+NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2018/841 z 30. mája 2018 o začlenení emisií a odstraňovania skleníkových plynov z využívania pôdy, zo zmien vo využívaní pôdy a z lesného hospodárstva do rámca politík v oblasti klímy a energetiky na rok 2030, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 525/2013 a rozhodnutie č. 529/2013/EÚ (Text s významom pre EHP)
---+Článok 1 Predmet úpravy
---+Článok 2 Rozsah pôsobnosti
------+Článok 2 1.
------+Článok 2 2.
---+Článok 3 Vymedzenie pojmov
------+Článok 3 1.
------+Článok 3 2.
---+Článok 4 Záväzky a ciele
------+Článok 4 1.
------+Článok 4 2.
------+Článok 4 3.
------+Článok 4 4.
------+Článok 4 5.
------+Článok 4 6.
---+Článok 5 Všeobecné pravidlá započítavania
------+Článok 5 1.
------+Článok 5 2.
------+Článok 5 3.
------+Článok 5 4.
------+Článok 5 5.
------+Článok 5 6.
---+Článok 6 Započítavanie zalesnenej pôdy a odlesnenej pôdy
------+Článok 6 1.
------+Článok 6 2.
------+Článok 6 3.
---+Článok 7 Započítavanie obhospodarovanej ornej pôdy, obhospodarovaných trávnych porastov a obhospodarovaných mokradí
------+Článok 7 1.
------+Článok 7 2.
------+Článok 7 3.
------+Článok 7 4.
---+Článok 8 Započítavanie obhospodarovanej lesnej pôdy
------+Článok 8 1.
------+Článok 8 2.
------+Článok 8 3.
------+Článok 8 4.
------+Článok 8 5.
------+Článok 8 6.
------+Článok 8 7.
------+Článok 8 8.
------+Článok 8 9.
------+Článok 8 10.
------+Článok 8 11.
---+Článok 9 Započítavanie produktov z vyťaženého dreva
------+Článok 9 1.
------+Článok 9 2.
------+Článok 9 3.
---+Článok 10 Započítavanie prírodných škodlivých činiteľov
------+Článok 10 1.
------+Článok 10 2.
------+Článok 10 3.
---+Článok 11 Nástroje flexibility a riadenie
------+Článok 11 1.
------+Článok 11 2.
---+Článok 12 Všeobecné nástroje flexibility
------+Článok 12 1.
------+Článok 12 2.
------+Článok 12 3.
------+Článok 12 4.
------+Článok 12 5.
---+Článok 13 Flexibilita týkajúca sa obhospodarovanej lesnej pôdy
------+Článok 13 1.
------+Článok 13 2.
------+Článok 13 3.
------+Článok 13 4.
---+Článok 13a Dodatočné kompenzácie
------+Článok 13a 1.
------+Článok 13a 2.
------+Článok 13a 3.
------+Článok 13a 4.
------+Článok 13a 5.
---+Článok 13b Mechanizmus týkajúci sa využívania pôdy na obdobie rokov 2026 až 2030
------+Článok 13b 1.
------+Článok 13b 2.
------+Článok 13b 3.
------+Článok 13b 4.
------+Článok 13b 5.
------+Článok 13b 6.
------+Článok 13b 7.
------+Článok 13b 8.
------+Článok 13b 9.
------+Článok 13b 10.
------+Článok 13b 11.
---+Článok 13c Riadenie
---+Článok 13d Nápravné opatrenia
------+Článok 13d 1.
------+Článok 13d 2.
------+Článok 13d 3.
------+Článok 13d 4.
---+Článok 14 Kontrola dodržiavania
------+Článok 14 1.
------+Článok 14 1a.
------+Článok 14 1b.
------+Článok 14 1c.
------+Článok 14 2.
------+Článok 14 3.
------+Článok 14 4.
---+Článok 15 Register
------+Článok 15 1.
------+Článok 15 2.
------+Článok 15 3.
---+Článok 16 Vykonávanie delegovania právomoci
------+Článok 16 1.
------+Článok 16 2.
------+Článok 16 3.
------+Článok 16 4.
------+Článok 16 5.
------+Článok 16 6.
---+Článok 16a Postup výboru
------+Článok 16a 1.
------+Článok 16a 2.
---+Článok 17 Preskúmanie
------+Článok 17 1.
------+Článok 17 2.
------+Článok 17 3.
---+Článok 18 Zmeny nariadenia (EÚ) č. 525/2013
---+Článok 19 Zmena rozhodnutia č. 529/2013/EÚ
---+Článok 20 Nadobudnutie účinnosti
---+PRÍLOHA I
---+PRÍLOHA II
---+PRÍLOHA IIa
---+PRÍLOHA III
---+PRÍLOHA IV
---+PRÍLOHA V
---+PRÍLOHA VI
---+PRÍLOHA VII
English - European Union - Environment -

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2018/841 z 30. mája 2018 o začlenení emisií a odstraňovania skleníkových plynov z využívania pôdy, zo zmien vo využívaní pôdy a z lesného hospodárstva do rámca politík v oblasti klímy a energetiky na rok 2030, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 525/2013 a rozhodnutie č. 529/2013/EÚ (Text s významom pre EHP)

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2018/841

z 30. mája 2018

o začlenení emisií a odstraňovania skleníkových plynov z využívania pôdy, zo zmien vo využívaní pôdy a z lesného hospodárstva do rámca politík v oblasti klímy a energetiky na rok 2030, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 525/2013 a rozhodnutie č. 529/2013/EÚ

(Text s významom pre EHP)

1. Prehľad

,
Názov Regulácia
Článok 1 Predmet úpravy

Článok 1

Predmet úpravy

V tomto nariadení sa stanovujú pravidlá týkajúce sa:

a) 

záväzkov členských štátov v sektore využívania pôdy, zmien vo využívaní pôdy a lesného hospodárstva (ďalej len „LULUCF“), ktoré prispievajú k plneniu cieľov Parížskej dohody a k plneniu cieľa Únie na roky 2021 až 2025, ktorý sa týka znižovania emisií skleníkových plynov;

b) 

započítavania emisií skleníkových plynov a ich odstránených množstiev v sektore LULUCF a kontroly dodržiavania záväzkov uvedených v písmene a), ktoré sa týkajú obdobia 2021 až 2025, zo strany členských štátov;

c) 

cieľa Únie na rok 2030, ktorý sa týka čistých odstránených emisií skleníkových plynov v sektore LULUCF;

d) 

cieľov pre členské štáty na obdobie 2026 až 2030, ktoré sa týkajú čistých odstránených emisií skleníkových plynov v sektore LULUCF.

Článok 2 Rozsah pôsobnosti

Rozsah pôsobnosti

Článok 3 Vymedzenie pojmov

Vymedzenie pojmov

Článok 4 Záväzky a ciele

Záväzky a ciele

Článok 5 Všeobecné pravidlá započítavania

Všeobecné pravidlá započítavania

Článok 6 Započítavanie zalesnenej pôdy a odlesnenej pôdy

Započítavanie zalesnenej pôdy a odlesnenej pôdy

Článok 7 Započítavanie obhospodarovanej ornej pôdy, obhospodarovaných trávnych porastov a obhospodarovaných mokradí

Započítavanie obhospodarovanej ornej pôdy, obhospodarovaných trávnych porastov a obhospodarovaných mokradí

Článok 8 Započítavanie obhospodarovanej lesnej pôdy

Započítavanie obhospodarovanej lesnej pôdy

Článok 9 Započítavanie produktov z vyťaženého dreva

Započítavanie produktov z vyťaženého dreva

Článok 10 Započítavanie prírodných škodlivých činiteľov

Započítavanie prírodných škodlivých činiteľov

Článok 11 Nástroje flexibility a riadenie

Nástroje flexibility a riadenie

Článok 12 Všeobecné nástroje flexibility

Všeobecné nástroje flexibility

Článok 13 Flexibilita týkajúca sa obhospodarovanej lesnej pôdy

Flexibilita týkajúca sa obhospodarovanej lesnej pôdy

Článok 13a Dodatočné kompenzácie

Dodatočné kompenzácie

Článok 13b Mechanizmus týkajúci sa využívania pôdy na obdobie rokov 2026 až 2030

Mechanizmus týkajúci sa využívania pôdy na obdobie rokov 2026 až 2030

Článok 13c Riadenie

Článok 13c

Riadenie

Ak Komisia na základe komplexného preskúmania vykonaného v roku 2032 zistí, že po zohľadnení nástrojov flexibility použitých podľa článkov 12 a 13b nie je splnený rozpočet na roky 2026 až 2029 uvedený v článku 4 ods. 4, k číselnému údaju o čistých emisiách skleníkových plynov, ktorý daný členský štát nahlásil v roku 2030 v súlade s opatreniami prijatými podľa článku 15, sa pripočíta množstvo rovnajúce sa množstvu nadmerných čistých emisií skleníkových plynov vyjadrenému v tonách ekvivalentu CO2, ktoré sa vynásobí koeficientom 1,08.

Článok 13d Nápravné opatrenia

Nápravné opatrenia

Článok 14 Kontrola dodržiavania

Kontrola dodržiavania

Článok 15 Register

Register

Článok 16 Vykonávanie delegovania právomoci

Vykonávanie delegovania právomoci

Článok 16a Postup výboru

Postup výboru

Článok 17 Preskúmanie

Preskúmanie

Článok 18 Zmeny nariadenia (EÚ) č. 525/2013

Článok 18

Zmeny nariadenia (EÚ) č. 525/2013

Nariadenie (EÚ) č. 525/2013 sa mení takto:

1. 

V článku 7 sa odsek 1 mení takto:

a) 

vkladá sa toto písmeno:

„da) 

od roku 2023 svoje emisie a odstraňovanie, na ktoré sa vzťahuje článok 2 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/841 ( 6 ), v súlade s metodikami stanovenými v prílohe IIIa k tomuto nariadeniu;

b) 

dopĺňa sa tento pododsek:

„Členský štát môže požiadať Komisiu o udelenie výnimky z prvého pododseku písm. da), aby mohol uplatniť inú metodiku, ako je metodika stanovená v prílohe IIIa, ak požadované zlepšenie metodiky nie je možné dosiahnuť včas tak, aby sa toto zlepšenie zohľadnilo v inventúrach skleníkových plynov za obdobie rokov 2021 až 2030, alebo ak by náklady na zlepšenie metodiky boli neprimerane vysoké v porovnaní s prínosmi uplatňovania tejto metodiky na zlepšenie započítavania emisií a odstraňovania z dôvodu nízkeho významu emisií a odstraňovania z dotknutých úložísk uhlíka. Členské štáty, ktoré si želajú využiť túto výnimku, predložia Komisii do 31. decembra 2020 odôvodnenú žiadosť, v ktorej uvedú lehotu, v ktorej by sa mohlo zrealizovať zlepšenie metodiky, navrhnúť alternatívnu metodiku alebo oboje, a posúdenie potenciálnych vplyvov na presnosť započítavania. Komisia môže požiadať o predloženie dodatočných informácií v konkrétnej primeranej lehote. Ak Komisia považuje žiadosť za odôvodnenú, výnimku udelí. Ak Komisia žiadosť zamietne, uvedie dôvody svojho rozhodnutia.“

2. 

V článku 13 ods. 1 písm. c) sa dopĺňa tento bod:

„viii) 

od roku 2023 informácie o vnútroštátnych politikách a opatreniach, ktoré realizujú v záujme plnenia svojich povinností podľa nariadenia (EÚ) 2018/841, a informácie o dodatočných plánovaných vnútroštátnych politikách a opatreniach, ktorých cieľom má byť obmedzenie emisií skleníkových plynov alebo zvýšenie záchytov nad rámec ich záväzkov podľa uvedeného nariadenia;“

3. 

V článku 14 ods. 1 sa vkladá toto písmeno:

„ba) 

od roku 2023 celkové projekcie skleníkových plynov a samostatné odhady predpokladaných emisií a odstraňovania skleníkových plynov, na ktoré sa vzťahuje nariadenie (EÚ) 2018/841;“

4. 

Vkladá sa táto príloha:






„PRÍLOHA IIIA
Metodiky monitorovania a nahlasovania uvedené v článku 7 ods. 1 písm. da)
Prístup č. 3: Geolokalizované údaje o konverzii využívania pôdy v súlade s usmerneniami IPCC pre národné inventúry skleníkových plynov z roku 2006.
Metodika úrovne 1 v súlade s usmerneniami IPCC pre národné inventúry skleníkových plynov z roku 2006.
Pri emisiách a odstraňovaní v prípade úložiska uhlíka, ktoré predstavuje aspoň 25 až 30 % emisií alebo odstraňovania v kategórii zdrojov alebo záchytov, ktorá je uprednostnená v rámci vnútroštátneho inventarizačného systému daného členského štátu, pretože jej odhad má významný vplyv na celkovú inventúru skleníkových plynov krajiny z hľadiska absolútnej úrovne emisií a odstraňovania, vývoja emisií a odstraňovania alebo neistoty v súvislosti s emisiami a odstraňovaním v kategóriách využívania pôdy, aspoň metodika úrovne 2 v súlade s usmerneniami IPCC pre národné inventúry skleníkových plynov z roku 2006.
Členské štáty sa nabádajú, aby uplatňovali metodiku úrovne 3 v súlade s usmerneniami IPCC pre národné inventúry skleníkových plynov z roku 2006.“.

Článok 19 Zmena rozhodnutia č. 529/2013/EÚ

Článok 19

Zmena rozhodnutia č. 529/2013/EÚ

Rozhodnutie č. 529/2013/EÚ sa mení takto:

1. 

V článku 3 ods. 2 sa vypúšťa prvý pododsek.

2. 

V článku 6 sa vypúšťa odsek 4

Článok 20 Nadobudnutie účinnosti

Článok 20

Nadobudnutie účinnosti

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

PRÍLOHA I

PRÍLOHA I

SKLENÍKOVÉ PLYNY A ÚLOŽISKÁ UHLÍKA

A. 

Skleníkové plyny uvedené v článku 2:

a) 

oxid uhličitý (CO2);

b) 

metán (CH4);

c) 

oxid dusný (N2O).

Uvedené skleníkové plyny sú vyjadrené v tonách ekvivalentu CO2 a určené podľa nariadenia (EÚ) č. 525/2013.

▼M2

B. 

Úložiská uhlíka uvedené v článku 5 ods. 4:

a) 

živá biomasa;

b) 

hrabanka ( 7 );

c) 

odumreté drevo 1 ;

d) 

mŕtva organická hmota ( 8 );

e) 

minerálne pôdy;

f) 

organické pôdy;

g) 

produkty z vyťaženého dreva v kategóriách započítavania pôdy „zalesnená pôda“ a „obhospodarovaná lesná pôda.

▼B

PRÍLOHA II

PRÍLOHA II


MINIMÁLNE HODNOTY PRE PARAMETRE TÝKAJÚCE SA VEĽKOSTI PLOCHY, KORUNOVÉHO ZÁPOJA A VÝŠKY STROMOV

Členský štát

Plocha (ha)

Korunový zápoj (%)

Výška stromov m)

Belgicko

0,5

20

5

Bulharsko

0,1

10

5

Česká republika

0,05

30

2

Dánsko

0,5

10

5

Nemecko

0,1

10

5

Estónsko

0,5

30

2

Írsko

0,1

20

5

Grécko

0,3

25

2

▼M2

Španielsko

1,0

20

Od predloženia inventúry skleníkových plynov v roku 2028: 10

3

▼B

Francúzsko

0,5

10

5

Chorvátsko

0,1

10

2

Taliansko

0,5

10

5

Cyprus

0,3

10

5

Lotyšsko

0,1

20

5

Litva

0,1

30

5

Luxembursko

0,5

10

5

Maďarsko

0,5

30

5

Malta

1,0

30

5

Holandsko

0,5

20

5

Rakúsko

0,05

30

2

Poľsko

0,1

10

2

Portugalsko

1,0

10

5

Rumunsko

0,25

10

5

▼M2

Slovinsko

0,25

10

5

▼B

Slovensko

0,3

20

5

▼M2

Fínsko

0,25

10

5

▼B

Švédsko

0,5

10

5

▼M2 —————

▼M2

PRÍLOHA IIa

PRÍLOHA IIa

Cieľ Únie (stĺpec D), priemerné údaje z inventúry skleníkových plynov za roky 2016, 2017 a 2018 (stĺpec B) a národné ciele členských štátov (stĺpec C) podľa článku 4 ods. 3, ktoré sa majú dosiahnuť v roku 2030


A

B

C

D

Členský štát

Priemerné údaje z inventúry skleníkových plynov za roky 2016, 2017 a 2018 (v kilotonách ekvivalentu CO2) predložené v roku 2020

Ciele členských štátov, 2030 (v kilotonách ekvivalentu CO2)

Hodnota čistých odstránených emisií skleníkových plynov (v kilotonách ekvivalentu CO2) v roku 2030, predložené v roku 2020 (stĺpce B + C)

Belgicko

–1 032

–320

–1 352

Bulharsko

–8 554

–1 163

–9 718

Česká republika

–401

–827

–1 228

Dánsko

5 779

–441

5 338

Nemecko

–27 089

–3 751

–30 840

Estónsko

–2 112

–434

–2 545

Írsko

4 354

–626

3 728

Grécko

–3 219

–1 154

–4 373

Španielsko

–38 326

–5 309

–43 635

Francúzsko

–27 353

–6 693

–34 046

Chorvátsko

–4 933

–593

–5 527

Taliansko

–32 599

–3 158

–35 758

Cyprus

–289

–63

–352

Lotyšsko

–6

–639

–644

Litva

–3 972

–661

–4 633

Luxembursko

–376

–27

–403

Maďarsko

–4 791

–934

–5 724

Malta

4

–2

2

Holandsko

4 958

–435

4 523

Rakúsko

–4 771

–879

–5 650

Poľsko

–34 820

–3 278

–38 098

Portugalsko

–390

–968

–1 358

Rumunsko

–23 285

–2 380

–25 665

Slovinsko

67

–212

–146

Slovensko

–6 317

–504

–6 821

Fínsko

–14 865

–2 889

–17 754

Švédsko

–43 366

–3 955

–47 321

EÚ-27/Únia

–267 704

–42 296

–310 000

▼B

PRÍLOHA III

PRÍLOHA III


ZÁKLADNÝ ROK ALEBO OBDOBIE NA ÚČELY VÝPOČTU STROPU PODĽA ČLÁNKU 8 ODS. 2

Členský štát

Základný rok/Obdobie

Belgicko

1990

Bulharsko

1988

Česká republika

1990

Dánsko

1990

Nemecko

1990

Estónsko

1990

Írsko

1990

Grécko

1990

Španielsko

1990

Francúzsko

1990

Chorvátsko

1990

Taliansko

1990

Cyprus

1990

Lotyšsko

1990

Litva

1990

Luxembursko

1990

Maďarsko

1985 – 87

Malta

1990

Holandsko

1990

Rakúsko

1990

Poľsko

1988

Portugalsko

1990

Rumunsko

1989

Slovinsko

1986

Slovensko

1990

Fínsko

1990

Švédsko

1990

▼M2 —————

▼B

PRÍLOHA IV

PRÍLOHA IV

NÁRODNÝ LESOHOSPODÁRSKY PLÁN ZAPOČÍTAVANIA OBSAHUJÚCI LESNÚ REFERENČNÚ ÚROVEŇ ČLENSKÉHO ŠTÁTU

A.   Kritériá a usmernenie na určovanie lesnej referenčnej úrovne

Lesná referenčná úroveň členského štátu sa určí v súlade s týmito kritériami:

a) 

referenčná úroveň musí byť v súlade s cieľom dosiahnuť rovnováhu medzi antropogénnymi emisiami skleníkových plynov zo zdrojov a ich odstraňovaním záchytmi v druhej polovici tohto storočia, a to vrátane zlepšenia možného odstraňovania z prestárlych lesov, v ktorých môžu inak záchyty postupne klesať;

b) 

referenčná úroveň musí zabezpečiť, aby sa zo započítavania vylúčila samotná prítomnosť zásob uhlíka;

c) 

referenčnou úrovňou by sa mal zabezpečiť spoľahlivý a dôveryhodný systém započítavania, ktorý zaručí riadne zohľadnenie emisií a odstraňovania pochádzajúcich z využívania biomasy;

d) 

referenčná úroveň musí zahŕňať úložisko uhlíka produktov z vyťaženého dreva, čím sa poskytne porovnanie medzi predpokladom okamžitej oxidácie a uplatnením funkcie rozpadu prvého rádu a hodnôt polčasu rozpadu;

e) 

predpokladá sa konštantný pomer medzi využívaním lesnej biomasy v pevných výrobkoch a na výrobu energie zdokumentovaný v období rokov 2000 až 2009;

f) 

referenčná úroveň by mala byť v súlade s cieľom prispievať k zachovaniu biodiverzity a udržateľnému využívaniu prírodných zdrojov, ako sa uvádza v stratégii lesného hospodárstva EÚ, vnútroštátnych lesohospodárskych politikách členských štátov a v stratégii EÚ v oblasti biodiverzity;

g) 

referenčná úroveň musí byť v súlade s národnými projekciami antropogénnych emisií skleníkových plynov zo zdrojov a ich odstraňovania záchytmi nahlásenými podľa nariadenia (EÚ) č. 525/2013;

h) 

referenčná úroveň musí byť v súlade s inventúrami skleníkových plynov a príslušnými historickými údajmi a musí vychádzať z transparentných, úplných, konzistentných, porovnateľných a presných informácií. Model použitý na stanovenie referenčnej úrovne musí predovšetkým dokázať reprodukovať historické údaje z národných inventúr emisií skleníkových plynov.

B.   Prvky národného lesohospodárskeho plánu započítavania

Národný lesohospodársky plán započítavania predložený podľa článku 8 obsahuje tieto prvky:

a) 

všeobecný opis určovania lesnej referenčnej úrovne a opis toho, ako sa zohľadnili kritériá uvedené v tomto nariadení;

b) 

identifikácia úložísk uhlíka a skleníkových plynov, ktoré boli zahrnuté do lesnej referenčnej úrovne, dôvody vynechania úložiska uhlíka z určovania lesnej referenčnej úrovne a preukázanie konzistentnosti medzi úložiskami uhlíka zahrnutými do lesnej referenčnej úrovne;

c) 

opis prístupov, metód a modelov vrátane kvantitatívnych informácií, ktoré sa používajú pri určovaní lesnej referenčnej úrovne, a to v súlade s najnovšou predloženou národnou inventarizačnou správou, a opis dokumentácie udržateľného obhospodarovania lesov a jeho intenzity, ako aj prijatých vnútroštátnych politík;

d) 

informácie o tom, ako sa očakáva, že sa bude vyvíjať miera ťažby v závislosti od rôznych politických scenárov;

e) 

opis toho, ako sa pri určovaní lesnej referenčnej úrovne zvažovali tieto prvky:

i) 

plocha, ktorá je predmetom obhospodarovania lesov;

ii) 

emisie a odstraňovanie z lesov a produktov z vyťaženého dreva podľa inventúr skleníkových plynov a príslušných historických údajov;

iii) 

vlastnosti lesov vrátane dynamických vlastností lesov súvisiacich s vekom, prírastkov, dĺžky rotácie a iných informácií o činnostiach obhospodarovania lesov podľa „scenára nezmeneného prístupu“;

iv) 

historické a budúce miery ťažby rozlíšené v závislosti od energetického a iného využitia.

▼M1

C.    Lesné referenčné úrovne, ktoré majú členské štáty uplatňovať v období 2021 až 2025


Členský štát

Lesná referenčná úroveň na obdobie rokov 2021 až 2025 v tonách ekvivalentu CO2 za rok

Belgicko

– 1 369 009

Bulharsko

– 5 105 986

Česká republika

– 6 137 189

Dánsko

+354 000

Nemecko

– 34 366 906

Estónsko

– 1 750 000

Írsko

+112 670

Grécko

– 2 337 640

Španielsko

– 32 833 000

Francúzsko

– 55 399 290

Chorvátsko

– 4 368 000

Taliansko

– 19 656 100

Cyprus

– 155 779

Lotyšsko

– 1 709 000

Litva

– 5 164 640

Luxembursko

– 426 000

Maďarsko

– 48 000

Malta

– 38

Holandsko

– 1 531 397

Rakúsko

– 4 533 000

Poľsko

– 28 400 000

Portugalsko

– 11 165 000

Rumunsko

– 24 068 200

Slovinsko

– 3 270 200

Slovensko

– 4 827 630

Fínsko

– 29 386 695

Švédsko

– 38 721 000

▼M2 —————

▼B

PRÍLOHA V

PRÍLOHA V

FUNKCIA ROZPADU PRVÉHO RÁDU, METODIKY A ŠTANDARDNÉ HODNOTY POLČASU ROZPADU PRE PRODUKTY Z VYŤAŽENÉHO DREVA

Metodické otázky

— 
Ak nie je možné rozlíšiť medzi produktmi z vyťaženého dreva v kategóriách započítavania pôdy zalesnená pôda a obhospodarovaná lesná pôda, členský štát sa môže rozhodnúť započítavať produkty z vyťaženého dreva, akoby všetky emisie a odstraňovania pochádzali z obhospodarovanej lesnej pôdy.
— 
Produkty z vyťaženého dreva na skládkach tuhého odpadu a produkty z vyťaženého dreva, ktoré boli vyťažené na energetické účely, sa započítavajú na základe okamžitej oxidácie.
— 
Dovážajúci členský štát nezapočítava dovezené produkty z vyťaženého dreva, a to bez ohľadu na ich pôvod („prístup zameraný na produkciu“).
— 
Pokiaľ ide o vyvážané produkty z vyťaženého dreva, v údajoch jednotlivých krajín sa uvádzajú hodnoty polčasu rozpadu špecifické pre jednotlivé krajiny a použitie produktov z vyťaženého dreva v dovážajúcej krajine.
— 
Hodnoty polčasu rozpadu špecifické pre jednotlivé krajiny v prípade produktov z vyťaženého dreva umiestnených na trh v Únii by sa nemali líšiť od tých, ktoré používa dovážajúci členský štát.
— 
Členské štáty môžu iba na informačné účely poskytovať v rámci predkladania údajov aj údaje o podiele dreva používaného na energetické účely, ktoré sa doviezlo z krajín mimo Únie, ako aj údaje o krajinách pôvodu tohto dreva.

Členské štáty môžu namiesto metodík a štandardných hodnôt polčasu rozpadu uvedených v tejto prílohe použiť metodiky a hodnoty polčasu rozpadu špecifické pre jednotlivé krajiny za predpokladu, že takéto metodiky a hodnoty sa určia na základe transparentných a overiteľných údajov a že použité metodiky sú aspoň také podrobné a presné ako tie, ktoré sa uvádzajú v tejto prílohe.

Štandardné hodnoty polčasu rozpadu:

Hodnota polčasu rozpadu je počet rokov, ktorý je potrebný na to, aby sa množstvo uhlíka uloženého v určitej kategórii produktov z vyťaženého dreva znížilo na polovicu pôvodnej hodnoty.

Štandardné hodnoty polčasu rozpadu sú:

a) 

2 roky pre papier;

b) 

25 rokov pre aglomerované dosky;

c) 

35 rokov pre rezivo.

Členské štáty môžu určiť produkty z materiálu na báze dreva vrátane kôry, ktoré patria do kategórií uvedených v písmenách a), b) a c) vyššie, na základe usmernení IPCC, ktoré prijala Konferencia zmluvných strán UNFCCC alebo Konferencia zmluvných strán slúžiaca ako stretnutie zmluvných strán Parížskej dohody, za predpokladu, že dostupné údaje sú transparentné a overiteľné. Členské štáty môžu v rámci ktorejkoľvek z týchto kategórií použiť aj podkategórie špecifické pre jednotlivé krajiny.

PRÍLOHA VI

PRÍLOHA VI

VÝPOČET ÚROVNÍ POZADIA PRÍRODNÝCH ŠKODLIVÝCH ČINITEĽOV

1. 

Na výpočet úrovne pozadia sa poskytnú tieto informácie:

a) 

historické úrovne emisií zapríčinených prírodnými škodlivými činiteľmi;

b) 

druhy prírodných škodlivých činiteľov zahrnutých do odhadu;

▼M2

c) 

odhady celkových ročných emisií v prípade týchto druhov prírodných škodlivých činiteľov v období rokov 2001 až 2020 podľa kategórií započítavania pôdy v období rokov 2021 až 2025 a podľa kategórií nahlasovania pôdy v období rokov 2026 až 2030;

▼B

d) 

dôkaz časovej konzistentnosti všetkých relevantných ukazovateľov vrátane minimálnej plochy, metodík odhadu emisií, pokrytia úložísk uhlíka a plynov.

2. 

Úroveň pozadia sa vypočíta ako priemer časového radu 2001 – 2020, pričom sa vylúčia všetky roky, v ktorých sa zaznamenali abnormálne úrovne emisií, t. j. vylúčia sa všetky štatistické extrémne hodnoty. Štatistické extrémne hodnoty sa identifikujú takto:

a) 

výpočet priemernej aritmetickej hodnoty a štandardnej odchýlky úplného časového radu 2001 – 2020;

b) 

vylúčenie všetkých rokov, v ktorých ročné emisie prekračujú dvojnásobnú štandardnú odchýlku od priemeru, z časového radu;

c) 

opätovný výpočet priemernej aritmetickej hodnoty a štandardnej odchýlky časového radu 2001 – 2020 a následné odpočítanie rokov vylúčených v písmene b);

d) 

opakovanie postupu podľa písmen b) a c), kým sa neidentifikujú všetky extrémne hodnoty.

▼M2

3. 

Ak po výpočte úrovne pozadia podľa bodu 2 tejto prílohy emisie v konkrétnom roku v období rokov 2021 až 2025 v prípade kategórií započítavania pôdy „zalesnená pôda“ a „obhospodarovaná lesná pôda“ podľa článku 2 ods. 1 prekračujú úroveň pozadia navýšenú o rezervu, množstvo emisií prekračujúcich úroveň pozadia možno vylúčiť v súlade s článkom 10. Rezerva sa rovná hladine pravdepodobnosti 95 %.

4. 

Na účely uplatňovania článku 10 nie sú vylúčené tieto emisie:

a) 

emisie vyplývajúce z ťažobnej činnosti a kalamitnej ťažby, ku ktorým došlo na pôde po výskyte prírodných škodlivých činiteľov;

b) 

emisie vyplývajúce z predpísaného vypaľovania, ku ktorému došlo na pôde v ktoromkoľvek roku v období 2021 až 2025;

c) 

emisie na pôde, ktorá bola predmetom odlesňovania po výskyte prírodných škodlivých činiteľov.

▼B

5. 

Informačné požiadavky podľa článku 10 ods. 2 zahŕňajú tieto prvky:

▼M2 —————

▼M2

b) 

dôkazy, že na pôde, ktorá bola postihnutá prírodnými škodlivými činiteľmi a v súvislosti s ktorou sa emisie vylúčili zo započítavania, nedošlo počas zvyšku obdobia rokov 2021 až 2025 k žiadnemu odlesňovaniu;

c) 

opis overiteľných metód a kritérií, ktoré sa majú použiť na identifikáciu odlesňovania na takejto pôde v nasledujúcich rokoch obdobia 2021 až 2025.

▼M2 —————

▼M2

6. 

Informačné požiadavky podľa článku 10 ods. 2 a článkov 13 a 13b zahŕňajú tieto prvky:

a) 

identifikácia všetkej plochy pôdy, ktorá bola v príslušnom roku postihnutá prírodnými škodlivými činiteľmi, vrátane jej zemepisnej polohy, obdobia výskytu a druhu prírodných škodlivých činiteľov;

b) 

ak je to možné, opis opatrení, ktoré členský štát prijal na zabránenie výskytu alebo obmedzenie vplyvu týchto prírodných škodlivých činiteľov;

c) 

ak je to možné, opis opatrení, ktoré členský štát prijal na obnovu pôdy postihnutej týmito prírodnými škodlivými činiteľmi.

▼B

PRÍLOHA VII

PRÍLOHA VII


MAXIMÁLNA VÝŠKA KOMPENZÁCIE, KTORÁ JE K DISPOZÍCII V RÁMCI FLEXIBILITY TÝKAJÚCEJ SA OBHOSPODAROVANEJ LESNEJ PÔDY UVEDENEJ V ČLÁNKU 13 ODS. 3 PÍSM. B)

Členský štát

Nahlásené priemerné odstraňovanie záchytmi z lesnej pôdy v období rokov 2000 až 2009 v miliónoch ton ekvivalentu CO2 za rok

Kompenzačný limit vyjadrený v miliónoch ton ekvivalentu CO2 na obdobie rokov 2021 až 2030

Belgicko

–3,61

–2,2

Bulharsko

–9,31

–5,6

Česká republika

–5,14

–3,1

Dánsko

–0,56

–0,1

Nemecko

–45,94

–27,6

Estónsko

–3,07

–9,8

Írsko

–0,85

–0,2

Grécko

–1,75

–1,0

Španielsko

–26,51

–15,9

Francúzsko

–51,23

–61,5

Chorvátsko

–8,04

–9,6

Taliansko

–24,17

–14,5

Cyprus

–0,15

–0,03

Lotyšsko

–8,01

–25,6

Litva

–5,71

–3,4

Luxembursko

–0,49

–0,3

Maďarsko

–1,58

–0,9

Malta

0,00

0,0

Holandsko

–1,72

–0,3

Rakúsko

–5,34

–17,1

Poľsko

–37,50

–22,5

Portugalsko

–5,13

–6,2

Rumunsko

–22,34

–13,4

Slovinsko

–5,38

–17,2

Slovensko

–5,42

–6,5

Fínsko

–36,79

–44,1

Švédsko

–39,55

–47,5

▼M2 —————


( 1 ) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1999 z 11. decembra 2018 o riadení energetickej únie a opatrení v oblasti klímy, ktorým sa menia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 663/2009 a (ES) č. 715/2009, smernice Európskeho parlamentu a Rady 94/22/ES, 98/70/ES, 2009/31/ES, 2009/73/ES, 2010/31/EÚ, 2012/27/EÚ a 2013/30/EÚ, smernice Rady 2009/119/ES a (EÚ) 2015/652 a ktorým sa zrušuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 525/2013 (Ú. v. EÚ L 328, 21.12.2018, s. 1).

( 2 ) Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/591 zo 6. apríla 2022 o všeobecnom environmentálnom akčnom programe Únie do roku 2030 (Ú. v. EÚ L 114, 12.4.2022, s. 22).

( 3 ) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 zo 16. februára 2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie (Ú. v. EÚ L 55, 28.2.2011, s. 13).

( 4 ) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/1119 z 30. júna 2021, ktorým sa stanovuje rámec na dosiahnutie klimatickej neutrality a menia nariadenia (ES) č. 401/2009 a (EÚ) 2018/1999 (európsky právny predpis v oblasti klímy) (Ú. v. EÚ L 243, 9.7.2021, s. 1).

( 5 ) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 401/2009 z 23. apríla 2009 o Európskej environmentálnej agentúre a Európskej environmentálnej informačnej a monitorovacej sieti (Ú. v. EÚ L 126, 21.5.2009, s. 13).

( 6 ) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/841 z 30. mája 2018 o začlenení emisií a odstraňovania skleníkových plynov z využívania pôdy, zo zmien vo využívaní pôdy a z lesného hospodárstva do rámca politík v oblasti klímy a energetiky na rok 2030, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 525/2013 a rozhodnutie č. 529/2013/EÚ (Ú. v. L 156, 19.6.2018, s. 1).“;

( 7 ) Vzťahuje sa len na zalesnenú pôdu a obhospodarovanú lesnú pôdu.

( 8 ) Vzťahuje sa len na odlesnenú pôdu, obhospodarovanú ornú pôdu, obhospodarované trávne porasty a obhospodarované mokrade.

1.1 Odkazy

1.2 Identifikované požiadavky

1.3 Súvisiace štandardy

2. Identifikované požiadavky

Požiadavky
Zdroj Požiadavka

3. Súvisiace štandardy

Štandardy
Zdroj Požiadavka