele de descărcat nave și diferite tipuri de macarale. În cazul în care se folosește această rubrică, conținutul acesteia trebuie explicat în raport.
2.6.3. ALTE SECTOARE
Această categorie cuprinde cantitățile de combustibili utilizate în sectoarele care nu sunt menționate în mod specific sau care nu aparțin sectorului de transformare, energetic, industriei sau transporturilor.
2.6.3.1. Comerț și servicii publice
Cantități de combustibili consumați de întreprinderile și administrațiile din sectorul public și sectorul privat. Diviziunile 33, 36, 37, 38, 39, 45, 46, 47, 52, 53, 55, 56, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 84 (clasa 84.22 este exclusă), 85, 86, 87, 88, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96 și 99 din NACE. Combustibilii utilizați pentru încălzire și iluminat la căile ferate, autogări, debarcadere și aeroporturi trebuie să fie înregistrați în această categorie. Sunt incluși aici combustibilii utilizați pentru toate activitățile, altele decât transporturile, încadrate la diviziunile 49, 50 și 51 din NACE.
2.6.3.1.1. Repararea, întreținerea și instalarea mașinilor și echipamentelor [secțiunea C diviziunea 33 din NACE]
2.6.3.1.2. Distribuția apei; salubritate, gestionarea deșeurilor, activități de decontaminare [secțiunea E din NACE]
2.6.3.1.3. Comerț cu ridicata și cu amănuntul; întreținerea și repararea autovehiculelor și a motocicletelor [secțiunea G din NACE]
2.6.3.1.3.1. Comerț cu ridicata [secțiunea G, diviziunea 46 din NACE]
2.6.3.1.3.2. Comerț cu amănuntul [secțiunea G, diviziunea 47 din NACE]
2.6.3.1.4. Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi [secțiunea H, diviziunea 52 din NACE]
2.6.3.1.5. Activități de poștă și de curier [secțiunea H, diviziunea 53 din NACE]
2.6.3.1.6. Hoteluri și restaurante [secțiunea I din NACE]
2.6.3.1.6.1. Hoteluri și alte facilități de cazare [secțiunea I, diviziunea 55 din NACE]
2.6.3.1.6.2. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație [secțiunea I, diviziunea 56 din NACE]
2.6.3.1.7. Informații și comunicații [secțiunea J din NACE]
2.6.3.1.8. Intermedieri financiare și asigurări și Tranzacții imobiliare [secțiunea K și secțiunea L din NACE]
2.6.3.1.9. Activități de servicii administrative și activități de servicii suport [secțiunea N din NACE]
2.6.3.1.10. Administrație publică și apărare; asigurări sociale din sistemul public [secțiunea O din NACE]
2.6.3.1.11. Învățământ [secțiunea P din NACE]
2.6.3.1.12. Sănătate și asistență socială [secțiunea Q din NACE]
2.6.3.1.12.1. Activități de asistență spitalicească [secțiunea Q, grupa 86.1 din NACE]
2.6.3.1.13. Activități de spectacole, culturale și recreative [secțiunea R din NACE]
2.6.3.1.13.1. Activități sportive, recreative și distractive [secțiunea R, diviziunea 93 din NACE]
2.6.3.1.14. Activități ale organizațiilor și organismelor extrateritoriale [secțiunea U din NACE]
2.6.3.1.15. Activități profesionale, științifice și tehnice și Alte servicii [secțiunea M și secțiunea S din NACE]
2.6.3.1.16. Centre de date. Un centru de date este definit ca o structură sau un grup de structuri utilizate pentru găzduirea, conectarea și operarea sistemelor/serverelor informatice și a echipamentelor asociate pentru stocarea, prelucrarea și/sau distribuția datelor, precum și activitățile conexe.
2.6.3.2. Gospodăriile populației
Cantitățile de combustibili consumate de toate gospodăriile populației, inclusiv „gospodăriile cu angajați”. Diviziunile NACE 97 și 98.
Următoarele definiții specifice se aplică pentru sectorul gospodăriilor populației:
O gospodărie a populației înseamnă o persoană care trăiește singură, o familie, sau un grup de persoane care trăiesc împreună în aceeași locuință privată și împart cheltuielile pentru utilități și alte cheltuieli necesare întreținerii. Sectorul gospodăriilor populației, cunoscut, de asemenea, sub denumirea „sectorul rezidențial” sau „sectorul domestic” este, prin urmare, un grup format de toate gospodăriile populației dintr-o țară anume.
Reședințele colective care pot fi permanente (de exemplu, închisorile) sau temporare (de exemplu, spitalele) trebuie să fie excluse din acest grup, întrucât consumul acestora este inclus în sectorul serviciilor. Energia utilizată în toate activitățile de transport trebuie să fie înregistrată la rubrica aferentă sectorului transporturilor și nu la rubrica aferentă sectorului gospodăriilor populației.
Consumul de energie asociat activităților economice semnificative ale gospodăriilor populației trebuie, de asemenea, să fie exclus din totalul consumului de energie al gospodăriilor populației. Aceste activități includ activitățile economice agricole desfășurate în mici exploatații agricole și alte activități economice efectuate în reședința unei gospodării a populației și trebuie să fie înregistrate în sectorul corespunzător de consum final.
2.6.3.2.1. Încălzirea încăperilor
Acest serviciu energetic se referă la utilizarea energiei în scopul furnizării de căldură în interiorul unei locuințe.
2.6.3.2.2. Răcirea încăperilor
Acest serviciu energetic se referă la utilizarea energiei într-o locuință în scopul răcirii printr-un sistem de refrigerare și/sau printr-o unitate de răcire.
Ventilatoarele, suflantele și alte aparate care nu sunt conectate la o unitate de răcire sunt excluse din prezenta secțiune, dar trebuie să fie înregistrate în secțiunea „Aparate electrice și de iluminat”.
2.6.3.2.3 . Încălzirea apei
Acest serviciu energetic se referă la utilizarea energiei în scopul încălzirii apei pentru asigurarea apei calde menajere curente, a apei calde pentru îmbăiere, pentru curățare și a apei calde destinate altor utilizări decât în scopul gătirii alimentelor.
Încălzirea piscinelor este exclusă, dar ea trebuie să fie înregistrată la secțiunea „Alte utilizări finale”.
2.6.3.2.4. Gătirea alimentelor
Acest serviciu energetic se referă la utilizarea energiei pentru prepararea mâncărurilor.
Sunt excluse aparatele auxiliare pentru gătit (cuptoare cu microunde, ceainice, cafetiere etc.); ele trebuie să fie înregistrate la secțiunea „Aparate electrice și de iluminat”.
2.6.3.2.5. Aparate electrice și de iluminat (doar cele care funcționează pe bază de energie electrică):
Utilizarea energiei electrice într-o locuință pentru aparatele de iluminat și pentru oricare alte aparate electrice care nu este înregistrată în secțiunea destinată altor utilizări finale.
2.6.3.2.6. Alte utilizări finale
Orice alt consum de energie realizat în gospodăriile populației, cum ar fi utilizarea energiei pentru activități exterioare locuinței și pentru orice alte activități care nu sunt incluse în cele cinci utilizări finale ale energiei menționate anterior (de exemplu, pentru mașini de tuns iarba, încălzirea piscinelor, dispozitive de încălzire a spațiului exterior, grătare electrice utilizate în aer liber, saune etc.).
2.6.3.3. Agricultură
Cantitățile de combustibili consumate de utilizatori, clasificate la Agricultură, vânătoare și servicii anexe; Diviziunea NACE 01.
2.6.3.4. Silvicultură
Cantitățile de combustibili consumate de utilizatori, clasificate la Silvicultură și exploatare forestieră; Diviziunea NACE 02.
2.6.3.5. Pescuitul
Cantitățile de combustibili livrați pentru pescuitul în apele interioare, de coastă și în larg. În această categorie trebuie incluși combustibilii furnizați navelor, indiferent de pavilion, care se realimentează cu combustibil pe teritoriul țării (inclusiv pentru pescuitul internațional) și energia consumată în sectorul pescuitului. Diviziunea NACE 03.
2.6.3.6. Nespecificat în altă parte – Alte sectoare
Cantitățile de combustibili utilizate pentru activități care nu sunt incluse în altă parte (precum clasa 84.22 din NACE). Această categorie include consumul de combustibili pentru activități militare mobile sau fixe (de exemplu, nave, aeronave, vehicule rutiere și energia consumată în spațiile de locuit), indiferent dacă acești combustibili sunt livrați forțelor armate din respectiva țară sau din altă țară. În cazul în care se folosește această rubrică, conținutul acesteia trebuie explicat în raport.
3.
PRODUSE
3.1.
CĂRBUNE (combustibili fosili solizi și gaze artificiale)
3.1.1. CĂRBUNE SUPERIOR
Cărbunele superior reprezintă un agregat echivalent cu suma antracitului, a cărbunelui cocsificabil și a altor tipuri de cărbune bituminos.
3.1.2. ANTRACIT
Cărbune de categorie superioară utilizat în activități industriale și casnice. Conține, în general, mai puțin de 10 % materii volatile și are o mare concentrație de carbon (aproximativ 90 % carbon fix). Puterea sa calorifică brută depășește 24 000 kJ/kg, măsurată la o masă de cărbune fără cenușă, dar umed.
3.1.3. CĂRBUNE COCSIFICABIL
Cărbune bituminos de o calitate care permite producerea de cocs (cocs de cocserie) adecvat utilizării în furnale. Puterea sa calorifică brută depășește 24 000 kJ/kg, măsurată la o masă de cărbune fără cenușă, dar umed.
3.1.4. ALȚI CĂRBUNI BITUMINOȘI
Cărbune utilizat pentru producerea de abur, fiind incluși toți cărbunii bituminoși neincluși la cărbune cocsificabil sau antracit. Este caracterizat printr-un conținut de materii volatile mai mare decât al antracitului (mai mult de 10 %) și un conținut mai mic de carbon (mai puțin de 90 % carbon fix). Puterea sa calorifică brută depășește 24 000 kJ/kg, măsurată la o masă de cărbune fără cenușă, dar umed.
3.1.5. CĂRBUNE BRUN
Cărbunele brun reprezintă un agregat echivalent cu suma cărbunelui subbituminos și a lignitului.
3.1.6. CĂRBUNE SUBBITUMINOS
Se referă la cărbunii neaglutinanți, cu o putere calorifică brută între 20 000 kJ/kg și 24 000 kJ/kg, care conțin mai mult de 31 % materii volatile la o masă uscată de cărbune fără substanțe minerale.
3.1.7. LIGNIT
Cărbuni neaglutinanți cu o putere calorifică brută mai mică de 20 000 kJ/kg și cu un conținut de materii volatile mai mare de 31 % la o masă uscată de cărbune fără substanțe anorganice.
3.1.8. COMBUSTIBIL BRICHETAT
Este un combustibil produs din granule de cărbune superior la care se adaugă un liant. Cantitatea de combustibil brichetat produs poate, prin urmare, să fie puțin mai mare decât cantitatea reală de cărbune consumat în procesul de transformare.
3.1.9. COCS DE COCSERIE
Este un produs solid obținut prin carbonizarea la temperatură înaltă a cărbunelui, în general a unui cărbune cocsificabil, cu un conținut scăzut de umiditate și materii volatile. Cocsul de cocserie este utilizat în principal în siderurgie ca sursă de energie și agent chimic.
În această categorie se înregistrează praful de cocs și cocsul de turnătorie.
Semicocsul (un produs solid obținut prin carbonizarea cărbunelui la temperatură joasă) trebuie inclus în această categorie. Semicocsul este utilizat drept combustibil sau direct de uzinele de transformare.
Această rubrică include, de asemenea, cocsul, praful de cocs și semicocsul produse din lignit.
3.1.10. COCS DE GAZ
Este un produs secundar al cărbunelui superior utilizat pentru producerea de gaz de iluminat în uzinele de gaz. Cocsul de gaz este utilizat pentru încălzire.
3.1.11. GUDRON DE CĂRBUNE
Este rezultatul distilării distructive a cărbunelui bituminos. Gudronul de cărbune este un produs secundar lichid al distilării cărbunelui cu scopul de a produce cocs în cocserii sau este produs din cărbune brun („gudron de temperatură joasă”).
3.1.12. BKB (BRICHETE DE CĂRBUNE BRUN)
BKB reprezintă un combustibil produs din lignit sau din cărbune subbituminos prin brichetare la mare presiune, fără adăugarea unui liant, care include granule și praf de lignit uscat.
3.1.13. GAZE ARTIFICIALE
Gazele artificiale reprezintă un agregat echivalent cu suma gazului de uzină, a gazului de cocserie, a gazului de furnal și a altor gaze recuperate.
3.1.14. GAZ DE UZINĂ
În această categorie intră toate tipurile de gaze produse în uzine de utilități publice sau în uzine private a căror activitate principală este producerea, transportul și distribuția gazului. Această categorie include gazele produse prin carbonizare (inclusiv gazele produse în cocserii și transferate la categoria gazului de uzină), prin gazificare totală cu sau fără îmbogățire cu produse petroliere (GPL, păcură reziduală etc.) și prin reformare și amestec simplu cu alte gaze și/sau aer, inclusiv prin amestec cu gaze naturale, care va fi distribuit și consumat prin intermediul rețelei de gaze naturale. Cantitatea de gaze provenind din transferurile altor gaze de cărbune în gaze de uzină trebuie înregistrată ca producție de gaz de uzină.
3.1.15. GAZ DE COCSERIE
Gazul de cocserie este un gaz obținut ca produs secundar rezultat în urma fabricării cocsului de cocserie pentru producerea de fier și oțel.
3.1.16. GAZ DE FURNAL ÎNALT
Gazul de furnal înalt este produs în timpul arderii cocsului în furnale în industria siderurgică. Acesta este recuperat și utilizat drept combustibil, parțial în uzină și parțial în alte procese ale industriei metalurgice sau în centrale electrice dotate pentru arderea sa.
3.1.17. ALTE GAZE RECUPERATE
Este un produs secundar rezultat în urma producerii oțelului în furnalele cu oxigen, recuperat la ieșirea din convertizor. Gazele mai sunt cunoscute și ca gaz de convertizor, gaz LD sau gaz BOS. Cantitatea de combustibil trebuie exprimată pe baza puterii calorifice brute. Sunt incluse, de asemenea, gaze nespecificate artificiale care nu au fost menționate anterior, cum ar fi gazele combustibile de origine carboniferă solidă recuperate din procese de fabricație și chimice nedefinite altfel.
3.1.18. TURBA
Turba este un depozit sedimentar, combustibil, moale, poros sau comprimat, de origine vegetală, cu un conținut mare de apă (până la 90 % în stare brută), ușor de tăiat, de culoare brun deschis sau închis. Turba include turba aglomerată și turba măcinată. Turba utilizată în alte scopuri decât pentru producerea de energie nu intră în această categorie.
3.1.19. PRODUSE DIN TURBĂ
Produse precum brichetele din turbă derivate direct sau indirect din turbă aglomerată (sod peat) și turbă măcinată.
3.1.20. ȘISTURI ȘI NISIPURI BITUMINOASE
Șisturile și nisipurile bituminoase sunt roci sedimentare care conțin materii organice sub formă de kerogen. Kerogenul este un material bogat în hidrocarburi ceroase considerat drept precursor al petrolului. Șisturile bituminoase pot fi arse direct sau pot fi prelucrate prin încălzire pentru extragerea de petrol de șist. Petrolul de șist și alte produse derivate din lichefiere trebuie înregistrate la rubrica „Alte hidrocarburi” în cadrul produselor petroliere.
3.2.
GAZE NATURALE
3.2.1. GAZE NATURALE
Gazele naturale includ gazele din zăcăminte subterane, lichefiate sau în stare gazoasă și care constau în principal din metan, indiferent de metoda de extracție (convențională și neconvențională). Aici sunt incluse gazele „neasociate”, provenind din zăcăminte de unde se extrag numai hidrocarburi în stare gazoasă, gazele „asociate”, obținute în același timp cu țițeiul, precum și metanul recuperat din minele de cărbuni (gaz de mină) sau din straturi de cărbune (gaz de cărbune). Gazele naturale nu includ biogazul și gazele artificiale. Transferurile acestor produse în rețeaua de gaz natural se raportează separat de gazele naturale. Gazele naturale includ gazul natural lichefiat (GNL) și gazul natural comprimat (GNC).
3.3.
ENERGIE ELECTRICĂ ȘI TERMICĂ
3.3.1. ENERGIE ELECTRICĂ
Energia electrică se referă la transferul de energie prin fenomenul fizic care implică sarcinile electrice și efectele acestora în stare de repaus și în mișcare. Trebuie înregistrată întreaga cantitate de energie electrică utilizată, produsă și consumată, inclusiv energia din afara rețelei și cea consumată din producția proprie. Energia electrică în afara rețelei este produsă de instalații care sunt deconectate de la rețea din perspectiva producției; instalația nu poate injecta energia electrică produsă în rețea. Energia electrică utilizată pentru autoconsum este electricitatea consumată de producător înainte de a fi injectată în rețea.
3.3.2. ENERGIE TERMICĂ (ENERGIE TERMICĂ DERIVATĂ)
Energia termică se referă la energia obținută din mișcarea de translație, de rotație și de vibrație a componentelor materiei, precum și din schimbările stării fizice a acesteia. Trebuie înregistrată întreaga cantitate de energie termică produsă, cu excepția energiei termice produse de către autoproducători pentru consumul propriu și nevândute; toate celelalte forme de energie termică se înregistrează ca utilizare a unor produse din care s-a obținut energie termică.
3.4.
PETROL (Țiței și produse petroliere)
3.4.1. ȚIȚEI
Țițeiul este un tip de ulei mineral de origine naturală, care conține un amestec de hidrocarburi și impurități asociate, precum sulful. Acesta se găsește în stare lichidă în condiții normale de temperatură și presiune de suprafață, iar caracteristicile fizice (densitate, vâscozitate etc.) sunt foarte variabile. Această categorie include condensatele din gazele asociate sau neasociate extrase din zăcăminte sau perimetre de exploatare, dacă acestea sunt amestecate cu țițeiul comercial. Cantitățile trebuie să fie înregistrate indiferent de metoda de extragere (convențională și neconvențională). Țițeiul nu include LGN.
3.4.2. LICHIDE DIN GAZ NATURAL (LGN)
LGN-urile sunt hidrocarburi lichide sau lichefiate obținute din gaze naturale în instalații de separare sau de prelucrare a gazului. Printre LGN-uri se numără etanul, propanul, butanul (butan normal și izobutan), pentanul, izopentanul și pentanul plus (denumit uneori benzină naturală sau condensat de uzină).
3.4.3. MATERII PRIME DE RAFINĂRIE
Materiile prime de rafinărie constau în petrol prelucrat destinat unei prelucrări suplimentare (de exemplu, păcură distilată direct sau motorină în vid) fără amestecare. După o prelucrare suplimentară, urmează să fie transformate într-una sau mai multe componente și/sau produse finite. Această definiție se aplică, de asemenea, retururilor din petrochimie pentru rafinării (de exemplu, benzină de piroliză, fracții C4, fracții de motorină și păcură).
3.4.4. ADITIVI/COMPUȘI OXIGENAȚI
Aditivii sunt compuși, alții decât hidrocarburile, care sunt adăugați la sau amestecați cu produse petroliere pentru a modifica proprietățile acestora (de exemplu, cifra octanică, cifra cetanică, proprietățile la rece etc.). Printre aditivi se numără compușii oxigenați [precum alcoolii (metanol, etanol)], eterii [metil terț butil eter (MTBE), etil terț butil eter (ETBE), terț amil metil eter (TAME) etc.], esterii (precum ulei de rapiță sau ester dimetilic etc.), compușii chimici [de exemplu, tetrametil de plumb (TMP), tetraetil de plumb (TEP) și detergenții]. Cantitățile de aditivi/compuși oxigenați (alcooli, eteri, esteri și alți compuși chimici) declarați în această categorie trebuie să corespundă cantităților amestecate cu combustibili sau utilizate drept combustibil. Această categorie include biocombustibilii care sunt amestecați cu combustibili fosili lichizi.
3.4.5. BIOCOMBUSTIBILI ÎN ADITIVI/COMPUȘI OXIGENAȚI
Cantitățile de biocombustibili lichizi înregistrați în această categorie corespund biocombustibililor lichizi amestecați și se referă doar la proporția de biocombustibil lichid și nu la volumul total de lichide în care se amestecă biocombustibilii. Nu se iau în considerare biocombustibilii lichizi care nu au fost amestecați.
3.4.6. ALTE HIDROCARBURI
Această categorie include țițeiul sintetic obținut din nisipuri petrolifere, uleiurile minerale extrase din șisturile bituminoase etc, lichidele obținute din lichefierea cărbunelui, în urma transformării gazelor naturale în benzină, uleiurile emulsionate (de exemplu, Orimulsion); nu include șisturile bituminoase; include uleiul de șist (produs secundar).
3.4.7. PRODUSE PETROLIERE
Produsele petroliere constituie un produs agregat echivalent cu suma gazului de rafinărie, a etanului, a gazelor petroliere lichefiate, a naftei, a benzinei auto, a benzinei de aviație, a benzinei tip Jet Fuel, a kerosenului tip Jet Fuel, a altor tipuri de kerosen, a motorinei, a păcurii, a benzinei industriale white spirit și SBP, a lubrifianților, a bitumului, a cerurilor de parafină, a cocsului de petrol și a altor produse.
3.4.8. GAZ DE RAFINĂRIE
Gazul de rafinărie este un amestec de gaze necondensate, care constau în principal în hidrogen, metan, etan și olefine obținute în urma distilării țițeiului sau tratării produselor petroliere (de exemplu prin cracare) în rafinării. Aici se includ și gazele returnate din industria petrochimică.
3.4.9. ETAN
Hidrocarbură cu catenă liniară, gazoasă în stare naturală, (C2H6) extrasă din gaze naturale și din gaze de rafinărie.
3.4.10. GAZ PETROLIER LICHEFIAT (GPL)
GPL-urile sunt hidrocarburi parafinice ușoare obținute în urma proceselor de rafinare și în instalațiile de stabilizare a țițeiului și de prelucrare a gazelor naturale. Acestea constau, în principal, în propan (C3H8) și butan (C4Hl0) sau într-o combinație între aceste două gaze. Acestea pot conține, de asemenea, propilenă, butilenă, izopropilenă și izobutilenă. GPL-urile sunt de obicei lichefiate sub presiune pentru transport și depozitare.
3.4.11. NAFTĂ
Nafta este o materie primă atât pentru industria petrochimică (de exemplu, producerea de etilenă sau de compuși aromatici), cât și pentru producerea de benzină prin reformare sau izomerizare în rafinării. Nafta include materialele care au o temperatură de distilare între 30 °C și 210 °C sau un interval între aceste valori.
3.4.12. BENZINĂ AUTO
Benzina auto constă într-un amestec de hidrocarburi ușoare care au temperatura de distilare între 35 °C și 215 °C. Este utilizată drept combustibil pentru motoarele cu aprindere prin scânteie ale vehiculelor de transport terestru. Benzina auto poate conține aditivi, compuși oxigenați și amelioratori ai cifrei octanice, inclusiv compuși ai plumbului. Această categorie include componentele de amestec ale benzinei auto (cu excepția aditivilor/compușilor oxigenați), de exemplu alchilații, izomerații, reformații, benzina de cracare, destinate utilizării ca benzină auto finisată. Benzina auto este un produs agregat echivalent cu suma amestecului cu biobenzină (biobenzina din benzina auto) și a altor produse diferite de biobenzină.
3.4.12.1. Amestec cu biobenzină (biobenzina din benzina auto)
Biobenzina care a fost amestecată cu benzina auto.
3.4.12.2. Produse diferite de biobenzină
Partea rămasă a benzinei auto – benzină auto fără biobenzină în amestec (preponderent benzină auto din combustibili fosili).
3.4.13. BENZINĂ PENTRU AVIAȚIE
Este o benzină special preparată pentru motoarele cu pistoane ale avioanelor, cu o cifră octanică adecvată acestui tip de motoare, cu o temperatură de îngheț de – 60 °C și un interval de distilare de obicei între 30 °C și 180 °C.
3.4.14. COMBUSTIBILI DE TIP BENZINĂ PENTRU TURBOREACTOARE (COMBUSTIBILI DE TIP NAFTĂ PENTRU TURBOREACTOARE SAU JP4)
Această categorie include toate hidrocarburile ușoare utilizate de turbomotoarele avioanelor, care se distilează între 100 °C și 250 °C și se obțin prin amestecarea kerosenului și benzinei sau naftei în așa fel încât concentrația de compuși aromatici să nu depășească 25 % din volum, iar presiunea vaporilor să fie între 13,7 kPa și 20,6 kPa.
3.4.15. CARBURANT DE TIP KEROSEN PENTRU MOTOARE CU REACȚIE
Distilat utilizat de turbomotoarele avioanelor. Are aceleași caracteristici de distilare între 150 °C și 300 °C (în general până la 250 °C) și același punct de inflamabilitate ca și kerosenul. În plus, are caracteristici specifice (precum temperatura de îngheț), care sunt stabilite de Asociația Internațională a Transporturilor Aeriene. Această categorie include componentele pentru amestec cu kerosen. Această categorie include componentele de amestec ale kerosenului. Carburanții de tipul kerosenului pentru turboreactoare constituie un produs agregat echivalent cu suma amestecului cu biocarburanți de tipul kerosenului pentru turboreactoare (biocarburanți de tipul kerosenului pentru turboreactoare în carburanți de tipul kerosenului pentru turboreactoare) și kerosen non-bio pentru turboreactoare.
3.4.15.1. Amestec cu biocombustibili de tipul kerosenului pentru turboreactoare (biocombustibili de tipul kerosenului pentru turboreactoare în combustibili de tipul kerosenului pentru turboreactoare)
Biocombustibili de tipul kerosenului pentru turboreactoare care a fost amestecat cu combustibili de tipul kerosenului pentru turboreactoare.
3.4.15.2. Non-biocombustibil de tip kerosen pentru turboreactoare
Partea rămasă a combustibililor de tipul kerosenului pentru turboreactoare – combustibili de tipul kerosenului pentru turboreactoare fără amestec cu biocombustibili de tipul kerosenului pentru turboreactoare (preponderent combustibili de tipul kerosenului pentru turboreactoare din combustibili fosili).
3.4.16. ALTE TIPURI DE KEROSEN
Distilat de petrol rafinat utilizat în alte sectoare decât transportul aerian. Se distilează între 150 °C și 300 °C.
3.4.17. MOTORINĂ (PĂCURĂ DISTILATĂ)
Motorina este în principal un distilat intermediar care se distilează între 180 °C și 380 °C. Această categorie include componentele pentru amestec. Există mai multe tipuri de calitate în funcție de utilizare. Motorina include motorina pentru motoarele diesel cu aprindere prin compresie ale autovehiculelor și camioanelor. Motorina include combustibil ușor pentru încălzirea spațiilor industriale și comerciale, motorină pentru transporturile navale și motorină pentru transporturile feroviare, alte tipuri de motorină inclusiv motorinele grele, care se distilează între 380 °C și 540 °C și care sunt utilizate ca materii prime în petrochimie. Motorina constituie un produs agregat echivalent cu suma amestecului cu biomotorine (biomotorine în motorină) și alte produse decât biomotorinele.
3.4.17.1. Amestec cu biomotorine (biomotorine în motorină)
Biomotorine care au fost amestecate cu motorină.
3.4.17.2. Alte produse decât biomotorinele
Partea rămasă a motorinei – motorină fără amestec cu biomotorine (preponderent motorină din combustibili fosili).
3.4.18. PĂCURĂ (PĂCURĂ GREA)
Include toate tipurile de păcură reziduală (grea) (inclusiv cele obținute prin amestec). Vâscozitatea cinematică depășește 10 cSt la 80 °C. Punctul de aprindere este întotdeauna de peste 50 °C, iar densitatea este întotdeauna de peste 0,90 kg/l. Păcura este un produs agregat echivalent cu suma păcurii care conține un conținut redus de sulf și a păcurii cu un conținut ridicat de sulf.
3.4.18.1. Păcură cu un conținut redus de sulf (LSFO)
Păcură cu un conținut de sulf sub 0,5 %.
3.4.18.2. Păcură cu un conținut ridicat de sulf (HSFO)
Păcură cu un conținut de sulf de minimum 0,5 %.
3.4.19. WHITE SPIRIT ȘI SBP
White spirit și SBP sunt definite ca distilate intermediare rafinate cu distilare în intervalul de distilare al naftei/kerosenului. Acestea includ benzine industriale (denumite și SBP; uleiuri ușoare care se distilează între 30 °C și 200 °C în 7 sau 8 tipuri de calitate de benzine industriale, în funcție de poziția fracției în intervalul de distilare – aceste tipuri de calitate se stabilesc în funcție de diferența de temperatură între punctele de distilare pentru 5 % și 90 % din volum, temperatură ce nu depășește 60 °C), și white spirit (benzină industrială cu un punct de inflamabilitate de peste 30 °C și intervalul de distilare între 135 °C și 200 °C).
3.4.20. LUBRIFIANȚI
Hidrocarburi obținute din produse secundare de distilare. Lubrifianții sunt în principal utilizați pentru a reduce frecarea între suprafețele de sprijin. Sunt incluse toate categoriile finisate de uleiuri lubrifiante, de la uleiul de ax la uleiul pentru cilindri, inclusiv cele utilizate la grăsimile lubrifiante, uleiurile de motor și toate categoriile de uleiuri de bază pentru lubrifianți.
3.4.21. BITUM
Este o hidrocarbură solidă, semisolidă sau vâscoasă cu o structură coloidală, de culoare brună sau neagră, obținută ca reziduu în urma distilării țițeiului, prin distilarea în vid a reziduurilor de petrol rezultate din distilarea atmosferică. Bitumul mai este denumit și asfalt și este utilizat în principal la construcții de drumuri și ca material pentru acoperișuri. Această categorie cuprinde bitumul fluidizat și bitumul fluxat.
3.4.22. CEARĂ DE PARAFINĂ
Cerurile de parafină sunt hidrocarburi alifatice saturate. Acestea sunt reziduuri extrase în urma deparafinării uleiurilor lubrifiante. Au o structură cristalină, mai mult sau mai puțin fină, în funcție de calitate. Caracteristicile lor principale sunt următoarele: sunt incolore, inodore și translucide, cu un punct de topire de peste 45 °C.
3.4.23. COCS DE PETROL
Este un produs secundar solid, negru, obținut în principal prin cracarea și carbonizarea materiilor prime derivate din petrol, a reziduurilor de distilare în vid, a gudronului și a smoalei prin procese precum cocsificarea întârziată sau cocsificarea fluidă. Constă în principal în carbon (90 – 95 %) și are un conținut redus de cenușă. Este utilizat ca materie primă pentru cocserii în industria siderurgică, pentru încălzire, pentru producerea electrozilor și pentru producerea de substanțe chimice. Cele mai importante două categorii ale cocsului de petrol sunt „cocsul verde” și „cocsul calcinat”. Este inclus „cocsul de cataliză”, care se depune pe catalizator în cursul proceselor de rafinare; acest tip de cocs nu este recuperabil și este de obicei utilizat drept combustibil de rafinărie.
3.4.24. ALTE PRODUSE
Această categorie include toate produsele nemenționate mai sus, de exemplu: gudronul și sulful. Include compușii aromatici (de exemplu, BTX sau benzenul, toluenul și xilenul) și olefinele (de exemplu, propilena) produse în rafinării.
3.5.
ENERGIE DIN SURSE REGENERABILE ȘI ENERGIE OBȚINUTĂ DIN DEȘEURI
3.5.1. HIDROENERGIE
Energia potențială și cinetică a apei transformată în energie electrică în hidrocentrale. Energia hidroelectrică este un produs agregat echivalent cu suma hidrocentralelor pure, a hidrocentralelor mixte și a centralelor cu acumulare prin pompare pură.
3.5.1.1. Hidrocentrale pure
Hidrocentralele pure care utilizează doar intrarea apei naturale și care nu au capacitatea de a acumula energia hidroelectrică prin pompare (pomparea apei în amonte).
3.5.1.2. Hidrocentrale mixte
Hidrocentralele cu intrarea apei într-un bazin superior în condiții naturale, unde instalațiile pot fi utilizate, parțial sau integral, pentru pomparea apei în amonte; energia electrică generată este o consecință atât a intrării apei în condiții naturale, cât și a pompării apei în amonte.
3.5.1.2.1. din care prin pompare:
Este vorba de partea de energie electrică generată în hidrocentrale mixte prin hidropompare (din apă care a fost pompată anterior în sens ascendent).
3.5.1.3. Centrale cu acumulare prin pompare pură
Hidrocentralele fără intrarea apei în rezervorul superior în condiții naturale; marea parte a apei care generează energie electrică a fost pompată anterior în amonte; se exclud precipitațiile și ninsorile.
3.5.2. ENERGIE GEOTERMALĂ
Energie termică emisă de scoarța terestră, de obicei sub formă de apă fierbinte sau abur, excluzând energia termică ambiantă captată de pompele de căldură subterane. Această producție de energie reprezintă diferența dintre entalpia fluidului extras din gaura de sondă și cea a fluidului eliminat.
3.5.3. ENERGIE SOLARĂ
Energia solară este un produs agregat echivalent cu suma energiei solare fotovoltaice și a energiei termice solare.
3.5.3.1. Energia solară fotovoltaică
Reprezintă lumina solară transformată în energie electrică prin intermediul celulelor solare care, expuse la lumină, produc energie electrică. Trebuie înregistrată toată cantitatea de energie electrică produsă (inclusiv producția la scară redusă și instalațiile din afara rețelei).
3.5.3.1.1. Panouri fotovoltaice de acoperiș
Aici se raportează cantitatea de energie produsă de panourile solare fotovoltaice situate pe structuri de construcții care au un alt scop principal decât producția de energie. Sunt incluse, de asemenea, BIPV (clădiri fotovoltaice integrate), în care panourile fotovoltaice nu se află pe acoperiș, ci, de exemplu, sunt fixate pe clădire. Panourile fotovoltaice solare nu sunt considerate a fi de acoperiș dacă sunt amplasate pe o suprafață întinsă, la sol, cum ar fi cele care se întind pe un spațiu suplimentar (de exemplu, suprafețele agricole).
3.5.3.1.2. Energia electrică în afara rețelei
Aici se raportează energia electrică în afara rețelei, astfel cum este definită în anexa A punctul 3.3.1.
3.5.3.2. Căldură termică solară
Energia termică produsă de radiațiile solare (lumina soarelui) exploatată în scopuri energetice utile. Spre exemplu, se includ aici centralele termice solare și sistemele active pentru producerea de apă caldă sanitară sau pentru încălzirea spațiilor din clădiri. Această producție de energie constă în energia termică transmisă mediului de transfer termic, adică radiațiile solare incidente fără pierderile optice și cele datorate colectoarelor solare. Nu trebuie inclusă aici energia solară captată prin sisteme pasive pentru încălzirea, răcirea și iluminatul clădirilor; trebuie inclusă doar energia solară asociată sistemelor active.
3.5.4. ENERGIA MAREELOR, A VALURILOR ȘI A MĂRII
Reprezintă energia mecanică produsă de maree, valuri sau curenți marini, exploatată pentru a produce energie electrică.
3.5.5. ENERGIE EOLIANĂ
Reprezintă energia cinetică a vântului exploatată pentru producerea de energie electrică cu ajutorul turbinelor eoliene. Energia eoliană este un produs agregat echivalent cu suma energiei eoliene onshore și a energiei eoliene offshore.
3.5.5.1. Energie eoliană onshore
Producția de energie electrică prin acțiunea vântului în locații de pe uscat (în interior, inclusiv pe lacuri și alte corpuri de apă interioare).
3.5.5.2. Energie eoliană offshore
Producția de energie electrică în locații din larg (de exemplu, pe mare, în ocean și pe insule artificiale). Pentru producția de energie eoliană offshore în afara apelor teritoriale ale teritoriului în cauză, se vor lua în considerare toate instalațiile amplasate în zona economică exclusivă a unei țări.
3.5.6. DEȘEURI INDUSTRIALE (FRACȚIA DE DEȘEURI NEREGENERABILE)
Se declară deșeurile neregenerabile de origine industrială incinerate direct în instalații specifice în scopuri energetice semnificative. Cantitatea de combustibil utilizat trebuie înregistrată pe baza puterii calorifice nete. Nu se includ deșeurile incinerate fără nicio recuperare de energie. Fracția de deșeuri industriale regenerabile trebuie să fie înregistrată în categoria de biocombustibili care o descrie cel mai bine.
3.5.7. DEȘEURI MUNICIPALE:
Reprezintă deșeurile produse de locuințe, spitale și de sectorul terțiar (în general, toate deșeurile similare deșeurilor menajere), care sunt incinerate direct în instalații speciale în scopuri energetice semnificative. Cantitatea de combustibil utilizat trebuie înregistrată pe baza puterii calorifice nete. Nu se includ deșeurile incinerate fără nicio recuperare de energie. Deșeurile municipale constituie un produs agregat echivalent cu suma deșeurilor municipale regenerabile și a deșeurilor municipale neregenerabile.
3.5.7.1. Deșeuri municipale regenerabile
Partea de deșeuri municipale de origine biologică.
3.5.7.2. Deșeuri municipale neregenerabile
Partea de deșeuri municipale care nu sunt de origine biologică.
3.5.8. BIOCOMBUSTIBILI
Biocombustibilii constituie un produs agregat echivalent cu suma biocombustibililor solizi, a biogazului și a biocombustibililor lichizi. Biocombustibilii utilizați în alte scopuri decât pentru producerea de energie nu intră în domeniul de aplicare al statisticilor energetice (spre exemplu, lemnul folosit pentru construcții ca mobilier, biolubrifiantul pentru lubrifierea motorului și biobitumul utilizat la îmbrăcămintea rutieră).
3.5.8.1. Biocombustibili solizi
Reprezintă materialele organice solide, nefosile, de origine biologică (cunoscute și sub denumirea de biomasă), care pot fi utilizate drept combustibil pentru producerea de energie termică sau electrică. Biocombustibilii solizi constituie un produs agregat echivalent cu suma mangalului, a lemnului de foc, a reziduurilor și subproduselor de lemn, a leșiei negre, a resturilor rezultate din prelucrarea trestiei de zahăr, a deșeurilor animale, a altor materiale vegetale și reziduuri și a fracției de deșeuri regenerabile din deșeurile industriale.
3.5.8.1.1. Mangal
Mangalul este un combustibil fabricat din biocombustibili solizi – un reziduu solid rezultat în urma distilării distructive și a pirolizei lemnului și altor materiale vegetale.
3.5.8.1.2. Lemn de foc, reziduuri și subproduse de lemn
Lemnul de foc (sub formă de bușteni, crengi sau așchii) obținut din păduri naturale sau administrate ori copaci izolați. Sunt incluse reziduurile de lemn utilizate ca și combustibil, în care se păstrează compoziția originală a lemnului; se includ peleții din lemn. Nu se includ mangalul și leșia neagră. Cantitatea de combustibil utilizat trebuie înregistrată pe baza puterii calorifice nete.
3.5.8.1.2.1. Peleții din lemn
Peleții din lemn constituie un produs cilindric aglomerat din reziduuri de lemn prin comprimare.
3.5.8.1.3. Leșie neagră
Energia produsă din leșie alcalină uzată obținută din fierbătoare în timpul producției de sulfat sau pastă de sodă necesară pentru fabricarea hârtiei. Cantitatea de combustibil utilizat trebuie înregistrată pe baza puterii calorifice nete.
3.5.8.1.4. Resturi rezultate din prelucrarea trestiei de zahăr
Combustibil obținut din fibra care rămâne după extragerea sucului în procesul de prelucrare a trestiei de zahăr. Cantitatea de combustibil utilizat trebuie înregistrată pe baza puterii calorifice nete.
3.5.8.1.5. Deșeuri animale
Energia obținută din excrementele animalelor, reziduurile din carne și pește care, atunci când sunt uscate, sunt utilizate drept combustibil. Nu se includ deșeurile utilizate în instalații de fermentare anaerobă. Combustibilii gazoși din aceste instalații se includ în categoria biogazului. Cantitatea de combustibil utilizat trebuie înregistrată pe baza puterii calorifice nete.
3.5.8.1.6. Alte materiale vegetale și reziduuri
Biocombustibilii nespecificați în altă parte și care includ paie, coji, coji de nuci măcinate, crengi provenite din tăiere, turte de măsline și alte deșeuri provenite din întreținerea, cultivarea și procesarea plantelor. Cantitatea de combustibil utilizat trebuie înregistrată pe baza puterii calorifice nete.
3.5.8.1.7. Partea regenerabilă a deșeurilor industriale
Partea solidă regenerabilă a deșeurilor industriale incinerate direct în instalații specifice în scopuri energetice semnificative [spre exemplu, printre altele, partea de cauciuc natural din deșeurile de anvelope din cauciuc sau partea de fibre naturale din deșeurile textile – din categoriile de deșeuri 07.3 și, respectiv, 07.6, astfel cum se prevede în Regulamentul (CE) nr. 2150/2002 referitor la statisticile privind deșeurile]. Cantitatea de combustibil utilizat trebuie înregistrată pe baza puterii calorifice nete.
3.5.8.2. Biogaz
Biogazul este un gaz compus în principal din metan și dioxid de carbon produs prin digestia anaerobă a biomasei sau prin procese termice din biomasă, inclusiv biomasa din deșeuri. Cantitatea de combustibil utilizat trebuie înregistrată pe baza puterii calorifice nete. Biogazul este un produs agregat echivalent cu suma gazului de depozit, a gazului de canalizare, a altor tipuri de biogaz obținute în urma digestiei anaerobe și a biogazului din prelucrarea termică.
3.5.8.2.1. Gaz de depozit
Biogaz produs în urma digestiei anaerobe a deșeurilor din depozitele de deșeuri.
3.5.8.2.2. Gaz provenit din nămoluri de canalizare
Biogaz produs în urma fermentării anaerobe a nămolului de canalizare.
3.5.8.2.3. Alte tipuri de biogaz obținute în urma digestiei anaerobe
Biogaz produs în urma fermentării anaerobe a deșeurilor animaliere și a deșeurilor de la abatoare, fabrici de bere și alte industrii agroalimentare.
3.5.8.2.4. Biogaz din procesele termice
Biogaz produs prin procesele termice (prin gazificare sau piroliză) ale biomasei.
3.5.8.3. Biocombustibili lichizi
Această categorie include toți combustibilii lichizi de origine naturală (de exemplu, cei produși din biomasă și/sau fracția biodegradabilă a deșeurilor) care sunt adecvați pentru a fi amestecați cu sau a înlocui combustibilii lichizi fosili. Cantitățile de biocombustibili lichizi declarate la această categorie trebuie să includă cantitățile de biocombustibil pur care nu au fost amestecate cu combustibili fosili. În cazul special al importurilor și al exporturilor de biocombustibili lichizi, sunt relevante numai schimburile de biocombustibili care nu au fost amestecați cu combustibili pentru transporturi (și anume, combustibilii care sunt utilizați în stare pură); schimburile de biocombustibili lichizi amestecați cu combustibili pentru transporturi trebuie declarate în categoria produselor petroliere. Trebuie să fie declarați doar biocombustibilii lichizi utilizați în scopuri energetice – arși direct sau amestecați cu combustibili fosili. Biocombustibilii lichizi constituie un produs agregat echivalent cu suma biobenzinei, a biomotorinelor, a biocarburanților de tipul kerosenului pentru turboreactoare și a altor biocombustibili lichizi.
3.5.8.3.1. Biobenzină
Biocombustibilii lichizi adecvați pentru a fi amestecați cu sau a înlocui benzina auto obținută din combustibili fosili.
3.5.8.3.1.1. Bioetanol
Etanol trecut la rubrica „Biobenzină”.
3.5.8.3.2. Biomotorine
Biocombustibilii lichizi adecvați pentru a fi amestecați cu sau a înlocui motorina obținută din combustibili fosili.
3.5.8.3.3. Biocarburanți de tipul kerosenului
Biocombustibilii lichizi adecvați pentru a fi amestecați cu sau a înlocui combustibilii de tipul kerosenului pentru turboreactoare obținuți din combustibili fosili.
3.5.8.3.4. Alți biocombustibili lichizi
Biocombustibilii lichizi care nu sunt incluși în nicio categorie anterioară.
3.5.9. ENERGIE TERMICĂ AMBIANTĂ
Energia termică la o temperatură utilă extrasă (captată) prin pompe de căldură care au nevoie de energie electrică sau de alte tipuri de energie auxiliară pentru a funcționa. Această energie termică poate fi stocată în aerul ambiant, sub stratul solid al suprafeței terestre sau în apele de suprafață. Valorile trebuie să fie înregistrate pe baza aceleiași metodologii ca și cea utilizată pentru raportarea energiei termice captate de pompele de căldură conform Directivei 2009/28/CE și a Directivei (UE) 2018/2001, însă trebuie să fie incluse toate pompele de căldură, indiferent de nivelul lor de performanță.
3.6.
HIDROGEN
Hidrogenul utilizat ca materie primă, combustibil sau pentru transportul/ stocarea de energie trebuie să fie înregistrat. Hidrogenul trebuie raportat, inclusiv atunci când este autoprodus și autoconsumat. Hidrogenul prezent în amestecuri nu trebuie raportat cu excepția cazului în care este extras (separat) pentru utilizarea de energie sau consum neenergetic.