+AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2016/1628 RENDELETE (2016. szeptember 14.) a nem közúti mozgó gépek belső égésű motorjainak a gáz- és szilárd halmazállapotú szennyezőanyag-kibocsátási határértékeire és típusjóváhagyására vonatkozó követelményekről, az 1024/2012/EU és a 167/2013/EU rendelet módosításáról, valamint a 97/68/EK irányelv módosításáról és hatályon kívül helyezéséről (EGT-vonatkozású szöveg)
---+I. FEJEZET TÁRGY, HATÁLY ÉS FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK
------+1. cikk Tárgy
---------+Article 1 1.
---------+Article 1 2.
------+2. cikk Hatály
---------+Article 2 1.
---------+Article 2 2.
------+3. cikk Fogalommeghatározások
------+4. cikk Motorkategóriák
---------+Article 4 1.
---------+Article 4 2.
---------+Article 4 3.
---+II. FEJEZET ÁLTALÁNOS KÖTELEZETTSÉGEK
------+5. cikk A tagállamok kötelezettségei
---------+Article 5 1.
---------+Article 5 2.
---------+Article 5 3.
---------+Article 5 4.
---------+Article 5 5.
------+6. cikk A jóváhagyó hatóságok kötelezettségei
---------+Article 6 1.
---------+Article 6 2.
---------+Article 6 3.
------+7. cikk A piacfelügyeleti hatóságok kötelezettségei
---------+Article 7 1.
---------+Article 7 2.
------+8. cikk A gyártók általános kötelezettségei
---------+Article 8 1.
---------+Article 8 2.
---------+Article 8 3.
---------+Article 8 4.
---------+Article 8 5.
---------+Article 8 6.
---------+Article 8 7.
---------+Article 8 8.
---------+Article 8 9.
---------+Article 8 10.
---------+Article 8 11.
------+9. cikk A gyártók kötelezettségei a nem megfelelő motorokkal kapcsolatban
---------+Article 9 1.
---------+Article 9 2.
------+10. cikk A gyártók piacfelügyeleti ügyekben megbízott képviselőinek a kötelezettségei
------+11. cikk Az importőrök általános kötelezettségei
---------+Article 11 1.
---------+Article 11 2.
---------+Article 11 3.
---------+Article 11 4.
---------+Article 11 5.
---------+Article 11 6.
---------+Article 11 7.
------+12. cikk Az importőrök kötelezettségei a nem megfelelő motorokkal kapcsolatban
---------+Article 12 1.
---------+Article 12 2.
------+13. cikk A forgalmazók általános kötelezettségei
---------+Article 13 1.
---------+Article 13 2.
---------+Article 13 3.
---------+Article 13 4.
------+14. cikk A forgalmazók kötelezettségei a nem megfelelő motorokkal kapcsolatban
---------+Article 14 1.
---------+Article 14 2.
------+15. cikk Az eredetiberendezés-gyártók kötelezettségei a motorok beépítésével kapcsolatban
---------+Article 15 1.
---------+Article 15 2.
---------+Article 15 3.
---------+Article 15 4.
---------+Article 15 5.
---------+Article 15 6.
------+16. cikk A gyártói kötelezettségek alkalmazása importőrökre és forgalmazókra
------+17. cikk A gazdasági szereplők és az eredetiberendezés-gyártók értesítési kötelezettsége
---+III. FEJEZET LÉNYEGI KÖVETELMÉNYEK
------+18. cikk Az EU-típusjóváhagyáshoz szükséges kipufogógáz-kibocsátási követelmények
---------+Article 18 1.
---------+Article 18 2.
---------+Article 18 3.
---------+Article 18 4.
---------+Article 18 5.
------+19. cikk A használatban lévő motorok kibocsátásának nyomon követése
---------+Article 19 1.
---------+Article 19 2.
---+IV. FEJEZET EU-TÍPUSJÓVÁHAGYÁSI ELJÁRÁSOK
------+20. cikk Az EU-típusjóváhagyás iránti kérelem
---------+Article 20 1.
---------+Article 20 2.
---------+Article 20 3.
---------+Article 20 4.
------+21. cikk Adatközlő mappa
---------+Article 21 1.
---------+Article 21 2.
---------+Article 21 3.
---+V. FEJEZET AZ EU-TÍPUSJÓVÁHAGYÁSI ELJÁRÁSOK MENETE
------+22. cikk Általános rendelkezések
---------+Article 22 1.
---------+Article 22 2.
---------+Article 22 3.
---------+Article 22 4.
---------+Article 22 5.
---------+Article 22 6.
---------+Article 22 7.
------+23. cikk Az EU-típusbizonyítványra vonatkozó különös rendelkezések
---------+Article 23 1.
---------+Article 23 2.
---------+Article 23 3.
---------+Article 23 4.
---------+Article 23 5.
------+24. cikk Az EU-típusjóváhagyáshoz szükséges vizsgálatok
---------+Article 24 1.
---------+Article 24 2.
---------+Article 24 3.
---------+Article 24 4.
---------+Article 24 5.
---------+Article 24 6.
---------+Article 24 7.
---------+Article 24 8.
---------+Article 24 9.
---------+Article 24 10.
---------+Article 24 11.
---------+Article 24 12.
------+25. cikk Az EU-típusjóváhagyáshoz szükséges mérések és vizsgálatok elvégzése
---------+Article 25 1.
---------+Article 25 2.
---------+Article 25 3.
---------+Article 25 4.
------+26. cikk A gyártás megfelelőségével kapcsolatos intézkedések
---------+Article 26 1.
---------+Article 26 2.
---------+Article 26 3.
---------+Article 26 4.
---------+Article 26 5.
---------+Article 26 6.
---+VI. FEJEZET AZ EU-TÍPUSJÓVÁHAGYÁSOK MÓDOSÍTÁSA ÉS ÉRVÉNYESSÉGE
------+27. cikk Általános rendelkezések
---------+Article 27 1.
---------+Article 27 2.
---------+Article 27 3.
------+28. cikk Az EU-típusjóváhagyások felülvizsgálata és kiterjesztése
---------+Article 28 1.
---------+Article 28 2.
---------+Article 28 3.
---------+Article 28 4.
------+29. cikk A módosítások kiállítása és a módosításokról szóló értesítés
---------+Article 29 1.
---------+Article 29 2.
---------+Article 29 3.
------+30. cikk Az EU-típusjóváhagyás érvényessége
---------+Article 30 1.
---------+Article 30 2.
---------+Article 30 3.
---------+Article 30 4.
---------+Article 30 5.
---------+Article 30 6.
---+VII. FEJEZET MEGFELELŐSÉGI NYILATKOZAT ÉS JELÖLÉSEK
------+31. cikk Megfelelőségi nyilatkozat
---------+Article 31 1.
---------+Article 31 2.
---------+Article 31 3.
---------+Article 31 4.
---------+Article 31 5.
------+32. cikk A motorok jogszabályban előírt jelölése
---------+Article 32 1.
---------+Article 32 2.
---------+Article 32 3.
------+33. cikk A motorok ideiglenes jelölése
---------+Article 33 1.
---------+Article 33 2.
---------+Article 33 3.
---+VIII. FEJEZET MENTESSÉGEK
------+34. cikk Általános mentességek
---------+Article 34 1.
---------+Article 34 2.
---------+Article 34 3.
---------+Article 34 4.
---------+Article 34 5.
---------+Article 34 6.
---------+Article 34 7.
---------+Article 34 8.
---------+Article 34 9.
------+35. cikk Mentesség az új technológiák vagy új koncepciók számára
---------+Article 35 1.
---------+Article 35 2.
---------+Article 35 3.
---------+Article 35 4.
---------+Article 35 5.
---------+Article 35 6.
---------+Article 35 7.
---------+Article 35 8.
---------+Article 35 9.
------+36. cikk A felhatalmazáson alapuló jogi aktusok és a végrehajtási jogi aktusok későbbi kiigazítása
---------+Article 36 1.
---------+Article 36 2.
---+IX. FEJEZET A GYÁRTÁSRA VONATKOZÓ JELENTÉSTÉTEL ÉS ELLENŐRZÉS
------+37. cikk A gyártók gyártásra vonatkozó jelentéstételi kötelezettségei
---------+Article 37 1.
---------+Article 37 2.
---------+Article 37 3.
---------+Article 37 4.
---------+Article 37 5.
------+38. cikk Ellenőrző intézkedések
---------+Article 38 1.
---------+Article 38 2.
---------+Article 38 3.
---------+Article 38 4.
---+X. FEJEZET VÉDZÁRADÉKOK
------+39. cikk A jóváhagyott típusnak nem megfelelő motorok
---------+Article 39 1.
---------+Article 39 2.
---------+Article 39 3.
---------+Article 39 4.
---------+Article 39 5.
------+40. cikk A motorok visszahívása
---------+Article 40 1.
---------+Article 40 2.
---------+Article 40 3.
------+41. cikk Értesítés a határozatokról és a rendelkezésre álló jogorvoslati lehetőségek
---------+Article 41 1.
---------+Article 41 2.
---+XI. FEJEZET NEMZETKÖZI ELŐÍRÁSOK ÉS MŰSZAKI INFORMÁCIÓ SZOLGÁLTATÁSA
------+42. cikk Egyenértékű motor-típusjóváhagyások elfogadása
---------+Article 42 1.
---------+Article 42 2.
---------+Article 42 3.
---------+Article 42 4.
------+43. cikk Az eredetiberendezés-gyártóknak és a végfelhasználóknak szánt információk és útmutatók
---------+Article 43 1.
---------+Article 43 2.
---------+Article 43 3.
---------+Article 43 4.
---------+Article 43 5.
------+44. cikk Adat- és információcsere az IMI-n keresztül
---------+Article 44 1.
---------+Article 44 2.
---------+Article 44 3.
---------+Article 44 4.
---------+Article 44 5.
---+XII. FEJEZET A MŰSZAKI SZOLGÁLATOK KIJELÖLÉSE ÉS BEJELENTÉSE
------+45. cikk A műszaki szolgálatokra vonatkozó követelmények
---------+Article 45 1.
---------+Article 45 2.
---------+Article 45 3.
---------+Article 45 4.
---------+Article 45 5.
---------+Article 45 6.
---------+Article 45 7.
---------+Article 45 8.
---------+Article 45 9.
------+46. cikk A műszaki szolgálatok leányvállalatai és alvállalkozásai
---------+Article 46 1.
---------+Article 46 2.
---------+Article 46 3.
------+47. cikk A műszaki szolgálatok kijelölése
---------+Article 47 1.
---------+Article 47 2.
---------+Article 47 3.
------+48. cikk A műszaki szolgálatok teljesítményszabványaira és értékelésére vonatkozó eljárások
------+49. cikk A műszaki szolgálatok szakértelmének értékelése
---------+Article 49 1.
---------+Article 49 2.
---------+Article 49 3.
---------+Article 49 4.
------+50. cikk Bejelentési eljárások
---------+Article 50 1.
---------+Article 50 2.
---------+Article 50 3.
---------+Article 50 4.
---------+Article 50 5.
------+51. cikk A kijelöléseket érintő változások
---------+Article 51 1.
---------+Article 51 2.
------+52. cikk A műszaki szolgálatok szakmai alkalmasságának vitatása
---------+Article 52 1.
---------+Article 52 2.
---------+Article 52 3.
---------+Article 52 4.
------+53. cikk A műszaki szolgálatok működésével összefüggő kötelezettségek
---------+Article 53 1.
---------+Article 53 2.
---------+Article 53 3.
---------+Article 53 4.
------+54. cikk A műszaki szolgálatok tájékoztatási kötelezettségei
---------+Article 54 1.
---------+Article 54 2.
---+XIII. FEJEZET FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ JOGI AKTUSOK ÉS VÉGREHAJTÁSI JOGI AKTUSOK
------+55. cikk A felhatalmazás gyakorlása
---------+Article 55 1.
---------+Article 55 2.
---------+Article 55 3.
---------+Article 55 4.
---------+Article 55 5.
---------+Article 55 6.
------+56. cikk A bizottsági eljárás
---------+Article 56 1.
---------+Article 56 2.
---------+Article 56 3.
---+XIV. FEJEZET ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
------+57. cikk Szankciók
---------+Article 57 1.
---------+Article 57 2.
------+58. cikk Átmeneti rendelkezések
---------+Article 58 1.
---------+Article 58 2.
---------+Article 58 3.
---------+Article 58 4.
---------+Article 58 5.
---------+Article 58 6.
---------+Article 58 7.
---------+Article 58 8.
---------+Article 58 9.
---------+Article 58 10.
---------+Article 58 11.
---------+Article 58 12.
---------+Article 58 13.
------+59. cikk Jelentéstétel
---------+Article 59 1.
---------+Article 59 2.
------+60. cikk Felülvizsgálat
---------+Article 60 1.
---------+Article 60 2.
---------+Article 60 3.
---------+Article 60 4.
------+61. cikk A 97/68/EK irányelv módosításai
------+62. cikk Az 1024/2012/EU rendelet módosítása
------+63. cikk A 167/2013/EU rendelet módosítása
------+64. cikk Hatályon kívül helyezés
---------+Article 64 1.
---------+Article 64 2.
------+65. cikk Hatálybalépés és alkalmazás
---------+Article 65 1.
---------+Article 65 2.
---+I. MELLÉKLET
---+II. MELLÉKLET
---+III. MELLÉKLET
---+IV. MELLÉKLET
---+V. MELLÉKLET
---+VI. MELLÉKLET
|
English -
European Union -
Environment -
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2016/1628 RENDELETE (2016. szeptember 14.) a nem közúti mozgó gépek belső égésű motorjainak a gáz- és szilárd halmazállapotú szennyezőanyag-kibocsátási határértékeire és típusjóváhagyására vonatkozó követelményekről, az 1024/2012/EU és a 167/2013/EU rendelet módosításáról, valamint a 97/68/EK irányelv módosításáról és hatályon kívül helyezéséről (EGT-vonatkozású szöveg)
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2016/1628 RENDELETE (2016. szeptember 14.) a nem közúti mozgó gépek belső égésű motorjainak a gáz- és szilárd halmazállapotú szennyezőanyag-kibocsátási határértékeire és típusjóváhagyására vonatkozó követelményekről, az 1024/2012/EU és a 167/2013/EU rendelet módosításáról, valamint a 97/68/EK irányelv módosításáról és hatályon kívül helyezéséről (EGT-vonatkozású szöveg)
1. Áttekintés
| Megnevezés |
Szabályozás |
|
I. FEJEZET TÁRGY, HATÁLY ÉS FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK
|
I. FEJEZET TÁRGY, HATÁLY ÉS FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK
|
|
II. FEJEZET ÁLTALÁNOS KÖTELEZETTSÉGEK
|
II. FEJEZET ÁLTALÁNOS KÖTELEZETTSÉGEK
|
|
III. FEJEZET LÉNYEGI KÖVETELMÉNYEK
|
III. FEJEZET LÉNYEGI KÖVETELMÉNYEK
|
|
IV. FEJEZET EU-TÍPUSJÓVÁHAGYÁSI ELJÁRÁSOK
|
IV. FEJEZET EU-TÍPUSJÓVÁHAGYÁSI ELJÁRÁSOK
|
|
V. FEJEZET AZ EU-TÍPUSJÓVÁHAGYÁSI ELJÁRÁSOK MENETE
|
V. FEJEZET AZ EU-TÍPUSJÓVÁHAGYÁSI ELJÁRÁSOK MENETE
|
|
VI. FEJEZET AZ EU-TÍPUSJÓVÁHAGYÁSOK MÓDOSÍTÁSA ÉS ÉRVÉNYESSÉGE
|
VI. FEJEZET AZ EU-TÍPUSJÓVÁHAGYÁSOK MÓDOSÍTÁSA ÉS ÉRVÉNYESSÉGE
|
|
VII. FEJEZET MEGFELELŐSÉGI NYILATKOZAT ÉS JELÖLÉSEK
|
VII. FEJEZET MEGFELELŐSÉGI NYILATKOZAT ÉS JELÖLÉSEK
|
|
VIII. FEJEZET MENTESSÉGEK
|
VIII. FEJEZET MENTESSÉGEK
|
|
IX. FEJEZET A GYÁRTÁSRA VONATKOZÓ JELENTÉSTÉTEL ÉS ELLENŐRZÉS
|
IX. FEJEZET A GYÁRTÁSRA VONATKOZÓ JELENTÉSTÉTEL ÉS ELLENŐRZÉS
|
|
X. FEJEZET VÉDZÁRADÉKOK
|
X. FEJEZET VÉDZÁRADÉKOK
|
|
XI. FEJEZET NEMZETKÖZI ELŐÍRÁSOK ÉS MŰSZAKI INFORMÁCIÓ SZOLGÁLTATÁSA
|
XI. FEJEZET NEMZETKÖZI ELŐÍRÁSOK ÉS MŰSZAKI INFORMÁCIÓ SZOLGÁLTATÁSA
|
|
XII. FEJEZET A MŰSZAKI SZOLGÁLATOK KIJELÖLÉSE ÉS BEJELENTÉSE
|
XII. FEJEZET A MŰSZAKI SZOLGÁLATOK KIJELÖLÉSE ÉS BEJELENTÉSE
|
|
XIII. FEJEZET FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ JOGI AKTUSOK ÉS VÉGREHAJTÁSI JOGI AKTUSOK
|
XIII. FEJEZET FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ JOGI AKTUSOK ÉS VÉGREHAJTÁSI JOGI AKTUSOK
|
|
XIV. FEJEZET ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
|
XIV. FEJEZET ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
|
|
I. MELLÉKLET
|
I. MELLÉKLET
A 4. cikkben említett motoralkategóriák meghatározása
I–1. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 1. pontjában meghatározott NRE motorkategória alkategóriái
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítménytartomány (kW)
|
Alkategória
|
Referenciateljesítmény
|
|
NRE
|
kompressziós
|
változó
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
|
Legnagyobb hasznos teljesítmény
|
|
kompressziós
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
|
|
kompressziós
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
|
|
kompressziós
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
|
|
mind
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
|
|
kompressziós
|
állandó
|
0<P<8
|
NRE-c-1
|
Névleges hasznos teljesítmény
|
|
kompressziós
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-c-2
|
|
kompressziós
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-c-3
|
|
kompressziós
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-c-4
|
|
mind
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-c-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-c-6
|
|
P > 560
|
NRE-c-7
|
I-2. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 2. pontjában meghatározott NRG motorkategória alkategóriái
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítmény-tartomány (kW)
|
Alkategória
|
Referenciateljesítmény
|
|
NRG
|
mind
|
változó
|
P > 560
|
NRG-v-1
|
Legnagyobb hasznos teljesítmény
|
|
állandó
|
P > 560
|
NRG-c-1
|
Névleges hasznos teljesítmény
|
I-3. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 3. pontjában meghatározott NRSh motorkategória alkategóriái
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítmény-tartomány (kW)
|
Lökettérfogat (cm3)
|
Alkategória
|
Referenciateljesítmény
|
|
NRSh
|
SI
|
változó vagy állandó
|
0 < P < 19
|
SV < 50
|
NRSh-v-1a
|
Legnagyobb hasznos teljesítmény
|
|
SV ≥ 50
|
NRSh-v-1b
|
I-4. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 4. pontjában meghatározott NRS motorkategória alkategóriái
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítmény-tartomány (kW)
|
Lökettérfogat (cm3)
|
Alkategória
|
Referencia-teljesítmény
|
|
NRS
|
SI
|
változó, ≥3 600 rpm; vagy állandó
|
0 < P < 19
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vr-1a
|
Legnagyobb hasznos teljesítmény
|
|
SV ≥ 225
|
NRS-vr-1b
|
|
változó < 3 600 rpm
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vi-1a
|
|
SV ≥ 225
|
NRS-vi-1b
|
|
változó vagy állandó
|
19 ≤ P < 30
|
SV ≤ 1 000
|
NRS-v-2a
|
Legnagyobb hasznos teljesítmény
|
|
SV > 1 000
|
NRS-v-2b
|
|
30 ≤ P < 56
|
bármely
|
NRS-v-3
|
Legnagyobb hasznos teljesítmény
|
A kézi gépektől eltérő gépekbe szánt, 19 kW-nál kisebb teljesítményű és 80 cm3-nél kisebb lökettérfogatú motorok esetében az NRSh kategóriájú motorokra vonatkozó adatokat kell használni.
I-5. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 5. pontjában meghatározott IWP motorkategória alkategóriái
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítménytartomány (kW)
|
Alkategória
|
Referencia-teljesítmény
|
|
IWP
|
mind
|
változó
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-v-1
|
Legnagyobb hasznos teljesítmény
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
|
|
állandó
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-c-1
|
Névleges hasznos teljesítmény
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-c-4
|
I-6. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 6. pontjában meghatározott IWA motorkategória alkategóriái
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítménytartomány (kW)
|
Alkategória
|
Referencia-teljesítmény
|
|
IWA
|
mind
|
változó
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-v-1
|
Legnagyobb hasznos teljesítmény
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
|
|
állandó
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-c-1
|
Névleges hasznos teljesítmény
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-c-4
|
I-7. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 7. pontjában meghatározott RLL motorkategória alkategóriái
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítménytartomány (kW)
|
Alkategória
|
Referenciateljesítmény
|
|
RLL
|
mind
|
változó
|
P > 0
|
RLL-v-1
|
Legnagyobb hasznos teljesítmény
|
|
állandó
|
P > 0
|
RLL-c-1
|
Névleges hasznos teljesítmény
|
I-8. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 8. pontjában meghatározott RLR motorkategória alkategóriái
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítménytartomány (kW)
|
Alkategória
|
Referenciateljesítmény
|
|
RLR
|
mind
|
változó
|
P > 0
|
RLR-v-1
|
Legnagyobb hasznos teljesítmény
|
|
állandó
|
P > 0
|
RLR-c-1
|
Névleges hasznos teljesítmény
|
I-9. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 9. pontjában meghatározott SMB motorkategória alkategóriái
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítménytartomány (kW)
|
Alkategória
|
Referenciateljesítmény
|
|
SMB
|
SI
|
változó vagy állandó
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
Legnagyobb hasznos teljesítmény
|
I-10. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 10. pontjában meghatározott ATS motorkategória alkategóriái
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítménytartomány (kW)
|
Alkategória
|
Referenciateljesítmény
|
|
ATS
|
SI
|
változó vagy állandó
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
Legnagyobb hasznos teljesítmény
|
|
|
II. MELLÉKLET
|
II. MELLÉKLET
A 18. cikk (2) bekezdésében említett kipufogógáz-kibocsátási határértékek
II-1. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 1. pontjában meghatározott NRE motorkategóriára vonatkozó, V. szakasz szerinti kibocsátási határértékek
|
Kibocsátási szakasz
|
Motor-alkategória
|
Teljesítmény-tartomány
|
A motor gyújtásának típusa
|
CO
|
CH
|
NOx
|
Részecskék (PM) tömege
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
V. szakasz
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
0 < P < 8
|
CI
|
8,00
|
(CH + NOx ≤ 7,50)
|
0,40 (1)
|
—
|
1,10
|
|
V. szakasz
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
8 ≤ P < 19
|
CI
|
6,60
|
(CH + NOx ≤ 7,50)
|
0,40
|
—
|
1,10
|
|
V. szakasz
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
19 ≤ P < 37
|
CI
|
5,00
|
(CH + NOx ≤ 4,70)
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
V. szakasz
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
37 ≤ P < 56
|
CI
|
5,00
|
(CH + NOx ≤ 4,70)
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
V. szakasz
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
56 ≤ P < 130
|
mind
|
5,00
|
0,19
|
0,40
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
V. szakasz
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
130 ≤ P ≤ 560
|
mind
|
3,50
|
0,19
|
0,40
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
V. szakasz
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
P > 560
|
mind
|
3,50
|
0,19
|
3,50
|
0,045
|
—
|
6,00
|
(1)
0,60 a kézzel indítható, léghűtéses, közvetlen befecskendezésű motorok esetében
|
II-2. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 2. pontjában meghatározott NRG motorkategóriára vonatkozó, V. szakasz szerinti kibocsátási határértékek
|
Kibocsátási szakasz
|
Motor-alkategória
|
Teljesítmény-tartomány
|
A motor gyújtásának típusa
|
CO
|
CH
|
NOx
|
Részecskék (PM) tömege
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
V. szakasz
|
NRG-v-1
NRG-c-1
|
P > 560
|
mind
|
3,50
|
0,19
|
0,67
|
0,035
|
—
|
6,00
|
II-3. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 3. pontjában meghatározott NRSh motorkategóriára vonatkozó, V. szakasz szerinti kibocsátási határértékek
|
Kibocsátási szakasz
|
Motoralkategória
|
Teljesítménytartomány
|
A motor gyújtásának típusa
|
CO
|
CH + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
V. szakasz
|
NRSh-v-1a
|
0 < P < 19
|
SI
|
805
|
50
|
|
V. szakasz
|
NRSh-v-1b
|
603
|
72
|
II-4. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 4. pontjában meghatározott NRS motorkategóriára vonatkozó, V. szakasz szerinti kibocsátási határértékek
|
Kibocsátási szakasz
|
Motoralkategória
|
Teljesítménytartomány
|
A motor gyújtásának típusa
|
CO
|
CH + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
V. szakasz
|
NRS-vr-1a
NRS-vi-1a
|
0 < P < 19
|
SI
|
610
|
10
|
|
V. szakasz
|
NRS-vr-1b
NRS-vi-1b
|
610
|
8
|
|
V. szakasz
|
NRS-v-2a
|
19 ≤ P ≤ 30
|
610
|
8
|
|
V. szakasz
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
19 ≤ P < 56
|
4,40 (*1)
|
2,70 (*1)
|
(*1)
További lehetőségként az értékek bármely egyéb olyan kombinációja, amely kielégíti a (CH+NOX) × CO0,784 ≤ 8,57 egyenlőtlenséget és megfelel a következő feltételeknek: CO ≤ 20,6 g/kWh és (CH+NOX) ≤ 2,7 g/kWh
|
II-5. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 5. pontjában meghatározott IWP motorkategóriára vonatkozó, V. szakasz szerinti kibocsátási határértékek
|
Kibocsátási szakasz
|
Motor-alkategória
|
Teljesítmény-tartomány
|
A motor gyújtásának típusa
|
CO
|
CH
|
NOx
|
Részecskék (PM) tömege
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
V. szakasz
|
IWP-v-1
IWP-c-1
|
19 ≤ P < 75
|
mind
|
5,00
|
(CH + NOx ≤ 4,70)
|
0,30
|
—
|
6,00
|
|
V. szakasz
|
IWP-v-2
IWP-c-2
|
75 ≤ P < 130
|
mind
|
5,00
|
(CH + NOx ≤ 5,40)
|
0,14
|
—
|
6,00
|
|
V. szakasz
|
IWP-v-3
IWP-c-3
|
130 ≤ P < 300
|
mind
|
3,50
|
1,00
|
2,10
|
0,10
|
—
|
6,00
|
|
V. szakasz
|
IWP-v-4
IWP-c-4
|
P ≥ 300
|
mind
|
3,50
|
0,19
|
1,80
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
II-6. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 6. pontjában meghatározott IWA motorkategóriára vonatkozó, V. szakasz szerinti kibocsátási határértékek
|
Kibocsátási szakasz
|
Motor-alkategória
|
Teljesítmény-tartomány
|
A motor gyújtásának típusa
|
CO
|
CH
|
NOx
|
Részecskék (PM) tömege
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
V. szakasz
|
IWA-v-1
IWA-c-1
|
19 ≤ P < 75
|
mind
|
5,00
|
(CH + NOx ≤ 4,70)
|
0,30
|
—
|
6,00
|
|
V. szakasz
|
IWA-v-2
IWA-c-2
|
75 ≤ P < 130
|
mind
|
5,00
|
(CH + NOx ≤ 5,40)
|
0,14
|
—
|
6,00
|
|
V. szakasz
|
IWA-v-3
IWA-c-3
|
130 ≤ P < 300
|
mind
|
3,50
|
1,00
|
2,10
|
0,10
|
—
|
6,00
|
|
V. szakasz
|
IWA-v-4
IWA-c-4
|
P ≥ 300
|
mind
|
3,50
|
0,19
|
1,80
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
II-7. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 7. pontjában meghatározott RLL motorkategóriára vonatkozó, V. szakasz szerinti kibocsátási határértékek
|
Kibocsátási szakasz
|
Motor-alkategória
|
Teljesítmény-tartomány
|
A motor gyújtásának típusa
|
CO
|
CH
|
NOx
|
Részecskék (PM) tömege
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
V. szakasz
|
RLL-c-1
RLL-v-1
|
P > 0
|
mind
|
3,50
|
(CH + NOx ≤ 4,00)
|
0,025
|
—
|
6,00
|
II-8. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 8. pontjában meghatározott RLR motorkategóriára vonatkozó, V. szakasz szerinti kibocsátási határértékek
|
Kibocsátási szakasz
|
Motor-alkategória
|
Teljesítmény-tartomány
|
A motor gyújtásának típusa
|
CO
|
CH
|
NOx
|
Részecskék (PM) tömege
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
V. szakasz
|
RLR-c-1
RLR-v-1
|
P > 0
|
mind
|
3,50
|
0,19
|
2,00
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
II-9. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 9. pontjában meghatározott SMB motorkategóriára vonatkozó, V. szakasz szerinti kibocsátási határértékek
|
Kibocsátási szakasz
|
Motor-alkategória
|
Teljesítmény-tartomány
|
A motor gyújtásának típusa
|
CO
|
NOx
|
CH
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
V. szakasz
|
SMB-v-1
|
P > 0
|
SI
|
275
|
—
|
75
|
II-10. táblázat: A 4. cikk (1) bekezdésének 10. pontjában meghatározott ATS motorkategóriára vonatkozó, V. szakasz szerinti kibocsátási határértékek
|
Kibocsátási szakasz
|
Motoralkategória
|
Teljesítménytartomány
|
A motor gyújtásának típusa
|
CO
|
CH + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
V. szakasz
|
ATS-v-1
|
P > 0
|
SI
|
400
|
8
|
A teljesen vagy részben gáz-halmazállapotú tüzelőanyaggal üzemelő motorok szénhidrogén-kibocsátási határértékeire vonatkozó különös rendelkezések
1. Azon alkategóriák esetében, amelyekre vonatkozóan A-tényező van meghatározva, a II-1–II-10. táblázatban a teljesen vagy részben gáz-halmazállapotú tüzelőanyaggal üzemelő motorokra megadott szénhidrogén-kibocsátási határérték helyébe a következő képlet felhasználásával kiszámított értékhatár lép:
CH = 0,19 + (1,5 × A × GER) ahol GER a gáz átlagos energiahányadosa a megfelelő vizsgálati ciklusban. Amennyiben az állandósult állapotú és az átmeneti állapotú (tranziens) vizsgálati ciklus egyaránt alkalmazandó, a gáz-energiahányadost a melegindítási tranziens vizsgálati ciklussal kell meghatározni. Amennyiben több állandósult állapotú vizsgálati ciklus alkalmazandó, a GER-t minden egyes ciklusban külön-külön meg kell határozni. Ha a CH-re vonatkozó számított határérték meghaladja a 0,19 + A értéket, a CH-re vonatkozó határértéket 0,19 + A értékben kell meghatározni.
A gáz átlagos energiahányadosa (GER), % 1. ábra A CH-kibocsátási határértéket GER függvényében mutató diagram
2. Az olyan alkategóriák esetében, amelyekre kombinált CH- és NOx-határérték vonatkozik, a kombinált CH- és NOx-határértéket csökkenteni kell 0,19 g/kWh-val, és az így kapott értéket csak az NOx-re kell alkalmazni.
3. A nem gáz-halmazállapotú tüzelőanyaggal üzemelő motorok esetében a képlet nem alkalmazható.
|
|
III. MELLÉKLET
|
III. MELLÉKLET
E rendelet alkalmazásának menetrendje az EU-típusjóváhagyás és a forgalomba hozatal tekintetében
III–1. táblázat: Az e rendelet alkalmazásának kezdődátumai az NRE motorkategória tekintetében
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Teljesítmény-tartomány (kW)
|
Alkategória
|
E rendelet kötelező alkalmazásának kezdődátuma az alábbiak tekintetében
|
|
A motorok EU-típusjóváhagyása
|
A motorok forgalomba hozatala
|
|
NRE
|
CI
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
2018. január 1.
|
2019. január 1.
|
|
CI
|
8 ≤ P<19
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
|
CI
|
19 ≤ P<37
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
2018. január 1.
|
2019. január 1.
|
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
|
mind
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
2019. január 1.
|
2020. január 1.
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
2018. január 1.
|
2019. január 1.
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
2018. január 1.
|
2019. január 1.
|
III-2. táblázat: Az e rendelet alkalmazásának kezdődátumai az NRG motorkategória tekintetében
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Teljesítmény-tartomány (kW)
|
Alkategória
|
E rendelet kötelező alkalmazásának kezdődátuma az alábbiak tekintetében
|
|
|
|
|
|
A motorok EU-típusjóváhagyása
|
A motorok forgalomba hozatala
|
|
NRG
|
mind
|
P > 560
|
NRG-v-1
NRG-c-1
|
2018. január 1.
|
2019. január 1.
|
III-3. táblázat: Az e rendelet alkalmazásának kezdődátumai az NRSh motorkategória tekintetében
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Teljesítmény-tartomány (kW)
|
Alkategória
|
E rendelet kötelező alkalmazásának kezdődátuma az alábbiak tekintetében
|
|
|
|
|
|
A motorok EU-típusjóváhagyása
|
A motorok forgalomba hozatala
|
|
NRSh
|
SI
|
0 < P < 19
|
NRSh-v-1a
NRSh-v-1b
|
2018. január 1.
|
2019. január 1.
|
III-4. táblázat: Az e rendelet alkalmazásának kezdődátumai az NRS motorkategória tekintetében
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Teljesítmény-tartomány (kW)
|
Alkategória
|
E rendelet kötelező alkalmazásának kezdődátuma az alábbiak tekintetében
|
|
|
|
|
|
A motorok EU-típusjóváhagyása
|
A motorok forgalomba hozatala
|
|
NRS
|
SI
|
0 < P < 56
|
NRS-vr-1a
NRS-vi-1a
NRS-vr-1b
NRS-vi-1b
NRS-v-2a
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
2018. január 1.
|
2019. január 1.
|
III-5. táblázat: Az e rendelet alkalmazásának kezdődátumai az IWP motorkategória tekintetében
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Teljesítmény-tartomány (kW)
|
Alkategória
|
E rendelet kötelező alkalmazásának kezdődátuma az alábbiak tekintetében
|
|
|
|
|
|
A motorok EU-típusjóváhagyása
|
A motorok forgalomba hozatala
|
|
IWP
|
mind
|
19 ≤ P < 300
|
IWP-v-1
IWP-c-1
IWP-v-2
IWP-c-2
IWP-v-3
IWP-c-3
|
2018. január 1.
|
2019. január 1.
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
IWP-c-4
|
2019. január 1.
|
2020. január 1.
|
III-6. táblázat: Az e rendelet alkalmazásának kezdődátumai az IWA motorkategória tekintetében
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Teljesítmény-tartomány (kW)
|
Alkategória
|
E rendelet kötelező alkalmazásának kezdődátuma az alábbiak tekintetében
|
|
|
|
|
|
A motorok EU-típusjóváhagyása
|
A motorok forgalomba hozatala
|
|
IWA
|
mind
|
19 ≤ P < 300
|
IWA-v-1
IWA-c-1
IWA-v-2
IWA-c-2
IWA-v-3
IWA-c-3
|
2018. január 1.
|
2019. január 1.
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
IWA-c-4
|
2019. január 1.
|
2020. január 1.
|
III-7. táblázat: Az e rendelet alkalmazásának kezdődátumai az RLL motorkategória tekintetében
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Teljesítmény-tartomány (kW)
|
Alkategória
|
E rendelet kötelező alkalmazásának kezdődátuma az alábbiak tekintetében
|
|
|
|
|
|
A motorok EU-típusjóváhagyása
|
A motorok forgalomba hozatala
|
|
RLL
|
mind
|
P > 0
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
2020. január 1.
|
2021. január 1.
|
III-8. táblázat: Az e rendelet alkalmazásának kezdődátumai az RLR motorkategória tekintetében
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Teljesítmény-tartomány (kW)
|
Alkategória
|
E rendelet kötelező alkalmazásának kezdődátuma az alábbiak tekintetében
|
|
|
|
|
|
A motorok EU-típusjóváhagyása
|
A motorok forgalomba hozatala
|
|
RLR
|
mind
|
P > 0
|
RLR-v-1
RLR-c-1
|
2020. január 1.
|
2021. január 1.
|
III-9. táblázat: Az e rendelet alkalmazásának kezdődátumai az SMB motorkategória tekintetében
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Teljesítmény-tartomány (kW)
|
Alkategória
|
E rendelet kötelező alkalmazásának kezdődátuma az alábbiak tekintetében
|
|
|
|
|
|
A motorok EU-típusjóváhagyása
|
A motorok forgalomba hozatala
|
|
SMB
|
SI
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
2018. január 1.
|
2019. január 1.
|
III-10. táblázat: Az e rendelet alkalmazásának kezdődátumai az ATS motorkategória tekintetében
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Teljesítmény-tartomány (kW)
|
Alkategória
|
E rendelet kötelező alkalmazásának kezdődátuma az alábbiak tekintetében
|
|
|
|
|
|
A motorok EU-típusjóváhagyása
|
A motorok forgalomba hozatala
|
|
ATS
|
SI
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
2018. január 1.
|
2019. január 1.
|
|
|
IV. MELLÉKLET
|
IV. MELLÉKLET
Nem közúti állandósult állapotú vizsgálati ciklus (NRSC)
IV–1. táblázat: Az NRE kategóriájú motorokra vonatkozó NRSC vizsgálati ciklusok
|
Kategória
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Cél
|
Alkategória
|
NRSC
|
|
NRE
|
változó
|
19 kW-nál kisebb referenciateljesítményű, változó fordulatszámú motor
|
NRE-v-1
NRE-v-2
|
G2 vagy C1
|
|
Legalább 19 kW, de legfeljebb 560 kW referenciateljesítményű, változó fordulatszámú motor
|
NRE-v-3
NRE-v-4
NRE-v-5
NRE-v-6
|
C1
|
|
560 kW-nál nagyobb referenciateljesítményű, változó fordulatszámú motor
|
NRE-v-7
|
C1
|
|
állandó
|
Állandó fordulatszámú motor
|
NRE-c-1
NRE-c-2
NRE-c-3
NRE-c-4
NRE-c-5
NRE-c-6
NRE-c-7
|
D2
|
IV-2. táblázat: Az NRG kategóriájú motorokra vonatkozó NRSC vizsgálati ciklusok
|
Kategória
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Cél
|
Alkategória
|
NRSC
|
|
NRG
|
változó
|
Áramfejlesztő gépcsoportba szánt változó fordulatszámú motor
|
NRG-v-1
|
C1
|
|
állandó
|
Áramfejlesztő gépcsoportba szánt állandó fordulatszámú motor
|
NRG-c-1
|
D2
|
IV-3. táblázat: Az NRSh kategóriájú motorokra vonatkozó NRSC vizsgálati ciklusok
|
Kategória
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Cél
|
Alkategória
|
NRSC
|
|
NRSh
|
változó vagy állandó
|
Kézi gépekbe szánt, legfeljebb 19 kW referenciateljesítményű motor
|
NRSh-v-1a
NRSh-v-1b
|
G3
|
IV-4. táblázat: Az NRS kategóriájú motorokra vonatkozó NRSC vizsgálati ciklusok
|
Kategória
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Cél
|
Alkategória
|
NRSC
|
|
NRS
|
változó < 3 600 rpm
|
Legfeljebb 19 kW referenciateljesítményű, változó fordulatszámú, 3 600 rpm-nél kisebb fordulatszámú működésre szánt motor
|
NRS-vi-1a
NRS-vi-1b
|
G1
|
|
változó ≥ 3 600 rpm; vagy állandó
|
Legfeljebb 19 kW referenciateljesítményű, változó fordulatszámú, legalább 3 600 rpm fordulatszámú működésre szánt motor; legfeljebb 19 kW referenciateljesítményű, állandó fordulatszámú motor
|
NRS-vr-1a
NRS-vr-1b
|
G2
|
|
változó vagy állandó
|
19 kW és 30 kW közötti referenciateljesítményű és 1 liternél kisebb teljes lökettérfogatú motor
|
NRS-v-2a
|
G2
|
|
A 19 kW és 30 kW közötti referenciateljesítményű és 1 liternél kisebb teljes lökettérfogatú motoroktól eltérő, 19 kW-nál nagyobb referenciateljesítményű motor
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
C2
|
IV-5. táblázat: Az IWP kategóriájú motorokra vonatkozó NRSC vizsgálati ciklusok
|
Kategória
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Cél
|
Alkategória
|
NRSC
|
|
IWP
|
változó
|
Állandó lapátszögű (fix nyomatékgörbéjű) hajócsavar meghajtására szolgáló, változó fordulatszámú motor
|
IWP-v-1
IWP-v-2
IWP-v-3
IWP-v-4
|
E3
|
|
állandó
|
Szabályozható lapátszögű vagy elektromosan csatlakoztatott hajócsavar meghajtására szolgáló, állandó fordulatszámú motor
|
IWP-c-1
IWP-c-2
IWP-c-3
IWP-c-4
|
E2
|
IV-6. táblázat: Az IWA kategóriájú motorokra vonatkozó NRSC vizsgálati ciklusok
|
Kategória
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Cél
|
Alkategória
|
NRSC
|
|
IWA
|
változó
|
Változó fordulatszámú, belvízi hajókon kiegészítő használatra szánt motor
|
IWA-v-1
IWA-v-2
IWA-v-3
IWA-v-4
|
C1
|
|
állandó
|
Állandó fordulatszámú, belvízi hajókon kiegészítő használatra szánt motor
|
IWA-c-1
IWA-c-2
IWA-c-3
IWA-c-4
|
D2
|
IV-7. táblázat: Az RLL kategóriájú motorokra vonatkozó NRSC vizsgálati ciklusok
|
Kategória
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Cél
|
Alkategória
|
NRSC
|
|
RLL
|
változó
|
Mozdonyok meghajtására szánt változó fordulatszámú motor
|
RLL-v-1
|
F
|
|
állandó
|
Mozdonyok meghajtására szánt állandó fordulatszámú motor
|
RLL-c-1
|
D2
|
IV-8. táblázat: Az RLR kategóriájú motorokra vonatkozó NRSC vizsgálati ciklusok
|
Kategória
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Cél
|
Alkategória
|
NRSC
|
|
RLR
|
változó
|
Vasúti motorkocsik meghajtására szánt változó fordulatszámú motor
|
RLR-v-1
|
C1
|
|
állandó
|
Vasúti motorkocsik meghajtására szánt állandó fordulatszámú motor
|
RLR-c-1
|
D2
|
IV-9. táblázat: Az SMB kategóriájú motorokra vonatkozó NRSC vizsgálati ciklusok
|
Kategória
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Cél
|
Alkategória
|
NRSC
|
|
SMB
|
változó vagy állandó
|
Motoros szánok meghajtására szánt motorok
|
SMB-v-1
|
H
|
IV-10. táblázat: Az ATS kategóriájú motorokra vonatkozó NRSC vizsgálati ciklus
|
Kategória
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Cél
|
Alkategória
|
NRSC
|
|
ATS
|
változó vagy állandó
|
ATV vagy SbS meghajtására szánt motorok
|
ATS-v-1
|
G1
|
Nem közúti átmeneti állapotú (tranziens) vizsgálati ciklusok
IV-11. táblázat: Az NRE kategóriájú motorokra vonatkozó nem közúti átmeneti állapotú (tranziens) vizsgálati ciklus
|
Kategória
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Cél
|
Alkategória
|
|
|
NRE
|
változó
|
Legalább 19 kW, de legfeljebb 560 kW referenciateljesítményű, változó fordulatszámú motor
|
NRE-v-3
NRE-v-4
NRE-v-5
NRE-v-6
|
NRTC
|
IV-12. táblázat: Az NRS kategóriájú motorokra vonatkozó nem közúti átmeneti állapotú (tranziens) vizsgálati ciklus (1)
|
Kategória
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Cél
|
Alkategória
|
|
|
NRS
|
változó vagy állandó
|
A 19 kW és 30 kW közötti referenciateljesítményű és 1 liternél kisebb teljes lökettérfogatú motoroktól eltérő, 19 kW-nál nagyobb referenciateljesítményű motor
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
LSI-NRTC
|
(1)
Csak a legfeljebb 3 400 rpm legnagyobb vizsgálati sebességű motorokra vonatkozik.
|
|
|
V. MELLÉKLET
|
V. MELLÉKLET
A 25. cikk (1) bekezdésében említett kibocsátástartóssági időtartamok (EDP)
V–1. táblázat: Az NRE motorkategóriára vonatkozó EDP
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítménytartomány (kW)
|
Alkategória
|
EDP (óra)
|
|
NRE
|
CI
|
változó
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
|
3 000
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
|
5 000
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
|
8 000
|
|
mind
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
|
|
CI
|
állandó
|
0<P<8
|
NRE-c-1
|
3 000
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-c-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-c-3
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-c-4
|
8 000
|
|
mind
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-c-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-c-6
|
|
P > 560
|
NRE-c-7
|
V-2. táblázat: Az NRG motorkategóriára vonatkozó EDP
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítménytartomány (kW)
|
Alkategória
|
EDP (óra)
|
|
NRG
|
mind
|
állandó
|
P > 560
|
NRG-v-1
|
8 000
|
|
változó
|
NRG-c-1
|
V-3. táblázat: Az NRSh kategóriájú motorokra vonatkozó EDP
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítmény-tartomány (kW)
|
Lökettérfogat (cm3)
|
Alkategória
|
EDP (óra)
|
|
NRSh
|
SI
|
változó vagy állandó
|
0 < P < 19
|
SV < 50
|
NRSh-v-1a
|
50/125/300 (1)
|
|
SV ≥ 50
|
NRSh-v-1b
|
(1)
Az EDP órában megadott értéke az e rendelet alapján elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktusokban meghatározott, Cat 1/Cat 2/Cat 3 EDP kategóriáknak felel meg.
|
V-4. táblázat: Az NRS motorkategóriára vonatkozó EDP
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítmény-tartomány (kW)
|
Lökettérfogat (cm3)
|
Alkategória
|
EDP (óra)
|
|
NRS
|
SI
|
változó ≥ 3 600 rpm; vagy állandó
|
0 < P < 19
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vr-1a
|
125/250/500 (1)
|
|
változó < 3 600 rpm
|
NRS-vi-1a
|
|
változó ≥ 3 600 rpm; vagy állandó
|
SV ≥ 225
|
NRS-vr-1b
|
250/500/1 000 (1)
|
|
változó < 3 600 rpm
|
NRS-vi-1b
|
|
változó vagy állandó
|
19 ≤ P < 30
|
SV≤ 1 000
|
NRS-v-2a
|
1 000
|
|
SV > 1 000
|
NRS-v-2b
|
5 000
|
|
30 ≤ P < 56
|
bármely
|
NRS-v-3
|
5 000
|
(1)
Az EDP órában megadott értéke a az e rendelet alapján elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktusokban meghatározott, Cat 1/Cat 2/Cat 3 EDP kategóriáknak felel meg.
|
V-5. táblázat: Az IWP kategóriájú motorokra vonatkozó EDP
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítménytartomány (kW)
|
Alkategória
|
EDP (óra)
|
|
IWP
|
mind
|
változó
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-v-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
|
|
állandó
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-c-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-c-4
|
V-6. táblázat: Az IWA kategóriájú motorokra vonatkozó EDP
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítménytartomány (kW)
|
Alkategória
|
EDP (óra)
|
|
IWA
|
mind
|
változó
|
19 ≤ P < 75
|
IWA -v-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA -v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA -v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA -v-4
|
|
állandó
|
19 ≤ P < 75
|
IWA -c-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA -c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA -c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA -c-4
|
V-7. táblázat: Az RLL kategóriájú motorokra vonatkozó EDP
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítménytartomány (kW)
|
Alkategória
|
EDP (óra)
|
|
RLL
|
mind
|
változó
|
P > 0
|
RLL-v-1
|
10 000
|
|
állandó
|
P > 0
|
RLL-c-1
|
V-8. táblázat: Az RLR kategóriájú motorokra vonatkozó EDP
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítménytartomány (kW)
|
Alkategória
|
EDP (óra)
|
|
RLR
|
mind
|
változó
|
P > 0
|
RLR-v-1
|
10 000
|
|
állandó
|
P > 0
|
RLR-c-1
|
V-9. táblázat: Az SMB motorkategóriára vonatkozó EDP
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítménytartomány (kW)
|
Alkategória
|
EDP (óra)
|
|
SMB
|
SI
|
változó vagy állandó
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
400 (1)
|
(1)
Alternatív lehetőségként 8 000 km kibocsátástartóssági időtartam is megengedett
|
V–10. táblázat: Az ATS kategóriájú motorokra vonatkozó EDP
|
Kategória
|
A gyújtás típusa
|
Fordulatszám-üzemmód
|
Teljesítménytartomány (kW)
|
Alkategória
|
EDP (óra)
|
|
ATS
|
SI
|
változó vagy állandó
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
500/1 000 (1)
|
(1)
Az EDP órában megadott értéke a motor alábbi teljes lökettérfogatának felel meg: <100 cm3 / ≥100 cm3.
|
|
|
VI. MELLÉKLET
|
VI. MELLÉKLET
A 34. cikk (5) bekezdésében említett különleges rendeltetésű motorokra (SPE) vonatkozó kibocsátási határértékek
VI–1. táblázat: Az NRE motorkategóriába tartozó különleges rendeltetésű motorokra (SPE) vonatkozó kibocsátási határértékek
|
Kibocsátási szakasz
|
Motor-alkategória
|
Teljesítménytartomány
|
A motor gyújtásának típusa
|
CO
|
összes szénhidrogén
|
NOx
|
Részecskék (PM) tömege
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
SPE
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
0 < P < 8
|
CI
|
8
|
7,5
|
0,4
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
8 ≤ P < 19
|
CI
|
6,6
|
7,5
|
0,4
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
19 ≤ P < 37
|
CI
|
5,5
|
7,5
|
0,6
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
37 ≤ P < 56
|
kompressziós
|
5,0
|
4,7
|
0,4
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
56 ≤ P < 130
|
mind
|
5,0
|
4,0
|
0,3
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
130 ≤ P ≤ 560
|
mind
|
3,5
|
4,0
|
0,2
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
P > 560
|
mind
|
3,5
|
6,4
|
0,2
|
6,0
|
VI-2. táblázat: Az NRG motorkategóriába tartozó különleges rendeltetésű motorokra (SPE) vonatkozó kibocsátási határértékek
|
Kibocsátási szakasz
|
Motoralkategória
|
Teljesítmény-tartomány
|
A motor gyújtásának típusa
|
CO
|
CH
|
NOx
|
Részecskék (PM) tömege
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
SPE
|
NRG-c-1
|
P > 560
|
mind
|
3,5
|
6.4
|
0,2
|
6,0
|
|
NRG-v-1
|
VI-3. táblázat: Az RLL motorkategóriába tartozó különleges rendeltetésű motorokra (SPE) vonatkozó kibocsátási határértékek
|
Kibocsátási szakasz
|
Motoralkategória
|
Teljesítmény-tartomány
|
A motor gyújtásának típusa
|
CO
|
összes szénhidrogén
|
NOx
|
Részecskék (PM) tömege
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
SPE
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P ≤ 560
|
mind
|
3,5
|
(CH + NOx ≤ 4,0)
|
0,2
|
6,0
|
|
SPE
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P > 560 kW
|
mind
|
3,5
|
0,5
|
6,0
|
0,2
|
6,0
|
|
SPE
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P > 2 000 kW és SVc (1) > 5 liter
|
mind
|
3,5
|
0,4
|
7,4
|
0,2
|
6,0
|
(1)
Hengerenkénti lökettérfogat
|
|
,
1.1 Hivatkozások
1.2 Azonosított követelmények
1.3 Kapcsolódó szabványok
2. Azonosított követelmények
Követelmények
| Forrás |
Követelmény |
3. Kapcsolódó szabványok
Szabványok
| Forrás |
Követelmény |
|