+EUROPAPARLAMENTETS OCH RÅDETS FÖRORDNING (EU) 2016/1628 av den 14 september 2016 om krav för utsläppsgränser vad gäller gas- och partikelformiga föroreningar samt typgodkännande av förbränningsmotorer för mobila maskiner som inte är avsedda att användas för transporter på väg, om ändring av förordningarna (EU) nr 1024/2012 och (EU) nr 167/2013 samt om ändring och upphävande av direktiv 97/68/EG (Text av betydelse för EES)
---+KAPITEL I SYFTE, TILLÄMPNINGSOMRÅDE OCH DEFINITIONER
------+Artikel 1 Syfte
---------+Artikel 1 1.
---------+Artikel 1 2.
------+Artikel 2 Tillämpningsområde
---------+Artikel 2 1.
---------+Artikel 2 2.
------+Artikel 3 Definitioner
------+Artikel 4 Motorkategorier
---------+Artikel 4 1.
---------+Artikel 4 2.
---------+Artikel 4 3.
---+KAPITEL II ALLMÄNNA SKYLDIGHETER
------+Artikel 5 Medlemsstaternas skyldigheter
---------+Artikel 5 1.
---------+Artikel 5 2.
---------+Artikel 5 3.
---------+Artikel 5 4.
---------+Artikel 5 5.
------+Artikel 6 Godkännandemyndigheternas skyldigheter
---------+Artikel 6 1.
---------+Artikel 6 2.
---------+Artikel 6 3.
------+Artikel 7 Marknadskontrollmyndigheternas skyldigheter
---------+Artikel 7 1.
---------+Artikel 7 2.
------+Artikel 8 Tillverkarnas allmänna skyldigheter
---------+Artikel 8 1.
---------+Artikel 8 2.
---------+Artikel 8 3.
---------+Artikel 8 4.
---------+Artikel 8 5.
---------+Artikel 8 6.
---------+Artikel 8 7.
---------+Artikel 8 8.
---------+Artikel 8 9.
---------+Artikel 8 10.
---------+Artikel 8 11.
------+Artikel 9 Tillverkarnas skyldigheter med avseende på motorer som inte överensstämmer med kraven
---------+Artikel 9 1.
---------+Artikel 9 2.
------+Artikel 10 Tillverkarombudens skyldigheter i fråga om marknadskontroll
------+Artikel 11 Importörernas allmänna skyldigheter
---------+Artikel 11 1.
---------+Artikel 11 2.
---------+Artikel 11 3.
---------+Artikel 11 4.
---------+Artikel 11 5.
---------+Artikel 11 6.
---------+Artikel 11 7.
------+Artikel 12 Importörernas skyldigheter med avseende på motorer som inte överensstämmer med kraven
---------+Artikel 12 1.
---------+Artikel 12 2.
------+Artikel 13 Distributörernas allmänna skyldigheter
---------+Artikel 13 1.
---------+Artikel 13 2.
---------+Artikel 13 3.
---------+Artikel 13 4.
------+Artikel 14 Distributörernas skyldigheter med avseende på motorer som inte överensstämmer med kraven
---------+Artikel 14 1.
---------+Artikel 14 2.
------+Artikel 15 Skyldigheter för utrustningstillverkare vid installation av motorer
---------+Artikel 15 1.
---------+Artikel 15 2.
---------+Artikel 15 3.
---------+Artikel 15 4.
---------+Artikel 15 5.
---------+Artikel 15 6.
------+Artikel 16 Tillämpning av tillverkarnas skyldigheter på importörer och distributörer
------+Artikel 17 Anmälningsskyldighet för ekonomiska aktörer och utrustningstillverkare
---+KAPITEL III MATERIELLA KRAV
------+Artikel 18 Utsläppskrav för avgaser för EU-typgodkännande
---------+Artikel 18 1.
---------+Artikel 18 2.
---------+Artikel 18 3.
---------+Artikel 18 4.
---------+Artikel 18 5.
------+Artikel 19 Övervakning av utsläpp från motorer i drift
---------+Artikel 19 1.
---------+Artikel 19 2.
---+KAPITEL IV FÖRFARANDEN FÖR EU-TYPGODKÄNNANDE
------+Artikel 20 Ansökan om EU-typgodkännande
---------+Artikel 20 1.
---------+Artikel 20 2.
---------+Artikel 20 3.
---------+Artikel 20 4.
------+Artikel 21 Underlag
---------+Artikel 21 1.
---------+Artikel 21 2.
---------+Artikel 21 3.
---+KAPITEL V GENOMFÖRANDE AV FÖRFARANDEN FÖR EU-TYPGODKÄNNANDE
------+Artikel 22 Allmänna bestämmelser
---------+Artikel 22 1.
---------+Artikel 22 2.
---------+Artikel 22 3.
---------+Artikel 22 4.
---------+Artikel 22 5.
---------+Artikel 22 6.
---------+Artikel 22 7.
------+Artikel 23 Särskilda bestämmelser om EU-typgodkännandeintyget
---------+Artikel 23 1.
---------+Artikel 23 2.
---------+Artikel 23 3.
---------+Artikel 23 4.
---------+Artikel 23 5.
------+Artikel 24 Provningar som krävs för EU-typgodkännande
---------+Artikel 24 1.
---------+Artikel 24 2.
---------+Artikel 24 3.
---------+Artikel 24 4.
---------+Artikel 24 5.
---------+Artikel 24 6.
---------+Artikel 24 7.
---------+Artikel 24 8.
---------+Artikel 24 9.
---------+Artikel 24 10.
---------+Artikel 24 11.
---------+Artikel 24 12.
------+Artikel 25 Genomförande av mätningar och provningar för EU-typgodkännande
---------+Artikel 25 1.
---------+Artikel 25 2.
---------+Artikel 25 3.
---------+Artikel 25 4.
------+Artikel 26 Åtgärder för produktionsöverensstämmelse
---------+Artikel 26 1.
---------+Artikel 26 2.
---------+Artikel 26 3.
---------+Artikel 26 4.
---------+Artikel 26 5.
---------+Artikel 26 6.
---+KAPITEL VI ÄNDRINGAR AV OCH GILTIGHET FÖR EU-TYPGODKÄNNANDEN
------+Artikel 27 Allmänna bestämmelser
---------+Artikel 27 1.
---------+Artikel 27 2.
---------+Artikel 27 3.
------+Artikel 28 Revideringar och utökningar av EU-typgodkännanden
---------+Artikel 28 1.
---------+Artikel 28 2.
---------+Artikel 28 3.
---------+Artikel 28 4.
------+Artikel 29 Utfärdande av och underrättelse om ändringar
---------+Artikel 29 1.
---------+Artikel 29 2.
---------+Artikel 29 3.
------+Artikel 30 EU-typgodkännandets giltighet
---------+Artikel 30 1.
---------+Artikel 30 2.
---------+Artikel 30 3.
---------+Artikel 30 4.
---------+Artikel 30 5.
---------+Artikel 30 6.
---+KAPITEL VII REDOVISNING AV ÖVERENSSTÄMMELSE OCH MÄRKNINGAR
------+Artikel 31 Redovisning av överensstämmelse
---------+Artikel 31 1.
---------+Artikel 31 2.
---------+Artikel 31 3.
---------+Artikel 31 4.
---------+Artikel 31 5.
------+Artikel 32 Obligatorisk motormärkning
---------+Artikel 32 1.
---------+Artikel 32 2.
---------+Artikel 32 3.
------+Artikel 33 Tillfällig motormärkning
---------+Artikel 33 1.
---------+Artikel 33 2.
---------+Artikel 33 3.
---+KAPITEL VIII UNDANTAG
------+Artikel 34 Allmänna undantag
---------+Artikel 34 1.
---------+Artikel 34 2.
---------+Artikel 34 3.
---------+Artikel 34 4.
---------+Artikel 34 5.
---------+Artikel 34 6.
---------+Artikel 34 7.
---------+Artikel 34 8.
---------+Artikel 34 9.
------+Artikel 35 Undantag för ny teknik eller nya principer
---------+Artikel 35 1.
---------+Artikel 35 2.
---------+Artikel 35 3.
---------+Artikel 35 4.
---------+Artikel 35 5.
---------+Artikel 35 6.
---------+Artikel 35 7.
---------+Artikel 35 8.
---------+Artikel 35 9.
------+Artikel 36 Efterföljande anpassning av delegerade akter och genomförandeakter
---------+Artikel 36 1.
---------+Artikel 36 2.
---+KAPITEL IX RAPPORTERING OCH KONTROLL AV PRODUKTION
------+Artikel 37 Tillverkarnas skyldigheter avseende rapportering av produktion
---------+Artikel 37 1.
---------+Artikel 37 2.
---------+Artikel 37 3.
---------+Artikel 37 4.
---------+Artikel 37 5.
------+Artikel 38 Verifieringsåtgärder
---------+Artikel 38 1.
---------+Artikel 38 2.
---------+Artikel 38 3.
---------+Artikel 38 4.
---+KAPITEL X SKYDDSKLAUSULER
------+Artikel 39 Motorer som inte överensstämmer med den godkända typen
---------+Artikel 39 1.
---------+Artikel 39 2.
---------+Artikel 39 3.
---------+Artikel 39 4.
---------+Artikel 39 5.
------+Artikel 40 Återkallelse av motorer
---------+Artikel 40 1.
---------+Artikel 40 2.
---------+Artikel 40 3.
------+Artikel 41 Underrättelse om beslut och tillgängliga rättsmedel
---------+Artikel 41 1.
---------+Artikel 41 2.
---+KAPITEL XI INTERNATIONELLA FÖRESKRIFTER OCH TILLHANDAHÅLLANDE AV TEKNISK INFORMATION
------+Artikel 42 Godtagande av likvärdiga typgodkännanden av motorer
---------+Artikel 42 1.
---------+Artikel 42 2.
---------+Artikel 42 3.
---------+Artikel 42 4.
------+Artikel 43 Information och instruktioner för utrustningstillverkare och slutanvändare
---------+Artikel 43 1.
---------+Artikel 43 2.
---------+Artikel 43 3.
---------+Artikel 43 4.
---------+Artikel 43 5.
------+Artikel 44 Utbyte av uppgifter och information genom IMI
---------+Artikel 44 1.
---------+Artikel 44 2.
---------+Artikel 44 3.
---------+Artikel 44 4.
---------+Artikel 44 5.
---+KAPITEL XII UTSEENDE OCH ANMÄLAN AV TEKNISKA TJÄNSTER
------+Artikel 45 Krav avseende tekniska tjänster
---------+Artikel 45 1.
---------+Artikel 45 2.
---------+Artikel 45 3.
---------+Artikel 45 4.
---------+Artikel 45 5.
---------+Artikel 45 6.
---------+Artikel 45 7.
---------+Artikel 45 8.
---------+Artikel 45 9.
------+Artikel 46 Dotterbolag och underentreprenörer till tekniska tjänster
---------+Artikel 46 1.
---------+Artikel 46 2.
---------+Artikel 46 3.
------+Artikel 47 Utseende av tekniska tjänster
---------+Artikel 47 1.
---------+Artikel 47 2.
---------+Artikel 47 3.
------+Artikel 48 Förfaranden för fastställande av prestandakrav och bedömning av tekniska tjänster
------+Artikel 49 Bedömning av tekniska tjänsters kompetens
---------+Artikel 49 1.
---------+Artikel 49 2.
---------+Artikel 49 3.
---------+Artikel 49 4.
------+Artikel 50 Anmälningsförfaranden
---------+Artikel 50 1.
---------+Artikel 50 2.
---------+Artikel 50 3.
---------+Artikel 50 4.
---------+Artikel 50 5.
------+Artikel 51 Ändringar av utseendebeslut
---------+Artikel 51 1.
---------+Artikel 51 2.
------+Artikel 52 Ifrågasättande av de tekniska tjänsternas kompetens
---------+Artikel 52 1.
---------+Artikel 52 2.
---------+Artikel 52 3.
---------+Artikel 52 4.
------+Artikel 53 Krav avseende de tekniska tjänsternas verksamhet
---------+Artikel 53 1.
---------+Artikel 53 2.
---------+Artikel 53 3.
---------+Artikel 53 4.
------+Artikel 54 Informationskrav för de tekniska tjänsterna
---------+Artikel 54 1.
---------+Artikel 54 2.
---+KAPITEL XIII DELEGERADE AKTER OCH GENOMFÖRANDEAKTER
------+Artikel 55 Utövande av delegeringen
---------+Artikel 55 1.
---------+Artikel 55 2.
---------+Artikel 55 3.
---------+Artikel 55 4.
---------+Artikel 55 5.
---------+Artikel 55 6.
------+Artikel 56 Kommittéförfarande
---------+Artikel 56 1.
---------+Artikel 56 2.
---------+Artikel 56 3.
---+KAPITEL XIV SLUTBESTÄMMELSER
------+Artikel 57 Sanktioner
---------+Artikel 57 1.
---------+Artikel 57 2.
------+Artikel 58 Övergångsbestämmelser
---------+Artikel 58 1.
---------+Artikel 58 2.
---------+Artikel 58 3.
---------+Artikel 58 4.
---------+Artikel 58 5.
---------+Artikel 58 6.
---------+Artikel 58 7.
---------+Artikel 58 8.
---------+Artikel 58 9.
---------+Artikel 58 10.
---------+Artikel 58 11.
---------+Artikel 58 12.
---------+Artikel 58 13.
------+Artikel 59 Rapport
---------+Artikel 59 1.
---------+Artikel 59 2.
------+Artikel 60 Översyn
---------+Artikel 60 1.
---------+Artikel 60 2.
---------+Artikel 60 3.
---------+Artikel 60 4.
------+Artikel 61 Ändring av direktiv 97/68/EG
------+Artikel 62 Ändring av förordning (EU) nr 1024/2012
------+Artikel 63 Ändring av förordning (EU) nr 167/2013
------+Artikel 64 Upphävande
---------+Artikel 64 1.
---------+Artikel 64 2.
------+Artikel 65 Ikraftträdande och tillämpning
---------+Artikel 65 1.
---------+Artikel 65 2.
---+BILAGA I
---+BILAGA II
---+BILAGA III
---+BILAGA IV
---+BILAGA V
---+BILAGA VI
|
English -
European Union -
Environment -
EUROPAPARLAMENTETS OCH RÅDETS FÖRORDNING (EU) 2016/1628 av den 14 september 2016 om krav för utsläppsgränser vad gäller gas- och partikelformiga föroreningar samt typgodkännande av förbränningsmotorer för mobila maskiner som inte är avsedda att användas för transporter på väg, om ändring av förordningarna (EU) nr 1024/2012 och (EU) nr 167/2013 samt om ändring och upphävande av direktiv 97/68/EG (Text av betydelse för EES)
EUROPAPARLAMENTETS OCH RÅDETS FÖRORDNING (EU) 2016/1628 av den 14 september 2016 om krav för utsläppsgränser vad gäller gas- och partikelformiga föroreningar samt typgodkännande av förbränningsmotorer för mobila maskiner som inte är avsedda att användas för transporter på väg, om ändring av förordningarna (EU) nr 1024/2012 och (EU) nr 167/2013 samt om ändring och upphävande av direktiv 97/68/EG (Text av betydelse för EES)
1. Översikt
| Rubrik |
Reglering |
|
KAPITEL I SYFTE, TILLÄMPNINGSOMRÅDE OCH DEFINITIONER
|
KAPITEL I SYFTE, TILLÄMPNINGSOMRÅDE OCH DEFINITIONER
|
|
KAPITEL II ALLMÄNNA SKYLDIGHETER
|
KAPITEL II ALLMÄNNA SKYLDIGHETER
|
|
KAPITEL III MATERIELLA KRAV
|
KAPITEL III MATERIELLA KRAV
|
|
KAPITEL IV FÖRFARANDEN FÖR EU-TYPGODKÄNNANDE
|
KAPITEL IV FÖRFARANDEN FÖR EU-TYPGODKÄNNANDE
|
|
KAPITEL V GENOMFÖRANDE AV FÖRFARANDEN FÖR EU-TYPGODKÄNNANDE
|
KAPITEL V GENOMFÖRANDE AV FÖRFARANDEN FÖR EU-TYPGODKÄNNANDE
|
|
KAPITEL VI ÄNDRINGAR AV OCH GILTIGHET FÖR EU-TYPGODKÄNNANDEN
|
KAPITEL VI ÄNDRINGAR AV OCH GILTIGHET FÖR EU-TYPGODKÄNNANDEN
|
|
KAPITEL VII REDOVISNING AV ÖVERENSSTÄMMELSE OCH MÄRKNINGAR
|
KAPITEL VII REDOVISNING AV ÖVERENSSTÄMMELSE OCH MÄRKNINGAR
|
|
KAPITEL VIII UNDANTAG
|
KAPITEL VIII UNDANTAG
|
|
KAPITEL IX RAPPORTERING OCH KONTROLL AV PRODUKTION
|
KAPITEL IX RAPPORTERING OCH KONTROLL AV PRODUKTION
|
|
KAPITEL X SKYDDSKLAUSULER
|
KAPITEL X SKYDDSKLAUSULER
|
|
KAPITEL XI INTERNATIONELLA FÖRESKRIFTER OCH TILLHANDAHÅLLANDE AV TEKNISK INFORMATION
|
KAPITEL XI INTERNATIONELLA FÖRESKRIFTER OCH TILLHANDAHÅLLANDE AV TEKNISK INFORMATION
|
|
KAPITEL XII UTSEENDE OCH ANMÄLAN AV TEKNISKA TJÄNSTER
|
KAPITEL XII UTSEENDE OCH ANMÄLAN AV TEKNISKA TJÄNSTER
|
|
KAPITEL XIII DELEGERADE AKTER OCH GENOMFÖRANDEAKTER
|
KAPITEL XIII DELEGERADE AKTER OCH GENOMFÖRANDEAKTER
|
|
KAPITEL XIV SLUTBESTÄMMELSER
|
KAPITEL XIV SLUTBESTÄMMELSER
|
|
BILAGA I
|
BILAGA I
Definition av de motorunderkategorier som avses i artikel 4
Tabell I-1: Underkategorier av motorkategori NRE som definieras i artikel 4.1.1
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Referenseffekt
|
|
NRE
|
CI
|
varierande
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
|
Maximal nettoeffekt
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
|
|
alla
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
|
|
CI
|
konstant
|
0 < P < 8
|
NRE-c-1
|
Nominell nettoeffekt
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-c-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-c-3
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-c-4
|
|
alla
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-c-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-c-6
|
|
P > 560
|
NRE-c-7
|
Tabell I-2: Underkategorier av motorkategori NRG som definieras i artikel 4.1.2
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Referenseffekt
|
|
NRG
|
alla
|
varierande
|
P > 560
|
NRG-v-1
|
Maximal nettoeffekt
|
|
konstant
|
P > 560
|
NRG-c-1
|
Nominell nettoeffekt
|
Tabell I-3: Underkategorier av motorkategori NRSh som definieras i artikel 4.1.3
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Slagvolym (cm3)
|
Underkategori
|
Referenseffekt
|
|
NRSh
|
SI
|
varierande eller konstant
|
0 < P < 19
|
SV<50
|
NRSh-v-1a
|
Maximal nettoeffekt
|
|
SV ≥ 50
|
NRSh-v-1b
|
Tabell I-4: Underkategorier av motorkategori NRS som definieras i artikel 4.1.4
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Slagvolym (cm3)
|
Underkategori
|
Referenseffekt
|
|
NRS
|
SI
|
varierande, ≥3 600 rpm, eller konstant
|
0 < P < 19
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vr-1a
|
Maximal nettoeffekt
|
|
SV ≥ 225
|
NRS-vr-1b
|
|
varierande < 3 600 rpm
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vi-1a
|
|
SV ≥ 225
|
NRS-vi-1b
|
|
varierande eller konstant
|
19 ≤ P < 30
|
SV ≤ 1 000
|
NRS-v-2a
|
Maximal nettoeffekt
|
|
SV > 1 000
|
NRS-v-2b
|
|
30 ≤ P < 56
|
alla
|
NRS-v-3
|
Maximal nettoeffekt
|
För motorer < 19kW vars SV < 80 cm3 i andra maskiner än handhållna maskiner ska motorer i kategori NRSh användas.
Tabell I-5: Underkategorier av motorkategori IWP som definieras i artikel 4.1.5
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Referenseffekt
|
|
IWP
|
alla
|
varierande
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-v-1
|
Maximal nettoeffekt
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
|
|
konstant
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-c-1
|
Nominell nettoeffekt
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-c-4
|
Tabell I-6: Underkategorier av motorkategori IWA som definieras i artikel 4.1.6
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Referenseffekt
|
|
IWA
|
alla
|
varierande
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-v-1
|
Maximal nettoeffekt
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
|
|
konstant
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-c-1
|
Nominell nettoeffekt
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-c-4
|
Tabell I-7: Underkategorier av motorkategori RLL som definieras i artikel 4.1.7
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Referenseffekt
|
|
RLL
|
alla
|
varierande
|
P > 0
|
RLL-v-1
|
Maximal nettoeffekt
|
|
konstant
|
P > 0
|
RLL-c-1
|
Nominell nettoeffekt
|
Tabell I-8: Underkategorier av motorkategori RLR som definieras i artikel 4.1.8
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Referenseffekt
|
|
RLR
|
alla
|
varierande
|
P > 0
|
RLR-v-1
|
Maximal nettoeffekt
|
|
konstant
|
P > 0
|
RLR-c-1
|
Nominell nettoeffekt
|
Tabell I-9: Underkategorier av motorkategori SMB som definieras i artikel 4.1.9
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Referenseffekt
|
|
SMB
|
SI
|
varierande eller konstant
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
Maximal nettoeffekt
|
Tabell I-10: Underkategorier av motorkategori ATS som definieras i artikel 4.1.10
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Referenseffekt
|
|
ATS
|
SI
|
varierande eller konstant
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
Maximal nettoeffekt
|
|
|
BILAGA II
|
BILAGA II
Gränsvärden för avgasutsläpp enligt artikel 18.2
Tabell II-1: Utsläppsgränser enligt Steg V för motorkategori NRE som definieras i artikel 4.1.1
|
Utsläppssteg
|
Motorunderkategori
|
Effektintervall
|
Tändningstyp
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM (massa)
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Steg V
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
0 < P < 8
|
CI
|
8,00
|
(HC + NOx ≤ 7,50)
|
0,40 (1)
|
—
|
1,10
|
|
Steg V
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
8 ≤ P < 19
|
CI
|
6,60
|
(HC + NOx ≤ 7,50)
|
0,40
|
—
|
1,10
|
|
Steg V
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
19 ≤ P < 37
|
CI
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Steg V
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
37 ≤ P < 56
|
CI
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Steg V
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
56 ≤ P < 130
|
alla
|
5,00
|
0,19
|
0,40
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Steg V
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
130 ≤ P ≤ 560
|
alla
|
3,50
|
0,19
|
0,40
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Steg V
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
P > 560
|
alla
|
3,50
|
0,19
|
3,50
|
0,045
|
—
|
6,00
|
(1)
0,60 för luftkylda motorer med direktinsprutning som går att starta för hand.
|
Tabell II-2: Utsläppsgränser enligt Steg V för motorkategori NRG som definieras i artikel 4.1.2
|
Utsläppssteg
|
Motorunderkategori
|
Effektintervall
|
Tändningstyp
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM (massa)
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Steg V
|
NRG-v-1
NRG-c-1
|
P > 560
|
alla
|
3,50
|
0,19
|
0,67
|
0,035
|
—
|
6,00
|
Tabell II-3: Utsläppsgränser enligt Steg V för motorkategori NRSh som definieras i artikel 4.1.3
|
Utsläppssteg
|
Motorunderkategori
|
Effektintervall
|
Tändningstyp
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Steg V
|
NRSh-v-1a
|
0 < P < 19
|
SI
|
805
|
50
|
|
Steg V
|
NRSh-v-1b
|
603
|
72
|
Tabell II-4: Utsläppsgränser enligt Steg V för motorkategori NRS som definieras i artikel 4.1.4
|
Utsläppssteg
|
Motorunderkategori
|
Effektintervall
|
Tändningstyp
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Steg V
|
NRS-vr-1a
NRS-vi-1a
|
0 < P < 19
|
SI
|
610
|
10
|
|
Steg V
|
NRS-vr-1b
NRS-vi-1b
|
610
|
8
|
|
Steg V
|
NRS-v-2a
|
19 ≤ P ≤ 30
|
610
|
8
|
|
Steg V
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
19 ≤ P < 56
|
4,40 (*1)
|
2,70 (*1)
|
(*1)
Som frivilligt alternativ, varje kombination av värden som satisfierar ekvationen (HC + NOX) × CO0,784 ≤ 8,57 och följande villkor: CO ≤ 20,6 g/kWh och (HC+NOX) ≤ 2,7 g/kWh
|
Tabell II-5: Utsläppsgränser enligt Steg V för motorkategori IWP som definieras i artikel 4.1.5
|
Utsläppssteg
|
Motorunderkategori
|
Effektintervall
|
Tändningstyp
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM (massa)
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Steg V
|
IWP-v-1
IWP-c-1
|
19 ≤ P < 75
|
alla
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,30
|
—
|
6,00
|
|
Steg V
|
IWP-v-2
IWP-c-2
|
75 ≤ P < 130
|
alla
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 5,40)
|
0,14
|
—
|
6,00
|
|
Steg V
|
IWP-v-3
IWP-c-3
|
130 ≤ P < 300
|
alla
|
3,50
|
1,00
|
2,10
|
0,10
|
—
|
6,00
|
|
Steg V
|
IWP-v-4
IWP-c-4
|
P ≥ 300
|
alla
|
3,50
|
0,19
|
1,80
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Tabell II-6: Utsläppsgränser enligt Steg V för motorkategori IWA som definieras i artikel 4.1.6
|
Utsläppssteg
|
Motorunderkategori
|
Effektintervall
|
Tändningstyp
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM (massa)
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Steg V
|
IWA-v-1
IWA-c-1
|
19 ≤ P < 75
|
alla
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,30
|
—
|
6,00
|
|
Steg V
|
IWA-v-2
IWA-c-2
|
75 ≤ P < 130
|
alla
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 5,40)
|
0,14
|
—
|
6,00
|
|
Steg V
|
IWA-v-3
IWA-c-3
|
130 ≤ P < 300
|
alla
|
3,50
|
1,00
|
2,10
|
0,10
|
—
|
6,00
|
|
Steg V
|
IWA-v-4
IWA-c-4
|
P ≥ 300
|
alla
|
3,50
|
0,19
|
1,80
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Tabell II-7: Utsläppsgränser enligt Steg V för motorkategori RLL som definieras i artikel 4.1.7
|
Utsläppssteg
|
Motorunderkategori
|
Effektintervall
|
Tändningstyp
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM (massa)
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Steg V
|
RLL-c-1
RLL-v-1
|
P > 0
|
alla
|
3,50
|
(HC + NOx ≤ 4,00)
|
0,025
|
—
|
6,00
|
Tabell II-8: Utsläppsgränser enligt Steg V för motorkategori RLR som definieras i artikel 4.1.8
|
Utsläppssteg
|
Motorunderkategori
|
Effektintervall
|
Tändningstyp
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM (massa)
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Steg V
|
RLR-c-1
RLR-v-1
|
P > 0
|
alla
|
3,50
|
0,19
|
2,00
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Tabell II-9: Utsläppsgränser enligt Steg V för motorkategori SMB som definieras i artikel 4.1.9
|
Utsläppssteg
|
Motorunderkategori
|
Effektintervall
|
Tändningstyp
|
CO
|
NOx
|
HC
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Steg V
|
SMB-v-1
|
P > 0
|
SI
|
275
|
—
|
75
|
Tabell II-10: Utsläppsgränser enligt Steg V för motorkategori ATS som definieras i artikel 4.1.10
|
Utsläppssteg
|
Motorunderkategori
|
Effektintervall
|
Tändningstyp
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Steg V
|
ATS-v-1
|
P > 0
|
SI
|
400
|
8
|
Särskilda bestämmelser för gränsvärden för totala kolväten (HC) för motorer som helt eller delvis drivs med gasformigt bränsle
1. För de underkategorier där en faktor A är fastställd, ska det gränsvärde för HC för motorer som helt eller delvis drivs med gasformigt bränsle som anges i tabellerna II-1 till II-10 ersättas med ett gränsvärde som beräknas med följande formel:
HC = 0,19 + (1,5 × A × GER) där GER är den genomsnittliga gasenergikvoten för den berörda provcykeln. När både en provcykel med stationära förhållanden och en provcykel med transienta förhållanden ska tillämpas ska GER fastställas utifrån den transienta varmstartsprovcykeln. När mer än en provcykel med stationära förhållanden ska tillämpas ska den genomsnittliga GER fastställas för varje enskild cykel. Om det beräknade gränsvärdet för HC överskrider värdet på 0,19 + A ska gränsvärdet för HC fastställas till 0,19 + A.
Figur 1. Diagram som visar utsläppsgränsen för HC som funktion av den genomsnittliga GER
2. För underkategorier med ett sammanslaget gränsvärde för HC och NOx ska det sammanslagna gränsvärdet för HC och NOx minskas med 0,19 g/kWh och tillämpas enbart på NOx.
3. Formeln ska inte tillämpas på motorer som inte drivs med gasformigt bränsle.
|
|
BILAGA III
|
BILAGA III
Tidplan för tillämpningen av denna förordning med avseende på EU-typgodkännanden och utsläppande på marknaden
Tabell II-1: Datum för tillämpning av denna förordning på motorkategori NRE
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Obligatoriskt datum för tillämpning av denna förordning på
|
|
EU-typgodkännande av motorer
|
Utsläppande på marknaden av motorer
|
|
NRE
|
CI
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
1 januari 2018
|
1 januari 2019
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
1 januari 2018
|
1 januari 2019
|
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
|
alla
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
1 januari 2019
|
1 januari 2020
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
1 januari 2018
|
1 januari 2019
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
1 januari 2018
|
1 januari 2019
|
Tabell III-2: Datum för tillämpning av denna förordning på motorkategori NRG
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Obligatoriskt tillämpningsdatum för denna förordning på
|
|
|
|
|
|
EU-typgodkännande av motorer
|
Utsläppande på marknaden av motorer
|
|
NRG
|
alla
|
P > 560
|
NRG-v-1
NRG-c-1
|
1 januari 2018
|
1 januari 2019
|
Tabell III-3: Datum för tillämpning av denna förordning på motorkategori NRSh
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Obligatoriskt tillämpningsdatum för denna förordning på
|
|
|
|
|
|
EU-typgodkännande av motorer
|
Utsläppande på marknaden av motorer
|
|
NRSh
|
SI
|
0 < P < 19
|
NRSh-v-1a
NRSh-v-1b
|
1 januari 2018
|
1 januari 2019
|
Tabell III-4: Datum för tillämpning av denna förordning på motorkategori NRS
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Obligatoriskt tillämpningsdatum för denna förordning på
|
|
|
|
|
|
EU-typgodkännande av motorer
|
Utsläppande på marknaden av motorer
|
|
NRS
|
SI
|
0 < P < 56
|
NRS-vr-1a
NRS-vi-1a
NRS-vr-1b
NRS-vi-1b
NRS-v-2a
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
1 januari 2018
|
1 januari 2019
|
Tabell III-5: Datum för tillämpning av denna förordning på motorkategori IWP
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Obligatoriskt tillämpningsdatum för denna förordning på
|
|
|
|
|
|
EU-typgodkännande av motorer
|
Utsläppande på marknaden av motorer
|
|
IWP
|
alla
|
19 ≤ P < 300
|
IWP-v-1
IWP-c-1
IWP-v-2
IWP-c-2
IWP-v-3
IWP-c-3
|
1 januari 2018
|
1 januari 2019
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
IWP-c-4
|
1 januari 2019
|
1 januari 2020
|
Tabell III-6: Datum för tillämpning av denna förordning på motorkategori IWA
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Obligatoriskt tillämpningsdatum för denna förordning på
|
|
|
|
|
|
EU-typgodkännande av motorer
|
Utsläppande på marknaden av motorer
|
|
IWA
|
alla
|
19 ≤ P < 300
|
IWA-v-1
IWA-c-1
IWA-v-2
IWA-c-2
IWA-v-3
IWA-c-3
|
1 januari 2018
|
1 januari 2019
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
IWA-c-4
|
1 januari 2019
|
1 januari 2020
|
Tabell III-7: Datum för tillämpning av denna förordning på motorkategori RLL
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Obligatoriskt tillämpningsdatum för denna förordning på
|
|
|
|
|
|
EU-typgodkännande av motorer
|
Utsläppande på marknaden av motorer
|
|
RLL
|
alla
|
P > 0
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
1 januari 2020
|
1 januari 2021
|
Tabell III-8: Datum för tillämpning av denna förordning på motorkategori RLR
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Obligatoriskt tillämpningsdatum för denna förordning på
|
|
|
|
|
|
EU-typgodkännande av motorer
|
Utsläppande på marknaden av motorer
|
|
RLR
|
alla
|
P > 0
|
RLR-v-1
RLR-c-1
|
1 januari 2020
|
1 januari 2021
|
Tabell III-9: Datum för tillämpning av denna förordning på motorkategori SMB
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Obligatoriskt tillämpningsdatum för denna förordning på
|
|
|
|
|
|
EU-typgodkännande av motorer
|
Utsläppande på marknaden av motorer
|
|
SMB
|
SI
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
1 januari 2018
|
1 januari 2019
|
Tabell III-10: Datum för tillämpning av denna förordning på motorkategori ATS
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
Obligatoriskt tillämpningsdatum för denna förordning på
|
|
|
|
|
|
EU-typgodkännande av motorer
|
Utsläppande på marknaden av motorer
|
|
ATS
|
SI
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
1 januari 2018
|
1 januari 2019
|
|
|
BILAGA IV
|
BILAGA IV
Stationära provcykler för motorer i mobila maskiner som inte är avsedda att användas för transporter på väg (NRSC)
Tabell IV-1: NRSC-provcykler för motorer i kategori NRE
|
Kategori
|
Varvtal
|
Syfte
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
NRE
|
varierande
|
Motor med varierande varvtal som har en referenseffekt på mindre än 19 kW
|
NRE-v-1
NRE-v-2
|
G2 eller C1
|
|
Motor med varierande varvtal som har en referenseffekt på minst 19 kW men högst 560 kW
|
NRE-v-3
NRE-v-4
NRE-v-5
NRE-v-6
|
C1
|
|
Motor med varierande varvtal som har en referenseffekt på mer än 560 kW
|
NRE-v-7
|
C1
|
|
konstant
|
Motor med konstant varvtal
|
NRE-c-1
NRE-c-2
NRE-c-3
NRE-c-4
NRE-c-5
NRE-c-6
NRE-c-7
|
D2
|
Tabell IV-2: NRSC-provcykler för motorer i kategori NRG
|
Kategori
|
Varvtal
|
Syfte
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
NRG
|
varierande
|
Motor med varierande varvtal för generator
|
NRG-v-1
|
C1
|
|
konstant
|
Motor med konstant varvtal för generator
|
NRG-c-1
|
D2
|
Tabell IV-3: NRSC-provcykler för motorer i kategori NRSh
|
Kategori
|
Varvtal
|
Syfte
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
NRSh
|
varierande eller konstant
|
Motor som har en referenseffekt på högst 19 kW, för användning i handhållna maskiner
|
NRSh-v-1a
NRSh-v-1b
|
G3
|
Tabell IV-4: NRSC-provcykler för motorer i kategori NRS
|
Kategori
|
Varvtal
|
Syfte
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
NRS
|
Varierande < 3 600 rpm
|
Motor med varierande varvtal som har en referenseffekt på högst 19 kW, avsedd för drift med < 3 600 rpm
|
NRS-vi-1a
NRS-vi-1b
|
G1
|
|
varierande, ≥ 3 600 rpm, eller konstant
|
Motor med varierande varvtal med en referenseffekt på högst 19 kW, avsedd för drift med ≥ 3 600 rpm, motor med konstant varvtal med en referenseffekt på högst 19 kW
|
NRS-vr-1a
NRS-vr-1b
|
G2
|
|
varierande eller konstant
|
Motor som både har en referenseffekt på mellan 19 kW och 30 kW och en total slagvolym på mindre än 1 liter
|
NRS-v-2a
|
G2
|
|
Motor med en referenseffekt på mer än 19 kW, utom motorer som har både en referenseffekt på mellan 19 kW och 30 kW och en total slagvolym på mindre än 1 liter
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
C2
|
Tabell IV-5: NRSC-provcykler för motorer i kategori IWP
|
Kategori
|
Varvtal
|
Syfte
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
IWP
|
varierande
|
Motor med varierande varvtal avsedd för framdrivning som fungerar med en fast propellerstigningskurva
|
IWP-v-1
IWP-v-2
IWP-v-3
IWP-v-4
|
E3
|
|
konstant
|
Motor med konstant varvtal avsedd för framdrivning som fungerar med en propeller med variabel stigning eller elektrisk koppling
|
IWP-c-1
IWP-c-2
IWP-c-3
IWP-c-4
|
E2
|
Tabell IV-6: NRSC-provcykler för motorer i kategori IWA
|
Kategori
|
Varvtal
|
Syfte
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
IWA
|
varierande
|
Motor med varierande varvtal som är avsedd att användas som hjälpmotor i fartyg i inlandssjöfart
|
IWA-v-1
IWA-v-2
IWA-v-3
IWA-v-4
|
C1
|
|
konstant
|
Motor med konstant varvtal som är avsedd att användas som hjälpmotor i fartyg i inlandssjöfart
|
IWA-c-1
IWA-c-2
IWA-c-3
IWA-c-4
|
D2
|
Tabell IV-7: NRSC-provcykler för motorer i kategori RLL
|
Kategori
|
Varvtal
|
Syfte
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
RLL
|
varierande
|
Motor med varierande varvtal för framdrivning av lokomotiv
|
RLL-v-1
|
F
|
|
konstant
|
Motor med konstant varvtal för framdrivning av lokomotiv
|
RLL-c-1
|
D2
|
Tabell IV-8: NRSC-provcykler för motorer i kategori RLR
|
Kategori
|
Varvtal
|
Syfte
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
RLR
|
varierande
|
Motor med varierande varvtal för framdrivning av motorvagnar
|
RLR-v-1
|
C1
|
|
konstant
|
Motor med konstant varvtal för framdrivning av motorvagnar
|
RLR-c-1
|
D2
|
Tabell IV-9: NRSC-provcykler för motorer i kategori SMB
|
Kategori
|
Varvtal
|
Syfte
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
SMB
|
varierande eller konstant
|
Motorer för drift av snöskotrar
|
SMB-v-1
|
H
|
Tabell IV-10: NRSC-provcykel för motorer i kategori ATS
|
Kategori
|
Varvtal
|
Syfte
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
ATS
|
varierande eller konstant
|
Motorer för framdrivning av terränghjulingar eller terrängvagnar
|
ATS-v-1
|
G1
|
Transienta provcykler för motorer i mobila maskiner som inte är avsedda att användas för transporter på väg
Tabell IV-11: Transient provcykel för motorer i mobila maskiner som inte är avsedda att användas för transporter på väg i kategori NRE
|
Kategori
|
Varvtal
|
Syfte
|
Underkategori
|
|
|
NRE
|
varierande
|
Motor med varierande varvtal som har en referenseffekt på minst 19 kW men högst 560 kW
|
NRE-v-3
NRE-v-4
NRE-v-5
NRE-v-6
|
NRTC
|
Tabell IV-12: Transient provcykel för motorer i mobila maskiner som inte är avsedda att användas för transporter på väg i kategori NRS (1)
|
Kategori
|
Varvtal
|
Syfte
|
Underkategori
|
|
|
NRS
|
varierande eller konstant
|
Motor med en referenseffekt på mer än 19 kW, utom motorer som har både en referenseffekt på mellan 19 kW och 30 kW och en total slagvolym på mindre än 1 liter
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
LSI-NRTC
|
(1)
Endast tillämplig på motorer med ett högsta provvarvtal ≤ 3 400 rpm.
|
|
|
BILAGA V
|
BILAGA V
Utsläppsbeständighetsperioder (EDP) som avses i artikel 25.1
Tabell V-1: Utsläppsbeständighetsperioder (EDP) för motorkategori NRE
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
EDP (timmar)
|
|
NRE
|
CI
|
varierande
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
|
3 000
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
|
5 000
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
|
8 000
|
|
alla
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
|
|
CI
|
konstant
|
0 < P < 8
|
NRE-c-1
|
3 000
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-c-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-c-3
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-c-4
|
8 000
|
|
alla
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-c-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-c-6
|
|
P > 560
|
NRE-c-7
|
Tabell V-2: Utsläppsbeständighetsperiod (EDP) för motorkategori NRG
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
EDP (timmar)
|
|
NRG
|
alla
|
konstant
|
P > 560
|
NRG-v-1
|
8 000
|
|
varierande
|
NRG-c-1
|
Tabell V-3: Utsläppsbeständighetsperiod (EDP) för motorkategori NRSh
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Slagvolym (cm3)
|
Underkategori
|
EDP (timmar)
|
|
NRSh
|
SI
|
varierande eller konstant
|
0 < P < 19
|
SV<50
|
NRSh-v-1a
|
50/125/300 (1)
|
|
SV ≥ 50
|
NRSh-v-1b
|
(1)
EDP-timmar motsvarar EDP-kategorierna kategori 1/kategori 2/kategori 3 i enlighet med vad som fastställs i de delegerade akter som antas enligt denna förordning.
|
Tabell V-4: Utsläppsbeständighetsperiod (EDP) för motorkategori NRS
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Slagvolym (cm3)
|
Underkategori
|
EDP (timmar)
|
|
NRS
|
SI
|
varierande, ≥ 3 600 rpm, eller konstant
|
0 < P < 19
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vr-1a
|
125/250/500 (1)
|
|
varierande < 3 600 rpm
|
NRS-vi-1a
|
|
varierande, ≥ 3 600 rpm, eller konstant
|
SV ≥ 225
|
NRS-vr-1b
|
250/500/1 000 (1)
|
|
varierande < 3 600 rpm
|
NRS-vi-1b
|
|
varierande eller konstant
|
19 ≤ P < 30
|
SV ≤ 1 000
|
NRS-v-2a
|
1 000
|
|
SV > 1 000
|
NRS-v-2b
|
5 000
|
|
30 ≤ P < 56
|
alla
|
NRS-v-3
|
5 000
|
(1)
EDP-timmar motsvarar EDP-kategorierna kategori 1/kategori 2/kategori 3 i enlighet med vad som fastställs i de delegerade akter som antas enligt denna förordning.
|
Tabell V-5: Utsläppsbeständighetsperiod (EDP) för motorkategori IWP
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
EDP (timmar)
|
|
IWP
|
alla
|
varierande
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-v-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
|
|
konstant
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-c-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-c-4
|
Tabell V-6: Utsläppsbeständighetsperiod (EDP) för motorkategori IWA
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
EDP (timmar)
|
|
IWA
|
alla
|
varierande
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-v-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
|
|
konstant
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-c-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-c-4
|
Tabell V-7: Utsläppsbeständighetsperiod (EDP) för motorkategori RLL
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
EDP (timmar)
|
|
RLL
|
alla
|
varierande
|
P > 0
|
RLL-v-1
|
10 000
|
|
konstant
|
P > 0
|
RLL-c-1
|
Tabell V-8: Utsläppsbeständighetsperiod (EDP) för motorkategori RLR
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
EDP (timmar)
|
|
RLR
|
alla
|
varierande
|
P > 0
|
RLR-v-1
|
10 000
|
|
konstant
|
P > 0
|
RLR-c-1
|
Tabell V-9: Utsläppsbeständighetsperiod (EDP) för motorkategori SMB
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
EDP (timmar)
|
|
SMB
|
SI
|
varierande eller konstant
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
400 (1)
|
(1)
Alternativt tillåts en utsläppsbeständighetsperiod på 8 000 km.
|
Tabell V-10: Utsläppsbeständighetsperiod (EDP) för motorkategori ATS
|
Kategori
|
Tändningstyp
|
Varvtal
|
Effektintervall (kW)
|
Underkategori
|
EDP (timmar)
|
|
ATS
|
SI
|
varierande eller konstant
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
500/1 000 (1)
|
(1)
EDP-timmar motsvarar följande totala slagvolymer: < 100 cm3 / ≥ 100 cm3.
|
|
|
BILAGA VI
|
BILAGA VI
Utsläppsgränsvärden för motorer för särskilda ändamål enligt artikel 34.5
Tabell VI-1: Utsläppsgränsvärden för motorer för särskilda ändamål för motorkategori NRE
|
Utsläppssteg
|
Motorunderkategori
|
Effektintervall
|
Tändningstyp
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM (massa)
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
Motorer för särskilda ändamål
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
0 < P < 8
|
CI
|
8
|
7,5
|
0,4
|
6,0
|
|
Motorer för särskilda ändamål
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
8 ≤ P < 19
|
CI
|
6,6
|
7,5
|
0,4
|
6,0
|
|
Motorer för särskilda ändamål
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
19 ≤ P < 37
|
CI
|
5,5
|
7,5
|
0,6
|
6,0
|
|
Motorer för särskilda ändamål
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
37 ≤ P < 56
|
CI
|
5,0
|
4,7
|
0,4
|
6,0
|
|
Motorer för särskilda ändamål
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
56 ≤ P < 130
|
alla
|
5,0
|
4,0
|
0,3
|
6,0
|
|
Motorer för särskilda ändamål
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
130 ≤ P ≤ 560
|
alla
|
3,5
|
4,0
|
0,2
|
6,0
|
|
Motorer för särskilda ändamål
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
P > 560
|
alla
|
3,5
|
6,4
|
0,2
|
6,0
|
Tabell VI-2: Utsläppsgränsvärden för motorer för särskilda ändamål för motorkategori NRG
|
Utsläppssteg
|
Motorunderkategori
|
Effektintervall
|
Tändningstyp
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM (massa)
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
Motorer för särskilda ändamål
|
NRG-c-1
|
P > 560
|
alla
|
3,5
|
6,4
|
0,2
|
6,0
|
|
NRG-v-1
|
Tabell VI-3: Utsläppsgränsvärden för motorer för särskilda ändamål för motorkategori RLL
|
Utsläppssteg
|
Motorunderkategori
|
Effektintervall
|
Tändningstyp
|
CO
|
HC
|
NOx
|
PM (massa)
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
Motorer för särskilda ändamål
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P ≤ 560
|
alla
|
3,5
|
(HC + NOx ≤ 4,0)
|
0,2
|
6,0
|
|
Motorer för särskilda ändamål
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P > 560 kW
|
alla
|
3,5
|
0,5
|
6,0
|
0,2
|
6,0
|
|
Motorer för särskilda ändamål
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P > 2 000 kW och SVc (1) > 5 liter
|
alla
|
3,5
|
0,4
|
7,4
|
0,2
|
6,0
|
(1)
Slagvolym per cylinder.
|
|
,
1.1 Referenser
1.2 Identifierade krav
1.3 Relaterade standarder
2. Identifierade krav
3. Relaterade standarder
|