+EUROPA-PARLAMENTETS OG RÅDETS FORORDNING (EU) 2016/1628 af 14. september 2016 om krav vedrørende emissionsgrænser for forurenende luftarter og partikler for og typegodkendelse af forbrændingsmotorer til mobile ikkevejgående maskiner, om ændring af forordning (EU) nr. 1024/2012 og (EU) nr. 167/2013 og om ændring og ophævelse af direktiv 97/68/EF (EØS-relevant tekst)
---+KAPITEL I GENSTAND, ANVENDELSESOMRÅDE OG DEFINITIONER
------+Artikel 1 Genstand
---------+Artikel 1 1.
---------+Artikel 1 2.
------+Artikel 2 Anvendelsesområde
---------+Artikel 2 1.
---------+Artikel 2 2.
------+Artikel 3 Definitioner
------+Artikel 4 Motorkategorier
---------+Artikel 4 1.
---------+Artikel 4 2.
---------+Artikel 4 3.
---+KAPITEL II GENERELLE FORPLIGTELSER
------+Artikel 5 Medlemsstaternes forpligtelser
---------+Artikel 5 1.
---------+Artikel 5 2.
---------+Artikel 5 3.
---------+Artikel 5 4.
---------+Artikel 5 5.
------+Artikel 6 De godkendende myndigheders forpligtelser
---------+Artikel 6 1.
---------+Artikel 6 2.
---------+Artikel 6 3.
------+Artikel 7 Markedsovervågningsmyndighedernes forpligtelser
---------+Artikel 7 1.
---------+Artikel 7 2.
------+Artikel 8 Fabrikanternes generelle forpligtelser
---------+Artikel 8 1.
---------+Artikel 8 2.
---------+Artikel 8 3.
---------+Artikel 8 4.
---------+Artikel 8 5.
---------+Artikel 8 6.
---------+Artikel 8 7.
---------+Artikel 8 8.
---------+Artikel 8 9.
---------+Artikel 8 10.
---------+Artikel 8 11.
------+Artikel 9 Fabrikanternes forpligtelser vedrørende ikkeoverensstemmende motorer
---------+Artikel 9 1.
---------+Artikel 9 2.
------+Artikel 10 Forpligtelser for fabrikanternes repræsentanter med ansvar for markedsovervågning
------+Artikel 11 Importørernes generelle forpligtelser
---------+Artikel 11 1.
---------+Artikel 11 2.
---------+Artikel 11 3.
---------+Artikel 11 4.
---------+Artikel 11 5.
---------+Artikel 11 6.
---------+Artikel 11 7.
------+Artikel 12 Importørernes forpligtelser vedrørende ikkeoverensstemmende motorer
---------+Artikel 12 1.
---------+Artikel 12 2.
------+Artikel 13 Distributørernes generelle forpligtelser
---------+Artikel 13 1.
---------+Artikel 13 2.
---------+Artikel 13 3.
---------+Artikel 13 4.
------+Artikel 14 Distributørernes forpligtelser vedrørende ikkeoverensstemmende motorer
---------+Artikel 14 1.
---------+Artikel 14 2.
------+Artikel 15 Originaludstyrsfabrikanternes forpligtelser vedrørende montering af motorer
---------+Artikel 15 1.
---------+Artikel 15 2.
---------+Artikel 15 3.
---------+Artikel 15 4.
---------+Artikel 15 5.
---------+Artikel 15 6.
------+Artikel 16 Anvendelse af fabrikanters forpligtelser på importører og distributører
------+Artikel 17 Økonomiske aktørers og originaludstyrsfabrikanters underretningsforpligtelse
---+KAPITEL III MATERIELLE KRAV
------+Artikel 18 Udstødningsemissionskrav for EU-typegodkendelse
---------+Artikel 18 1.
---------+Artikel 18 2.
---------+Artikel 18 3.
---------+Artikel 18 4.
---------+Artikel 18 5.
------+Artikel 19 Overvågning af emissioner fra ibrugtagne motorer
---------+Artikel 19 1.
---------+Artikel 19 2.
---+KAPITEL IV EU-TYPEGODKENDELSESPROCEDURER
------+Artikel 20 Ansøgning om EU-typegodkendelse
---------+Artikel 20 1.
---------+Artikel 20 2.
---------+Artikel 20 3.
---------+Artikel 20 4.
------+Artikel 21 Informationsmappe
---------+Artikel 21 1.
---------+Artikel 21 2.
---------+Artikel 21 3.
---+KAPITEL V GENNEMFØRELSE AF EU-TYPEGODKENDELSESPROCEDURERNE
------+Artikel 22 Generelle bestemmelser
---------+Artikel 22 1.
---------+Artikel 22 2.
---------+Artikel 22 3.
---------+Artikel 22 4.
---------+Artikel 22 5.
---------+Artikel 22 6.
---------+Artikel 22 7.
------+Artikel 23 Særlige bestemmelser vedrørende EU-typegodkendelsesattesten
---------+Artikel 23 1.
---------+Artikel 23 2.
---------+Artikel 23 3.
---------+Artikel 23 4.
---------+Artikel 23 5.
------+Artikel 24 Prøvninger med henblik på EU-typegodkendelse
---------+Artikel 24 1.
---------+Artikel 24 2.
---------+Artikel 24 3.
---------+Artikel 24 4.
---------+Artikel 24 5.
---------+Artikel 24 6.
---------+Artikel 24 7.
---------+Artikel 24 8.
---------+Artikel 24 9.
---------+Artikel 24 10.
---------+Artikel 24 11.
---------+Artikel 24 12.
------+Artikel 25 Gennemførelse af målinger og prøvninger med henblik på EU-typegodkendelse
---------+Artikel 25 1.
---------+Artikel 25 2.
---------+Artikel 25 3.
---------+Artikel 25 4.
------+Artikel 26 Ordninger til sikring af produktionens overensstemmelse
---------+Artikel 26 1.
---------+Artikel 26 2.
---------+Artikel 26 3.
---------+Artikel 26 4.
---------+Artikel 26 5.
---------+Artikel 26 6.
---+KAPITEL VI ÆNDRINGER OG GYLDIGHED AF EU-TYPEGODKENDELSER
------+Artikel 27 Almindelige bestemmelser
---------+Artikel 27 1.
---------+Artikel 27 2.
---------+Artikel 27 3.
------+Artikel 28 Revision og udvidelse af EU-typegodkendelser
---------+Artikel 28 1.
---------+Artikel 28 2.
---------+Artikel 28 3.
---------+Artikel 28 4.
------+Artikel 29 Udstedelse af og underretning vedrørende ændringer
---------+Artikel 29 1.
---------+Artikel 29 2.
---------+Artikel 29 3.
------+Artikel 30 EU-typegodkendelsers gyldighed
---------+Artikel 30 1.
---------+Artikel 30 2.
---------+Artikel 30 3.
---------+Artikel 30 4.
---------+Artikel 30 5.
---------+Artikel 30 6.
---+KAPITEL VII OVERENSSTEMMELSESMEDDELELSE OG MÆRKNING
------+Artikel 31 Overensstemmelsesmeddelelse
---------+Artikel 31 1.
---------+Artikel 31 2.
---------+Artikel 31 3.
---------+Artikel 31 4.
---------+Artikel 31 5.
------+Artikel 32 Lovpligtig mærkning af motorer
---------+Artikel 32 1.
---------+Artikel 32 2.
---------+Artikel 32 3.
------+Artikel 33 Lovpligtig mærkning af motorer
---------+Artikel 33 1.
---------+Artikel 33 2.
---------+Artikel 33 3.
---+KAPITEL VIII UNDTAGELSER
------+Artikel 34 Generelle undtagelser
---------+Artikel 34 1.
---------+Artikel 34 2.
---------+Artikel 34 3.
---------+Artikel 34 4.
---------+Artikel 34 5.
---------+Artikel 34 6.
---------+Artikel 34 7.
---------+Artikel 34 8.
---------+Artikel 34 9.
------+Artikel 35 Undtagelser for nye teknologier eller nye principper
---------+Artikel 35 1.
---------+Artikel 35 2.
---------+Artikel 35 3.
---------+Artikel 35 4.
---------+Artikel 35 5.
---------+Artikel 35 6.
---------+Artikel 35 7.
---------+Artikel 35 8.
---------+Artikel 35 9.
------+Artikel 36 Efterfølgende tilpasning af delegerede retsakter og gennemførelsesretsakter
---------+Artikel 36 1.
---------+Artikel 36 2.
---+KAPITEL IX PRODUKTIONSINDBERETNING OG -KONTROL
------+Artikel 37 Forpligtelser for fabrikanter med hensyn til produktionsindberetning
---------+Artikel 37 1.
---------+Artikel 37 2.
---------+Artikel 37 3.
---------+Artikel 37 4.
---------+Artikel 37 5.
------+Artikel 38 Kontrolforanstaltninger
---------+Artikel 38 1.
---------+Artikel 38 2.
---------+Artikel 38 3.
---------+Artikel 38 4.
---+KAPITEL X BESKYTTELSESKLAUSULER
------+Artikel 39 Motorer, der ikke er i overensstemmelse med den godkendte type
---------+Artikel 39 1.
---------+Artikel 39 2.
---------+Artikel 39 3.
---------+Artikel 39 4.
---------+Artikel 39 5.
------+Artikel 40 Tilbagekaldelse af motorer
---------+Artikel 40 1.
---------+Artikel 40 2.
---------+Artikel 40 3.
------+Artikel 41 Underretning om afgørelser og tilgængelige retsmidler
---------+Artikel 41 1.
---------+Artikel 41 2.
---+KAPITEL XI INTERNATIONALE REGULATIVER OG LEVERING AF TEKNISKE OPLYSNINGER
------+Artikel 42 Anerkendelse af ækvivalente motortypegodkendelser
---------+Artikel 42 1.
---------+Artikel 42 2.
---------+Artikel 42 3.
---------+Artikel 42 4.
------+Artikel 43 Oplysninger og instrukser beregnet for originaludstyrsfabrikanter og slutbrugere
---------+Artikel 43 1.
---------+Artikel 43 2.
---------+Artikel 43 3.
---------+Artikel 43 4.
---------+Artikel 43 5.
------+Artikel 44 Udveksling af data og oplysninger via IMI
---------+Artikel 44 1.
---------+Artikel 44 2.
---------+Artikel 44 3.
---------+Artikel 44 4.
---------+Artikel 44 5.
---+KAPITEL XII UDPEGELSE AF OG UNDERRETNING OM TEKNISKE TJENESTER
------+Artikel 45 Krav med hensyn til tekniske tjenester
---------+Artikel 45 1.
---------+Artikel 45 2.
---------+Artikel 45 3.
---------+Artikel 45 4.
---------+Artikel 45 5.
---------+Artikel 45 6.
---------+Artikel 45 7.
---------+Artikel 45 8.
---------+Artikel 45 9.
------+Artikel 46 Dattervirksomheder og underentreprise i tilknytning til tekniske tjenester
---------+Artikel 46 1.
---------+Artikel 46 2.
---------+Artikel 46 3.
------+Artikel 47 Udpegelse af tekniske tjenester
---------+Artikel 47 1.
---------+Artikel 47 2.
---------+Artikel 47 3.
------+Artikel 48 Procedurer for præstationsstandarder og vurdering af tekniske tjenester
------+Artikel 49 Vurdering af tekniske tjenesters kompetencer
---------+Artikel 49 1.
---------+Artikel 49 2.
---------+Artikel 49 3.
---------+Artikel 49 4.
------+Artikel 50 Underretningsprocedure
---------+Artikel 50 1.
---------+Artikel 50 2.
---------+Artikel 50 3.
---------+Artikel 50 4.
---------+Artikel 50 5.
------+Artikel 51 Ændringer af udpegelser
---------+Artikel 51 1.
---------+Artikel 51 2.
------+Artikel 52 Anfægtelse af tekniske tjenesters kompetence
---------+Artikel 52 1.
---------+Artikel 52 2.
---------+Artikel 52 3.
---------+Artikel 52 4.
------+Artikel 53 Tekniske tjenesters operationelle forpligtelser
---------+Artikel 53 1.
---------+Artikel 53 2.
---------+Artikel 53 3.
---------+Artikel 53 4.
------+Artikel 54 Tekniske tjenesters oplysningsforpligtelser
---------+Artikel 54 1.
---------+Artikel 54 2.
---+KAPITEL XIII DELEGEREDE RETSAKTER OG GENNEMFØRELSESRETSAKTER
------+Artikel 55 Udøvelse af de delegerede beføjelser
---------+Artikel 55 1.
---------+Artikel 55 2.
---------+Artikel 55 3.
---------+Artikel 55 4.
---------+Artikel 55 5.
---------+Artikel 55 6.
------+Artikel 56 Udvalgsprocedure
---------+Artikel 56 1.
---------+Artikel 56 2.
---------+Artikel 56 3.
---+KAPITEL XIV AFSLUTTENDE BESTEMMELSER
------+Artikel 57 Sanktioner
---------+Artikel 57 1.
---------+Artikel 57 2.
------+Artikel 58 Overgangsbestemmelser
---------+Artikel 58 1.
---------+Artikel 58 2.
---------+Artikel 58 3.
---------+Artikel 58 4.
---------+Artikel 58 5.
---------+Artikel 58 6.
---------+Artikel 58 7.
---------+Artikel 58 8.
---------+Artikel 58 9.
---------+Artikel 58 10.
---------+Artikel 58 11.
---------+Artikel 58 12.
---------+Artikel 58 13.
------+Artikel 59 Rapport
---------+Artikel 59 1.
---------+Artikel 59 2.
------+Artikel 60 Revision
---------+Artikel 60 1.
---------+Artikel 60 2.
---------+Artikel 60 3.
---------+Artikel 60 4.
------+Artikel 61 Ændringer af direktiv 97/68/EF
------+Artikel 62 Ændring af forordning (EU) nr. 1024/2012
------+Artikel 63 Ændringer af forordning (EU) nr. 167/2013
------+Artikel 64 Ophævelse
---------+Artikel 64 1.
---------+Artikel 64 2.
------+Artikel 65 Ikrafttrædelse og anvendelse
---------+Artikel 65 1.
---------+Artikel 65 2.
---+BILAG I
---+BILAG II
---+BILAG III
---+BILAG IV
---+BILAG V
---+BILAG VI
|
English -
European Union -
Environment -
EUROPA-PARLAMENTETS OG RÅDETS FORORDNING (EU) 2016/1628 af 14. september 2016 om krav vedrørende emissionsgrænser for forurenende luftarter og partikler for og typegodkendelse af forbrændingsmotorer til mobile ikkevejgående maskiner, om ændring af forordning (EU) nr. 1024/2012 og (EU) nr. 167/2013 og om ændring og ophævelse af direktiv 97/68/EF (EØS-relevant tekst)
EUROPA-PARLAMENTETS OG RÅDETS FORORDNING (EU) 2016/1628 af 14. september 2016 om krav vedrørende emissionsgrænser for forurenende luftarter og partikler for og typegodkendelse af forbrændingsmotorer til mobile ikkevejgående maskiner, om ændring af forordning (EU) nr. 1024/2012 og (EU) nr. 167/2013 og om ændring og ophævelse af direktiv 97/68/EF (EØS-relevant tekst)
1. Oversigt
| Titel |
Regulering |
|
KAPITEL I GENSTAND, ANVENDELSESOMRÅDE OG DEFINITIONER
|
KAPITEL I GENSTAND, ANVENDELSESOMRÅDE OG DEFINITIONER
|
|
KAPITEL II GENERELLE FORPLIGTELSER
|
KAPITEL II GENERELLE FORPLIGTELSER
|
|
KAPITEL III MATERIELLE KRAV
|
KAPITEL III MATERIELLE KRAV
|
|
KAPITEL IV EU-TYPEGODKENDELSESPROCEDURER
|
KAPITEL IV EU-TYPEGODKENDELSESPROCEDURER
|
|
KAPITEL V GENNEMFØRELSE AF EU-TYPEGODKENDELSESPROCEDURERNE
|
KAPITEL V GENNEMFØRELSE AF EU-TYPEGODKENDELSESPROCEDURERNE
|
|
KAPITEL VI ÆNDRINGER OG GYLDIGHED AF EU-TYPEGODKENDELSER
|
KAPITEL VI ÆNDRINGER OG GYLDIGHED AF EU-TYPEGODKENDELSER
|
|
KAPITEL VII OVERENSSTEMMELSESMEDDELELSE OG MÆRKNING
|
KAPITEL VII OVERENSSTEMMELSESMEDDELELSE OG MÆRKNING
|
|
KAPITEL VIII UNDTAGELSER
|
KAPITEL VIII UNDTAGELSER
|
|
KAPITEL IX PRODUKTIONSINDBERETNING OG -KONTROL
|
KAPITEL IX PRODUKTIONSINDBERETNING OG -KONTROL
|
|
KAPITEL X BESKYTTELSESKLAUSULER
|
KAPITEL X BESKYTTELSESKLAUSULER
|
|
KAPITEL XI INTERNATIONALE REGULATIVER OG LEVERING AF TEKNISKE OPLYSNINGER
|
KAPITEL XI INTERNATIONALE REGULATIVER OG LEVERING AF TEKNISKE OPLYSNINGER
|
|
KAPITEL XII UDPEGELSE AF OG UNDERRETNING OM TEKNISKE TJENESTER
|
KAPITEL XII UDPEGELSE AF OG UNDERRETNING OM TEKNISKE TJENESTER
|
|
KAPITEL XIII DELEGEREDE RETSAKTER OG GENNEMFØRELSESRETSAKTER
|
KAPITEL XIII DELEGEREDE RETSAKTER OG GENNEMFØRELSESRETSAKTER
|
|
KAPITEL XIV AFSLUTTENDE BESTEMMELSER
|
KAPITEL XIV AFSLUTTENDE BESTEMMELSER
|
|
BILAG I
|
BILAG I
Definition af motorunderkategorier, jf. artikel 4
Tabel I-1: Underkategorier af motorkategori NRE, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 1)
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Referenceeffekt
|
|
NRE
|
CI
|
Variabel
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
|
Maksimal nettoeffekt
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
|
|
Alle
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
|
|
CI
|
Konstant
|
0 < P < 8
|
NRE-c-1
|
Mærke nettoeffekt
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-c-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-c-3
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-c-4
|
|
Alle
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-c-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-c-6
|
|
P > 560
|
NRE-c-7
|
Tabel I-2: Underkategorier af motorkategori NRG, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 2)
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Referenceeffekt
|
|
NRG
|
Alle
|
Variabel
|
P > 560
|
NRG-v-1
|
Maksimal nettoeffekt
|
|
Konstant
|
P > 560
|
NRG-c-1
|
Mærke nettoeffekt
|
Tabel I-3: Underkategorier af motorkategori NRSh, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 3)
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Slagvolumen (cm3)
|
Underkategori
|
Referenceeffekt
|
|
NRSh
|
SI
|
Variabel eller konstant
|
0 < P < 19
|
SV < 50
|
NRSh-v-1a
|
Maksimal nettoeffekt
|
|
SV ≥ 50
|
NRSh-v-1b
|
Tabel I-4: Underkategorier af motorkategori NRS, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 4)
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Slagvolumen (cm3)
|
Underkategori
|
Referenceeffekt
|
|
NRS
|
SI
|
Variabel ≥ 3 600 o/m eller konstant
|
0 < P < 19
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vr-1a
|
Maksimal nettoeffekt
|
|
SV ≥ 225
|
NRS-vr-1b
|
|
Variabel < 3 600 o/m
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vi-1a
|
|
SV ≥ 225
|
NRS-vi-1b
|
|
Variabel eller konstant
|
19 ≤ P < 30
|
SV ≤ 1 000
|
NRS-v-2a
|
Maksimal nettoeffekt
|
|
SV > 1 000
|
NRS-v-2b
|
|
30 ≤ P < 56
|
Alle
|
NRS-v-3
|
Maksimal nettoeffekt
|
For motorer < 19 kW med SV < 80 cm3 i andet end håndholdte maskiner anvendes motorer i kategori NRSh.
Tabel I-5: Underkategorier af motorkategori IWP, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 5)
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Referenceeffekt
|
|
IWP
|
Alle
|
Variabel
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-v-1
|
Maksimal nettoeffekt
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
|
|
Konstant
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-c-1
|
Mærke nettoeffekt
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-c-4
|
Tabel I-6: Underkategorier af motorkategori IWA, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 6)
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Referenceeffekt
|
|
IWA
|
Alle
|
Variabel
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-v-1
|
Maksimal nettoeffekt
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
|
|
Konstant
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-c-1
|
Mærke nettoeffekt
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-c-4
|
Tabel I-7: Underkategorier af motorkategori RLL, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 7)
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Referenceeffekt
|
|
RLL
|
Alle
|
Variabel
|
P > 0
|
RLL-v-1
|
Maksimal nettoeffekt
|
|
Konstant
|
P > 0
|
RLL-c-1
|
Mærke nettoeffekt
|
Tabel I-8: Underkategorier af motorkategori RLR, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 8)
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Referenceeffekt
|
|
RLR
|
Alle
|
Variabel
|
P > 0
|
RLR-v-1
|
Maksimal nettoeffekt
|
|
Konstant
|
P > 0
|
RLR-c-1
|
Mærke nettoeffekt
|
Tabel I-9: Underkategorier af motorkategori SMB, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 9)
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Referenceeffekt
|
|
SMB
|
SI
|
Variabel eller konstant
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
Maksimal nettoeffekt
|
Tabel I-10: Underkategorier af motorkategori ATS, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 10)
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Referenceeffekt
|
|
ATS
|
SI
|
Variabel eller konstant
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
Maksimal nettoeffekt
|
|
|
BILAG II
|
BILAG II
Udstødningsemissionsgrænser, jf. artikel 18, stk. 2
Tabel II-1: Trin V-emissionsgrænser for motorkategori NRE, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 1)
|
Emissionstrin
|
Motorunderkategori
|
Effektinterval
|
Tændingstype
|
CO
|
HC
|
NOx
|
Partikelmasse
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Trin V
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
0 < P < 8
|
CI
|
8,00
|
(HC + NOx ≤ 7,50)
|
0,40 (1)
|
—
|
1,10
|
|
Trin V
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
8 ≤ P < 19
|
CI
|
6,60
|
(HC + NOx ≤ 7,50)
|
0,40
|
—
|
1,10
|
|
Trin V
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
19 ≤ P < 37
|
CI
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Trin V
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
37 ≤ P < 56
|
CI
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Trin V
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
56 ≤ P < 130
|
Alle
|
5,00
|
0,19
|
0,40
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Trin V
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
130 ≤ P ≤ 560
|
Alle
|
3,50
|
0,19
|
0,40
|
0,015
|
1 × 1012
|
1,10
|
|
Trin V
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
P > 560
|
Alle
|
3,50
|
0,19
|
3,50
|
0,045
|
—
|
6,00
|
(1)
0,60 for luftkølede motorer med direkte indsprøjtning, der kan håndstartes.
|
Tabel II-2: Trin V-emissionsgrænser for motorkategori NRG, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 2)
|
Emissionstrin
|
Motorunderkategori
|
Effektinterval
|
Tændingstype
|
CO
|
HC
|
NOx
|
Partikelmasse
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Trin V
|
NRG-v-1
NRG-c-1
|
P > 560
|
Alle
|
3,50
|
0,19
|
0,67
|
0,035
|
—
|
6,00
|
Tabel II-3: Trin V-emissionsgrænser for motorkategori NRSh, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 3)
|
Emissionstrin
|
Motorunderkategori
|
Effektinterval
|
Tændingstype
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Trin V
|
NRSh-v-1a
|
0 < P < 19
|
SI
|
805
|
50
|
|
Trin V
|
NRSh-v-1b
|
603
|
72
|
Tabel II-4: Trin V-emissionsgrænser for motorkategori NRS, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 4)
|
Emissionstrin
|
Motorunderkategori
|
Effektinterval
|
Tændingstype
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Trin V
|
NRS-vr-1a
NRS-vi-1a
|
0 < P < 19
|
SI
|
610
|
10
|
|
Trin V
|
NRS-vr-1b
NRS-vi-1b
|
610
|
8
|
|
Trin V
|
NRS-v-2a
|
19 ≤ P ≤ 30
|
610
|
8
|
|
Trin V
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
19 ≤ P < 56
|
4,40 (*1)
|
2,70 (*1)
|
(*1)
Valgfrit og som alternativ enhver kombination af værdier, der opfylder formlen (HC + NOX) × CO0,784 ≤ 8,57 og følgende betingelser: CO ≤ 20,6 g/kWh og (HC + NOX) ≤ 2,7 g/kWh.
|
Tabel II-5: Trin V-emissionsgrænser for motorkategori IWP, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 5)
|
Emissionstrin
|
Motorunderkategori
|
Effektinterval
|
Tændingstype
|
CO
|
HC
|
NOx
|
Partikelmasse
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Trin V
|
IWP-v-1
IWP-c-1
|
19 ≤ P < 75
|
Alle
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,30
|
—
|
6,00
|
|
Trin V
|
IWP-v-2
IWP-c-2
|
75 ≤ P < 130
|
Alle
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 5,40)
|
0,14
|
—
|
6,00
|
|
Trin V
|
IWP-v-3
IWP-c-3
|
130 ≤ P < 300
|
Alle
|
3,50
|
1,00
|
2,10
|
0,10
|
—
|
6,00
|
|
Trin V
|
IWP-v-4
IWP-c-4
|
P ≥ 300
|
Alle
|
3,50
|
0,19
|
1,80
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Tabel II-6: Trin V-emissionsgrænser for motorkategori IWA, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 6)
|
Emissionstrin
|
Motorunderkategori
|
Effektinterval
|
Tændingstype
|
CO
|
HC
|
NOx
|
Partikelmasse
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Trin V
|
IWA-v-1
IWA-c-1
|
19 ≤ P < 75
|
Alle
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 4,70)
|
0,30
|
—
|
6,00
|
|
Trin V
|
IWA-v-2
IWA-c-2
|
75 ≤ P < 130
|
Alle
|
5,00
|
(HC + NOx ≤ 5,40)
|
0,14
|
—
|
6,00
|
|
Trin V
|
IWA-v-3
IWA-c-3
|
130 ≤ P < 300
|
Alle
|
3,50
|
1,00
|
2,10
|
0,10
|
—
|
6,00
|
|
Trin V
|
IWA-v-4
IWA-c-4
|
P ≥ 300
|
Alle
|
3,50
|
0,19
|
1,80
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Tabel II-7: Trin V-emissionsgrænser for motorkategori RLL, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 7)
|
Emissionstrin
|
Motorunderkategori
|
Effektinterval
|
Tændingstype
|
CO
|
HC
|
NOx
|
Partikelmasse
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Trin V
|
RLL-c-1
RLL-v-1
|
P > 0
|
Alle
|
3,50
|
(HC + NOx ≤ 4,00)
|
0,025
|
—
|
6,00
|
Tabel II-8: Trin V-emissionsgrænser for motorkategori RLR, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 8)
|
Emissionstrin
|
Motorunderkategori
|
Effektinterval
|
Tændingstype
|
CO
|
HC
|
NOx
|
Partikelmasse
|
PN
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
#/kWh
|
|
|
Trin V
|
RLR-c-1
RLR-v-1
|
P > 0
|
Alle
|
3,50
|
0,19
|
2,00
|
0,015
|
1 × 1012
|
6,00
|
Tabel II-9: Trin V-emissionsgrænser for motorkategori SMB, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 9)
|
Emissionstrin
|
Motorunderkategori
|
Effektinterval
|
Tændingstype
|
CO
|
NOx
|
HC
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Trin V
|
SMB-v-1
|
P > 0
|
SI
|
275
|
—
|
75
|
Tabel II-10: Trin V-emissionsgrænser for motorkategori ATS, jf. artikel 4, stk. 1, nr. 10)
|
Emissionstrin
|
Motorunderkategori
|
Effektinterval
|
Tændingstype
|
CO
|
HC + NOx
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
Trin V
|
ATS-v-1
|
P > 0
|
SI
|
400
|
8
|
Særlige bestemmelser om samlede grænseværdier for kulbrinte (HC) for helt eller delvis gasdrevne motorer
1. For underkategorier, hvor faktor A er defineret, erstattes grænseværdien for kulbrinte for helt eller delvis gasdrevne motorer, der er angivet i tabel II-1 til II-10, med en værdi, der beregnes efter følgende formel:
HC = 0,19 + (1,5 × A × GER), hvor GER er det gennemsnitlige gas/energiforhold i den relevante prøvningscyklus. Anvendes både den stationære og transiente prøvningscyklus, bestemmes GER ud fra den transiente prøvningscyklus med varmstart. Anvendes mere end én stationær prøvningscyklus, bestemmes det gennemsnitlige GER individuelt for hver cyklus. Overstiger det beregnede loft for HC-værdien 0,19 + A, sættes grænseværdien for HC til 0,19 + A.
Figur 1. Diagram, der viser HC-emissionsgrænse som funktion af det gennemsnitlige GER
2. For underkategorier med kombineret HC- og NOx-grænse nedbringes den kombinerede grænseværdi for HC og NOx med 0,19 g/kWh, og den anvendes kun for NOx.
3. Formlen finder ikke anvendelse på motorer, der anvender ikkegasformige brændstoffer.
|
|
BILAG III
|
BILAG III
Tidsplan for anvendelse af denne forordning med hensyn til EU-typegodkendelse og omsætning
Tabel III-1: Datoer for anvendelse af denne forordning for motorkategori NRE
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Obligatorisk anvendelsesdato for denne forordning for så vidt angår
|
|
EU-typegodkendelse af motorer
|
Omsætning af motorer
|
|
NRE
|
CI
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
1. januar 2018
|
1. januar 2019
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
1. januar 2018
|
1. januar 2019
|
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
|
Alle
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
1. januar 2019
|
1. januar 2020
|
|
130 ≤ P < 560
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
1. januar 2018
|
1. januar 2019
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
1. januar 2018
|
1. januar 2019
|
Tabel III-2: Datoer for anvendelse af denne forordning for motorkategori NRG
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Obligatorisk anvendelsesdato for denne forordning for så vidt angår
|
|
|
|
|
|
EU-typegodkendelse af motorer
|
Omsætning af motorer
|
|
NRG
|
Alle
|
P > 560
|
NRG-v-1
NRG-c-1
|
1. januar 2018
|
1. januar 2019
|
Tabel III-3: Datoer for anvendelse af denne forordning for motorkategori NRSh
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Obligatorisk anvendelsesdato for denne forordning for så vidt angår
|
|
|
|
|
|
EU-typegodkendelse af motorer
|
Omsætning af motorer
|
|
NRSh
|
SI
|
0 < P < 19
|
NRSh-v-1a
NRSh-v-1b
|
1. januar 2018
|
1. januar 2019
|
Tabel III-4: Datoer for anvendelse af denne forordning for motorkategori NRS
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Obligatorisk anvendelsesdato for denne forordning for så vidt angår
|
|
|
|
|
|
EU-typegodkendelse af motorer
|
Omsætning af motorer
|
|
NRS
|
SI
|
0 < P < 56
|
NRS-vr-1a
NRS-vi-1a
NRS-vr-1b
NRS-vi-1b
NRS-v-2a
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
1. januar 2018
|
1. januar 2019
|
Tabel III-5: Datoer for anvendelse af denne forordning for motorkategori IWP
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Obligatorisk anvendelsesdato for denne forordning for så vidt angår
|
|
|
|
|
|
EU-typegodkendelse af motorer
|
Omsætning af motorer
|
|
IWP
|
Alle
|
19 ≤ P < 300
|
IWP-v-1
IWP-c-1
IWP-v-2
IWP-c-2
IWP-v-3
IWP-c-3
|
1. januar 2018
|
1. januar 2019
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
IWP-c-4
|
1. januar 2019
|
1. januar 2020
|
Tabel III-6: Datoer for anvendelse af denne forordning for motorkategori IWA
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Obligatorisk anvendelsesdato for denne forordning for så vidt angår
|
|
|
|
|
|
EU-typegodkendelse af motorer
|
Omsætning af motorer
|
|
IWA
|
Alle
|
19 ≤ P < 300
|
IWA-v-1
IWA-c-1
IWA-v-2
IWA-c-2
IWA-v-3
IWA-c-3
|
1. januar 2018
|
1. januar 2019
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
IWA-c-4
|
1. januar 2019
|
1. januar 2020
|
Tabel III-7: Datoer for anvendelse af denne forordning for motorkategori RLL
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Obligatorisk anvendelsesdato for denne forordning for så vidt angår
|
|
|
|
|
|
EU-typegodkendelse af motorer
|
Omsætning af motorer
|
|
RLL
|
Alle
|
P > 0
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
1. januar 2020
|
1. januar 2021
|
Tabel III-8: Datoer for anvendelse af denne forordning for motorkategori RLR
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Obligatorisk anvendelsesdato for denne forordning for så vidt angår
|
|
|
|
|
|
EU-typegodkendelse af motorer
|
Omsætning af motorer
|
|
RLR
|
Alle
|
P > 0
|
RLR-v-1
RLR-c-1
|
1. januar 2020
|
1. januar 2021
|
Tabel III-9: Datoer for anvendelse af denne forordning for motorkategori SMB
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Obligatorisk anvendelsesdato for denne forordning for så vidt angår
|
|
|
|
|
|
EU-typegodkendelse af motorer
|
Omsætning af motorer
|
|
SMB
|
SI
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
1. januar 2018
|
1. januar 2019
|
Tabel III-10: Datoer for anvendelse af denne forordning for motorkategori ATS
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
Obligatorisk anvendelsesdato for denne forordning for så vidt angår
|
|
|
|
|
|
EU-typegodkendelse af motorer
|
Omsætning af motorer
|
|
ATS
|
SI
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
1. januar 2018
|
1. januar 2019
|
|
|
BILAG IV
|
BILAG IV
Ikkevejgående stationære prøvningscyklusser (NRSC)
Tabel IV-1: NRSC-prøvningscyklusser for motorkategori NRE
|
Kategori
|
Driftshastighed
|
Formål
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
NRE
|
Variabel
|
Motor med variabel hastighed med referenceeffekt under 19 kW
|
NRE-v-1
NRE-v-2
|
G2 eller C1
|
|
Motor med variabel hastighed med referenceeffekt på 19 kW eller derover, men ikke over 560 kW
|
NRE-v-3
NRE-v-4
NRE-v-5
NRE-v-6
|
C1
|
|
Motor med variabel hastighed med referenceeffekt over 560 kW
|
NRE-v-7
|
C1
|
|
Konstant
|
Motor med konstant hastighed
|
NRE-c-1
NRE-c-2
NRE-c-3
NRE-c-4
NRE-c-5
NRE-c-6
NRE-c-7
|
D2
|
Tabel IV-2: NRSC-prøvningscyklusser for motorkategori NRG
|
Kategori
|
Driftshastighed
|
Formål
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
NRG
|
Variabel
|
Motor med variabel hastighed til generatorsæt
|
NRG-v-1
|
C1
|
|
Konstant
|
Motor med konstant hastighed til generatorsæt
|
NRG-c-1
|
D2
|
Tabel IV-3: NRSC-prøvningscyklusser for motorkategori NRSh
|
Kategori
|
Driftshastighed
|
Formål
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
NRSh
|
Variabel eller konstant
|
Motor med referenceeffekt på højst 19 kW til anvendelse i håndholdte maskiner
|
NRSh-v-1a
NRSh-v-1b
|
G3
|
Tabel IV-4: NRSC-prøvningscyklusser for motorkategori NRS
|
Kategori
|
Driftshastighed
|
Formål
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
NRS
|
Variabel < 3 600 o/m
|
Motor med variabel hastighed med referenceeffekt på højst 19 kW beregnet til drift med < 3 600 o/m
|
NRS-vi-1a
NRS-vi-1b
|
G1
|
|
Variabel ≥ 3 600 o/m eller konstant
|
Motor med variabel hastighed med referenceeffekt på højst 19 kW beregnet til drift med ≥ 3 600 o/m; motor med konstant hastighed med referenceeffekt på højst 19 kW
|
NRS-vr-1a
NRS-vr-1b
|
G2
|
|
Variabel eller konstant
|
Motor med både referenceeffekt mellem 19 og 30 kW og samlet slagvolumen på mindre end 1 liter
|
NRS-v-2a
|
G2
|
|
Motor med referenceeffekt over 19 kW, undtagen motor med både referenceeffekt mellem 19 og 30 kW og samlet slagvolumen på mindre end 1 liter
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
C2
|
Tabel IV-5: NRSC-prøvningscyklusser for motorkategori IWP
|
Kategori
|
Driftshastighed
|
Formål
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
IWP
|
Variabel
|
Motor med variabel hastighed beregnet til fremdrift, der fungerer med en rotor med fast bladindstilling
|
IWP-v-1
IWP-v-2
IWP-v-3
IWP-v-4
|
E3
|
|
Konstant
|
Motor med konstant hastighed beregnet til fremdrift, der fungerer med stilbar propel eller elektrisk tilkoblet propel
|
IWP-c-1
IWP-c-2
IWP-c-3
IWP-c-4
|
E2
|
Tabel IV-6: NRSC-prøvningscyklusser for motorkategori IWA
|
Kategori
|
Driftshastighed
|
Formål
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
IWA
|
Variabel
|
Motor med variabel hastighed beregnet som hjælpemotor i fartøjer til sejlads ad indre vandveje
|
IWA-v-1
IWA-v-2
IWA-v-3
IWA-v-4
|
C1
|
|
Konstant
|
Motor med konstant hastighed beregnet som hjælpemotor i fartøjer til sejlads ad indre vandveje
|
IWA-c-1
IWA-c-2
IWA-c-3
IWA-c-4
|
D2
|
Tabel IV-7: NRSC-prøvningscyklusser for motorkategori RLL
|
Kategori
|
Driftshastighed
|
Formål
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
RLL
|
Variabel
|
Motor med variabel hastighed til fremdrift af lokomotiver
|
RLL-v-1
|
F
|
|
Konstant
|
Motor med konstant hastighed til fremdrift af lokomotiver
|
RLL-c-1
|
D2
|
Tabel IV-8: NRSC-prøvningscyklusser for motorkategori RLR
|
Kategori
|
Driftshastighed
|
Formål
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
RLR
|
Variabel
|
Motor med variabel hastighed til fremdrift af motorvogne
|
RLR-v-1
|
C1
|
|
Konstant
|
Motor med konstant hastighed til fremdrift af motorvogne
|
RLR-c-1
|
D2
|
Tabel IV-9: NRSC-prøvningscyklusser for motorkategori SMB
|
Kategori
|
Driftshastighed
|
Formål
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
SMB
|
Variabel eller konstant
|
Motorer til fremdrift af snescootere
|
SMB-v-1
|
H
|
Tabel IV-10: NRSC-prøvningscyklusser for motorkategori ATS
|
Kategori
|
Driftshastighed
|
Formål
|
Underkategori
|
NRSC
|
|
ATS
|
Variabel eller konstant
|
Motorer til fremdrift af ATV’er eller SSV’er
|
ATS-v-1
|
G1
|
Ikkevejgående transient prøvningscyklus
Tabel IV-11: Ikkevejgående transient prøvningscyklus for motorkategori NRE
|
Kategori
|
Driftshastighed
|
Formål
|
Underkategori
|
|
|
NRE
|
Variabel
|
Motor med variabel hastighed med referenceeffekt på 19 kW eller derover, men ikke over 560 kW
|
NRE-v-3
NRE-v-4
NRE-v-5
NRE-v-6
|
NRTC-cyklus
|
Tabel IV-12: Ikkevejgående transient prøvningscyklus for motorkategori NRS (1)
|
Kategori
|
Driftshastighed
|
Formål
|
Underkategori
|
|
|
NRS
|
Variabel eller konstant
|
Motor med referenceeffekt over 19 kW, undtagen motor med både referenceeffekt mellem 19 og 30 kW og samlet slagvolumen på mindre end 1 liter
|
NRS-v-2b
NRS-v-3
|
LSI-NRTC
|
(1)
Gælder kun motorer med en maksimal prøvningshastighed på ≤ 3 400 o/m.
|
|
|
BILAG V
|
BILAG V
Emissionsholdbarhedsperioder (EDP), jf. artikel 25, stk. 1
Tabel V-1: EDP for motorkategori NRE
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
EDP (timer)
|
|
NRE
|
CI
|
Variabel
|
0 < P < 8
|
NRE-v-1
|
3 000
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-v-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-v-3
|
5 000
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-v-4
|
8 000
|
|
Alle
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-v-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-v-6
|
|
P > 560
|
NRE-v-7
|
|
CI
|
Konstant
|
0 < P < 8
|
NRE-c-1
|
3 000
|
|
CI
|
8 ≤ P < 19
|
NRE-c-2
|
|
CI
|
19 ≤ P < 37
|
NRE-c-3
|
|
CI
|
37 ≤ P < 56
|
NRE-c-4
|
8 000
|
|
Alle
|
56 ≤ P < 130
|
NRE-c-5
|
|
130 ≤ P ≤ 560
|
NRE-c-6
|
|
P > 560
|
NRE-c-7
|
Tabel V-2: EDP for motorkategori NRG
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
EDP (timer)
|
|
NRG
|
Alle
|
Konstant
|
P > 560
|
NRG-v-1
|
8 000
|
|
Variabel
|
NRG-c-1
|
Tabel V-3: EDP for motorkategori NRSh
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Slagvolumen (cm3)
|
Underkategori
|
EDP (timer)
|
|
NRSh
|
SI
|
Variabel eller konstant
|
0 < P < 19
|
SV < 50
|
NRSh-v-1a
|
50/125/300 (1)
|
|
SV ≥ 50
|
NRSh-v-1b
|
(1)
EDP-timer svarer til EDP-kategori kat. 1/kat. 2/kat. 3 som defineret i de delegerede retsakter, der er vedtaget i henhold til denne forordning.
|
Tabel V-4: EDP for motorkategori NRS
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Slagvolumen (cm3)
|
Underkategori
|
EDP (timer)
|
|
NRS
|
SI
|
Variabel ≥ 3 600 o/m eller konstant
|
0 < P < 19
|
80 ≤ SV < 225
|
NRS-vr-1a
|
125/250/500 (1)
|
|
Variabel < 3 600 o/m
|
NRS-vi-1a
|
|
Variabel ≥ 3 600 o/m eller konstant
|
SV ≥ 225
|
NRS-vr-1b
|
250/500/1 000 (1)
|
|
Variabel < 3 600 o/m
|
NRS-vi-1b
|
|
Variabel eller konstant
|
19 ≤ P < 30
|
SV ≤ 1 000
|
NRS-v-2a
|
1 000
|
|
SV >1 000
|
NRS-v-2b
|
5 000
|
|
30 ≤ P < 56
|
Alle
|
NRS-v-3
|
5 000
|
(1)
EDP-timer svarer til EDP-kategori kat. 1/kat. 2/kat. 3 som defineret i de delegerede retsakter, der er vedtaget i henhold til denne forordning.
|
Tabel V-5: EDP for motorkategori IWP
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
EDP (timer)
|
|
IWP
|
Alle
|
Variabel
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-v-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-v-4
|
|
Konstant
|
19 ≤ P < 75
|
IWP-c-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWP-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWP-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWP-c-4
|
Tabel V-6: EDP for motorkategori IWA
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
EDP (timer)
|
|
IWA
|
Alle
|
Variabel
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-v-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-v-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-v-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-v-4
|
|
Konstant
|
19 ≤ P < 75
|
IWA-c-1
|
10 000
|
|
75 ≤ P < 130
|
IWA-c-2
|
|
130 ≤ P < 300
|
IWA-c-3
|
|
P ≥ 300
|
IWA-c-4
|
Tabel V-7: EDP for motorkategori RLL
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
EDP (timer)
|
|
RLL
|
Alle
|
Variabel
|
P > 0
|
RLL-v-1
|
10 000
|
|
Konstant
|
P > 0
|
RLL-c-1
|
Tabel V-8: EDP for motorkategori RLR
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
EDP (timer)
|
|
RLR
|
Alle
|
Variabel
|
P > 0
|
RLR-v-1
|
10 000
|
|
Konstant
|
P > 0
|
RLR-c-1
|
Tabel V-9: EDP for motorkategori SMB
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
EDP (timer)
|
|
SMB
|
SI
|
Variabel eller konstant
|
P > 0
|
SMB-v-1
|
400 (1)
|
(1)
Alternativt er en emissionsholdbarhedsperiode på 8 000 km tilladt.
|
Tabel V-10: EDP for motorkategori ATS
|
Kategori
|
Tændingstype
|
Driftshastighed
|
Effekt (kW)
|
Underkategori
|
EDP (timer)
|
|
ATS
|
SI
|
Variabel eller konstant
|
P > 0
|
ATS-v-1
|
500/1 000 (1)
|
(1)
EDP-timer svarer til følgende samlede slagvolumen: < 100 cm3/≥ 100 cm3.
|
|
|
BILAG VI
|
BILAG VI
Emissionsgrænseværdier for motorer til særlige formål, jf. artikel 34, stk. 5
Tabel VI-1: Emissionsgrænseværdier for motorer til særlige formål for motorkategori NRE
|
Emissionstrin
|
Motorunderkategori
|
Effektinterval
|
Tændingstype
|
CO
|
HC
|
NOx
|
Partikelmasse
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
SPE
|
NRE-v-1
NRE-c-1
|
0 < P < 8
|
CI
|
8
|
7,5
|
0,4
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-2
NRE-c-2
|
8 ≤ P < 19
|
CI
|
6,6
|
7,5
|
0,4
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-3
NRE-c-3
|
19 ≤ P < 37
|
CI
|
5,5
|
7,5
|
0,6
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-4
NRE-c-4
|
37 ≤ P < 56
|
CI
|
5,0
|
4,7
|
0,4
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-5
NRE-c-5
|
56 ≤ P < 130
|
Alle
|
5,0
|
4,0
|
0,3
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-6
NRE-c-6
|
130 ≤ P ≤ 560
|
Alle
|
3,5
|
4,0
|
0,2
|
6,0
|
|
SPE
|
NRE-v-7
NRE-c-7
|
P > 560
|
Alle
|
3,5
|
6,4
|
0,2
|
6,0
|
Tabel VI-2: Emissionsgrænseværdier for motorer til særlige formål for motorkategori NRG
|
Emissionstrin
|
Motorunderkategori
|
Effektinterval
|
Tændingstype
|
CO
|
HC
|
NOx
|
Partikelmasse
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
SPE
|
NRG-c-1
|
P > 560
|
Alle
|
3,5
|
6,4
|
0,2
|
6,0
|
|
NRG-v-1
|
Tabel VI-3: Emissionsgrænseværdier for motorer til særlige formål for motorkategori RLL
|
Emissionstrin
|
Motorunderkategori
|
Effektinterval
|
Tændingstype
|
CO
|
THC
|
NOx
|
Partikelmasse
|
A
|
|
|
|
kW
|
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
g/kWh
|
|
|
SPE
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P ≤ 560
|
Alle
|
3,5
|
(HC + NOx ≤ 4,0)
|
0,2
|
6,0
|
|
SPE
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P > 560 kW
|
Alle
|
3,5
|
0,5
|
6,0
|
0,2
|
6,0
|
|
SPE
|
RLL-v-1
RLL-c-1
|
P > 2 000 kW og SVc (1) > 5 liter
|
Alle
|
3,5
|
0,4
|
7,4
|
0,2
|
6,0
|
(1)
Slagvolumen pr. cylinder.
|
|
,
1.1 Referencer
1.2 Identificerede krav
1.3 Relaterede standarder
2. Identificerede krav
3. Relaterede standarder
|