+UREDBA (EU) 2016/1628 EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA od 14. rujna 2016. o zahtjevima koji se odnose na ograničenja emisija plinovitih i krutih onečišćujućih tvari i homologaciju tipa za motore s unutarnjim izgaranjem za necestovne pokretne strojeve, o izmjeni uredbi (EU) br. 1024/2012 i (EU) br. 167/2013 te o izmjeni i stavljanju izvan snage Direktive 97/68/EZ (Tekst značajan za EGP)
---+POGLAVLJE I. PREDMET, PODRUČJE PRIMJENE I DEFINICIJE
------+Članak 1. Predmet
---------+Članak 1. 1.
---------+Članak 1. 2.
------+Članak 2. Područje primjene
---------+Članak 2. 1.
---------+Članak 2. 2.
------+Članak 3. Definicije
------+Članak 4. Kategorije motora
---------+Članak 4. 1.
---------+Članak 4. 2.
---------+Članak 4. 3.
---+POGLAVLJE II. OPĆE OBVEZE
------+Članak 5. Obveze država članica
---------+Članak 5. 1.
---------+Članak 5. 2.
---------+Članak 5. 3.
---------+Članak 5. 4.
---------+Članak 5. 5.
------+Članak 6. Obveze homologacijskih tijela
---------+Članak 6. 1.
---------+Članak 6. 2.
---------+Članak 6. 3.
------+Članak 7. Obveze tijelâ za nadzor tržišta
---------+Članak 7. 1.
---------+Članak 7. 2.
------+Članak 8. Opće obveze proizvođača
---------+Članak 8. 1.
---------+Članak 8. 2.
---------+Članak 8. 3.
---------+Članak 8. 4.
---------+Članak 8. 5.
---------+Članak 8. 6.
---------+Članak 8. 7.
---------+Članak 8. 8.
---------+Članak 8. 9.
---------+Članak 8. 10.
---------+Članak 8. 11.
------+Članak 9. Obveze proizvođača u vezi s nesukladnim motorima
---------+Članak 9. 1.
---------+Članak 9. 2.
------+Članak 10. Obveze zastupnikâ proizvođačâ za nadzor tržišta
------+Članak 11. Opće obveze uvoznikâ
---------+Članak 11. 1.
---------+Članak 11. 2.
---------+Članak 11. 3.
---------+Članak 11. 4.
---------+Članak 11. 5.
---------+Članak 11. 6.
---------+Članak 11. 7.
------+Članak 12. Obveze uvoznikâ u vezi s nesukladnim motorima
---------+Članak 12. 1.
---------+Članak 12. 2.
------+Članak 13. Opće obveze distributera
---------+Članak 13. 1.
---------+Članak 13. 2.
---------+Članak 13. 3.
---------+Članak 13. 4.
------+Članak 14. Obveze distributerâ u vezi s nesukladnim motorima
---------+Članak 14. 1.
---------+Članak 14. 2.
------+Članak 15. Obveze OEM-ova u vezi s ugradnjom motora
---------+Članak 15. 1.
---------+Članak 15. 2.
---------+Članak 15. 3.
---------+Članak 15. 4.
---------+Članak 15. 5.
---------+Članak 15. 6.
------+Članak 16. Primjena obveza proizvođačâ na uvoznike i distributere
------+Članak 17. Obveza obavješćivanja za gospodarske subjekte i OEM-ove
---+POGLAVLJE III. BITNI ZAHTJEVI
------+Članak 18. Zahtjevi u vezi s emisijama ispušnih plinova za EU homologaciju tipa
---------+Članak 18. 1.
---------+Članak 18. 2.
---------+Članak 18. 3.
---------+Članak 18. 4.
---------+Članak 18. 5.
------+Članak 19. Praćenje emisija motora u uporabi
---------+Članak 19. 1.
---------+Članak 19. 2.
---+POGLAVLJE IV. POSTUPCI EU HOMOLOGACIJE TIPA
------+Članak 20. Zahtjev za EU homologaciju tipa
---------+Članak 20. 1.
---------+Članak 20. 2.
---------+Članak 20. 3.
---------+Članak 20. 4.
------+Članak 21. Opisna mapa
---------+Članak 21. 1.
---------+Članak 21. 2.
---------+Članak 21. 3.
---+POGLAVLJE V. PROVEDBA POSTUPAKA EU HOMOLOGACIJE TIPA
------+Članak 22. Opće odredbe
---------+Članak 22. 1.
---------+Članak 22. 2.
---------+Članak 22. 3.
---------+Članak 22. 4.
---------+Članak 22. 5.
---------+Članak 22. 6.
---------+Članak 22. 7.
------+Članak 23. Posebne odredbe o certifikatu o EU homologaciji tipa
---------+Članak 23. 1.
---------+Članak 23. 2.
---------+Članak 23. 3.
---------+Članak 23. 4.
---------+Članak 23. 5.
------+Članak 24. Ispitivanja koja se zahtijevaju za EU homologaciju tipa
---------+Članak 24. 1.
---------+Članak 24. 2.
---------+Članak 24. 3.
---------+Članak 24. 4.
---------+Članak 24. 5.
---------+Članak 24. 6.
---------+Članak 24. 7.
---------+Članak 24. 8.
---------+Članak 24. 9.
---------+Članak 24. 10.
---------+Članak 24. 11.
---------+Članak 24. 12.
------+Članak 25. Provedba mjerenja i ispitivanja za EU homologaciju tipa
---------+Članak 25. 1.
---------+Članak 25. 2.
---------+Članak 25. 3.
---------+Članak 25. 4.
------+Članak 26. Aranžmani za sukladnost proizvodnje
---------+Članak 26. 1.
---------+Članak 26. 2.
---------+Članak 26. 3.
---------+Članak 26. 4.
---------+Članak 26. 5.
---------+Članak 26. 6.
---+POGLAVLJE VI. IZMJENE I VAŽENJE EU HOMOLOGACIJA TIPA
------+Članak 27. Opće odredbe
---------+Članak 27. 1.
---------+Članak 27. 2.
---------+Članak 27. 3.
------+Članak 28. Revizije i proširenja EU homologacija tipa
---------+Članak 28. 1.
---------+Članak 28. 2.
---------+Članak 28. 3.
---------+Članak 28. 4.
------+Članak 29. Izdavanje i obavijest o izmjenama
---------+Članak 29. 1.
---------+Članak 29. 2.
---------+Članak 29. 3.
------+Članak 30. Važenje EU homologacije tipa
---------+Članak 30. 1.
---------+Članak 30. 2.
---------+Članak 30. 3.
---------+Članak 30. 4.
---------+Članak 30. 5.
---------+Članak 30. 6.
---+POGLAVLJE VII. IZJAVA O SUKLADNOSTI I OZNAKE
------+Članak 31. Izjava o sukladnosti
---------+Članak 31. 1.
---------+Članak 31. 2.
---------+Članak 31. 3.
---------+Članak 31. 4.
---------+Članak 31. 5.
------+Članak 32. Propisana oznaka motora
---------+Članak 32. 1.
---------+Članak 32. 2.
---------+Članak 32. 3.
------+Članak 33. Privremene oznake motora
---------+Članak 33. 1.
---------+Članak 33. 2.
---------+Članak 33. 3.
---+POGLAVLJE VIII. IZUZEĆA
------+Članak 34. Opća izuzeća
---------+Članak 34. 1.
---------+Članak 34. 2.
---------+Članak 34. 3.
---------+Članak 34. 4.
---------+Članak 34. 5.
---------+Članak 34. 6.
---------+Članak 34. 7.
---------+Članak 34. 8.
---------+Članak 34. 9.
------+Članak 35. Izuzeća za nove tehnologije ili nove koncepte
---------+Članak 35. 1.
---------+Članak 35. 2.
---------+Članak 35. 3.
---------+Članak 35. 4.
---------+Članak 35. 5.
---------+Članak 35. 6.
---------+Članak 35. 7.
---------+Članak 35. 8.
---------+Članak 35. 9.
------+Članak 36. Naknadna prilagodba delegiranih i provedbenih akata
---------+Članak 36. 1.
---------+Članak 36. 2.
---+POGLAVLJE IX. IZVJEŠĆIVANJE O PROIZVODNJI I PROVJERA
------+Članak 37. Obveze proizvođača u pogledu izvješćivanja o proizvodnji
---------+Članak 37. 1.
---------+Članak 37. 2.
---------+Članak 37. 3.
---------+Članak 37. 4.
---------+Članak 37. 5.
------+Članak 38. Mjere provjere
---------+Članak 38. 1.
---------+Članak 38. 2.
---------+Članak 38. 3.
---------+Članak 38. 4.
---+POGLAVLJE X. ZAŠTITNE KLAUZULE
------+Članak 39. Motori koji nisu u sukladnosti s homologiranim tipom
---------+Članak 39. 1.
---------+Članak 39. 2.
---------+Članak 39. 3.
---------+Članak 39. 4.
---------+Članak 39. 5.
------+Članak 40. Opoziv motora
---------+Članak 40. 1.
---------+Članak 40. 2.
---------+Članak 40. 3.
------+Članak 41. Obavješćivanje o odlukama i dostupnim korektivnim djelovanjima
---------+Članak 41. 1.
---------+Članak 41. 2.
---+POGLAVLJE XI. MEĐUNARODNI PROPISI I PRUŽANJE TEHNIČKIH INFORMACIJA
------+Članak 42. Prihvaćanje jednakovrijednih homologacija tipa motora
---------+Članak 42. 1.
---------+Članak 42. 2.
---------+Članak 42. 3.
---------+Članak 42. 4.
------+Članak 43. Informacije i upute namijenjene OEM-ovima i krajnjim korisnicima
---------+Članak 43. 1.
---------+Članak 43. 2.
---------+Članak 43. 3.
---------+Članak 43. 4.
---------+Članak 43. 5.
------+Članak 44. Razmjena podataka i informacija putem sustava IMI
---------+Članak 44. 1.
---------+Članak 44. 2.
---------+Članak 44. 3.
---------+Članak 44. 4.
---------+Članak 44. 5.
---+POGLAVLJE XII. IMENOVANJE TEHNIČKIH SLUŽBI I OBAVJEŠĆIVANJE O NJIMA
------+Članak 45. Zahtjevi koji se odnose na tehničke službe
---------+Članak 45. 1.
---------+Članak 45. 2.
---------+Članak 45. 3.
---------+Članak 45. 4.
---------+Članak 45. 5.
---------+Članak 45. 6.
---------+Članak 45. 7.
---------+Članak 45. 8.
---------+Članak 45. 9.
------+Članak 46. Društva kćeri i kooperanti tehničkih službi
---------+Članak 46. 1.
---------+Članak 46. 2.
---------+Članak 46. 3.
------+Članak 47. Imenovanje tehničkih službi
---------+Članak 47. 1.
---------+Članak 47. 2.
---------+Članak 47. 3.
------+Članak 48. Postupci za standarde sposobnosti i ocjenjivanje tehničkih službi
------+Članak 49. Ocjenjivanje sposobnosti tehničkih službi
---------+Članak 49. 1.
---------+Članak 49. 2.
---------+Članak 49. 3.
---------+Članak 49. 4.
------+Članak 50. Postupci za obavješćivanje
---------+Članak 50. 1.
---------+Članak 50. 2.
---------+Članak 50. 3.
---------+Članak 50. 4.
---------+Članak 50. 5.
------+Članak 51. Promjene u vezi s imenovanjima
---------+Članak 51. 1.
---------+Članak 51. 2.
------+Članak 52. Osporavanje stručnosti tehničkih službi
---------+Članak 52. 1.
---------+Članak 52. 2.
---------+Članak 52. 3.
---------+Članak 52. 4.
------+Članak 53. Operativne obveze tehničkih službi
---------+Članak 53. 1.
---------+Članak 53. 2.
---------+Članak 53. 3.
---------+Članak 53. 4.
------+Članak 54. Obveze tehničkih službi u vezi s obavješćivanjem
---------+Članak 54. 1.
---------+Članak 54. 2.
---+POGLAVLJE XIII. DELEGIRANI AKTI I PROVEDBENI AKTI
------+Članak 55. Izvršavanje delegiranja ovlasti
---------+Članak 55. 1.
---------+Članak 55. 2.
---------+Članak 55. 3.
---------+Članak 55. 4.
---------+Članak 55. 5.
---------+Članak 55. 6.
------+Članak 56. Postupak odbora
---------+Članak 56. 1.
---------+Članak 56. 2.
---------+Članak 56. 3.
---+POGLAVLJE XIV. ZAVRŠNE ODREDBE
------+Članak 57. Sankcije
---------+Članak 57. 1.
---------+Članak 57. 2.
------+Članak 58. Prijelazne odredbe
---------+Članak 58. 1.
---------+Članak 58. 2.
---------+Članak 58. 3.
---------+Članak 58. 4.
---------+Članak 58. 5.
---------+Članak 58. 6.
---------+Članak 58. 7.
---------+Članak 58. 8.
---------+Članak 58. 9.
---------+Članak 58. 10.
---------+Članak 58. 11.
---------+Članak 58. 12.
---------+Članak 58. 13.
------+Članak 59. Izvješće
---------+Članak 59. 1.
---------+Članak 59. 2.
------+Članak 60. Preispitivanje
---------+Članak 60. 1.
---------+Članak 60. 2.
---------+Članak 60. 3.
---------+Članak 60. 4.
------+Članak 61. Izmjene Direktive 97/68/EZ
------+Članak 62. Izmjena Uredbe (EU) br. 1024/2012
------+Članak 63. Izmjena Uredbe (EU) br. 167/2013
------+Članak 64. Stavljanje izvan snage
---------+Članak 64. 1.
---------+Članak 64. 2.
------+Članak 65. Stupanje na snagu i primjena
---------+Članak 65. 1.
---------+Članak 65. 2.
---+ANNEX I
---+ANNEX II
---+ANNEX III
---+ANNEX IV
---+ANNEX V
---+ANNEX VI
|
English -
European Union -
Environment -
UREDBA (EU) 2016/1628 EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA od 14. rujna 2016. o zahtjevima koji se odnose na ograničenja emisija plinovitih i krutih onečišćujućih tvari i homologaciju tipa za motore s unutarnjim izgaranjem za necestovne pokretne strojeve, o izmjeni uredbi (EU) br. 1024/2012 i (EU) br. 167/2013 te o izmjeni i stavljanju izvan snage Direktive 97/68/EZ (Tekst značajan za EGP)
UREDBA (EU) 2016/1628 EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA od 14. rujna 2016. o zahtjevima koji se odnose na ograničenja emisija plinovitih i krutih onečišćujućih tvari i homologaciju tipa za motore s unutarnjim izgaranjem za necestovne pokretne strojeve, o izmjeni uredbi (EU) br. 1024/2012 i (EU) br. 167/2013 te o izmjeni i stavljanju izvan snage Direktive 97/68/EZ (Tekst značajan za EGP)
1. Pregled
| Naslov |
Regulativa |
|
POGLAVLJE I. PREDMET, PODRUČJE PRIMJENE I DEFINICIJE
|
POGLAVLJE I. PREDMET, PODRUČJE PRIMJENE I DEFINICIJE
|
|
POGLAVLJE II. OPĆE OBVEZE
|
POGLAVLJE II. OPĆE OBVEZE
|
|
POGLAVLJE III. BITNI ZAHTJEVI
|
POGLAVLJE III. BITNI ZAHTJEVI
|
|
POGLAVLJE IV. POSTUPCI EU HOMOLOGACIJE TIPA
|
POGLAVLJE IV. POSTUPCI EU HOMOLOGACIJE TIPA
|
|
POGLAVLJE V. PROVEDBA POSTUPAKA EU HOMOLOGACIJE TIPA
|
POGLAVLJE V. PROVEDBA POSTUPAKA EU HOMOLOGACIJE TIPA
|
|
POGLAVLJE VI. IZMJENE I VAŽENJE EU HOMOLOGACIJA TIPA
|
POGLAVLJE VI. IZMJENE I VAŽENJE EU HOMOLOGACIJA TIPA
|
|
POGLAVLJE VII. IZJAVA O SUKLADNOSTI I OZNAKE
|
POGLAVLJE VII. IZJAVA O SUKLADNOSTI I OZNAKE
|
|
POGLAVLJE VIII. IZUZEĆA
|
POGLAVLJE VIII. IZUZEĆA
|
|
POGLAVLJE IX. IZVJEŠĆIVANJE O PROIZVODNJI I PROVJERA
|
POGLAVLJE IX. IZVJEŠĆIVANJE O PROIZVODNJI I PROVJERA
|
|
POGLAVLJE X. ZAŠTITNE KLAUZULE
|
POGLAVLJE X. ZAŠTITNE KLAUZULE
|
|
POGLAVLJE XI. MEĐUNARODNI PROPISI I PRUŽANJE TEHNIČKIH INFORMACIJA
|
POGLAVLJE XI. MEĐUNARODNI PROPISI I PRUŽANJE TEHNIČKIH INFORMACIJA
|
|
POGLAVLJE XII. IMENOVANJE TEHNIČKIH SLUŽBI I OBAVJEŠĆIVANJE O NJIMA
|
POGLAVLJE XII. IMENOVANJE TEHNIČKIH SLUŽBI I OBAVJEŠĆIVANJE O NJIMA
|
|
POGLAVLJE XIII. DELEGIRANI AKTI I PROVEDBENI AKTI
|
POGLAVLJE XIII. DELEGIRANI AKTI I PROVEDBENI AKTI
|
|
POGLAVLJE XIV. ZAVRŠNE ODREDBE
|
POGLAVLJE XIV. ZAVRŠNE ODREDBE
|
|
ANNEX I
|
ANNEX I
Definition of engine sub-categories referred to in Article 4
Table I-1: Sub-categories of engine category NRE defined in point (1) of Article 4(1)
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Reference power
|
|
NRE
|
CI
|
variable
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
|
Maximum net power
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
|
|
all
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
|
|
CI
|
constant
|
0 < P < 8
|
NRE-c-1
|
Rated net power
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-c-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-c-3
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-c-4
|
|
all
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-c-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-c-6
|
|
P > 560
|
NRE-c-7
|
Table I-2: Sub-categories of engine category NRG defined in point (2) of Article 4(1)
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Reference power
|
|
NRG
|
all
|
variable
|
P > 560
|
NRG-v-1
|
Maximum net power
|
|
constant
|
P > 560
|
NRG-c-1
|
Rated net power
|
Table I-3: Sub-categories of engine category NRSh defined in point (3) of Article 4(1)
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Swept volume (cm3)
|
Sub-category
|
Reference power
|
|
NRSh
|
SI
|
variable or constant
|
0 < P < 19
|
SV < 50
|
NRSh-v-1a
|
Maximum net power
|
|
SV ≥ 50
|
NRSh-v-1b
|
Table I-4: Sub-categories of engine category NRS defined in point (4) of Article 4(1)
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Swept volume (cm3)
|
Sub-category
|
Reference power
|
|
NRS
|
SI
|
variable ≥ 3 600 rpm; or constant
|
0 < P < 19
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vr-1a
|
Maximum net power
|
|
SV ≥ 225
|
NRS-vr-1b
|
|
variable < 3 600 rpm
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vi-1a
|
|
SV ≥ 225
|
NRS-vi-1b
|
|
variable or constant
|
19 ≤ P < 30
|
SV ≤ 1 000
|
NRS-v-2a
|
Maximum net power
|
|
SV > 1 000
|
NRS-v-2b
|
|
30 ≤ P < 56
|
any
|
NRS-v-3
|
Maximum net power
|
For engines < 19 kW with SV < 80 cm3 in machinery other than hand-held machinery, engines of the category NRSh shall be used.
Table I-5: Sub-categories of engine category IWP defined in point (5) of Article 4(1)
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Reference power
|
|
IWP
|
all
|
variable
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-v-1
|
Maximum net power
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
|
|
constant
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-c-1
|
Rated net power
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-c-4
|
Table I-6: Sub-categories of engine category IWA defined in point (6) of Article 4(1)
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Reference power
|
|
IWA
|
all
|
variable
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-v-1
|
Maximum net power
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
|
|
constant
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-c-1
|
Rated net power
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-c-4
|
Table I-7: Sub-categories of engine category RLL defined in point (7) of Article 4(1)
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Reference power
|
|
RLL
|
all
|
variable
|
P > 0
|
RLL-v-1
|
Maximum net power
|
|
constant
|
P > 0
|
RLL-c-1
|
Rated net power
|
Table I-8: Sub-categories of engine category RLR defined in point (8) of Article 4(1)
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Reference power
|
|
RLR
|
all
|
variable
|
P > 0
|
RLR-v-1
|
Maximum net power
|
|
constant
|
P > 0
|
RLR-c-1
|
Rated net power
|
Table I-9: Sub-categories of engine category SMB defined in point (9) of Article 4(1)
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Reference power
|
|
SMB
|
SI
|
variable or constant
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
Maximum net power
|
Table I-10: Sub-categories of engine category ATS defined in point (10) of Article 4(1)
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Reference power
|
|
ATS
|
SI
|
variable or constant
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
Maximum net power
|
|
|
ANNEX II
|
ANNEX II
Exhaust emission limits referred to in Article 18(2)
Table II-1: Stage V emission limits for engine category NRE defined in point (1) of Article 4(1)
|
Emission stage
|
Engine sub-category
|
Power range
|
Ignition type
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM mass
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Stage V
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
0 < P < 8
|
CI
|
8,00
|
(HC + NOx ≤ 7,50)
|
0,40 (1)
|
—
|
1,10
|
|
Stage V
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
8 ≤ P < 19
|
CI
|
6,60
|
(HC + NOx ≤ 7,50)
|
0,40
|
—
|
1,10
|
|
Stage V
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
19 ≤ P < 37
|
CI
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Stage V
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
37 ≤ P < 56
|
CI
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Stage V
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
56 ≤ P < 130
|
all
|
5,00
|
0,19
|
0,40
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Stage V
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
130 ≤ P ≤ 560
|
all
|
3,50
|
0,19
|
0,40
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Stage V
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
P > 560
|
all
|
3,50
|
0,19
|
3,50
|
0,045
|
—
|
6,00
|
(1)
0,60 for hand-startable, air-cooled direct injection engines.
|
Table II-2: Stage V emission limits for engine category NRG defined in point (2) of Article 4(1)
|
Emission stage
|
Engine sub-category
|
Power range
|
Ignition type
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM mass
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Stage V
|
NRG-v-1
NRG-c-1
|
P > 560
|
all
|
3,50
|
0,19
|
0,67
|
0,035
|
—
|
6,00
|
Table II-3: Stage V emission limits for engine category NRSh defined in point (3) of Article 4(1)
|
Emission stage
|
Engine sub-category
|
Power range
|
Ignition type
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Stage V
|
NRSh-v-1a
|
0 < P < 19
|
SI
|
805
|
50
|
|
Stage V
|
NRSh-v-1b
|
603
|
72
|
Table II-4: Stage V emission limits for engine category NRS defined in point (4) of Article 4(1)
|
Emission stage
|
Engine sub-category
|
Power range
|
Ignition type
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Stage V
|
NRS-vr-1a
NRS-vi-1a
|
0 < P < 19
|
SI
|
610
|
10
|
|
Stage V
|
NRS-vr-1b
NRS-vi-1b
|
610
|
8
|
|
Stage V
|
NRS-v-2a
|
19 ≤ P ≤ 30
|
610
|
8
|
|
Stage V
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
19 ≤ P < 56
|
4,40 (*1)
|
2,70 (*1)
|
(*1)
Optionally, as an alternative, any combination of values satisfying the equation (HC + NOX) × CO0,784 ≤ 8,57 as well as the following conditions: CO ≤ 20,6 g/kWh and (HC + NOX) ≤ 2,7 g/kWh
|
Table II-5: Stage V emission limits for engine category IWP defined in point (5) of Article 4(1)
|
Emission stage
|
Engine sub-category
|
Power range
|
Ignition type
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM mass
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Stage V
|
IWP-v-1
IWP-c-1
|
19 ≤ P < 75
|
all
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,30
|
—
|
6,00
|
|
Stage V
|
IWP-v-2
IWP-c-2
|
75 ≤ P < 130
|
all
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 5,40)
|
0,14
|
—
|
6,00
|
|
Stage V
|
IWP-v-3
IWP-c-3
|
130 ≤ P < 300
|
all
|
3,50
|
1,00
|
2,10
|
0,10
|
—
|
6,00
|
|
Stage V
|
IWP-v-4
IWP-c-4
|
P ≥ 300
|
all
|
3,50
|
0,19
|
1,80
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Table II-6: Stage V emission limits for engine category IWA defined in point (6) of Article 4(1)
|
Emission stage
|
Engine sub-category
|
Power range
|
Ignition type
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM mass
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Stage V
|
IWA-v-1
IWA-c-1
|
19 ≤ P < 75
|
all
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,30
|
—
|
6,00
|
|
Stage V
|
IWA-v-2
IWA-c-2
|
75 ≤ P < 130
|
all
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 5,40)
|
0,14
|
—
|
6,00
|
|
Stage V
|
IWA-v-3
IWA-c-3
|
130 ≤ P < 300
|
all
|
3,50
|
1,00
|
2,10
|
0,10
|
—
|
6,00
|
|
Stage V
|
IWA-v-4
IWA-c-4
|
P ≥ 300
|
all
|
3,50
|
0,19
|
1,80
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Table II-7: Stage V emission limits for engine category RLL defined in point (7) of Article 4(1)
|
Emission stage
|
Engine sub-category
|
Power range
|
Ignition type
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM mass
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Stage V
|
RLL-c-1
RLL-v-1
|
P > 0
|
all
|
3,50
|
(HC + NOx ≤ 4,00)
|
0,025
|
—
|
6,00
|
Table II-8: Stage V emission limits for engine category RLR defined in point (8) of Article 4(1)
|
Emission stage
|
Engine sub-category
|
Power range
|
Ignition type
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM mass
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Stage V
|
RLR-c-1
RLR-v-1
|
P > 0
|
all
|
3,50
|
0,19
|
2,00
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Table II-9: Stage V emission limits for engine category SMB defined in point (9) of Article 4(1)
|
Emission stage
|
Engine sub-category
|
Power range
|
Ignition type
|
CO
|
NOx
|
HC
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Stage V
|
SMB-v-1
|
P > 0
|
SI
|
275
|
—
|
75
|
Table II-10: Stage V emission limits for engine category ATS defined in point (10) of Article 4(1)
|
Emission stage
|
Engine sub-category
|
Power range
|
Ignition type
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Stage V
|
ATS-v-1
|
P > 0
|
SI
|
400
|
8
|
Specific provisions on total hydrocarbon (HC) limits for fully and partially gaseous-fuelled engines
1. For the sub-categories where an A-factor is defined, the HC limit for fully and partially gaseous-fuelled engines indicated in Tables II-1 to II-10 is replaced by a limit calculated using the following formula:
HC = 0,19 + (1,5 × A × GER) where GER is the average gas energy ratio over the appropriate test cycle. Where both a steady-state and transient test cycle apply, the GER shall be determined from the hot-start transient test cycle. Where more than one steady-state test cycle applies, the average GER shall be determined for each cycle individually. If the calculated limit for HC exceeds the value of 0,19 + A, the limit for HC shall be set to 0,19 + A.
Figure 1. Diagram showing HC emission limit as function of average GER
2. For sub-categories with a combined HC and NOx limit, the combined limit value for HC and NOx shall be reduced by 0,19 g/kWh and apply for NOx only.
3. For non-gaseous-fuelled engines, the formula does not apply.
|
|
ANNEX III
|
ANNEX III
Timetable for the application of this Regulation in respect of EU type-approvals and placing on the market
Table III-1: Dates of application of this Regulation for engine category NRE
|
Category
|
Ignition type
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Mandatory date of application of this Regulation for
|
|
EU type-approval of engines
|
Placing on the market of engines
|
|
NRE
|
CI
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
1 January 2018
|
1 January 2019
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
1 January 2018
|
1 January 2019
|
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
|
all
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
1 January 2019
|
1 January 2020
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
1 January 2018
|
1 January 2019
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
1 January 2018
|
1 January 2019
|
Table III-2: Dates of application of this Regulation for engine category NRG
|
Category
|
Ignition type
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Mandatory date of application of this Regulation for
|
|
|
|
|
|
EU type-approval of engines
|
Placing on the market of engines
|
|
NRG
|
all
|
P > 560
|
NRG-v-1
NRG-c-1
|
1 January 2018
|
1 January 2019
|
Table III-3: Dates of application of this Regulation for engine category NRSh
|
Category
|
Ignition type
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Mandatory date of application of this Regulation for
|
|
|
|
|
|
EU type-approval of engines
|
Placing on the market of engines
|
|
NRSh
|
SI
|
0 < P < 19
|
NRSh-v-1a
NRSh-v-1b
|
1 January 2018
|
1 January 2019
|
Table III-4: Dates of application of this Regulation for engine category NRS
|
Category
|
Ignition type
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Mandatory date of application of this Regulation for
|
|
|
|
|
|
EU type-approval of engines
|
Placing on the market of engines
|
|
NRS
|
SI
|
0 < P < 56
|
NRS-vr-1a
NRS-vi-1a
NRS-vr-1b
NRS-vi-1b
NRS-v-2a
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
1 January 2018
|
1 January 2019
|
Table III-5: Dates of application of this Regulation for engine category IWP
|
Category
|
Ignition type
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Mandatory date of application of this Regulation for
|
|
|
|
|
|
EU type-approval of engines
|
Placing on the market of engines
|
|
IWP
|
all
|
19 ≤ P < 300
|
IWP-v-1
IWP-c-1
IWP-v-2
IWP-c-2
IWP-v-3
IWP-c-3
|
1 January 2018
|
1 January 2019
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
IWP-c-4
|
1 January 2019
|
1 January 2020
|
Table III-6: Dates of application of this Regulation for engine category IWA
|
Category
|
Ignition type
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Mandatory date of application of this Regulation for
|
|
|
|
|
|
EU type-approval of engines
|
Placing on the market of engines
|
|
IWA
|
all
|
19 ≤ P < 300
|
IWA-v-1
IWA-c-1
IWA-v-2
IWA-c-2
IWA-v-3
IWA-c-3
|
1 January 2018
|
1 January 2019
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
IWA-c-4
|
1 January 2019
|
1 January 2020
|
Table III-7: Dates of application of this Regulation for engine category RLL
|
Category
|
Ignition type
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Mandatory date of application of this Regulation for
|
|
|
|
|
|
EU type-approval of engines
|
Placing on the market of engines
|
|
RLL
|
all
|
P > 0
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
1 January 2020
|
1 January 2021
|
Table III-8: Dates of application of this Regulation for engine category RLR
|
Category
|
Ignition type
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Mandatory date of application of this Regulation for
|
|
|
|
|
|
EU type-approval of engines
|
Placing on the market of engines
|
|
RLR
|
all
|
P > 0
|
RLR-v-1
RLR-c-1
|
1 January 2020
|
1 January 2021
|
Table III-9: Dates of application of this Regulation for engine category SMB
|
Category
|
Ignition type
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Mandatory date of application of this Regulation for
|
|
|
|
|
|
EU type-approval of engines
|
Placing on the market of engines
|
|
SMB
|
SI
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
1 January 2018
|
1 January 2019
|
Table III-10: Dates of application of this Regulation for engine category ATS
|
Category
|
Ignition type
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
Mandatory date of application of this Regulation for
|
|
|
|
|
|
EU type-approval of engines
|
Placing on the market of engines
|
|
ATS
|
SI
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
1 January 2018
|
1 January 2019
|
|
|
ANNEX IV
|
ANNEX IV
Non-road steady-state test cycles (NRSC)
Table IV-1: NRSC test cycles for engines of category NRE
|
Category
|
Speed operation
|
Purpose
|
Sub-category
|
NRSC
|
|
NRE
|
variable
|
Variable-speed engine having a reference power of less than 19 kW
|
NRE-v-1
NRE-v-2
|
G2 or C1
|
|
Variable-speed engine having a reference power greater than or equal to 19 kW but not more than 560 kW
|
NRE-v-3
NRE-v-4
NRE-v-5
NRE-v-6
|
C1
|
|
Variable-speed engine having a reference power greater than 560 kW
|
NRE-v-7
|
C1
|
|
constant
|
Constant-speed engine
|
NRE-c-1
NRE-c-2
NRE-c-3
NRE-c-4
NRE-c-5
NRE-c-6
NRE-c-7
|
D2
|
Table IV-2: NRSC test cycles for engines of category NRG
|
Category
|
Speed operation
|
Purpose
|
Sub-category
|
NRSC
|
|
NRG
|
variable
|
Variable-speed engine for generating set
|
NRG-v-1
|
C1
|
|
constant
|
Constant-speed engine for generating set
|
NRG-c-1
|
D2
|
Table IV-3: NRSC test cycles for engines of category NRSh
|
Category
|
Speed operation
|
Purpose
|
Sub-category
|
NRSC
|
|
NRSh
|
variable or constant
|
Engine having a reference power of not more than 19 kW, for use in hand-held machinery
|
NRSh-v-1a
NRSh-v-1b
|
G3
|
Table IV-4: NRSC test cycles for engines of category NRS
|
Category
|
Speed operation
|
Purpose
|
Sub-category
|
NRSC
|
|
NRS
|
variable < 3 600 rpm
|
Variable-speed engine having a reference power of not more than 19 kW, intended for operation < 3 600 rpm
|
NRS-vi-1a
NRS-vi-1b
|
G1
|
|
variable ≥ 3 600 rpm; or constant
|
Variable-speed engine having a reference power of not more than 19 kW, intended for operation ≥ 3 600 rpm; constant-speed engine having a reference power of not more than 19 kW
|
NRS-vr-1a
NRS-vr-1b
|
G2
|
|
variable or constant
|
Engine having both a reference power of between 19 kW and 30 kW and a total swept volume of less than 1 litre
|
NRS-v-2a
|
G2
|
|
Engine having a reference power greater than 19 kW, other than engine having both a reference power of between 19 kW and 30 kW and a total swept volume of less than 1 litre
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
C2
|
Table IV-5: NRSC test cycles for engines of category IWP
|
Category
|
Speed operation
|
Purpose
|
Sub-category
|
NRSC
|
|
IWP
|
variable
|
Variable-speed engine intended for propulsion that operates on a fixed-pitch propeller curve
|
IWP-v-1
IWP-v-2
IWP-v-3
IWP-v-4
|
E3
|
|
constant
|
Constant-speed engine intended for propulsion that operates with a controllable-pitch or electrically coupled propeller
|
IWP-c-1
IWP-c-2
IWP-c-3
IWP-c-4
|
E2
|
Table IV-6: NRSC test cycles for engines of category IWA
|
Category
|
Speed operation
|
Purpose
|
Sub-category
|
NRSC
|
|
IWA
|
variable
|
Variable-speed engine intended for auxiliary use on inland waterway vessels
|
IWA-v-1
IWA-v-2
IWA-v-3
IWA-v-4
|
C1
|
|
constant
|
Constant-speed engine intended for auxiliary use on inland waterway vessels
|
IWA-c-1
IWA-c-2
IWA-c-3
IWA-c-4
|
D2
|
Table IV-7: NRSC test cycles for engines of category RLL
|
Category
|
Speed operation
|
Purpose
|
Sub-category
|
NRSC
|
|
RLL
|
variable
|
Variable-speed engine for propulsion of locomotives
|
RLL-v-1
|
F
|
|
constant
|
Constant-speed engine for propulsion of locomotives
|
RLL-c-1
|
D2
|
Table IV-8: NRSC test cycles for engines of category RLR
|
Category
|
Speed operation
|
Purpose
|
Sub-category
|
NRSC
|
|
RLR
|
variable
|
Variable-speed engine for propulsion of railcars
|
RLR-v-1
|
C1
|
|
constant
|
Constant-speed engine for propulsion of railcars
|
RLR-c-1
|
D2
|
Table IV-9: NRSC test cycles for engines of category SMB
|
Category
|
Speed operation
|
Purpose
|
Sub-category
|
NRSC
|
|
SMB
|
variable or constant
|
Engines for propulsion of snowmobiles
|
SMB-v-1
|
H
|
Table IV-10: NRSC test cycle for engines of category ATS
|
Category
|
Speed operation
|
Purpose
|
Sub-category
|
NRSC
|
|
ATS
|
variable or constant
|
Engines for propulsion of ATVs or SbS
|
ATS-v-1
|
G1
|
Non-road transient test cycles
Table IV-11: Non-road transient test cycle for engines of category NRE
|
Category
|
Speed operation
|
Purpose
|
Sub-category
|
|
|
NRE
|
variable
|
Variable-speed engine having reference power greater than or equal to 19 kW but not more than 560 kW
|
NRE-v-3
NRE-v-4
NRE-v-5
NRE-v-6
|
NRTC
|
Table IV-12: Non-road transient test cycle for engines of category NRS (1)
|
Category
|
Speed operation
|
Purpose
|
Sub-category
|
|
|
NRS
|
variable or constant
|
Engine having a reference power greater than 19 kW, other than engine having both a reference power of between 19 kW and 30 kW and a total swept volume of less than 1 litre
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
LSI-NRTC
|
(1)
Only applicable for engines with maximum test speed ≤ 3 400 rpm.
|
|
|
ANNEX V
|
ANNEX V
Emission durability periods (EDP) referred to in Article 25(1)
Table V-1: EDP for engine category NRE
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
EDP (hours)
|
|
NRE
|
CI
|
variable
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
|
3 000
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
|
5 000
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
|
8 000
|
|
all
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
|
|
CI
|
constant
|
0 < P < 8
|
NRE-c-1
|
3 000
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-c-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-c-3
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-c-4
|
8 000
|
|
all
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-c-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-c-6
|
|
P > 560
|
NRE-c-7
|
Table V-2: EDP for engine category NRG
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
EDP (hours)
|
|
NRG
|
all
|
constant
|
P > 560
|
NRG-v-1
|
8 000
|
|
variable
|
NRG-c-1
|
Table V-3: EDP for engine category NRSh
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Swept volume (cm3)
|
Sub-category
|
EDP (hours)
|
|
NRSh
|
SI
|
variable or constant
|
0 < P < 19
|
SV < 50
|
NRSh-v-1a
|
50/125/300 (1)
|
|
SV ≥ 50
|
NRSh-v-1b
|
(1)
EDP hours correspond to the EDP categories Cat 1/Cat 2/Cat 3 as defined in the delegated acts adopted pursuant to this Regulation.
|
Table V-4: EDP for engine category NRS
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Swept volume (cm3)
|
Sub-category
|
EDP (hours)
|
|
NRS
|
SI
|
variable ≥ 3 600 rpm; or constant
|
0 < P < 19
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vr-1a
|
125/250/500 (1)
|
|
variable < 3 600 rpm
|
NRS-vi-1a
|
|
variable ≥ 3 600 rpm; or constant
|
SV ≥ 225
|
NRS-vr-1b
|
250/500/1 000 (1)
|
|
variable < 3 600 rpm
|
NRS-vi-1b
|
|
variable or constant
|
19 ≤ P < 30
|
SV ≤ 1 000
|
NRS-v-2a
|
1 000
|
|
SV > 1 000
|
NRS-v-2b
|
5 000
|
|
30 ≤ P < 56
|
any
|
NRS-v-3
|
5 000
|
(1)
EDP hours correspond to the EDP categories Cat 1/Cat 2/Cat 3 as defined in the delegated acts adopted pursuant to this Regulation.
|
Table V-5: EDP for engine category IWP
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
EDP (hours)
|
|
IWP
|
all
|
variable
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-v-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP -v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP -v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP -v-4
|
|
constant
|
19 ≤ P < 75
|
IWP -c-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP -c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP -c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP -c-4
|
Table V-6: EDP for engine category IWA
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
EDP (hours)
|
|
IWA
|
all
|
variable
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-v-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA -v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA -v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA -v-4
|
|
constant
|
19 ≤ P < 75
|
IWA -c-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA -c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA -c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA -c-4
|
Table V-7: EDP for engine category RLL
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
EDP (hours)
|
|
RLL
|
all
|
variable
|
P > 0
|
RLL-v-1
|
10 000
|
|
constant
|
P > 0
|
RLL-c-1
|
Table V-8: EDP for engine category RLR
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
EDP (hours)
|
|
RLR
|
all
|
variable
|
P > 0
|
RLR-v-1
|
10 000
|
|
constant
|
P > 0
|
RLR-c-1
|
Table V-9: EDP for engine category SMB
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
EDP (hours)
|
|
SMB
|
SI
|
variable or constant
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
400 (1)
|
(1)
Alternatively, an emission durability period of 8 000 km is permitted
|
Table V-10: EDP for engine category ATS
|
Category
|
Ignition type
|
Speed operation
|
Power range (kW)
|
Sub-category
|
EDP (hours)
|
|
ATS
|
SI
|
variable or constant
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
500/1 000 (1)
|
(1)
EDP hours correspond to the following total engine swept volumes: < 100 cm3/≥ 100 cm3.
|
|
|
ANNEX VI
|
ANNEX VI
Special purpose engine (SPE) emission limit values referred to in Article 34(5)
Table VI-1: SPE emission limit values for engine category NRE
|
Emission stage
|
Engine sub-category
|
Power range
|
Ignition type
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM mass
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
SPE
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
0 < P < 8
|
CI
|
8
|
7,5
|
0,4
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
8 ≤ P < 19
|
CI
|
6,6
|
7,5
|
0,4
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
19 ≤ P < 37
|
CI
|
5,5
|
7,5
|
0,6
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
37 ≤ P < 56
|
CI
|
5,0
|
4,7
|
0,4
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
56 ≤ P < 130
|
all
|
5,0
|
4,0
|
0,3
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
130 ≤ P ≤ 560
|
all
|
3,5
|
4,0
|
0,2
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
P > 560
|
all
|
3,5
|
6,4
|
0,2
|
6,0
|
Table VI-2: SPE emission limit values for engine category NRG
|
Emission stage
|
Engine sub-category
|
Power range
|
Ignition type
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM mass
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
SPE
|
NRG-c-1
|
P > 560
|
all
|
3,5
|
6,4
|
0,2
|
6,0
|
|
NRG-v-1
|
Table VI-3: SPE emission limit values for engine category RLL
|
Emission stage
|
Engine sub-category
|
Power range
|
Ignition type
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM mass
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
SPE
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P ≤ 560
|
all
|
3,5
|
(HC + NOx ≤ 4,0)
|
0,2
|
6,0
|
|
SPE
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P > 560 kW
|
all
|
3,5
|
0,5
|
6,0
|
0,2
|
6,0
|
|
SPE
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P > 2000 kW and SVc (1) > 5 litres
|
all
|
3,5
|
0,4
|
7,4
|
0,2
|
6,0
|
(1)
Swept Volume per cylinder.
|
|
,
1.1 Reference
1.2 Utvrđeni zahtjevi
1.3 Povezani standardi
2. Utvrđeni zahtjevi
3. Povezani standardi
|