+PRÍLOHA II
|
PRÍLOHA II
PRÍLOHA II
Limity výfukových emisií uvedené v článku 18 ods. 2
Tabuľka II-1: Limity etapy V pre kategórie motorov NRE vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 1
|
Emisná etapa
|
Podkategórie motorov
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapaľovania
|
CO
|
HC
|
NOx
|
Hmotnosť PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Etapa V
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
0 < P < 8
|
CI
|
8,00
|
(HC + NOx ≤ 7,50)
|
0,40 (1)
|
—
|
1,10
|
|
Etapa V
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
8 ≤ P < 19
|
CI
|
6,60
|
(HC + NOx ≤ 7,50)
|
0,40
|
—
|
1,10
|
|
Etapa V
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
19 ≤ P < 37
|
CI
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Etapa V
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
37 ≤ P < 56
|
CI
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Etapa V
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
56 ≤ P < 130
|
všetky
|
5,00
|
0,19
|
0,40
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Etapa V
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
130 ≤ P < 560
|
všetky
|
3,50
|
0,19
|
0,40
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Etapa V
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
P > 560
|
všetky
|
3,50
|
0,19
|
3,50
|
0,045
|
—
|
6,00
|
(1)
0,60 pre vzduchom chladené motory s priamym vstrekovaním a ručným štartovaním.
|
Tabuľka II-2: Limity etapy V pre kategórie motorov NRG vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 2
|
Emisná etapa
|
Podkategórie motorov
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapaľovania
|
CO
|
HC
|
NOx
|
Hmotnosť PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Etapa V
|
NRG-v-1
NRG-c-1
|
P > 560
|
všetky
|
3,50
|
0,19
|
0,67
|
0,035
|
—
|
6,00
|
Tabuľka II-3: Limity etapy V pre kategórie motorov NRSh vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 3
|
Emisná etapa
|
Podkategórie motorov
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapaľovania
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Etapa V
|
NRSh-v-1a
|
0 < P < 19
|
SI
|
805
|
50
|
|
Etapa V
|
NRSh-v-1b
|
603
|
72
|
Tabuľka II-4: Limity etapy V pre kategórie motorov NRS vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 4
|
Emisná etapa
|
Podkategórie motorov
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapaľovania
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Etapa V
|
NRS-vr-1a
NRS-vi-1a
|
0 < P < 19
|
SI
|
610
|
10
|
|
Etapa V
|
NRS-vr-1b
NRS-vi-1b
|
610
|
8
|
|
Etapa V
|
NRS-v-2a
|
19 ≤ P < 30
|
610
|
8
|
|
Etapa V
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
19 ≤ P < 56
|
4,40 (*1)
|
2,70 (*1)
|
(*1)
Voliteľne ako alternatíva akákoľvek kombinácia hodnôt zodpovedajúca rovnici (HC+NOx) × CO0,784 ≤ 8,57, ako aj týmto podmienkam: CO ≤ 20,6 g/kWh a (HC + NOx) ≤ 2,7 g/kWh
|
Tabuľka II-5: Limity etapy V pre kategórie motorov IWP vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 5
|
Emisná etapa
|
Podkategórie motorov
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapaľovania
|
CO
|
HC
|
NOx
|
Hmotnosť PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Etapa V
|
IWP-v-1
IWP-c-1
|
19 ≤ P < 75
|
všetky
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,30
|
—
|
6,00
|
|
Etapa V
|
IWP-v-2
IWP-c-2
|
75 ≤ P < 130
|
všetky
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 5,40)
|
0,14
|
—
|
6,00
|
|
Etapa V
|
IWP-v-3
IWP-c-3
|
130 ≤ P < 300
|
všetky
|
3,50
|
1,00
|
2,10
|
0,10
|
—
|
6,00
|
|
Etapa V
|
IWP-v-4
IWP-c-4
|
JP ≥ 300
|
všetky
|
3,50
|
0,19
|
1,80
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Tabuľka II-6: Limity etapy V pre kategórie motorov IWA vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 6
|
Emisná etapa
|
Podkategórie motorov
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapaľovania
|
CO
|
HC
|
NOx
|
Hmotnosť PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Etapa V
|
IWA-v-1
IWA-c-1
|
19 ≤ P < 75
|
všetky
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,30
|
—
|
6,00
|
|
Etapa V
|
IWA-v-2
IWA-c-2
|
75 ≤ P < 130
|
všetky
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 5,40)
|
0,14
|
—
|
6,00
|
|
Etapa V
|
IWA-v-3
IWA-c-3
|
130 ≤ P < 300
|
všetky
|
3,50
|
1,00
|
2,10
|
0,10
|
—
|
6,00
|
|
Etapa V
|
IWA-v-4
IWA-c-4
|
P ≥ 300
|
všetky
|
3,50
|
0,19
|
1,80
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Tabuľka II-7: Limity etapy V pre kategórie motorov IWA vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 7
|
Emisná etapa
|
Podkategórie motorov
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapaľovania
|
CO
|
HC
|
NOx
|
Hmotnosť PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Etapa V
|
RLL-c-1
RLL-v-1
|
P > 0
|
všetky
|
3,50
|
(HC + NOx ≤ 4,00)
|
0,025
|
—
|
6,00
|
Tabuľka II-8: Limity etapy V pre kategórie motorov IWA vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 8
|
Emisná etapa
|
Podkategórie motorov
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapaľovania
|
CO
|
HC
|
NOx
|
Hmotnosť PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Etapa V
|
RLR-c-1
RLR-v-1
|
P > 0
|
všetky
|
3,50
|
0,19
|
2,00
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Tabuľka II-9: Limity etapy V pre kategórie motorov SMB vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 9
|
Emisná etapa
|
Podkategórie motorov
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapaľovania
|
CO
|
NOx
|
HC
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Etapa V
|
SMB-v-1
|
P > 0
|
SI
|
275
|
—
|
75
|
Tabuľka II-10: Limity etapy V pre kategórie motorov SMB vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 10
|
Emisná etapa
|
Podkategórie motorov
|
Rozsah výkonu
|
Druh zapaľovania
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Etapa V
|
ATS-v-1
|
P > 0
|
SI
|
400
|
8
|
Osobitné ustanovenia o celkových limitoch pre uhľovodíky v motoroch výlučne alebo čiastočne spaľujúcich plynné palivo
1. V prípade podkategórií, pri ktorých je vymedzený faktor A, sa limit pre uhľovodíky v motoroch výlučne alebo čiastočne spaľujúcich plynné palivo, uvedený v tabuľkách II-1 až II-10 nahrádza limitom vypočítaným podľa tohto vzorca:
HC = 0,19 + (1,5 × A × GER), pričom GER je priemerný pomer plynu voči energii v rámci príslušného skúšobného cyklu. Ak sa má použiť ustálený aj neustálený skúšobný cyklus, GER sa určí zo skúšobného cyklu v neustálenom stave pri teplom štarte. Pokiaľ sa má použiť viac než jeden skúšobný cyklus v ustálenom stave, priemerný GER sa určí pre každý cyklus samostatne. Ak vypočítaný limit pre HC presiahne hodnotu 0,19 + A, stanoví sa limit pre HC na 0,19 + A.
Graf 1. Schéma limitu emisií HC v závislosti od priemerného pomeru plynu voči energii GER
2. Pri podkategóriách s kombinovaným limitom pre HC a NOx, sa kombinovaný limit pre HC a NOx zníži o 0,19 g/kWh a platí len pre NOx.
3. Na motory spaľujúce iné ako plynné palivo sa vzorec nevzťahuje.
1. Prehľad
1.1 Odkazy
1.2 Identifikované požiadavky
1.3 Súvisiace štandardy
2. Identifikované požiadavky
Požiadavky
| Zdroj |
Požiadavka |
3. Súvisiace štandardy
Štandardy
| Zdroj |
Požiadavka |
|