+ANEXA XXIII

ANEXA XXIII


ANEXA XXIII

INSTRUCȚIUNI DE COMPLETARE A FORMULARULUI PRIVIND BENZILE DE SCADENȚĂ DIN ANEXA XXII

PARTEA I: INSTRUCȚIUNI GENERALE

PARTEA II: INSTRUCȚIUNI PENTRU ANUMITE RÂNDURI

PARTEA I: INSTRUCȚIUNI GENERALE

1. Pentru a reflecta neconcordanța de scadențe a activităților unei instituții („benzile de scadență”) în formularul din anexa XXII, instituțiile aplică instrucțiunile prevăzute în prezenta anexă.

2. Instrumentul de monitorizare reprezentat de benzile de scadență acoperă fluxurile contractuale și ieșirile contingente. Fluxurile contractuale care rezultă din acorduri obligatorii din punct de vedere juridic și scadența reziduală de la data raportării trebuie raportate în conformitate cu dispozițiile acordurilor juridice respective.

3. Instituțiile nu trebuie să contabilizeze dublu intrările de numerar.

4. În coloana „Stoc inițial” se raportează stocul de elemente de la data raportării.

5. Se completează numai celulele albe goale din formularul din anexa XXII.

6. Secțiunea din formularul privind benzile de scadență intitulată „Ieșiri și intrări” se referă la viitoarele fluxuri de numerar contractuale generate de toate elementele bilanțiere și extrabilanțiere. Se raportează numai intrările și ieșirile în baza contractelor valabile la data de raportare. Intrările și ieșirile provenite din dobânzi generate de toate instrumentele bilanțiere și extrabilanțiere, cu excepția garanțiilor, se includ la toate punctele relevante ale secțiunilor „Intrări” și „Ieșiri”, în tranșa de timp corespunzătoare în care devin scadente. Plățile și încasările de dobânzi care devin scadente la 5 ani de la data de referință a raportării se exclud din formularul privind benzile de scadență.

7. Secțiunea din formularul privind benzile de scadență intitulată „Capacitatea de compensare” reprezintă stocul de active negrevate de sarcini sau de alte surse de finanțare de care dispune instituția din punct de vedere juridic și practic la data de raportare pentru acoperirea potențialelor deficite contractuale. Se raportează numai intrările și ieșirile în baza contractelor existente la data de raportare.

8. Intrările și ieșirile de numerar din secțiunile „Intrări” și, respectiv, „Ieșiri” se raportează la valoarea brută cu semn pozitiv. Sumele scadente care urmează să fie plătite și primite se raportează în secțiunile „Ieșiri” și, respectiv, „Intrări”.

9. În secțiunea din formularul privind benzile de scadență intitulată „Capacitatea de compensare”, intrările și ieșirile se raportează la valoarea netă, cu semn pozitiv dacă reprezintă intrări și cu semn negativ dacă reprezintă ieșiri. În cazul fluxurilor de numerar, se raportează sumele scadente. Fluxurile de titluri de valoare se raportează la valoarea curentă de piață. Fluxurile generate de liniile de credit și de lichiditate se raportează la valorile contractuale disponibile.

10. Fluxurile contractuale se alocă în cadrul celor 22 de tranșe de timp în conformitate cu scadența lor reziduală, zilele referindu-se la zile calendaristice.

11. Se raportează toate fluxurile contractuale, inclusiv toate fluxurile de numerar provenite din activități nefinanciare, precum impozitele, bonusurile, dividendele și chiriile. Fluxurile de numerar provenite din activități nefinanciare se raportează în tranșa de timp corespunzătoare în care devin scadente. Aceste fluxuri de numerar se exclud din formularul privind benzile de scadență în cazul în care devin scadente la 5 ani de la data de referință a raportării.

12. Pentru ca instituțiile să aplice o abordare prudentă în stabilirea scadențelor contractuale ale fluxurilor, acestea se asigură că sunt aplicate toate principiile următoare:

(a) 

atunci când există o opțiune de a amâna plata sau de a primi o plată în avans, această opțiune este prezumată a fi exercitată în cazul în care aceasta ar devansa ieșirile provenite de la instituție sau ar amâna intrările către instituție;

(b) 

atunci când exercitarea opțiunii de a devansa ieșirile provenite de la instituție este exclusiv la latitudinea instituției, această opțiune este prezumată a fi exercitată numai în cazul în care există o așteptare din partea pieței ca instituția să facă acest lucru. Opțiunea este prezumată a nu fi exercitată în cazul în care ar devansa intrările către instituție sau ar amâna ieșirile provenite de la instituție. Orice ieșire de numerar care ar fi declanșată contractual de o astfel de intrare, ca în cazul finanțării de tip pass through, se raportează la aceeași dată cu această intrare;

(c) 

depozitele care ajung la scadență overnight, inclusiv depozitele la vedere și nescadente, se raportează ca overnight în coloana 0020. În plus, aceste tranzacții fără o scadență precizată contractual se raportează în coloana 0025;

(d) 

se consideră că tranzacțiile repo sau reverse repo, precum și alte tranzacții similare care pot fi reziliate de oricare dintre părți în orice zi ajung la scadență overnight, cu excepția cazului în care perioada de preaviz este de mai mult de o zi, caz în care trebuie raportate în tranșa de timp relevantă în funcție de perioada de preaviz;

(e) 

se consideră că depozitele retail la termen cu o opțiune de retragere anticipată ajung la scadență în perioada de timp în care retragerea anticipată a depozitelor nu ar fi penalizată în conformitate cu articolul 25 alineatul (4) litera (b) din Regulamentul delegat (UE) 2015/61;

(f) 

în cazul în care instituția nu are capacitatea de a stabili un grafic minim al plăților contractuale pentru un anumit element sau o anumită parte a acestuia în conformitate cu regulile stabilite la prezentul punct, aceasta raportează elementul sau partea acestuia ca fiind mai mare de 5 ani în coloana 0220.

13. [gol]

14. Operațiunile de swap valutar scadente reflectă valoarea noțională scadentă a swap-urilor valutare încrucișate, a tranzacțiilor valutare la termen și a contractelor de schimb valutar la vedere nedecontate în tranșele de timp aplicabile din formular.

15. Fluxurile de numerar din tranzacții nedecontate se raportează, în perioada scurtă anterioară decontării, în rândurile și benzile de scadență corespunzătoare.

16. Punctele corespunzătoare unor elemente pentru care instituția nu are nicio activitate-suport, cum ar fi cazul în care nu are depozite dintr-o anumită categorie, se lasă necompletate.

17. Elementele restante și elementele pentru care instituția are un motiv să se aștepte la neexecutarea obligațiilor nu se raportează.

18. În cazul în care garanțiile reale primite sunt reipotecate într-o tranzacție care ajunge la scadență după tranzacția în cadrul căreia instituția a primit garanțiile reale, se raportează o ieșire de titluri de valoare egală cu valoarea justă a garanțiilor reale primite în secțiunea privind capacitatea de compensare, în banda relevantă în conformitate cu scadența tranzacției care a condus la primirea garanțiilor reale.

19. În cazul în care, în conformitate cu articolul 16 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61, depozitele la vedere pe care instituția de credit raportoare le menține la instituția centrală sunt tratate ca active lichide, depozitele la vedere trebuie tratate ca intrări interbancare contractuale în formularul privind benzile de scadență.

20. Elementele intragrup nu afectează raportarea pe bază consolidată.

21. Partea care nu poate fi retrasă din rezervele la bănci centrale nu trebuie raportată nicăieri în formular.

PARTEA II: INSTRUCȚIUNI PENTRU ANUMITE RÂNDURI



Rând

Referințe juridice și instrucțiuni

0010 până la 0380

1 IEȘIRI

Cuantumul total al ieșirilor de numerar se raportează la următoarele subcategorii:

0010

1.1 Datorii rezultate din titluri de valoare emise (dacă nu sunt tratate ca depozite retail)

Ieșiri de numerar care provin din titlurile de datorie emise de instituția raportoare,

cu alte cuvinte din emisiunile proprii.

0011

1.1.0.1 din care: intragrup sau IPS

Cuantumul ieșirilor de la punctul 1.1 în cazul în care contrapartea este o instituție-mamă sau o filială a instituției sau o altă filială a aceleiași instituții-mamă ori este legată de instituția de credit printr-o relație în sensul articolului 22 alineatul (7) din Directiva 2013/34/UE sau este un membru al aceluiași sistem instituțional de protecție menționat la articolul 113 alineatul (7) din Regulamentul (UE) nr. 575/2013 sau este instituția centrală sau o instituție afiliată unei rețele sau unui grup cooperatist, astfel cum se prevede la articolul 10 din Regulamentul (UE) nr. 575/2013.

0020

1.1.1 Obligațiuni negarantate scadente

Cuantumul ieșirilor de numerar rezultate din titlurile de valoare emise, raportate pe rândul 1.1, care reprezintă datorii negarantate emise de instituția raportoare către terți.

0030

1.1.2 Obligațiuni garantate reglementate

Cuantumul ieșirilor de numerar rezultate din titlurile de valoare emise, raportate la punctul 1.1, care reprezintă obligațiuni eligibile pentru tratamentul prevăzut la articolul 129 alineatul (4) sau (5) din Regulamentul (UE) nr. 575/2013 sau la articolul 52 alineatul (4) din Directiva 2009/65/CE.

0040

1.1.3 Securitizări scadente

Cuantumul ieșirilor de numerar rezultate din titlurile de valoare emise, raportate pe rândul 1.1, care reprezintă operațiuni de securitizare cu terți, în conformitate cu articolul 4 alineatul (1) punctul 61 din Regulamentul (UE) nr. 575/2013.

0050

1.1.4 Altele

Cuantumul ieșirilor de numerar rezultate din titlurile de valoare emise, raportate pe rândul 1.1, altele decât cele raportate în subcategoriile de mai sus.

0065

1.2 Datorii rezultate din tranzacții de creditare garantată și operațiuni ajustate la condițiile pieței de capital, garantate cu (contrapartea nu este o bancă centrală):

cuantumul total al tuturor ieșirilor de numerar generate de tranzacții de creditare garantată și operațiuni ajustate la condițiile pieței de capital, în cazul în care contrapartea nu este o bancă centrală, astfel cum sunt definite la articolul 192 din Regulamentul (UE) nr. 575/2013.

Notă: la acest punct se raportează doar fluxurile de numerar, iar fluxurile de titluri de valoare generate de tranzacții de creditare garantată și de operațiuni ajustate la condițiile pieței de capital se raportează în cadrul secțiunii „Capacitatea de compensare”.

0066

1.2.0.1 din care: intragrup sau IPS

Cuantumul ieșirilor de la punctul 1.2 în cazul în care contrapartea este o instituție-mamă sau o filială a instituției sau o altă filială a aceleiași instituții-mamă ori este legată de instituția de credit printr-o relație în sensul articolului 22 alineatul (7) din Directiva 2013/34/UE sau este un membru al aceluiași sistem instituțional de protecție menționat la articolul 113 alineatul (7) din Regulamentul (UE) nr. 575/2013 sau este instituția centrală sau o instituție afiliată unei rețele sau unui grup cooperatist, astfel cum se prevede la articolul 10 din Regulamentul (UE) nr. 575/2013.

0075

1.2.1 Active tranzacționabile de nivel 1

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2 care sunt garantate cu active tranzacționabile care ar îndeplini cerințele prevăzute la articolele 7, 8 și 10 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 dacă nu ar garanta respectiva tranzacție.

Acțiunile sau unitățile deținute în OPC-uri în conformitate cu articolul 15 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 care se califică drept active de nivel 1 se raportează în subcategoriile de mai jos corespunzătoare activelor-suport ale acestora.

0085

1.2.1.1 Active de nivel 1, exceptând obligațiunile garantate

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2.1 care sunt garantate cu active care nu sunt obligațiuni garantate.

0095

1.2.1.1.1 Active de nivel 1 aferente băncilor centrale

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2.1.1 care sunt garantate cu active care reprezintă creanțe asupra băncilor centrale sau garantate de acestea.

0105

1.2.1.1.2 Active de nivel 1 (CQS 1)

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2.1.1, altele decât cele raportate la punctul 1.2.1.1.1, care sunt garantate cu active care reprezintă creanțe asupra unor emitenți sau garanți cărora li se atribuie nivelul 1 de calitate a creditului de către o ECAI desemnată sau creanțe care sunt garantate de aceștia.

0115

1.2.1.1.3 Active de nivel 1 (CQS 2, CQS 3)

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2.1.1, altele decât cele raportate la punctul 1.2.1.1.1, care sunt garantate cu active care reprezintă creanțe asupra unor emitenți sau garanți cărora li se atribuie nivelul 2 sau 3 de calitate a creditului de către o ECAI desemnată sau creanțe care sunt garantate de aceștia.

0125

1.2.1.1.4 Active de nivel 1 (CQS 4+)

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2.1.1, altele decât cele raportate la punctul 1.2.1.1.1, care sunt garantate cu active care reprezintă creanțe asupra unor emitenți sau garanți cărora li se atribuie un nivel de calitate a creditului mai mare sau egal cu 4 de către o ECAI desemnată sau creanțe care sunt garantate de aceștia.

0135

1.2.1.2 Obligațiuni garantate de nivel 1 (CQS 1)

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2.1 care sunt garantate cu active care nu obligațiuni garantate. A se reține faptul că, în conformitate cu articolul 10 alineatul (1) litera (f) din Regulamentul delegat (UE) 2015/61, numai obligațiunile garantate cu nivelul 1 de calitate a creditului (CQS 1) sunt eligibile ca active de nivel 1.

0145

1.2.2 Active tranzacționabile de nivel 2A

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2 care sunt garantate cu active tranzacționabile care ar îndeplini cerințele prevăzute la articolele 7, 8 și 11 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 dacă nu ar garanta respectiva tranzacție.

Acțiunile sau unitățile deținute în OPC-uri în conformitate cu articolul 15 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 care se califică drept active de nivel 2A se raportează în subcategoriile de mai jos corespunzătoare activelor-suport ale acestora.

0155

1.2.2.1 Obligațiuni corporative de nivel 2A (CQS 1)

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2.2 care sunt garantate cu obligațiuni corporative cărora li se atribuie nivelul 1 de calitate a creditului de către o ECAI desemnată.

0165

1.2.2.2 Obligațiuni garantate de nivel 2A (CQS 1, CQS 2)

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2.2 care sunt garantate cu obligațiuni garantate cărora li se atribuie nivelul 1 sau 2 de calitate a creditului de către o ECAI desemnată.

0175

1.2.2.3 Active de nivel 2A aferente sectorului public (CQS 1, CQS 2)

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2.2 care sunt garantate cu active care reprezintă creanțe asupra administrațiilor centrale, băncilor centrale, autorităților regionale, autorităților locale sau entităților din sectorul public sau creanțe care sunt garantate de acestea. A se reține faptul că, în conformitate cu articolul 11 alineatul (1) literele (a) și (b) din Regulamentul delegat (UE) 2015/61, toate activele din sectorul public eligibile ca active de nivel 2A trebuie să aibă nivelul 1 sau 2 de calitate a creditului.

0185

1.2.3 Active tranzacționabile de nivel 2B

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2 care sunt garantate cu active tranzacționabile care ar îndeplini cerințele prevăzute la articolele 7, 8 și 12 sau 13 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 dacă nu ar garanta respectiva tranzacție.

Acțiunile sau unitățile deținute în OPC-uri în conformitate cu articolul 15 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 care se califică drept active de nivel 2B se raportează în subcategoriile de mai jos corespunzătoare activelor-suport ale acestora.

0195

1.2.3.1 Titluri garantate cu active – ABS – de nivel 2B (CQS 1)

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2.3 care sunt garantate cu titluri garantate cu active, inclusiv cu titluri garantate cu ipoteci asupra proprietăților imobiliare locative (RMBS). A se reține faptul că, în conformitate cu articolul 13 alineatul (2) litera (a) din Regulamentul delegat (UE) 2015/61, toate titlurile garantate cu active eligibile ca active de nivel 2B trebuie să aibă nivelul 1 de calitate a creditului.

0205

1.2.3.2 Obligațiuni garantate de nivel 2B (CQS 1-6)

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2.3 care sunt garantate cu obligațiuni garantate.

0215

1.2.3.3 Obligațiuni corporative de nivel 2B (CQS 1-3)

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2.3 care sunt garantate cu titluri de datorie emise de societățile comerciale.

0225

1.2.3.4 Acțiuni de nivel 2B

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2.3 care sunt garantate cu acțiuni.

0235

1.2.3.5 Active de nivel 2B aferente sectorului public (CQS 3-5)

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2.3 care sunt garantate cu active de nivel 2B care nu sunt raportate la punctele 1.2.3.1-1.2.3.4.

0245

1.2.4 Alte active tranzacționabile

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2 care sunt garantate cu active tranzacționabile care nu sunt raportate la punctul 1.2.1, 1.2.2 sau 1.2.3.

0251

1.2.5 Alte active

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2 care sunt garantate cu active care nu sunt raportate la punctul 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3 sau 1.2.4.

0252

1.2a Datorii rezultate din tranzacții de creditare garantată și operațiuni ajustate la condițiile pieței de capital garantate cu (contrapartea este o bancă centrală):

cuantumul total al tuturor ieșirilor de numerar generate de tranzacții de creditare garantată și de operațiuni ajustate la condițiile pieței de capital, în cazul în care contrapartea este o bancă centrală, astfel cum sunt definite la articolul 192 din Regulamentul (UE) nr. 575/2013.

Notă: la acest punct se raportează doar fluxurile de numerar, iar fluxurile de titluri de valoare generate de tranzacții de creditare garantată și de operațiuni ajustate la condițiile pieței de capital se raportează în cadrul secțiunii „Capacitatea de compensare”.

0253

1.2a.1 Active tranzacționabile de nivel 1

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1X care sunt garantate cu active tranzacționabile care ar îndeplini cerințele prevăzute la articolele 7, 8 și 10 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 dacă nu ar garanta respectiva tranzacție.

Acțiunile sau unitățile deținute în OPC-uri în conformitate cu articolul 15 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 care se califică drept active de nivel 1 se raportează în subcategoriile de mai jos corespunzătoare activelor-suport ale acestora.

0254

1.2a.2 Active tranzacționabile de nivel 2A

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1X care sunt garantate cu active tranzacționabile care ar îndeplini cerințele prevăzute la articolele 7, 8 și 11 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 dacă nu ar garanta respectiva tranzacție.

Acțiunile sau unitățile deținute în OPC-uri în conformitate cu articolul 15 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 care se califică drept active de nivel 2A se raportează în subcategoriile de mai jos corespunzătoare activelor-suport ale acestora.

0255

1.2a.3 Active tranzacționabile de nivel 2B

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1X care sunt garantate cu active tranzacționabile care ar îndeplini cerințele prevăzute la articolele 7, 8 și 12 sau 13 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 dacă nu ar garanta respectiva tranzacție.

Acțiunile sau unitățile deținute în OPC-uri în conformitate cu articolul 15 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 care se califică drept active de nivel 2B se raportează în subcategoriile de mai jos corespunzătoare activelor-suport ale acestora.

0256

1.2a.4 Alte active tranzacționabile

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.2a care sunt garantate cu active tranzacționabile care nu sunt raportate la punctul 1.2a.1, 1.2a.2 sau 1.2a.3.

0257

1.2a.5 Alte active

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1X care sunt garantate cu active care nu sunt raportate la punctul 1.2a.1, 1.2a.2, 1.2a.3 sau 1.2a.4.

0260

1.3 Datorii neraportate la punctul 1.2, rezultate din depozitele primite (exceptând depozitele primite ca garanții reale)

Ieșirile de numerar rezultate din toate depozitele primite, cu excepția ieșirilor raportate la punctul 1.2 și a depozitelor primite ca garanții reale. Ieșirile de numerar generate de tranzacții cu instrumente financiare derivate se raportează la punctul 1.4 sau 1.5.

Depozitele se raportează în conformitate cu data scadentă contractuală cu cel mai apropiat termen posibil. Depozitele care pot fi retrase imediat fără notificare („depozite la vedere”) sau depozitele nescadente se raportează în banda „overnight”.

0261

1.3.0.1 din care: intragrup sau IPS

Cuantumul ieșirilor de la punctul 1.3 în cazul în care contrapartea este o instituție-mamă sau o filială a instituției sau o altă filială a aceleiași instituții-mamă ori este legată de instituția de credit printr-o relație în sensul articolului 22 alineatul (7) din Directiva 2013/34/UE sau este un membru al aceluiași sistem instituțional de protecție menționat la articolul 113 alineatul (7) din Regulamentul (UE) nr. 575/2013 sau este instituția centrală sau o instituție afiliată unei rețele sau unui grup cooperatist, astfel cum se prevede la articolul 10 din Regulamentul (UE) nr. 575/2013.

0270

1.3.1 Depozite retail stabile

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.3, rezultate din depozite retail în conformitate cu articolul 411 alineatul (2) din Regulamentul (UE) nr. 575/2013 și cu articolul 24 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61.

0280

1.3.2 Alte depozite retail

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.3, rezultate din depozite retail în conformitate cu articolul 411 alineatul (2) din Regulamentul (UE) nr. 575/2013, altele decât cele raportate la punctul 1.3.1.

0290

1.3.3 Depozite operaționale

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.3 rezultate din depozite operaționale în conformitate cu articolul 27 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61.

0300

1.3.4 Depozite neoperaționale atrase de la instituții de credit

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.3, rezultate din depozitele efectuate de instituții de credit, altele decât cele raportate la punctul 1.3.3.

0310

1.3.5 Depozite neoperaționale atrase de la alți clienți financiari

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.3, rezultate din depozite de la clienți financiari în conformitate cu articolul 411 alineatul (1) din Regulamentul (UE) nr. 575/2013, altele decât cele raportate la punctele 1.3.3 și 1.3.4.

0320

1.3.6 Depozite neoperaționale atrase de la bănci centrale

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.3 rezultate din depozite neoperaționale plasate de bănci centrale.

0330

1.3.7 Depozite neoperaționale atrase de la societăți nefinanciare

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.3 rezultate din depozite neoperaționale plasate de societăți nefinanciare.

0340

1.3.8 Depozite neoperaționale atrase de la alte contrapărți

Cuantumul ieșirilor de numerar raportate la punctul 1.3, rezultate din depozite neraportate la punctele 1.3.1-1.3.7.

0350

1.4 Swap-uri valutare care ajung la scadență

Cuantumul total al ieșirilor de numerar generate de ajungerea la scadență a tranzacțiilor de swap valutar, precum schimbul valutar aferent cuantumurilor principalului la sfârșitul contractului.

0360

1.5 Sume de plătit aferente instrumentelor financiare derivate, altele decât cele raportate la punctul 1.4.

Cuantumul total al ieșirilor de numerar generate de pozițiile debitoare aferente instrumentelor financiare derivate din contractele enumerate în anexa II la Regulamentul (UE) nr. 575/2013, cu excepția ieșirilor care rezultă din swap-uri valutare care ajung la scadență, care se raportează la punctul 1.4.

Cuantumul total trebuie să reflecte sumele de decontare, inclusiv apelurile în marjă nedecontate la data raportării.

Cuantumul total este suma dintre (1) și (2), după cum urmează, în diverse tranșe de timp:

1.  fluxurile de numerar și de titluri de valoare legate de instrumente financiare derivate pentru care există un acord de garantare care impune garantarea deplină sau adecvată a expunerilor contrapărții sunt excluse din formularele privind benzile de scadență; toate fluxurile de numerar, de titluri de valoare, de garanții reale sub formă de numerar și de garanții reale sub formă de titluri de valoare legate de respectivele instrumente financiare derivate sunt excluse din formulare. Excluderea nu se aplică pentru următoarele:

(a)  activele eligibile pentru CBC care au fost deja primite sau furnizate în contextul garantării instrumentelor financiare derivate la data de referință a raportării (și anume în coloana „Stoc” din secțiunea 3 a formularului privind benzile de scadență, dacă nu sunt grevate de sarcini și sunt disponibile pentru a fi grevate de sarcini);

(b)  fluxurile de numerar și de titluri de valoare în contextul apelurilor în marjă („fluxuri de garanții sub formă de numerar sau de titluri de valoare”) care trebuie plătite în timp util, dar nu au fost încă decontate. Acestea trebuie să se reflecte la punctele 1.5 „Ieșiri de numerar aferente instrumentelor financiare derivate” și 2.4 „Intrări de numerar aferente instrumentelor financiare derivate” în cazul garanțiilor reale sub formă de numerar, respectiv în secțiunea 3 „Capacitatea de compensare” în cazul garanțiilor reale sub formă de titluri de valoare;

(c)  instrumentele derivate cu decontare cu livrare fizică (de exemplu, contracte forward pentru aur decontate cu livrare fizică) în cazul în care aceste instrumente derivate sunt garantate integral sau adecvat. Pentru aceste instrumente financiare derivate, în plus față de literele (a) și (b) de mai sus, se raportează și fluxul de decontare la decontarea finală (în mod normal, în jurul scadenței). Fluxul de numerar preconizat se include în tranșa de timp corespunzătoare la punctul 1.5 „Ieșiri de numerar aferente instrumentelor financiare derivate” în cazul unei ieșiri de numerar și la punctul 2.4 „Intrări de numerar aferente instrumentelor financiare derivate” în cazul unei intrări de numerar. Dacă activul decontat cu livrare fizică se va califica drept CBC în secțiunea 3, acest flux se include în tranșa de timp corespunzătoare și în rândul corespunzător din această secțiune. Cuantumul este negativ în cazul unei ieșiri și pozitiv în cazul unei intrări.

2.  În cazul intrărilor și ieșirilor de numerar și de titluri de valoare legate de instrumentele financiare derivate pentru care nu există un acord de garantare sau în cazul în care este necesară doar o garantare parțială, se face o distincție între contractele cu opționalitate și celelalte contracte:

(a)  fluxurile legate de instrumentele financiare derivate de tip opțiune se includ numai dacă prețul de exercitare este sub prețul pieței pentru o opțiune call sau peste prețul pieței pentru o opțiune put („în bani”). Aceste fluxuri sunt aproximate prin aplicarea ambelor principii următoare:

(i)  includerea valorii curente de piață sau a valorii actualizate nete a contractului ca intrare la punctul 2.4 din formularul privind benzile de scadență intitulat „Intrări de numerar aferente instrumentelor financiare derivate” la cea mai îndepărtată dată de exercitare a opțiunii, în cazul în care banca are dreptul de a exercita opțiunea;

(ii)  includerea valorii curente de piață sau a valorii actualizate nete a contractului ca ieșire la punctul 1.5 din formularul privind benzile de scadență intitulat „Ieșiri de numerar aferente instrumentelor financiare derivate” la cea mai apropiată dată de exercitare a opțiunii, în cazul în care contrapartea băncii are dreptul de a exercita opțiunea;

(b)  fluxurile legate de alte contracte decât cele menționate la litera (a) sunt incluse prin proiecția fluxurilor de numerar contractuale brute în tranșele de timp respective la punctele 1.5 „Ieșiri de numerar aferente instrumentelor financiare derivative” și 2.4 „Intrări de numerar aferente instrumentelor financiare derivate” și a fluxurilor contractuale de titluri de valoare lichide la secțiunea din formularul privind benzile de scadență intitulată „Capacitatea de compensare”, folosind ratele forward implicite de pe piața actuală aplicabile la data raportării în cazul în care cuantumurile nu sunt încă stabilite.

În conformitate cu cele de mai sus:

În ceea ce privește instrumentele financiare derivate menționate la punctul 1, restituirea garanțiilor reale care au fost deja primite sau plătite nu se raportează în formularul privind benzile de scadență.

În ceea ce privește instrumentele financiare derivate menționate la punctul 2, restituirea garanțiilor reale care au fost deja primite sau plătite se raportează în secțiunea 3 din formularul privind benzile de scadență. Restituirea garanțiilor reale deja primite (plătite) se reflectă ca o mutație negativă (pozitivă) în tranșa de timp corespunzătoare scadenței instrumentului financiar derivat. O mutație pozitivă este recunoscută numai în cazul în care s-ar califica drept capacitate de compensare la returnare. În cazul în care restituirea garanțiilor reale deja primite (plătite) reprezintă garanții reale sub formă de numerar, restituirea garanțiilor reale se raportează în rândul 1.6 „Alte ieșiri” (rândul 2.6 „Alte intrări”) în tranșa de timp corespunzătoare.

În sensul prezentului rând, o situație în care garanția reală schimbată cu o contraparte nu este perfect egală cu modificările de valoare ale instrumentului financiar derivat este considerată totuși ca fiind garantată adecvat dacă diferența nu depășește valoarea minimă de transfer.

0370

1.6 Alte ieșiri

Cuantumul total al tuturor celorlalte ieșiri de numerar neraportate la punctul 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 sau 1.5. Ieșirile contingente nu se raportează aici.

0380

1.7 Total ieșiri

Suma ieșirilor raportate la punctele 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 și 1.6.

0390 până la 0700

2 INTRĂRI

0390

2.1 Sume de primit în urma unor tranzacții de creditare garantată și operațiuni ajustate la condițiile pieței de capital garantate cu:

Cuantumul total al intrărilor de numerar care provin din tranzacții de creditare garantată și din operațiuni ajustate la condițiile pieței de capital, astfel cum sunt definite la articolul 192 din Regulamentul (UE) nr. 575/2013.

La acest punct se raportează doar fluxurile de numerar, iar fluxurile de titluri de valoare generate de tranzacții de creditare garantată și de operațiuni ajustate la condițiile pieței de capital se raportează în cadrul secțiunii „Capacitatea de compensare”.

0391

2.1.0.1 din care: intragrup sau IPS

Cuantumul intrărilor de la punctul 2.1 în cazul în care contrapartea este o instituție-mamă sau o filială a instituției sau o altă filială a aceleiași instituții-mamă ori este legată de instituția de credit printr-o relație în sensul articolului 22 alineatul (7) din Directiva 2013/34/UE sau este un membru al aceluiași sistem instituțional de protecție menționat la articolul 113 alineatul (7) din Regulamentul (UE) nr. 575/2013 sau este instituția centrală sau o instituție afiliată unei rețele sau unui grup cooperatist, astfel cum se prevede la articolul 10 din Regulamentul (UE) nr. 575/2013.

0400

2.1.1 Active tranzacționabile de nivel 1

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1 care sunt garantate cu active tranzacționabile în conformitate cu articolele 7, 8 și 10 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61.

Acțiunile sau unitățile deținute în OPC-uri în conformitate cu articolul 15 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 care se califică drept active de nivel 1 se raportează în subcategoriile de mai jos corespunzătoare activelor-suport ale acestora.

0410

2.1.1.1 Active de nivel 1, exceptând obligațiunile garantate

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1.1 care sunt garantate cu active care nu sunt obligațiuni garantate.

0420

2.1.1.1.1 Active de nivel 1 aferente băncilor centrale

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1.1.1 care sunt garantate cu active care reprezintă creanțe asupra băncilor centrale sau garantate de acestea.

0430

2.1.1.1.2 Active de nivel 1 (CQS 1)

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1.1.1, altele decât cele raportate la punctul 2.1.1.1.1, care sunt garantate cu active care reprezintă creanțe asupra unor emitenți sau garanți cărora li se atribuie nivelul 1 de calitate a creditului de către o ECAI desemnată sau creanțe care sunt garantate de aceștia.

0440

2.1.1.1.3 Active de nivel 1 (CQS 2, CQS 3)

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1.1.1, altele decât cele raportate la punctul 2.1.1.1.1, care sunt garantate cu active care reprezintă creanțe asupra unor emitenți sau garanți cărora li se atribuie nivelul 2 sau 3 de calitate a creditului de către o ECAI desemnată sau creanțe care sunt garantate de aceștia.

0450

2.1.1.1.4 Active de nivel 1 (CQS 4+)

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1.1.1, altele decât cele raportate la punctul 2.1.1.1.1, care sunt garantate cu active care reprezintă creanțe asupra unor emitenți sau garanți cărora li se atribuie un nivel de calitate a creditului mai mare sau egal cu 4 de către o ECAI desemnată sau creanțe care sunt garantate de aceștia.

0460

2.1.1.2 Obligațiuni garantate de nivel 1 (CQS 1)

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1.1 care sunt garantate cu active care sunt obligațiuni garantate. A se reține faptul că, în conformitate cu articolul 10 alineatul (1) litera (f) din Regulamentul delegat (UE) 2015/61, numai obligațiunile garantate cu nivelul 1 de calitate a creditului (CQS 1) sunt eligibile ca active de nivel 1.

0470

2.1.2 Active tranzacționabile de nivel 2A

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1 care sunt garantate cu active tranzacționabile în conformitate cu articolele 7, 8 și 11 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61.

Acțiunile sau unitățile deținute în OPC-uri în conformitate cu articolul 15 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 care se califică drept active de nivel 2A se raportează în subcategoriile de mai jos corespunzătoare activelor-suport ale acestora.

0480

2.1.2.1 Obligațiuni corporative de nivel 2A (CQS 1)

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1.2 care sunt garantate cu obligațiuni corporative cărora li se atribuie nivelul 1 de calitate a creditului de către o ECAI desemnată.

0490

2.1.2.2 Obligațiuni garantate de nivel 2A (CQS 1, CQS 2)

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1.2 care sunt garantate cu obligațiuni garantate cărora li se atribuie nivelul 1 sau 2 de calitate a creditului de către o ECAI desemnată.

0500

2.1.2.3 Active de nivel 2A aferente sectorului public (CQS 1, CQS 2)

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1.2 care sunt garantate cu active care reprezintă creanțe asupra administrațiilor centrale, băncilor centrale, autorităților regionale, autorităților locale sau entităților din sectorul public sau creanțe care sunt garantate de acestea. A se reține faptul că, în conformitate cu articolul 11 alineatul (1) literele (a) și (b) din Regulamentul delegat (UE) 2015/61, toate activele din sectorul public eligibile ca active de nivel 2A trebuie să aibă nivelul 1 sau 2 de calitate a creditului.

0510

2.1.3 Active tranzacționabile de nivel 2B

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1 care sunt garantate cu active tranzacționabile în conformitate cu articolele 7, 8 și 12 sau 13 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61.

Acțiunile sau unitățile deținute în OPC-uri în conformitate cu articolul 15 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 care se califică drept active de nivel 2B se raportează în subcategoriile de mai jos corespunzătoare activelor-suport ale acestora.

0520

2.1.3.1 ABS de nivel 2B (CQS 1)

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1.3 care sunt garantate cu titluri garantate cu active, inclusiv cu titluri garantate cu ipoteci asupra proprietăților imobiliare locative (RMBS).

0530

2.1.3.2 Obligațiuni garantate de nivel 2B (CQS 1-6)

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1.3 care sunt garantate cu obligațiuni garantate.

0540

2.1.3.3 Obligațiuni corporative de nivel 2B (CQS 1-3)

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1.3 care sunt garantate cu titluri de datorie emise de societățile comerciale.

0550

2.1.3.4 Acțiuni de nivel 2B

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1.3 care sunt garantate cu acțiuni.

0560

2.1.3.5 Active de nivel 2B aferente sectorului public (CQS 3-5)

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1.3 care sunt garantate cu active de nivel 2B care nu sunt raportate la punctele 2.1.3.1-2.1.3.4.

0570

2.1.4 Alte active tranzacționabile

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1 care sunt garantate cu active tranzacționabile care nu sunt raportate la punctul 2.1.1, 2.1.2 sau 2.1.3.

0580

2.1.5 Alte active

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.1 care sunt garantate cu active care nu sunt raportate la punctul 2.1.1, 2.1.2, 2.1.3 sau 2.1.4.

0590

2.2 Sume de primit care nu sunt raportate la punctul 2.1 rezultate din credite și avansuri acordate:

Intrări de numerar din credite și avansuri.

Intrările de numerar se raportează la cel mai târziu termen contractual posibil pentru rambursare. În cazul facilităților reînnoibile, se presupune că împrumutul existent se reînnoiește și orice solduri rămase sunt tratate ca facilități angajate.

0600

2.2.1 Clienților retail

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.2 care provin de la persoane fizice sau IMM-uri în conformitate cu articolul 411 alineatul (2) din Regulamentul (UE) nr. 575/2013.

0610

2.2.2 Societăților nefinanciare

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.2 care provin de la societăți nefinanciare.

0620

2.2.3 Instituțiilor de credit

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.2 care provin de la instituții de credit.

0621

2.2.3.1 din care: intragrup sau IPS

Cuantumul intrărilor de la punctul 2.2.3 în cazul în care contrapartea este o instituție-mamă sau o filială a instituției sau o altă filială a aceleiași instituții-mamă ori este legată de instituția de credit printr-o relație în sensul articolului 22 alineatul (7) din Directiva 2013/34/UE sau este un membru al aceluiași sistem instituțional de protecție menționat la articolul 113 alineatul (7) din Regulamentul (UE) nr. 575/2013 sau este instituția centrală sau o instituție afiliată unei rețele sau unui grup cooperatist, astfel cum se prevede la articolul 10 din Regulamentul (UE) nr. 575/2013.

0630

2.2.4 Altor clienți financiari

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.2 care provin de la clienți financiari în conformitate cu articolul 411 alineatul (1) din Regulamentul (UE) nr. 575/2013, altele decât cele raportate la punctul 2.2.3.

0640

2.2.5 Băncilor centrale

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.2 care provin de la bănci centrale. Acest punct nu include rezervele de numerar care pot fi retrase raportate la punctul 3.2

0650

2.2.6 Altor contrapărți

Cuantumul intrărilor de numerar raportate la punctul 2.2 care provin de la alte contrapărți nespecificate la punctele 2.2.1-2.2.5.

0660

2.3 Swap-uri valutare care ajung la scadență

Cuantumul total al intrărilor de numerar contractuale generate de ajungerea la scadență a operațiunilor de swap valutar, precum schimbul valutar aferent cuantumurilor principalului la sfârșitul contractului.

Acest lucru reflectă valoarea noțională scadentă a swap-urilor valutare încrucișate, a operațiunilor de schimb valutar la vedere și a tranzacțiilor valutare la termen în tranșele de timp aplicabile din formular.

0670

2.4. Sume de primit aferente instrumentelor financiare derivate, altele decât cele raportate la punctul 2.3.

Cuantumul total al intrărilor de numerar contractuale generate de pozițiile creditoare aferente instrumentelor financiare derivate din contractele enumerate în anexa II la Regulamentul (UE) nr. 575/2013, cu excepția intrărilor care rezultă din swap-urile valutare care ajung la scadență, care se raportează la punctul 2.3.

Cuantumul total trebuie să includă sumele de decontare, inclusiv apelurile în marjă nedecontate la data raportării.

Cuantumul total este suma dintre (1) și (2), după cum urmează, în diverse tranșe de timp:

1.  fluxurile de numerar și de titluri de valoare legate de instrumente financiare derivate pentru care există un acord de garantare care impune garantarea deplină sau adecvată a expunerilor contrapărții sunt excluse din formularul privind benzile de scadență, iar toate fluxurile de numerar, de titluri de valoare, de garanții reale sub formă de numerar și de garanții reale sub formă de titluri de valoare legate de instrumentele financiare derivate respective sunt excluse din formular. Excluderea nu se aplică pentru următoarele:

(a)  activele eligibile pentru CBC care au fost deja primite sau furnizate în contextul garantării instrumentelor financiare derivate la data de referință a raportării (și anume în coloana „Stoc” din secțiunea 3 a formularului privind benzile de scadență, dacă nu sunt grevate de sarcini și sunt disponibile pentru a fi grevate de sarcini);

(b)  fluxurile de numerar și de titluri de valoare în contextul apelurilor în marjă („fluxuri de garanții sub formă de numerar sau de titluri de valoare”) care trebuie plătite în timp util, dar nu au fost încă decontate. Acestea trebuie să se reflecte la punctele 1.5 „Ieșiri de numerar aferente instrumentelor financiare derivate” și 2.4 „Intrări de numerar aferente instrumentelor financiare derivate” în cazul garanțiilor reale sub formă de numerar, respectiv în secțiunea 3 „Capacitatea de compensare” în cazul garanțiilor reale sub formă de titluri de valoare;

(c)  instrumentele derivate cu decontare cu livrare fizică (de exemplu, contracte forward pentru aur decontate cu livrare fizică) în cazul în care aceste instrumente derivate sunt garantate integral sau adecvat. Pentru aceste instrumente financiare derivate, în plus față de literele (a) și (b) de mai sus, se raportează și fluxul de decontare la decontarea finală (în mod normal, în jurul scadenței). Fluxul de numerar preconizat se include în tranșa de timp corespunzătoare la punctul 1.5 „Ieșiri de numerar aferente instrumentelor financiare derivate” în cazul unei ieșiri de numerar și la punctul 2.4 „Intrări de numerar aferente instrumentelor financiare derivate” în cazul unei intrări de numerar. Dacă activul decontat cu livrare fizică se va califica drept CBC în secțiunea 3, acest flux se include în tranșa de timp corespunzătoare și în rândul corespunzător din această secțiune. Cuantumul este negativ în cazul unei ieșiri și pozitiv în cazul unei intrări.

2.  în cazul intrărilor și ieșirilor de numerar și de titluri de valoare legate de instrumentele financiare derivate pentru care nu există un acord de garantare sau în cazul în care este necesară doar o garantare parțială, se face o distincție între contractele cu opționalitate și celelalte contracte:

(a)  fluxurile legate de instrumentele financiare derivate de tip opțiune se includ numai dacă sunt „în bani”. Aceste fluxuri sunt aproximate prin aplicarea ambelor principii următoare:

(i)  includerea valorii curente de piață sau a valorii actualizate nete a contractului ca intrare la punctul 2.4 din formularul privind benzile de scadență intitulat „Intrări de numerar aferente instrumentelor financiare derivate” la cea mai îndepărtată dată de exercitare a opțiunii, în cazul în care banca are dreptul de a exercita opțiunea;

(ii)  includerea valorii curente de piață sau a valorii actualizate nete a contractului ca ieșire la punctul 1.5 din formularul privind benzile de scadență intitulat „Ieșiri de numerar aferente instrumentelor financiare derivate” la cea mai apropiată dată de exercitare a opțiunii, în cazul în care contrapartea băncii are dreptul de a exercita opțiunea;

(b)  fluxurile legate de alte contracte decât cele menționate la litera (a) sunt incluse prin proiecția fluxurilor de numerar contractuale brute în tranșele de timp respective la punctele 1.5 „Ieșiri de numerar aferente instrumentelor financiare derivative” și 2.4 „Intrări de numerar aferente instrumentelor financiare derivate” și a fluxurilor contractuale de titluri de valoare la secțiunea din formularul privind benzile de scadență intitulată „Capacitatea de compensare”, folosind ratele forward implicite de pe piața actuală aplicabile la data raportării în cazul în care cuantumurile nu sunt încă stabilite.

În conformitate cu cele de mai sus:

În ceea ce privește instrumentele financiare derivate menționate la punctul 1, restituirea garanțiilor reale care au fost deja primite sau plătite nu se raportează în formularul privind benzile de scadență.

În ceea ce privește instrumentele financiare derivate menționate la punctul 2, restituirea garanțiilor reale care au fost deja primite sau plătite se raportează în secțiunea 3 din formularul privind benzile de scadență. Restituirea garanțiilor reale deja primite (plătite) se reflectă ca o mutație negativă (pozitivă) în tranșa de timp corespunzătoare scadenței instrumentului financiar derivat. O mutație pozitivă este recunoscută numai în cazul în care s-ar califica drept capacitate de compensare la returnare. În cazul în care restituirea garanțiilor reale deja primite (plătite) reprezintă garanții reale sub formă de numerar, restituirea garanțiilor reale se raportează în rândul 1.6 „Alte ieșiri” (rândul 2.6 „Alte intrări”) în tranșa de timp corespunzătoare.

În sensul prezentului rând, o situație în care garanția reală schimbată cu o contraparte nu este perfect egală cu modificările de valoare ale instrumentului financiar derivat este considerată totuși ca fiind garantată adecvat dacă diferența nu depășește valoarea minimă de transfer.

0680

2.5 Titluri din propriul portofoliu care ajung la scadență

Cuantumul intrărilor aferente propriilor investiții scadente în obligațiuni, raportate în conformitate cu scadența lor reziduală contractuală. Acest punct include intrările de numerar rezultate din titlurile de valoare care ajung la scadență raportate în secțiunea privind capacitatea de compensare. Prin urmare, odată ce un titlu de valoare ajunge la scadență, acesta se raportează ca ieșire de titluri de valoare în secțiunea privind capacitatea de compensare și, prin urmare, ca intrare de numerar aici.

0690

2.6 Alte intrări

Cuantumul total al tuturor celorlalte intrări de numerar neraportate la punctul 2.1, 2.2, 2.3, 2.4 sau 2.5 de mai sus. Intrările contingente nu se raportează aici.

0691

2.6.1 din care: intragrup sau IPS

Cuantumul intrărilor de la punctul 2.6 în cazul în care contrapartea este o instituție-mamă sau o filială a instituției sau o altă filială a aceleiași instituții-mamă ori este legată de instituția de credit printr-o relație în sensul articolului 22 alineatul (7) din Directiva 2013/34/UE sau este un membru al aceluiași sistem instituțional de protecție menționat la articolul 113 alineatul (7) din Regulamentul (UE) nr. 575/2013 sau este instituția centrală sau o instituție afiliată unei rețele sau unui grup cooperatist, astfel cum se prevede la articolul 10 din Regulamentul (UE) nr. 575/2013.

0700

2.7 Total intrări

Suma intrărilor raportate la punctele 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5 și 2.6.

0710

2.8 Deficit contractual net

Totalul intrărilor raportate la punctul 2.7 minus totalul ieșirilor raportate la punctul 1.7.

0720

2.9 Deficit contractual net cumulat

Deficitul contractual net cumulat de la data raportării până la limita superioară a tranșei de timp relevante.

0730-1080

3 CAPACITATEA DE COMPENSARE

Secțiunea intitulată „Capacitatea de compensare” a formularului privind benzile de scadență cuprinde informații despre evoluția deținerilor de active, cu diferite grade de lichiditate, ale unei instituții, printre care active tranzacționabile și active eligibile la banca centrală, precum și despre evoluția facilităților angajate contractual în favoarea instituției.

Raportarea la nivel consolidat cu privire la eligibilitatea la banca centrală se bazează pe regulile de eligibilitate la banca centrală care se aplică fiecărei instituții consolidate în jurisdicția locului de înregistrare a acesteia.

În cazurile în care capacitatea de compensare se referă la active tranzacționabile, instituțiile

raportează activele tranzacționabile care sunt tranzacționate pe piețe la vedere sau repo mari, profunde și active, caracterizate de un nivel redus de concentrare.

Activele raportate în coloanele din secțiunea privind capacitatea de compensare trebuie să cuprindă numai active negrevate care sunt disponibile pentru ca instituția să le poată converti în numerar în orice moment pentru a completa deficitul contractual dintre intrările de numerar și ieșirile de numerar în perioada vizată. În acest sens, se aplică definiția activelor grevate de sarcini în conformitate cu Regulamentul delegat (UE) 2015/61 al Comisiei. Activele nu se folosesc ca mijloc de ameliorare a calității creditului în tranzacțiile cu instrumente financiare structurate sau pentru a acoperi costurile operaționale, precum chiriile și salariile, și se gestionează cu intenția clară și unică de a fi utilizate ca sursă de fonduri de rezervă.

Activele pe care instituția le-a primit ca garanții în tranzacțiile reverse repo și în operațiunile de finanțare prin instrumente financiare (SFT) pot fi considerate ca făcând parte din capacitatea de compensare dacă sunt păstrate în cadrul instituției, nu au fost reipotecate și se află, din punct de vedere juridic și contractual, la dispoziția instituției în vederea utilizării lor.

Pentru a evita dubla contabilizare, dacă instituția raportează activele prepoziționate la punctele 3.1-3.7, aceasta nu raportează capacitatea aferentă acestor facilități la punctul 3.8.

Instituțiile trebuie să raporteze ca stoc inițial în coloana 0010 activele care corespund descrierii unui rând și sunt disponibile la data raportării.

Coloanele 0020-0220 conțin fluxurile contractuale aferente capacității de compensare. În cazul în care o instituție a încheiat o tranzacție repo, activul cedat este reintrodus ca intrare de titluri de valoare în banda de scadență în care tranzacția repo ajunge la scadență. În consecință, ieșirea de numerar care decurge din tranzacția repo ajunsă la scadență se raportează în banda de scadență a ieșirii de numerar relevantă de la punctul 1.2. În cazul în care o instituție a încheiat o tranzacție reverse repo, activul dobândit este reintrodus ca ieșire de titluri de valoare în banda de scadență în care tranzacția repo ajunge la scadență. În consecință, intrarea de numerar care decurge din tranzacția repo ajunsă la scadență se raportează în banda de scadență a intrării de numerar relevantă de la punctul 2.1. Swap-urile pe garanții reale se raportează ca intrări și ieșiri contractuale de titluri de valoare în secțiunea privind capacitatea de compensare, în conformitate cu banda de scadență relevantă în care swap-urile ajung la scadență.

activele eligibile pentru CBC care au fost deja primite sau furnizate în contextul instrumentelor financiare derivate la data de referință a raportării (și anume în coloana „Stoc” din secțiunea 3 a formularului privind benzile de scadență, dacă nu sunt grevate de sarcini și sunt disponibile pentru a fi grevate de sarcini).

În ceea ce privește instrumentele financiare derivate care sunt garantate integral sau adecvat, restituirea garanțiilor reale care au fost deja primite sau plătite nu se raportează în formularul privind benzile de scadență.

În ceea ce privește instrumentele financiare derivate care sunt garantate parțial, restituirea garanțiilor reale care au fost deja primite sau plătite se raportează în secțiunea 3 din formularul privind benzile de scadență. Restituirea garanțiilor reale deja primite (plătite) se reflectă ca o mutație negativă (pozitivă) în tranșa de timp corespunzătoare scadenței instrumentului financiar derivat. O mutație pozitivă este recunoscută numai în cazul în care s-ar califica drept capacitate de compensare la returnare.

O modificare a valorii disponibile din punct de vedere contractual a liniilor de credit și de lichiditate raportate la punctul 3.8 se raportează ca un flux în tranșa de timp relevantă. În cazul în care o instituție deține un depozit overnight la o bancă centrală, valoarea depozitului se raportează ca stoc inițial la punctul 3.2.

Titlurile de valoare care ajung la scadență din secțiunea privind capacitatea de compensare se raportează în funcție de scadența lor contractuală. Atunci când un titlu de valoare ajunge la scadență, acesta se elimină din categoria de active unde a fost raportat inițial și trebuie tratat ca o ieșire de titluri de valoare, intrarea de numerar rezultată raportându-se la punctul 2.5.

Toate titlurile de valoare se raportează în banda de scadență relevantă la valorile lor actuale de piață.

La punctul 3.8 se raportează numai cuantumurile disponibile contractual.

Pentru a evita dubla contabilizare, intrările de numerar nu trebuie contabilizate la punctul 3.1 sau 3.2 din secțiunea privind capacitatea de compensare.

Elementele aferente capacității de compensare se raportează în următoarele subcategorii:

0730

3.1 Monede și bancnote

Valoarea totală a numerarului sub formă de monede și bancnote.

0740

3.2 Rezerve la bănci centrale care pot fi retrase

Cuantumul total al rezervelor constituite la bănci centrale în conformitate cu articolul 10 alineatul (1) litera (b) punctul (iii) din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 care pot fi retrase cel târziu overnight.

Titlurile de valoare care reprezintă creanțe asupra băncilor centrale sau care sunt garantate de bănci centrale nu se raportează aici.

Acest cuantum se raportează numai în coloana „Stoc inițial” și nu se raportează ca intrare provenită de la băncile centrale la punctul 2.2.5

0750

3.3 Active tranzacționabile de nivel 1

Valoarea de piață a activelor tranzacționabile în conformitate cu articolele 7, 8 și 10 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61.

Acțiunile sau unitățile deținute în OPC-uri în conformitate cu articolul 15 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 care se califică drept active de nivel 1 se raportează în subcategoriile de mai jos corespunzătoare activelor-suport ale acestora.

0760

3.3.1 Active de nivel 1, exceptând obligațiunile garantate

Cuantumul raportat la punctul 3.3 care nu constă în obligațiuni garantate.

0770

3.3.1.1 Active de nivel 1 aferente băncilor centrale

Cuantumul raportat la punctul 3.3.1 care constă în active care reprezintă creanțe asupra băncilor centrale sau garantate de acestea.

0780

3.3.1.2 Active de nivel 1 (CQS 1)

Cuantumul raportat la punctul 3.3.1, altul decât cuantumul raportat la punctul 3.3.1.1, care constă în active care reprezintă creanțe asupra unor emitenți sau garanți cărora li se atribuie nivelul 1 de calitate a creditului de către o ECAI desemnată sau creanțe care sunt garantate de aceștia.

0790

3.3.1.3 Active de nivel 1 (CQS 2, CQS 3)

Cuantumul raportat la punctul 3.3.1, altul decât cuantumul raportat la punctul 3.3.1.1, care constă în active care reprezintă creanțe asupra unor emitenți sau garanți cărora li se atribuie nivelul 2 sau 3 de calitate a creditului de către o ECAI desemnată sau creanțe care sunt garantate de aceștia.

0800

3.3.1.4 Active de nivel 1 (CQS 4+)

Cuantumul raportat la punctul 3.3.1, altul decât cuantumul raportat la punctul 3.3.1.1, care constă în active care reprezintă creanțe asupra unor emitenți sau garanți cărora li se atribuie un nivel de calitate a creditului mai mare sau egal cu 4 de către o ECAI desemnată sau creanțe care sunt garantate de aceștia.

0810

3.3.2 Obligațiuni garantate de nivel 1 (CQS 1)

Cuantumul raportat la punctul 3.3 care constă în obligațiuni garantate. A se reține faptul că, în conformitate cu articolul 10 alineatul (1) litera (f) din Regulamentul delegat (UE) 2015/61, numai obligațiunile garantate cu nivelul 1 de calitate a creditului (CQS 1) sunt eligibile ca active de nivel 1.

0820

3.4 Active tranzacționabile de nivel 2A

Valoarea de piață a activelor tranzacționabile în conformitate cu articolele 7, 8 și 11 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61.

Acțiunile sau unitățile deținute în OPC-uri în conformitate cu articolul 15 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 care se califică drept active de nivel 2A se raportează în subcategoriile de mai jos corespunzătoare activelor-suport ale acestora.

0830

3.4.1 Obligațiuni corporative de nivel 2A (CQS 1)

Cuantumul raportat la punctul 3.4 care constă în obligațiuni corporative cărora li se atribuie nivelul 1 de calitate a creditului de către o ECAI desemnată.

0840

3.4.3 Obligațiuni garantate de nivel 2A (CQS 1, CQS 2)

Cuantumul raportat la punctul 3.4 care constă în obligațiuni garantate cărora li se atribuie nivelul 1 sau 2 de calitate a creditului de către o ECAI desemnată.

0850

3.4.3.4 Active de nivel 2A aferente sectorului public (CQS 1, CQS 2)

Cuantumul raportat la punctul 3.4 care constă în active care reprezintă creanțe asupra administrațiilor centrale, băncilor centrale, autorităților regionale, autorităților locale sau entităților din sectorul public sau creanțe care sunt garantate de acestea. A se reține faptul că, în conformitate cu articolul 11 alineatul (1) literele (a) și (b) din Regulamentul delegat (UE) 2015/61, toate activele din sectorul public eligibile ca active de nivel 2A trebuie să aibă nivelul 1 sau 2 de calitate a creditului.

0860

3.5 Active tranzacționabile de nivel 2B

Valoarea de piață a activelor tranzacționabile în conformitate cu articolele 7, 8 și 12 sau 13 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61.

Acțiunile sau unitățile deținute în OPC-uri în conformitate cu articolul 15 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61 care se califică drept active de nivel 2B se raportează în subcategoriile de mai jos corespunzătoare activelor-suport ale acestora.

0870

3.5.1 ABS de nivel 2B (CQS 1)

Cuantumul raportat la punctul 3.5 care constă în titluri garantate cu active (inclusiv RMBS). A se reține faptul că, în conformitate cu articolul 13 alineatul (2) litera (a) din Regulamentul delegat (UE) 2015/61, toate titlurile garantate cu active eligibile ca active de nivel 2B au nivelul 1 de calitate a creditului.

0880

3.5.2 Obligațiuni garantate de nivel 2B (CQS 1-6)

Cuantumul raportat la punctul 3.5 care constă în obligațiuni garantate.

0890

3.5.3 Obligațiuni corporative de nivel 2B (CQS 1-3)

Cuantumul raportat la punctul 3.5 care constă în titluri de datorie emise de societățile comerciale.

0900

3.5.4 Acțiuni de nivel 2B

Cuantumul raportat la punctul 3.5 care constă în acțiuni.

0910

3.5.5 Active de nivel 2B aferente sectorului public (CQS 3-5)

Cuantumul raportat la punctul 3.5 care constă în active de nivel 2B neraportate la punctele 3.5.1-3.5.4.

0920

3.6 Alte active tranzacționabile

Valoarea de piață a activelor tranzacționabile, altele decât cele raportate la punctele 3.3, 3.4 și 3.5.

Titlurile de valoare și fluxurile de titluri de valoare care rezultă din alte active tranzacționabile sub formă de active intragrup nu se raportează în secțiunea privind capacitatea de compensare. Cu toate acestea, fluxurile de numerar generate de astfel de elemente se raportează în partea relevantă din secțiunile 1 și 2 din formular.

0930

3.6.1 Active aferente administrației centrale (CQS1)

Cuantumul raportat la punctul 3.6 care constă într-un activ care reprezintă o creanță asupra unei administrații centrale căreia i se atribuie nivelul 1 de calitate a creditului de către o ECAI desemnată sau o creanță care este garantată de aceasta.

0940

3.6.2 Active aferente administrației centrale (CQS2-3)

Cuantumul raportat la punctul 3.6 care constă într-un activ care reprezintă o creanță asupra unei administrații centrale căreia i se atribuie nivelul 2 sau 3 de calitate a creditului de către o ECAI desemnată sau o creanță care este garantată de aceasta.

0950

3.6.3 Acțiuni

Cuantumul raportat la punctul 3.6 care constă în acțiuni.

0960

3.6.4 Obligațiuni garantate

Cuantumul raportat la punctul 3.6 care constă în obligațiuni garantate.

0970

3.6.5 ABS

Cuantumul raportat la punctul 3.6 care constă în ABS.

0980

3.6.6 Alte active tranzacționabile

Cuantumul raportat la punctul 3.6 care constă în alte active tranzacționabile neraportate la punctele 3.6.1-3.6.5 și 3.7a.

0990

3.7 Active netranzacționabile eligibile pentru banca centrală

Valoarea contabilă a activelor netranzacționabile care sunt garanții reale eligibile pentru operațiunile standard cu lichidități ale băncii centrale la care instituția are acces direct la nivelul său de consolidare.

În cazul activelor denominate într-o monedă inclusă în anexa la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/233 al Comisiei (1) ca monedă cu o eligibilitate la banca centrală definită într-un mod foarte restrictiv, instituțiile lasă acest câmp necompletat. Titlurile de valoare și fluxurile de titluri de valoare care rezultă din alte active netranzacționabile sub formă de active intragrup nu se raportează în secțiunea privind capacitatea de compensare. Cu toate acestea, fluxurile de numerar generate de astfel de elemente se raportează în partea relevantă din secțiunile 1 și 2 din formular.

0991

3.7a Emisiuni proprii eligibile pentru băncile centrale

Instrumente de datorie garantate emise de instituție care sunt eligibile pentru operațiuni cu banca centrală și sunt reținute în bilanțul instituției și la care instituția are acces direct la nivelul său de consolidare.

1000

3.8 Facilități de credit angajate neutilizate primite

Cuantumul total al facilităților de credit angajate neutilizate acordate instituției raportoare. Acestea includ facilitățile irevocabile din punct de vedere contractual. Instituțiile raportează un cuantum redus în cazul în care nevoia potențială de garanții reale pentru a utiliza aceste facilități depășește disponibilul de garanție.

Pentru a evita dubla contabilizare, facilitățile în care instituția raportoare a prepoziționat deja active drept garanție reală pentru o facilitate de credit neutilizată și a raportat deja activele la punctele 3.1-3.7 nu trebuie raportate la punctul 3.8. Același lucru este valabil pentru cazurile în care instituția raportoare s-ar putea să trebuiască să poziționeze în prealabil active drept garanție pentru a utiliza facilitățile, astfel cum se raportează în acest câmp.

1010

3.8.1 Facilități de nivel 1

Cuantumul raportat la punctul 3.8 care constă în facilități de la banca centrală în conformitate cu articolul 19 alineatul (1) litera (b) din Regulamentul delegat (UE) 2015/61.

1020

3.8.2 Facilități cu utilizare restrânsă de nivel 2B

Cuantumul raportat la punctul 3.8 care constă în facilități în conformitate cu articolul 14 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61.

1030

3.8.3 Facilități IPS de nivel 2B

Cuantumul raportat la punctul 3.8 care constă în finanțare sub formă de lichidități în conformitate cu articolul 16 alineatul (2) din Regulamentul delegat (UE) 2015/61.

1040

3.8.4 Alte facilități

Cuantumul raportat la punctul 3.8, altul decât cuantumul raportat la punctele 3.8.1-3.8.3.

1050

3.8.4.1 De la contrapărți din același grup

Cuantumul raportat la punctul 3.8.4 în cazul în care contrapartea este o instituție-mamă sau o filială a instituției sau o altă filială a aceleiași instituții-mamă ori este legată de instituția de credit printr-o relație în sensul articolului 22 alineatul (7) din Directiva 2013/34/UE sau este un membru al aceluiași sistem instituțional de protecție menționat la articolul 113 alineatul (7) din Regulamentul (UE) nr. 575/2013 sau este instituția centrală sau o instituție afiliată unei rețele sau unui grup cooperatist, astfel cum se prevede la articolul 10 din Regulamentul (UE) nr. 575/2013.

1060

3.8.4.2 De la alte contrapărți

Cuantumul raportat la punctul 3.8.4, altul decât cuantumul raportat la punctul 3.8.4.1.

1070

3.9 Variația netă a capacității de compensare

Se raportează variația netă a expunerilor de la punctele 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.6, 3.7 și 3.8 reprezentând băncile centrale, fluxurile de titluri de valoare și, respectiv, liniile de credit angajate într-o anumită tranșă de timp.

1080

3.10 Capacitatea de compensare cumulată

Cuantumul cumulat al capacității de compensare de la data raportării până la limita superioară a tranșei de timp relevante.

1090-1140

4 CONTINGENȚE

Secțiunea „Contingențe” a formularului privind benzile de scadență conține informații cu privire la ieșirile contingente.

1090

4.1 Ieșiri din facilități angajate

Ieșiri de numerar generate de facilități angajate. Instituțiile raportează ca ieșire cuantumul maxim care poate fi utilizat într-o anumită perioadă de timp. Pentru facilitățile de credit cu reînnoire automată, se raportează numai cuantumul care depășește împrumutul existent.

1091

4.1.0.1 din care: intragrup sau IPS

Cuantumul contingențelor de la punctul 4.1 în cazul în care contrapartea este o instituție-mamă sau o filială a instituției sau o altă filială a aceleiași instituții-mamă ori este legată de instituția de credit printr-o relație în sensul articolului 22 alineatul (7) din Directiva 2013/34/UE sau este un membru al aceluiași sistem instituțional de protecție menționat la articolul 113 alineatul (7) din Regulamentul (UE) nr. 575/2013 sau este instituția centrală sau o instituție afiliată unei rețele sau unui grup cooperatist, astfel cum se prevede la articolul 10 din Regulamentul (UE) nr. 575/2013.

1100

4.1.1 Facilități de credit angajate

Cuantumul raportat la punctul 4.1 care provine din facilități de credit angajate în conformitate cu articolul 31 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61.

1110

4.1.1.1 Considerate ca fiind de nivel 2B de către beneficiar

Cuantumul raportat la punctul 4.1.1 care este considerat finanțare sub formă de lichidități în conformitate cu articolul 16 alineatul (2) din Regulamentul delegat (UE) 2015/61.

1120

4.1.1.2 Altele

Cuantumul raportat la punctul 4.1.1, altul decât cuantumul raportat la punctul 4.1.1.1.

1130

4.1.2 Facilități de lichiditate

Cuantumul raportat la punctul 4.1 care provine din facilități de lichiditate în conformitate cu articolul 31 din Regulamentul delegat (UE) 2015/61.

1131

4.1a Ieșiri rezultate din facilități de finanțare neangajate

Facilități de lichiditate și de credit neangajate în conformitate cu articolul 23 alineatul (1) literele (a), (b), (d) și (e) din Regulamentul delegat (UE) 2015/61. Instituțiile raportează ca ieșire cuantumul maxim care poate fi utilizat într-o anumită perioadă, raportat în tranșa de timp corespunzătoare celei mai apropiate disponibilități. Garanțiile nu trebuie raportate pe acest rând.

1140

4.2 Ieșiri determinate de evenimente declanșatoare de tipul scăderii ratingului

Instituțiile raportează aici efectul unei deteriorări semnificative a calității creditului instituției, care corespunde unei scăderi cu trei trepte a ratingului obținut în urma evaluării externe a creditului.

Valorile pozitive reprezintă ieșiri contingente, iar valorile negative reprezintă o reducere a datoriilor inițiale.

În cazul în care scăderea ratingului are ca efect răscumpărarea anticipată a datoriilor existente, datoriile în cauză se raportează cu semn negativ într-un interval de timp în care sunt raportate la punctul 1 și, simultan, cu semn pozitiv într-un interval de timp în care datoriile devin exigibile, dacă efectele scăderii ratingului devin aplicabile la data de raportare.

În cazul în care scăderea ratingului are ca efect un apel în marjă, valoarea de piață a garanțiilor reale care trebuie să fie constituite se raportează cu semn pozitiv într-un interval de timp în care cerința devine exigibilă, dacă efectele scăderii ratingului devin aplicabile la data de raportare.

În cazul în care scăderea ratingului are ca efect modificarea drepturilor de reipotecare aferente titlurilor de valoare primite ca garanții reale de la contrapărți, valoarea de piață a titlurilor de valoare afectate se raportează cu semn pozitiv într-un interval de timp în care titlurile de valoare încetează să mai fie la dispoziția instituției raportoare, dacă efectele scăderii ratingului devin aplicabile la data de raportare.

1150-1290

ELEMENTE MEMORANDUM

1230

13 Active HQLA eligibile pentru operațiuni cu banca centrală – active tranzacționabile

Cuantumul raportat la punctele 3.3, 3.4 și 3.5 care constă în garanții reale eligibile pentru operațiunile standard cu lichidități ale băncii centrale la care instituția are acces direct la nivelul său de consolidare.

În cazul activelor denominate într-o monedă inclusă în anexa la Regulamentul (UE) 2015/233 ca monedă cu o eligibilitate la banca centrală definită într-un mod foarte restrictiv, instituțiile lasă acest câmp necompletat.

1241

14 Active eligibile pentru operațiuni cu banca centrală care nu sunt HQLA raportate la punctul 3.6.

Suma cuantumurilor raportate la punctul 3.6 care constau în garanții reale eligibile pentru operațiunile standard cu lichidități ale băncii centrale la care instituția are acces direct la nivelul său de consolidare.

În cazul activelor denominate într-o monedă inclusă în Regulamentul (UE) 2015/233 ca monedă cu o eligibilitate la banca centrală definită într-un mod foarte restrictiv, instituțiile lasă acest câmp necompletat.

1270

17 Ieșiri comportamentale din depozite

Valoarea raportată la punctul 1.3, redistribuită în tranșe de timp în funcție de scadența comportamentală în scenariul „business as usual” utilizat în scopul managementului riscului de lichiditate al instituției raportoare. În sensul acestui câmp, „business as usual” înseamnă „o situație în care nu există nicio ipoteză de criză de lichiditate”.

Distribuția trebuie să reflecte „vâscozitatea” depozitelor.

Acest element nu reflectă ipotezele din planul de afaceri și, prin urmare, nu include informații referitoare la activitățile economice noi.

Repartizarea pe tranșe de timp trebuie să respecte nivelul de granularitate utilizat în scopuri interne. Prin urmare, nu toate tranșele de timp trebuie să fie completate.

1280

18 Intrări comportamentale din credite și avansuri

Valoarea raportată la punctul 2.2, redistribuită în tranșe de timp în funcție de scadența comportamentală în scenariul „business as usual” utilizat în scopul managementului riscului de lichiditate al instituției raportoare. În sensul acestui câmp, „business as usual” înseamnă „o situație în care nu există nicio ipoteză de criză de lichiditate”.

Acest punct nu reflectă ipotezele din planul de afaceri și, prin urmare, nu ia în considerare activitățile economice noi.

Repartizarea pe tranșe de timp trebuie să respecte nivelul de granularitate utilizat în scopuri interne. Prin urmare, nu toate tranșele de timp trebuie să fie completate.

1290

19 Retrageri comportamentale din facilități angajate

Valoarea raportată la punctul 4.1, redistribuită în tranșe de timp în funcție de nivelul comportamental al retragerilor și al nevoilor de lichidități rezultate în urma acestora în scenariul „business as usual” utilizat în scopul managementului riscului de lichiditate al instituției raportoare. În sensul acestui câmp, „business as usual” înseamnă „o situație în care nu există nicio ipoteză de criză de lichiditate”.

Acest punct nu reflectă ipotezele din planul de afaceri și, prin urmare, nu ia în considerare activitățile economice noi.

Repartizarea pe tranșe de timp trebuie să respecte nivelul de granularitate utilizat în scopuri interne. Prin urmare, nu toate tranșele de timp trebuie să fie completate

(1)   

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ro/TXT/?uri=CELEX:32015R0233.

▼B


1. Prezentare generală

,
Titlu Reglementare

1.1 Referințe

1.2 Cerințe identificate

1.3 Standarde asociate

2. Cerințe identificate

Cerințe
Sursă Cerință

3. Standarde asociate

Standarde
Sursă Cerință
  • Builddate: 01.09.2024 00:00:00 -Doknr: CELEX:32021R0451
  • EULAW_DA -

    EULAW_DA