+ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ (ΕΕ) 2016/1628 ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ της 14ης Σεπτεμβρίου 2016 σχετικά με τις απαιτήσεις που αφορούν τα όρια εκπομπών για τους αέριους και σωματιδιακούς ρύπους και την έγκριση τύπου για κινητήρες εσωτερικής καύσης για μη οδικά κινητά μηχανήματα, για την τροποποίηση των κανονισμών (ΕΕ) αριθ. 1024/2012 και (ΕΕ) αριθ. 167/2013 και για την τροποποίηση και κατάργηση της οδηγίας 97/68/ΕΚ (Κείμενο που παρουσιάζει ενδιαφέρον για τον ΕΟΧ)
---+ΚΕΦΑΛΑΙΟ I ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, ΠΕΔΙΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΟΙ
------+Άρθρο 1 Αντικείμενο
---------+Άρθρο 1 1.
---------+Άρθρο 1 2.
------+Άρθρο 2 Πεδίο εφαρμογής
---------+Άρθρο 2 1.
---------+Άρθρο 2 2.
------+Άρθρο 3 Ορισμοί
------+Άρθρο 4 Κατηγορίες οχημάτων
---------+Άρθρο 4 1.
---------+Άρθρο 4 2.
---------+Άρθρο 4 3.
---+ΚΕΦΑΛΑΙΟ II ΓΕΝΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ
------+Άρθρο 5 Υποχρεώσεις των κρατών μελών
---------+Άρθρο 5 1.
---------+Άρθρο 5 2.
---------+Άρθρο 5 3.
---------+Άρθρο 5 4.
---------+Άρθρο 5 5.
------+Άρθρο 6 Υποχρεώσεις των εγκρινουσών αρχών
---------+Άρθρο 6 1.
---------+Άρθρο 6 2.
---------+Άρθρο 6 3.
------+Άρθρο 7 Υποχρεώσεις των αρχών εποπτείας της αγοράς
---------+Άρθρο 7 1.
---------+Άρθρο 7 2.
------+Άρθρο 8 Γενικές υποχρεώσεις των κατασκευαστών
---------+Άρθρο 8 1.
---------+Άρθρο 8 2.
---------+Άρθρο 8 3.
---------+Άρθρο 8 4.
---------+Άρθρο 8 5.
---------+Άρθρο 8 6.
---------+Άρθρο 8 7.
---------+Άρθρο 8 8.
---------+Άρθρο 8 9.
---------+Άρθρο 8 10.
---------+Άρθρο 8 11.
------+Άρθρο 9 Υποχρεώσεις των κατασκευαστών όσον αφορά κινητήρες που δεν συμμορφώνονται με τις απαιτήσεις
---------+Άρθρο 9 1.
---------+Άρθρο 9 2.
------+Άρθρο 10 Υποχρεώσεις των αντιπροσώπων του κατασκευαστή για τον σκοπό της εποπτείας της αγοράς
------+Άρθρο 11 Γενικές υποχρεώσεις των εισαγωγέων
---------+Άρθρο 11 1.
---------+Άρθρο 11 2.
---------+Άρθρο 11 3.
---------+Άρθρο 11 4.
---------+Άρθρο 11 5.
---------+Άρθρο 11 6.
---------+Άρθρο 11 7.
------+Άρθρο 12 Υποχρεώσεις των εισαγωγέων όσον αφορά τους κινητήρες που δεν συμμορφώνονται με τις απαιτήσεις
---------+Άρθρο 12 1.
---------+Άρθρο 12 2.
------+Άρθρο 13 Γενικές υποχρεώσεις των διανομέων
---------+Άρθρο 13 1.
---------+Άρθρο 13 2.
---------+Άρθρο 13 3.
---------+Άρθρο 13 4.
------+Άρθρο 14 Υποχρεώσεις των διανομέων όσον αφορά κινητήρες που δεν συμμορφώνονται με τις απαιτήσεις
---------+Άρθρο 14 1.
---------+Άρθρο 14 2.
------+Άρθρο 15 Υποχρεώσεις των ΚΠΕ όσον αφορά την εγκατάσταση κινητήρων
---------+Άρθρο 15 1.
---------+Άρθρο 15 2.
---------+Άρθρο 15 3.
---------+Άρθρο 15 4.
---------+Άρθρο 15 5.
---------+Άρθρο 15 6.
------+Άρθρο 16 Εφαρμογή των υποχρεώσεων των κατασκευαστών σε εισαγωγείς και διανομείς
------+Άρθρο 17 Υποχρέωση γνωστοποίησης για τους οικονομικούς φορείς και ΚΠΕ
---+ΚΕΦΑΛΑΙΟ III ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ
------+Άρθρο 18 Απαιτήσεις όσον αφορά τις εκπομπές καυσαερίων για έγκριση τύπου ΕΕ
---------+Άρθρο 18 1.
---------+Άρθρο 18 2.
---------+Άρθρο 18 3.
---------+Άρθρο 18 4.
---------+Άρθρο 18 5.
------+Άρθρο 19 Παρακολούθηση των εκπομπών των κινητήρων εν χρήσει
---------+Άρθρο 19 1.
---------+Άρθρο 19 2.
---+ΚΕΦΑΛΑΙΟ IV ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΤΥΠΟΥ ΕΕ
------+Άρθρο 20 Αίτηση έγκρισης τύπου ΕΕ
---------+Άρθρο 20 1.
---------+Άρθρο 20 2.
---------+Άρθρο 20 3.
---------+Άρθρο 20 4.
------+Άρθρο 21 Πληροφοριακός φάκελος
---------+Άρθρο 21 1.
---------+Άρθρο 21 2.
---------+Άρθρο 21 3.
---+ΚΕΦΑΛΑΙΟ V ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΤΥΠΟΥ ΕΕ
------+Άρθρο 22 Γενικές διατάξεις
---------+Άρθρο 22 1.
---------+Άρθρο 22 2.
---------+Άρθρο 22 3.
---------+Άρθρο 22 4.
---------+Άρθρο 22 5.
---------+Άρθρο 22 6.
---------+Άρθρο 22 7.
------+Άρθρο 23 Ειδικές διατάξεις που αφορούν το πιστοποιητικό έγκρισης τύπου ΕΕ
---------+Άρθρο 23 1.
---------+Άρθρο 23 2.
---------+Άρθρο 23 3.
---------+Άρθρο 23 4.
---------+Άρθρο 23 5.
------+Άρθρο 24 Δοκιμές που απαιτούνται για την έγκριση τύπου ΕΕ
---------+Άρθρο 24 1.
---------+Άρθρο 24 2.
---------+Άρθρο 24 3.
---------+Άρθρο 24 4.
---------+Άρθρο 24 5.
---------+Άρθρο 24 6.
---------+Άρθρο 24 7.
---------+Άρθρο 24 8.
---------+Άρθρο 24 9.
---------+Άρθρο 24 10.
---------+Άρθρο 24 11.
---------+Άρθρο 24 12.
------+Άρθρο 25 Διενέργεια μετρήσεων και δοκιμών για την έγκριση τύπου ΕΕ
---------+Άρθρο 25 1.
---------+Άρθρο 25 2.
---------+Άρθρο 25 3.
---------+Άρθρο 25 4.
------+Άρθρο 26 Συμμόρφωση των ρυθμίσεων παραγωγής
---------+Άρθρο 26 1.
---------+Άρθρο 26 2.
---------+Άρθρο 26 3.
---------+Άρθρο 26 4.
---------+Άρθρο 26 5.
---------+Άρθρο 26 6.
---+ΚΕΦΑΛΑΙΟ VI ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΣ ΤΩΝ ΕΓΚΡΙΣΕΩΝ ΤΥΠΟΥ ΕΕ
------+Άρθρο 27 Γενικές διατάξεις
---------+Άρθρο 27 1.
---------+Άρθρο 27 2.
---------+Άρθρο 27 3.
------+Άρθρο 28 Αναθεωρήσεις και επεκτάσεις των εγκρίσεων τύπου ΕΕ
---------+Άρθρο 28 1.
---------+Άρθρο 28 2.
---------+Άρθρο 28 3.
---------+Άρθρο 28 4.
------+Άρθρο 29 Έκδοση και κοινοποίηση τροποποιήσεων
---------+Άρθρο 29 1.
---------+Άρθρο 29 2.
---------+Άρθρο 29 3.
------+Άρθρο 30 Ισχύς της έγκρισης τύπου ΕΕ
---------+Άρθρο 30 1.
---------+Άρθρο 30 2.
---------+Άρθρο 30 3.
---------+Άρθρο 30 4.
---------+Άρθρο 30 5.
---------+Άρθρο 30 6.
---+ΚΕΦΑΛΑΙΟ VΙΙ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ
------+Άρθρο 31 Διακήρυξη συμμόρφωσης
---------+Άρθρο 31 1.
---------+Άρθρο 31 2.
---------+Άρθρο 31 3.
---------+Άρθρο 31 4.
---------+Άρθρο 31 5.
------+Άρθρο 32 Υποχρεωτική επισήμανση κινητήρων
---------+Άρθρο 32 1.
---------+Άρθρο 32 2.
---------+Άρθρο 32 3.
------+Άρθρο 33 Προσωρινή επισήμανση κινητήρων
---------+Άρθρο 33 1.
---------+Άρθρο 33 2.
---------+Άρθρο 33 3.
---+ΚΕΦΑΛΑΙΟ VIII ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ
------+Άρθρο 34 Γενικές εξαιρέσεις
---------+Άρθρο 34 1.
---------+Άρθρο 34 2.
---------+Άρθρο 34 3.
---------+Άρθρο 34 4.
---------+Άρθρο 34 5.
---------+Άρθρο 34 6.
---------+Άρθρο 34 7.
---------+Άρθρο 34 8.
---------+Άρθρο 34 9.
------+Άρθρο 35 Εξαιρέσεις για νέες τεχνολογίες ή νέα σχέδια
---------+Άρθρο 35 1.
---------+Άρθρο 35 2.
---------+Άρθρο 35 3.
---------+Άρθρο 35 4.
---------+Άρθρο 35 5.
---------+Άρθρο 35 6.
---------+Άρθρο 35 7.
---------+Άρθρο 35 8.
---------+Άρθρο 35 9.
------+Άρθρο 36 Μεταγενέστερη προσαρμογή των κατ' εξουσιοδότηση και εκτελεστικών πράξεων
---------+Άρθρο 36 1.
---------+Άρθρο 36 2.
---+ΚΕΦΑΛΑΙΟ IX ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΚΘΕΣΕΩΝ ΠΕΡΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ
------+Άρθρο 37 Υποχρεώσεις των κατασκευαστών όσον αφορά την υποβολή εκθέσεων περί παραγωγής
---------+Άρθρο 37 1.
---------+Άρθρο 37 2.
---------+Άρθρο 37 3.
---------+Άρθρο 37 4.
---------+Άρθρο 37 5.
------+Άρθρο 38 Μέτρα επαλήθευσης
---------+Άρθρο 38 1.
---------+Άρθρο 38 2.
---------+Άρθρο 38 3.
---------+Άρθρο 38 4.
---+ΚΕΦΑΛΑΙΟ X ΡΗΤΡΕΣ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗΣ
------+Άρθρο 39 Κινητήρες που δεν συμμορφώνονται προς τον εγκεκριμένο τύπο
---------+Άρθρο 39 1.
---------+Άρθρο 39 2.
---------+Άρθρο 39 3.
---------+Άρθρο 39 4.
---------+Άρθρο 39 5.
------+Άρθρο 40 Ανάκληση κινητήρων
---------+Άρθρο 40 1.
---------+Άρθρο 40 2.
---------+Άρθρο 40 3.
------+Άρθρο 41 Κοινοποίηση αποφάσεων και δυνατότητες προσβολής τους
---------+Άρθρο 41 1.
---------+Άρθρο 41 2.
---+ΚΕΦΑΛΑΙΟ XI ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ
------+Άρθρο 42 Αποδοχή ισοδύναμων εγκρίσεων τύπου για κινητήρες
---------+Άρθρο 42 1.
---------+Άρθρο 42 2.
---------+Άρθρο 42 3.
---------+Άρθρο 42 4.
------+Άρθρο 43 Πληροφορίες και οδηγίες που προορίζονται για τους ΚΠΕ και τους τελικούς χρήστες
---------+Άρθρο 43 1.
---------+Άρθρο 43 2.
---------+Άρθρο 43 3.
---------+Άρθρο 43 4.
---------+Άρθρο 43 5.
------+Άρθρο 44 Ανταλλαγή δεδομένων και πληροφοριών μέσω του ΙΜΙ
---------+Άρθρο 44 1.
---------+Άρθρο 44 2.
---------+Άρθρο 44 3.
---------+Άρθρο 44 4.
---------+Άρθρο 44 5.
---+ΚΕΦΑΛΑΙΟ XII ΟΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
------+Άρθρο 45 Απαιτήσεις που αφορούν τις τεχνικές υπηρεσίες
---------+Άρθρο 45 1.
---------+Άρθρο 45 2.
---------+Άρθρο 45 3.
---------+Άρθρο 45 4.
---------+Άρθρο 45 5.
---------+Άρθρο 45 6.
---------+Άρθρο 45 7.
---------+Άρθρο 45 8.
---------+Άρθρο 45 9.
------+Άρθρο 46 Θυγατρικές και υπεργολάβοι των τεχνικών υπηρεσιών
---------+Άρθρο 46 1.
---------+Άρθρο 46 2.
---------+Άρθρο 46 3.
------+Άρθρο 47 Ορισμός τεχνικών υπηρεσιών
---------+Άρθρο 47 1.
---------+Άρθρο 47 2.
---------+Άρθρο 47 3.
------+Άρθρο 48 Διαδικασίες για τα πρότυπα επιδόσεων και την αξιολόγηση τεχνικών υπηρεσιών
------+Άρθρο 49 Αξιολόγηση των δεξιοτήτων των τεχνικών υπηρεσιών
---------+Άρθρο 49 1.
---------+Άρθρο 49 2.
---------+Άρθρο 49 3.
---------+Άρθρο 49 4.
------+Άρθρο 50 Διαδικασίες κοινοποίησης
---------+Άρθρο 50 1.
---------+Άρθρο 50 2.
---------+Άρθρο 50 3.
---------+Άρθρο 50 4.
---------+Άρθρο 50 5.
------+Άρθρο 51 Αλλαγές των ορισμών
---------+Άρθρο 51 1.
---------+Άρθρο 51 2.
------+Άρθρο 52 Αμφισβήτηση της επάρκειας των τεχνικών υπηρεσιών
---------+Άρθρο 52 1.
---------+Άρθρο 52 2.
---------+Άρθρο 52 3.
---------+Άρθρο 52 4.
------+Άρθρο 53 Λειτουργικές υποχρεώσεις των τεχνικών υπηρεσιών
---------+Άρθρο 53 1.
---------+Άρθρο 53 2.
---------+Άρθρο 53 3.
---------+Άρθρο 53 4.
------+Άρθρο 54 Υποχρεώσεις ενημέρωσης των τεχνικών υπηρεσιών
---------+Άρθρο 54 1.
---------+Άρθρο 54 2.
---+ΚΕΦΑΛΑΙΟ XIII ΚΑΤ' ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ
------+Άρθρο 55 Άσκηση της εξουσιοδότησης
---------+Άρθρο 55 1.
---------+Άρθρο 55 2.
---------+Άρθρο 55 3.
---------+Άρθρο 55 4.
---------+Άρθρο 55 5.
---------+Άρθρο 55 6.
------+Άρθρο 56 Διαδικασία επιτροπής
---------+Άρθρο 56 1.
---------+Άρθρο 56 2.
---------+Άρθρο 56 3.
---+ΚΕΦΑΛΑΙΟ XIV ΤΕΛΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ
------+Άρθρο 57 Κυρώσεις
---------+Άρθρο 57 1.
---------+Άρθρο 57 2.
------+Άρθρο 58 Μεταβατικές διατάξεις
---------+Άρθρο 58 1.
---------+Άρθρο 58 2.
---------+Άρθρο 58 3.
---------+Άρθρο 58 4.
---------+Άρθρο 58 5.
---------+Άρθρο 58 6.
---------+Άρθρο 58 7.
---------+Άρθρο 58 8.
---------+Άρθρο 58 9.
---------+Άρθρο 58 10.
---------+Άρθρο 58 11.
---------+Άρθρο 58 12.
---------+Άρθρο 58 13.
------+Άρθρο 59 Έκθεση
---------+Άρθρο 59 1.
---------+Άρθρο 59 2.
------+Άρθρο 60 Επανεξέταση
---------+Άρθρο 60 1.
---------+Άρθρο 60 2.
---------+Άρθρο 60 3.
---------+Άρθρο 60 4.
------+Άρθρο 61 Τροποποιήσεις της οδηγίας 97/68/ΕΚ
------+Άρθρο 62 Τροποποίηση του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 1024/2012
------+Άρθρο 63 Τροποποίηση του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 167/2013
------+Άρθρο 64 Κατάργηση
---------+Άρθρο 64 1.
---------+Άρθρο 64 2.
------+Άρθρο 65 Έναρξη ισχύος και εφαρμογή
---------+Άρθρο 65 1.
---------+Άρθρο 65 2.
---+ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ I
---+ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙ
---+ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ III
---+ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IV
---+ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ V
---+ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI
|
English -
European Union -
Environment -
ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ (ΕΕ) 2016/1628 ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ της 14ης Σεπτεμβρίου 2016 σχετικά με τις απαιτήσεις που αφορούν τα όρια εκπομπών για τους αέριους και σωματιδιακούς ρύπους και την έγκριση τύπου για κινητήρες εσωτερικής καύσης για μη οδικά κινητά μηχανήματα, για την τροποποίηση των κανονισμών (ΕΕ) αριθ. 1024/2012 και (ΕΕ) αριθ. 167/2013 και για την τροποποίηση και κατάργηση της οδηγίας 97/68/ΕΚ (Κείμενο που παρουσιάζει ενδιαφέρον για τον ΕΟΧ)
ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ (ΕΕ) 2016/1628 ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ της 14ης Σεπτεμβρίου 2016 σχετικά με τις απαιτήσεις που αφορούν τα όρια εκπομπών για τους αέριους και σωματιδιακούς ρύπους και την έγκριση τύπου για κινητήρες εσωτερικής καύσης για μη οδικά κινητά μηχανήματα, για την τροποποίηση των κανονισμών (ΕΕ) αριθ. 1024/2012 και (ΕΕ) αριθ. 167/2013 και για την τροποποίηση και κατάργηση της οδηγίας 97/68/ΕΚ (Κείμενο που παρουσιάζει ενδιαφέρον για τον ΕΟΧ)
1. Επισκόπηση
| Τίτλος |
Κανονισμός |
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ I ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, ΠΕΔΙΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΟΙ
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ I ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, ΠΕΔΙΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΟΙ
|
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ II ΓΕΝΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ II ΓΕΝΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ
|
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ III ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ III ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ
|
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ IV ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΤΥΠΟΥ ΕΕ
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ IV ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΤΥΠΟΥ ΕΕ
|
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ V ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΤΥΠΟΥ ΕΕ
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ V ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΤΥΠΟΥ ΕΕ
|
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ VI ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΣ ΤΩΝ ΕΓΚΡΙΣΕΩΝ ΤΥΠΟΥ ΕΕ
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ VI ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΣ ΤΩΝ ΕΓΚΡΙΣΕΩΝ ΤΥΠΟΥ ΕΕ
|
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ VΙΙ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ VΙΙ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ
|
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ VIII ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ VIII ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ
|
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ IX ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΚΘΕΣΕΩΝ ΠΕΡΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ IX ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΚΘΕΣΕΩΝ ΠΕΡΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ
|
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ X ΡΗΤΡΕΣ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗΣ
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ X ΡΗΤΡΕΣ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗΣ
|
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ XI ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ XI ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ
|
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ XII ΟΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ XII ΟΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
|
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ XIII ΚΑΤ' ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ XIII ΚΑΤ' ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ
|
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ XIV ΤΕΛΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ
|
ΚΕΦΑΛΑΙΟ XIV ΤΕΛΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ
|
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ I
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ I
Ορισμός των υποκατηγοριών κινητήρων που αναφέρονται στο άρθρο 4
Πίνακας I-1: Υποκατηγορίες της κατηγορίας κινητήρων NRE που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 1)
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Ισχύς αναφοράς
|
|
NRE
|
CI
|
μεταβλητές
|
0 < Ρ < 8
|
NRE-v-1
|
Μέγιστη καθαρή ισχύς
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
|
|
όλοι
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
|
|
CI
|
σταθερές
|
0 < Ρ < 8
|
NRE-c-1
|
Ονομαστική καθαρή ισχύς
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-c-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-c-3
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-c-4
|
|
όλοι
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-c-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-c-6
|
|
P > 560
|
NRE-c-7
|
Πίνακας I-2: Υποκατηγορίες της κατηγορίας κινητήρων NRG που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 2)
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Ισχύς αναφοράς
|
|
NRG
|
όλοι
|
μεταβλητές
|
P > 560
|
NRG-v-1
|
Μέγιστη καθαρή ισχύς
|
|
σταθερές
|
P > 560
|
NRG-c-1
|
Ονομαστική καθαρή ισχύς
|
Πίνακας I-3: Υποκατηγορίες της κατηγορίας κινητήρων NRSh που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 3)
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Κυβισμός κινητήρα (cm3)
|
Υποκατηγορία
|
Ισχύς αναφοράς
|
|
NRSh
|
SI
|
μεταβλητές ή σταθερές
|
0 < Ρ < 19
|
SV < 50
|
NRSh-v-1a
|
Μέγιστη καθαρή ισχύς
|
|
SV ≥ 50
|
NRSh-v-1b
|
Πίνακας I-4: Υποκατηγορίες της κατηγορίας κινητήρων NRS που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 4)
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Κυβισμός κινητήρα (cm3)
|
Υποκατηγορία
|
Ισχύς αναφοράς
|
|
NRS
|
SI
|
μεταβλητές ≥ 3 600 rpm·ή σταθερές
|
0 < Ρ < 19
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vr-1a
|
Μέγιστη καθαρή ισχύς
|
|
SV ≥ 225
|
NRS-vr-1b
|
|
μεταβλητές < 3 600 rpm
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vi-1a
|
|
SV ≥ 225
|
NRS-vi-1b
|
|
μεταβλητές ή σταθερές
|
19 ≤ P < 30
|
SV ≤ 1 000
|
NRS-v-2a
|
Μέγιστη καθαρή ισχύς
|
|
SV > 1 000
|
NRS-v-2b
|
|
30 ≤ P < 56
|
οποιοσδήποτε
|
NRS-v-3
|
Μέγιστη καθαρή ισχύς
|
Για κινητήρες < 19 kW με SV < 80 cm3 σε μηχάνημα πλην φορητού μηχανήματος, χρησιμοποιούνται κινητήρες της κατηγορίας NRSh.
Πίνακας I-5: Υποκατηγορίες της κατηγορίας κινητήρων IWP που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 5)
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Ισχύς αναφοράς
|
|
IWP
|
όλοι
|
μεταβλητές
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-v-1
|
Μέγιστη καθαρή ισχύς
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
|
|
σταθερές
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-c-1
|
Ονομαστική καθαρή ισχύς
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-c-4
|
Πίνακας I-6: Υποκατηγορίες της κατηγορίας κινητήρων IWA που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 6)
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Ισχύς αναφοράς
|
|
IWA
|
όλοι
|
μεταβλητές
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-v-1
|
Μέγιστη καθαρή ισχύς
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
|
|
σταθερές
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-c-1
|
Ονομαστική καθαρή ισχύς
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-c-4
|
Πίνακας I-7: Υποκατηγορίες της κατηγορίας κινητήρων RLL που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 7)
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Ισχύς αναφοράς
|
|
RLL
|
όλοι
|
μεταβλητές
|
P > 0
|
RLL-v-1
|
Μέγιστη καθαρή ισχύς
|
|
σταθερές
|
P > 0
|
RLL-c-1
|
Ονομαστική καθαρή ισχύς
|
Πίνακας I-8: Υποκατηγορίες της κατηγορίας κινητήρων RLR που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 8)
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Ισχύς αναφοράς
|
|
RLR
|
όλοι
|
μεταβλητές
|
P > 0
|
RLR-v-1
|
Μέγιστη καθαρή ισχύς
|
|
σταθερές
|
P > 0
|
RLR-c-1
|
Ονομαστική καθαρή ισχύς
|
Πίνακας I-9: Υποκατηγορίες της κατηγορίας κινητήρων SMB που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 9)
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Ισχύς αναφοράς
|
|
SMB
|
SI
|
μεταβλητές ή σταθερές
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
Μέγιστη καθαρή ισχύς
|
Πίνακας I-10: Υποκατηγορίες της κατηγορίας κινητήρων ATS που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 10)
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Ισχύς αναφοράς
|
|
ATS
|
SI
|
μεταβλητές ή σταθερές
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
Μέγιστη καθαρή ισχύς
|
|
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙ
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙ
Όρια εκπομπών καυσαερίων που αναφέρονται στο άρθρο 18 παράγραφος 2
Πίνακας II-1: Όρια εκπομπών σταδίου V για την κατηγορία κινητήρων NRE που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 1)
|
Στάδιο εκπομπών
|
Υποκατηγορία κινητήρα
|
Εύρος ισχύος
|
Τύπος ανάφλεξης
|
CO
|
HC
|
ΝΟx
|
Μάζα PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Στάδιο V
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
0 < Ρ < 8
|
CI
|
8,00
|
(HC + NOx ≤ 7,50)
|
0,40 (1)
|
—
|
1,10
|
|
Στάδιο V
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
8 ≤ P < 19
|
CI
|
6,60
|
(HC + NOx ≤ 7,50)
|
0,40
|
—
|
1,10
|
|
Στάδιο V
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
19 ≤ P < 37
|
CI
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Στάδιο V
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
37 ≤ P < 56
|
CI
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Στάδιο V
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
56 ≤ P < 130
|
όλοι
|
5,00
|
0,19
|
0,40
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Στάδιο V
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
130 ≤ P ≤ 560
|
όλοι
|
3,50
|
0,19
|
0,40
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Στάδιο V
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
P > 560
|
όλοι
|
3,50
|
0,19
|
3,50
|
0,045
|
—
|
6,00
|
(1)
0,60 για αερόψυκτους κινητήρες απευθείας έγχυσης με χειροκίνητη εκκίνηση.
|
Πίνακας II-2: Όρια εκπομπών σταδίου V για την κατηγορία κινητήρων NRG που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 2)
|
Στάδιο εκπομπών
|
Υποκατηγορία κινητήρα
|
Εύρος ισχύος
|
Τύπος ανάφλεξης
|
CO
|
HC
|
ΝΟx
|
Μάζα PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Στάδιο V
|
NRG-v-1
NRG-c-1
|
P > 560
|
όλοι
|
3,50
|
0,19
|
0,67
|
0,035
|
—
|
6,00
|
Πίνακας II-3: Όρια εκπομπών σταδίου V για την κατηγορία κινητήρων NRSh που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 3)
|
Στάδιο εκπομπών
|
Υποκατηγορία κινητήρα
|
Εύρος ισχύος
|
Τύπος ανάφλεξης
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Στάδιο V
|
NRSh-v-1a
|
0 < Ρ < 19
|
SI
|
805
|
50
|
|
Στάδιο V
|
NRSh-v-1b
|
603
|
72
|
Πίνακας II-4: Όρια εκπομπών σταδίου V για την κατηγορία κινητήρων NRS που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 4)
|
Στάδιο εκπομπών
|
Υποκατηγορία κινητήρα
|
Εύρος ισχύος
|
Τύπος ανάφλεξης
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Στάδιο V
|
NRS-vr-1a
NRS-vi-1a
|
0 < Ρ < 19
|
SI
|
610
|
10
|
|
Στάδιο V
|
NRS-vr-1b
NRS-vi-1b
|
610
|
8
|
|
Στάδιο V
|
NRS-v-2a
|
19 ≤ P ≤ 30
|
610
|
8
|
|
Στάδιο V
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
19 ≤ P < 56
|
4,40 (*1)
|
2,70 (*1)
|
(*1)
Προαιρετικά, ως εναλλακτική επιλογή, οποιοσδήποτε συνδυασμός των τιμών που ικανοποιούν την εξίσωση ((HC + NOX) × CO0,784 ≤ 8,57 όπως και οι ακόλουθες συνθήκες: CO ≤ 20,6 g/kWh και ((HC + NOX) ≤ 2,7 g/kWh.
|
Πίνακας II-5: Όρια εκπομπών σταδίου V για την κατηγορία κινητήρων IWP που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 5)
|
Στάδιο εκπομπών
|
Υποκατηγορία κινητήρα
|
Εύρος ισχύος
|
Τύπος ανάφλεξης
|
CO
|
HC
|
ΝΟx
|
Μάζα PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Στάδιο V
|
IWP-v-1
IWP-c-1
|
19 ≤ P < 75
|
όλοι
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,30
|
—
|
6,00
|
|
Στάδιο V
|
IWP-v-2
IWP-c-2
|
75 ≤ P < 130
|
όλοι
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 5,40)
|
0,14
|
—
|
6,00
|
|
Στάδιο V
|
IWP-v-3
IWP-c-3
|
130 ≤ P < 300
|
όλοι
|
3,50
|
1,00
|
2,10
|
0,10
|
—
|
6,00
|
|
Στάδιο V
|
IWP-v-4
IWP-c-4
|
P ≥ 300
|
όλοι
|
3,50
|
0,19
|
1,80
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Πίνακας II-6: Όρια εκπομπών σταδίου V για την κατηγορία κινητήρων IWA που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 6)
|
Στάδιο εκπομπών
|
Υποκατηγορία κινητήρα
|
Εύρος ισχύος
|
Τύπος ανάφλεξης
|
CO
|
HC
|
ΝΟx
|
Μάζα PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Στάδιο V
|
IWA-v-1
IWA-c-1
|
19 ≤ P < 75
|
όλοι
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,30
|
—
|
6,00
|
|
Στάδιο V
|
IWA-v-2
IWA-c-2
|
75 ≤ P < 130
|
όλοι
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 5,40)
|
0,14
|
—
|
6,00
|
|
Στάδιο V
|
IWA-v-3
IWA-c-3
|
130 ≤ P < 300
|
όλοι
|
3,50
|
1,00
|
2,10
|
0,10
|
—
|
6,00
|
|
Στάδιο V
|
IWA-v-4
IWA-c-4
|
P ≥ 300
|
όλοι
|
3,50
|
0,19
|
1,80
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Πίνακας II-7: Όρια εκπομπών σταδίου V για την κατηγορία κινητήρων RLL που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 7)
|
Στάδιο εκπομπών
|
Υποκατηγορία κινητήρα
|
Εύρος ισχύος
|
Τύπος ανάφλεξης
|
CO
|
HC
|
ΝΟx
|
Μάζα PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Στάδιο V
|
RLL-c-1
RLL-v-1
|
P > 0
|
όλοι
|
3,50
|
(HC + NOx ≤ 4,00)
|
0,025
|
—
|
6,00
|
Πίνακας II-8: Όρια εκπομπών σταδίου V για την κατηγορία κινητήρων RLR που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 8)
|
Στάδιο εκπομπών
|
Υποκατηγορία κινητήρα
|
Εύρος ισχύος
|
Τύπος ανάφλεξης
|
CO
|
HC
|
ΝΟx
|
Μάζα PM
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Στάδιο V
|
RLR-c-1
RLR-v-1
|
P > 0
|
όλοι
|
3,50
|
0,19
|
2,00
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Πίνακας II-9: Όρια εκπομπών σταδίου V για την κατηγορία κινητήρων SMB που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 9)
|
Στάδιο εκπομπών
|
Υποκατηγορία κινητήρα
|
Εύρος ισχύος
|
Τύπος ανάφλεξης
|
CO
|
ΝΟx
|
HC
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Στάδιο V
|
SMB-v-1
|
P > 0
|
SI
|
275
|
—
|
75
|
Πίνακας II-10: Όρια εκπομπών σταδίου V για την κατηγορία κινητήρων ATS που ορίζεται στο άρθρο 4 παράγραφος 1 σημείο 10)
|
Στάδιο εκπομπών
|
Υποκατηγορία κινητήρα
|
Εύρος ισχύος
|
Τύπος ανάφλεξης
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Στάδιο V
|
ATS-v-1
|
P > 0
|
SI
|
400
|
8
|
Ειδικές διατάξεις σχετικά με τα συνολικά όρια υδρογονανθράκων (HC) για εξ ολοκλήρου και εν μέρει τροφοδοτούμενων με αέρια καύσιμα κινητήρων
1. Για τις υποκατηγορίες για τις οποίες ορίζεται συντελεστής Α, το όριο HC για εξ ολοκλήρου και εν μέρει τροφοδοτούμενους με αέρια καύσιμα κινητήρες που αναγράφεται στους πίνακες II-1 έως II-10 αντικαθίσταται από όριο που υπολογίζεται με τον ακόλουθο τύπο:
HC = 0,19 + (1,5 × A × GER) όπου GER είναι η μέση τιμή του λόγου αερίου/ενέργειας κατά τη διάρκεια του κατάλληλου κύκλου δοκιμής. Στις περιπτώσεις όπου ισχύουν και κύκλος δοκιμών υπό σταθερές συνθήκες και κύκλος δοκιμών υπό μεταβατικές συνθήκες, η τιμή του GER καθορίζεται από τον κύκλο δοκιμών θερμής εκκίνησης υπό μεταβατικές συνθήκες. Στις περιπτώσεις που ισχύουν περισσότεροι του ενός κύκλοι δοκιμών υπό σταθερές συνθήκες, η μέση τιμή GER καθορίζεται για κάθε κύκλο χωριστά. Εάν το υπολογιζόμενο όριο για τους HC υπερβαίνει την τιμή του 0,19 + A, το όριο για τους υδρογονάνθρακες ορίζεται σε 0,19 + A.
Εικόνα 1. Διάγραμμα που απεικονίζει τα όρια εκπομπών HC ως συνάρτηση της μέσης τιμής του λόγου αερίου/ενέργειας (GER)
2. Για τις υποκατηγορίες με συνδυαστικό όριο HC και NOx, η τιμή του συνδυαστικού ορίου για τις εκπομπές HC και NOx μειώνεται κατά 0,19 g/kWh και ισχύει μόνο για τις εκπομπές NOx.
3. Ο τύπος δεν εφαρμόζεται για μη τροφοδοτούμενους με αέρια καύσιμα κινητήρες.
|
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ III
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ III
Χρονοδιάγραμμα εφαρμογής του παρόντος κανονισμού όσον αφορά τις εγκρίσεις τύπου ΕΕ και τη διάθεση στην αγορά
Πίνακας III-1: Ημερομηνίες εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για την κατηγορία κινητήρων NRE
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Υποχρεωτική ημερομηνία εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για
|
|
Έγκριση τύπου ΕΕ κινητήρων
|
Διάθεση των κινητήρων στην αγορά
|
|
NRE
|
CI
|
0 < Ρ < 8
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
1η Ιανουαρίου 2018
|
1η Ιανουαρίου 2019
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
1η Ιανουαρίου 2018
|
1η Ιανουαρίου 2019
|
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
|
όλοι
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
1η Ιανουαρίου 2019
|
1η Ιανουαρίου 2020
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
1η Ιανουαρίου 2018
|
1η Ιανουαρίου 2019
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
1η Ιανουαρίου 2018
|
1η Ιανουαρίου 2019
|
Πίνακας III-2: Ημερομηνίες εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για την κατηγορία κινητήρων NRG
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Υποχρεωτική ημερομηνία εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για
|
|
|
|
|
|
Έγκριση τύπου ΕΕ κινητήρων
|
Διάθεση των κινητήρων στην αγορά
|
|
NRG
|
όλοι
|
P > 560
|
NRG-v-1
NRG-c-1
|
1η Ιανουαρίου 2018
|
1η Ιανουαρίου 2019
|
Πίνακας III-3: Ημερομηνίες εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για την κατηγορία κινητήρων NRSh
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Υποχρεωτική ημερομηνία εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για
|
|
|
|
|
|
Έγκριση τύπου ΕΕ κινητήρων
|
Διάθεση των κινητήρων στην αγορά
|
|
NRSh
|
SI
|
0 < Ρ < 19
|
NRSh-v-1a
NRSh-v-1b
|
1η Ιανουαρίου 2018
|
1η Ιανουαρίου 2019
|
Πίνακας III-4: Ημερομηνίες εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για την κατηγορία κινητήρων NRS
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Υποχρεωτική ημερομηνία εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για
|
|
|
|
|
|
Έγκριση τύπου ΕΕ κινητήρων
|
Διάθεση των κινητήρων στην αγορά
|
|
NRS
|
SI
|
0 < Ρ < 56
|
NRS-vr-1a
NRS-vi-1a
NRS-vr-1b
NRS-vi-1b
NRS-v-2a
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
1η Ιανουαρίου 2018
|
1η Ιανουαρίου 2019
|
Πίνακας III-5: Ημερομηνίες εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για την κατηγορία κινητήρων IWP
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Υποχρεωτική ημερομηνία εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για
|
|
|
|
|
|
Έγκριση τύπου ΕΕ κινητήρων
|
Διάθεση των κινητήρων στην αγορά
|
|
IWP
|
όλοι
|
19 ≤ Ρ < 300
|
IWP-v-1
IWP-c-1
IWP-v-2
IWP-c-2
IWP-v-3
IWP-c-3
|
1η Ιανουαρίου 2018
|
1η Ιανουαρίου 2019
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
IWP-c-4
|
1η Ιανουαρίου 2019
|
1η Ιανουαρίου 2020
|
Πίνακας III-6: Ημερομηνίες εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για την κατηγορία κινητήρων IWA
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Υποχρεωτική ημερομηνία εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για
|
|
|
|
|
|
Έγκριση τύπου ΕΕ κινητήρων
|
Διάθεση των κινητήρων στην αγορά
|
|
IWA
|
όλοι
|
19 ≤ P < 300
|
IWA-v-1
IWA-c-1
IWA-v-2
IWA-c-2
IWA-v-3
IWA-c-3
|
1η Ιανουαρίου 2018
|
1η Ιανουαρίου 2019
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
IWA-c-4
|
1η Ιανουαρίου 2019
|
1η Ιανουαρίου 2020
|
Πίνακας III-7: Ημερομηνίες εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για την κατηγορία κινητήρων RLL
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Υποχρεωτική ημερομηνία εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για
|
|
|
|
|
|
Έγκριση τύπου ΕΕ κινητήρων
|
Διάθεση των κινητήρων στην αγορά
|
|
RLL
|
όλοι
|
P > 0
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
1η Ιανουαρίου 2020
|
1η Ιανουαρίου 2021
|
Πίνακας III-8: Ημερομηνίες εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για την κατηγορία κινητήρων RLR
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Υποχρεωτική ημερομηνία εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για
|
|
|
|
|
|
Έγκριση τύπου ΕΕ κινητήρων
|
Διάθεση των κινητήρων στην αγορά
|
|
RLR
|
όλοι
|
P > 0
|
RLR-v-1
RLR-c-1
|
1η Ιανουαρίου 2020
|
1η Ιανουαρίου 2021
|
Πίνακας III-9: Ημερομηνίες εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για την κατηγορία κινητήρων SMB
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Υποχρεωτική ημερομηνία εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για
|
|
|
|
|
|
Έγκριση τύπου ΕΕ κινητήρων
|
Διάθεση των κινητήρων στην αγορά
|
|
SMB
|
SI
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
1η Ιανουαρίου 2018
|
1η Ιανουαρίου 2019
|
Πίνακας III-10: Ημερομηνίες εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για την κατηγορία κινητήρων ATS
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
Υποχρεωτική ημερομηνία εφαρμογής του παρόντος κανονισμού για
|
|
|
|
|
|
Έγκριση τύπου ΕΕ κινητήρων
|
Διάθεση των κινητήρων στην αγορά
|
|
ATS
|
SI
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
1η Ιανουαρίου 2018
|
1η Ιανουαρίου 2019
|
|
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IV
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IV
Κύκλοι δοκιμής μη οδικών οχημάτων υπό σταθερές συνθήκες (NRSC)
Πίνακας IV-1: Κύκλοι δοκιμής NRSC για κινητήρες της κατηγορίας NRE
|
Κατηγορία
|
Λειτουργία στροφών
|
Σκοπός
|
Υποκατηγορία
|
NRSC
|
|
NRE
|
μεταβλητές
|
Κινητήρας μεταβλητών στροφών με ισχύ αναφοράς μικρότερη των 19 kW
|
NRE-v-1
NRE-v-2
|
G2 ή C1
|
|
Κινητήρας μεταβλητών στροφών με ισχύ αναφοράς μεγαλύτερη ή ίση με 19 kW αλλά όχι μεγαλύτερη από 560 kW
|
NRE-v-3
NRE-v-4
NRE-v-5
NRE-v-6
|
C1
|
|
Κινητήρας μεταβλητών στροφών με ισχύ αναφοράς μεγαλύτερη των 560 kW
|
NRE-v-7
|
C1
|
|
σταθερές
|
Κινητήρας σταθερών στροφών
|
NRE-c-1
NRE-c-2
NRE-c-3
NRE-c-4
NRE-c-5
NRE-c-6
NRE-c-7
|
D2
|
Πίνακας IV-2: Κύκλοι δοκιμής NRSC για κινητήρες της κατηγορίας NRG
|
Κατηγορία
|
Λειτουργία στροφών
|
Σκοπός
|
Υποκατηγορία
|
NRSC
|
|
NRG
|
μεταβλητές
|
Κινητήρας μεταβλητών στροφών για ηλεκτροπαραγωγό ζεύγος
|
NRG-v-1
|
C1
|
|
σταθερές
|
Κινητήρας σταθερών στροφών για ηλεκτροπαραγωγό ζεύγος
|
NRG-c-1
|
D2
|
Πίνακας IV-3: Κύκλοι δοκιμής NRSC για κινητήρες της κατηγορίας NRSh
|
Κατηγορία
|
Λειτουργία στροφών
|
Σκοπός
|
Υποκατηγορία
|
NRSC
|
|
NRSh
|
μεταβλητές ή σταθερές
|
Κινητήρας με ισχύ αναφοράς που δεν υπερβαίνει τα 19 kW, για χρήση σε φορητό μηχάνημα
|
NRSh-v-1a
NRSh-v-1b
|
G3
|
Πίνακας IV-4: Κύκλοι δοκιμής NRSC για κινητήρες της κατηγορίας NRS
|
Κατηγορία
|
Λειτουργία στροφών
|
Σκοπός
|
Υποκατηγορία
|
NRSC
|
|
NRS
|
μεταβλητές < 3 600 rpm
|
Κινητήρας μεταβλητών στροφών με ισχύ αναφοράς που δεν υπερβαίνει τα 19 kW και προορίζεται για λειτουργία στροφών < 3 600 rpm
|
NRS-vi-1a
NRS-vi-1b
|
G1
|
|
μεταβλητές ≥ 3 600 rpm·ή σταθερές
|
Κινητήρας μεταβλητών στροφών με ισχύ αναφοράς που δεν υπερβαίνει τα 19 kW και προορίζεται για λειτουργία στροφών ≥ 3 600 rpm· κινητήρας σταθερών στροφών με ισχύ αναφοράς που δεν υπερβαίνει τα 19 kW
|
NRS-vr-1a
NRS-vr-1b
|
G2
|
|
μεταβλητές ή σταθερές
|
Κινητήρας με ισχύ αναφοράς μεταξύ 19 kW και 30 kW και συνολικό κυβισμό κινητήρα μικρότερο του 1 λίτρου
|
NRS-v-2a
|
G2
|
|
Κινητήρας με ισχύ αναφοράς μεγαλύτερη των 19 kW, πλην κινητήρα με ισχύ αναφοράς μεταξύ 19 kW και 30 kW και συνολικό κυβισμό κινητήρα μικρότερο του 1 λίτρου
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
C2
|
Πίνακας IV-5: Κύκλοι δοκιμής NRSC για κινητήρες της κατηγορίας IWP
|
Κατηγορία
|
Λειτουργία στροφών
|
Σκοπός
|
Υποκατηγορία
|
NRSC
|
|
IWP
|
μεταβλητές
|
Κινητήρας μεταβλητών στροφών που προορίζεται για πρόωση και λειτουργεί βάσει καμπύλης έλικα σταθερού βήματος
|
IWP-v-1
IWP-v-2
IWP-v-3
IWP-v-4
|
E3
|
|
σταθερές
|
Κινητήρας σταθερών στροφών που προορίζεται για πρόωση και λειτουργεί με έλικα ελεγχόμενου βήματος ή ηλεκτρικά συζευγμένο έλικα
|
IWP-c-1
IWP-c-2
IWP-c-3
IWP-c-4
|
E2
|
Πίνακας IV-6: Κύκλοι δοκιμής NRSC για κινητήρες της κατηγορίας IWA
|
Κατηγορία
|
Λειτουργία στροφών
|
Σκοπός
|
Υποκατηγορία
|
NRSC
|
|
IWA
|
μεταβλητές
|
Κινητήρας μεταβλητών στροφών που προορίζεται για βοηθητική χρήση σε σκάφη εσωτερικής ναυσιπλοΐας
|
IWA-v-1
IWA-v-2
IWA-v-3
IWA-v-4
|
C1
|
|
σταθερές
|
Κινητήρας μεταβλητών στροφών που προορίζεται για βοηθητική χρήση σε σκάφη εσωτερικής ναυσιπλοΐας
|
IWA-c-1
IWA-c-2
IWA-c-3
IWA-c-4
|
D2
|
Πίνακας IV-7: Κύκλοι δοκιμής NRSC για κινητήρες της κατηγορίας RLL
|
Κατηγορία
|
Λειτουργία στροφών
|
Σκοπός
|
Υποκατηγορία
|
NRSC
|
|
RLL
|
μεταβλητές
|
Κινητήρας μεταβλητών στροφών για πρόωση σιδηροδρομικών μηχανών
|
RLL-v-1
|
F
|
|
σταθερές
|
Κινητήρας σταθερών στροφών για πρόωση σιδηροδρομικών μηχανών
|
RLL-c-1
|
D2
|
Πίνακας IV-8: Κύκλοι δοκιμής NRSC για κινητήρες της κατηγορίας RLR
|
Κατηγορία
|
Λειτουργία στροφών
|
Σκοπός
|
Υποκατηγορία
|
NRSC
|
|
RLR
|
μεταβλητές
|
Κινητήρας μεταβλητών στροφών για πρόωση αυτοκινηταμαξών
|
RLR-v-1
|
C1
|
|
σταθερές
|
Κινητήρας σταθερών στροφών για πρόωση αυτοκινηταμαξών
|
RLR-c-1
|
D2
|
Πίνακας IV-9: Κύκλοι δοκιμής NRSC για κινητήρες της κατηγορίας SMB
|
Κατηγορία
|
Λειτουργία στροφών
|
Σκοπός
|
Υποκατηγορία
|
NRSC
|
|
SMB
|
μεταβλητές ή σταθερές
|
Κινητήρες πρόωσης χιονοέλκηθρων
|
SMB-v-1
|
H
|
Πίνακας IV-10: Κύκλοι δοκιμής NRSC για κινητήρες της κατηγορίας ATS
|
Κατηγορία
|
Λειτουργία στροφών
|
Σκοπός
|
Υποκατηγορία
|
NRSC
|
|
ATS
|
μεταβλητές ή σταθερές
|
Κινητήρες πρόωσης ATV ή SbS
|
ATS-v-1
|
G1
|
Κύκλοι δοκιμής μη οδικών οχημάτων υπό μεταβατικές συνθήκες
Πίνακας IV-11: Κύκλος δοκιμής μη οδικών οχημάτων υπό μεταβατικές συνθήκες για κινητήρες της κατηγορίας NRE
|
Κατηγορία
|
Λειτουργία στροφών
|
Σκοπός
|
Υποκατηγορία
|
|
|
NRE
|
μεταβλητές
|
Κινητήρας μεταβλητών στροφών με ισχύ αναφοράς μεγαλύτερη ή ίση με 19 kW αλλά όχι μεγαλύτερη από 560 kW
|
NRE-v-3
NRE-v-4
NRE-v-5
NRE-v-6
|
NRTC
|
Πίνακας IV-12: Κύκλος δοκιμής μη οδικών οχημάτων υπό μεταβατικές συνθήκες για κινητήρες της κατηγορίας NRS (1)
|
Κατηγορία
|
Λειτουργία στροφών
|
Σκοπός
|
Υποκατηγορία
|
|
|
NRS
|
μεταβλητές ή σταθερές
|
Κινητήρας με ισχύ αναφοράς μεγαλύτερη των 19 kW, πλην κινητήρα με ισχύ αναφοράς μεταξύ 19 kW και 30 kW και συνολικό κυβισμό κινητήρα μικρότερο του 1 λίτρου
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
LSI-NRTC
|
(1)
Ισχύει μόνο για κινητήρες με μέγιστες στροφές δοκιμής ≤ 3 400 rpm.
|
|
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ V
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ V
Περίοδοι σταθερότητας εκπομπών (ΠΣΕ) που αναφέρονται στο άρθρο 25 παράγραφος 1
Πίνακας V-1: ΠΣΕ για την κατηγορία κινητήρων NRE
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
ΠΣΕ (σε ώρες)
|
|
NRE
|
CI
|
μεταβλητές
|
0 < Ρ < 8
|
NRE-v-1
|
3 000
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
|
5 000
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
|
8 000
|
|
όλοι
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
|
|
CI
|
σταθερές
|
0 < Ρ < 8
|
NRE-c-1
|
3 000
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-c-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-c-3
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-c-4
|
8 000
|
|
όλοι
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-c-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-c-6
|
|
P > 560
|
NRE-c-7
|
Πίνακας V-2: ΠΣΕ για την κατηγορία κινητήρων NRG
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
ΠΣΕ (σε ώρες)
|
|
NRG
|
όλοι
|
σταθερές
|
P > 560
|
NRG-v-1
|
8 000
|
|
μεταβλητές
|
NRG-c-1
|
Πίνακας V-3: ΠΣΕ για την κατηγορία κινητήρων NRSh
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Κυβισμός κινητήρα (cm3)
|
Υποκατηγορία
|
ΠΣΕ (σε ώρες)
|
|
NRSh
|
SI
|
μεταβλητές ή σταθερές
|
0 < Ρ < 19
|
SV < 50
|
NRSh-v-1a
|
50/125/300 (1)
|
|
SV ≥ 50
|
NRSh-v-1b
|
(1)
Η ΠΣΕ σε ώρες αντιστοιχεί στις κατηγορίες ΠΣΕ Κατ 1 / Κατ 2 / Κατ 3 όπως ορίζονται στις κατ' εξουσιοδότηση πράξεις που εκδίδονται δυνάμει του παρόντος κανονισμού.
|
Πίνακας V-4: ΠΣΕ για την κατηγορία κινητήρων NRS
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Κυβισμός κινητήρα (cm3)
|
Υποκατηγορία
|
ΠΣΕ (σε ώρες)
|
|
NRS
|
SI
|
μεταβλητές ≥ 3 600 rpm· ή σταθερές
|
0 < Ρ < 19
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vr-1a
|
125/250/500 (1)
|
|
μεταβλητές < 3 600 rpm
|
NRS-vi-1a
|
|
μεταβλητές ≥ 3 600 rpm· ή σταθερές
|
SV ≥ 225
|
NRS-vr-1b
|
250/500/1 000 (1)
|
|
μεταβλητές < 3 600 rpm
|
NRS-vi-1b
|
|
μεταβλητές ή σταθερές
|
19 ≤ P < 30
|
SV ≤ 1 000
|
NRS-v-2a
|
1 000
|
|
SV > 1 000
|
NRS-v-2b
|
5 000
|
|
30 ≤ P < 56
|
οποιοσδήποτε
|
NRS-v-3
|
5 000
|
(1)
Η ΠΣΕ σε ώρες αντιστοιχεί στις κατηγορίες ΠΣΕ Κατ 1 /Κατ 2 /Κατ 3 όπως ορίζονται στις κατ' εξουσιοδότηση πράξεις που εκδίδονται δυνάμει του παρόντος κανονισμού.
|
Πίνακας V-5: ΠΣΕ για την κατηγορία κινητήρων IWP
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
ΠΣΕ (σε ώρες)
|
|
IWP
|
όλοι
|
μεταβλητές
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-v-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP -v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP -v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP -v-4
|
|
σταθερές
|
19 ≤ P < 75
|
IWP -c-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP -c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP -c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP -c-4
|
Πίνακας V-6: ΠΣΕ για την κατηγορία κινητήρων IWA
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
ΠΣΕ (σε ώρες)
|
|
IWA
|
όλοι
|
μεταβλητές
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-v-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA -v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA -v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA -v-4
|
|
σταθερές
|
19 ≤ P < 75
|
IWA -c-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA -c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA -c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA -c-4
|
Πίνακας V-7: ΠΣΕ για την κατηγορία κινητήρων RLL
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
ΠΣΕ (σε ώρες)
|
|
RLL
|
όλοι
|
μεταβλητές
|
P > 0
|
RLL-v-1
|
10 000
|
|
σταθερές
|
P > 0
|
RLL-c-1
|
Πίνακας V-8: ΠΣΕ για την κατηγορία κινητήρων RLR
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
ΠΣΕ (σε ώρες)
|
|
RLR
|
όλοι
|
μεταβλητές
|
P > 0
|
RLR-v-1
|
10 000
|
|
σταθερές
|
P > 0
|
RLR-c-1
|
Πίνακας V-9: ΠΣΕ για την κατηγορία κινητήρων SMB
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
ΠΣΕ (σε ώρες)
|
|
SMB
|
SI
|
μεταβλητές ή σταθερές
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
400 (1)
|
(1)
Εναλλακτικώς, επιτρέπεται μια περίοδος σταθερότητας εκπομπών των 8 000 km.
|
Πίνακας V-10: ΠΣΕ για την κατηγορία κινητήρων ATS
|
Κατηγορία
|
Τύπος ανάφλεξης
|
Λειτουργία στροφών
|
Εύρος ισχύος (σε kW)
|
Υποκατηγορία
|
ΠΣΕ (σε ώρες)
|
|
ATS
|
SI
|
μεταβλητές ή σταθερές
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
500/1 000 (1)
|
(1)
Ώρες ΠΣΕ που αντιστοιχούν στις ακόλουθες τιμές συνολικού κυβισμού κινητήρα: < 100 cm3 / ≥ 100 cm3.
|
|
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI
|
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI
Οριακές τιμές εκπομπών κινητήρων ειδικής χρήσης (SPE) που αναφέρονται στο άρθρο 34 παράγραφος 5
Πίνακας VI-1: Οριακές τιμές εκπομπών SPE για την κατηγορία κινητήρων NRE
|
Στάδιο εκπομπών
|
Υποκατηγορία κινητήρα
|
Εύρος ισχύος
|
Τύπος ανάφλεξης
|
CO
|
HC
|
ΝΟx
|
Μάζα PM
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
SPE
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
0 < Ρ < 8
|
CI
|
8
|
7,5
|
0,4
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
8 ≤ P < 19
|
CI
|
6,6
|
7,5
|
0,4
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
19 ≤ P < 37
|
CI
|
5,5
|
7,5
|
0,6
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
37 ≤ P < 56
|
CI
|
5,0
|
4,7
|
0,4
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
56 ≤ P < 130
|
όλοι
|
5,0
|
4,0
|
0,3
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
130 ≤ P ≤ 560
|
όλοι
|
3,5
|
4,0
|
0,2
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
P > 560
|
όλοι
|
3,5
|
6,4
|
0,2
|
6,0
|
Πίνακας VI-2: Οριακές τιμές εκπομπών SPE για την κατηγορία κινητήρων NRG
|
Στάδιο εκπομπών
|
Υποκατηγορία κινητήρα
|
Εύρος ισχύος
|
Τύπος ανάφλεξης
|
CO
|
HC
|
ΝΟx
|
Μάζα PM
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
SPE
|
NRG-c-1
|
P > 560
|
όλοι
|
3,5
|
6,4
|
0,2
|
6,0
|
|
NRG-v-1
|
Πίνακας VI-3: Οριακές τιμές εκπομπών SPE για την κατηγορία κινητήρων RLL
|
Στάδιο εκπομπών
|
Υποκατηγορία κινητήρα
|
Εύρος ισχύος
|
Τύπος ανάφλεξης
|
CO
|
HC
|
ΝΟx
|
Μάζα PM
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
SPE
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P ≤ 560
|
όλοι
|
3,5
|
(HC + ΝΟx ≤ 4,0)
|
0,2
|
6,0
|
|
SPE
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P > 560 kW
|
όλοι
|
3,5
|
0,5
|
6,0
|
0,2
|
6,0
|
|
SPE
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P > 2 000 kW και SVc (1) > 5 λίτρα
|
όλοι
|
3,5
|
0,4
|
7,4
|
0,2
|
6,0
|
(1)
Κυβισμός κινητήρα ανά κύλινδρο.
|
|
,
1.1 Παραπομπές
1.2 Εντοπισμένες απαιτήσεις
1.3 Σχετικά πρότυπα
2. Εντοπισμένες απαιτήσεις
3. Σχετικά πρότυπα
|