+EUROOPAN PARLAMENTIN JA NEUVOSTON ASETUS (EU) 2016/1628, annettu 14 päivänä syyskuuta 2016, liikkuviin työkoneisiin tarkoitettujen polttomoottoreiden kaasu- ja hiukkaspäästöjen raja-arvoihin ja tyyppihyväksyntään liittyvistä vaatimuksista, asetusten (EU) N:o 1024/2012 ja (EU) N:o 167/2013 muuttamisesta ja direktiivin 97/68/EY muuttamisesta ja kumoamisesta (ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)
---+I LUKU KOHDE, SOVELTAMISALA JA MÄÄRITELMÄT
------+1 artikla Kohde
---------+1 artikla 1.
---------+1 artikla 2.
------+2 artikla Soveltamisala
---------+2 artikla 1.
---------+2 artikla 2.
------+3 artikla Määritelmät
------+4 artikla Moottoriluokat
---------+4 artikla 1.
---------+4 artikla 2.
---------+4 artikla 3.
---+II LUKU YLEISET VELVOITTEET
------+5 artikla Jäsenvaltioiden velvoitteet
---------+5 artikla 1.
---------+5 artikla 2.
---------+5 artikla 3.
---------+5 artikla 4.
---------+5 artikla 5.
------+6 artikla Hyväksyntäviranomaisten velvoitteet
---------+6 artikla 1.
---------+6 artikla 2.
---------+6 artikla 3.
------+7 artikla Markkinavalvontaviranomaisten velvoitteet
---------+7 artikla 1.
---------+7 artikla 2.
------+8 artikla Valmistajien yleiset velvoitteet
---------+8 artikla 1.
---------+8 artikla 2.
---------+8 artikla 3.
---------+8 artikla 4.
---------+8 artikla 5.
---------+8 artikla 6.
---------+8 artikla 7.
---------+8 artikla 8.
---------+8 artikla 9.
---------+8 artikla 10.
---------+8 artikla 11.
------+9 artikla Valmistajien velvoitteet sellaisten moottoreiden osalta, jotka eivät ole vaatimusten mukaisia
---------+9 artikla 1.
---------+9 artikla 2.
------+10 artikla Markkinavalvontaa varten nimettyjen valmistajien edustajien velvoitteet
------+11 artikla Maahantuojien yleiset velvoitteet
---------+11 artikla 1.
---------+11 artikla 2.
---------+11 artikla 3.
---------+11 artikla 4.
---------+11 artikla 5.
---------+11 artikla 6.
---------+11 artikla 7.
------+12 artikla Maahantuojien velvoitteet sellaisten moottoreiden osalta, jotka eivät ole vaatimusten mukaisia
---------+12 artikla 1.
---------+12 artikla 2.
------+13 artikla Jakelijoiden yleiset velvoitteet
---------+13 artikla 1.
---------+13 artikla 2.
---------+13 artikla 3.
---------+13 artikla 4.
------+14 artikla Jakelijoiden velvoitteet sellaisten moottoreiden osalta, jotka eivät ole vaatimusten mukaisia
---------+14 artikla 1.
---------+14 artikla 2.
------+15 artikla Moottoreiden asentamista koskevat alkuperäisten laitevalmistajien velvoitteet
---------+15 artikla 1.
---------+15 artikla 2.
---------+15 artikla 3.
---------+15 artikla 4.
---------+15 artikla 5.
---------+15 artikla 6.
------+16 artikla Valmistajien velvoitteiden soveltaminen maahantuojiin ja jakelijoihin
------+17 artikla Talouden toimijoiden ja alkuperäisten laitevalmistajien ilmoittamisvelvollisuus
---+III LUKU AINEELLISET VAATIMUKSET
------+18 artikla EU-tyyppihyväksynnän pakokaasupäästövaatimukset
---------+18 artikla 1.
---------+18 artikla 2.
---------+18 artikla 3.
---------+18 artikla 4.
---------+18 artikla 5.
------+19 artikla Käytössä olevien moottoreiden päästöjen valvonta
---------+19 artikla 1.
---------+19 artikla 2.
---+IV LUKU EU-TYYPPIHYVÄKSYNTÄMENETTELYT
------+20 artikla EU-tyyppihyväksynnän hakeminen
---------+20 artikla 1.
---------+20 artikla 2.
---------+20 artikla 3.
---------+20 artikla 4.
------+21 artikla Valmistusasiakirjat
---------+21 artikla 1.
---------+21 artikla 2.
---------+21 artikla 3.
---+V LUKU EU-TYYPPIHYVÄKSYNTÄMENETTELYJEN TOTEUTTAMINEN
------+22 artikla Yleiset säännökset
---------+22 artikla 1.
---------+22 artikla 2.
---------+22 artikla 3.
---------+22 artikla 4.
---------+22 artikla 5.
---------+22 artikla 6.
---------+22 artikla 7.
------+23 artikla EU-tyyppihyväksyntätodistusta koskevat erityiset säännökset
---------+23 artikla 1.
---------+23 artikla 2.
---------+23 artikla 3.
---------+23 artikla 4.
---------+23 artikla 5.
------+24 artikla EU-tyyppihyväksynnässä vaadittavat testit
---------+24 artikla 1.
---------+24 artikla 2.
---------+24 artikla 3.
---------+24 artikla 4.
---------+24 artikla 5.
---------+24 artikla 6.
---------+24 artikla 7.
---------+24 artikla 8.
---------+24 artikla 9.
---------+24 artikla 10.
---------+24 artikla 11.
---------+24 artikla 12.
------+25 artikla EU-tyyppihyväksyntää koskevien mittausten ja testien toteuttaminen
---------+25 artikla 1.
---------+25 artikla 2.
---------+25 artikla 3.
---------+25 artikla 4.
------+26 artikla Tuotannon vaatimustenmukaisuutta koskevat järjestelyt
---------+26 artikla 1.
---------+26 artikla 2.
---------+26 artikla 3.
---------+26 artikla 4.
---------+26 artikla 5.
---------+26 artikla 6.
---+VI LUKU EU-TYYPPIHYVÄKSYNTÖJEN MUUTOKSET JA VOIMASSAOLO
------+27 artikla Yleiset säännökset
---------+27 artikla 1.
---------+27 artikla 2.
---------+27 artikla 3.
------+28 artikla EU-tyyppihyväksyntöjen tarkistaminen ja laajentaminen
---------+28 artikla 1.
---------+28 artikla 2.
---------+28 artikla 3.
---------+28 artikla 4.
------+29 artikla Muutosten antaminen ja niistä ilmoittaminen
---------+29 artikla 1.
---------+29 artikla 2.
---------+29 artikla 3.
------+30 artikla EU-tyyppihyväksynnän voimassaolo
---------+30 artikla 1.
---------+30 artikla 2.
---------+30 artikla 3.
---------+30 artikla 4.
---------+30 artikla 5.
---------+30 artikla 6.
---+VII LUKU VAATIMUSTENMUKAISUUSILMOITUS JA MERKINNÄT
------+31 artikla Vaatimustenmukaisuusilmoitus
---------+31 artikla 1.
---------+31 artikla 2.
---------+31 artikla 3.
---------+31 artikla 4.
---------+31 artikla 5.
------+32 artikla Moottorien lakisääteiset merkinnät
---------+32 artikla 1.
---------+32 artikla 2.
---------+32 artikla 3.
------+33 artikla Moottorien tilapäiset merkinnät
---------+33 artikla 1.
---------+33 artikla 2.
---------+33 artikla 3.
---+VIII LUKU VAPAUTUKSET
------+34 artikla Yleiset vapautukset
---------+34 artikla 1.
---------+34 artikla 2.
---------+34 artikla 3.
---------+34 artikla 4.
---------+34 artikla 5.
---------+34 artikla 6.
---------+34 artikla 7.
---------+34 artikla 8.
---------+34 artikla 9.
------+35 artikla Uusille tekniikoille tai uusille ratkaisuille myönnettävät vapautukset
---------+35 artikla 1.
---------+35 artikla 2.
---------+35 artikla 3.
---------+35 artikla 4.
---------+35 artikla 5.
---------+35 artikla 6.
---------+35 artikla 7.
---------+35 artikla 8.
---------+35 artikla 9.
------+36 artikla Delegoitujen säädösten ja täytäntöönpanosäädösten myöhempi mukauttaminen
---------+36 artikla 1.
---------+36 artikla 2.
---+IX LUKU TUOTANTOILMOITUS JA SEN TARKASTAMINEN
------+37 artikla Tuotantoilmoitukseen liittyvät valmistajien velvoitteet
---------+37 artikla 1.
---------+37 artikla 2.
---------+37 artikla 3.
---------+37 artikla 4.
---------+37 artikla 5.
------+38 artikla Tarkastustoimenpiteet
---------+38 artikla 1.
---------+38 artikla 2.
---------+38 artikla 3.
---------+38 artikla 4.
---+X LUKU SUOJALAUSEKKEET
------+39 artikla Moottorit, jotka eivät ole hyväksytyn tyypin mukaiset
---------+39 artikla 1.
---------+39 artikla 2.
---------+39 artikla 3.
---------+39 artikla 4.
---------+39 artikla 5.
------+40 artikla Moottoreiden palauttamismenettely
---------+40 artikla 1.
---------+40 artikla 2.
---------+40 artikla 3.
------+41 artikla Päätöksistä ilmoittaminen ja käytettävissä olevat muutoksenhakukeinot
---------+41 artikla 1.
---------+41 artikla 2.
---+XI LUKU KANSAINVÄLISET SÄÄNNÖT JA TEKNISEN TIEDON TARJOAMINEN
------+42 artikla Vastaavien moottoreiden tyyppihyväksyntöjen hyväksyminen
---------+42 artikla 1.
---------+42 artikla 2.
---------+42 artikla 3.
---------+42 artikla 4.
------+43 artikla Alkuperäisille laitevalmistajille ja loppukäyttäjille tarkoitetut tiedot ja ohjeet
---------+43 artikla 1.
---------+43 artikla 2.
---------+43 artikla 3.
---------+43 artikla 4.
---------+43 artikla 5.
------+44 artikla Tietojenvaihto sisämarkkinoiden tietojenvaihtojärjestelmän (IMIn) kautta
---------+44 artikla 1.
---------+44 artikla 2.
---------+44 artikla 3.
---------+44 artikla 4.
---------+44 artikla 5.
---+XII LUKU TEKNISTEN TUTKIMUSLAITOSTEN NIMEÄMINEN JA ILMOITTAMINEN
------+45 artikla Teknisiin tutkimuslaitoksiin liittyvät vaatimukset
---------+45 artikla 1.
---------+45 artikla 2.
---------+45 artikla 3.
---------+45 artikla 4.
---------+45 artikla 5.
---------+45 artikla 6.
---------+45 artikla 7.
---------+45 artikla 8.
---------+45 artikla 9.
------+46 artikla Teknisten tutkimuslaitosten tytäryhtiöt ja alihankinta
---------+46 artikla 1.
---------+46 artikla 2.
---------+46 artikla 3.
------+47 artikla Teknisten tutkimuslaitosten nimeäminen
---------+47 artikla 1.
---------+47 artikla 2.
---------+47 artikla 3.
------+48 artikla Teknisten tutkimuslaitosten toimintavaatimuksia ja arviointia koskevat menettelyt
------+49 artikla Teknisten tutkimuslaitosten osaamisen arviointi
---------+49 artikla 1.
---------+49 artikla 2.
---------+49 artikla 3.
---------+49 artikla 4.
------+50 artikla Ilmoitusmenettelyt
---------+50 artikla 1.
---------+50 artikla 2.
---------+50 artikla 3.
---------+50 artikla 4.
---------+50 artikla 5.
------+51 artikla Nimeämisten muutokset
---------+51 artikla 1.
---------+51 artikla 2.
------+52 artikla Teknisten tutkimuslaitosten pätevyyden kyseenalaistaminen
---------+52 artikla 1.
---------+52 artikla 2.
---------+52 artikla 3.
---------+52 artikla 4.
------+53 artikla Teknisten tutkimuslaitosten toimintaan liittyvät velvoitteet
---------+53 artikla 1.
---------+53 artikla 2.
---------+53 artikla 3.
---------+53 artikla 4.
------+54 artikla Teknisten tutkimuslaitosten tiedotusvelvoitteet
---------+54 artikla 1.
---------+54 artikla 2.
---+XIII LUKU DELEGOIDUT SÄÄDÖKSET JA TÄYTÄNTÖÖNPANOSÄÄDÖKSET
------+55 artikla Siirretyn säädösvallan käyttäminen
---------+55 artikla 1.
---------+55 artikla 2.
---------+55 artikla 3.
---------+55 artikla 4.
---------+55 artikla 5.
---------+55 artikla 6.
------+56 artikla Komiteamenettely
---------+56 artikla 1.
---------+56 artikla 2.
---------+56 artikla 3.
---+XIV LUKU LOPPUSÄÄNNÖKSET
------+57 artikla Seuraamukset
---------+57 artikla 1.
---------+57 artikla 2.
------+58 artikla Siirtymäsäännökset
---------+58 artikla 1.
---------+58 artikla 2.
---------+58 artikla 3.
---------+58 artikla 4.
---------+58 artikla 5.
---------+58 artikla 6.
---------+58 artikla 7.
---------+58 artikla 8.
---------+58 artikla 9.
---------+58 artikla 10.
---------+58 artikla 11.
---------+58 artikla 12.
---------+58 artikla 13.
------+59 artikla Kertomus
---------+59 artikla 1.
---------+59 artikla 2.
------+60 artikla Uudelleentarkastelu
---------+60 artikla 1.
---------+60 artikla 2.
---------+60 artikla 3.
---------+60 artikla 4.
------+61 artikla Direktiivin 97/68/EY muuttaminen
------+62 artikla Asetuksen (EU) N:o 1024/2012 muuttaminen
------+63 artikla Asetuksen (EU) N:o 167/2013 muuttaminen
------+64 artikla Kumoaminen
---------+64 artikla 1.
---------+64 artikla 2.
------+65 artikla Voimaantulo ja soveltaminen
---------+65 artikla 1.
---------+65 artikla 2.
---+LIITE I
---+LIITE II
---+LIITE III
---+LIITE IV
---+LIITE V
---+LIITE VI
|
English -
European Union -
Environment -
EUROOPAN PARLAMENTIN JA NEUVOSTON ASETUS (EU) 2016/1628, annettu 14 päivänä syyskuuta 2016, liikkuviin työkoneisiin tarkoitettujen polttomoottoreiden kaasu- ja hiukkaspäästöjen raja-arvoihin ja tyyppihyväksyntään liittyvistä vaatimuksista, asetusten (EU) N:o 1024/2012 ja (EU) N:o 167/2013 muuttamisesta ja direktiivin 97/68/EY muuttamisesta ja kumoamisesta (ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)
EUROOPAN PARLAMENTIN JA NEUVOSTON ASETUS (EU) 2016/1628, annettu 14 päivänä syyskuuta 2016, liikkuviin työkoneisiin tarkoitettujen polttomoottoreiden kaasu- ja hiukkaspäästöjen raja-arvoihin ja tyyppihyväksyntään liittyvistä vaatimuksista, asetusten (EU) N:o 1024/2012 ja (EU) N:o 167/2013 muuttamisesta ja direktiivin 97/68/EY muuttamisesta ja kumoamisesta (ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)
1. Yleiskatsaus
| Otsikko |
Sääntely |
|
I LUKU KOHDE, SOVELTAMISALA JA MÄÄRITELMÄT
|
I LUKU KOHDE, SOVELTAMISALA JA MÄÄRITELMÄT
|
|
II LUKU YLEISET VELVOITTEET
|
II LUKU YLEISET VELVOITTEET
|
|
III LUKU AINEELLISET VAATIMUKSET
|
III LUKU AINEELLISET VAATIMUKSET
|
|
IV LUKU EU-TYYPPIHYVÄKSYNTÄMENETTELYT
|
IV LUKU EU-TYYPPIHYVÄKSYNTÄMENETTELYT
|
|
V LUKU EU-TYYPPIHYVÄKSYNTÄMENETTELYJEN TOTEUTTAMINEN
|
V LUKU EU-TYYPPIHYVÄKSYNTÄMENETTELYJEN TOTEUTTAMINEN
|
|
VI LUKU EU-TYYPPIHYVÄKSYNTÖJEN MUUTOKSET JA VOIMASSAOLO
|
VI LUKU EU-TYYPPIHYVÄKSYNTÖJEN MUUTOKSET JA VOIMASSAOLO
|
|
VII LUKU VAATIMUSTENMUKAISUUSILMOITUS JA MERKINNÄT
|
VII LUKU VAATIMUSTENMUKAISUUSILMOITUS JA MERKINNÄT
|
|
VIII LUKU VAPAUTUKSET
|
VIII LUKU VAPAUTUKSET
|
|
IX LUKU TUOTANTOILMOITUS JA SEN TARKASTAMINEN
|
IX LUKU TUOTANTOILMOITUS JA SEN TARKASTAMINEN
|
|
X LUKU SUOJALAUSEKKEET
|
X LUKU SUOJALAUSEKKEET
|
|
XI LUKU KANSAINVÄLISET SÄÄNNÖT JA TEKNISEN TIEDON TARJOAMINEN
|
XI LUKU KANSAINVÄLISET SÄÄNNÖT JA TEKNISEN TIEDON TARJOAMINEN
|
|
XII LUKU TEKNISTEN TUTKIMUSLAITOSTEN NIMEÄMINEN JA ILMOITTAMINEN
|
XII LUKU TEKNISTEN TUTKIMUSLAITOSTEN NIMEÄMINEN JA ILMOITTAMINEN
|
|
XIII LUKU DELEGOIDUT SÄÄDÖKSET JA TÄYTÄNTÖÖNPANOSÄÄDÖKSET
|
XIII LUKU DELEGOIDUT SÄÄDÖKSET JA TÄYTÄNTÖÖNPANOSÄÄDÖKSET
|
|
XIV LUKU LOPPUSÄÄNNÖKSET
|
XIV LUKU LOPPUSÄÄNNÖKSET
|
|
LIITE I
|
LIITE I
Asetuksen 4 artiklassa tarkoitettujen moottorialaluokkien määritelmät
Taulukko I-1: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 1 alakohdassa määritellyn moottoriluokan NRE alaluokat
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Vertailuteho
|
|
NRE
|
Puristussytytys
|
Vaihtuva
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
|
Suurin nettoteho
|
|
Puristussytytys
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
|
|
Puristussytytys
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
|
|
Puristussytytys
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
|
|
Kaikki
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
|
|
Puristussytytys
|
Vakio
|
0 < P < 8
|
NRE-c-1
|
Nettonimellisteho
|
|
Puristussytytys
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-c-2
|
|
Puristussytytys
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-c-3
|
|
Puristussytytys
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-c-4
|
|
Kaikki
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-c-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-c-6
|
|
P > 560
|
NRE-c-7
|
Taulukko I-2: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 2 alakohdassa määritellyn moottoriluokan NRG alaluokat
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Vertailuteho
|
|
NRG
|
Kaikki
|
Vaihtuva
|
P > 560
|
NRG-v-1
|
Suurin nettoteho
|
|
Vakio
|
P > 560
|
NRG-c-1
|
Nettonimellisteho
|
Taulukko I-3: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 3 alakohdassa määritellyn moottoriluokan NRSh alaluokat
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Sylinteritilavuus (cm3)
|
Alaluokka
|
Vertailuteho
|
|
NRSh
|
Kipinäsytytys
|
Vaihtuva tai vakio
|
0 < P < 19
|
SV < 50
|
NRSh-v-1a
|
Suurin nettoteho
|
|
SV ≥ 50
|
NRSh-v-1b
|
Taulukko I-4: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 4 alakohdassa määritellyn moottoriluokan NRS alaluokat
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Sylinteritilavuus (cm3)
|
Alaluokka
|
Vertailuteho
|
|
NRS
|
Kipinäsytytys
|
Vaihtuva, ≥ 3 600 r/min; tai vakio
|
0 < P < 19
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vr-1a
|
Suurin nettoteho
|
|
SV ≥ 225
|
NRS-vr-1b
|
|
Vaihtuva, < 3 600 r/min
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vi-1a
|
|
SV ≥ 225
|
NRS-vi-1b
|
|
Vaihtuva tai vakio
|
19 ≤ P < 30
|
SV ≤ 1 000
|
NRS-v-2a
|
Suurin nettoteho
|
|
SV > 1 000
|
NRS-v-2b
|
|
30 ≤ P < 56
|
Mikä tahansa
|
NRG-v-3
|
Suurin nettoteho
|
Kun on kyse moottoreista, joiden teho on < 19 kW ja sylinteritilavuus on < 80 cm3 ja jotka on asennettu muihin kuin kannettaviin koneisiin, sovelletaan moottoriluokkaa NRSh.
Taulukko I-5: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 5 alakohdassa määritellyn moottoriluokan IWP alaluokat
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Vertailuteho
|
|
IWP
|
Kaikki
|
Vaihtuva
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-v-1
|
Suurin nettoteho
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
|
|
Vakio
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-c-1
|
Nettonimellisteho
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-c-4
|
Taulukko I-6: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 6 alakohdassa määritellyn moottoriluokan IWA alaluokat
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Vertailuteho
|
|
IWA
|
Kaikki
|
Vaihtuva
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-v-1
|
Suurin nettoteho
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
|
|
Vakio
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-c-1
|
Nettonimellisteho
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-c-4
|
Taulukko I-7: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 7 alakohdassa määritellyn moottoriluokan RLL alaluokat
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Vertailuteho
|
|
RLL
|
Kaikki
|
Vaihtuva
|
P > 0
|
RLL-v-1
|
Suurin nettoteho
|
|
Vakio
|
P > 0
|
RLL-c-1
|
Nettonimellisteho
|
Taulukko I-8: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 8 alakohdassa määritellyn moottoriluokan RLR alaluokat
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Vertailuteho
|
|
RLR
|
Kaikki
|
Vaihtuva
|
P > 0
|
RLR-v-1
|
Suurin nettoteho
|
|
Vakio
|
P > 0
|
RLL-c-1
|
Nettonimellisteho
|
Taulukko I-9: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 9 alakohdassa määritellyn moottoriluokan SMB alaluokat
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Vertailuteho
|
|
SMB
|
Kipinäsytytys
|
Vaihtuva tai vakio
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
Suurin nettoteho
|
Taulukko I-10: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 10 alakohdassa määritellyn moottoriluokan ATS alaluokat
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Vertailuteho
|
|
ATS
|
Kipinäsytytys
|
Vaihtuva tai vakio
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
Suurin nettoteho
|
|
|
LIITE II
|
LIITE II
Asetuksen 18 artiklan 2 kohdassa tarkoitetut pakokaasupäästörajat
Taulukko II-1: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 1 alakohdassa määritellyn moottoriluokan NRE vaiheen V päästörajat
|
Päästövaihe
|
Moottorialaluokka
|
Tehoalue
|
Sytytystyyppi
|
Hiilimonoksidi (CO)
|
Hiilivedyt (HC)
|
Typen oksidit (NOx)
|
Hiukkasten (PM) massa
|
Hiukkasten lukumäärä (PN)
|
A-kerroin
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Vaihe V
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
0 < P < 8
|
Puristussytytys
|
8,00
|
(HC + NOx ≤ 7,50)
|
0,40 (1)
|
—
|
1,10
|
|
Vaihe V
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
8 ≤ P < 19
|
Puristussytytys
|
6,60
|
(HC + NOx ≤ 7,50)
|
0,40
|
—
|
1,10
|
|
Vaihe V
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
19 ≤ P < 37
|
Puristussytytys
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Vaihe V
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
37 ≤ P < 56
|
Puristussytytys
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Vaihe V
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
56 ≤ P < 130
|
Kaikki
|
5,00
|
0,19
|
0,40
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Vaihe V
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
130 ≤ P ≤ 560
|
Kaikki
|
3,50
|
0,19
|
0,40
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Vaihe V
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
P > 560
|
Kaikki
|
3,50
|
0,19
|
3,50
|
0,045
|
—
|
6,00
|
(1)
0,60 käsikäynnisteisille ilmajäähdytteisille suoraruiskutusmoottoreille
|
Taulukko II-2: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 2 alakohdassa määritellyn moottoriluokan NRG vaiheen V päästörajat
|
Päästövaihe
|
Moottorialaluokka
|
Tehoalue
|
Sytytystyyppi
|
Hiilimonoksidi (CO)
|
Hiilivedyt (HC)
|
Typen oksidit (NOx)
|
Hiukkasten (PM) massa
|
Hiukkasten lukumäärä (PN)
|
A-kerroin
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Vaihe V
|
NRG-v-1
NRG-c-1
|
P > 560
|
Kaikki
|
3,50
|
0,19
|
0,67
|
0,035
|
—
|
6,00
|
Taulukko II-3: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 3 alakohdassa määritellyn moottoriluokan NRSh vaiheen V päästörajat
|
Päästövaihe
|
Moottorialaluokka
|
Tehoalue
|
Sytytystyyppi
|
Hiilimonoksidi (CO)
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Vaihe V
|
NRSh-v-1a
|
0 < P < 19
|
Kipinäsytytys
|
805
|
50
|
|
Vaihe V
|
NRSh-v-1b
|
603
|
72
|
Taulukko II-4: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 4 alakohdassa määritellyn moottoriluokan NRS vaiheen V päästörajat
|
Päästövaihe
|
Moottorialaluokka
|
Tehoalue
|
Sytytystyyppi
|
Hiilimonoksidi (CO)
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Vaihe V
|
NRS-vr-1a
NRS-vi-1a
|
0 < P < 19
|
Kipinäsytytys
|
610
|
10
|
|
Vaihe V
|
NRS-vr-1b
NRS-vi-1b
|
610
|
8
|
|
Vaihe V
|
NRS-v-2a
|
19 ≤ P ≤ 30
|
610
|
8
|
|
Vaihe V
|
NRS-v-2b
NRG-v-3
|
19 ≤ P < 56
|
4,40 (*1)
|
2,70 (*1)
|
(*1)
Vaihtoehtoisesti kyseeseen tulee mikä tahansa sellainen arvojen kombinaatio, joka toteuttaa yhtälön (HC + NOX) × CO0,784 ≤ 8,57 sekä seuraavat ehdot: CO ≤ 20,6 g/kWh ja (HC + NOX) ≤ 2,7 g/kWh
|
Taulukko II-5: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 5 alakohdassa määritellyn moottoriluokan IWP vaiheen V päästörajat
|
Päästövaihe
|
Moottorialaluokka
|
Tehoalue
|
Sytytystyyppi
|
Hiilimonoksidi (CO)
|
Hiilivedyt (HC)
|
Typen oksidit (NOx)
|
Hiukkasten (PM) massa
|
Hiukkasten lukumäärä (PN)
|
A-kerroin
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Vaihe V
|
IWP-v-1
IWP-c-1
|
19 ≤ P < 75
|
Kaikki
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,30
|
—
|
6,00
|
|
Vaihe V
|
IWP-v-2
IWP-c-2
|
75 ≤ P < 130
|
Kaikki
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 5,40)
|
0,14
|
—
|
6,00
|
|
Vaihe V
|
IWP-v-3
IWP-c-3
|
130 ≤ P < 300
|
Kaikki
|
3,50
|
1,00
|
2,10
|
0,10
|
—
|
6,00
|
|
Vaihe V
|
IWP-v-4
IWP-c-4
|
P ≥ 300
|
Kaikki
|
3,50
|
0,19
|
1,80
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Taulukko II-6: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 6 alakohdassa määritellyn moottoriluokan IWA vaiheen V päästörajat
|
Päästövaihe
|
Moottorialaluokka
|
Tehoalue
|
Sytytystyyppi
|
Hiilimonoksidi (CO)
|
Hiilivedyt (HC)
|
Typen oksidit (NOx)
|
Hiukkasten (PM) massa
|
Hiukkasten lukumäärä (PN)
|
A-kerroin
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Vaihe V
|
IWA-v-1
IWA-c-1
|
19 ≤ P < 75
|
Kaikki
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,30
|
—
|
6,00
|
|
Vaihe V
|
IWA-v-2
IWA-c-2
|
75 ≤ P < 130
|
Kaikki
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 5,40)
|
0,14
|
—
|
6,00
|
|
Vaihe V
|
IWA-v-3
IWA-c-3
|
130 ≤ P < 300
|
Kaikki
|
3,50
|
1,00
|
2,10
|
0,10
|
—
|
6,00
|
|
Vaihe V
|
IWA-v-4
IWA-c-4
|
P ≥ 300
|
Kaikki
|
3,50
|
0,19
|
1,80
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Taulukko II-7: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 7 alakohdassa määritellyn moottoriluokan RLL vaiheen V päästörajat
|
Päästövaihe
|
Moottorialaluokka
|
Tehoalue
|
Sytytystyyppi
|
Hiilimonoksidi (CO)
|
Hiilivedyt (HC)
|
Typen oksidit (NOx)
|
Hiukkasten (PM) massa
|
Hiukkasten lukumäärä (PN)
|
A-kerroin
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Vaihe V
|
RLL-c-1
RLL-v-1
|
P > 0
|
Kaikki
|
3,50
|
(HC + NOx ≤ 4,00)
|
0,025
|
—
|
6,00
|
Taulukko II-8: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 8 alakohdassa määritellyn moottoriluokan RLR vaiheen V päästörajat
|
Päästövaihe
|
Moottorialaluokka
|
Tehoalue
|
Sytytystyyppi
|
Hiilimonoksidi (CO)
|
Hiilivedyt (HC)
|
Typen oksidit (NOx)
|
Hiukkasten (PM) massa
|
Hiukkasten lukumäärä (PN)
|
A-kerroin
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Vaihe V
|
RLR-c-1
RLR-v-1
|
P > 0
|
Kaikki
|
3,50
|
0,19
|
2,00
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Taulukko II-9: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 9 alakohdassa määritellyn moottoriluokan SMB vaiheen V päästörajat
|
Päästövaihe
|
Moottorialaluokka
|
Tehoalue
|
Sytytystyyppi
|
Hiilimonoksidi (CO)
|
Typen oksidit (NOx)
|
Hiilivedyt (HC)
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Vaihe V
|
SMB-v-1
|
P > 0
|
Kipinäsytytys
|
275
|
—
|
75
|
Taulukko II-10: Asetuksen 4 artiklan 1 kohdan 10 alakohdassa määritellyn moottoriluokan ATS vaiheen V päästörajat
|
Päästövaihe
|
Moottorialaluokka
|
Tehoalue
|
Sytytystyyppi
|
Hiilimonoksidi (CO)
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Vaihe V
|
ATS-v-1
|
P > 0
|
Kipinäsytytys
|
400
|
8
|
Hiilivetypäästörajoja koskevat erityissäännökset täysin ja osin kaasumaisilla polttoaineilla toimiville moottoreille
1. Niissä alaluokissa, joissa A-kerroin on määritelty, taulukoissa II-1–II-10 ilmaistu hiilivetyjen (HC) päästöraja täysin ja osin kaasumaisilla polttoaineilla toimiville moottoreille korvataan raja-arvolla, joka lasketaan seuraavaa kaavaa käyttäen:
HC = 0,19 + (1,5 × A × GER) jossa GER on keskimääräinen kaasuenergiasuhde asianmukaisen testisyklin aikana. Silloin, kun sovelletaan sekä vakiotilaista että muuttuvatilaista testisykliä, GER tulee määrittää kuumakäynnistyksellä tehdystä muuttuvatilaisesta testisyklistä. Silloin, kun sovelletaan useampaa kuin yhtä vakiotilaista testisykliä, keskimääräinen GER tulee määrittää kullekin syklille erikseen. Jos hiilivetypäästöille laskettu raja-arvo ylittää arvon 0,19 + A, hiilivetypäästörajaksi tulee asettaa arvo 0,19 + A.
Kuva 1. Kaavio hiilivetypäästörajasta keskimääräisen kaasuenergiasuhteen (GER) funktiona
2. Niissä alaluokissa, joissa on olemassa yhdistetty hiilivetyjen (HC) ja typen oksidien (NOx) raja-arvo, yhdistettyä raja-arvoa pienennetään 0,19 g/kWh ja sovelletaan ainoastaan typen oksideihin.
3. Kaavaa ei sovelleta moottoreihin, jotka eivät toimi kaasumaisilla polttoaineilla.
|
|
LIITE III
|
LIITE III
Aikataulu tämän asetuksen soveltamiselle EU-tyyppihyväksynnöissä ja markkinoille saattamisessa
Taulukko III-1: Tämän asetuksen soveltamispäivät moottoriluokassa NRE
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Tämän asetuksen pakollinen soveltamispäivä
|
|
moottorien EU-tyyppihyväksynnässä
|
moottorien markkinoille saattamisessa
|
|
NRE
|
Puristussytytys
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
1. tammikuuta 2018
|
1. tammikuuta 2019
|
|
Puristussytytys
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
|
Puristussytytys
|
19 ≤ P <37
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
1. tammikuuta 2018
|
1. tammikuuta 2019
|
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
|
Kaikki
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
1. tammikuuta 2019
|
1. tammikuuta 2020
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
1. tammikuuta 2018
|
1. tammikuuta 2019
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
1. tammikuuta 2018
|
1. tammikuuta 2019
|
Taulukko III-2: Tämän asetuksen soveltamispäivät moottoriluokassa NRG
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Tämän asetuksen pakollinen soveltamispäivä
|
|
|
|
|
|
moottorien EU-tyyppihyväksynnässä
|
moottorien markkinoille saattamisessa
|
|
NRG
|
Kaikki
|
P > 560
|
NRG-v-1
NRG-c-1
|
1. tammikuuta 2018
|
1. tammikuuta 2019
|
Taulukko III-3: Tämän asetuksen soveltamispäivät moottoriluokassa NRSh
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Tämän asetuksen pakollinen soveltamispäivä
|
|
|
|
|
|
moottorien EU-tyyppihyväksynnässä
|
moottorien markkinoille saattamisessa
|
|
NRSh
|
Kipinäsytytys
|
0 < P < 19
|
NRSh-v-1a
NRSh-v-1b
|
1. tammikuuta 2018
|
1. tammikuuta 2019
|
Taulukko III-4: Tämän asetuksen soveltamispäivät moottoriluokassa NRS
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Tämän asetuksen pakollinen soveltamispäivä
|
|
|
|
|
|
moottorien EU-tyyppihyväksynnässä
|
moottorien markkinoille saattamisessa
|
|
NRS
|
Kipinäsytytys
|
0 < P < 56
|
NRS-vr-1a
NRS-vi-1a
NRS-vr-1b
NRS-vi-1b
NRS-v-2a
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
1. tammikuuta 2018
|
1. tammikuuta 2019
|
Taulukko III-5: Tämän asetuksen soveltamispäivät moottoriluokassa IWP
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Tämän asetuksen pakollinen soveltamispäivä
|
|
|
|
|
|
moottorien EU-tyyppihyväksynnässä
|
moottorien markkinoille saattamisessa
|
|
IWP
|
Kaikki
|
19 ≤ P < 300
|
IWP-v-1
IWP-c-1
IWP-v-2
IWP-c-2
IWP-v-3
IWP-c-3
|
1. tammikuuta 2018
|
1. tammikuuta 2019
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
IWP-c-4
|
1. tammikuuta 2019
|
1. tammikuuta 2020
|
Taulukko III-6: Tämän asetuksen soveltamispäivät moottoriluokassa IWA
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Tämän asetuksen pakollinen soveltamispäivä
|
|
|
|
|
|
moottorien EU-tyyppihyväksynnässä
|
moottorien markkinoille saattamisessa
|
|
IWA
|
Kaikki
|
19 ≤ P < 300
|
IWA-v-1
IWA-c-1
IWA-v-2
IWA-c-2
IWA-v-3
IWA-c-3
|
1. tammikuuta 2018
|
1. tammikuuta 2019
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
IWA-c-4
|
1. tammikuuta 2019
|
1. tammikuuta 2020
|
Taulukko III-7: Tämän asetuksen soveltamispäivät moottoriluokassa RLL
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Tämän asetuksen pakollinen soveltamispäivä
|
|
|
|
|
|
moottorien EU-tyyppihyväksynnässä
|
moottorien markkinoille saattamisessa
|
|
RLL
|
Kaikki
|
P > 0
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
1. tammikuuta 2020
|
1. tammikuuta 2021
|
Taulukko III-8: Tämän asetuksen soveltamispäivät moottoriluokassa RLR
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Tämän asetuksen pakollinen soveltamispäivä
|
|
|
|
|
|
moottorien EU-tyyppihyväksynnässä
|
moottorien markkinoille saattamisessa
|
|
RLR
|
Kaikki
|
P > 0
|
RLR-v-1
RLR-c-1
|
1. tammikuuta 2020
|
1. tammikuuta 2021
|
Taulukko III-9: Tämän asetuksen soveltamispäivät moottoriluokassa SMB
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Tämän asetuksen pakollinen soveltamispäivä
|
|
|
|
|
|
moottorien EU-tyyppihyväksynnässä
|
moottorien markkinoille saattamisessa
|
|
SMB
|
Kipinäsytytys
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
1. tammikuuta 2018
|
1. tammikuuta 2019
|
Taulukko III-10: Tämän asetuksen soveltamispäivät moottoriluokassa ATS
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Tämän asetuksen pakollinen soveltamispäivä
|
|
|
|
|
|
moottorien EU-tyyppihyväksynnässä
|
moottorien markkinoille saattamisessa
|
|
ATS
|
Kipinäsytytys
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
1. tammikuuta 2018
|
1. tammikuuta 2019
|
|
|
LIITE IV
|
LIITE IV
Työkoneiden vakiotilaiset testisyklit (NRSC-testisyklit)
Taulukko IV-1: NRSC-testisyklit luokan NRE moottoreille
|
Luokka
|
Käyntinopeus
|
Tarkoitus
|
Alaluokka
|
NRSC
|
|
NRE
|
Vaihtuva
|
Vaihtuvanopeuksinen moottori, jonka vertailuteho on vähemmän kuin 19 kW
|
NRE-v-1
NRE-v-2
|
G2 tai C1
|
|
Vaihtuvanopeuksinen moottori, jonka vertailuteho on vähintään 19 kW mutta enintään 560 kW
|
NRE-v-3
NRE-v-4
NRE-v-5
NRE-v-6
|
C1
|
|
Vaihtuvanopeuksinen moottori, jonka vertailuteho on enemmän kuin 560 kW
|
NRE-v-7
|
C1
|
|
Vakio
|
Vakionopeusmoottori
|
NRE-c-1
NRE-c-2
NRE-c-3
NRE-c-4
NRE-c-5
NRE-c-6
NRE-c-7
|
D2
|
Taulukko IV-2: NRSC-testisyklit luokan NRG moottoreille
|
Luokka
|
Käyntinopeus
|
Tarkoitus
|
Alaluokka
|
NRSC
|
|
NRG
|
Vaihtuva
|
Vaihtuvanopeuksinen moottori generaattorikoneistoihin
|
NRG-v-1
|
C1
|
|
Vakio
|
Vakionopeusmoottori generaattorikoneistoihin
|
NRG-c-1
|
D2
|
Taulukko IV-3: NRSC-testisyklit luokan NRSh moottoreille
|
Luokka
|
Käyntinopeus
|
Tarkoitus
|
Alaluokka
|
NRSC
|
|
NRSh
|
Vaihtuva tai vakio
|
Moottori, jonka vertailuteho on enintään 19 kW ja joka on tarkoitettu kannettaviin koneisiin
|
NRSh-v-1a
NRSh-v-1b
|
G3
|
Taulukko IV-4: NRSC-testisyklit luokan NRS moottoreille
|
Luokka
|
Käyntinopeus
|
Tarkoitus
|
Alaluokka
|
NRSC
|
|
NRS
|
Vaihtuva < 3 600 r/min
|
Vaihtuvanopeuksinen moottori, jonka vertailuteho on enintään 19 kW ja jonka on tarkoitus käydä nopeudella < 3 600 r/min
|
NRS-vi-1a
NRS-vi-1b
|
G1
|
|
Vaihtuva, ≥ 3 600 r/min; tai vakio
|
Vaihtuvanopeuksinen moottori, jonka vertailuteho on enintään 19 kW ja jonka on tarkoitus käydä nopeudella ≥ 3 600 r/min; vakionopeusmoottori, jonka vertailuteho on enintään 19 kW
|
NRS-vr-1a
NRS-vr-1b
|
G2
|
|
Vaihtuva tai vakio
|
Moottori, jonka vertailuteho on 19–30 kW ja jonka kokonaissylinteritilavuus on lisäksi vähemmän kuin 1 litra
|
NRS-v-2a
|
G2
|
|
Moottori, jonka vertailuteho on enemmän kuin 19 kW, paitsi moottori, jonka vertailuteho on 19–30 kW ja jonka kokonaissylinteritilavuus on lisäksi vähemmän kuin 1 litra
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
C2
|
Taulukko IV-5: NRSC-testisyklit luokan IWP moottoreille
|
Luokka
|
Käyntinopeus
|
Tarkoitus
|
Alaluokka
|
NRSC
|
|
IWP
|
Vaihtuva
|
Käyttövoiman antoon tarkoitettu vaihtuvanopeuksinen moottori, jossa on kiinteänousuinen potkuri
|
IWP-v-1
IWP-v-2
IWP-v-3
IWP-v-4
|
E3
|
|
Vakio
|
Käyttövoiman antoon tarkoitettu vakionopeusmoottori, jossa on säädettävällä nousukulmalla toimiva tai sähkökytkentäinen potkuri
|
IWP-c-1
IWP-c-2
IWP-c-3
IWP-c-4
|
E2
|
Taulukko IV-6: NRSC-testisyklit luokan IWA moottoreille
|
Luokka
|
Käyntinopeus
|
Tarkoitus
|
Alaluokka
|
NRSC
|
|
IWA
|
Vaihtuva
|
Vaihtuvanopeuksinen moottori, joka on tarkoitettu apukäyttöön sisävesialuksissa
|
IWA-v-1
IWA-v-2
IWA-v-3
IWA-v-4
|
C1
|
|
Vakio
|
Vakionopeusmoottori, joka on tarkoitettu apukäyttöön sisävesialuksissa
|
IWA-c-1
IWA-c-2
IWA-c-3
IWA-c-4
|
D2
|
Taulukko IV-7: NRSC-testisyklit luokan RLL moottoreille
|
Luokka
|
Käyntinopeus
|
Tarkoitus
|
Alaluokka
|
NRSC
|
|
RLL
|
Vaihtuva
|
Vaihtuvanopeuksinen moottori vetureiden käyttövoimaksi
|
RLL-v-1
|
F
|
|
Vakio
|
Vakionopeusmoottori vetureiden käyttövoimaksi
|
RLL-c-1
|
D2
|
Taulukko IV-8: NRSC-testisyklit luokan RLR moottoreille
|
Luokka
|
Käyntinopeus
|
Tarkoitus
|
Alaluokka
|
NRSC
|
|
RLR
|
Vaihtuva
|
Vaihtuvanopeuksinen moottori moottorivaunujen käyttövoimaksi
|
RLR-v-1
|
C1
|
|
Vakio
|
Vakionopeusmoottori moottorivaunujen käyttövoimaksi
|
RLR-c-1
|
D2
|
Taulukko IV-9: NRSC-testisyklit luokan SMB moottoreille
|
Luokka
|
Käyntinopeus
|
Tarkoitus
|
Alaluokka
|
NRSC
|
|
SMB
|
Vaihtuva tai vakio
|
Moottorit moottorikelkkojen käyttövoimaksi
|
SMB-v-1
|
H
|
Taulukko IV-10: NRSC-testisykli luokan ATS moottoreille
|
Luokka
|
Käyntinopeus
|
Tarkoitus
|
Alaluokka
|
NRSC
|
|
ATS
|
Vaihtuva tai vakio
|
Moottorit maastokäyttöön tarkoitettujen ajoneuvojen tai rinnakkain istuttavien ajoneuvojen käyttövoimaksi
|
ATS-v-1
|
G1
|
Työkoneiden muuttuvatilaiset testisyklit (NRTC-testisyklit)
Taulukko IV-11: NRTC-testisykli luokan NRE moottoreille
|
Luokka
|
Käyntinopeus
|
Tarkoitus
|
Alaluokka
|
|
|
NRE
|
Vaihtuva
|
Vaihtuvanopeuksinen moottori, jonka vertailuteho on vähintään 19 kW mutta enintään 560 kW
|
NRE-v-3
NRE-v-4
NRE-v-5
NRE-v-6
|
NRTC
|
Taulukko IV-12: NRTC-testisykli luokan NRS moottoreille (1)
|
Luokka
|
Käyntinopeus
|
Tarkoitus
|
Alaluokka
|
|
|
NRS
|
Vaihtuva tai vakio
|
Moottori, jonka vertailuteho on enemmän kuin 19 kW, paitsi moottori, jonka vertailuteho on 19–30 kW ja jonka kokonaissylinteritilavuus on lisäksi vähemmän kuin 1 litra
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
LSI-NRTC
|
(1)
Sovelletaan vain moottoreihin, joiden suurin testinopeus on ≤ 3 400 r/min.
|
|
|
LIITE V
|
LIITE V
Asetuksen 25 artiklan 1 kohdassa tarkoitetut päästökestojaksot
Taulukko V-1: Päästökestojaksot moottoriluokalle NRE
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Päästökestojakso (tunteina)
|
|
NRE
|
Puristussytytys
|
Vaihtuva
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
|
3 000
|
|
Puristussytytys
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
|
|
Puristussytytys
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
|
5 000
|
|
Puristussytytys
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
|
8 000
|
|
Kaikki
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
|
|
Puristussytytys
|
Vakio
|
0 < P < 8
|
NRE-c-1
|
3 000
|
|
Puristussytytys
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-c-2
|
|
Puristussytytys
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-c-3
|
|
Puristussytytys
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-c-4
|
8 000
|
|
Kaikki
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-c-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-c-6
|
|
P > 560
|
NRE-c-7
|
Taulukko V-2: Päästökestojaksot moottoriluokalle NRG
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Päästökestojakso (tunteina)
|
|
NRG
|
Kaikki
|
Vakio
|
P > 560
|
NRG-v-1
|
8 000
|
|
Vaihtuva
|
NRG-c-1
|
Taulukko V-3: Päästökestojakso moottoriluokalle NRSh
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Sylinteritilavuus (cm3)
|
Alaluokka
|
Päästökestojakso (tunteina)
|
|
NRSh
|
Kipinäsytytys
|
Vaihtuva tai vakio
|
0 < P < 19
|
SV < 50
|
NRSh-v-1a
|
50/125/300 (1)
|
|
SV ≥ 50
|
NRSh-v-1b
|
(1)
Päästökestojaksojen tuntimäärät vastaavat päästökestojaksoluokkia Cat 1 / Cat 2 / Cat 3, jotka määritellään tämän asetuksen nojalla annetuissa delegoiduissa säädöksissä.
|
Taulukko V-4: Päästökestojakso moottoriluokalle NRS
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Sylinteritilavuus (cm3)
|
Alaluokka
|
Päästökestojakso (tunteina)
|
|
NRS
|
Kipinäsytytys
|
Vaihtuva, ≥ 3 600 r/min; tai vakio
|
0 < P < 19
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vr-1a
|
125/250/500 (1)
|
|
Vaihtuva < 3 600 r/min
|
NRS-vi-1a
|
|
Vaihtuva, ≥ 3 600 r/min; tai vakio
|
SV ≥ 225
|
NRS-vr-1b
|
250/500/1 000 (1)
|
|
Vaihtuva < 3 600 r/min
|
NRS-vi-1b
|
|
Vaihtuva tai vakio
|
19 ≤ P < 30
|
SV ≤ 1 000
|
NRS-v-2a
|
1 000
|
|
SV >1 000
|
NRS-v-2b
|
5 000
|
|
30 ≤ P < 56
|
Mikä tahansa
|
NRS-v-3
|
5 000
|
(1)
Päästökestojaksojen tuntimäärät vastaavat päästökestojaksoluokkia Cat 1 / Cat 2 / Cat 3, jotka määritellään tämän asetuksen nojalla annetuissa delegoiduissa säädöksissä.
|
Taulukko V-5: Päästökestojakso moottoriluokalle IWP
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Päästökestojakso (tunteina)
|
|
IWP
|
Kaikki
|
Vaihtuva
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-v-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
|
|
Vakio
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-c-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-c-4
|
Taulukko V-6: Päästökestojakso moottoriluokalle IWA
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Päästökestojakso (tunteina)
|
|
IWA
|
Kaikki
|
Vaihtuva
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-v-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
|
|
Vakio
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-c-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-c-4
|
Taulukko V-7: Päästökestojakso moottoriluokalle RLL
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Päästökestojakso (tunteina)
|
|
RLL
|
Kaikki
|
Vaihtuva
|
P > 0
|
RLL-v-1
|
10 000
|
|
Vakio
|
P > 0
|
RLL-c-1
|
Taulukko V-8: Päästökestojakso moottoriluokalle RLR
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Päästökestojakso (tunteina)
|
|
RLR
|
Kaikki
|
Vaihtuva
|
P > 0
|
RLR-v-1
|
10 000
|
|
Vakio
|
P > 0
|
RLR-c-1
|
Taulukko V-9: Päästökestojakso moottoriluokalle SMB
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Päästökestojakso (tunteina)
|
|
SMB
|
Kipinäsytytys
|
Vaihtuva tai vakio
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
400 (1)
|
(1)
Vaihtoehtoisesti sallitaan 8 000 km:n päästökestojakso
|
Taulukko V-10: Päästökestojakso moottoriluokalle ATS
|
Luokka
|
Sytytystyyppi
|
Käyntinopeus
|
Tehoalue (kW)
|
Alaluokka
|
Päästökestojakso (tunteina)
|
|
ATS
|
Kipinäsytytys
|
Vaihtuva tai vakio
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
500/1 000 (1)
|
(1)
Päästökestojaksojen tuntimäärät vastaavat seuraavia moottorien kokonaissylinteritilavuuksia: < 100 cm3 / ≥ 100 cm3.
|
|
|
LIITE VI
|
LIITE VI
Asetuksen 34 artiklan 5 kohdassa tarkoitetut erityiskäyttöön tarkoitetuille moottoreille (Special purpose engine, SPE) asetetut päästöraja-arvot
Taulukko VI-1: SPE-päästöraja-arvot moottoriluokalle NRE
|
Päästövaihe
|
Moottorialaluokka
|
Tehoalue
|
Sytytystyyppi
|
Hiilimonoksidi (CO)
|
Hiilivedyt (HC)
|
Typen oksidit (NOx)
|
Hiukkasten (PM) massa
|
A-kerroin
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
SPE
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
0 < P < 8
|
Puristussytytys
|
8
|
7,5
|
0,4
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
8 ≤ P < 19
|
Puristussytytys
|
6,6
|
7,5
|
0,4
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
19 ≤ P < 37
|
Puristussytytys
|
5,5
|
7,5
|
0,6
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
37 ≤ P < 56
|
Puristussytytys
|
5,0
|
4,7
|
0,4
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
56 ≤ P < 130
|
Kaikki
|
5,0
|
4,0
|
0,3
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
130 ≤ P ≤ 560
|
Kaikki
|
3,5
|
4,0
|
0,2
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
P > 560
|
Kaikki
|
3,5
|
6,4
|
0,2
|
6,0
|
Taulukko VI-2: SPE-päästöraja-arvot moottoriluokalle NRG
|
Päästövaihe
|
Moottorialaluokka
|
Tehoalue
|
Sytytystyyppi
|
Hiilimonoksidi (CO)
|
Hiilivedyt (HC)
|
Typen oksidit (NOx)
|
Hiukkasten (PM) massa
|
A-kerroin
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
SPE
|
NRG-c-1
|
P>560
|
Kaikki
|
3,5
|
6,4
|
0,2
|
6,0
|
|
NRG-v-1
|
Taulukko VI-3: SPE-päästöraja-arvot moottoriluokalle RLL
|
Päästövaihe
|
Moottorialaluokka
|
Tehoalue
|
Sytytystyyppi
|
Hiilimonoksidi (CO)
|
Hiilivedyt (HC)
|
Typen oksidit (NOx)
|
Hiukkasten (PM) massa
|
A-kerroin
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
SPE
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P ≤ 560
|
Kaikki
|
3,5
|
(HC + NOx ≤ 4,0)
|
0,2
|
6,0
|
|
SPE
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P > 560 kW
|
Kaikki
|
3,5
|
0,5
|
6,0
|
0,2
|
6,0
|
|
SPE
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P >2 000 kW ja SVc (1) > 5 litraa
|
Kaikki
|
3,5
|
0,4
|
7,4
|
0,2
|
6,0
|
|
|
|
,
1.1 Viittaukset
1.2 Tunnistetut vaatimukset
1.3 Liittyvät standardit
2. Tunnistetut vaatimukset
Vaatimukset
| Lähde |
Vaatimus |
3. Liittyvät standardit
Standardit
| Lähde |
Vaatimus |
|