+NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2016/1628 zo 14. septembra 2016 o požiadavkách na emisné limity plynných a pevných znečisťujúcich látok a typové schválenie spaľovacích motorov necestných pojazdných strojov, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1024/2012 a (EÚ) č. 167/2013 a ktorým sa mení a zrušuje smernica 97/68/ES (Text s významom pre EHP)
---+KAPITOLA I PREDMET ÚPRAVY, ROZSAH PÔSOBNOSTI A VYMEDZENIE POJMOV
------+Článok 1 Predmet úpravy
---------+Článok 1 1.
---------+Článok 1 2.
------+Článok 2 Rozsah pôsobnosti
---------+Článok 2 1.
---------+Článok 2 2.
------+Článok 3 Vymedzenie pojmov
------+Článok 4 Kategórie motorov
---------+Článok 4 1.
---------+Článok 4 2.
---------+Článok 4 3.
---+KAPITOLA II VŠEOBECNÉ POVINNOSTI
------+Článok 5 Povinnosti členských štátov
---------+Článok 5 1.
---------+Článok 5 2.
---------+Článok 5 3.
---------+Článok 5 4.
---------+Článok 5 5.
------+Článok 6 Povinnosti schvaľovacích orgánov
---------+Článok 6 1.
---------+Článok 6 2.
---------+Článok 6 3.
------+Článok 7 Povinnosti orgánov dohľadu nad trhom
---------+Článok 7 1.
---------+Článok 7 2.
------+Článok 8 Všeobecné povinnosti výrobcov
---------+Článok 8 1.
---------+Článok 8 2.
---------+Článok 8 3.
---------+Článok 8 4.
---------+Článok 8 5.
---------+Článok 8 6.
---------+Článok 8 7.
---------+Článok 8 8.
---------+Článok 8 9.
---------+Článok 8 10.
---------+Článok 8 11.
------+Článok 9 Povinnosti výrobcov, pokiaľ ide o motory, ktoré nie sú v zhode
---------+Článok 9 1.
---------+Článok 9 2.
------+Článok 10 Povinnosti zástupcov výrobcov pre dohľad nad trhom
------+Článok 11 Všeobecné povinnosti dovozcov
---------+Článok 11 1.
---------+Článok 11 2.
---------+Článok 11 3.
---------+Článok 11 4.
---------+Článok 11 5.
---------+Článok 11 6.
---------+Článok 11 7.
------+Článok 12 Povinnosti dovozcov, pokiaľ ide o ich motory, ktoré nie sú v zhode
---------+Článok 12 1.
---------+Článok 12 2.
------+Článok 13 Všeobecné povinnosti distribútorov
---------+Článok 13 1.
---------+Článok 13 2.
---------+Článok 13 3.
---------+Článok 13 4.
------+Článok 14 Povinnosti distribútorov, pokiaľ ide o ich motory, ktoré nie sú v zhode
---------+Článok 14 1.
---------+Článok 14 2.
------+Článok 15 Povinnosti výrobcov pôvodného zariadenia v súvislosti s inštaláciou motorov
---------+Článok 15 1.
---------+Článok 15 2.
---------+Článok 15 3.
---------+Článok 15 4.
---------+Článok 15 5.
---------+Článok 15 6.
------+Článok 16 Uplatňovanie povinností výrobcov na dovozcov a distribútorov
------+Článok 17 Oznamovacia povinnosť hospodárskych subjektov a výrobcov pôvodného zariadenia
---+KAPITOLA III VECNÉ POŽIADAVKY
------+Článok 18 Požiadavky na výfukové emisie na účely typového schválenia EÚ
---------+Článok 18 1.
---------+Článok 18 2.
---------+Článok 18 3.
---------+Článok 18 4.
---------+Článok 18 5.
------+Článok 19 Monitorovanie emisií motorov v prevádzke
---------+Článok 19 1.
---------+Článok 19 2.
---+KAPITOLA IV POSTUPY TYPOVÉHO SCHVÁLENIA EÚ
------+Článok 20 Žiadosť o typové schválenie EÚ
---------+Článok 20 1.
---------+Článok 20 2.
---------+Článok 20 3.
---------+Článok 20 4.
------+Článok 21 Informačná zložka
---------+Článok 21 1.
---------+Článok 21 2.
---------+Článok 21 3.
---+KAPITOLA V VYKONÁVANIE POSTUPOV TYPOVÉHO SCHVÁLENIA EÚ
------+Článok 22 Všeobecné ustanovenia
---------+Článok 22 1.
---------+Článok 22 2.
---------+Článok 22 3.
---------+Článok 22 4.
---------+Článok 22 5.
---------+Článok 22 6.
---------+Článok 22 7.
------+Článok 23 Osobitné ustanovenia týkajúce sa osvedčenia o typovom schválení EÚ
---------+Článok 23 1.
---------+Článok 23 2.
---------+Článok 23 3.
---------+Článok 23 4.
---------+Článok 23 5.
------+Článok 24 Skúšky požadované na účely typového schválenia EÚ
---------+Článok 24 1.
---------+Článok 24 2.
---------+Článok 24 3.
---------+Článok 24 4.
---------+Článok 24 5.
---------+Článok 24 6.
---------+Článok 24 7.
---------+Článok 24 8.
---------+Článok 24 9.
---------+Článok 24 10.
---------+Článok 24 11.
---------+Článok 24 12.
------+Článok 25 Vykonávanie meraní a skúšok na účely typového schválenia EÚ
---------+Článok 25 1.
---------+Článok 25 2.
---------+Článok 25 3.
---------+Článok 25 4.
------+Článok 26 Opatrenia na zabezpečenie zhody výroby
---------+Článok 26 1.
---------+Článok 26 2.
---------+Článok 26 3.
---------+Článok 26 4.
---------+Článok 26 5.
---------+Článok 26 6.
---+KAPITOLA VI ZMENY A PLATNOSŤ TYPOVÝCH SCHVÁLENÍ EÚ
------+Článok 27 Všeobecné ustanovenia
---------+Článok 27 1.
---------+Článok 27 2.
---------+Článok 27 3.
------+Článok 28 Revízie a rozšírenia typového schválenia EÚ
---------+Článok 28 1.
---------+Článok 28 2.
---------+Článok 28 3.
---------+Článok 28 4.
------+Článok 29 Vydávanie a oznamovanie zmien
---------+Článok 29 1.
---------+Článok 29 2.
---------+Článok 29 3.
------+Článok 30 Platnosť typového schválenia EÚ
---------+Článok 30 1.
---------+Článok 30 2.
---------+Článok 30 3.
---------+Článok 30 4.
---------+Článok 30 5.
---------+Článok 30 6.
---+KAPITOLA VII VYHLÁSENIE O ZHODE A OZNAČENIA
------+Článok 31 Vyhlásenie o zhode
---------+Článok 31 1.
---------+Článok 31 2.
---------+Článok 31 3.
---------+Článok 31 4.
---------+Článok 31 5.
------+Článok 32 Povinné označenie motorov
---------+Článok 32 1.
---------+Článok 32 2.
---------+Článok 32 3.
------+Článok 33 Dočasné označenie motorov
---------+Článok 33 1.
---------+Článok 33 2.
---------+Článok 33 3.
---+KAPITOLA VIII VÝNIMKY
------+Článok 34 Všeobecné výnimky
---------+Článok 34 1.
---------+Článok 34 2.
---------+Článok 34 3.
---------+Článok 34 4.
---------+Článok 34 5.
---------+Článok 34 6.
---------+Článok 34 7.
---------+Článok 34 8.
---------+Článok 34 9.
------+Článok 35 Výnimky pre nové technológie alebo nové koncepcie
---------+Článok 35 1.
---------+Článok 35 2.
---------+Článok 35 3.
---------+Článok 35 4.
---------+Článok 35 5.
---------+Článok 35 6.
---------+Článok 35 7.
---------+Článok 35 8.
---------+Článok 35 9.
------+Článok 36 Následné prispôsobenie delegovaných a vykonávacích aktov
---------+Článok 36 1.
---------+Článok 36 2.
---+KAPITOLA IX NAHLASOVANIE VÝROBY A OVEROVANIE
------+Článok 37 Povinnosti výrobcov s ohľadom na nahlasovanie výroby
---------+Článok 37 1.
---------+Článok 37 2.
---------+Článok 37 3.
---------+Článok 37 4.
---------+Článok 37 5.
------+Článok 38 Kontrolné opatrenia
---------+Článok 38 1.
---------+Článok 38 2.
---------+Článok 38 3.
---------+Článok 38 4.
---+KAPITOLA X OCHRANNÉ DOLOŽKY
------+Článok 39 Motory, ktoré nie sú v zhode so schváleným typom
---------+Článok 39 1.
---------+Článok 39 2.
---------+Článok 39 3.
---------+Článok 39 4.
---------+Článok 39 5.
------+Článok 40 Spätné prevzatie motorov
---------+Článok 40 1.
---------+Článok 40 2.
---------+Článok 40 3.
------+Článok 41 Oznámenie rozhodnutí a dostupné opravné prostriedky
---------+Článok 41 1.
---------+Článok 41 2.
---+KAPITOLA XI MEDZINÁRODNÉ PREDPISY A POSKYTOVANIE TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ
------+Článok 42 Súhlas s rovnocenným typovým schválením motora
---------+Článok 42 1.
---------+Článok 42 2.
---------+Článok 42 3.
---------+Článok 42 4.
------+Článok 43 Informácie a pokyny určené výrobcom pôvodného zariadenia a koncovým používateľom
---------+Článok 43 1.
---------+Článok 43 2.
---------+Článok 43 3.
---------+Článok 43 4.
---------+Článok 43 5.
------+Článok 44 Výmena údajov a informácií prostredníctvom systému IMI
---------+Článok 44 1.
---------+Článok 44 2.
---------+Článok 44 3.
---------+Článok 44 4.
---------+Článok 44 5.
---+KAPITOLA XII URČENIE TECHNICKÝCH SLUŽIEB A ICH OZNAMOVANIE
------+Článok 45 Požiadavky týkajúce sa technických služieb
---------+Článok 45 1.
---------+Článok 45 2.
---------+Článok 45 3.
---------+Článok 45 4.
---------+Článok 45 5.
---------+Článok 45 6.
---------+Článok 45 7.
---------+Článok 45 8.
---------+Článok 45 9.
------+Článok 46 Dcérske spoločnosti a subdodávatelia technických služieb
---------+Článok 46 1.
---------+Článok 46 2.
---------+Článok 46 3.
------+Článok 47 Určenie technických služieb
---------+Článok 47 1.
---------+Článok 47 2.
---------+Článok 47 3.
------+Článok 48 Postupy týkajúce sa noriem výkonnosti a posudzovania technických služieb
------+Článok 49 Posúdenie kvalifikácie technických služieb
---------+Článok 49 1.
---------+Článok 49 2.
---------+Článok 49 3.
---------+Článok 49 4.
------+Článok 50 Postupy oznamovania
---------+Článok 50 1.
---------+Článok 50 2.
---------+Článok 50 3.
---------+Článok 50 4.
---------+Článok 50 5.
------+Článok 51 Zmeny v určeniach
---------+Článok 51 1.
---------+Článok 51 2.
------+Článok 52 Spochybnenie odbornej spôsobilosti technických služieb
---------+Článok 52 1.
---------+Článok 52 2.
---------+Článok 52 3.
---------+Článok 52 4.
------+Článok 53 Prevádzkové povinnosti technických služieb
---------+Článok 53 1.
---------+Článok 53 2.
---------+Článok 53 3.
---------+Článok 53 4.
------+Článok 54 Informačné povinnosti technických služieb
---------+Článok 54 1.
---------+Článok 54 2.
---+KAPITOLA XIII DELEGOVANÉ AKTY A VYKONÁVACIE AKTY
------+Článok 55 Vykonávanie delegovania právomocí
---------+Článok 55 1.
---------+Článok 55 2.
---------+Článok 55 3.
---------+Článok 55 4.
---------+Článok 55 5.
---------+Článok 55 6.
------+Článok 56 Postup výboru
---------+Článok 56 1.
---------+Článok 56 2.
---------+Článok 56 3.
---+KAPITOLA XIV ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
------+Článok 57 Sankcie
---------+Článok 57 1.
---------+Článok 57 2.
------+Článok 58 Prechodné ustanovenia
---------+Článok 58 1.
---------+Článok 58 2.
---------+Článok 58 3.
---------+Článok 58 4.
---------+Článok 58 5.
---------+Článok 58 6.
---------+Článok 58 7.
---------+Článok 58 8.
---------+Článok 58 9.
---------+Článok 58 10.
---------+Článok 58 11.
---------+Článok 58 12.
---------+Článok 58 13.
------+Článok 59 Správa
---------+Článok 59 1.
---------+Článok 59 2.
------+Článok 60 Preskúmanie
---------+Článok 60 1.
---------+Článok 60 2.
---------+Článok 60 3.
---------+Článok 60 4.
------+Článok 61 Zmeny smernice 97/68/ES
------+Článok 62 Zmena nariadenia (EÚ) č. 1024/2012
------+Článok 63 Zmena nariadenia (EÚ) č. 167/2013
------+Článok 64 Zrušenie
---------+Článok 64 1.
---------+Článok 64 2.
------+Článok 65 Nadobudnutie účinnosti a uplatňovanie
---------+Článok 65 1.
---------+Článok 65 2.
---+PRÍLOHA I
---+PRÍLOHA II
---+PRÍLOHA III
---+PRÍLOHA IV
---+PRÍLOHA V
---+PRÍLOHA VI
English - European Union - Environment -

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2016/1628 zo 14. septembra 2016 o požiadavkách na emisné limity plynných a pevných znečisťujúcich látok a typové schválenie spaľovacích motorov necestných pojazdných strojov, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1024/2012 a (EÚ) č. 167/2013 a ktorým sa mení a zrušuje smernica 97/68/ES (Text s významom pre EHP)

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2016/1628

zo 14. septembra 2016

o požiadavkách na emisné limity plynných a pevných znečisťujúcich látok a typové schválenie spaľovacích motorov necestných pojazdných strojov, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1024/2012 a (EÚ) č. 167/2013 a ktorým sa mení a zrušuje smernica 97/68/ES

(Text s významom pre EHP)

1. Prehľad

,
Názov Regulácia
KAPITOLA I PREDMET ÚPRAVY, ROZSAH PÔSOBNOSTI A VYMEDZENIE POJMOV KAPITOLA I PREDMET ÚPRAVY, ROZSAH PÔSOBNOSTI A VYMEDZENIE POJMOV
KAPITOLA II VŠEOBECNÉ POVINNOSTI KAPITOLA II VŠEOBECNÉ POVINNOSTI
KAPITOLA III VECNÉ POŽIADAVKY KAPITOLA III VECNÉ POŽIADAVKY
KAPITOLA IV POSTUPY TYPOVÉHO SCHVÁLENIA EÚ KAPITOLA IV POSTUPY TYPOVÉHO SCHVÁLENIA EÚ
KAPITOLA V VYKONÁVANIE POSTUPOV TYPOVÉHO SCHVÁLENIA EÚ KAPITOLA V VYKONÁVANIE POSTUPOV TYPOVÉHO SCHVÁLENIA EÚ
KAPITOLA VI ZMENY A PLATNOSŤ TYPOVÝCH SCHVÁLENÍ EÚ KAPITOLA VI ZMENY A PLATNOSŤ TYPOVÝCH SCHVÁLENÍ EÚ
KAPITOLA VII VYHLÁSENIE O ZHODE A OZNAČENIA KAPITOLA VII VYHLÁSENIE O ZHODE A OZNAČENIA
KAPITOLA VIII VÝNIMKY KAPITOLA VIII VÝNIMKY
KAPITOLA IX NAHLASOVANIE VÝROBY A OVEROVANIE KAPITOLA IX NAHLASOVANIE VÝROBY A OVEROVANIE
KAPITOLA X OCHRANNÉ DOLOŽKY KAPITOLA X OCHRANNÉ DOLOŽKY
KAPITOLA XI MEDZINÁRODNÉ PREDPISY A POSKYTOVANIE TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ KAPITOLA XI MEDZINÁRODNÉ PREDPISY A POSKYTOVANIE TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ
KAPITOLA XII URČENIE TECHNICKÝCH SLUŽIEB A ICH OZNAMOVANIE KAPITOLA XII URČENIE TECHNICKÝCH SLUŽIEB A ICH OZNAMOVANIE
KAPITOLA XIII DELEGOVANÉ AKTY A VYKONÁVACIE AKTY KAPITOLA XIII DELEGOVANÉ AKTY A VYKONÁVACIE AKTY
KAPITOLA XIV ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA KAPITOLA XIV ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
PRÍLOHA I

PRÍLOHA I

Vymedzenie podkategórií motorov uvedených v článku 4


Tabuľka I-1: Podkategórie kategórie motorov NRE vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 1

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Referenčný výkon

NRE

CI

meniteľné

0 < P< 8

NRE-v-1

Maximálny čistý výkon

CI

8 ≤ P < 19

NRE-v-2

CI

19 ≤ P < 37

NRE-v-3

CI

37 ≤ P < 56

NRE-v-4

všetky

56 ≤ P < 130

NRE-v-5

130 ≤ P < 560

NRE-v-6

P > 560

NRE-v-7

CI

konštantné

0 < P < 8

NRE-c-1

Menovitý čistý výkon

CI

8 ≤ P < 19

NRE-c-2

CI

19 ≤ P < 37

NRE-c-3

CI

37 ≤ P < 56

NRE-c-4

všetky

56 ≤ P < 130

NRE-c-5

130 ≤ P < 560

NRE-c-6

P > 560

NRE-c-7


Tabuľka I-2: Podkategórie kategórie motorov NRG vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 2

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Referenčný výkon

NRG

všetky

meniteľné

P > 560

NRG-v-1

Maximálny čistý výkon

konštantné

P > 560

NRG-c-1

Menovitý čistý výkon


Tabuľka I-3: Podkategórie kategórie motorov NRSh vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 3

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Zdvihový objem (cm3)

Podkategória

Referenčný výkon

NRSh

SI

meniteľné alebo konštantné

0 < P < 19

SV < 50

NRSh-v-1a

Maximálny čistý výkon

SV ≥ 50

NRSh-v-1b


Tabuľka I-4: Podkategórie kategórie motorov NRS vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 4

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Zdvihový objem (cm3)

Podkategória

Referenčný výkon

NRS

SI

meniteľné, ≥3 600 rpm; alebo konštantné

0 < P < 19

80 ≤ SV < 225

NRS-vr-1a

Maximálny čistý výkon

SV ≥ 225

NRS-vr-1b

meniteľné, < 3 600 rpm

80 ≤ SV < 225

NRS-vi-1a

SV ≥ 225

NRS-vi-1b

meniteľné alebo konštantné

19 ≤ P < 30

SV ≤ 1 000

NRS-v-2a

Maximálny čistý výkon

SV > 1 000

NRS-v-2b

30 ≤ P < 56

všetky

NRS-v-3

Maximálny čistý výkon

V prípade motorov < 19 kW so zdvihovým objemom (SV) < 80 cm3 montovaných v iných strojových zariadeniach, ako sú ručné držané stroje sa použije kategória motorov NRSh.


Tabuľka I-5: Podkategórie kategórie motorov IWP vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 5

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Referenčný výkon

IWP

všetky

meniteľné

19 ≤ P < 75

IWP-v-1

Maximálny čistý výkon

75 ≤ P < 130

IWP-v-2

130 ≤ P < 300

IWP-v-3

P ≥ 300

IWP-v-4

konštantné

19 ≤ P < 75

IWP-c-1

Menovitý čistý výkon

75 ≤ P < 130

IWP-c-2

130 ≤ P < 300

IWP-c-3

P ≥ 300

IWP-c-4


Tabuľka I-6: Podkategórie kategórie motorov IWA vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 6

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Referenčný výkon

IWA

všetky

meniteľné

19 ≤ P < 75

IWA-v-1

Maximálny čistý výkon

75 ≤ P < 130

IWA-v-2

130 ≤ P < 300

IWA-v-3

P ≥ 300

IWA-v-4

konštantné

19 ≤ P < 75

IWA-c-1

Menovitý čistý výkon

75 ≤ P < 130

IWA-c-2

130 ≤ P < 300

IWA-c-3

P ≥ 300

IWA-c-4


Tabuľka I-7: Podkategórie kategórie motorov RLL vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 7

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Referenčný výkon

RLL

všetky

meniteľné

P > 0

RLL-v-1

Maximálny čistý výkon

konštantné

P > 0

RLL-c-1

Menovitý čistý výkon


Tabuľka I-8: Podkategórie kategórie motorov RLL vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 8

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Referenčný výkon

RLR

všetky

meniteľné

P > 0

RLR-v-1

Maximálny čistý výkon

konštantné

P > 0

RLR-c-1

Menovitý čistý výkon


Tabuľka I-9: Podkategórie kategórie motorov SMB vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 9

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Referenčný výkon

SMB

SI

meniteľné alebo konštantné

P > 0

SMB-v-1

Maximálny čistý výkon


Tabuľka I-10: Podkategórie kategórie motorov ATS vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 10

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Referenčný výkon

ATS

SI

meniteľné alebo konštantné

P > 0

ATS-v-1

Maximálny čistý výkon

PRÍLOHA II

PRÍLOHA II

Limity výfukových emisií uvedené v článku 18 ods. 2


Tabuľka II-1: Limity etapy V pre kategórie motorov NRE vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 1

Emisná etapa

Podkategórie motorov

Rozsah výkonu

Druh zapaľovania

CO

HC

NOx

Hmotnosť PM

PN

A

 

 

kW

 

g/kWh

g/kWh

g/kWh

g/kWh

#/kWh

 

Etapa V

NRE-v-1

NRE-c-1

0 < P < 8

CI

8,00

(HC + NOx ≤ 7,50)

0,40 (1)

—

1,10

Etapa V

NRE-v-2

NRE-c-2

8 ≤ P < 19

CI

6,60

(HC + NOx ≤ 7,50)

0,40

—

1,10

Etapa V

NRE-v-3

NRE-c-3

19 ≤ P < 37

CI

5,00

(HC + NOx ≤ 4,70)

0,015

1 × 1012

1,10

Etapa V

NRE-v-4

NRE-c-4

37 ≤ P < 56

CI

5,00

(HC + NOx ≤ 4,70)

0,015

1 × 1012

1,10

Etapa V

NRE-v-5

NRE-c-5

56 ≤ P < 130

všetky

5,00

0,19

0,40

0,015

1 × 1012

1,10

Etapa V

NRE-v-6

NRE-c-6

130 ≤ P < 560

všetky

3,50

0,19

0,40

0,015

1 × 1012

1,10

Etapa V

NRE-v-7

NRE-c-7

P > 560

všetky

3,50

0,19

3,50

0,045

—

6,00

(1)   

0,60 pre vzduchom chladené motory s priamym vstrekovaním a ručným štartovaním.


Tabuľka II-2: Limity etapy V pre kategórie motorov NRG vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 2

Emisná etapa

Podkategórie motorov

Rozsah výkonu

Druh zapaľovania

CO

HC

NOx

Hmotnosť PM

PN

A

 

 

kW

 

g/kWh

g/kWh

g/kWh

g/kWh

#/kWh

 

Etapa V

NRG-v-1

NRG-c-1

P > 560

všetky

3,50

0,19

0,67

0,035

—

6,00


Tabuľka II-3: Limity etapy V pre kategórie motorov NRSh vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 3

Emisná etapa

Podkategórie motorov

Rozsah výkonu

Druh zapaľovania

CO

HC + NOx

 

 

kW

 

g/kWh

g/kWh

Etapa V

NRSh-v-1a

0 < P < 19

SI

805

50

Etapa V

NRSh-v-1b

603

72


Tabuľka II-4: Limity etapy V pre kategórie motorov NRS vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 4

Emisná etapa

Podkategórie motorov

Rozsah výkonu

Druh zapaľovania

CO

HC + NOx

 

 

kW

 

g/kWh

g/kWh

Etapa V

NRS-vr-1a

NRS-vi-1a

0 < P < 19

SI

610

10

Etapa V

NRS-vr-1b

NRS-vi-1b

610

8

Etapa V

NRS-v-2a

19 ≤ P < 30

610

8

Etapa V

NRS-v-2b

NRS-v-3

19 ≤ P < 56

4,40 (*1)

2,70 (*1)

(*1)   

Voliteľne ako alternatíva akákoľvek kombinácia hodnôt zodpovedajúca rovnici (HC+NOx) × CO0,784 ≤ 8,57, ako aj týmto podmienkam: CO ≤ 20,6 g/kWh a (HC + NOx) ≤ 2,7 g/kWh


Tabuľka II-5: Limity etapy V pre kategórie motorov IWP vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 5

Emisná etapa

Podkategórie motorov

Rozsah výkonu

Druh zapaľovania

CO

HC

NOx

Hmotnosť PM

PN

A

 

 

kW

 

g/kWh

g/kWh

g/kWh

g/kWh

#/kWh

 

Etapa V

IWP-v-1

IWP-c-1

19 ≤ P < 75

všetky

5,00

(HC + NOx ≤ 4,70)

0,30

—

6,00

Etapa V

IWP-v-2

IWP-c-2

75 ≤ P < 130

všetky

5,00

(HC + NOx ≤ 5,40)

0,14

—

6,00

Etapa V

IWP-v-3

IWP-c-3

130 ≤ P < 300

všetky

3,50

1,00

2,10

0,10

—

6,00

Etapa V

IWP-v-4

IWP-c-4

JP ≥ 300

všetky

3,50

0,19

1,80

0,015

1 × 1012

6,00


Tabuľka II-6: Limity etapy V pre kategórie motorov IWA vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 6

Emisná etapa

Podkategórie motorov

Rozsah výkonu

Druh zapaľovania

CO

HC

NOx

Hmotnosť PM

PN

A

 

 

kW

 

g/kWh

g/kWh

g/kWh

g/kWh

#/kWh

 

Etapa V

IWA-v-1

IWA-c-1

19 ≤ P < 75

všetky

5,00

(HC + NOx ≤ 4,70)

0,30

—

6,00

Etapa V

IWA-v-2

IWA-c-2

75 ≤ P < 130

všetky

5,00

(HC + NOx ≤ 5,40)

0,14

—

6,00

Etapa V

IWA-v-3

IWA-c-3

130 ≤ P < 300

všetky

3,50

1,00

2,10

0,10

—

6,00

Etapa V

IWA-v-4

IWA-c-4

P ≥ 300

všetky

3,50

0,19

1,80

0,015

1 × 1012

6,00


Tabuľka II-7: Limity etapy V pre kategórie motorov IWA vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 7

Emisná etapa

Podkategórie motorov

Rozsah výkonu

Druh zapaľovania

CO

HC

NOx

Hmotnosť PM

PN

A

 

 

kW

 

g/kWh

g/kWh

g/kWh

g/kWh

#/kWh

 

Etapa V

RLL-c-1

RLL-v-1

P > 0

všetky

3,50

(HC + NOx ≤ 4,00)

0,025

—

6,00


Tabuľka II-8: Limity etapy V pre kategórie motorov IWA vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 8

Emisná etapa

Podkategórie motorov

Rozsah výkonu

Druh zapaľovania

CO

HC

NOx

Hmotnosť PM

PN

A

 

 

kW

 

g/kWh

g/kWh

g/kWh

g/kWh

#/kWh

 

Etapa V

RLR-c-1

RLR-v-1

P > 0

všetky

3,50

0,19

2,00

0,015

1 × 1012

6,00


Tabuľka II-9: Limity etapy V pre kategórie motorov SMB vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 9

Emisná etapa

Podkategórie motorov

Rozsah výkonu

Druh zapaľovania

CO

NOx

HC

 

 

kW

 

g/kWh

g/kWh

g/kWh

Etapa V

SMB-v-1

P > 0

SI

275

—

75


Tabuľka II-10: Limity etapy V pre kategórie motorov SMB vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 10

Emisná etapa

Podkategórie motorov

Rozsah výkonu

Druh zapaľovania

CO

HC + NOx

 

 

kW

 

g/kWh

g/kWh

Etapa V

ATS-v-1

P > 0

SI

400

8

Osobitné ustanovenia o celkových limitoch pre uhľovodíky v motoroch výlučne alebo čiastočne spaľujúcich plynné palivo

1. V prípade podkategórií, pri ktorých je vymedzený faktor A, sa limit pre uhľovodíky v motoroch výlučne alebo čiastočne spaľujúcich plynné palivo, uvedený v tabuľkách II-1 až II-10 nahrádza limitom vypočítaným podľa tohto vzorca:

HC = 0,19 + (1,5 × A × GER),

pričom GER je priemerný pomer plynu voči energii v rámci príslušného skúšobného cyklu. Ak sa má použiť ustálený aj neustálený skúšobný cyklus, GER sa určí zo skúšobného cyklu v neustálenom stave pri teplom štarte. Pokiaľ sa má použiť viac než jeden skúšobný cyklus v ustálenom stave, priemerný GER sa určí pre každý cyklus samostatne.

Ak vypočítaný limit pre HC presiahne hodnotu 0,19 + A, stanoví sa limit pre HC na 0,19 + A.

image

Graf 1. Schéma limitu emisií HC v závislosti od priemerného pomeru plynu voči energii GER

2. Pri podkategóriách s kombinovaným limitom pre HC a NOx, sa kombinovaný limit pre HC a NOx zníži o 0,19 g/kWh a platí len pre NOx.

3. Na motory spaľujúce iné ako plynné palivo sa vzorec nevzťahuje.

PRÍLOHA III

PRÍLOHA III

Harmonogram pre uplatňovanie tohto nariadenia v súvislosti s typovým schválením EÚ a uvedením na trh


Tabuľka III-1: Dátumy uplatňovania tohto nariadenia pre motory kategórie NRE

Kategória

Typ zapaľovania

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Povinný dátum uplatňovania tohto nariadenia pre

typové schválenie EÚ motorov

uvedenie motorov na trh

NRE

CI

0 < P < 8

NRE-v-1

NRE-c-1

1. januára 2018

1. januára 2019

CI

8 ≤ P < 19

NRE-v-2

NRE-c-2

CI

19 ≤ P < 37

NRE-v-3

NRE-c-3

1. januára 2018

1. januára 2019

37 ≤ P < 56

NRE-v-4

NRE-c-4

všetky

56 ≤ P < 130

NRE-v-5

NRE-c-5

1. januára 2019

1. januára 2020

130 ≤ P < 560

NRE-v-6

NRE-c-6

1. januára 2018

1. januára 2019

P > 560

NRE-v-7

NRE-c-7

1. januára 2018

1. januára 2019


Tabuľka III-2: Dátumy uplatňovania tohto nariadenia pre motory kategórie NRG

Kategória

Typ zapaľovania

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Povinný dátum uplatňovania tohto nariadenia pre

 

 

 

 

typové schválenie EÚ motorov

uvedenie motorov na trh

NRG

všetky

P > 560

NRG-v-1

NRG-c-1

1. januára 2018

1. januára 2019


Tabuľka III-3: Dátumy uplatňovania tohto nariadenia pre motory kategórie NRSh

Kategória

Typ zapaľovania

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Povinný dátum uplatňovania tohto nariadenia pre

 

 

 

 

typové schválenie EÚ motorov

uvedenie motorov na trh

NRSh

SI

0 < P < 19

NRSh-v-1a

NRSh-v-1b

1. januára 2018

1. januára 2019


Tabuľka III-4: Dátumy uplatňovania tohto nariadenia pre motory kategórie NRS

Kategória

Typ zapaľovania

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Povinný dátum uplatňovania tohto nariadenia pre

 

 

 

 

typové schválenie EÚ motorov

uvedenie motorov na trh

NRS

SI

0 < P < 56

NRS-vr-1a

NRS-vi-1a

NRS-vr-1b

NRS-vi-1b

NRS-v-2a

NRS-v-2b

NRS-v-3

1. januára 2018

1. januára 2019


Tabuľka III-5: Dátumy uplatňovania tohto nariadenia pre motory kategórie IWP

Kategória

Typ zapaľovania

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Povinný dátum uplatňovania tohto nariadenia pre

 

 

 

 

typové schválenie EÚ motorov

uvedenie motorov na trh

IWP

všetky

19 ≤ P < 300

IWP-v-1

IWP-c-1

IWP-v-2

IWP-c-2

IWP-v-3

IWP-c-3

1. januára 2018

1. januára 2019

P ≥ 300

IWP-v-4

IWP-c-4

1. januára 2019

1. januára 2020


Tabuľka III-6: Dátumy uplatňovania tohto nariadenia pre motory kategórie IWA

Kategória

Typ zapaľovania

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Povinný dátum uplatňovania tohto nariadenia pre

 

 

 

 

typové schválenie EÚ motorov

uvedenie motorov na trh

IWA

všetky

19 ≤ P < 300

IWA-v-1

IWA-c-1

IWA-v-2

IWA-c-2

IWA-v-3

IWA-c-3

1. januára 2018

1. januára 2019

P ≥ 300

]IWA-v-4

IWA-c-4

1. januára 2019

1. januára 2020


Tabuľka III-7: Dátumy uplatňovania tohto nariadenia pre motory kategórie RLL

Kategória

Typ zapaľovania

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Povinný dátum uplatňovania tohto nariadenia pre

 

 

 

 

typové schválenie EÚ motorov

uvedenie motorov na trh

RLL

všetky

P > 0

RLL-v-1

RLL-c-1

1. januára 2020

1. januára 2021


Tabuľka III-8: Dátumy uplatňovania tohto nariadenia pre motory kategórie RLR

Kategória

Typ zapaľovania

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Povinný dátum uplatňovania tohto nariadenia pre

 

 

 

 

typové schválenie EÚ motorov

uvedenie motorov na trh

RLR

všetky

P > 0

RLR-v-1

RLR-c-1

1. januára 2020

1. januára 2021


Tabuľka III-9: Dátumy uplatňovania tohto nariadenia pre motory kategórie RLL

Kategória

Typ zapaľovania

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Povinný dátum uplatňovania tohto nariadenia pre

 

 

 

 

typové schválenie EÚ motorov

uvedenie motorov na trh

SMB

SI

P > 0

SMB-v-1

1. januára 2018

1. januára 2019


Tabuľka III-10: Dátumy uplatňovania tohto nariadenia pre motory kategórie ATS

Kategória

Typ zapaľovania

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

Povinný dátum uplatňovania tohto nariadenia pre

 

 

 

 

typové schválenie EÚ motorov

uvedenie motorov na trh

ATS

SI

P > 0

ATS-v-1

1. januára 2018

1. januára 2019

PRÍLOHA IV

PRÍLOHA IV

Ustálené skúšobné cykly pre necestné pojazdné stroje (NRSC)


Tabuľka IV-1: Skúšobné cykly NRSC pre motory kategórie NRE

Kategória

Režim otáčok

Účel

Podkategória

NRSC

NRE

meniteľné

motor s meniteľnými otáčkami s referenčným výkonom menším ako 19 kW

NRE-v-1

NRE-v-2

G2 alebo C1

motor s meniteľnými otáčkami s referenčným výkonom minimálne 19 kW, ale maximálne 560 kW

NRE-v-3

NRE-v-4

NRE-v-5

NRE-v-6

C1

motor s meniteľnými otáčkami s referenčným výkonom väčším ako 560 kW

NRE-v-7

C1

konštantné

motor s konštantnými otáčkami

NRE-c-1

NRE-c-2

NRE-c-3

NRE-c-4

NRE-c-5

NRE-c-6

NRE-c-7

D2


Tabuľka IV-2: Skúšobné cykly NRSC pre motory kategórie NRG

Kategória

Režim otáčok

Účel

Podkategória

NRSC

NRG

meniteľné

motor s meniteľnými otáčkami pre generátorový agregát

NRG-v-1

C1

konštantné

motor s konštantnými otáčkami pre generátorový agregát

NRG-c-1

D2


Tabuľka IV-3: Skúšobné cykly NRSC pre motory kategórie NRSh

Kategória

Režim otáčok

Účel

Podkategória

NRSC

NRSh

meniteľné alebo konštantné

motor s referenčným výkonom nepresahujúcim 19 kW na použitie v ručne držaných strojoch

NRSh-v-1a

NRSh-v-1b

G3


Tabuľka IV-4: Skúšobné cykly NRSC pre motory kategórie NRS

Kategória

Režim otáčok

Účel

Podkategória

NRSC

NRS

meniteľné <3 600 rpm

motor s meniteľnými otáčkami s referenčným výkonom maximálne 19 kW, určený pre prevádzku <3 600 rpm

NRS-vi-1a

NRS-vi-1b

G1

meniteľné, ≥3 600 rpm, alebo konštantné

motor s meniteľnými otáčkami s referenčným výkonom maximálne 19 kW, určený pre prevádzku <3 600 rpm; motor s meniteľnými otáčkami s referenčným výkonom maximálne 19 kW

NRS-vr-1a

NRS-vr-1b

G2

meniteľné alebo konštantné

motor s referenčným výkonom motora od 19 kW do 30 kW a celkovým zdvihovým objemom menším ako 1 liter

NRS-v-2a

G2

motor s referenčným výkonom motora väčším ako 19 kW, iný než motor s referenčným výkonom od 19 kW do 30 kW a celkovým zdvihovým objemom menším ako 1 liter

NRS-v-2b

NRS-v-3

C2


Tabuľka IV-5: Skúšobné cykly NRSC pre motory kategórie IWP

Kategória

Režim otáčok

Účel

Podkategória

NRSC

IWP

meniteľné

motor s meniteľnými otáčkami určený na pohon, ktorý poháňa lodnú skrutku s pevným stúpaním

IWP-v-1

IWP-v-2

IWP-v-3

IWP-v-4

E3

konštantné

motor s konštantnými otáčkami určený na pohon, ktorý poháňa nastaviteľnú vrtuľu alebo je elektricky prepojený s vrtuľou

IWP-c-1

IWP-c-2

IWP-c-3

IWP-c-4

E2


Tabuľka IV-6: Skúšobné cykly NRSC pre motory kategórie IWA

Kategória

Režim otáčok

Účel

Podkategória

NRSC

IWA

meniteľné

motor s meniteľnými otáčkami, ktorý je určený na pomocné použitie v plavidlách vnútrozemskej plavby

IWA-v-1

IWA-v-2

IWA-v-3

IWA-v-4

C1

konštantné

motor s konštantnými otáčkami, ktorý je určený na pomocné použitie v plavidlách vnútrozemskej plavby

IWA-c-1

IWA-c-2

IWA-c-3

IWA-c-4

D2


Tabuľka IV-7: Skúšobné cykly NRSC pre motory kategórie RLL

Kategória

Režim otáčok

Účel

Podkategória

NRSC

RLL

meniteľné

motor s meniteľnými otáčkami na pohon rušňov

RLL-v-1

F

konštantné

motor s konštantnými otáčkami na pohon rušňov

RLL-c-1

D2


Tabuľka IV-8: Skúšobné cykly NRSC pre motory kategórie RLR

Kategória

Režim otáčok

Účel

Podkategória

NRSC

RLR

meniteľné

motor s meniteľnými otáčkami na pohon motorových vozňov

RLR-v-1

C1

konštantné

motor s konštantnými otáčkami na pohon motorových vozňov

RLR-c-1

D2


Tabuľka IV-9: Skúšobné cykly NRSC pre motory kategórie SMB

Kategória

Režim otáčok

Účel

Podkategória

NRSC

SMB

meniteľné alebo konštantné

motory na pohon snežných skútrov

SMB-v-1

H


Tabuľka IV-10: Skúšobné cykly NRSC pre motory kategórie ATS

Kategória

Režim otáčok

Účel

Podkategória

NRSC

ATS

meniteľné alebo konštantné

motory na pohon terénnych vozidiel alebo vozidiel typu side-by-side

ATS-v-1

G1

Nestále skúšobné cykly pre necestné pojazdné stroje


Tabuľka IV-11: Nestály skúšobný cyklus pre necestné pojazdné stroje pre motory kategórie NRE

Kategória

Režim otáčok

Účel

Podkategória

 

NRE

meniteľné

motor s meniteľnými otáčkami s referenčným výkonom minimálne 19 kW, ale maximálne 560 kW

NRE-v-3

NRE-v-4

NRE-v-5

NRE-v-6

NRTC


Tabuľka IV-12: Nestály skúšobný cyklus pre necestné pojazdné stroje pre motory kategórie NRS (1)

Kategória

Režim otáčok

Účel

Podkategória

 

NRS

meniteľné alebo konštantné

motor s referenčným výkonom väčším ako 19 kW, okrem motora s referenčným výkonom od 19 kW do 30 kW a celkovým zdvihovým objemom menším ako 1 liter

NRS-v-2b

NRS-v-3

LSI-NRTC

(1)   

Uplatňuje sa len na motory s maximálnymi skúšobnými otáčkami ≤ 3 400 rpm.

PRÍLOHA V

PRÍLOHA V

Doba stálosti emisií (EDP) uvedená v článku 25 ods. 1


Tabuľka V-1: EDP pre motory kategórie NRE

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

EDP (hodiny)

NRE

CI

meniteľné

0 < P < 8

NRE-v-1

3 000

CI

8 ≤ P < 19

NRE-v-2

CI

19 ≤ P < 37

NRE-v-3

5 000

CI

37 ≤ P < 56

NRE-v-4

8 000

všetky

56 ≤ P < 130

NRE-v-5

130 ≤ P < 560

NRE-v-6

P > 560

NRE-v-7

CI

konštantné

0 < P < 8

NRE-c-1

3 000

CI

8 ≤ P < 19

NRE-c-2

CI

19 ≤ P < 37

NRE-c-3

CI

37 ≤ P < 56

NRE-c-4

8 000

všetky

56 ≤ P < 130

NRE-c-5

130 ≤ P < 560

NRE-c-6

P > 560

NRE-c-7


Tabuľka V-2: EDP pre motory kategórie NRG

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

EDP (hodiny)

NRG

všetky

konštantné

P > 560

NRG-v-1

8 000

meniteľné

NRG-c-1


Tabuľka V-3: EDP pre motory kategórie NRSh

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Zdvihový objem (cm3)

Podkategória

EDP (hodiny)

NRSh

SI

meniteľné alebo konštantné

0 < P < 19

SV < 50

NRSh-v-1a

50/125/300 (1)

SV ≥ 50

NRSh-v-1b

(1)   

Počet hodín EDP zodpovedá kategóriám EDP kat. 1/kat. 2/kat. 3 vymedzeným v delegovaných aktoch prijatých v tomto nariadení.


Tabuľka V-4: EDP pre motory kategórie NRS

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Zdvihový objem (cm3)

Podkategória

EDP (hodiny)

NRS

SI

meniteľné, ≥ 3 600 rpm, alebo konštantné

0 < P < 19

80 ≤ SV < 225

NRS-vr-1a

125/250/500 (1)

meniteľné, < 3 600 rpm

NRS-vi-1a

meniteľné, ≥ 3 600 rpm, alebo konštantné

SV ≥ 225

NRS-vr-1b

250/500/1 000  (1)

meniteľné, < 3 600 rpm

NRS-vi-1b

meniteľné alebo konštantné

19 ≤ P < 30

SV≤ 1 000

NRS-v-2a

1 000

SV > 1 000

NRS-v-2b

5 000

30 ≤ P < 56

všetky

NRS-v-3

5 000

(1)   

Počet hodín EDP zodpovedá kategóriám EDP kat. 1/kat. 2/kat. 3 vymedzeným v delegovaných aktoch prijatých podľa tohto nariadenia.


Tabuľka V-5: EDP pre motory kategórie IWP

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

EDP (hodiny)

IWP

všetky

meniteľné

19 ≤ P < 75

IWP-v-1

10 000

75 ≤ P < 130

IWP -v-2

130 ≤ P < 300

IWP -v-3

]P ≥ 300

IWP -v-4

konštantné

19≤P<75

IWP -c-1

10 000

75 ≤ P < 130

IWP -c-2

130 ≤ P < 300

IWP -c-3

]P ≥ 300

IWP -c-4


Tabuľka V-6: EDP pre motory kategórie IWA

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

EDP (hodiny)

IWA

všetky

meniteľné

19 ≤ P < 75

IWA-v-1

10 000

75 ≤ P < 130

IWA -v-2

130 ≤ P < 300

IWA -v-3

P ≥ 300

IWA -v-4

konštantné

19 ≤ P < 75

IWA -c-1

10 000

75 ≤ P < 130

IWA -c-2

130 ≤ P < 300

IWA -c-3

P ≥ 300

IWA -c-4


Tabuľka V-7: EDP pre motory kategórie RLL

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

EDP (hodiny)

RLL

všetky

meniteľné

P > 0

RLL-v-1

10 000

konštantné

P > 0

RLL-c-1


Tabuľka V-8: EDP pre motory kategórie RLR

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

EDP (hodiny)

RLR

všetky

meniteľné

P > 0

RLR-v-1

10 000

konštantné

P > 0

RLR-c-1


Tabuľka V-9: EDP pre motory kategórie SMB

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

EDP (hodiny)

SMB

SI

meniteľné alebo konštantné

P > 0

SMB-v-1

400 (1)

(1)   

Alternatívne sa povoľuje doba stálosti emisií na úrovni 8 000  km.


Tabuľka V-10: EDP pre motory kategórie ATS

Kategória

Typ zapaľovania

Režim otáčok

Rozsah výkonu (kW)

Podkategória

EDP (hodiny)

ATS

SI

meniteľné alebo konštantné

P > 0

ATS-v-1

500/1 000  (1)

(1)   

Počet hodín EDP zodpovedá týmto celkovým zdvihovým objemom motora: <100 cm3 / ≥100 cm3.

PRÍLOHA VI

PRÍLOHA VI

Limity výfukových emisií motorov na osobitné účely (SPE) uvedených v článku 34 ods. 5


Tabuľka VI-1: Limity výfukových emisií motorov na osobitné účely (SPE) pre motory kategórie NRE

Emisná etapa

Podkategórie motorov

Rozsah výkonu

Druh zapaľovania

CO

HC

NOx

Hmotnosť PM

A

 

 

kW

 

g/kWh

g/kWh

g/kWh

g/kWh

 

SPE

NRE-v-1

NRE-c-1

0 < P < 8

CI

8

7,5

0,4

6,0

SPE

NRE-v-2

NRE-c-2

8 ≤ P < 19

CI

6,6

7,5

0,4

6,0

SPE

NRE-v-3

NRE-c-3

19 ≤ P < 37

CI

5,5

7,5

0,6

6,0

SPE

NRE-v-4

NRE-c-4

37 ≤ P < 56

CI

5,0

4,7

0,4

6,0

SPE

NRE-v-5

NRE-c-5

56 ≤ P < 130

všetky

5,0

4,0

0,3

6,0

SPE

NRE-v-6

NRE-c-6

130 ≤ P < 560

všetky

3,5

4,0

0,2

6,0

SPE

NRE-v-7

NRE-c-7

P > 560

všetky

3,5

6,4

0,2

6,0


Tabuľka VI-2: Limity výfukových emisií motorov na osobitné účely (SPE) pre motory kategórie NRG

Emisná etapa

Podkategórie motorov

Rozsah výkonu

Druh zapaľovania

CO

HC

NOx

Hmotnosť PM

A

 

 

kW

 

g/kWh

g/kWh

g/kWh

g/kWh

 

SPE

NRG-c-1

P > 560

všetky

3,5

6,4

0,2

6,0

NRG-v-1


Tabuľka VI-3: Limity výfukových emisií motorov na osobitné účely (SPE) pre motory kategórie RLL

Emisná etapa

Podkategórie motorov

Rozsah výkonu

Druh zapaľovania

CO

HC

NOx

Hmotnosť PM

A

 

 

kW

 

g/kWh

g/kWh

g/kWh

g/kWh

 

SPE

RLL-v-1

RLL-c-1

P ≤ 560

všetky

3,5

(HC + NOx ≤ 4,0)

0,2

6,0

SPE

RLL-v-1

RLL-c-1

P > 560 kW

všetky

3,5

0,5

6,0

0,2

6,0

SPE

RLL-v-1

RLL-c-1

P > 2 000  kW a SVc (1) >5 litrov

všetky

3,5

0,4

7,4

0,2

6,0

(1)   

Zdvihový objem jednotlivých valcov.


( 1 ) Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2007/46/ES z 5. septembra 2007, ktorou sa zriaďuje rámec pre typové schválenie motorových vozidiel a ich prípojných vozidiel, systémov, komponentov a samostatných technických jednotiek určených pre tieto vozidlá (Rámcová smernica) (Ú. v. EÚ L 263, 9.10.2007, s. 1).

( 2 ) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 168/2013 z 15. januára 2013 o schvaľovaní a dohľade nad trhom dvoj- alebo trojkolesových vozidiel a štvorkoliek (Ú. v. EÚ L 60, 2.3.2013, s. 52).

( 3 ) Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1629 zo 14. septembra 2016, ktorou sa stanovujú technické požiadavky na lode vnútrozemskej plavby, ktorou sa mení smernica 2009/100/ES a ktorou sa zrušuje smernica 2006/87/ES (pozri stranu 118 tohto úradného vestníka).

( 4 ) Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2013/53/EÚ z 20. novembra 2013 o rekreačných plavidlách a vodných skútroch a o zrušení smernice 94/25/ES (Ú. v. EÚ L 354, 28.12.2013, s. 90).

( 5 ) Nariadenie Komisie (EÚ) č. 1321/2014 z 26. novembra 2014 o zachovaní letovej spôsobilosti lietadiel a výrobkov, súčastí a zariadení leteckej techniky a o schvaľovaní organizácií a personálu zapojených do týchto činností (Ú. v. EÚ L 362, 17.12.2014, s. 1).

( 6 ) Európska norma EN 14466 +A1: 2009 (Požiarne motorové striekačky – Prenosné striekačky – Požiadavky na bezpečnosť a výkonnosť, testy).

( 7 ) Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/34/EÚ z 26. februára 2014 o harmonizácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa zariadení a ochranných systémov určených na použitie v potenciálne výbušnej atmosfére (Ú. v. EÚ L 96, 29.3.2014, s. 309).

( 8 ) Nariadenie Komisie (EÚ) č. 1302/2014 z 18. novembra 2014 o technickej špecifikácii interoperability týkajúcej sa subsystému „železničné koľajové vozidlá – rušne a osobné železničné koľajové vozidlá“ železničného systému v Európskej únii (Ú. v. EÚ L 356, 12.12.2014, s. 228).

( *1 ) Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/34/EÚ z 26. februára 2014 o harmonizácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa zariadení a ochranných systémov určených na použitie v potenciálne výbušnej atmosfére (Ú. v. EÚ L 96, 29.3.2014, s. 309).“

( *2 ) Ú. v. EÚ L 252, 16.9.2016, s. 53.“

( *3 ) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EU) 2016/1628 zo 14. septembra 2016 o požiadavkách na emisné limity plynných a pevných znečisťujúcich látok a typové schválenie spaľovacích motorov necestných pojazdných strojov, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1024/2012 a (EÚ) č. 167/2013, a ktorým sa mení a zrušuje smernica 97/68/ES (Ú. v. EÚ L 252, 16.9.2016, s. 53).“

( *4 ) Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2015/96 z 1. októbra 2014, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 167/2013, pokiaľ ide o požiadavky na environmentálne vlastnosti vozidiel a výkon pohonnej jednotky poľnohospodárskych a lesných vozidiel (Ú. v. EÚ L 16, 23.1.2015, s. 1).“

1.1 Odkazy

1.2 Identifikované požiadavky

1.3 Súvisiace štandardy

2. Identifikované požiadavky

Požiadavky
Zdroj Požiadavka

3. Súvisiace štandardy

Štandardy
Zdroj Požiadavka