+TITLE II TECHNICAL CRITERIA ON TRANSPARENCY AND DISCLOSURE
---+Článok 435 Zverejňovanie informácií o cieľoch a politikách riadenia rizík
------+Článok 435 1.
------+Článok 435 2.
---+Článok 436 Zverejňovanie informácií o rozsahu uplatňovania
---+Článok 437 Zverejňovanie informácií o vlastných zdrojoch
---+Článok 437a Zverejňovanie informácií o vlastných zdrojoch a oprávnených záväzkoch
---+Článok 438 Zverejňovanie informácií o požiadavkách na vlastné zdroje a hodnotách rizikovo vážených expozícií
---+Článok 439 Zverejňovanie informácií o expozíciách voči kreditnému riziku protistrany
---+Článok 440 Zverejňovanie informácií o proticyklických kapitálových vankúšoch
---+Článok 441 Zverejňovanie informácií o ukazovateľoch globálneho systémového významu
---+Článok 442 Zverejňovanie informácií o expozíciách voči kreditnému riziku a riziku zníženia kvality pohľadávok z iných ako kreditných dôvodov
---+Článok 443 Zverejňovanie informácií o zaťažených a nezaťažených aktívach
---+Článok 444 Zverejňovanie informácií o používaní štandardizovaného prístupu
---+Článok 445 Zverejňovanie informácií o expozíciách voči trhovému riziku podľa štandardizovaného prístupu
------+Článok 445 1.
------+Článok 445 2.
---+Článok 445a Zverejňovanie informácií o riziku úpravy ocenenia pohľadávky
------+Článok 445a 1.
------+Článok 445a 2.
------+Článok 445a 3.
---+Článok 446 Zverejňovanie informácií o operačnom riziku
------+Článok 446 1.
------+Článok 446 2.
---+Článok 447 Zverejňovanie informácií o kľúčových parametroch
---+Článok 448 Zverejňovanie informácií o expozíciách voči úrokovému riziku pozícií, ktoré nie sú držané v obchodnej knihe
------+Článok 448 1.
------+Článok 448 2.
---+Článok 449 Zverejňovanie informácií o expozíciách voči sekuritizačným pozíciám
---+Článok 449a Zverejňovanie informácií o environmentálnych a sociálnych rizikách a rizikách v oblasti správy a riadenia (ďalej len „riziká ESG“)
------+Článok 449a 1.
------+Článok 449a 2.
------+Článok 449a 3.
---+Článok 449b Zverejňovanie súhrnných informácií o expozíciách voči subjektom tieňového bankovníctva
---+Článok 450 Zverejňovanie informácií o politike odmeňovania
------+Článok 450 1.
------+Článok 450 2.
---+Článok 451 Zverejňovanie informácií o ukazovateli finančnej páky
------+Článok 451 1.
------+Článok 451 2.
------+Článok 451 3.
---+Článok 451a Zverejňovanie informácií o požiadavkách na likviditu
------+Článok 451a 1.
------+Článok 451a 2.
------+Článok 451a 3.
------+Článok 451a 4.
---+Článok 451b Zverejňovanie informácií o kryptoaktívových expozíciách a súvisiacich činnostiach
------+Článok 451b 1.
------+Článok 451b 2.
|
TITLE II TECHNICAL CRITERIA ON TRANSPARENCY AND DISCLOSURE
TITLE II TECHNICAL CRITERIA ON TRANSPARENCY AND DISCLOSURE
1. Prehľad
| Názov |
Regulácia |
|
Článok 435 Zverejňovanie informácií o cieľoch a politikách riadenia rizík
|
-
|
|
Článok 436 Zverejňovanie informácií o rozsahu uplatňovania
|
Článok 436
Zverejňovanie informácií o rozsahu uplatňovania
Inštitúcie zverejňujú tieto informácie týkajúce sa rozsahu uplatňovania tohto nariadenia:
a)
názov inštitúcie, na ktorú sa uplatňuje toto nariadenie;
b)
zosúhlasenie konsolidovanej účtovnej závierky vypracovanej v súlade s uplatniteľným účtovným rámcom s konsolidovanou účtovnou závierkou vypracovanou v súlade s požiadavkami na regulačnú konsolidáciu podľa prvej časti hlavy II oddielov 2 a 3; v tomto zosúhlasení sa uvedú rozdiely medzi účtovným a regulačným rozsahom konsolidácie a právne subjekty zahrnuté do rámca regulačného rozsahu konsolidácie, ak sa líši od účtovného rozsahu konsolidácie; informácie o právnych subjektoch zahrnutých do rámca regulačného rozsahu konsolidácie uvádzajú metódu regulačnej konsolidácie, ak sa líši od metódy účtovnej konsolidácie, a to, či sú tieto subjekty úplne alebo proporcionálne konsolidované a či podiely v týchto právnych subjektoch boli odpočítané od vlastných zdrojov;
c)
rozpis aktív a pasív konsolidovanej účtovnej závierky zostavenej v súlade s požiadavkami na regulatórnu konsolidáciu podľa prvej časti hlavy II oddielov 2 a 3, rozčlenený podľa druhu rizík uvedených v tejto časti;
d)
zosúhlasenie identifikujúce hlavné zdroje rozdielov medzi hodnotami účtovnej hodnoty v účtovnej závierke v rámci regulačného rozsahu konsolidácie v zmysle vymedzenia v prvej časti hlave II oddieloch 2 a 3 a hodnotou expozície použitou na regulačné účely; uvedené zosúhlasenie sa doplní o kvalitatívne informácie o týchto hlavných zdrojoch rozdielov;
e)
pre expozície z obchodnej knihy a neobchodnej knihy, ktoré sú upravené v súlade s článkami 34 a 105, rozčlenenie súm jednotlivých prvkov úpravy prudenciálneho oceňovania inštitúcie podľa druhu rizík a celkový počet jednotlivých prvkov samostatne pre pozície v obchodnej knihe a neobchodnej knihe;
f)
akékoľvek súčasné alebo očakávané významné vecné alebo právne prekážky, ktoré bránia okamžitému prevodu vlastných zdrojov alebo splateniu záväzkov medzi materskou spoločnosťou a jej dcérskymi spoločnosťami;
g)
celkovú sumu, o ktorú sú skutočné vlastné zdroje nižšie, než sa požaduje, vo všetkých dcérskych spoločnostiach, ktoré nie sú zahrnuté do konsolidácie, a názov alebo názvy uvedených dcérskych spoločností;
h)
prípadne okolnosti, za ktorých sa použije výnimka uvedená v článku 7 alebo metóda individuálnej konsolidácie stanovená v článku 9.
|
|
Článok 437 Zverejňovanie informácií o vlastných zdrojoch
|
Článok 437
Zverejňovanie informácií o vlastných zdrojoch
Inštitúcie zverejňujú o svojich vlastných zdrojoch tieto informácie:
a)
úplné zosúhlasenie položiek vlastného kapitálu Tier 1, položiek dodatočného kapitálu Tier 1, položiek Tier 2 a filtrov a odpočtov uplatnených na vlastné zdroje inštitúcie podľa článkov 32 až 36, 56, 66 a 79 so súvahou v účtovnej závierke inštitúcie overenej audítorom;
b)
opis hlavných charakteristík nástrojov vlastného kapitálu Tier 1 a dodatočného kapitálu Tier 1 a nástrojov Tier 2 emitovaných inštitúciou;
c)
kompletné podmienky všetkých nástrojov vlastného kapitálu Tier 1, dodatočného kapitálu Tier 1 a Tier 2;
d)
osobitné zverejňovanie povahy a výšok týchto prvkov:
i)
každého prudenciálneho filtra uplatňovaného podľa článkov 32 až 35;
ii)
položiek odpočítaných podľa článkov 36, 56 a 66;
iii)
položiek, ktoré sa neodpočítavajú podľa článkov 47, 48, 56, 66 a 79;
e)
opis všetkých obmedzení uplatňovaných na výpočet vlastných zdrojov v súlade s týmto nariadením a nástrojov, prudenciálnych filtrov a odpočtov, na ktoré sa tieto obmedzenia uplatňujú;
f)
úplné vysvetlenie toho, na akom základe sa vypočítavajú ukazovatele kapitálu, ak sa tieto ukazovatele kapitálu vypočítavajú s použitím prvkov vlastných zdrojov určených na inom základe než na základe stanovenom v tomto nariadení.
|
|
Článok 437a Zverejňovanie informácií o vlastných zdrojoch a oprávnených záväzkoch
|
Článok 437a
Zverejňovanie informácií o vlastných zdrojoch a oprávnených záväzkoch
Inštitúcie, na ktoré sa vzťahuje článok 92a alebo 92b, zverejňujú tieto informácie týkajúce sa ich vlastných zdrojov a oprávnených záväzkov:
a)
zloženie ich vlastných zdrojov a oprávnených záväzkov, ich splatnosť a ich hlavné charakteristiky;
b)
poradie oprávnených záväzkov v hierarchii veriteľov;
c)
celkovú sumu každej emisie nástrojov oprávnených záväzkov podľa článku 72b a sumu týchto emisií, ktorá je zahrnutá v položkách oprávnených záväzkov v rámci limitov stanovených v článku 72b ods. 3 a 4;
d)
celkovú sumu vylúčených záväzkov podľa článku 72a ods. 2.
|
|
Článok 438 Zverejňovanie informácií o požiadavkách na vlastné zdroje a hodnotách rizikovo vážených expozícií
|
Článok 438
Zverejňovanie informácií o požiadavkách na vlastné zdroje a hodnotách rizikovo vážených expozícií
Inštitúcie zverejňujú tieto informácie týkajúce sa dodržiavania článku 92 tohto nariadenia a plnenia požiadaviek stanovených v článku 73 a článku 104 ods. 1 písm. a) smernice 2013/36/EÚ:
a)
súhrnné informácie o ich prístupe k hodnoteniu primeranosti ich interného kapitálu na pokrytie súčasných a budúcich činností;
▼M17
b)
hodnotu dodatočných požiadaviek na vlastné zdroje na základe postupu preskúmania orgánmi dohľadu podľa článku 104 ods. 1 písm. a) smernice 2013/36/EÚ s cieľom riešiť iné riziká, ako je riziko nadmerného využívania finančnej páky, a jej zloženie;
▼M8
c)
na žiadosť dotknutého príslušného orgánu výsledok interného procesu inštitúcie pre posudzovanie kapitálovej primeranosti;
▼M17
d)
celkovú hodnotu rizikových expozícií vypočítanú v súlade s článkom 92 ods. 3 a zodpovedajúce požiadavky na vlastné zdroje určené v súlade s článkom 92 ods. 2, v členení podľa rôznych kategórií rizík alebo prípadne tried rizikových expozícií stanovených v tretej časti, a v príslušných prípadoch vysvetlenie účinku na výpočet vlastných zdrojov a hodnôt rizikovo vážených expozícií, ktoré vyplývajú z uplatňovania minimálnych hodnôt kapitálu a neodpočítania položiek od vlastných zdrojov;
▼M17
da)
ak sa to vyžaduje na výpočet, celkovú hodnotu rizikovej expozície bez spodnej hranice vypočítanú v súlade s článkom 92 ods. 4 a štandardizovanú celkovú hodnotu rizikovej expozície vypočítanú v súlade s článkom 92 ods. 5, v členení podľa rôznych kategórií alebo prípadne tried rizikových expozícií stanovených v tretej časti, a v príslušných prípadoch vysvetlenie účinku na výpočet vlastných zdrojov a hodnôt rizikovo vážených expozícií, ktorý vyplýva z uplatňovania minimálnych hodnôt kapitálu a neodpočítania položiek od vlastných zdrojov;
▼M17
e)
súvahové a podsúvahové expozície, hodnoty rizikovo vážených expozícií a súvisiace očakávané straty pre každú kategóriu špecializovaného financovania podľa článku 153 ods. 5 tabuľky 1 a súvahové a podsúvahové expozície a hodnoty rizikovo vážených expozícií pre kategórie kapitálových expozícií stanovených v článku 133 ods. 3 až 6 a článku 495a ods. 3;
▼M8
f)
hodnotu expozície a hodnotu rizikovo váženej expozície nástrojov vlastných zdrojov držaných v akejkoľvek poisťovni, zaisťovni, alebo holdingovej poisťovni, ktorú inštitúcie neodpočítajú od svojich vlastných zdrojov v súlade s článkom 49 pri výpočte svojich kapitálových požiadaviek na individuálnom, subkonsolidovanom a konsolidovanom základe;
g)
doplnkovú požiadavku na vlastné zdroje a mieru kapitálovej primeranosti finančného konglomerátu vypočítanú v súlade s článkom 6 smernice 2002/87/ES a s prílohou I k uvedenej smernici, ak sa uplatňuje metóda 1 alebo 2 stanovená v uvedenej prílohe;
h)
zmeny v hodnotách rizikovo vážených expozícií bežného obdobia zverejňovania informácií v porovnaní s bezprostredne predchádzajúcim obdobím zverejňovania informácií, ktoré vyplývajú z použitia interných modelov vrátane uvedenia kľúčových faktorov vysvetľujúcich tieto zmeny.
|
|
Článok 439 Zverejňovanie informácií o expozíciách voči kreditnému riziku protistrany
|
Článok 439
Zverejňovanie informácií o expozíciách voči kreditnému riziku protistrany
Inštitúcie zverejňujú v súvislosti so svojou expozíciou voči kreditnému riziku protistrany podľa tretej časti hlavy II kapitoly 6 tieto informácie:
a)
opis metodiky použitej na priradenie interného kapitálu a kreditných limitov pre expozície voči kreditnému riziku protistrany vrátane metód na priradenie uvedených limitov expozíciám voči centrálnym protistranám;
b)
opis politík týkajúcich sa záruk a iných zmiernení kreditného rizika, ako sú politiky zabezpečenia kolaterálu a zriaďovania kreditných rezerv;
c)
opis politík týkajúcich sa všeobecného rizika nesprávnej voľby a špecifického rizika nesprávnej voľby v zmysle vymedzenia v článku 291;
d)
hodnotu kolaterálu, ktorú by inštitúcia musela poskytnúť, ak by sa znížil jej úverový rating;
e)
hodnotu prijatého a poskytnutého oddeleného a neoddeleného kolaterálu podľa druhu kolaterálu, ďalej rozčlenenú na kolaterál použitý pre deriváty a transakcie financovania prostredníctvom cenných papierov;
f)
v prípade derivátových transakcií hodnoty expozícií pred vplyvom zmierňovania kreditného rizika a po tomto vplyve, ako je určené podľa metód stanovených v tretej časti hlave II kapitole 6 oddieloch 3 až 6, podľa toho, ktorá metóda je použitá, a súvisiace hodnoty rizikových expozícií v členení podľa príslušnej metódy;
g)
v prípade transakcií financovania prostredníctvom cenných papierov hodnoty expozície pred vplyvom zmierňovania kreditného rizika a po tomto vplyve, ako je určené podľa metód stanovených v tretej časti hlave II kapitolách 4 a 6, podľa toho, ktorá metóda je použitá, a súvisiace hodnoty rizikových expozícií v členení podľa príslušnej metódy;
h)
hodnoty expozície po vplyve zmierňovania kreditného rizika a s tým súvisiace rizikové expozície pre kapitálovú požiadavku na úpravu ocenenia pohľadávok osobitne pre každú metódu stanovenú v tretej časti hlave VI;
i)
hodnotu expozície voči centrálnym protistranám a s tým súvisiace rizikové expozície v rozsahu pôsobnosti tretej časti hlavy II kapitoly 6 oddielu 9 samostatne pre kvalifikované a nekvalifikované centrálne protistrany a rozčlenené podľa druhov expozícií;
j)
pomyselné hodnoty a reálnu hodnotu transakcií s kreditnými derivátmi; transakcie s kreditnými derivátmi sa rozčleňujú podľa typu produktu; v rámci jednotlivých druhov produktu sa transakcie s kreditnými derivátmi ďalej rozčlenia na kúpené kreditné zabezpečenie a predané kreditné zabezpečenie;
k)
odhad alfa, ak inštitúcia dostala povolenie od príslušných orgánov používať svoj vlastný odhad alfa v súlade s článkom 284 ods. 9;
l)
samostatne – zverejňované informácie zahrnuté v článku 444 písm. e) a článku 452 písm. g);
m)
v prípade inštitúcií, ktoré používajú metódy stanovené v tretej časti hlave II kapitole 6 oddieloch 4 a 5, veľkosť ich súvahových a podsúvahových derivátových činností na základe výpočtu podľa článku 273a ods. 1 alebo 2, podľa toho, čo je uplatniteľné.
Ak centrálna banka členského štátu poskytne pomoc na zabezpečenie likvidity vo forme transakcií so swapmi na kolaterál, príslušný orgán môže inštitúciám udeliť výnimku z požiadaviek uvedených v prvom pododseku písm. d) a e), ak sa tento príslušný orgán domnieva, že zverejnenie informácií uvedených v týchto písmenách by mohlo odhaliť poskytnutie takejto núdzovej pomoci na zabezpečenie likvidity. Na tieto účely príslušný orgán stanovuje primerané prahové hodnoty a objektívne kritériá.
|
|
Článok 440 Zverejňovanie informácií o proticyklických kapitálových vankúšoch
|
Článok 440
Zverejňovanie informácií o proticyklických kapitálových vankúšoch
Inštitúcie zverejňujú v súvislosti s dodržiavaním požiadavky na proticyklický kapitálový vankúš podľa hlavy VII kapitoly 4 smernice 2013/36/EÚ tieto informácie:
a)
geografické rozdelenie hodnôt expozícií a hodnôt rizikovo vážených expozícií svojich expozícií voči kreditnému riziku použitých ako základ pre výpočet proticyklického kapitálového vankúša;
b)
výšku proticyklického kapitálového vankúša špecifického pre inštitúciu.
|
|
Článok 441 Zverejňovanie informácií o ukazovateľoch globálneho systémového významu
|
Článok 441
Zverejňovanie informácií o ukazovateľoch globálneho systémového významu
G-SII každoročne zverejňujú hodnoty ukazovateľov používaných na určenie ich skóre v súlade s metodikou určovania uvedenou v článku 131 smernice 2013/36/EÚ.
|
|
Článok 442 Zverejňovanie informácií o expozíciách voči kreditnému riziku a riziku zníženia kvality pohľadávok z iných ako kreditných dôvodov
|
Článok 442
Zverejňovanie informácií o expozíciách voči kreditnému riziku a riziku zníženia kvality pohľadávok z iných ako kreditných dôvodov
Inštitúcie zverejňujú tieto informácie týkajúce sa ich expozície voči kreditnému riziku a riziku zníženia kvality pohľadávok z iných ako kreditných dôvodov:
a)
rozsah a vymedzenie pojmov „po termíne splatnosti“ a „zhoršenej kvality“, ktoré používajú na účely účtovníctva, a prípadné rozdiely medzi vymedzením pojmov „po termíne splatnosti“ a „zlyhanie“ na účely účtovníctva a regulácie;
b)
opis prístupov a metód prijatých na účely stanovenia špecifických a všeobecných úprav kreditného rizika;
c)
informácie o hodnote a kvalite splácaných expozícií, nesplácaných expozícií a expozícií s pozmenenou splatnosťou pre úvery, dlhové cenné papiere a podsúvahové expozície vrátane ich príslušných akumulovaných znížení hodnoty, rezerv a zmien zápornej reálnej hodnoty v dôsledku kreditného rizika a hodnôt prijatého kolaterálu a prijatých finančných záruk;
d)
analýzu starnutia účtovníctva expozícií po termíne splatnosti;
e)
hrubé účtovné hodnoty zlyhaných, ako aj nezlyhaných expozícií, akumulované špecifické a všeobecné úpravy kreditného rizika, akumulované odpisy voči týmto expozíciám, čisté účtovné hodnoty a ich rozdelenie podľa geografickej oblasti a druhu odvetvia a pre úvery, dlhové cenné papiere a podsúvahové expozície;
f)
akékoľvek zmeny v hrubej hodnote zlyhaných súvahových a podsúvahových expozícií, minimálne vrátane informácií o počiatočných a konečných zostatkoch uvedených expozícií, hrubej hodnote každej z uvedených expozícií, ktorá sa navrátila do stavu nezlyhanej alebo ktorá bola odpísaná;
g)
rozčlenenie úverov a dlhových cenných papierov podľa zostatkovej splatnosti.
|
|
Článok 443 Zverejňovanie informácií o zaťažených a nezaťažených aktívach
|
Článok 443
Zverejňovanie informácií o zaťažených a nezaťažených aktívach
Inštitúcie zverejňujú informácie o svojich zaťažených a nezaťažených aktívach. Na tieto účely inštitúcie používajú účtovnú hodnotu podľa triedy expozície v členení podľa kvality aktíva a celkovú sumu účtovnej hodnoty, ktorá je zaťažená a nezaťažená. Zverejňovanie informácií o zaťažených a nezaťažených aktívach nezahŕňa zverejnenie núdzovej pomoci na zabezpečenie likvidity, ktorú poskytujú centrálne banky.
|
|
Článok 444 Zverejňovanie informácií o používaní štandardizovaného prístupu
|
Článok 444
Zverejňovanie informácií o používaní štandardizovaného prístupu
Inštitúcie, ktoré vypočítavajú svoje hodnoty rizikovo vážených expozícií v súlade s treťou časťou hlavou II kapitolou 2, zverejňujú pre každú z tried expozícií uvedených v článku 112 tieto informácie:
a)
názvy nominovaných ECAI a ECA a dôvody akýchkoľvek zmien v daných nomináciách za obdobie zverejňovania;
b)
triedy expozícií, pre ktoré sa používajú ECAI alebo ECA;
c)
opis postupu, ktorý sa používa na prenos ratingového hodnotenia emitenta a emisie na položky, ktoré nie sú zahrnuté v obchodnej knihe;
d)
priradenie externého ratingu jednotlivých nominovaných ECAI alebo ECA rizikovým váham, ktoré zodpovedajú stupňom kreditnej kvality, ako sa stanovuje v tretej časti hlave II kapitole 2, berúc do úvahy, že túto informáciu nie je potrebné zverejniť, ak inštitúcie dodržiavajú postupy štandardného priradenia, ktoré uverejnila EBA;
e)
hodnoty expozície a hodnoty expozície po zmierňovaní kreditného rizika priradené jednotlivým stupňom kreditnej kvality, ako sa stanovuje v tretej časti hlave II kapitole 2, podľa triedy expozície, ako aj hodnoty expozície, ktoré sa odpočítali od vlastných zdrojov.
|
|
Článok 445 Zverejňovanie informácií o expozíciách voči trhovému riziku podľa štandardizovaného prístupu
|
-
|
|
Článok 445a Zverejňovanie informácií o riziku úpravy ocenenia pohľadávky
|
-
|
|
Článok 446 Zverejňovanie informácií o operačnom riziku
|
-
|
|
Článok 447 Zverejňovanie informácií o kľúčových parametroch
|
Článok 447
Zverejňovanie informácií o kľúčových parametroch
Inštitúcie zverejňujú v tabuľkovej forme tieto kľúčové parametre:
▼M17
a)
zloženie svojich vlastných zdrojov a svoje podiely rizikového kapitálu vypočítané v súlade s článkom 92 ods. 2;
▼M17
aa)
v príslušných prípadoch podiely rizikového kapitálu vypočítané v súlade s článkom 92 ods. 2 s použitím celkovej hodnoty rizikových expozícií bez spodnej hranice namiesto celkovej hodnoty rizikových expozícií;
▼M17
b)
celková hodnota rizikových expozícií vypočítaná v súlade s článkom 92 ods. 3 a v príslušných prípadoch celková hodnota rizikových expozícií bez spodnej hranice vypočítaná v súlade s článkom 92 ods. 4;
▼M8
c)
ak je to uplatniteľné, hodnotu a zloženie dodatočných vlastných zdrojov, ktoré sú inštitúcie povinné držať v súlade s článkom 104 ods. 1 písm. a) smernice 2013/36/EÚ;
▼M17
d)
požiadavku na kombinovaný vankúš, ktorý sú inštitúcie povinné držať v súlade s hlavou VII kapitolou 4 smernice 2013/36/EÚ;
▼M8
e)
svoj ukazovateľ finančnej páky a veľkosť celkovej expozície vypočítané podľa článku 429;
f)
vo vzťahu k svojmu ukazovateľu krytia likvidity podľa výpočtu v súlade s delegovaným aktom uvedeným v článku 460 ods. 1 tieto informácie:
i)
priemer, prípadne priemery, svojho ukazovateľa krytia likvidity na základe zistení ku koncu mesiaca za predchádzajúcich 12 mesiacov, a to za každý štvrťrok príslušného obdobia zverejňovania informácií;
ii)
priemer, prípadne priemery, celkových likvidných aktív, a to po uplatnení príslušných zrážok, zahrnutých do vankúša likvidity v súlade s delegovaným aktom uvedeným v článku 460 ods. 1, na základe zistení ku koncu mesiaca za predchádzajúcich 12 mesiacov, a to za každý štvrťrok príslušného obdobia zverejňovania informácií;
iii)
priemery svojich záporných tokov likvidity, kladných tokov likvidity a čistých záporných tokov likvidity vypočítané v súlade s delegovaným aktom uvedeným v článku 460 ods. 1, na základe zistení ku koncu mesiaca za predchádzajúcich 12 mesiacov, a to za každý štvrťrok príslušného obdobia zverejňovania informácií;
g)
vo vzťahu k svojej požiadavke na čisté stabilné financovanie vypočítané v súlade so šiestou časťou hlavou IV tieto informácie:
i)
ukazovateľ čistého stabilného financovania ku koncu každého štvrťroku príslušného obdobia zverejňovania informácií;
ii)
dostupné stabilné financovanie ku koncu každého štvrťroku príslušného obdobia zverejňovania informácií;
iii)
požadované stabilné financovanie ku koncu každého štvrťroku príslušného obdobia zverejňovania informácií;
h)
svoje pomery vlastných zdrojov k oprávneným záväzkom a ich prvky, čitateľa a menovateľa, podľa výpočtu v súlade s článkami 92a a 92b a v členení na úrovni každej skupiny, ktorej krízová situácia sa rieši, ak je to uplatniteľné.
|
|
Článok 448 Zverejňovanie informácií o expozíciách voči úrokovému riziku pozícií, ktoré nie sú držané v obchodnej knihe
|
-
|
|
Článok 449 Zverejňovanie informácií o expozíciách voči sekuritizačným pozíciám
|
Článok 449
Zverejňovanie informácií o expozíciách voči sekuritizačným pozíciám
▼C8
Inštitúcie, ktoré vypočítavajú hodnoty rizikovo vážených expozícií v súlade s treťou časťou hlavou II kapitolou 5 alebo požiadavky na vlastné zdroje v súlade s článkom 337 alebo článkom 338, zverejňujú samostatne pre svoje činnosti obchodnej knihy a činnosti neobchodnej knihy tieto informácie:
▼M8
a)
opis svojich sekuritizačných a resekuritizačných činností vrátane svojich cieľov riadenia rizík a investičných cieľov v súvislosti s uvedenými činnosťami, ich úlohu v sekuritizačných a resekuritizačných transakciách, informáciu o tom, či používajú jednoduchú, transparentnú a štandardizovanú sekuritizáciu (STS), ako sa vymedzuje v článku 242 bode 10, a rozsah, v akom používajú sekuritizačné transakcie na prenos kreditného rizika sekuritizovaných expozícií voči tretím stranám, v uplatniteľnom prípade aj so samostatným opisom ich politiky presunu rizika pri syntetickej sekuritizácii;
b)
druh rizík, ktorým sú vystavené vo svojich sekuritizačných a resekuritizačných činnostiach podľa úrovne nadriadenosti príslušných sekuritizačných pozícií, s rozlíšením medzi pozíciami v rámci STS a pozíciami mimo STS a:
i)
rizikom ponechaným v transakciách, ktorých sú pôvodcami;
ii)
rizikom vzniknutým v súvislosti s transakciami, ktorých pôvodcami sú tretie strany;
c)
prístupy k výpočtu hodnôt rizikovo vážených expozícií, ktoré používajú na svoje sekuritizačné činnosti, vrátane druhov sekuritizačných pozícií, na ktoré sa jednotlivé prístupy uplatňujú, a s rozlíšením medzi pozíciami v rámci STS a pozíciami mimo STS;
d)
zoznam účelových jednotiek zaoberajúcich sa sekuritizáciou (SSPE), ktoré patria do niektorej z nasledujúcich kategórií, s opisom ich druhov expozícií voči týmto SSPE vrátane zmlúv o derivátoch:
i)
SSPE, ktoré nadobúdajú expozície majúce pôvod v inštitúciách;
ii)
SSPE sponzorované inštitúciami;
iii)
SSPE a iné právne subjekty, pre ktoré inštitúcie poskytujú služby súvisiace so sekuritizáciou, ako je napríklad poradenstvo, obsluha aktív alebo služby správy;
iv)
SSPE zahrnuté do regulačného rozsahu konsolidácie inštitúcií;
e)
zoznam všetkých právnych subjektov, v súvislosti s ktorými inštitúcie zverejnili, že poskytli podporu v súlade s treťou časťou hlavou II kapitolou 5;
f)
zoznam právnych subjektov, ktoré sú pridružené k inštitúciám a ktoré investujú do sekuritizácií majúcich pôvod v inštitúciách alebo do sekuritizačných pozícií emitovaných SSPE, ktoré sú sponzorované inštitúciami;
g)
súhrn svojich účtovných politík pre sekuritizačnú činnosť, prípadne aj vrátane rozlišovania medzi sekuritizačnými a resekuritizačnými pozíciami;
h)
názvy ECAI použitých pre sekuritizácie a druhy expozícií, pre ktoré sú jednotlivé agentúry použité;
i)
prípadne opis prístupu interného hodnotenia, ako sa stanovuje v tretej časti hlave II kapitole 5, vrátane štruktúry procesu interného hodnotenia a vzťahu medzi interným hodnotením a externými ratingmi príslušnej ECAI zverejnených v súlade s písmenom h), kontrolných mechanizmov pre proces interného hodnotenia vrátane diskusie o nezávislosti, zodpovednosti a preskúmania procesu interného hodnotenia, druhov expozícií, na ktoré sa proces interného hodnotenia uplatňuje, a stresových faktorov používaných na určenie úrovní zvýšenia kreditnej kvality;
j)
samostatne za obchodnú knihu a za neobchodnú knihu, účtovnú hodnotu sekuritizačných expozícií vrátane informácií o tom, či inštitúcie previedli významné kreditné riziko v súlade s článkami 244 a 245, pri ktorých inštitúcie konajú ako originátor, sponzor alebo investor, samostatne pre tradičné a syntetické sekuritizácie a pre transakcie v rámci STS a mimo STS a s členením podľa druhu sekuritizácií;
k)
pre činnosti neobchodnej knihy tieto informácie:
i)
celkovú hodnotu sekuritizačných pozícií, ak inštitúcie konajú ako originátor alebo sponzor, a súvisiacich rizikovo vážených aktív a kapitálových požiadaviek podľa regulačných prístupov vrátane expozícií, ktoré sa odpočítajú od vlastných zdrojov alebo ktorým sa priradí riziková váha 1 250 %, rozčlenených na tradičné a syntetické sekuritizácie a na sekuritizačné a resekuritizačné expozície, samostatne pre pozície v rámci STS a pozície mimo STS, a ďalej rozčlenené na zmysluplný počet pásem rizikových váh alebo pásem kapitálových požiadaviek a podľa prístupu použitého na výpočet kapitálových požiadaviek;
ii)
celkovú hodnotu sekuritizačných pozícií, keď inštitúcie konajú ako investor, a súvisiacich rizikovo vážených aktív a kapitálových požiadaviek podľa regulačných prístupov vrátane expozícií, ktoré sa odpočítajú od vlastných zdrojov alebo ktorým sa priradí riziková váha 1 250 %, rozčlenených na tradičné a syntetické sekuritizácie, na sekuritizačné a resekuritizačné pozície a na pozície v rámci STS a pozície mimo STS, a ďalej rozčlenené na zmysluplný počet pásem rizikových váh alebo pásem kapitálových požiadaviek a podľa prístupu použitého na výpočet kapitálových požiadaviek;
l)
pre expozície sekuritizované inštitúciou hodnotu expozícií v stave zlyhania a hodnotu špecifických úprav kreditného rizika, ktoré inštitúcia vykonala počas daného obdobia, rozčlenené podľa druhu expozícií.
|
|
Článok 449a Zverejňovanie informácií o environmentálnych a sociálnych rizikách a rizikách v oblasti správy a riadenia (ďalej len „riziká ESG“)
|
-
|
|
Článok 449b Zverejňovanie súhrnných informácií o expozíciách voči subjektom tieňového bankovníctva
|
Článok 449b
Zverejňovanie súhrnných informácií o expozíciách voči subjektom tieňového bankovníctva
Inštitúcie zverejňujú informácie týkajúce sa ich súhrnnej expozície voči subjektom tieňového bankovníctva, ako sa uvádza v článku 394 ods. 2 druhom pododseku.
|
|
Článok 450 Zverejňovanie informácií o politike odmeňovania
|
-
|
|
Článok 451 Zverejňovanie informácií o ukazovateli finančnej páky
|
-
|
|
Článok 451a Zverejňovanie informácií o požiadavkách na likviditu
|
-
|
|
Článok 451b Zverejňovanie informácií o kryptoaktívových expozíciách a súvisiacich činnostiach
|
-
|
,
1.1 Odkazy
1.2 Identifikované požiadavky
1.3 Súvisiace štandardy
2. Identifikované požiadavky
Požiadavky
| Zdroj |
Požiadavka |
3. Súvisiace štandardy
Štandardy
| Zdroj |
Požiadavka |
|